„Flamingcwamp te wijten aan brand in cabine? Motoren moeten niet hebben gehaperd. Een t-praatje. WANDGEDIERTE belangrijk 55e JAARGANG No. 16599 Verschijnt dagelijks, hclmlve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle_ leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60. HEDEN: 10 PAGINA'S. Het woord is aan Marie Ebner-Eschenbach: Wij zijn spoedig bereid onszelf te laken, onder voor waarde dat niemand daar mede instemt. Slachtoffers reeds dood voor toestel op den grond kwam. Tal van stille getuigen gevonden. De Belgische autoriteiten stellen een zeer nauwkeurig onderzoek in naar de oorzaken van de Flamingo-ramp en in verband hiermede zijn twee justi- tieele autoriteiten en een luchtvaart- deskundige naar Schiphol vertrokken, om daar gedurende eenige dagen een studie te maken van de Douglas- toestellen. Bij het uitgebreide onderzoek moet aan het Jicht zijn gekomen, dat de ramp een geheel andere oorzaak moet hebben gehad dan men aanvankelijk vermoedde. Verschillende voorwerpen, welke op de plaats van de ramp en in de omgeving zijn gevonden, duiden er op, dat er kort na het vertrek van het vliegveld in de cabine van het toestel een brand moet zijn uitgebroken. Het vuur moet zijn ontstaan achter in de cabine. Tot deze conclusie is men gekomen door het vinden van het vrijwel ongeschonden nood- luik op eenige kilometers van de plaats van het ongeluk. Dit was nagenoeg niet verband en wat de sluiting betreft in een toestand, welke erop wijst, dat het op gewone wijze •moet zijn geopend. Voorts heeft men op groo- •ten afstand van de plaats, waar het vliegtuig is neergekomen, een plaid gevonden, welke bijna niet verband is, terwijl men ook een slechts gedeeltelik verbrande witte pet heeft gevonden. Verder heeft men nog de cabine- deur, die aan de binnenzijde het hevigst ver brand was, gevonden en nog andere stille ge tuigen. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet be kend. Of hij een gevolg is geweest van kort sluiting of van onvoorzichtigheid van een der passagiers, is nog niet bekend. Naar het oor deel der Belgische doktoren moeten alle slachtoffers reeds door verstikkende dampen om het leven zijn gekomen voordat het vlieg tuig neerstortte. In deze richting zou ook wij zen het feit, dat de automatische piloot door den bestuurde^ van de „Flamingo" in werking- was gesteld. Bij het zoeken naar mogelijkheden, welke brand kunnen hebben veroorzaken, is ook ge dacht aan een film, die misschien een der pasagiers bij zich zou kunnen hebben gehad en. welke op een of andere wijze in 'brand is gevlogen. Men heeft hierbij de aandacht ge vestigd op den passagier, den heer Robert Trillo, die directeur was van het Nederland- sche filiaal der RJC.O. film. Het onderzoek is echter nog niet zoo ver gevorderd, dat men al een definitieve conclusie heeft kunnen op stellen. Reeds thans moet evenwel al gebleken zijn, dat er aan de motoren van het toestel niets gehaperd heeft vlak voordat het ongeluk is gebeurd. Volgens Belgische deskundigen moe ten de motoren zelfs perfect in orde geweest zijn. Juist doordat.de motoren diep in den Bij het visschen te water geraakt. Tien minuten tusschen schuitje en wal gehangen. De zestienjarige hengelaar K. heeft Dins dagmiddag een onaangenaam avontuur be leefd. Terwijl hij aan de Amsterdamschevaart zat te visschen geraakte hij plotseling te wa ter. Hij bleef, tot aan zijn schouders in het water, tien minuten tusschen een schuitje en den wal hangen, eer hij werd opgemerkt door een politieagent, die den jongen door middel van handreiking op het droge trok. De lust om verder te hengelen was toen bij hem ver dwenen. Veel vreemdelingen te Haarlem. Goede tijd voor de hotels. Eindelijk is dan de zon weer eens doorge broken voor de Haarlemsche café-restaurant en hotelbedrijven. Door de Frans Halstentoon stelling en natuurlijk vooral door de Jambo ree is het vreemdelingenbezoek aan onze Spaarnestad gestegen als nooit te voren. Het is zóó druk geworden dat de hotels zelfs met in allerijl gerequireerde bedden niet alle bezoekers bergen konden. En ook in de omgeving heeft men reeds van deze drukte gepofiteerd. Ook hier zijn al vele hotels vol en het ziet er naar uit dat ook de pensions nog ruimschoots hun deel van het vreemdelingenbezoek zullen krijgen. Hopelijk blijven ook na de Jamboree de vreemdelingen hier nog wat vertoeven, de mooie omgeving van Haarlem leent er zich alleszins toe. grond zijn gedrongen zijn zij vrijwel door de vlammen gespaard gebleven, zoodat men uit vitale onderdeelen moet hebben geconstateerd, dat zij niet hebben gehaperd. Haarlemsche Orkest-Y er eeniging. Uitvoering van de 3e Symphonie van Saint-Saëns. Dank zij de toestemming van het gemeente bestuur van Haarlem, om het orgel te mogen gebruiken, is de H.O.V. in de gelegenheid de 3e Symp. van Saint-Saens in C. gr. terts, Don derdag a.s. uit te voeren. De orgelpartij wordt gespeeld door Jac. Zwaan, en de pianopartij a quatre mains, door Bets Nederkoorn en Gosse Kroese. Verder zullen aan dit concert solistische medewerking- verleenen Corry Koppen, de Haarlemsche pianiste, oud-leer linge van Karei de Jong, op het oogenblik leerlinge van Ed. van Beinum, en Jan During leerling van den bekenden Amsterdamschen paedagoog Oscar Back. Corry Koppen zal ten gehoore brengen de Fantaisie voor piano en orkest van Cl. Debus sy, en Jan During zal spelen, het Adelaide concert voor viool en orkest van W. A. Mozart. Het orkest onder leiding van Marinus Adam begint het programma met de ouverture Fi garo's Hochzeit van Mozart. Dit concert waarop niet minder dan 3 groote interessante werken gespeeld zullen worden, is zeer zeker de belangstelling van een volle concertzaal waard. (In verband met de dienaangaan de heerschende verwarring, hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht thans definitief vastgesteld dat De Bilt alleen met t en niet met dt behoort te worden geschreven.) Voor het geval u 't schrijven wilt: Het is de Bilt en niet de Bildt, De Utrechtsche Gedeputeerden, Hebben de d geamputeerd, Een daad op studie gebaseerd Van 't goede en van het verkeerde. 'k Weet niet of 't moeite heeft gekost, Maar een probleem is opgelost, En daarvoor moet men dankbaar wezen; Waarbij ik erop wijzen mag, Dat Nederland juist eiken dag Over de Bilt weer krijgt te lezen. „In naam" moet er steeds eenheid zijn, Het stellen van een vaste lijn Siert de Gedeputeerde Staten, Dt en t zijn altijd twee, Dt is andre thee dan t Al maakt het geen verschil bij 't praten. Die naamsbeslissing geeft dus stof, Tot uiten van oprechten lof, Dat men dat nu eens vast wou stellen; De Bilt is ons nu voorgespeld. 'k Hoop, dat de Bilt dat nu vergeldt, Door zelf steeds juist te gaan voorspellen. P. GASUS. Het gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht is-bijna gereed. Een foto van het bouwwerk. Prins Tsjitsjiboe's vertrek uitgesteld. Lichte kou gevat. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Prins Tsitsjiboe heeft kou gevat en zijn lijf arts heeft den prins aangeraden he den zijn kamer te houden. De onge steldheid is slechts van lichten aard, zoodat het Japansche prinselijke paar vermoedelijk morgen inplaats van he den van hier naar Brussel zal vertrek ken. Actie bij „De Nieuwe Melkweg". Een ultimatum gesteld. De Centrale Bond van Transportarbeiders vergaderde wederom met het personnel van „De Nieuwe Melkweg", op welke bijeenkomst de heer A. Mars verslag uitbracht van de ge voerde correspondentie. Door het personeel werd er met ontstemming kennis van genomen dat al de pogingen van het bestuur nog niet het gewenschte resultaat verkregen en de di rectie van genoemde melkinrichting nog steeds doorgaat de arbeidsovereenkomst te ontduiken, in het bijzonder wat de loonregeling en den ar beidstijd betreft. Besloten werd, dat aan de directie van „De Nieuwe Melkweg" een ulti matum zal worden gesteld. Geëischt zal wor den, dat „De Nieuwe Melkweg" vóór Zaterdag- twee scheidsrechters aanwijst, die met twee door den Centr. Bond reeds aangewezen scheidsrechters een uitspraak zal doen in het conflict. Die 4 scheidsrechters zullen een on partijdig voorzitter kiezen. De vergadering was unaniem van meening dat thans onverwijld de overeenkomst op de juiste wijze toegepast moest worden en sprak zijn groote voldoening uit voor de wijze waar op het bestuur deze aangelegenheid had be handeld. Besloten werd direct na afloop van den ultimatumtermijn, Zaterdag a.s.. op nieuw bijeen te komen, teneinde een nadere beslissing te nemen. PERSONALIA. Voor Fransch L.O. zijn geslaagd mej. M. L. J. Jong en de heer H. H. van Lier, te Haarlem. De heer F. H. J. Campman, te Haarlem, slaagde voor Engelsch L.O. De acte Handelskennis L.O. is behaald door den heer A. Zonnevijlle, te Haarlem. VACANTIEVREUGDE AAN DE KLEVERLAANAan de Kleverlaan worden vele schoolkinderen in den vacantietijd aangenaam bezig gehouden. Het sjoel bakken is nog steeds een geliefkoosd tijdverdrijf. E. VAN TIJN t Dinsdag is alhier in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer E, van Tijn, die jaren lang aan het hoofd heeft gestaan van de Ef- fectenpremieleening der Nationale Bank. De overledene was commandeur in de Orde van Simon Bolivar van Venezuela. De teraarde bestelling zal plaats hebben Donderdagmor gen half elf op de Israëlietische begraafplaats aan de Amsterdamsche Vaart. sprak allereerst prof. dr. Joh. Ude uit Graz in Oostenrijk, over de religieuze en zedelijke grondslagen van het anti-militarisme. Hij beschouwde het vraagstuk van oorlog- en vrede niet van economischen of politieken, doch meer van religieuzen aard. Het is naar zijn meening zelfs de religieuze vraag van het oogenblik. Iedere oorlog is steeds het tegen over-stelde van liefde en immer in strijd mei wetten der menschelijkheid. Dt Russische schrijver prof. Berdjajev sprak een enkel woord tot het congres om als zijn overtuiging- uit te spreken, dat het oorlogsvraagstuk niet te scheiden is van de sociale en de religieus-geestelijke problemen. Terwille van de jeugd moet de romantiseeiïng van den oorlog worden bestreden en evenzoo het sociale stelsel, waaruit de oorlog voort komt. Prof. dr. Félicien Challaye uit Parijs hield 'n voordracht over den wijsgeerigen grondslag- van het anti-militarisme. Rev. A. Herbert Gray uit Engeland sprak over de oorlogen, welke gevoerd worden met ideëele motieven en de verdedigingsoorlogen, doch veroordeelde beide als zijnde in strijd met de leer van Christus. In de middagzitting sprak de belg Frans Liebaers over economische en sociale voor waarden in den strijd voor den vrede en con cludeerde, dat het voor de arbeidersklasse van het grootste belang- is te breken met de „vicieuze cirkel" der bewapening door moe dig en onvoorwaardelijk den strijd aan te binden voor een onmiddellijke en eenzijdige ontwapening. Het nieuwe politiebureau te Overveen nadert zijn voltooiing. Het geheel in modernen stijl opgetrokken gebouw maakt een zeer fraaien en doeltreffender^ indruk. Internationale aaneensluiting tegen oorlog en militarisme. Congres te Parijs. Zondag werd in de Salie des Sociétes Sa- vantes te Parijs het eerste internationale con gres geopend van de Rassemiblement Inter national contre- la Guerre et le Militarisme (Internationale aaneensluiting tegen oorlog en militarisme, R.I.G.M.). De deelnemin gwas zeer groot. Vele landen zijn vertegenwoordigd w.o. Nederland door een honderdtal leden van diverse vredesorganisa ties. De voorzitter van de R.I.G.M.. prof. dr. Félicien Challaye uit Parijs, hield de ope ningsrede. De R.I.GjM., zeide hij o.a., wil niet uitslui tend negatief tegen den oorlog en tegen het militarisme zijn, doch positief arbeiden voor recht en menschelijkheid. Als eerste spreker op dit congres voerde hierna het woord onze landgenoot, de heer B. de Ligt. De volken worden thans meer dan ooit door den oorlog bedreigd, begon spr. Juist nu de oorlog zijn historische en cultureele be- teekenis verloren heeft. Maar toch blijft het de regeeringen mogelijk om de volken op elk gewenscht oogenblik in den oorlog te werpen, ondanks het feit, dat de volken meer en meer overtuigd geraken van het ingehamerde ge loof in de fataliteit van den oorlog. Het is dan ook geen wonder, dat sedert de Napole ontische oorlogen, voor het eerst in de ge schiedenis specifieke vredesorganisaties tot stand kwamen. Spr. ontleedde de twee stroomingen, n.l. het officieele pacifisme, dat in vredestijd bloeit, doch in geval van oorlog direct ver dwijnt en het anti-militaristisch pacifisme. Dit laatste aanvaardt als bases in de oorlogs- bestrijding de phychologisch-, de economi sche- en sociale- en politieke oorlogs oorzaken. Op deze basis wil de R.I.G.M. samenbinding van alle pacifistische krachten over de ge- heele wereld. Op deze rede volgde een toespraak van den algemeenen secretaris van het internationaal organisatie-bureau van de R.I.G.M., den heer Jacques Martin uit Parijs. Na de opening van de tweede congreszitting WOELIG PALESTINA. JERUZALEM, 4 Aug. (Havas). De onrust in Palestina duurt voort. In de oude stad van Jeruzalem heeft men een Arabier gevonden, die door revolverschoten was gedood. Te Haifa heeft de politie twaalf bommen ontdekt, die verstopt waren in een kist, welke onder een brug verborgen was. Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) pag. De „Flamingo"-ramp zou te wijten zijn aan een brand in de cabine. 1 De directeur-generaal van P. T. T. dringt er bij de betrokken P. T. T.-instanties op aan aan de luchtbescherming mede te werken. 3 Nanking kan den nieuwen toestand in Noord-Cbina niet aanvaarden. 4 Het Vaticaan erkent generaal Franco. 4 Een vAmerikaansch vliegtuig is aan de Panameesche kust met 14 inzittenden verongelukt. 4 ARTIKELENENZ. Langs de Straat: De rollen omgekeerd. 2 M. S. v. G.: Vaeantievreugden. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 II. J. A. Bückmann: Griekenland onder het bewind van Métaxas. 4 L. S.: Bonte Wolfsmelk. 5 II. D. Vertelling: De stem van de zee. 5 Nieuws van de Jamboree. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1