Het Succes van de Jamboree. Brandstof. Het belangrijkste 55e 'JXXRGANG No. T660Ö Verscïïijnt (TageEJlcs. KèEaïve 'op Zon- eri Feestdagëri. DONDERDAG 5 AUGUSTUS '1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Costei Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod I4 regels 0.60, elke regel meer 0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S* Ofschoon er nog een week rest schijnt het niet voorbarig nu al te constateeren dat de Wereld Jamboree 1937, de Nederlandsche Jam boree, een zeer groot succes is. Strubbelingen in de hoogere regionen der Nederlandsche or ganisatie hebben eenige maanden geleden wat ongerustheid gewekt, maar die moeilijkheden zijn tijdig overwonnen en wie nu de kampen bezoekt kan zich zelfs met het maximum van vaderlandsche zwaartillendheid niet ont veinzen, dat hier een prachtig stuk organisatie is verwezenlijkt. Daar dient aan toegevoegd te worden dat de rijkspolitie eer heeft van haar verkeersregeling op de smalle toegangswegen. Op het terrein zelf, dat niet onder haar ver keerstoezicht staat, is er nogal eens wat ge drang bij de groote demonstraties, maar de opgewekte en hulpvaardige padvindersgeest vangt ook het publiek in zijn prettige sfeer en alles lost zich telkens weer ten goede op. De demonstraties zelf zijn een voorbeeld van be kwame regeling. In tijden als deze zijn er ook onder het publiek velen die in een of anderen vorm met jeugdorganisatie te maken hebben en zij moeten allen wel vol bewondering zijn voor hetgeen de leiders der padvinders met hun duizenden jongens tot stand weten te brengen. De vlotheid en punctualiteit waarmee Woens dagmiddag, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard het pro gramma door padvinders van zooveel verschil lende naties werd afgewerkt gaf een indruk wekkend beeld van de eenheid en het enthou siasme in de beweging. Dat in internationaal milieu zulk een stemming en zulk een gemeen schappelijke activiteit geschapen kunnen worden is op zichzelf wel zeer leerzaam voor sceptische lieden en men kan moeilijk twijfe len aan de verwachting van Lord Baden Powell en de zijnen, dat deze jeugd-ervaringen haar stempel zullen drukken op het verdere leven van de nu reeds V/o millioen jongens, in de Padvindersbeweging vereenigd. Het is, dat weten wij nu langzamerhand allen wel, een ontzaglijke onderneming de volken tot beter onderling begrip en derhalve tot vriendschap en samenwerking te brengen. Men bereikt dat niet met diplomatieke overeenkomsten die slechts tijdelijk parallel-loopende materiëele belangen kunnen behelzen en men doet maar een heel klein stukje werk met mooie rede voeringen op gezellige congressen. De basis moet veel hechter en dieper gefundeerd zijn. Daarvoor werken internationale instellingen die een gemeenschappelijk ideaal nastreven en daarbij dienen instede van eigenbelang vooropstellen zooals ook de Padvindersbewe ging dat doet. Haar toekomstige aanhang deed gisteren haar intrede in de arena toen de duizenden welpen, door Padvindsters geleid, in verwonderlijke orde verschenen en hun tallooze oranje ballonnetjes lieten opstijgen voor de Koninklijke bezoekers. Dat was aller aardigst en het maakte ook grooten indruk. Uit hetgeen ik van buitenlandsche padvin dersleiders en ook van een aantal jongens uit andere landen tot dusver hoorde is mij wel gebleken dat zij hier best tevreden zijn. Het prachtige weer der laatste dagen heeft de stemming natuurlijk nog aanmerkelijk ver hoogd, maar ik merkte wel dat de jongens volop genieten van de Jamboree, van de mooie omgeving en van de uitstapjes. Wat natuurlijk ook heel belangrijk is: ze zijn enthousiast over het eten. „Is er altijd genoeg?" heb ik een groepje uit Wales gevraagd en de vrije ver taling van het in koor en met lachende snui ten gegeven antwoord luidt: „Nou, reken maar! En het is lekker ook!" Hun leider voeg de eraan toe dat in vorige groote kampen dik wijls de jongens hun zakgeld besteedden aan extra-voeding maar dat dat hier heelemaal overbodig bleek. Hij was niet minder ingeno men met den gang van zaken dan zijn jongens en vroeg mij zelfs of ik niet eens aan een van de dagbladen in Wales wou laten weten dat ik hen ontmoet had en dat zij het hier zoo goed en prettig hebben. Nu, ik zal het doen. Zelfde stemming bij de Frarxschen een contingent dat mij door een Hollandschen lei der ook al werd aangeduid als een voorbeeld van waren padvindersgeest. Van Engelschen en Amerikanen kreeg ik niet minder verheug de antwoorden op de vraag hoe het hun wel beviel. De Wereld-Jamboree is ongetwijfeld bezig een groot succes te worden en heeft die bena ming tot dusver al tenvolle verdiend. In mate- riëelen zin is zij dat bovendien ook de ge tuigenissen heb ik al van vele zijden gehoord voor onze stad: zoowel voor hotels, restau rants en cafés als voor de winkeliers en voor ons openbaar vervoer-wezen. Iets dat men een „golf van welvaart" zou kunnen noemexï gaat over Haarlem. Daar mogen wij de Jamboree ook wel dankbaar voor zijn. R. P. PERSONALIA Terwijl H. K. H. Prinses Juliana poseerde voor den hoffotograaf Ziegler, maakte Prins Bernhard met zijn eigen camera de hier boven gereproduceerde foto. Sporen van zwaren benzinebrand gevonden. Maar hoe kon deze in de Flamingoontstaan? Nog tal van kwesties zijn onopgehelderd. Naar aanleiding van de berichten omtrent de resultaten van het door de Belgische auto riteiten ingestelde onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het Douglas- vliegtuig „Flamingo" heeft het A.N.P. de mee ning hierover gevraagd van den heer Guillo- nard, onder-directeur van de K.L.M, Deze deelde het A.N.P. mede, dat ook de Nederlandsche deskundigen tot soortgelijke conclusies zijn gekomen als de Belgische autoriteiten, n.l. dat de brand niet in een der motoren is begonnen, zooals enen na het uit graven der motoren heeft kunnen nagaan, terwijl het vuur hevig in de cabine moet heb ben gewoed. Vooral achter in de cabine moet de brand zwaar zijn geweest, wat blijkt uit de sporen van gesmolten metaal op een der rui ten en uit de wijze, waarop de cabinedeur, die toegang tot het vliegtuig geeft, door de vlam men is aangetast. Het vinden van het nood- luik in vrijwel ontaesehadigden toestand op eenige kilometers afstand van de plaats, waar de machine tegen den grond sloeg, wijst erop. dat de inzittenden nog een poging hebben ge daan om uit het vliegtuig te ontsnappen, mis schien wel in de hoop, dat het nog behouden op den grond zou komen. Voor het zoeken naar de oorzaak zijn deze resultaten van het onderzoek natuurlijk van groote waarde, maar met nadruk wees de heer Guillonard erop, dat de vastgestelde feiten op zichzelf nog geen enkele aanwijzing om trent het ontstaan van den brand geven, zoodat men omtrent de juiste oorzaak van het ongeluk nog steeds geen conclusie kan trek ken. Het onderzoek wordt dan ook nog verder voortgezet en elke poging om te trachten, uit de tot nog toe bekende feiten toch tot een conclusie te komen, zou een vooruitloopen op het verdere onderzoek zijn. Nog tal van pun ten zijn onopgehelderd. De sporen van de vlammen en van zwarte rook wijzen op een zwaren benzin ebrand, terwijl toch de 'benzine leidingen der Douglas-vliegtuigen geheel bui ten de cabine omloopen en de Douglas-cabines ten aanzien van brandgevaar zoo veilig ge acht worden, dat de Amerikaansche Lucht vaartmaatschappijen, die Douglassen gebrui ken, zoowel in de D.C. 2 als in de D.C. 3 den passagiers het rpoken toestaan, iets dat in Nederland door den Rijksluchtvaartdienst in alle vliegtuigen is verboden. WETHOUDER REINALDA AFWEZIG. De heer Reinalda, wethouder van Open bare Werken is met ingang van heden tot 17 Augustus afwezig. De buitenlandsche padvinders in Haarlem. Woensdag is in den Haag geslaagd voor de lete Duitsch L. O. de heer J. Buijs, onder- Brijzer aan de Julianaschool te Overveen. Een waarschuwing. Het dagelijksch bestuur van de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten schrijft ons het volgende: Ons is ter oore gekomen, dat in een inci denteel geval door een winkelier een hoogere dan de gewone prijs is berekend bij levering aan buitenlandsche padvinders. Wij zijn overtuigd dat de bonafide winke lier, met ons, zoo'n handelwijze ten strengste zal afkeuren. Hem, dien de schoen past, trekke hem aan! Laat deze terechtwijzing voldoende zijn, want een dergelijke geste werpt een pijnlijke blaam op de Hollandsche gastvrijheid en eerlijkheid, maakt Holland „duur" naar het oordeel dei- buitenlanders en wanneer een dergelijk feit openbaar zou worden, zou de leverancier de sympathie van publiek en collega's verliezen. Rotary Club Haarlem. Internationale bijeenkomst ter gele genheid van de Jamboree. De Rotary Club Haarlem heeft Woensdag aan haar wekelijksche lunch in Hotel Lion d'Or de buitenlandsche Rotarians ontvangen die als Padvindersleiders ter Jamboree ver toeven. Vijftien Padvindersleiders uit Ameri ka, Engeland, Frankrijk, Denemarken en Britsch-Indië zaten aan. Ook was Neder- landsch-Indië vertegenwoordigd. Buitendien woonden de gouverneur van het 59ste (Neder landsche) Rotary-district, de heer Trudus Teves uit Amsterdam en mevrouw Teves de lunch bij alsmede een groot aantal leden van negentien andere Nederlandsche Rotaryclubs. Velen waren evenals de Haarlemsche Rota rians door hun dames vergezeld. De negentien vertegenwoordigde Nederlandsche clubs wa ren Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Hengelo, Alkmaar, Leiden, Amers foort, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Groningen, Hilversum, Maastricht, Nijmegen, Veendam, Zutfen en Zwolle. Er waren 160 aan- zittenden. Zoowel in een welkomstwoord van den voorzitter der Haarlemsche Rotaryclub, den heer R. W. P. Peereboom als in de rede van den gouverneur van het Nederlandsche dis trict werd uiting gegeven aan de groote sym pathie die Rotary gevoelt voor de Padvinders- beweging. Overeenkomst in doelstelling komt sterk tot uiting in het vooropstellen van het dienst-ideaal, in het nastreven van vriend schap en internationale toenadering. De gou verneur van Rotary Holland sprak zijn waar deering en bewondering uit voor het werk der Padvindersbeweging zooals dat thans weer tot uiting komt in de Wereld Jamboree. Hij richtte vriendelijke woorden tot de Rotary Club Haar lem voor haar initiatief op dezen dag. De Ne derlandsche Padvindersleider de heer C. Beets, lid van de Rotaryclub Hengelo en Commissa ris ter Jamboree, hield daarna een korte in leiding over de Jamboree en haar oi'ganisatie. Na afloop van de lunch begaf het geheele gezelschap zich in een langen stoet auto's naar de Jamboree, welke tocht door de mede werking der Haarlemsche verkeerspolitie zeer vlot verliep, woonde daar de middagdemon straties tijdens het bezoek van H.M. de Ko ning en Z.K.H. Prins Bernhard bij en bezocht de kampen. Het vereenigde zich nog eens aan een tea op het Jamboreeterrein. Voor de Rotaryclub Haarlem was het een belangrijke en zeer welgeslaagde dag. De „Doejoeng" nadert Gibraltar. Sleepreis totnogtoe goed verloopen. ROTTERDAM. 5 Augustus. De in op dracht van de Billitonmaatschappij bij J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk ge bouwde tinbaggermolen „Doejoeng", die op 27 Juli jl. zijn sleepreis naar Nederlandsch- Indië heeft aangevangen, vordert, mede dank zij het vrij gunstige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Volgens het laatst bij L. Smit en Co.'s in ternationalen sleepdienst, welke firma met het moeilijke transport belast is, ingekomen bericht, bevond zich het transport zich Maandagmiddag 2 Augustus jl. omstreeks het middaguur ter hoogte van de noordkust van Spanje, 70 mijl ten Noord-Westen van La Coruna. Verwacth wordt, dat de sleepbooten „Hum- ber" en ..Oostzee" in den loop van Vrijdag met de ..Doejoeng" te Gibraltar zullen aan komen, waar voor de eerste maal gebun kerd wordt GANDHI BEZOEKT DEN ONDERKONING. SIMLA, 4 Augustus ('Reuter). De onder koning van Britsch-Indië, die op het oogenblik een rondreis maakt, zou in een schrijven aan Gandhi den wensch te kennen hebben gege ven, den Mahatma persoonlijk te leeren ken nen, hoewel hij geen enkele kwestie van open baar belang met hem te bespreken heeft. Gandhi zou de uitnoodiging aanvaard heb ben en Lord Linlithgow vandaag in diens woning komen bezoeken. (Een nieuive publicatie van het Bureau voor de Statistiek wijst o.a. uit, dat er in het jaar 1935 in 47 gemeenten boven 20.000 inwo ners voor bijna 10.000 branden de hulp van de brandweer is inge roepen.) Het heeft tienduizend maal gebrand In één jaar tijds, dat is te veel, En dan niet eens in 't heele land. Al zij het dan het grootste deel. Hadt u daar nou een notie van? Ik had veel lager brandgeschat, 'k Zou zeggen dat het minder kan, Zooa'ls ons land heeft vuurgevat. 't Is een brandnetelig geval, Een brandend vraagstuk jaar op jaar, In 't brandpunt van dit hoog getal, Staat een voortdurend brandgevaar. De brandweer levert keer op keer, Met vuur opnieuw een vuurgevecht, Het brandt weer, roep de brandweer weer, Wordt in ons land te vaak gezegd. Het is het nut der statistiek, Dat nu eens duidlijk is gemaakt, Dat ook in d' oogen van 't publiek, Ons land te veel in vuur geraakt. Het doet de ronde door de pers, En 't geeft mij brandstof in de pen, Voor 't schrijven van een soort van vers, Waar ik niet erg gebrand op ben. Tegen dit brandmerk moet de hand Niet aan de spuit, maar aan den ploeg, Wij zijn nog lang niet uit den brand, Wij hebben veel nog voor den boeg. P. GASUS. Reiziger tusschen treeplank en perron bekneld geraakt. Ernstig ongeluk op station te Groningen. GRONINGEN, 5 Augustus. Gisteravond heeft op het hoofdstation te Groningen een noodlottig ongeluk plaats gehad. De 58-jarige heer H. Mulder uit Groningen, die met den laatsten trein uit Hoogezand om half twaalf alhierarriveerde, stapte uit den trein terwijl deze nog in beweging was. Hij viel, geraakte tusschen de treeplank en het perron bekneld en werd ongeveer vijftig meter mee gesleurd. De treinbeambten zagen, dat de ongelukkige hierbij werd rondgeslingerd. Toen de trein tot stilstand was gekomen, werd het slachtoffer bevrijd. Hij gaf toen nog teekenen van leven, doch overleed eenigen tijd later. Als tragische bijzonderheid zij hierbij nog gemeld, dat het ongeval geschiedde voor de oogen van mevrouw Mulder, die haar man van den trein afhaalde. Haven van Urk binnengebracht. URK, 5 Augustus. De baggermolen „Zui derzee", die 1>5 Juli jl. nabij Urk is gezon ken, is vandaag door de N.V. Van der Graaf en Koelman's bergings- en transportbedrijf gelicht en in de haven van Urk binnenge bracht. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal be stuur te Haarlem aanbesteed: het bouwen van een electrisch schroefpompgemaal met bijko mende werken ten noordoosten van den Osdor- perweg, nabij Halfweg, in de gemeente Am sterdam. Het laaagst werd ingeschreven door R. Jor- ritsma te Heemstede voor f 14.500. RADIOLEZING OVER DE BELLAMY- GEDACHTE. Zaterdag 7 Augustus a.s. van 4.104.30, golf lengte 301 M. van de H.I.R.O. spreekt Mr. Dr. C. IJssel de Schepper, voorzitter der Interna tionale Vex-eeniging Bellamy, over het onder werp: „Bellamy en de Bellamy-gedachte". KUNST AAN HET VOLK. De naam van het ox-gaan der vereeniging „Kxmst aan het Volk" is veranderd in „Voor de Kunst". Het laatste nummer bevat het programma voor het aanstaande seizoen, dat als volgt luidt: Einde September Vonde'l-her- denking; 11 October Jozef Pembaur; 11 No vember Txïo Pasquier; 16 December Duo KraussGoldberg; 14 Januari opvoering van het stuk „Groote Liefde" van Frans Molnar door de Tooneelgroep „Het Masker". Tenslotte op 16 Maart zang van Ans Stroink. Mej. Van Alphen heeft als bestuurslid be dankt. Het secretariaat van „Kxmst aan het volk" is nu gevestigd bij Mevrouw E. Haale- bosVöllmar. Crayenestersingel 11 te Heem stede. Het woord is aan Max Haushofer: De humor laat zijn bezit ter dingen zien, die een ander niet ziet. En daardoor ver fraait hij het leven op ge heel onbeschrijfelijke wijze. Politie doet inval in liet Casino. Speeltafels en materiaal in beslag genomen. Woensdagavond te half elf heeft de politie vaxx Zaxxdvoort oxxder leiding van den com missaris van politie, met eenige rechercheurs, een inspecteur exi een aantal agexxtexx een inval gedaaxx in het sinds eenige weken ge opende Casino, aldaar, waar in besloten kring o.a. het spel Fortunette werd beoefend. Deze ixxval is geschied op vermoeden, dat de besloten vorm niet is bewaard gebleven, ter wijl ook werd gemeend, dat het spel niet werd gespeeld zooals het indertijd is aangekondigd, waardoor de mogelijkheid bestond, dat over treding van de loterijwet aanwezig was of dat materiaal, zijnde twee speeltafels met toebe- hoox-en, werd in beslag genomen, alsmede de verschillende boeken en bescheiden, formu lieren e.d. Het geld, dat in dexx vorm van fiches op de tafels lag werd eveneens in beslag ge nomen, tei-wijl tegen de ongeveer 40 per sonen, die op het moment van den inval in de zaal aanwezig waren, proces-verbaal werd opgemaakt. Deze konden na verhoor de zaal verlaten door den hoofduitgang, terwijl de agenteix de andere uitgangen bewaakten. De aanwezige nxateriaal, 2 speeltafels met toebe- baliseerd. Na den inval, die geheel onver wachts geschiedde, hield het publiek zich uitermate rxxstig. zoodat de verschillende pro cessen-verbaal. welke veel tijd in beslag namen, kalm en ordelijk verliepen. Des nachts te ruim één uur werden de tafels en het ove rige speelmateriaal ïxaar het politiebureau overgebracht. Gemeld diene echter, dat deze kwestie xxiets uitstaande heeft met de exploi tatie van het terras aan de zeezijde, dat door de directie van Monopole in gebruik wordt genomen. Haarlem's Bloei. Concerten op Vrijdag- en Maandagavond op de Groote Markt. Op initiatief vaxx Haarlem's Bloei en met medewerking van het stadsbestxxur, zal de muziekvex-eeniging Johez op Vrijdagavond van 8.15 tot 10 uur een concert op de Gx-oote Markt geven. Maandagavond op dezelfde tijd zal een concert gegeven worden door de Postfanfare. eveneens op de Groote Markt. Me I et aantal „Groentjes" in HaaxTem's Dagblad blijft maar toenemen. Ziellier nuchtere maar overtuigende cijfers 1936 Eerste Halfjaar23316 1937 Eerste Halfjaar24117 Weer achthonderd meer in een half jaar Steeds algemeener wordt de leuze Plaats een Groentje in Haarlem's Dag blad. Nieuws van de Jamboree 2 De auto's voor veevervoer moeten vóór I Januari a.s. worden gekeui'd. 3 De K. L. M. maakt records op de binnen- landsche lijnen. 3 Gaat bij de nieuwe legerorganisatie de lo ting verdwijnen? 3 Zal te 's Gravenhage een internationale faculteit voor vergelijkend recht wor den gevestigd? 3 De Chineesche troepen bereiden den te genstand in Noord-China voor. 4 In de kwestie der non-interventie schijnt eenige ontspanning te zijn ingetreden. 4 Franco is, in tegenstelling met vroegere berichten, nog niet door het Vaticaan erkend. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Het succes van de Jamboree. 1 TijdgenootenIr. Damme 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Geen „volksfront" in Zwitserland. 4 Van onzen G. P. D. redacteur; De Colo rado-kever; een gevaar voor ons land. 6 II. D. Vertelling: O, die vrouwen. 6 Voor de Vrouw 10 Van onzen correspondent te Genève: De zesde internationale Onderwijscon- ferentie. 11 Van onzen Weenschen correspondent; Merkwaardige opgravingen. li De Burgerlijke Stand van Haarlem is op- genom» g

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1