AKKERTJES s H.D -Vertellin: WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBCAD Ontheffing Winkelsluiting BONTE WOLFSMELK, Het congres van den Int. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid. Men schrijft ons: De berichten uit Londen over de non-in terventie-politiek hebben op het Negende Wereldcongres van den Intern. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid te Luhacovice, groot» beroering gewekt. Het congres besloot het volgende telegram te zenden aan de non interventie-commissie te Londen; Met het oog op de onderhandelin gen, die te Londen plaats hebben, herhaalt de Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, bijeen te Luhacovice, de eisch, dat de vreemde troepen uit Spanje zullen worden teruggeroepen, alvorens eenige beslissing zal wor den genomen en wijst beslist iedere poging af om aan Franco het recht van oorlogvoerende toe te kennen, hetgeen den aanvaller en het slacht offer op gelijke manier zou behan delen De samenwerking tusschen de secties van staten, waartusschen de politieke verhouding- gespannen is, werd vervolgens behandeld en de referaten maakten diepen indruk. Samen werking bestaat tusschen de Hongaarsche, de Joego-Slavische en de Tsjecho-Slowaakscïie sectie. Ook wordt gewerkt voor een betere verhouding tusschen Joego-Slavië en Bulga rije, bijv. door congressen te houden, waar intellectueelen uit beide landen tezamen ko men. De bevolking van beide landen is nauw- aan elkaar verwant en heeft een grooten- deels gelijke cultuur. Een afgevaardigde van de Duitsche vrou wen in Tsjecho-Slowakije bracht verslag uit over de samenwerking met de Tsjechische vrouwen; op dit gebied is prachtig werk ver richt wat het congres warm toejuichte. Vervolgens sprak een Amerikaansche af gevaardigde over het succes, dat de Ameri kaansche sectie had met de inter-Ameri- kaansche samenwerking. Tenslotte sprak een afgevaardigde uit Pa lestina over de noodzakelijkheid, dat de Bond tracht een begin te maken voor sa menwerking tusschen Arabische en Joodsche vrouwen. Woensdag gaf de Fransche sectie van het Wereldcongres van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, te Luhacovice een uitvoerig verslag over de actueele koloniale problemen. Bijzondere belangstelling wekte het rapport van Madame Janol, die de agi tatie van de fascistische staten in Noord- Afrika behandelde. Als voorbeeld van een goede koloniale politiek werd Groenland, kolonie van Denemarken, genoemd. Als gast van de Liga sprak Dr. Grete Stof fel uit Parijs over „Problemen van interna tionale economie". Zij gaf een heldere uit eenzetting omtrent den huidigen economi- schen toestand, de oorzaken van de crisis en de pogingen deze te verhelpen. Zij besloot met te constateeren dat de economische cri sis slechts te boven kan worden gekomen door een systeem van ordening op economisch gebied en door productie naar behoefte, Als laatste spreekster kwam Hamid Ali, de bekende Indische feministe aan het woord. Zij zoette haar meening omtrent het kolo niale vraagstuk uiteen. Zij zeide de Wester - sche beschaving niet te bewonderen en de Oostersche beschaving zeker niet inferieur te vinden. Daarom ontzegt zij het Westen r"het recht het Oosten, indien het hier niet om vraagt., te koloniseeren. Ieder land moet zijn eigen moeilijkheden oplossen. Het Oosten is heel anders ingesteld dan het Westen. Toch hoopt zij dat de Engelschen dit allen op den duur zullen inzien en zij is bereid als goede vrienden met hen samen te werken. Hierna volgde een levendige discussie, waaraan uit 20 landen afgevaardigden deel namen. Over één ding was men het eens: de Volkenbond moet versterkt worden. Behalve de regeeringen moeten de volken ook te Ge- nève vertegenwoordigd zijn. arondissements-reohtbank te haarlem. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 3 Augustus 1937. H. 'Haverkotte, electricien, wonende te Krom menie, Vlietseind no. 5. Curator Mr. F. M. Ha- gemeijer te Haarlem. B. Twiest, stucadoor, wonende te Haarlem, Caninefatenstraat 51. Curator Mr. M. van Tou lon van der Koog te Haarlem. A. van Eigmond, verkooper, wonende te Haarlem, Van der Meerstraat 38. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden, gemeente Velsen. Bernardus Johannes Meeuwissen, timmer man, wonende te Lisse, Heerenweg 459. Cura tor Mr. J. Verlooy te Heemstede. Hendrika Theodora Bakker, winkelierster in manufacturen, wonende te Beverwijk, Peper straat 32. Curator Mr. J. Verlooy te Heem stede. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: L. Meesters, winkelier in verfwaren, wonende te IJmuiden, Meeuwen straat 30. Curator Mi'. A. vaxi der Flier te IJmuiden, gemeente Velsen. Wegens het verbindend worden der eenige Uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: G. Post, haandelende onder de firma Jan Ris en Co. woxiende te Koog aan de Zaan. Curator Mr. Jan Lieuwen te Purmerend, toch de bestemming bereikt. Een vlieger schrijft. „Het Logboek9', door A. Viruly. Bundel uitstekende schetsen van het vliegers leven. Ziehier dan het nieuwste boek van den be kenden vlieger-schrijver Viruly. Het is gegoten in den origineelen, zij het dan ook wat on- practischen vorm van een echt logboek. „De beste uren van een vliegersleven werder er voor bijeen gezocht" staat op den omslag en inder daad in dit boek dat Viruly weer op zijn best toont geeft de schrijver een aantal schetsen van zijn vluchten met den Douglas die voor den besten roman niet behoeven onder te doen Viruly kan schrijven, hij heeft „the sense of humor" die het lezen van zijn boeken zoo aan genaam maakt en door zijn vele reizen heeft' hij een onbevooroordeelden, we zouden haast willen zeggen on-Hollandschen breeden kijk op menschen en dingen. Daarom is een boek van Viruly telkens weer een veiuassing. Hij neemt u mee op zijn tochten en ge beleefd ze of ge er bij zijt geweest. Lees b.v. eens zoo'n schets als de eerste van den bundel: „Proceed but take no risk". Viruly beschrijft hierin een tocht die hij met Van Dijk als gezagvoerder maakte en waarbij ze van Caïro naar Bagdad vliegen met nauwelijks genoeg benzine. „Er zijn geen vier man met een passagier meer er is nu nog alleen een gezagvoerder die nauwkeurig ingespannen een vast plan gaat uitvoeren terwille van vier menschen exx een machine, waarvoor hij verantwoordelijk is. Hij vliegt naar het hart van de stad, waar duizend lichten in de rivier schijnen en vindt er de Maud-Bridge. Nu vliegt hij over de rivier, tot die een scherpe zuidelijke draai neemt en zich afwendt van de stad. Scherp tuurt hij het duister in. Nog twee honderd meter. Dan krij gen de motoren plotseling weer gas bij en de Raaf vliegt van de rivier weg op een tevoren opgezette kompaskoers. Van Dijk heeft gevon den wat hij zocht. Daar staat de hangar! Die is zelf niet meer te zien maar er branden lich ten in, die door de opengeschoven deuren schijnsel naar buiten op het plateau werpen. Het vliegveld is nu tusschen rivier en hangar bepaald De Raaf vliegt op kruistoeren in een groote cirkel op haar laatste kwartier brandstof. Ze heeft geen schijnwerpers, ze heeft geen flares. Die cirkel ligt om het veld: die geeft den vlie ger de proporties en prent ze hem in voir de laatste glijvlucht. Nog iets lager, honderd me ter of daaromtrent. Over de hangar, de rivier, de autoZijn we nog niet te laag? Grijp je vast! „Nog geen halve minuut later schiet de flauw glanzende Tigris nogmaals onder ons door, trekt Van Dijk gas af en rijden we in eens zonder zelfs maar te stuiten over den dood- gewonen grond". Ook de laatste schets van het boek „Om de eer van ons land" is buitengewoon suggestief. Viruly erkent hier o.a. de woorden van een Zwitsersch predikant, die hem zeer diep ge troffen hebben: Onze Vader, die in de hemelen is, geeft het volk en de regeerders van ons kleine land van Uw wijsheid en zulk een groote moed, dat het de vrede zal bewaren". Gaarne zouden wij nog veel meer fragmen ten uit dit voortreffelijke boek willen geven maar dan zouden we het plezier van den lezer vergallen en dat zou jammer zijn. Titus Leezer zorgde voor aardige te eken in - gen terwijl talrijke fraaie luchtfoto's het boek illustreeren. Het Logboek door H. Viruly. Uitg. Andr. Blitz, Amsterdam. programma van de haarlemsohe radiocentrale op donderdag 5 augustus. 'Progr. 1: Hilversum II Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.05 Diversen. 11.20 Parijs Radio 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Keulen 4.35 London Regional. 5.20 Ne.d Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 London Regional. 6.45 Diversen. 7.10 Keulen. 7.50 London Regional. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Diversen. 9.35 Fransch Brussel. 10.20 Boedapest. 10.50 Wee- nen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pauze 10.35 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.45 Londen Regional. 7.15 Droitwich. 8.20 Londen Regio nal. 9.05 Diversen. 9.20 Droitwich. 10.50 Lon don Regional. Progr. 5: 8.007.0-0 Diversen. 7.Eigen Gramofoonplatenconcert. Beroemde zangso listen en violisten. 1. Der Perlenfischer, Costa Milona met orkest; 2. Elegi, George Boulan- ger; 3. Estrellita, Erna Sack; 4. Serenade v. Moskowsky, Dajos Bela; 5. Torna a Sorriento, Alfred Piccaver; 6. Der Schwan, George Bou- alnger; 7. Ach, wie ist' möglich den. Emmy Bettendorf.8. Menuett v. Paderewsky, Da jos Bela; 9. Die Afrikanerin, Costa Milona; 10. Wals van Brahms, Lajos Szikra; 11. Vil- lanella, Erna Sack; 12. Largo v. Handel, Vasa Prihoda; 13. Trees, Alfred Piccaver; 14. Con- zonette v. d'Ambrosio, Lajos Szikra; 15. Die Lorelei, Emmy Bettendorf; 16. Traumerei v. Schumann, Vasa Prihoda; 17. The Song of Songs, Alfred Piccaver. 8.0012.Diversen. De Stem van de Zee. door J. P. Balje. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis ('s Zondags geen druivenverkoop.) de druivenkassen - (Adv. Ingez. Med.) examens hoofdakte. Haarlem 3 Augustus. Geëxamineerd 2 vr. en 6 m. candidaten. Geslaagd mej. G .M. Kater, Zaandam en de heeren C. J. van Zeist, Volen- dam, P. van Dalen, Haarlem. examens handenarbeid. Haarlem 23 Augustus. Geëxamineerd 14 vr. candidaten. Geslaagd de dames C. Ch. E. Schroder, J. M. Andreae, M. S. Spitz, M. M. Schroder, F. de Bouter, C. W. C. J. van Holthe tot Echten, L. Flesseman, P. A. Visser, H. G. Spigt en A. Höweler. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer P. v. Thiel be haalde te 's Gravenhage het diploma van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Neder land. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Statistiek van bezoek en uitleening over Juli 1937 (1936). Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2063 pex-sonen (v. j. 2248), t.w. 1860 mannen en 203 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5054 per sonen (v.j. 4918), t.w. 4654 mannen en 400 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7117 personen (v. j. 7166) t.w.6514 man- enn en 603 vrouwen. Uitgeleend werden 6942 boeken (v.j. 5964). Filiaal „Huis te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 873 personen (v.j. 1025), t.w. 681 mannen en 192 vrouwen. Uitgeleend werden 2789 boeken (v.j. 1802). Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 7990 personen (v.j. 8191), t.w. 7195 mannen en 795 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 9731 boe ken (v. j. 7766). Die scheie Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals t Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- mafische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont 'AKKER-CACHETS (Adv. Ingez. Med.) wonderlijk wezentje. Over zichzelf sprak ze nooit, ook niet, toen we zoo langzamerhand van goede kennissen, trouwe vrienden werden. Het bleek mij spoedig, dat ze zeer ontwikkeld was, en met den dag voelde ik mijn genegen heid voor haar groeien. Wat ik eerst als een wel amusant avontuurtje begonnen was, groei de in enkele dagen tot iets diepers, iets ernsti- gers. Toch gaf zijzelf daartoe niet de minste aanleiding. In haar houding, hoe amicaal en vriendschappelijk zij bij tijden ook kon zijn, bleef zij toch nog iets gereserveerds. Haar stemmingen wisselden vaak. Er waren dagen, dat ze zeer vroolijk was. bij het uitbun dige af, maar veel vaker was ze stil, en dan lag er om haar mond dat vreemde, weemoe dige trekje, dat mij al van den eersten dag was opgevallen. Zij sprak dan weinig, en meestal liet ik haar in zoo'n geval alleen, voelend, dat zij daar behoefte aan had. Wat men bepaald intrigeerde, was het feit. dat zij soms heele middagen afwezig was. zon der dat ik wist, waar ze zich bevond. Eenmaal waagde ik het, haar er naar te vragen, maar met een mat lachje schudde ze slechts het hoofd, en. sprak over iets anders. Totdat ik bij toeval ontdekte, waar zij haar middagen doorbracht! Mismoedig, omdat zij weer op onverklaarbare wijze verdwenen was, en ten prooi aan een onaangename twijfel, daar mijn gevoelens voor haar steeds sterker, werden, zonder dat ik wist of die wel ooit be- antwoord zouden worden iets in haar hou ding weerhield me steeds, de beslissende vraag te doen dwaalde ik in de duinen, alleen met rn'n gedachten. Doelloos liep ik voort, steeds verder de duinen in. Toen ontdekte ik haar plotseling! Ze zat in een inham aan den voet van het duin, en ik zag, dat ze schrok, toen ik zoo op- :?ns voor haar stond. En. ik zag nog iets anders: haar oogen en wangen waren voch tig. Toen werd het me te machtig.... Bruusk Tot en met 9 Augustus. B. en W. van Haarlem hebben besloten met het oog op het talrijk bezoek aan Haarlem in verband met de Wereld-Jamboree, algemeene ontheffing te verleenen van alle verbodsbe palingen van bovengenoemde wet geduren de het tijd vak van 3 tlm. 9 Augustus a.s. bijzonder onderwijs B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat de Raad der gemeente op 28 Juli 1937 heeft besloten medewerking te verleenen: le. tot stichting van een bijzondere lagere school ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en 2e. tot vei'bouwing van de bijzondere la gere school aan de Ambachtstraat 1 en dat ieder ingezetene, alsmede de adresseerende schoolbesturen binnen 30 vrije dagen van ge noemde besluiten bij Ged. Staten dezer Pro vincie in beroep kunnen komen. Gedurende dien termijn liggen alle beschei den, op deze beslissingen betrekking hebben de, kosteloos voor een ieder ter inzage ter secretarie der gemeente (5e Afdeeling). jubileum mej. g. m. honing. Dinsdag herdacht mej. G. M. Honing dexi dag waarop zij voor 25 jaar in dienst trad •bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, Gra fische Inr N.V., Mej. Honing die als druk kerijbindster werkzaam is, heeft het Dinsdag niet aan belangstelling ontbroken. De jubi- laresse werd toegesproken door de chef van de afdeeling den heer Withoop die haar har telijk geluk wenschte. Namens haar collega's werden haar vele bloemstukken en geschenken aangeboden. In de directiekamer is mej. Honing toege sproken door mr. H. J. D. D. Enschedé. Den verderen dag had mej. Honing vrij. de raadsvacature-kuiper. Niet de heer J. p. A. Nelissen, zooals in ons nummer van Dinsdag vermeld, maar de heer H. J. Nelissen komt voor op de lijst van even- tueele opvolgers van het raadslid, den heer H. J. Kuiper, die naar Utrecht vertrekt. ORGELBES PELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 5 Augustus a.s. des namiddags van 34 uur, dooi den heer Gé Michels. I. Jesu Leiden, Pein und Tod, Joh. Casp. Vogler (18961765) Warum betrübst du dich, mein Herz, Joh. Gotfr. Walther (1684—1748) II. Larghetto, G. F. Handel (1685—1759) IEL Fantasie und Fuge c kl. t., J. S. Bach (1685—1750) IV. Choralvorspiel und Fuge über: „O Trau- rigkeit, O Herzeleid", Joh. Brahms (1833—1897) V. Idylle. E. Bossi (18611925) VI. Finale, C. Franck (18221890) Coöperatie „Vooruitgang". EEN ONCEWONE PLANT. Iets over Euphorbia marginata Hoewel deze bonte Wolfsmelk alweer een jaar of wat bekend is, tenminste onder de vakmensohen, kunnen we er met een gerust hart ons plantenpraatje aan wijden, want de meeste tuinliefhebbers kennen Euphoi-bia mar ginata nog niet. En toch is het een plant die èn om haar gemakkelijke cultuur èn om haar uiterlijk onze belangstelling ovei-waard is. Laten we haar eens van nabij bekijken. Dat het een Euphorbiacae of Wolfsmelkachtige is, zien we direct aan het witte vocht, dat door blad en stengel worden afgescheiden wanneer er een verwonding ontstaat. Dit melkvocht, waar de plantengroep zijn naam aan dankt, is niet ongevaarlijk. U weet waarschijnlijk, dat de Kerstster of Poinsettia ook zoo'n Wolfs melkachtige is met dezelfde eigenschap. Bij deze E. marginata vloeit het sap echter niet zoo overvloedig als bij de grootere familie leden. In ons land groeien verschillende Wolfsmelkachtigen in het wild; deze Euphor bia marginata is eveneens 'n wilde plant, maar dan uit Noord-Amerika. Dus geen kwee kersproduct, maar eeix echt natuurkind. In Amerika noemen ze het plantje het is daar natuurlijk heel bekend „Snow on the Mountains" oftewel Sneeuw op de Bergen. Een aardige naam. De eerste indruk is ook, dat de plant wit of althans héél licht groen met wit is. De Duitschers zeggen „Deutsches Edelweiss" tegen dit Wolfsmelkje. Wat wel erg patriottis tisch klinkt, maar niet juist is. De Euphorbia marginata, die u in Duitschland tegenkomt, is net zoo goed van Amerikaansche origine als de onze. Dat Edelweiss-achtige zit hem in de bloemen. De plant is 5060 c.M. hoog, struikvormig. heeft stevige, vertakte stengels en ellipsvoi-mige grijsgi-oene. overwaasde blaadjes met een witten rand. Aan het einde zitten de bloemen, tenminste zoo op 't eerste gezicht. In werkelijkheid zijn die Edelweiss- achtige, witte bloemen met een smal groen streepje over ieder bloemblad niet de "bloe men. maar de schutbladeren. De botanische bloem is heel klein en onbeduidend, groenig- wit en zit binnenin die krans van schutblade ren (bractaeën zijn het eigenlijk). Zoo'n plant is in den tuin eexx heel onge woon gezicht. We kunnen er mooie combina ties van maken met andere planten, maar ook op zichzelf voldoet Euphorbia marginata zeer. Afgesneden blijven de takken buitengewoon lang goed en ze kunnen hitte en stof uitste kend verdragen. De cultuur is eenvoudig. Euphorbia margi nata is een eenjarige plant, die we in Mei bui ten zaaien de bloei valt dan in September of onder glas, waarna we later uitplanten. In dit geval bloeit de plant natuurlijk vroeger. De beste plek is een plaatsje in de volle "zon en in niet te vetten grond, want hoe vetter de gi-ond is, hoe grooter de kans dat het wit van de schutbladeren groen wordt. De planten ver takken zich sterk en moeten daarom een on- derlingen afstand van 30 a 40 c.M. hebben. Let u deze maand maar eens op Euphorbia marginato: de plant zal u direct opvallen. L. S. Een lezer zendt ons een briefkaart, uit Engeland verzondeix met als eenig adres: Raadhuisplein, Holland exx verder de namen van den geadresseerde en vaxi 't pension waar hij woont. Toch bei-eikte de kaart (zooals vanzelf spreekt met eenige vertraging) haar bestem ming, die Heemstede bleek te zijn. Wel een be wijs vaxi de accuratesse van de Posterijen. gevonden dieren en voorwerpen. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschexi 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen exi ceinturen; R.K. kerk boekje; portemonnaie met inhoud; spaar bankboekje; De Geus, Middenweg 14, bril; Walker, Zomervaart 22d, bewijs van Neder landerschap; Alles, Esschilderstraat 46, post duif; Straver, Colexisostraat 18, diploma na tuurbad Velsex-end; v. d. Wateren, Brouwers plein 23, damesarmbandhorloge; De Keizer-, Saracenenstraat 1, kinder jasje; Kennel Fauna. Fr. Vaxkensmarkt, katten: Cuyon, Linschoten- straat 38, lorgnet in étui; Frekenaar, Gen. Cronjéstraat 23, oorbel; Dux-ens. J. Luijken- straat 32, portemonnaie met inhoud; v. d. Berg, N, Groenmarkt 27, pet; Incassobank, Kruisweg 59. portefeuille met inhoud; v. Eijken, Wilgenstraat 100, ï-egenpijpen; Schoorl, An- thoniestraat 1, rozenkrans in étui; Kleverlaan 54, gouden ring; v. d. Kamp, Slaperdijk 30, ftutovlag met standaard. IK ontdekte haar in het bain-mixte, toen ik mijn zomervacantie in één onzer Noordzeebadplaatsen doorbracht. Ze was een opvallend mooie verschijning en een moment staarde ik naar haar onberispelijke gestalte en het mooi-gevormde, weemoedige gezichtje met de sprekende oogen en het vreemde trekje om den mond. Zonder een blik om zich heen te werpen, liep ze het water in, maakte borst en armen nat, om dan met rus- tigen, flinken slag zeewaarts te zwemmen. Mijn oogen bleven haar volgexi, tot ik haar nog slechts als een klein stipje in de verte zag. Op dat oogenblik voelde ik, dat ze een rol in mijn leven zou spelen. Onze tweede ontmoeting was in de tram, waar ik het genoegen had, haar mijn plaats te mogen afstaan, wat mij een dankbaar, maar toch ietwat melancholiek lachje bezorgde. Van dat oogenblik af zon ik op middelen, om nader met haar in kennis te kunnen komen. In de tram had ik bemerkt, dat zij een trouwrixig droeg, maar de enkele keer, dat ik haar daar na op den boulevard ontmoette, was ze steeds alleen. En toen het mij eindelijk gelukte, haar hotel te ontdekken, kostte het me weinig moei te uit te vinden, dat zij ingeschreven stond als mevrouw de weduwe Van Poorten. Direct nam ik toen mijn intrek in hetzelfde hotel. En met een beetje tact wist ik een ken nismaking met het jonge vrouwte ik schat te haax nog geen dertig jaar - te bewerkstel ligen. Ze was een hoogst eenvoudig, maai toch Excursies naar de HAKA-bedrijven. Dit jaar heeft de coöperatie „Vooruitgang" haar leden wederoxn in de gelegexiheid ge steld om deel te nemen aan de excursies naar de productie-bedrijven van de Handelskamer te Utrecht en te Rotterdam, terwijl er boven dien een uitstapje werd georganiseerd zonder dat daaraan een bezoek aan de Hakabedrijven was verbonden. Wel werd verwacht, dat velen zich zouden aanmelden, doch dat zich pl.m. 1200 personen zouden opgeven ging elke berekening te boven. De tochten zijn over 5 dagen verdeeld ge worden. De laatste hiervan heeft gisteren plaats gevonden. In het geheel waren er 45 tourixigcars noodig om de deelnemers te ver voeren. De meeste belangstelling bestond voor het Hakabedx-ijf te Rotterdam, alwaar 725 pei'soxiexi werden ontvangen. Voorgelicht door deskundige leiders, werd alle afdeelingen be zocht. Dit bezoek, dat zoowel te Utrecht als te Rotterdam, bijna 2 uur duurde, was zeer interessant en men kon hier zien hoe de be kende Haka-artikelen gefabriceex-d, verpakt en voor de verzending gereed gemaakt wor den. Na afloop van de bezichtiging der fabrie ken werd door de directie van de Handels kamer een lunch aangeboden, welke zeer in den smaak viel. Te Rotterdam vond hierna zelfs nog een rondvaart door de haven plaats, terwijl daarna via de Hoek van Holland en Scheveningen den terugtocht werd aanvaard. Op de dagen dat Utrecht op het programma stond werd o.a. een bezoek gebracht aan Valkenveen, Soesterberg en een kersenboom gaard. Als men bovendien nog bedenkt, dat onderweg koffie, thee en versnaperingen wer den aangeboden, behoeft het geen betoog, dat alle deelnemers hoogst voldaan waren en met genoegen aan deze aangename en nuttige uitstapjes zullen terugdenken. zette ik me naast haar neer exi ik greep haar hand. Juist wilde ik spreken, toen ik haar andere hand zacht op mijn mond voelde. Op haar gezicht lag weer dat zelfde raadsel achtige glimlachje, in haar oogen meende ik als wanhoop te bespeuren. „Zeg niets" zei ze zacht, .zóó zacht, dat haar stem op een zucht geleek, „ik zal je, voor het eerst iets over mezelf vertellen. Je denkt, dat ik weduwe ben, maar ik weet zelf niet, of dat zoo is! Mijn man was natuurkundige en reisde veel. De laatste maal zou hij een groote zee reis maken. Hij verti-ok, en keerde niet weer terug. Misschiexiis hij verdronken, hoe wel ik nooit iets over een schipbi'euk las, mis schien verongelukte hij in vreemde landen. misschien.... leeft hij nog. Ik wèèt het niet, en het is zelfs mogelijk dat ik niet eens ver lang het te weten. Ik geloof niet, dat ik nog van hem hou, maar toch denk ik nog dikwijls aan hem, vooral als ik, zooals vanmiddag, al leen ben, en naar de zee staar. Dan is het. alsof de zee een stem krijgt, zijn stem. Even brak ze af, en in haar oogen was leeg te, „misschien wil hij ook niet terugkeeren. Dat is alles onzeker. En dat onzekere is mijn noodlot...." Zij zweeg. In de verte zong de zee haar eeuwig lied. Mij scheen het op dat moment toe, of het een lied van den dood was, zoo grauw en kil leek mij plotseling alles. Dit was het einde van mijn droom. Toen stond ze op en ik zag, dat ze huiverde. „Zullen we terugwandelen?" vroeg ze met veranderde stem". „We zullen anders te laai. zijn voor het diner". Ik voelde dat haar luchtig lachje geforceerd was. Stil stond ook ik op. en zwijgend liepen we terug langs het strand. Achter ons ging de zon mder. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden MA1KT CtllilllfS VEEMARKT. Totale aanvoer op 3 Augustus 1'937: 198 paarden, 59 veulens, 691 magere runde ren, 805 vette a*undei*en, 136 vette kalveren, 205 graskalveren. 500 nuchtere kalveren, 288 schapen en lammeren, 6 varkens, 2 biggen, 110 bokken en geiten. Vette koeien per k.g. 0.80, 0.72, 0.570.65. Vette ossen per k.g. 0.74, 0.70, 0.540.64. Stieren per k.g. 0.70, 0.68, 0.62. Vette kalveren per k.g. 1.05. 0.95, 0.750.80. Schapen per k.g. 0.50. 0.45, 0.35. Lammeren per k.g. 0.62, 0.57, 0,52. Graskalveren per k.g. 0.65, 0.55. Nuchtere kalveren per k.g. 0.65. 0.60, 0.55. Slachtpaarden per k.g. 0.60, 0.55, 0.46. Schapen per stuk 28.—, 23.—, 18.—. Lamaneren per stuk 18.16.12.—. Nuchtere slachtkalveren per stuk 17.50. 15.50, 11'—. Nuchtere fokkalveren per stuk 24,22. 19.—. Slachtpaarden per stuk 285.—, 220.140. Werkpaarden p. stuk 365.—, 3'15.200. Hitten per stuk 215.—, 180.—, 140,—. Veulens per stuk 160.—, 130.85. Stieren per stuk 340.—, 280.—, 180,—. Kalfkoeien per stuk 295.—, 255.—, 180. Melkkoeien per stuk 300.—, 260.190.—. Varekoeien per stuk 200.—. 170.—. 130.— Vaarzen per stuk 190—, 145—, 110.—. Pinken, per stuk 155—, 125—, 100—, Graskalveren per stuk 65—, 45—, 20—. Bokken en geiten per stuk 14—, 10.—, 5— Aanvoer Handel Prijzen. Vette koelen en ossen, iets korter, kalm, als gisteren. Stieren, iets ruimer, sti-oef, lager. Vette kalveren, als v. week, x-edelijk, als giste ren. Schapen en lammeren, iets grooter, lui, moeilijk te handhaven. Nuchtere slacht- en fokkalv.. koi-ter, vlug, hooger. Paarden, rui mer, kalm. stationnair. Kalf- en melkkoeien, gewoon, tamelijk, prijshoudend. Varekoeien, normaal, slepend, constant. Vaarzen en pin ken, iets minder, stil, als v. week. Graskalvc- ren, ruimer, willig, stijgende prijzen. Bokken geiten, ruimer, vlug, vaste prijzen, PURMEREND, 3 Augustus 1937. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen. wegende 66.000 K.G. Handel vlug. Hoog ste prijs f 22,50. Kleine Boeren 10. Per 100 kilo met Rijksmerk f21. Goudsche 1. Per 100 kilo met Riik.smerk f25. Boter 468 1,40—1,47 per Kilo. Weiboter 1.361,38 per Kilo. Runderen, totaal 662 stuks Vette Koeien 245 62—78 per Kilo. Gelde Koeien 175 160190 per stuk. Melk Koeien 123 150—280 per stuk. Stieren 79 0,52—0,62 peil Kilo. Vette kalveren 91 0,30—0,60 per Kilo. Nuchtere Kalveren voor de slacht 331 7—15 per stuk. Nuchtere Kalvei*en voor de fok 1016 per stuk. Vette Varkens voor de slacht 222 0,56—0,62 per Kilo. Magere Vai'kens 61 1838 per stuk. Biggen 266 14—22 per stuk. Schapen 689 15—32 per stuk. Bokken 69 4—15 per stuk Lammeren 669 11—16 per stuk. Kipeieren 3.25 -3,75 per 100 st. Eendeieren 2,60 per 100 st Piepkuikens 0,65—0,75 per Kilo. Oude Kippen en Hanen 0,35—0,47per Kilo. Konijnen 0,30 —1,50 per stuk. Eenden 0,20—0.65 per stuk. Duiven 0,40 per paar. 500 Kippeneieren A f 3,70. COöP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 50.000 Eenden-en 1.80—2,90. 60 000 Kippeneieren 65/66 K.G. f3,70—f 3.85 63'64 f3.65—f3,75; 60'62 K.G. f3,50—f3,65; 58/59 K.G. f3,50—f3.60. 56 57 K.G. f 3,45—f 3,50 53/55 K.G. f3,25—f3,45.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7