Wereld tKj Jamboree (MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 HSAEEEM'S DAGBEAD 9 Op grootsche en indrukwekkende wijze heeft de jeugd vgn veertig landen getuigd van haar wil tot broederschap. In een schier einde- looze parade is deze jeugd over het groene grastapijt van de arena getrokken, juichend en toegejuicht, een waardige opening van deze 5de Jamboree, die ongetwijfeld een mijlpaal in de geschiedenis van de Padvinderij beteekent. Uit de eereloge hebben H. M. de Koningin en de grijze vader der Padvindersbeweging, Lord Robert Baden Powell of Gilwell deze jeugd zien voorbijtrekken, en hun woorden hebben ervan getuigd dat ook zij vóór alles getroffen werden, door de verbroedering der volken, waarvan deze Jamboree zoo'n prachtig voorbeeld is. Ontroerend was het oogenblik, waarop deze jongens, in een alles vergetend enthousiasme, weliswaar iets te vroeg, doch juist daardoor zoo treffend spontaan, bezit nam van de groote arena en onder het aanheffen van een vèrklinkenden yell naar de eereloge stormden, om daarna in eerbiedige stilte te luisteren naar de woorden van H. M. de Koningin en den „Big Chief". Een gebeurtenis, welke zij, die haar meemaakten, niet spoedig zullen vergeten. Zaterdagmiddag één uur. De zon, die zich dagen lang schuil hield, heeft een gat in de wolken gevonden, en strooit haar stralen kwistig over het kleurige, schilderachtige schouwspel, dat de groote arena, met de wachtende padvinders, en de zich snel vul lende tribunes oplevert. Reeds geruimen tijd voor den aanvang van de plechtigheid mar- cheeren de padvinders uit de overal in het terrein verspreid liggende sub-kampen naar de verzamelplaats ten Noorden van de arena, fluitend en zingend, de harten kloppend van verwachting voor de dingen, die komen gaan. Ook op het veld, waar de tribunes thans vrijwel alle bezet zijn, stijgt de spanning. In de eereloge hebben reeds tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede leden van het corps diplomatique plaats genomen. Daar bevinden zich de ministers Slotemaker de Bruine en Weiter, de commandant van het veldleger, lt.-gen. J. J*. tl. baron v. Voorts tot Voorst, generaal Snijders, de vice-admiraals De Graaf en Kruis, de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, verschillende burgemeesters, w.o. mr. Ter Pelkwijk, uit Utrecht, mr. de Monchy, uit den Haag en mr. Droogleever Fortuyn uit Rotterdam, de Apostolische Internuntius mgr. P. Giobbe, en verder gezanten van die lan den, die met een contingent op de Jamboree vertegenwoordigd zijn, nl. Sir Hubert Mont gomery (Engeland), baron. d'Arnauld de Vi- trolies (Frankrijk) Grenville Fv Emmet, XV. S.) Waclaw Bibinski (Polen), Wunsz King (China), D. Drossos (Griekenland), F. dos Santos Tavares (Portugal), K. Y. Vendel (Zweden), N. Khalib Bey (Egypte) Ernst B. Sohlberg (Finland)Harold de Scavenius (Denemarken), M. K. Kuwajima (Japan), Iwan Krno (Tsj. Slowakije), baron de Ru- zette (België), Salvador R. Guzman (Mexico) en M. de Pury (Zwitserland). Vooraan herkennen we den hoofdverken ner, staatsraad Rambonnet, evenals de pre sidente van het Nederlandsche Padvindersgil- de, mevr. E. v. d. Bosch-De Jongh. Enkele oogenblikken later arriveeren ook de Chief Scout, Lord Baden Powell en de Chief Girl Guide, Lady Baden Powell met hun dochter. Op het uitgestrekte middenterrein zitten de drie duizend Nederlandsche padvinders, in W-vorm, die straks, na aankomst van H.M. de Koningin, het „Hoort, zegt het voort" zullen zingen. Uit de groote luidsprekers die overal langs het veld staan opgesteld, schal len vroolijke marschen en het bekende Jam boreeliedje wordt door het publiek luidkeels meegezongen. De Koningin komt Dan weerklinkt een zwak gejuich, dat zich voortplant door de rijen der wachtenden, aanzwelt tot een schier geen einde nemend gejubel, als de auto van H. M. de Koningin het veld oprijdt, en voor de eereloge stopt. H.M., die op haar hoed dezelfde insignes draagt, die wijlen Z.K.H. Prins Hendrik op padvindersbijeenkomsten droeg, stapt, naar alle zijden buigend, uit en bestijgt de eere tribune waar zij begroet wordt door Lord Ba den Powell. In haar gevolg bevinden zich haar particuliere secretaris C. J. Sixma, ha- ron van Heemstra, de opperkamerheer mr. W. J. Baron van Lynden, Jkvr. A. baronesse Schimmelpenninck van der Oye, de opper hofmaarschalk jhr. V. E. A. Boreel van Ol- denaller, de opperstalmeester R. F. C. baron B'entinck, de eerste stalmeester Jhr. C. E. J. M. Verheyen, de kamerheer jhr. mr. G C. W. van Tets van Goudriaan en de majoor der Grenadiers, adjudant H. J. Phaff. Als H.M. en haar gevolg hun plaatsen heb ben ingenomen en de klanken van het door allen gezongen Wilhelmus zijn weggestorven, zingen de padvinders op het middenterrein onder leiding van Jacob Hamel de padvin- dersmarsch „Hoort zegt het voort!", dat met een driewerf hoera voor H.M. wordt beslo ten. Snel wordt het middenterrein nu ont ruimd, waarna 't défilé een aanvang neemt. Een bonte parade. Als bijzondere attentie voor Lady Baden Po well. de Chief Girl Guide, openen de meisjes van het Nederlandsche Padvinstersgilde in hun keurige donkerblauwe uniformen dit défilé dei- landen. Elke afdeeling van het gilde wordt door een groep van drie meisjes vertegen woordigd. Keurig marcheeren zij over het ter rein, op eenigen afstand gevolgd door de Amerikanen, die een groot aantal vlaggen met zich voeren, terwijl elke deelnemer bij het passeeren van de eere-loge met een klein vlag getje wuift. Een aantal bont uitgedoste „In dianen" krijgen een extra applausje. De kleine groep keurig marcheerende Armeniërs zinkt bijna in het niet bij 't groote contingent der Belgen, die evenals de Chineezen zwijgend voorbij trekken. De Denen en Egyptenaren zijn uitbundiger en de eersten wuiven met de breede hoeden. Een prachtige groep vormt het Britsche Imperium, met verkenners uit Cana da, Australië. Nieuw Zeeland. Zuid-Afrika, de Iersche Vrijstaat, New Foundland, Britsch- Indië, Barbados, Bermuda, Br. Guyana, Cey lon, Hongkong, Jamaica, Malta, Noord-Rho- desia, Palestina, Trinidad, en Engelsche groe pen uit België, Brazilië, Egypte, Frankrijk, Zwitserland. Enthousiasme der Engelschen Dan komt Engeland zelf, na Nederland het grootste contingent. Uitbundig klinkt hun ge juich voor de eere-loge. Er wordt gewuifd met hoeden en het publiek beantwoord dit laaiend enthousiasme met een hartelijk applaus. H.M. de Koningin, die 't voorbijtrekken der Engelschen staande gadeslaat, kinkt hen vriendelijk toe. Lord Baden Powell staat stram in de houding en groet elke voorbijtrekkende groep. Achter de Engelschen volgen tweehon derd Schotten, wat meisjesachtig in hun ge ruite rokjes, maar keurig marcheerend. Daar achter kocnt een ontroerende groep van „han dicapped scouts" (gebrekkige padvinders) uit verschillende landen. Estland trekt voorbij, met de aardige kwar tiermutsen, de Finnen, met hun blauwe petjes, en daarachter komt het groote Fransche con tingent, dat weer een nieuwe verrassing brengt. Dit contingent is in drie groote groe pen verdeeld, waarvan de deelnemers groote papieren bloemen aan de stokken dragen. De eerste groep heeft klaprozen, de tweede mar grieten en de derde groote korenbloemen. Een alleraardigst gezicht, en tevens een symbool van de Fransche vlag. De Hongaren marcheeren voorbij in een stramme paradepas, achter hun eigen muziek korps. Japan volgt, en dan komen Joego Slavië, Letland, Lichtenstein, Lithauen en Luxem burg, met de rood-wit-blauwe vlaggen, die ons herinneren aan den band, die eens dit land aan het onze bond. De Noren maken een keurigen indruk, evenals de Oostenrij kers, die vendelzwaaiend voorbijtrekken, en het groote contingent Polen, met eigen orkest. Dit orkest houdt halt voor de eere loge, terwijl het contingent voorbijtrekt, en sluit zich dan weer bij de aan den staart rij dende wielrijders aan Telkens nieuwe dingen. De stoet duurt reeds meer dan een half uur, doch elk contingent brengt weer nieu we ideeën, en de toeschouwers hoeven zich geen oogenblik te vervelen. Portugeezen, Roemenen, Syrieërs, met hun donkere hel men en hun groen-wit-zwarte vlaggen, waar van het witte veld drie roode sterren draagt. Dit contingent houdt halt voor de loge, en brengt een yell. Daarachter volgen Siamee- zen, Tsjecho Slowaken, die zoowaar ook zee verkenners hebben IJslanders en de fraaie groep Zweden, m hun geelbekruiste blau we vlaggen en hun xeurige blauwe unifor men en de Zwitsers, met hun aardige petjes. Indië en Nederland. Hartelijk toegejuicht door het publiek, trekt Ned. Oost-Indië de arena binnen, de vlotte stroohoeden op het hoofd, een breeden glimlach op de bruine snuiten. En tenslotte komen de gastheeren van deze Jamboree, de de eindelooze schare van Nederlandsche padvinders. Voorop loopen de Zeeverkenners, in hun donkere marineblauwe uniformen met de witte petten en mutsen. Dan volgen de tal- looze groepen padvinders uit alle deelen van ons land, met kleurige, bonte vlaggen, die nijgen bij het passeeren van de eere-loge. Wel missen we hier het enthousiasme van de Engelschen, doch dit rustig voorbijmar- cheeren geschiedt op order van de leiding, die niet wilde, dat de Hollandsche jongens de gasten in enthousiasme naar de kroon zou den steken. Terwijl de Nederlandsche deelnemers langs de tribunes trekken, hebben zich aan de noordzijde van de arena, waar de vlaggen van de deelnemende landen vroolijk wappe ren in den wind, de andere padvinders reeds verzameld, voor de groote rally, onmiddel lijk na afloop van het défilé. Met moeite houden de wachten de jongens in bedwang. Telkens dreigen zij door te bre ken, en tenslotte, terwijl de laatste groepen Nederlanders de arena binnentrekken, zijn de wachtenden niet meer te houden. De groote stormloop. Als een vloedgolf storten zij zich door de toegangen, en stroomen onder een donderend „ge-yell" over het veld naar de tribune, één kleurige, wriemelende massa. Uit tienduizen den jonge kelen weerklinkt het gejuich. Een signaal weerklinkt, en het gejuich, waardoor ook het publiek op de tribunes was aangestoken, verstomt. H.M. de Konin gin zal spreken. Helaas weigert op het cri- tieke oogenblik de microfoon, zoodat het eerste gedeelte van haar speech, die wij hiernaast volledig afdrukken, verloren gaat. Dan klinkt plotseling haar vriendelijke hei- ere stem over de hoofden van tienduizen- en jongeren, die in eerbiedige stilte toeluis teren. Een stilte, die den storm van gejuich vooraf gaat, een gejuich, dat eindeloos schijnt, totdat ten slotte door de luidsprekers het Wilhelmus weerklinkt en het mooie oude lied uit duizenden kelen opklinkt. Toen de geestdrift weer tot bedaren was gekomen, sprak de Chief Scout, Lord Baden Powell, ongeveer als volgt: Lord Baden Powell. Majesteit, Ik dank U hartelijk voor uw vrien delijke aanwezigheid en voor offi- cieele opening van de Jamboree en voor de schoone boodschap, welke gij ons vandaag gegeven hebt. Ik ben er zeker van, dat iedere scout en lei der Uw boodschap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groote wei'k hier en in de wereld verder uit te dragen. Ik dank U daarvoor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Holland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat we onze Jamboree kunnen houden in Nederland, het land van de ontdek kers en van de groote mannen, die zooveel hebben bereikt op het gebied van kunst, handel en industrie, een land, dat het centrum is van vele conferenties en besprekingen om den vrede in de wereld te brengen. Onze Jamboree in Holland, met zijn histo rie als voorbeeld, zal alle padvinders aansporen hun werk voor een inter nationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een belangrijken stap voorwaarts gedaan op den weg naar den wereldvrede en een aanmoediging om ons werk voort te zetten in het belang van de pad vindersbroederschap, welke thans is geworden een „Junior League of Na tions". Majesteit, nogmaals wil ik U, na mens alle padvinders die hier aan wezig zijn danken voor de vriende lijke wijze, waarop gij ons hebt ver welkomd door deze Jamboree te openen. Weer laaide de geestdrift van de Jambo reebewoners op en behalve een nieuwe stok ken- en vlaggenparade in de lucht klonken krachtige yells, waarbij de B. P.-yell de voor naamste was. Terwijl het terrein voor de eere-loge werd vrijgemaakt voor de auto's heeft H.M. de Ko ningin op de eeretribune de hoofdverkenners van verschillende landen ontvangen, waarna H.M. onder uitbundig, gejuich van de opdrin gende padvinders het terrein verliet, even later gevolgd door den Chief Scout en den hoofdverkenner. Onmiddellijk na de opening maakte reeds een talrijk publiek van de gelegenheid gebruik om door het tentenkamp te dwalen en de ver richtingen en gewoonten der verschillende nationaliteiten gade te .slaan. Doch prompt 10 uur, toen het publiek het Marktterrein had verlaten, heerschte weer de gewone rust in het kamp. De jongens konden na een paar vermoeiende dagen een verkwikkende nacht rust genieten. Repetitie in de theatertent. Zaterdagavond werd een repetie gehouden in de groote theatert<(it, waarin gedurende de Jamboree door verschillende landen de monstraties worden gegeven. Nadat de IJslanders op voortreffelijke wijze eenige liederen ten gehoore hadden gebracht, verscheen de groep Winterswijk ten tooneele. die in boeren-costuum op klompen twee oud- Twentsche dansen ten beste gaven, zij oogstten hiermede veel succes en vooral de aanwezige Amerikaansehe padvinders, die toch zoo bij zonder op klompen gesteld zijn, al valt hun het loopen er op niet mee, gaven hun be wondering voor deze folkkloristische presta tie luidkeels te kennen. Staaltjes van forsch behendigheidswor- stelen gaven vervolgens de IJslanders te zien, waarna in kleurige costuums een groot aantal Polen eenige volksdansen uitvoerden, welke eveneens groot succes hadden. Het muzikale gedeelte van het programma werd verzorgd door de Hongaren, die op uit muntende wijze Czardas-muziék vertolkten. Ook de dans-demonstraties van de Hon garen stonden op een hoog peil, evenals de nationale dansen van Armenische verken ners. Nog vele nummers volgden met evenveel succes, waaruit blijkt, dat het den padvinders hier een cultureele ontspanning niet. ont breekt. Deze voorstellingen worden speciaal voor verkenners georganiseerd doch daarnaast worfdt ook voor zoover mogelijk publiek toe laten. De voorstellingen worden eiken middag ge geven om 2.30 uur, 4.15 uur en 7.30 uur. Duizenden bezoekers. Het was Zondag wel een spitsdag voor de Vertegenwoordigsters van het Nederlandsche Padvindstersgildc openden, als bijzondere attentie voor Lady Baden Powell, het groote défilé in de arena tijdens de opening der Jamboree. Jamboree. Zoowel in als om Vogelenzang was het zeer druk. Alles verliep echter zonder incidenten. De verkeersregeling werkte uit stekend. Eenige inconvenient moest gecon stateerd worden bij den spoorwegovergang, waar de afsluitboomen tengevolge van de vele treinen, welke hier thans stoppen, vaak en zeer lang gesloten zijn, waardoor telkens een groote opstopping aan beide zijden ont staat, welke het verkeer ernstige stagnatie bezorgd. Het is in Vogelenzang nog nooit zoo druk geweest, doch de bewoners beginnen zoo langzamerhand aan deze drukte te wennen en weten al aardig met de buitenlanders om te gaan, Wat de drukte op de Jamboree be treft werd het aantal bezoekers geschat op 40.000 De kampstraten boden vaak een aan blik, zooals we dien kennen van de Groote Houtstraat, op een Zaterdagavond. Zwitsers vieren feest Vlet Zwitsersche contingent heeft Zondag den Zwitserschen nationalen feestdag in op gewektheid gevierd. Allereerst werd dit feest des morgens bij het hijschen van de vlag her dacht, terwijl des avonds een kampvuur werd gehouden, dat werd bijgewoond door den Zwitserschen gezant, den heer A. de Pury. De gezant wenschte den Zwitserschen „eclaireurs" geluk met dezen dag, welken het contingent thans in het buitenland moet vieren. Voorts complimenteerde de heer De Pury de Padvinders voor hun kranige houding tijdens het défilé bij de opening. Ten slotte bracht de gezant de gelukwen- schen over van Lord Baden Powell, die even eens het défilé der Zwitsers met voldoening had gadegeslagen. De kampvuurleider ver welkomde vervolgens de aanwezige Amerika nen, en Egyptenaren en een aantal Zwitsers, die thans wel in Fransche uniformen op de Jamboree zijn verschenen, maar die toch in hun hart Zwitsers zijn gebleven (luide bijval). Hierne werd een aardig kampvuurprogram- ma afgewerkt. De Church-Parade Een groot aantal Protestantsche Padvinders had zich in den middag naar Haarlem bege ven, om daar de Church Parade in de Groote Kerk bij te wonen. Overal waar de groepjes padvinders langs trokken, doch vooral op de Groote Markt, bestond groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat deze gele genheid om eens iets van de Jamboreedrukte gade te slaan, niet voorbij wilde laten gaan. Li de kerk waren maatregelen genomen om een zoo groot mogelijk aantal padvinders een plaatsje te verzekeren. Toch bleek hun aantal beneden de schatting te blijven, want een groot aantal plaatsen bleef onbezet, zoodat men kort voor den aanvang besloot ook het publiek, dat zich om het gebouw verdrong, bin nen te laten. Omstreeks half vijf betrad de predikant, dr. L. D. Terlaak Poot uit den Haag, vroeger pre dikant te Haarlem, de kansel, begeleid door dr. W. Kalkman, Ned. Herv. predikant te Am sterdam en geestelijk leider der protestant sche padvinders op de Jamboree. De dienst, die geheel in het Engelsch werd gehouden, werd geopend met het zingen van het mooie God reveals His presence". Door een der Schotsche padvinders, Alexander L. Russell, werd vervolgens de Padvinderswet voorgelezen, waarna gezamenlijk het. „Holy God, They name we bless" werd gezongen. Het was ongetwijfeld jammer, dat het publiek de bekende liederen in het Hollandsch mee zong, zoodat het niet steeds even fraai klonk. Reverent Roderick Murchison, predikant te Edinburg, tevens padvinder, las hierna Johan nes 14:1-14. Na het gebed zong de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" het mooie „Wilt heden nu treden". De buitenlandsche bezoekers moeten door dit prachtig voorgedragen lied wel een bizonder goeden indruk hebben gekregen van het muzikale peil van ons „Royal Choir". Dr. Terloot Poot had als tekst voor zijn preek de woorden uit Johannes 14:6a gekozen, waar Jezus zegt: „Ik ben de weg", welke preek hij besloot met de woorden: „Gij, padvinders, iondagmorgen werd op het hoofdaltaar, voor de Katholieke padvinders een Pontificale Hoogmis gecelebreerd door Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe, den Apostolischen Internuntius. De redle van ,.M. de Koningin Na de schitterende rally van de 28.000 deelnemers, houdt H.M. de Koningin de offi- cieele openingsrede, waarvan het eerste ge deelte en het slot in het Engelsch worden uit gesproken. „Padvinders, jong en oud, van alle landen: Door u hier een welkom toe te roepen, wilde Ik u toonen, hoezeer Ik uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening te aanschou wen, hoe na jaren van vruchtbaren arbeid deze prachtige organisatie is uitgegroeid tot een wereldbeweging, die jongens omvat van alle klassen en alle naties en hen opleidt tot goede burgers en goede mannen. Moogt Gij steeds, zoowel nu als in uw verdere leven, trouw blijvén aan den padvin dersgeest, die, zooals uw Chief dien wij hier heden met vreugde begroeten, het eens zeide, gekenmerkt wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen blik, zijn eerlijke vriend schap, zijn daadwerkelijke liefde en zin voor vreugdevolle dienstbaarheid. Hierna vervolgt HM. in het Nederlandsch: Mij thans tot u, padvinders-landgenooten richtend, wensch Ik in de eerste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben ge troost om aan deze bijeenkomst in het Moe derland deel te nemen. Ik hoop, dat Gij van deze Jamboree met schoone indrukken naar uw geboorteland zult terugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het Rijk, Gij moogt nooit vergeten, dat Gij tijdens deze Jamboree gastheer zijt. Vervult uw taak in dezen met hulpvaardigheid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. Thans weer in het Engelsch, besluit H.M. Haar rede dan met de woorden: Mogen de dagen die Gij hier bijeen zijt, ge kenmerkt worden door den waren padvin dersgeest en mogen, met Gods zegen, de vriendschapsbanden die Ge hier zult aan- knoopen zich versterken en verdiepen tot ware en trouwe broederschap, die zal voort duren, lang nadat ge naar uw landen over de geheele wereld zijt teruggekeerd. Hiermede verklaar Ik de Jamboree ge opend I" wordt door uw gestadige oefeningen in bos- schen en velden, op heuvels en in dalen zoo ongelooflijk scherp en vaardig van oriëntee- ringsvermogen, dat gij nauwelijks meer er gens verdwalen kunt. Waakt er voor dat gij, waar het 't groote levensdoel geldt, niet in een doolhof geraakt. Volgt Jezus, den waarachti- gen en getrouwen Leidsman en Voleinder. Zoo waarachtig als God leeft, wat Jezus zegt is de waarheid en het leven. H- zegt: „Ik ben de weg!" „Zang en Vriendschap" zong hierna nog „O bone Jesu" en „Adoremus te", waarna de dienst besloten werd met gebed en het zingen van „O God, our help in a'ges past". Het prachtige orgel van onze kerd werd ge durende den dienst bespeeld door den beken den organist Piet van Egmond. De godsdienstoefeningen Rust en vrede heerschte er op de Jamboree en in den vroegen ochtend boden de tenten complexen met op den achtergrond de fraaie boomengroepen een schitterend schouwspel. Totdat om 7 uur het schot voor de reveille weerklonk, dat de bedrijvigheid in alle kam pen deed herleven. Allen maakten zich gereed voor de godsdienstplechtigheden en tegen ne gen uur zag en hoorde men de verschillende groepen onder tromgeroffel en muziekgeschal over het terrein marcheeren voor het bijwo nen der oefeningen. Na de stille H. Missen in de subkampen werd om 10 uur op het groote altaar naast Tey- lingerbosch een Pontificale Hoogmis opgedra gen door den Apostolischen Internuntius Z.H. Exc. mgr. P. Giobbe. Bij deze Heilige Mis fun geerden mgr. Postma en mgr. Van der Venne als Troondiakens, mgr. Verhoeven als Aarts diaken. de Hoofdaalmoezenier Van de Polen als Diaken en de Hoofdaalmoezenier van Luxemburg als Subdiaken. Ceremoniarius was de Zeereerw. heer Agterof, secretaris van den Bisschop van Haarlem. Alle katholieke troepen van de Jamboree, ten getale van ongeveer 10.000, waren op het grasveld voor het altaar aanwezig. De Pause lijke Internuntius werd door de deputaties der diverse landen met de nationale vlaggen aan den ingang van het terrein ontvangen, terwijl de troepvlaggen op het altaarterrein waren op gesteld. De plechtigheid, die een grootschen indruk bood, werd opgeluisterd door de Harmonie van de Polen, terwijl de Mis door allen gezamenlijk werd gezongen. Daarnaast lieten de Polen, de Franschen en de Nederlanders eenige reli gieuze liederen hooren. Bovendien werkte de Heemsteedsche Harmonie St. Michael aan deze plechtigheid mede. (Vervolg yag. 8.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7