Non-interventie commissie nam nog geen beslissing Thijs IJs heeft een raar avontuur Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT KOPENHAGEN's RONDE TOREN Z AT EED.G 31 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Von Ribbentrop attaqueert Sovjet Rusland. Reuter meldt uit Londen 30 Juli: Men meent te weten, dat in de ver gadering der ondercommissie die drie uur heeft geduurd, geen enkel besluit is genomen. De commissie zal in het begin van de volgende week opnieuw bijeenko men. De Duitsche vertegenwoordiger, Von Rib bentrop, was de eerste, die het woord voer de. Hij zeide, dat Rusland door de toeken ning van de rechten van oorlogvoerenden aan de partijen in Spanje te weigeren, het Britsche plan had vernietigd. Het is, aldus Von Ribbentrop, onder deze omstandigheden nutteloos over te gaan tot een bespreking over de bijzonderheden der ontvangen ant woorden. De Duitsche regeering moet zich haar houding ten aanzien van alle punten voorbehouden, in verband met den nieuwen toestand: „Wij Duitschers zoo zeide de ambassadeur ..weten sedert lang. dat er zonder Sovjet Rusland geen burgeroorlog in Spanje zou zijn". Von Ribbentrop hield vervolgens een plei dooi voor het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco. Spreker zeide, dat de commissie oij de behandeling van het Britsche plan de gevoelens en wenschen der Spanjaarden slechts als bijzaak heeft beschouwd. Generaal Franco is een trotsche patriot. Hij is de bevrijder van zijn vader land uit de macht van hen, die het ver nielden, hij is meester in het grootste ge deelte van het land en thans wil men hem voorstellen commissies naar zijn havens te zenden, welke moeten toezien op den toe voer voor zijn troepen, die moeten toezien op het vertrek van de vrijwilligers, welke aan zijn zijde strijden", Von Ribbentrop vroeg de commissie, of zij werkelijk gelooft, dat de trotsche Spanjaard dit alles zal aanvaarden, wanneer men hem niet de geringste rechten van oorlogvoeren de toekent. Men moet zich niet vergissen, zonder tegenprestatie zullen de voorstellen van de commissie niet worden aanvaard. Lord Plymouth zette in het kort de ant woorden van de verschillende regeeringen op de Britsche voorstellen uiteen. Hij achtte het noodzakelijk, dat alle re geeringen, die in de commissie vertegen woordigd zijn, het Britsche plan eenstem mig aannemen, voor de strijdende partijen in Spanje geraadpleegd worden, aangezien het anders niet waarschijnlijk is, dat zij het plan zullen aannemen. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie. Maisky, zeide vervolgens, dat de woorden van Von Ribbentrop onrechtvaardig waren. Het doel van de piet-inmenging is te voorko men dat wapeiien en menschen naar Spanje worden gezonden. Het teekenen van de rech ten van oorlogvoerenden heeft niets te ma ken met de niet inmenging en is alleen uit gevonden om. de kwestie te vertragen, zoodat de faècistéri gelegenheid hebben wapenen en manschappen naar Spanje te zenden. Lord Plymouth sloot de bespreking met de verklaring, dat een vitaal punt moet wor den opgehelderd en we] de vraag of de rech ten van oorlogvoerenden moeten worden toegekend en wanneer. Hij stelde voor de vergadering te verdagen tot een tijdstip, dat hij zal vaststellen, vermoedelijk volgende week Donderdag of Vrijdag. Hij verzocht de vertegenwoordigers zich met hun regeerin gen in verbinding te stellen, om te onder zoeken of zij de door hem gewenschte op helderingen kunnen verschaffen. Het communiqué over de vergadering be helst in de eerste plaats de antwoorden dei- verschillende staten op de Britssche voor stellen. De regeeringen van België, Tsiecho-Slo- wakije en Zweden betuigen hiermede in be ginsel haar instemming en wijzen er op, dat een terugtrekking der vrijwilligers uit Span je een „conditio sine qua non" is voor de erkenning als oorlogvoerende. Het antwoord van Frankrijk omschrijft tot in bijzonderheden de aanvaarding der voor stellen. en merkt op, dat na het herstel dei- controle. en na de terugtrekking der vrijwil ligers. de Fransche regeering ermede accoord zal èian. dat beide "partijen gemachtigd worden op zee zekere rechten te verkrijgen welke het internationale gebruik aan oorlog voerenden toekent. Het Duitsche antwoord dringt aan op een samengaan van de terugtrekking der vrijwil ligers en de erkenning als oorlogvoerende en geeft tevens te kennen, dat het openen van onderhandelingen met de partijen in Spanje moet afhangen van de over alle in het plan Peiping door de Japanners omsingeld. Reorganisalir van het Chineesche leger. Pao Ting Foe en Lioe li Ho gebombardeerd. Reuter meldt uit Sjanghai 30 Juli: Het tooneel der vijandelijkheden is van daag verplaatst van Tientsin naar Peiping. dat geheel door Japansche troepen omringd is. Door den Grooten Muur zijn gemotori seerde afdeelingen naar de streek ten noord westen van de stad gekomen en bij het zo merpaleis ziin twintig vliegtuigen" gedaald. Na de bezetting van Takoe beheerschen de Japanners alle strategische punten tusschen Peiping en de zee. Een groot deel van het 29e leger trekt terug op Pao Ting Foe. Vol gens Chineesche verklaringen zal het leger gereorganiseerd worden. Uit Nanking wordt gemeld, dat verschei dene Japansche vliegtuigen gistermiddag Pau Ting Foe en Lioe Li Ho, hebben gebom bardeerd. Te Lioe Li Ho, aan de spoorlijn PeipingHankau, veertig kilometer ten zuid westen van Peiping. is de schade aanzien lijk. Te Tientsin heerscht een ware chaos. In de Chineesche stad zijn de straten bezaaid met lijken, duizenden personen, wier wonin gen vernield waren door de bombardemen ten. brachten den nacht op straat door. Zij hadden verzocht toegelaten te worden in de Ttaliaansche nederzetting, doch de poorten bleven gesloten. Eerst in den ochtend werd toegestaan door de Italiaansche concessie naar de Fransche te gaan. gestelde kwesties te nemen besluiten. Het merkt bovendien op. dat de controle en de erkenning als oorlogvoerende moeten wor den uitgeoefend te land, ter zee en in de lucht. De Italiaansche regeering aanvaardt het plan zonder nader commentaar. Inzake de erkenning is zij echter van meening. dat deze onverwijld moet worden verleend. De beide partijen in Spanje moeten zelf de grondslagen aangeven, waarop zij bereid zijn over de erkenning te spreken. De Portugeesche regeering doet talrijke voorstellen aan de hand, weke in hoofdzaak overeenstemmen met de opmerkingen van Duitochland en Italië. Het Sovjet-Russische antwoord bevat hiel en daar krachtige uitdrukkingen ten aanzien van de Spaansche opstandelingen en geeft sterken twijfel te kennen of de terugtrek king der vrijwilligers ooit ten uitvoer zal worden gelegd. De sovjet-regeering weigert er mede in te stemmen, dat de Engelsche regeering terstond er toe zou overgaan met de Snaansche partijen over de erkenning als oorlogvoerenden te onderhandelen. Twaalf opvarenden van de „Andutz Mendi" verdronken. Drie konden worden gered. NIMES. 30 Juli. Drie matrozen der „Andutz Mendi" werden uit zee opgepikt, waar zij ronddreven op een omgekeerde sloep, waar in zij met twaalf anderen van het schip ge vlucht waren. Deze twaalf waren echter ver dronken. De kapitein der „Andutz Mendi" meent, dat zijn schip door twee duikbooten beschoten werd, daar de projectielen zoowel van bak boord- als van stuurboord zijde kwamen. (Havas). Eden over de niet-inmenging Bezwaarlijk uit de bestaande moeilijkheden te redden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis in antwoord op de vragen van Attlee o.m. het volgende verklaard: Het zou gevaarlijk zijn den indruk in de wereld te wekken, dat wat er ook moge ge beuren. de Britsche regeering tot geen enkele actie zou overgaan. De regeering heeft nooit iets van dien aard gezegd. Integendeel, wij hebben precies het tegenovergestelde ver klaard. Eden achtte het zeer moeilijk in te zien, hoe de niet-inmenging onder de bestaande om standigheden kan worden gered. „Wij. zouden zei hij, „een mislukking van de niet-inmen-' ging betreuren. Een geheel nieuwe situatie zou dan geschapen zijn op de levering van oorlogstuig en menschenmateriaal. De vraag is, of een dergelijke toestand ernstig genoeg is om een onmiddellijke bijeenroeping van het parlement te rechtvaardigen. Ik kan daarop nu niet antwoorden en ook niet zeggen, wat onze politiek dan zou zijn. Die zdü afhankelijk zijn van de omstandigheden, waaronder de niet-inmenging verbroken zou worden. Als de toestand zóó ernstig is, dat het parlement moet bijeenkomen, zal de regeering den spae- ker verzoeken dat te doen. De Britsche regee- ring is niet voornemens eenige wijziging in haar gedragslijn te brengen". Naar aanleiding van een opmerking van Lloyd George verklaarde Eden opnieuw, dat de regeering niet de verzekering kan geven, dat het parlement zal worden bijeengeroepen, alvorens den opstandelingen de rechten van oorlogvoerenden worden toegekend. Zeer zeker moeten de Fransche regeering en het Fransche volk geraadpleegd worden overde politiek, die men denkt te volgen. INDISCHE GEVANGENEN IN HONGER STAKING. Naar verluidt zijn op de Adamen-eilanden 187 politieke gevangenen 24 Juli in honger staking gegaan omdat de Britsche autoritei ten geweigerd haidden hun verzoek tot de in vrijheidstelling of een betere behandeling van de politieke gevangenen in te willigen. DUITSCH OCEAANVLIEGTUIG TOT DALEN GEDWONGEN. Een vliegboot op weg van Duitschland naar Zuid Amerika, werd gisteren door motorsto ring gedwongen op 300 K.M. van de Afrikaan- sche kust op zee te dalen. De vliegboot werd hierbij niet beschadigd en ook de bemanning ondervond geen letsel. Het basisschip „Ost- mark" zou des avonds bij het schip aankomen. Vermoedelijk zal het vliegtuig een dag later dan verwacht in Zuid Amerika aankomen. Mattern onderneemt een Poolvlucht. Toestemming van de Amerikaanse lie regeering. Het Amerikaansche departement van handel heeft den vlieger James Mattern toestemming verleend een vlucht te ondernemen van de Vereenigde Staten naar Moskou via de Noord pool. waaraan echter deze voorwaarde is ver bonden, dat de tocht niet mag worden onder nomen vóór het volgende jaar. en dat de tus- schentijd zal worden gebruikt tot het nemen van zoodanige maatregelen, dat de onderne ming met de grootst mogelijke kansen op succes kan worden ten uitvoer gebracht. Scliip door vliegtuigen van Franco beschoten. Spaansche regeeringsvloot schoot te hulp. Naar Havas uit Barcelona meldt heeft de prefetuur van politie aldaar aan de pers een nota verstrekt, waarin gemeld wordt, dat vliegtuigen van Franco ter hoogte van Canet de Mar een vaartuig, dat een buitenlandsche vlag droeg, hebben aangevallen en beschoten. Twee eenheden van het regeeringseskader, die op dat oogenblik voorbijvoeren, dreven de vij andelijke vliegtuigen op de vlucht. RIJ/SSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF 16726 Pi;nloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie'. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur Zaterd. 9—12 uui Avondspreekuren Dinsdag Woensd en Donderd. v. 79 u (Adv. ingez Med.) ZEILEN. De wedstrijd Helgoland—IJmuiden (Van een specialen G. P. D.-verslaggever) De afstand HelgolandIJmuiden bedraagt ongeveer 180 zeemijlen (1 zeemijl is 1852 M.l en daar mij medegedeeld werd, dat de start heeft plaats gehad Dinsdag te 11 uur v.m., zat ik Woensdagmorgen in den trein, die me naar de eindstreep bracht, d.w.z. bijna, want deze denkbeeldige streep was gedacht tus schen de plereinden Toen ik natuurlijk gewapend met een vervaarlijk grooten kijker bij de Visschers- haven ariveerde, was er nog niets te zien, wat ik ook wel verwacht had, beter drie uur te vroeg dan één minuut te laat. De heer Ernst Crone, voorzitter der K. N. Z, en R. V., lag met de „Frida" reeds in de haven, terwijl de „Bromo" van den heer Bos eveneens ter assistentie en voor het geven van een „sleepje" aanwezig was. Een kleine uitgelezen staf menschen dus, die van plan waren om de eerste dertig uur paraat to blijven. Aan mij werd gastvrijheid aan boord ver leend. Den geheelen morgen en middag werd op de Noorderpiër "uitkijk gehouden; een mo torboot zorgde voor verbinding tusschen uit kijk en den wal. Woensdagmiddag zes uur kwam er een zeil in zicht; even later werd dit door de kust wacht ook per boodschapper bericht. De me dewerking van de havenautoriteiten, politie en kustwacht was zoodanig, dat het de taak van de tijdwaarnemers aanmerkelijk ver lichtte. Te zeven uur 's avonds gingen we met den motorkruiser „Bromo" naar buiten, teneinde eens te gaan zien, wie de eersteling was. Bui ten de pieren konden we al gauw uitmaken dat de „Asta". onder bevel van kapitein-lui tenant Freiherr von Lepel, op de eindstreep toestoof. Binnen de pieren nam de beman ning de zeilen in, een sleeplijn werd over gegeven en ons eerste „slachtoffer" werd naar zijn ligplaats gebracht. We werden in de gelegenheid gesteld met den commandant te praten over de reis, waarbij bleek, dat de jachten alle weersver anderingen hadden meegemaakt. Werd er gestart met een stijve bries uit W. N. W., reeds 's nachts 3 uur dreef de „Asta" bij Ameland hulpeloos rond wegens windstilte, die een paar uur aanhield, waarna een gun stiger wind doorkwam,' zoodat de boot weer vaart begon te loopen en bestuurbaar werd. Tevens hoorden we, dat de „Roland von Bremen", die het vorig jaar deelnam aan den wedstrijd over den Atlantischen Oceaan, naar schatting twee uur achter was en wer kelijk, te elf uur zagen we, in het licht van den vuurtoren, de zeilen van den volgenden deelnemer. Inmiddels was het al donker geworden en dus voer de „Bromo", tusschen de vele roode en groene lichten door in de richting van de pieren. Eenige leden van de bemanning van de „Asta" gingen met ons mee naar buiten om nog een en ander te vernemen van hun tegenstanders. Even binnen de pieren zagen we als een groote, grijze schim de „Roland" liggen schommelen. Weer werd de sleeplijn over gebracht en.... nummer twee was binnen. Nauwelijks waren we weer op den uitkijk, of nummer 3 meldde zich, de „Hamburg", weel een Oceaanzeiler. Toen we dit vaartuig goed en wel hadden vastgelegd, was de nieuwe dag al een uurtje oud; toen kwam de vierde deelnemer in zicht. Weer begon de motor van de „Bromo" te grommen en met een 10 K.M. vaart gingen we de nieuw aangekome- nen tegemoet. Zoo hebben we zeven van de twaalf deelnemers voor 5 uur 's morgens naar hun ligplaatsen gebracht, daarna kwam de groote pauze, want eerst te ongeveer 11 uur kwam nummer acht binnen. Donderdagmiddag kwamen de booten te Amsterdam aan in de jachthaven door twee sleepbooten getrokken. Het was een prachtig gezicht, al die slanke booten op het IJ. In de Bij het derde eeuwfeest van de merkwaardige schepping van koning Christiaan IV. Het kost 10.000kronen om met een auto in den ronden toren naar boven te rijden. De toren die den Kopenhagenaar liever is dan alle andere torens van zijn stad tezamen. zoo erg hoog wezen, hij gaat toch den echten Kopenhager boven alles en hij geeft den toe rist een herinnering mee aan een paar oogen- blikken, dat hij zijn gids de gids liet en met iets kinderlijks in zijn gemoed in gespannen verwachting de geheimzinnige wentelgang met de kunstig gewelfde zoldering opliep. (Van onzen Scandinavischen correspondent), este ouwe Ronde Toren, we feliciteeren je van harte met je derde eeuwfeest en wenschen je nog vele prettige jaren in blakenden welstand toe, nog minstens drieduizend jaar! zei burgemeester Kaper, terwijl hij met een bos bloemen in de eene en den hoogen hoed in de andere hand net zoo'n diepe buiging voor den toren maakte als op Zaterdag voor Pinksteren voor Koning Christiaan, toen hij dien namens de stad Ko penhagen gelukwenschte met zijn zilveren re- geeringsjubileum. En de andere autoriteiten- in-jaquet, de geestelijken met hun wijde toga's en stijf-gesteven plooikragen, ook zij bogen voor den drie eeuwen ouden toren en wenschten hem uit den grond van hun Kopen- haagsche hart „Til Lykke", ,,'t Beste". Want welke Kopenhagenaar houdt er niet van zijn „Runde Taarn", waar hij al zoo vroeg in zijn jeugd, dat hij 't zich niet herinneren kan, voor de eerste maal met van verwondering groote oogen de zich langzaam opwaarts schroevende wentelgang is opgegaan, die bij elk raam een nieuw en wijder uitzicht opent over roode pan nendaken op blauwende boschverschieten of „RUNDE TAARN" het profiel doet aan een gashouder denken, maarspreek er den Kopenhagenaar geen kwaad van de zilveren heiïgheid van de Sont? Welke Ko penhager heeft er niet op regenachtige mid dagen met vriendjes om 't hardst geloopen tegen den in breede wendingen stijgenden klinkerweg op, welke rasechte jongen uit de stad aan de Sont kent niet dat spannende spel met een balletje op het hellende vlak van de torengang, welk kind van Kopenhagen weet niet méér bonte, romantische verhalen van „Runde Taarn" dan van alle andere torens van deze aan schoone torens zoo rijke stad tezamen? En die toren mag dan meer merk waardig dan mooi zijn, hij mag dan niet eens Sixhaven werden de booten vastgelegd on der leiding van den havencommissaris baron v. d. Hövell, die alles perfect geregeld had. Morgen starten deze jachten, behalve een enkele kleinere, in den wedstrijd naar Cowes in Engeland. Dan doet ook Jiet Nederland- sche jacht „Zeearend" van den heer C Bruynzeel Jr. mee. De start heeft plaats Zondag 1 Augustus 's middags 12 uur, buiten de pieren te IJmui den, waarna een afstand van ongeveer 270 mijl gezeild moet worden. Sinds 1913 is er geen wedstrijd meer ge weest van IJmuiden af. Jammer dat er dit jaar niet meer Hollanders meedoen, de „Zee arend" zal thans alleen de kleuren moeten verdedigen, een weliswaar zware maar eer volle taak. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Zoo gezegd zoo gedaan. Oom Mopperniet en Thijs verlieten het kleine dorp weer dat totaal onbewoond was. Misschien hebben we in een volgend dorp wat meer geluk, bromde oom Mopperniet. Je moet rekening houden, ik word al een dagje ouder, en dan valt dat loopen door die sneeuw heusch niet mee! U klaagt over de kou en ik klaag over den honger! lachte Thijs opgewekt. Heb je honger? lachte oom Mopperniet. Nou, dan bof je niet, want je kunt hier niets anders krijgen dan wat traan of zooiets!! Oom lachte hartelijk, maar plotseling riep Thijs uitOom! oom! Kijkt u daar eens! Daar is weer een dorp! -i n Julimaand 1637 zijn de eerste steenen van den Ronden Toren en van de eraan vast- gebouwde Trinitatis-kerk gelegd. Koning Christiaan IV had besloten in de stad en op kosten van de universiteit een observatorium te bouwen, waar de instrumenten van den grooten sterrenkundige Tycho Brahe geplaatst zouden worden. Veertig jaar tevoren, toen Tycho Brahe vrijwillig in ballingschap was ge gaan en de boeren van 't eiland Hven een deel van de instrumenten, die daar in Uraniënborg stonden, hadden vernield, had Christiaan IV alles van waarde naar Kopenhagen over laten brengen en 't is vrij waarschijnlijk, dat de Koning nu door den bouw van het observato rium goed wilde maken, wat hij misschien je gens Tvcho Brahe misdaan had. Even waar schijnlijk is het, dat Christiaan IV persoonlijk den Ronde Toren ontworpen heeft, al hebben de koninklijke bouwmeester Hans von Steen- winckel en de Zwitsersche metselaar Jörgen Scheffel blijkbaar met de technische uitwer king en verschillende details geholpen, en het staat vast, dat de enorme rebus, die op een dei- muurvlakken van den toren is aangebracht in flonkerend vergulde letters en teekens, door den koning zelf bedacht is. Daar staat eerst „Doctrinam et", dan volgt er een liggend zwaard en daaronder „Dirige", daarna komen de Hebreeuwsche teekens voor „Jehova", ge volgd door „In", een groot hart. een kroon en het naamcijfer van Christiaan IV. Vele geleer den zijn het over de be teekenis ervan al niet eens geweest en vele toeristen hebben tegen over den Ronde Toren reeds staan piekeren; over 't algemeen neemt men aan, dat er een bede van den Koning tot God om zijn hart van geloof en rechtvaardigheid te vervullen, in vervat is. Wat Christiaan IV bewogen heeft het obser vatorium door een breede wentelgang met den beganen grond te verbinden en niet gewone trappen in een gewonen toren te ontwerpen, weet men niet. Misschien heeft hij het idee van de eens Deensche vesting Varberg aan de Westkust van Zweden, waar in een der bas tions een wentelgang gemetseld is om ka nonnen van de batterij boven naar de onder- grondsche kazematten en gangen te kunnen brengen. Daarop kan de omstandigheid wijzen dat de wentelgang te Varberg om een van boven open put met lichtgaten gebouwd is en dat de wentelgang van Kopenhagen's Ronde Toren zich ook om een dergelijke put slingert, al heeft die dan geen lichtgaten, omdat er hier ramen gemaakt konden worden. De Ko- penhagers weten natuurlijk te vertellen, dat Koning Christiaan IV het land aan trap pen loopen had, dat hij er feitelijk ook te dik voor was en dat hij het prefereerde, zich in een draagstoel naar boven te laten torsen, wanneer hij op het observatorium sterren wil de kijken. En er bestaat ook een overlevering, dat de Koning het enorme „slakkenhuis", dat ongetwijfeld de universiteit zeer duur geko men is er zijn ruim drie millioen zware bak- steenen in verwerkt heeft laten bouwen om vreemde vorsten en andere hooge gasten op een rijtoer in een toren uit te kunnen noodi- gen, om hen eens een verzetje te kunnen bie den, dat zij elders niet belevn kondn. De nuch tere historici, die nu ter gelegenheid van het derde eeuwfeest de oude papieren nog eens doorgesnuffeld hebben, ontkennen beslist, dat er ooit een met paarden bespannen koets de wentelgang is opgereden, al is elke Kopenha genaar ervan overtuigd, dat dat werkelijk wèl gebeurd is. De gang is trouwens breed en sterk genoeg en toen -nr onlangs een aanvrage van een autofabrikant bij de vroede vaderen van Kopenhagen binnenkwam om met een acht- cylinder den Ronden Toren te mogen beklim men, was daar ook geen enkel bezwaar tegen. Maar de fabrikant heeft er van af gezien; dat een acht-cylinder meer kan prestoeren dan een span paarden is genoegzaam bekend en daarom woog voor hem de reclame-waarde van een rit in „Runde Taarn" niet op tegen de 10.000 kronen, die het entreekaartje moest kosten. W ie slechts van de apostelpaarden gebruik wil maken, komt al voor een luttele penning den toren in en op bepaalde uren is 't entree voor vriend en vreemdeling volkomen koste loos. Zoo gaan er dan jaar in, jaar uit hon derdduizend betalende en wellicht evenveel niet-betalende en daarom ongetelde bezoe kers het fraaie poortje aan Kobmagergade bin nen en de zich langzaam omhoog windende wentelgang op, steeds hooger langs de mee op klimmende ramen in den meterdikken muur, steeds verder onder het witte gewelf, dat weer een nieuwe winding draagt, tot tenleste een deur met een naambordje en een brievenbus de gang afsluit en een nauw trapje naar het platform op den toren voert, waar men van een wijd uitzicht over stad en land en water genieten kan en velen bovendien huil schrijf kunst demonstreeren op den koepel van het observatorium, dat de Kopenhagers op don kere avonden in de gelegenheid stelt astro- noompje te spelen. Terwijl ge bij dat laatste trapje staat te wachten op menschen, die naar beneden ko men, vertelt een ingezetene misschien, dat er achter die deur met dat naambordje en die brievenbus werkelijk iemand woont en mis schien ook wel, dat een vroegere huurder den koker, waar de wentelgang omheen gebouwd is, als vuilnisbak pleegde te gebruiken, wat het geluk is geweest van den nieuwsgierigen iongen, die jaren geleden in die put gevallen is. De huurder had juist een oude matras in den koker doen verdwijnen en de jongeman is eerst enkele jaren geleden op hoogen leeftijd een natuurlijken dood gestoi-ven. Maar zoo bijzonder hoog is de Ronde Toren ook niet, hij is niet hooger dan dat ge van 't winderige platform bovenop juist over de oude daken van Kopenhagen's Quartier Latin heenkijkt op de andere torens met hun groene spitsen en gouden ballen en kronen, op de fabrieken met hun x-ookende schoorsteenen, op het groe ne land ter eener zij en 't. lichte water van de Sont aan den anderen kant. En hij is laag ge noeg om u hier en daar even binnen te doen kijken in die heel oude huizen van het Oud- Kopenhagen beneden, die er langs smalle straatjes en om donkere binnenplaatsjes, waar waschgoed wappert en duiven koeren, tegen elkaar leunen. Maar zeg den Kopenhager, den Deen in 't algemeen niet, dat „Runde Taarn" niet iets heel bijzonders en niet erg groot is. Schreef Andersen niet reeds in zijn allereerste sprookje over honden met nr>en „zoo groot als theeschoteltjes, als molenra deren, zoo groot als „Runde Taarn" zelf"? C. G. B.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6