VERKADES 'Batons WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 HAAEEE M'S DAGBEAD 2 Kinderen spelen aan de Klever laan. Vereeniging van Vacantiebesig- heden voor Schoolkinderen verricht een goed werk. Eiken dag worden ongeveer 550 kinderen nuttig bezig gehouden. Het is een drukte vati belang op het sport terrein aan de Kleverlaan. Daar worden na melijk vijf dagen in de week 550 kinderen door de „Vereeniging van Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen" bezig gehouden zoo vertelde ons de hoofdleider van het terrein, de heer Jonkers. De kinderen zijn ingedeeld in 11 vervoer- groepen, al naar gelang de streek waar zij wonen. Onder geleide gaat het dan naar het sportterrein waar 's morgens om 9 uur de pret begint, die eerst 's cniddags om vier uur ein digt. Zijn de kinderen eenmaal op het terrein aangekomen dan worden ze hergegroepeerd in 17 groepen. Deze groepeering gaat dan naar leeftijd, terwijl ook de jongens van de meisjes gescheiden worden. En dan kan het spel be ginnen: voetballen, andere balspelen, dam men, sjoelbakken, ja wat niet al worden hier onder leiding van een leider of leidster be oefend. Zijn de kinderen eenmaal naar harte lust moegespeeld, dan geen nood er is ook een bibliotheek in de keet achter het terrein en wat is er fijner dan te luisteren naar het voor lezen van een spannend boek? Ook kunnen de meisjes dan handwerken en de jongens figuur zagen. 's Middags om half een is er een groote eet- partij; brood wordt door de kinderen zelf mee genomen terwijl aan ieder kind een kwart liter melk in een fleschje verstrekt wordt. Het bijzondere is echter dat de kinderen deze melk met een rietje mogen opdrinken. „Zelfs kinde ren die thuis haast niets naar binnen kunnen krijgen, vinden dit zoo iets fijns", zoo vertelt de heer Jonkers glunder lachend, dat de melk nu in een minimum van tijd verdwenen is. Van de gemeente krijgen we een subsidie van 5 cent per kind, per dag, terwijl de ouders die dit betalen kunnen voor den geheelen duur dat deze vacantie-bezighêden georganiseerd worden drie weken van 2 Augustus af fl.50 bijdragen. Het benoodigde geld is dan natuurlijk nog bij lange na niet bijeen, doch door een collecte in het voorjaar wordt de kas weer wat bijgespijkerd. Maaren hier kreeg de heer Jonkers bedenkelijke rimpels in zijn voorhoofd, er moeten nog veel meer menschen komen die het gironummer van onzen secre- ris den heer Barneveld, 154315, kunnen vinden. Ieder kind. van alle gezindten, dat Lager Onderwijs geniet kan in aan merking komen om in zijn vacantie door de vereeniging bezig te worden gehouden. Hoe zeer iedereen met dit sympathieke werk meeleeft blijkt wel uit de tegemoet komende houding die men van alle zijden ondervindt. Zoo was er vorig jaar een heer die larngs het speelterrein liep en zoo getroffen werd door het goede wenk dat hier ook uit paedagogisch oogpunt verricht wordt, dat hij het terrein opliep en den hoofdleider mededeelde, dat hij nog een crocketspel op zolder had staan en „of dat misschien iets zou wezen?" Natuurlijk was het wat en sinds dien wordt er op een hoekje van het terrein naar harte lust crocket gespeeld. Een voorbeeld overigens dat navolging verdient. Zoo worden b.v. ook nog de tribunes en de voetballen door de voetbalvereeniging „EJD.O." gratis afgestaan. Aardig is ook dat de heer Parson die dooi de gemeente als terreinknecht is aangesteld zoo'n pleizier in de spelende jeugd heeft, dat hij trouw als leider helpt. Voor de regenachtige dagen is op het terrein eén groote tent aanwezig, waar dan gemeen schappelijk spelletjes worden gedaan. Aan den laatsten dag, dit jaar 20 Augustus, wordt altijd een feestelijk tintje gegeven door het uitlooven van prijsjes, extra tractaties enz. Jammer is het echter, verzuchtte de heer Jonkers, dat wij van de 800 aanvragen er 200 wegens gebrek aan geld terug moeten sturen Maar wie weet, volgend jaar kunnen wij misschien aan alle aanvragen voldoen. En iedereen die niet eigen oogen gezien heeft welk een mooi werk hier door de „Vereeniging van Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen", verricht wordt, zal met deze wenk volkomen kunnen instemmen, door dit werk zooveel mo gelijk te steunen. Te veel is reeds over de baldadige straat jeugd geschreven, dat niet een vereeniging. die de kinderen juist in den vacantie-tijd prettig bezig houdt, recht heeft op ons aller steun. LEELIJKE VAL VAN EEN MOTOR WIELRIJDER. Dinsdagmiddag half twee had op de Delft laan een ernstig ongeluk plaats. Daar reed de 24-jarige electricien K. op een motorrij wiel. Plotseling sloeg het stuur om. doordat de uitlaatpijp naar voren losraakte en tegen het voorspatscherm terecht kwam. K. viel en werd ernstig gewond. Hij kreeg kwetsuren aan hoofd en handen; brak zijn rechter sleutelbeen en kreeg bovendien een hersen schudding. Na door leden van den Ongeval- lendienst behandeld te zijn werd hij per zie kenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Er bestaat geen levensge vaar. AGENDA WOENSDAG 4 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Toendra". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „The Gang Show". 2.30. 7 en 9.15 uur. „Lied van de aarde", 9.30 en 11 uur v.m. Cinema Palace: „Elephant Boy", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Rembrandt Theater: .iied van de aarde" 9.30 en 11 uur v.m. Frans Hals Museum: Frans Hais Tentoon stelling 1017 uur. LANGS DE STRAAT. De rollen omgekeerd „De jacht op handteekeningen begint te minderen", stond gistren in dit blad te lezen. Inderdaad, al waren er nog heel wat kin deren ook wel ouderen, die den kinderlijken leeftijd al eenigszins te boven waren die den door Haarlem wandelenden Padvinders boek jes en potlooden in de hand duwden, het was niet meer zóó erg als Zondag en Maandag". Maar nu was er iets anders op te merken. Wraak is een woord, dat in het woordenboek van den Padvinder niet thuis hoort en wij wil len dan ook volstrekt niet zeggen, dat de in de laatste dagen door handteekeningjagers zoo geplaagde Padvinders zich zijn gaan wreken op het publiek. Maar wij mogen toch wel zeggen dat zijrevanche hebben genomen. Want velen van hen. hebben het „leer om leer" toe gepast: zij keerden doodeenvoudig de rollen om. Een jong moedertje, dat in de Groote Hout straat in een zoogenaamd vouwwagentje een gezonden spruit „vervoerde", moest halt hou den", omdat een Padvinder wij kennen hen nog niet zoo goed uit elkaar, maar was het geen Zweed? haar met boekje en potlood naderde en in gebarentaal om haar handtee- kening vroeg. En blozend voldeed zij aan de uitnoodiging. De schrijverij ging met horten en stooten, want de jonge Nederlander in het vouwwagentje werd onrustig, wilde méér we ten van de buitenlandsche relaties, die zijn moeder bezig was aan te knoopen en moest tel kens weer in zittende houding worden ge bracht, waarbij de geduldig wachtende, vrien delijke verkenner hulp verleende, maar het kwam toch in orde en de jonge vrouw smaakte tenslotte het genoegen het boekje te kunnen teruggeven, nadat het met haar handteekening was verrijkt. Later bleek ook nog eenige keeren, dat de Padvinders niet meer zoo „gemakkelijk" zijn als de eerste dagen en recht meenen te hebben op een tegenprestatie. Zij werkten volgens de methode: „Goed, jij mijn handteekening, maar dan ik de jouwe!" Een paar bakvisschen die aan het „verza melen" waren, ondervonden, dat slechts op die voorwaarde aan haar verzoek voldaan kon worden. En dan moesten de meiskes nog haar schouders als schrijflessenaars voor de Boy Scouts laten dienst doen! Zouden die slimme Padvinders nu waarlijk het juiste middel gevonden hebben om langs vredelievenden weg een einde te maken aan de bezoeking, waaraan zij eenige dagen heb ben blootgestaan, althans die plaag wat te doen verminderen? J. C. E. BUZIAU IN IIET GEM. CONCERTGEBOUW. De directie van het Gem. Concertgeobuw deelt ons mede, dat de bekende Bouwmeester revue onder leiding van Buziau dit jaar van Vrijdag 3 tot en met Woensdag 8 September haar nieuwe revue „Knal" met alle artisten en volle monteering zal opvoeren in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. HEBER J. GRANT BEZOEKT DE JAMBOREE. Bij gelegenheid van éen „good wilI"-tour door Europa komt president Heber J. Grant, het 80-jarig hoofd van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen ook zijn vele vrienden en leden der Kerk in Holland bezoeken. Hij zal spreekbeurten vervullén s"te Am sterdam (op 8 Augustus, in het gebouw We teringschans 101), te Utrecht (op 8 Augustus in de Handelsbeurs, Mariaplaats) en te Rot terdam (op 11 Augustus Nutsgebouw, Oppert) Het ligt in zijn bedoeling ook de Jambo ree te bezoeken. COLLECTE VOOR DE VERPLEGING VAN SPAANSCHE KINDEREN. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. hebben besloten over te gaan tot een gemeenschap pelijke steuninzameling ten behoeve van de verpleging van Spaansche kinderen. NEDERLAND OP DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Men schrijft ons: Van 29 Augustus tot 2 September wordt in het „Ring-Messhaus" te Leipzig een collec tieve Nederlandsche tentoonstelling gehou den, waarvan de voorbereiding in handen is van de afdeeling „Economische voorlichting" van het Departement van economische za ken. Deze inzending zal nijverheidsproducten, agrarische en koloniale voortbrengselen om vatten, terwijl zij tevens een propagandistische strekking zal hebben tot bevordering van het vreemdelingen- en goederenverkeer. Op grond van een overeenkomst tussehen Duitschland en Nederland zal het ook dezen keer in vele gevallen mogelijk zijn, tot een zeker percentage bijzondere jaarbeurscontïn- genten te verkrijgen voor den invoer in Ne derland van gecontingenteerde goederen, welke men voornemens is op de Leipziger Messe te koopen. Bij vroegere gelegenheden heeft de regeling zeer bevredigend gewerkt. Ter nadere bespreking en voor het indienen van aan vragen kunnen gegadigden zich tijdens den duur van de Najaars-Messe wenden tot het Messamt in Leipzig C 1, Markt 4. Een jaar geleden waren er in totaal 5148 binnen- en buitenlandsche deelnemers. Vol gens de tot nu toe bekende gegevens zal het cijfer ditmaal tenminste 5500 bedragen. MARKT WOERDEN. Aanvoer 410 partijen kaas: met Rijksmerk le kw. f 28—30; idem 2e kw. f 2527. Handel: matig. INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERAN TISTEN CONGRES TE DEN HAAG. Maandagmiddag is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage op plechtige wijze het inter nationale katholieke esperantistencongres geopend. De congresvoorzitter, de heer P. Heilker sprak de openingsrede uit. Spr. heette de aanwezige autoriteiten, ker kelijke zoowel als wereldlijke, welkom. Hij sprak de hoop uit, dat in het bijzonder de minister van onderwijs en in de toekomst zijn opvolgers, zullen overwegen, of !t groote goed, dat in 't esperanto aan de 20e eeuw geschon ken is. niet tot 't waardevol bezit van breede groepen onzer bevolking gemaakt moet wor den door middel van facultatief of verplicht onderwijs. Deken Van der Tuyn bracht de vaderlijke groeten over van den Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, voorzitter van het eere comité, die zelf verhinderd was aanwezig te zijn. Indien de katholieke esperantisten zich houden aan de kerkelijke hiërarchie zijn zij een geëigend lichaam voor de katholieke ac tie over de geheele wereld en daarom ver leent de Bisschop van Haarlem het congres zijn kerkelijken zegen. Dinsdag zijn de congresleden door het ge meentebestuur van Den Haag in het Ge meentemuseum aan de Stadhouderslaan ont vangen. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen veranderlijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 768.0 m.M. te Haparanda. Laagste 750.8 m.M. te Isafjord De hooge druk hield alleen in Finland en Midden-Scandinavië stand, op de Britsche eilanden daalde hij aanmerkelijk, over de Noordzee ligt echter nog een uitlooper van de hooge druk. In het Noordwesten bleef de luchtdruk laag, een secundaire van deze de pressie ligt voor de Iersche kust. In Oost- Duitschland en verder Oostwaarts is nog de invloed merkbaar van de Oostelijke depressie. De lucht is hier betrokken met plaatselijk regenbuien en er waaien meest matige Noor delijke winden. In het overige gedeelte van het waarnemingsgebied is de lucht opgeklaard, er waaien slechts zeer zwakke winden. De och- tendtemperaturen waren, uitgezonderd in Scandinavië, echter nog laag, in onze omge ving en in Duitschland nog onder normaal, terwijl voorts vrij veel nevel waargenomen werd, welke echter in den loop van den mor gen zal optrekken. Voor onze omgeving wordt voorloopig nog droog weer met zwakken wind en gedeelte lijk bewolkte lucht verwacht. De temperatuur zal vermoedelijk iets stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 764 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag' v.m. 1.26 uur; n.m. 14.03 uur. Strand berijdbaar van 6.30—12.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Hoe moet de onderwijzers opleiding zijn Het N. O. Gberaadslaagt er over. Instelling van een „Gymnasium" verworpen. Te Rotterdam is Dinsdag begonnen de 91ste algemeene vergadering van het Nederiandseh Onderwijzersgenootschap. De voorzitter, de heer H. J. Bon, zeide in zijn openingswoord o.m.: We zijn erkentelijk jegens den minister, dat op aandringen van het Kamerlid Thijssen in de regeling van de uitbetaling van salaris bij ziekteverlof eenige wijziging ten goede is aan gebracht, maar hetgeen we herhaaldelijk vroe gen: de betere regeling, welke voor de rijks ambtenaren geldt, is nog steeds niet op ons toepasselijk geworden. Wij zijn erkentelijk jegens den minister, dat Z.Exc. enkele opgeheven openbare scholen heeft doen herrijzen, maar de bescheiden juiqhtoon verstpmt, als we de doodsklok hoo- ren aantikken, die reeds boven aiidere open bare scholen hangt en straks zijn sombere to nen zal doen weèrklinkèn. We zijn erkentelijk jegens den minister, dat een deel van het groote aantal kweekelingen met akte hun dienstjaren als zoodanig voor pensioen geldig zullen kunnen maken, maar wij overwegen tevens, dat deze maatregel niet eens voor allen, doch slechts voor een klein gedeelte geldt, en verder, dat die dienstjaren later niet eens voor periodieke verhoogingen zullen meetellen. We zijn erkentelijk jegens den minister, dat hij de vrije solliciatie heeft opengesteld, en de jongeren dus ook uitzicht op een kans tot be noeming heeft gegeven, maar is het in feite niet maar een juichtoon houden we weer in, als we denken aan het ontzaglijk groote aantal gegadigden, dat er thans reeds is, een aantal, dat tengevolge van het voortduren der onge breidelde opleiding ieder jaar zal toenemen, een aantal, dat straks bovendien vermeerderd dreigt te worden met een aantal wachtgelders. We zijn erkentelijk jegens den minister, dat hij bevorderen wil, dat jonge onderwijzers in een administratieve rijksbetrekking worden geplaatst, dat jonge onderwijzers zullen kun nen worden opgeleid in inrichtingen van on derwijs van technischen aard. Maar een juich toon past hier evenmin, als we letten op het groote aantal jongeren, dat werkloos blijft of als kweekeling met akte werkzaam is tegen een tegemoetkoming, die eerder den naam van „fooi" dan van „bezoldiging" verdient. Aan het eind van zijn openingswoord deelde spr. mede, dat het Genootschap regelmatig in ledental toeneemt en momenteel de grootste vereeniging is van openbare onderwijzers, Hierna was aan de orde de algemeene be schouwing over het rapport van de commissie opleiding. Het rapport van de commissie opleiding, dat in brochurevorm is uitgegeven dringt in hoofdzaak aan op instelling van een twee jarige vakopleiding, welke voorafgegaan moet worden door een vooropleiding tot algemeene vorming tot het 18e en 19e jaar. Hoofdschotel der studie tijdens de voorop leiding dient te zijn Nederlandsche taal en cultuur, tijdens de vakopleiding paedagogiek en psychologie alsmede twee keuzevakken. De onderwijzersbevoegdheid geve na eenige jaren van practische ervaring toegang tot uni versitaire studie. De heer Spinnaay vertolkte de meening van de meerderheid van het hoofdbestuur en bestreed het rapport op eenige punten. Hij achtte de H.B.S. de aangewezen vooropleiding voor onderwijzers. In de tweede plaats had spr. bezwaar tegen de instelling van een aparte vooropleiding voor de onderwijzeres, welke gericht zal zijn op het jonge kind. Namens de minderheid in het hoofdbestuur, sprak de heer L. F. Kleiterp. Spr. achtte het peil van de U.L.O.-leerlingen zeker voldoende voor den aanstaanden onderwijzer. De H.B.S. geeft 5 jaar lang vermeerdering van feitelijke kennis, terwijl voor den jongen onderwijzer practische vakkennis van veel meer belang is. De conclusie aangaande de oprichting van een Ned. Gymnasium werd verworpen. Aan vaard werd het amendement-Middelburg, waarbij de 5-jarige H.B.S. als vooropleiding wordt verkozen. Voorts sprak men voorkeur uit voor een vakopleiding van vier jaar. De conclusie aangaande een andere oplei ding voor onderwijzeressen werd verworpen. De vergadering gaf als zijn meening te kennen, dat de kweekschool alleen dan zijn taak kan vervullen, indien de docenten in 't bezit zijn van acten M.O. Het artikel, waarin wordt geconcludeerd tot toelating voor personen met onderwijzersbe voegdheid tot de universitaire studie werd teruggenomen. De Lichthoeve te Santpoort. We ontvingen het Augustus-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. De directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft een schetsje, getiteld „Het huis", waar in zij heel duidelijk laat uitkomen, hoe drin gend noodzakelijk het is, dat zij voor haar menschlievend werk een grooter en beter huis krijgt. In een volgend artikeltje schetst zij haar teleurstelling, toen zij van B. en W. van Wassenaar vernam, dat een huis aldaar, dat haar geschonken was, niet voor dit werk in gericht mocht worden en dat men daar de Lichthoeve zelfs liever niet wilde hebben. Haar teleurstelling veranderde echter in blijdschap, toen zij vernam, dat zij het huis te Wassenaar toch in bezit mocht nemen, weliswaar niet om er haar groote gezin van zestig kinderen in te vestigen, maar om het te verkoopen ten bate van een nieuw tehuis voor kinderen. Ook nu weer wordt rekening en verantwoor ding gedaan van de ontvangen giften in geld en natura. CRICKET. N. C. B.-elftal—Free Foresters. Tweede dag. Dinsdag werd in Den Haag de Engelsche innings voortgezet op een stand van 184 voor 6. De score steeg zeer snel, vooral door toe doen van Eckersley, die een vlotte, hoewel niet kanslooze 86 scoorde en van Brims met een goede 30. Eerst voor 335 viel het laatste Engelsche wicket, zoodat het N.C.B.-elftal in zijn tweede innings alle zeilen zou moeten bijzetten om een innings-nederlaag te ont gaan. De score luidt: le innings Free Foresters: E. Williams c. Wunder b. Sillevis 87, R. Bod- dington c. Von Oven b. Huinder 56. S. P. Lawrence l.b.w. Huinder 6, S. Short c. De Waal b. Huinder 7. R. D. Lemon c. Ingelse b. Huider 5, C. R. Tuff c. Van den Bosch b. Wun der 0, L. Green c. Engel b. Oosterholt 19, P. Eckersley st. Ingelse b. Sillevis 86; B. Brims b. Wunder 30, H. Gilmer c. Engel b. Sillevis 12, E. Bromley Davenport n.o. 8, Extra's 19. Totaal 335. Bowlingcijfers N.C.B.-elftal: L. Borani 0 v. 30, F. Wunder 2 v. 58, J. Oosterholt 1 v. 55, Roodenburg 0 v. 56, Huin der 4 v. 46, Sillevis 3 v. 71. De twéede innings van het N.C.B.-elftal begon niet best. Bij de lunch was de score 9 runs, waarvan Von Oven 2 en Roodenburg 2 (5 extra's). Direct na de lunch sneuvelde Von Oven voor 2. Met Roodenburg en Engel ging het veel beter. Resp. scoorden zij 35 en 29, waarna De Waal en Sillevis door voorzichtig batten runs en tijd wisten te winnen. Sillevis ging op 151 voor 40 out; bij de thee was de stand 155 voor 4. Na de thee had Tuff weldra succes; hij kreeg Wunder voor 4 uit, nadat Sillevis even tevoren voor 40 uitgegaan was. De Engel- schen wisselden herhaaldelijk van aanval om het spel te forceer en. Huinder en De Waal hielden echter goed stand, waarbij De Waal's innings echter niet kansloos was. Op 210 zat alles aan .den kant, waarbij echter tévens dén Èngelschen de kans op een innings-overwinning ontnomen was, doch waarbij zij tevens slechts 16 runs te maken hadden in ruim een half uur, hetgeen natuur lijk gemakkelijk gelukte. De scores waren: Tweede innings N.C.B.-elftal: Von Oven l.b.w. Gilmer 2, Roodenburg c. Brims b. Green 35, Engel b. Brims 29, De Waal c. Gilmer b. Brims 36, Sillevis c. Brims b. Tuff 40, Wunder c. Beddington b. Tuff 4, Huinder c. Bodding- ton b. Browley Davenport 28, Van den Bosch n.o. 8. Oosterholt l.b.w. Green 0, Ingelse b. Bromley Davenport 0, Borani c. Tuff b. Green 0. Extra's 28. Totaal 210. Bowlingcijfers Free Forsters: Gilmer 1 v. 60, Bromley Davenport 2 v. 37, Brims 2 v. 19, Lemon 0 v. 13, Green 3 v. 41, Tuff 2 v. 12. Tweede innings Free Foresters: Boddington n.o. 10, Williams n.o. 7. Extra's 1. Totaal 18. Gewonnen met 10 wickets. Bowlingcijfers N.C.B.-elftal: Borani 0 v. 12, Huinder 0 v. 5. VOETBAL. E. D. O. GAAT OEFENWEDSTRIJDEN SPELEN E. D. O. heeft het voornemen, om vóór het begin der competitie eenige oefenwedstrijden te spelen. Zondag 15 en 22 Augustus wordt aan het Westerkerk tournooi te Amsterdam deelge nomen. Zondag 29 Augustus speelt E. D. O. in Apel doorn tegen Robur et Velocitas en tenslotte 5 September in Koog a/d. Zaan tegen K. F. C. ZEILEN. DE HOLLANDWEEK. Veel zon maar weinig wind. De Franschman Jean Peytel loint in de internationale starklasse, de Duitscher Fr. Koeser in de shar- pieklasse. Kohlemeyer eerste in de Olympiaj ollen. De laatste wedstrijddag van het eerste ge deelte van de Holland-week op de Zuiderzee en het Buiten IJ is niet de beste zeildag ge worden. Wel was er een lekker zonnetje, dat de zeilers de eerste drie dagen moesten ont beren maar wind was er ditmaal vrijwel niet, vooral des morgens. Eerst in den namiddag kwam er wat meer wind en dan nog bij vlagen, zoodat het soms aan een gelukje lag, of men een vlaag kreeg. Het eerste gedeelte der Holland-week is in- tusschen achter den rug; uit een sportief oog punt is deze reeks wedstrijden uitmuntend ge slaagd, mede dank zij de belangrijke en tevens uiterst sterke buitenlandsche deelneming, zoo dat de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging en de Kon. Watersportvereniging „Loosdrecht" met dit voorloopig resultaat tevreden kunnen zijn. Zoowel op de Zuiderzeebaan als op het Buiten IJ heeft de wind de zeilers wel parten gespeeld. In de grootere klassen werd nogal eens van plaats verwisseld; het duurde ruim 3 uur voor de baan gezeild was. Ook op het Buiten IJ had men een handicap door gebrek aan wind in de morgenuren, zoo dat besloten werd slechts één wedstrijd te zei len. die intusschen ongeveer 4 uren in beslag' nam. Op ongeveer alle rakken moest thans gekruist worden, zoodat ook hier nogal eens wijziging in de volgorde kwam. In de internationale starklasse is de Fransch man Jean Peytel eerste geworden. Bob Maas viel zelfs buiten de prijzen. De Fransche zeiler Herbulot kwam als derde binnen achter mr. E. Stutterheim. Een heerlijk zandkoekje, ge glaceerd. - Vraagt ook onze: Tarakan 30 ct. per 1/2 pond. Sprits30 ct. per lj2 pond. (Adv. ingez. Med.) De drakenklasse bracht een verrassing door de overwinning van W. H. van Lienden. De Duitsehe sharpiezeiler Fr. Koeser won in de A-klasse; in de Olympiaj oil en werden de eerste twee plaatsen door Duitschers bezet. Dit waren Helmuth Kohlemeyer en Dr. Boess; Borgerhoff Mulder werd derde: de twee overige prijzen vielen ook aan Duitsehe zeilers ten deel. WEDSTRIJDEN HAARL. JACHTCLUB. De Haarlemsche Jachtclub houdt Zondag 29 Augustus nationale- en onderlinge zeilwed strijden op het Noorder Buiten Spaarne en den Mooien Hel. POSTDUIVEN. H. A. K. De uitslag van de wedvlucht van Vilvoorde (België), afstand 163 K.M., was als volt: C. Koning 1 5, J. Breenwer 2, G. H. Stouten 3 4 7 15 21 25 27 28 29 30 35 37 42 44 45 49, W. Cornet 6 33, N. Buurman 8 10 34, S. Heitlager 9 46 50, N. Peetoom 11 24 32, J. Smit 12 39, C. v. Meurs 13 26, W. de Graaf 14 23, J. Terhorst 16 19 48, A. Breeuwer 18 36, D. v. d. Molen 17 38, J. Koning 20 41 43 47, P. Kersten 22 40, H. v. Alphen 31. C. Schuurhuizen 51. „DE LUCHTGIDS". Uitslag der wedvlucht van Duffel, 144 K.M. J. Zwart 1 22 39, P. H. Boeree 2 12 13 14 27 35 36 37, Chr. Geisler, 3. W. Dernison 4, J. Heykoop 5, Chr. Reiber 6, R. N. Heiloo 7 9 28 30 33, J. 'V. d. Brand 8 24, H. J. Philippo 10 18, Joh. v. d. Pol 11 26 29 31 34 38 41, G. Kors 15 19 25, J. J. Vrugt 16. A. J. Leurs 17 40 44, P. Kruijer 20, P. M. Kok, 21 43 G. Jim- mink 23, Ed. v. B'ree 32 42. Het kampioenschap oude duiven, vervlo gen over 11 stations, werd behaald door: 1. Joh. V. d. Pol, 281 pnt., 2. P. H. Boeree 270 p„ 3. J. Zwart 268' p., 5. G. Kors, 235 p., 5. P. J. Verputten 192 p., 6. H. J. Philippo 186 pnt., 7. A. J. Leuxs, 178 p., 3. P. M. Kok, 175 p. 9. J. W. Borst 169 p 10. G. Jinvmink, 123 p. „DE REISDUIF". Uitslag van Halle, afstand 185 K.M.: H. J. Handgraaf 1, 2, 3, 16. 25; P. V..Andel 4, 5, 22; H. Everts 6; P. Kroon 7, 9; J. F. Scherf 8, 17; C. Th. Verdonk 10. 13. 20, 29. 30; H. F. Schoen 11; J. Th. Bakker 12, 14, 18. 21 .24: J. Rompa 15; Th. A. Heinsbergen 19, 23: N. Wezenbeek 26, 27; G. H. Brendel 28. Eerste prijswinnende duif 3 uur 18 min,; laatste 4 uur 23 min. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „DE ROCHADE". De zomerwedstrijden beginnen thans ten einde te loopen. Er moeten nog slechts eenige uitgestelde partijen worden gespeeld en een aantal afgebroken partijen geëindigd. De uit slagen van j.l. Maandagavond waren: Eerste klasse Joh. v. PolenD. F. de Lange (hangp.) 01 S. J. AbspoelA. W. A. Zoon 10 J. P. A. van DorpC. E. Abspoel afgebr. Tweede klasse P. E. KolderieC. Kaay (hangp.) 01 Derde klasse W. OosterbroekJ. J. Groenink 10 J. H. de KlerkW. Kuyper V2V2 A. TrïjnCh. Koppen afgebr. HENGELEN. YISCHCLUB BACA. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag haar tienden wedstrijd in de Ringvaart te Bennebroek op witvisch. De vangst was zeer slecht. De uitslag was: le pr. A. Bellaard, 2e pr. J. Pezij. 3e pr. H. Lenaarts tevens extra-prijs voor het eerste vischje, 4e pr. W. Smeder, 5e pr. P. Buij, 6e pr. G. Derksen, 7e pr. J. v. d. Gevel, 8e pr. H. Munsterman. HET WESTERKWARTIER. Bovengenoemde vischvereeniging hield Zon dag een onderlingen wedstrijd in de Noord. In totaal werden er 236 stuks gevangen. Na afloop werden in het clublokaal bij den heer Prins aan de Leidschevaart door den voorzitter, den heer Draaier, de prijzen als volgt uitgereikt: 1ste pr. J. Petersen, de grootste, 2. B. Hilbrink de meeste. 3. G. Hilbrink, 4. H. Prins, 5. L. Roest. 6. J. Roest, 7. E. G. v. Dijk, 8. H. Dijkstra, n B. Draaier. De wisselbeker kwam in het bezit van J. Petersen. DE JEUGDIGE HENGELAAR. Zondag hield de Hengelaarsvereeniging ..De Jeugdige Hengelaar" een wedstrijd op wit visch in het Zuider Buiten Spaarne. De uit slag was: le prijs K. van Goch, 2. J. Sijpen- stein, 3. J. v. d. Mei, 4. P. Ruifrok. 5. J. Wens- veen, 6. J. Bulters. De voorzitter, de heer Reenier, reikte de prijzen uit.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2