Wereld Jamboree ROEIEN LAWNTENNIS MAARLEMSCHE VOETBALBOND M A A N D A G 2 AUGUSTU S 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. Amstel wint de achtriemsgieken. Nereus kampioen 111 vier met stuurman, Triton in ongestuurde vier. Voor de nationale roeikampioensehappen, welke Zondagmiddag op de Boschbaan te Amsterdam werden gehouden, bestond zeer weinig belangstelling. Er stond een flinke bries schuin op de baan. waarvan de ploegen, die boei 1 hadden geloot, eenig voordeel hadden. Twee met stuurman. Het- programma werd geopend met het nummer Twee met stuurman; aan den start- verschenen: l. Willem III en De Amstel Laatstgenoemde was het beste weg." Op 500 meter lag deze ploeg lengte voor. Op 1000 meter zette Willem III een spurt in, die even wel goed werd beantwoord. De Amstel had hiermede allen tegenstand overwonnen; zij passeerden met 3 lengten voorsprong in den tijd van 8 min. 17 4.5 sec. de finish. Uitslag 1, De Amstel in 8 min. 17.8 sec.; 2. Willem III in 8 min. 27.8 sec.; Twee zonder stuurman. Aan den start kwamen: 1. Triton. 2. Laga en 3. De Maas. De laatste ploeg was het eerst weg en lag spoedig een halve lengte voor; op 5C0 m. kwam Laga er evenwel beter in. De Delftsche studenten namen hier dan ook de leiding over om die niet meer af te staan. In tusschen ontspon zich een aardige strijd tusschen Triton en De Maas om de tweede piaats. Op 1400 meter kwamen de Utrechte naren vóór op de Rotterdammers, die hierna verder afzakten. De uitslag werd; 1. Laga 8 min. 4.6 sec.; 2. Triton op 2% lengte; 3. De Maas op 6 lengten. Achtriemsgieken. Aan den start kwamen l. De Amstel; 2, Laga en 3. Nereus. Eerstgenoemde ploeg nam direct na het startsein den kop. gevolgd door Nereus en Laga. De Amstel-ploeg roeide ruw maar krachtig en handhaafde over de geheele baan een tempo van 32 slagen. Bij Nereus ging het minder goed. Eenige malen probeerde De Wit het tempo op te voeren, doch het wilde niet gelukken. De Amsterdamsche studenten, die voor deze race sterk favoriet waren, konden er slechts in slagen, den achterstand tot lengte te beperken; de onrustig roeiende Laga-ploeg moest zich met de derde plaats tevreden stel len. Uitslag 1. De Amstel 6 min. 40 sec.; 2. Nereus, op H lengte; 3. Laga op 2yz lengte. Skiff. Voor het skiffnummer verschenen aan den stadt: 1. Die Ley the (G. J. Velds) en 2. De Amstel (IB.. Boerma). Van strijd was hier geen sprake, daar Boerma bij lange na niet opgewassen 'bleek tegen den zeer goed roei- enden Velds, die dan ook met een enormen voorsprong won in 8 min. 2.2 sec, Vier zonder stuurman. Aan den start verschenen: 1. Nereus, 2. Triton en 3 Laga. Laatstgenoemde stuurde slecht. Op 500 meter was Nereus een halve lengte voor op Triton, dat weer anderhalve lengte voorsprong had op Laga. Er ontstond een zeer snelle en fraaie strijd tusschen Nereus en Triton. De laatste stuurde wat beter en kon mede daardoor den achterstand tot een kwart lengte verkleinen. Zee spannend was d-e strijd, totdat Triton op 1750 meter een vin- nigcn spurt inzette en met een lengte voor sprong als eerste de finish passeerde in 7 min. 11.8 sec.; 2. Nereus op 1 lengte; 3. Laga op 6 lengten. Vier met stuurman. Hiervoor verschenen aan den start: 1. Laga, 2. De Amstel en 3. Nereus. Deze laatste wed strijd van den middag gaf een spannenden strijd te zien tusschen de beide Amsterdam sche ploegen. Nereus was bij den start een halve lengte voor en had dezen voorsprong op 250 meter vergroot tot lengte. Laga lag iets voor op De Amstel. Op 750 meter kwam De Amstel opzetten. Spoedig hadden de Am sterdammers Laga ingehaald en ook terrein gewonnen op Nereus. De laatste was weliswaai no°" een lengte voor de De Amstel, doch moest er alles op zetten om te winnen. Laga ge raakte inmiddels uit den strijd. Nereus won met ruim een lengte. Uitslag: 1 Nereus m 1 min. 20.2 sec.; 2. Amstel, 3 Laga. Een Beoordeeling van de ploegen. Binnen veertien dagen zullen de Europee- sche kampioenschappen verroeid worden op de Boschbaan .Het is zestien jaar geleden dat zij voor het laatst in Nederland top den Am stel) werden gehouden. Er namen toen maar zes landen aan deel. Nu zullen het er zestien ZUHet bestuur van den Nederlandschen Roei- bond heeft gisteren besloten al de Nederland- sche kampioenschapswinnaars af te vaardi gen. Ongetwijfeld is het daarbij beïnvloed door de overweging, dat hoffelijkheid den gastheeren noopt in zooveel mogelijk nummers aan de start te verschijnen. Werden de Euro- peesche kampioenschappen in het buitenlarfö gehouden, de N. R. B. zou zeker niet in zes nummers starten. Naar onze meening zullen wij het beste figuur slaan met de beide vieren. De vier met stuurman van Nereus, verleden jaar nr. 4 op de Olympische Spelen 111 Berlijn, zit al jaren bijeen en heeft zich ook in dit seizoen weer van de beste zijde doen kennen. De ploeg heeft wel eens grooter kracht getoond dan gisteren, toen zij met slechts één lengte van De Amstel won, die kranig partij leverde, maar wellicht werd zij ietwat beïnvloed door de zekerheid dat zij toch zou winnen en uitgezonden worden. Nog hoopvoller is wellicht het gehalte van de stuurmanlooze vier van Triton, die gisteren een uitstekende demonstratie gaf van de Tri- tonsche eigenschap, een felle eindspurt te ontwikkelen en in aanmerking genomen den ietwat ongunstigen wind een goeden tijd maakte '7 min. 11.8 sec.). De vier-met- stuurman had 7.20 geroeid. Het nummer stuur manlooze vier is evenwel gewoonlijk van bui tengewoon hoog gehalte ter Europeesche kampioenschappen. Het komt mij voor dat wij geen kans op het behalen van een Europeesch kampioen schap hebben. Zeker niet in de overige vier nummers. De winnende acht, een jonge ploeg van de Amstel, behaalde een verrassende overwin ning, maar de tijd (6.40) was ook in de om standigheden slecht. De Amstel-acht. won doordat de Nereus-acht, klaarblijkelijk over- traind. nog slechts een schaduw was van haar vroegere kracht in dit roeiseizoen. En hoe ver heugend de herleving van het race-roeien bij De Amstel ook moge zijn, het proces is nog niet ver genoeg gevorderd om van deze acht in Europeesch milieu iets te verwachten. De kern van het roeien is goed. maar het is nog lang niet technisch af en een hoog tempo scheen gisteren niet bereikbaar. Evenmin is veel te verwachten van de Am- stel-twee met stuurman, die haar kampioen schap in 8.27 4 5 een slechte tijd won van een twee van Willem III die niet op het peil van deze wedstrijden was. Het is opmer kelijk dat voor een nummer als dit, waarin Nederland anders een goede kans zou kunnen maken, zoo weinig belangstelling bij de ver een ïgmgen bestaat. De stuurmanlooze twee van Laga, die in 8.4 3/5 won, was van beter gehalte en had ook nog wel wat beter tijd kunnen maken als de roeiers zich niet gespaard hadden voor de vier. Deze ploeg bezit evenwel een eigendommelij- ken stijl die leidt tot een zeer korten haal, hetgeen sommigen „Fairbairn" noemen, maar alleen maar kort is. Minder gepraat over stijl en meer concentratie op hardheid zou een zegen voor de Nederlandsche wedstrijdroeiers zijn. Het geëxperimenteer van dezen aard heeft nog nooit verbetering opgeleverd. De roeisport in de bestaande boottypen is al veel te oud om nog nieuwe ontdekkingen in roeïtechniek mogelijk te maken. De roeitech- niek is allang ontdekt en staat met eenige variatie in stijlmogelijkheden al sinds lang vast. In achten en vieren kunnen roeiers die daarvoor het temperament bezitten, goede resultaten bereiken met een korten haal in een zeer hoog tempo (zooals de Belgen vóór en de Italianen na de oorlogsjaren bewezen) maar in een twee gaat dat niet. Men moet een behoorlijke slaglengte ontwikkelen, ook en vooral wat het eerste deel van den slag betreft. De skiffeur Velds van Die Leythe, die zich regelmatig blijft ontwikkelen, toont aanmer kelijke belofte voor de toekomst. Hij is nu nog zeker niet op internationaal peil. Boerma, die kampioen was in 1930, was evenwel op geen stukken na tegen hem opgewassen en Velds won zooals hij wilde in een lang niet fraaien tijd. Het is jammer dat de Nederlandsche wed- strijd-roeisport niet weer eens „een goed jaar" heeft nu de Europeesche kampioen schappen hier gehouden worden. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. De Nederlandsche deelneming. Naar wij vernamen heeft het bestuur van den Nederl. Roeibond besloten met de vol gende ploegen in te schrijven voor de Euro peesche kampioenschappen op 13, 14 en 15 Augustus op de Boschbaan: Twee met stuur man: De Amstel, Twee zonder stuurman: Laga, Achtriemsgieken: De Amstel, Skiff: Die Leythe (G. J. Velds), Vier zonder stuur man; Triton, Vier met stuurman; Nereus. TOURNAMENT JATILOO. In den loop der week en Zondag werden de verleden week verregende demi-finales en fi nales uitgespeeld. Op den feestavond werd de wedstrijdleider, de heer F. Kramer, namens spelers en namens de N.V. Jatiloo ^gehuldigd; hem werden souve nirs uitgereikt.' Ook de heer v. d. Klashorst werd namens de N.V. Jatiloo gehuldigd. Er heerschte een vroolijke stemming; ook werd er een aardig tennis-filmpje afgedraaid. Het was een geslaagd Jatiloo-tournement. De uitslagen luiden; Heeren-Enkelspel A. Halve Finale: Jhr. Mr. B. v. Riemsdijk slaat J. v. d. Togt 63, 60. E. Hoeke slaat v. Dries- sum 6—0, 6—0. Finale- E. Hoeke slaat Jhr. Mr. B. v. Riems dijk 4—6, 7—5, 7—b. Dames-Enkelspel B. Halve Finale: mevr. v. d. Klashorst slaat mej. Uytenhaghe de Mist 46, 62, 64. Mej. T. Leeuwenberg sl. mevr. Saarberg 61, 62. Finale; mevr. v. d. Klashorst slaat mej. T. Leeuwenberg 36, 6i', 97. Heeren-Enkelspel B. Halve Finale: II. Borgerding slaat Dic'kmann 60, 64. Mr. Bierenbroodspot slaat Addicks 46, 6—4, 6—4. Finale: H. Borgerding slaat mr, Bieren- broodspot 63, 36, 6-1. Gemeng Dubbelspel B. Halve FinaleMevr. Nielsen en J. y. d. Stadt slaan mevr. Kramer en J. ten Have 63, 75. Mej. Fonkert en G. Aanstoot slaan mevr. en den heer v. >d. Klashorst 62, 36, 75. Finale: Mej. N. Fonkert en G. Aanstoot w.o. wegens verhindering van mevr. Nielsen. Dames-Dubbelspel B. Halve Finale: Mej. T. Leeuwenberg en mevr. Nielsen slaan mevr. Kramer en mej. Mos 57, 64, 75. Mej. Fonkert en mej. v. Rooy slaan fr. v. Randwijck en mevr. de Clercq 86, 64. Finale; Mej. Fonkert en mej. v. Rooy slaan mej. Leeuwenberg en mevr. Nelsen 86, 75. Heeren-Dubbelspel B. Halve Finale: Addicks en G. Aanstoot slaan J. ten Have en Dickmann 57, 63, 63\ J. v. d. Togt en P. Hendricks slaan mr. Bieren broodspot en Saarberg 60, 86. Finale: J. v. d. Togt en P. Hendricks slaan Addicks en G. Aanstoot 86, 75. Troost-tournooi. Heeren-Enkelspel B. Halve Finale; Weilinghoff Slaat C. Cassee 16, 64, 63. C. Borgerding slaat J. Saar berg 8—6, 63. Finale: C. Borgerding slaat Weilinghoff 6—1, 6—3. Dames-Enkelspel B. Halve Finale: mevr. Boerrigter slaat mevr. v. Kampen. Mej. v. Beeck Vollenhoven slaat mevr. Kramer 108. 36. 64. Finale; mej. v Beeck Vollenhoven slaat mevr. Boerrigter 62. 97. Heeren-Enkelspel A. Halve Finale: J. v. d. Stadt, slaatStilleman' 6—2. 6—3. Wijt slaat J. Plak 6—3, 6—1. Finale: J. v. d. Stadt slaat Wijt 63, 63. SECRETARIAAT; DUVENVOORDESTRAAT 62 HAARLEM TELEFOON 14569 OFFICIEELE MEDEDEELINCEN VRAGENLIJSTEN H.H. SCHEIDSRECHTERS De jaarlijksche vragenlijsten zijn in den loop der vorige week aan de H.H. Scheids rechters verzonden. Verzocht wordt deze lijsten zoo spoedig mogelijk ingevuld terug te zenden aan den Secretaris der Scheidsrechterscommissie, den heer N. J. Twisterling, Badhuisstraat 24 Haarlem. AANMELDING NIEUWE SCHEIDSRECHTERS. Degenen, die zich voor het a.s. seizoen als scheidsrechter beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich schriftelijk aan te melden bij den Secretaris der Scheidsrech terscommissie, den heer N. J. Twisterling. Badhuisstraat 24 Haarlem. Aanvragen van personen, die den 35-jari- gen leeftijd hebben bereikt, kunnen als regel echter niet in behandeling worden genomen. Zij, die aan het einde van het vorig sei zoen een verzoek tot toetreding hebben ingediend, behoeven dit nu niet te herhalen. Geeft u spoedig op! (Vervolg van pag. 9.) Op het demonstratieterrein werd voor de protestantsche padvinders om 10 uur een dienst gehouden door prof. dr. S. Berkel- bach van der Sprenkel, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bij gewoond door den Minister van onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine. In subkamp 8 werd voor de protestantsche deelnemers van het Amerikaansche contingent een godsdienstoefening gehouden, welke door een eigen muziekcorps werd opgeluisterd. Minister Slotemaker inspecteert de kampen. Na beëindiging van de protestantsche gods- dientoefening heeft de Ministeiêvan onderwijs een rondgang door de verschillende kampen gemaakt. De minister toonde groote belang stelling voor de inrichting van de swbkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlich ten. Speciale aandacht schonk Minister Slo temaker aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezig was met het afbouwen van zijn pendoppo. De Minister, die hier bijna een half uur vertoefde, liet zich uitvoerig voor lichten door hopman Ranneft en maakte een gemoedelijk praatje met verschillende deelne mers van het contingent Bij zijn arbeid heeft de Minister zijn hand- teekening gezet in het logboek van het con tingent. Onderhoud met den minister Wij hebben na den rondgang een kort on derhoud gehad met Minister Slotemaker de Bruïne. De minister zeide het prachtig te vin den, dat men hier jonge menschen uit alle lan den en van alle groepen bij elkaar heeft kun nen brengen en dat die jonge menschen zich met elkaar zoo goed verstaan. Voorts achtte de minister het heel gelukkig dat men, zooals hij dezen ochtend had kunnen constateeren, ook aan de geestelijke zijde aan dacht heeft geschonken en voor de verschil lende religieuze sekten godsdienstoefeningen heeft georganiseerd, waardoor de jonge pad vinders ook tijdens hun kamp er aan wor den herinnerd, dat de mensch een geestelijk wezen is. Wat het Indische contingent betreft, noemde de minister het bijzonder fijn gevoelde dat men jongens van verschillende nationali teiten en streken uit onze Oost in 'één kamp heeft ondergebracht, waardoor de onderlinge band wordt versterkt. Druk bezoek van het publiek Toen om 12 uur de poorten van het Jambo reeterrein voor het publiek geopend werden, was het spoedig zeer druk. In dichte drommen kwamen de bezoekers de toegangen binnen en verspreidde zich over dé uitgestrekte terreinen. Het was vaak vermakelijk de opmerkingen te hooren, welke de dames-bezoekers over het koken der padvinders maken. De jongens trokken zich daar echter niet veel van aan en gingen onverstoorbaar verder met het berei den van hun maaltijden, die zij per slot van rekening toch zelf moeten verorberen. Plechtigheid in de St. Bavo Kathedraal. Ongeveer 3300 Katholieke verken ners, aankomende met drie speciale treinen, twee aan het station Haarlem en één aan het goederenstation aan de Westergracht, woonden Zondag middag de plechtige Christus Koning Hulde bij in de St. Bavo Kathedraal. De dienst werd geleid door Z. D. H. Mgr. J. P. Huijbers, Bisschop van Haarlem. Monseigneur Huybers werd geassisteerd door de kapelaans Heyink en Hendriks en verder door de geestelijkheid van de St. Bavo- Parochie en door aalmoezeniers van de padvinders. Omstreeks half vier kwam de eerste groep verkenners bij de St. Bavo aan. Onder het spelen van Harmonie St. Michaël stapten de verkenners van de verschillende landen de Kathedraal binnen. Even nadat deze groep, die uit den trein kwam welke aan het goederen station stopte, binnengekomen was, arriveer de de bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huy bers. Onmiddellijk hierna nam de dienst een aanvang. Het was jammer dat de groepen die uit de treinen kwamen die aan het station Haarlem stopten, pas tijdens den dienst de Kathedraal bereikten. Voorafgegaan door het R.K. Fanfarskorps St. Euphonia uit Overveen had de tweede groep, die omstreeks 4 uur de Kathedraal bin nen kwam. een wandeling gemaakt door de stad. Van het station werd gewandeld langs den Kruisweg,, de Kruisstraat, Smedestraat, Groo te Markt, Zijlstraat, langs het postkantoor. Wilhelmlnastraat, Koninginneweg, St, Bavo. De publieke belangstelling was overal en voor al bij de St. Bavo buitengewoon groot. Rijen dik stonden de belangstellenden de voorbij trekkende verkenners gade te slaan. Om half vijf arriveerde de laatste groep, zoodat toen alle verkenners in de Kathedraal aanwezig waren; Frankrijk, België, 'Luxemburg. Polen. Oostenrijk, Holland en nog enkele andere lan den waren vertegenwoordigd. Om het hoofdaltaar waren de groepsvlaggen geschaard, terwijl de landsvlaggen voor den bisschop uit werden gedragen bij het verlaten van de kerk. Tijdens den dienst heeft mgr. Huybers in een treffende rede de verkenners in het Hol- landsch en in het Fransch toegesproken. Het koor, dat enkele liturgische gezangen ten gehoore bracht, stond onder leiding van hopman Bouck uit Amsterdam; het orgel werd bespeeld door den heer Schouten. In de kathedraal was o.m. aanwezig Mgr. Millman, oudlvicaris-generaal van het bis dom Haarlem en verder vele geestelijke lioog- waardigheidsbekleeders uit het bisdom Haar lem. Om vijf uur was de dienst beëindigd en ver trokken de verkenners weer met drie speciale treinen, thans twee van het goederenstation Westergracht en één van het station Haarlem naar het Jamboreeterrein. De Padvinders en de Frans Hals tentoonstelling. Naar wij vernemen worden op de Frans I Halstentoonstelling van 9-10 en 4-5 uur Pad vinders in groepen toegelaten tegen betaling van 0.25 per persoon. Tragisch In het Jeugdhuis te Bloemendaal logeeren o.m. 6 padvinders uit Hongarije, die van Boe dapest ongeveer '2000 K.M. per fiets hebben afgelegd in 15 dagen. Over hun reis hangt helaas een schaduw, want in Arnhem bereikte den leider de tij ding, dat een dochtertje van hem gestorven is, zoodat hij per trein moest terugkeeren. De troep is zeer onder den indruk en draagt een rouwband. De terugreis van den troep gaat via Parijs iwaar de tentoonstelling wordt bezocht) en Bazel. De Chief-Scout bij de „Gang Show". Zaterdagavond heeft Lord Baden Powell vergezeld van Lady Baden Powell en zijn dochter een bezoek gebracht aan het Rem brandt Theater naar de eerste voorstelling van Ralph Reader's „Gang-Show" werd bij gewoond. De Chief-Scout die den uitdrukkelijken wensch te kennen had gegeven dat zijn be zoek in alle stilte plaats moest vinden, toon de zich na afloop van de voorstelling zeer voldaan. Vooral het persoonlijk optreden van Ralph Reader had hij zeer op prijs gesteld. Lady Baden Powell verzekerde dat de Chief-Scout die er overigens ondanks dsn vermoeiden openingsdag er volkomen fit uit zag zeer had genoten van de film. Toen het gezelschap zich door de hal van het Rembrandt Theater naar binnen begaf hieven de vele aanwezigen waaronder ver scheidene padvinders spontaan drie hoe ra's aan. UIT HET DAGBOEK VAN EEN VIJFLING. door K. RAUWERDA. Maandag: Het is een heele sensatie wanneer men op een zekeren dag tot de ontdekking komt, de jongste van een vijfling te zijn. Ik ben nu pre cies veertien dagen oud en begin zooal van allerlei bijzonderheden in het leven te onder scheiden: b.v. dat ik twee zusjes en twee broertjes heb. Verder ken ik natuurlijk mijn moeder, en weet ook dat het zonnetje heerlijk verwarmt; als het toevallig in ons bedje schijnt ben ik niet in staat mijn oogen open te houden, wat geen wonder is als je nog maar zoo klein bent. Wanneer we ons beginnen te vervelen, gaan we eenvoudig huilen. Gelukkig komt moeder ons dan gauw opzoeken, we worden gevoed en keurig verzorgd, waarna ze bij ons blijft sla pen. Dat is een heerlijk rustig gevoel. Een klein meisje, dat we nog niet kennen, komt ons af en toe opzoeken. Soms zit ze ge- ruimen tijd stilletjes naar ons te kijken, een anderen keer probeert ze met ons te spelen en noemt mij dan Peter. Ik zal moeder eens vra gen wie dat aardige kleine meisje eigenlijk is; dat moet ik weten. Dinsdag. Er hing den geheelen dag een bijzondere spanning in de lucht. Als er voetstappen klon ken keek moeder angstig naar de deur; ze be gon ons met een zenuwachtige haast te ver bergen, alsof ze bang was dat men ons zou zien. Dit spelletje herhaalde zich eenige ma len, toen plotseling de deur werd geopend. Op den drempel stond een groote, magere man in een sporthemd, met opgestroopte mouwen. Hij keek speurend het vertrek rond, kwam snel op ons af en hield ons keurend één voor één in de hoogte. Met een onheilspellenden blik wierp hij ons hardhandig op de kussens terug. Mijn zusjes werden bang en begonnen zachtjes te huilen. Moeder probeerde zoo goed mogelijk te troosten, maar ik zag best dat ze zelf moeite met haar tranen had. 't Is me wat moois, mompelde de man kwaadaardig. Wat moet ik nu met jullie be> ginnen. Vijf stuks tegelijkdat ontbrak er nog maar aan. Hij monsterde ons nog eens met half toege knepen oogen en ging mopperend heen. Neen, ik geloof niet dat hij erg met ons ingenomen is. Woensdag. Geweldig zooveel belangstelling er nu voor ons bestaat, we hebben haast geen tijd om te slapen. Het meisje waarvan ik al vertelde, is aangekomen met een vriendelijk uitziende oude dame. Vindt u ze niet schattig? vleide het meisje. Dat dotje met die grijze oogjeszullen wij die bij ons nemen? Vooruit dan maar, stemde de dame in. Het dotje met de grijze oogjes (mijn zusje) werd opgenomen en voorzichtig in een zijden dekentje gewikkeld. Later op den dag versche nen nog twee dames en namen elk een van onze broertjes mee, zoodat mijn zusje en ik nog met z'11 beiden achterbleven. Daar deze aanslag op onze familie was gebeurd tijdens afwezigheid van mijn moedei-, hield ik mijn hart vast bij de gedachte wat er zou gebeuren, wanneer ze thuis zou komen. Donderdag. O, wat ben ik vreeselijk geschrokken. Dezen dag vergeet ik mijn leven lang niet meer. Moe der heeft het zich natuurlijk erg aangetrok ken dat haar kleintjes weg waren, ze heeft overal gezocht: en wij konden het haar niet vertellen. Eindelijk viel zij van vermoeidheid m slaap. Toen het pikkedonker was werd de deur voorzichtig geopend en verscheen de groote magere man opnieuw. Hij keek nerveus om zich heen. kwam voetje voor voetje dichterbij nam mij open bedekte mij met zijn jas. Ik rilde van kou en narigheid. De man verliet ons huis, klauterde over een hek en stond plotseling stil voor een groot- water. Hij hield hij op armlengte in de hoogte en zei: Je bent te dom om het te begrijpen, maar dit zal ik je wel vertellen, dat dit het onaangenaamste karweitje is dat ik ooit bij de hand heb gehad. Ik begreep wat de man van plan was en het hart klopte mij in de keel. Zoo zweefde ik tusschen hemel en aarde Eensklaps sprong de man van schrik een stap achteruit, maar ik had wel kunnen gillen van blijdschap, want het was moeder, die. na meloos verdrietig klagend, ons was gevolgd. Ik kan het niet doenmompelde de man. Het was hem geraden ook. want ik geloof stellig dat hij met moeder nog niet klaar was geweest. Hij stopte mij terug onder z'n jas en wij trokken gedrieën naar huis, waar hij mij in het bedje zette. Moeder begon mij onmid dellijk heerlijk te verwarmen en te knuffelen, maar met dat al was het toch een angstig uur tje geweest. V r ij d a g. De man is vandaag met een dame gekomen, die onder uitroepen van bewondering infor meerde. of ze er ook één mocht hebben. Toen ze mij wou opnemen hoorde ik den man t.ot mijn gl-oote verbazing zeggen: Pardon. dat zwarte poesje wil ik liever niet missen, daar ben ik erg op gesteld. Maar de andere mag u gerust hebben. Zoo bleven moeder en ik nog met z'n tweeën over. Wij zijn verhuisd naar een prachtige, groote kamer, waar het altijd heerlijk warm is en met lekkere zachte kussens. Wij worden verwend als nooit te voren, zoodat alles volgens een vaste traditie van ons geslacht, toch nog op zijn pootjes terecht gekomen is. SCHILDERKUNST Tentoonstelling in Teyler. Ter eere van de Frans Hals-tentoonstelling heeft de conservator van Teyler's kunstver zameling in de vitrines van het Museum een verzameling teekeningen van Hals' tijdgenoo- ten uitgelegd, ter rustige bezichtiging, die zeer de moeite waard is en een waardevol supple ment kan zijn voor wie in de volte der Frans Hals-zalen even tot bezinning wil komen en zich tot het kalm genot, dat krijt en teeken- stift bieden, wil wenden. Van Frans zelf zijn, praktisch gesproken, geen teekeningen bekend, van zijn tijdgenooten en jongeren daarente gen bergt Teyler er honderden in zijn porte feuilles en de heer Buisman toont daarvan thans een aardig aantal. Hoe goed illustreeren die geëexposeerde tee keningen den tijd, waarin de meester van het Groot Heiligland leefde. Hij zelf besteedde zijn aandacht en zijn tijd in hoofdzaak aan de individuen, die hij om zich heen zag of als portrettist gedwongen werd te bekijken. De anderen zagen het leven in zijn volle ver scheidenheid. in zijn vermakelijkheden zoowel als in zijn pijnlijke momenten, buiten zoowel als binnen de wallen. Ben bordeeltje door Dirk Hals is met evenveel toewijding geteekend als de arbeid van de Pedicure door Willem Buyte- wegh, of de bezigheid van den tandarts, door Pieter Quast; en Simon de Vlieger en Salomon Ruysdael portretteeren hun Watermolen en Boschvijver even hartelijk als de groote Frans zijn schutters bekijkt. Er is een éénheid van beelden-willen in deze perode, die, bij alle verschil in genialiteit, van al deze schilders, om hun eenvoud in hun kunde, sympathieke kerels maakt. Aanstellerij of opgeblazenheid kende men in de 17e eeuwsche Hollandsche kunst niet en artisten, die de eenvoudigste handgrepen van het vak niet verstonden, zijn er ondenkbaar. Karei van Mander, die als leermeester, be ter; als één der leermeesters van Frans Hals geldt, is hier aanwezig met den sterke teeke- ning van kooplieden in den tros van een leger meetrekkend. De Zuidelij'ke zwierigheid van lijn kan men er uit aflezen, tusschen Van Mander en Hals zal de sympathie niet ge dwongen geweest zijn. Ook Dirk Hals heeft 111 de bovengenoemde voorstelling al de Vlaam- sche vlotheid van handschrift, waarover hij beschikt, tentoongespreid; mooi van compo sitie zijn de figuren in drie groepen gerang schikt, mooi van belichting is vooral de mid- denste groep, waarin jongelui van goeden huize met het Tric-trac of bakspel, bij een brandenden luchter, aan het geld-verliezen zijn. De andere groepen houden zich op even aangename wijze onledig". Het volle leven, zon der diepzinnigheid, trok den kunstenaar in die dagen en voor hetzelfde interesseerde zich zijn publiek. Daarom was er voor een Hercules Segers in zijn dagen geen plaats en kon een Esaias van de Velde met een rijk gestoffeerd Galgenveld op veel grooter belangstelling re kenen. E11 zijn knappe teekening is ongetwij feld een beeld van de realiteit. Heel genoege- lijik zooals wij deze dagen naar Vogelenzang gaan, om iets van de Jamboree te zien, gingen onze voorouders naar het galgenveld om te zien hoe de aanslag op het leven van Maurits werd gestraft. Rondom de galgen en folter- wielen waaraan en waarop de ongelukkïgen hangen en gebonden zijn, zitten de luidjes in 't gras en spelen de kinderen verstopperjte. Zoo men zich er een ijsco-wagentje bij kon denken, zou het geval up to date zijn wat de publieke belangstelling betreft. Gelukkig zijn er geen galgen met aanhang meer om naar te gaan kijken. Als de bezoeker van Teyler geen raad weet met dien doodkist, die op de teeke ning van Van de Velde aan één der galgen is opgehangen, dan zij hem meegedeeld dat in •die kist het lijk zat van Gillis van Ledenberg, die zich, toen het vonnis nog niet geveld was, in de gevangenis zelf van het leven beroofd had. Men heeft hem toen maar met kist en a.1 opgehangen, in de wel wat nuchtere overwe ging dat hem, dus doende, de schande niet bespaard bleef. Erg fijngevoelig was men in die dingen niet, tenminste niet naar onzen smaak. Hoewel het volstrekt niet buitengeslo ten is dat dergelijk inzicht nog heden ten dage weer aanhangers vindt. Maar we willen ver der de vitrines langs gaan en bezien: de aan kondiging aan de herders, door Bloemaert, de curieuse aquarel van J. C. van Wieringen (een buitenweg van Amsterdam) het prachtige por tretje van Dirk door Jan de Bray; dan Salomo die de Koningin van Saba ontvangt, door Sa lomon de Bray. Hoe sloom van expressie zijn daar de gezichten, maar hoe meesterlijk is er de stofuitdrukking van de gewadenDan langs landschappen van Ruysdael en Van Goyen en de beide schitterende aquarellen van Hendrik Avercamp, die een trots van Teyler zijn, en de aquarel der Mariakei'k door Saenredam. ko men we bij de vitrine waarin de meer directe leerlingen van Frans Hals huizen: Vincent Laurens van der Vinne, Adriaan van Ostade en Jan Miense Molenaer. Prachtige zaken be zit het museum van hen waartusschen dan nog een juweeltje van Bega en een zeer fijne Isaac Ostade den bezoeker frappeeren. En tot slot; de reeks door tijdgenooten gegraveerde portretten naar die van Frans Hals. zooals ze in de laatste vitrine gelegd zijn. Knappe wer ken door Suy der hoef en anderen, thans van meer dan dagelij ksch belang, omdat sommige origineelen in Haarlem zich tijdelijk bevinden. Nogmaals, een interessante verzameling is uit de portefeuilles gemakkelijk te bezichtigen gesteld. Men ga daarvan in het rustige mu seum eens paar uurtjes genieten. J. H. DE BOIS. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 3 AUG. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.00 Keulen. 10.05 Diversen. 10.20 Keulen. 10.50 Radio Parijs. 12.15 Keulen, 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen, 2.20 Droitwich, 5.20 Ned. Brussel. 6.50 London Regional, 7.20 Gra- mofoonmuziek. 7.50 London Regional, 9.00 Parijs Radio. 10.50 Weenen. 11.15 Berlijn. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Lille. 9.50 Diversen. 10.35 Droitwich 12.05 London Re gional. 5.20 Droitwich. 6.20 Diversen, 6.45 Droitwich, 7.20 Parijs Radio, 8.05 Diversen. 8.35 Droitwich. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Bont Programma. 1. Entry of the Boyards, Black diamonds Band. 2. The Missouri Waltz, Alexander's Acc. 3. Goin' Home. Boswel! Sisters, 4. El Gaucho. Troise and the mandol. 5. Schiösser die im Monde liegen. Rich. Tauber. 6. Petersburger Schlittenfahrt. Paul Mania. 7. Deülah Waltz, Alexander's Acc. 8. Standchen auf alter Zeit, Balalaika orkest. 9. By the blue Hawaiian Waters, Gren. Guards. 10. Luftscharmören. Duo Ja. 11. White lower of the Islands Troise and his Mandol. 12. Die Mühle im Schwarz- wald. Paul Mania. 13. Vilja Lied. Richard Tauber. 14. Jung'c Drums, Gren. Guards 15. Hör du flicka lilla. Duo Ja. 16. The lonesome road. Boswell Sisters. 17. Washington post marsch, Black diamonds band. 8.00—12.0° di versen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12