PELI Wrijf- en Linoleumwas STECEMAN'S H.D VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD S ARROND. RECHTBANK Onvrijwillige brandstichting. De rechtbank behandelde Donderdag nog een geval van het veroorzaken van brand door onvoorzichtigheid. Een 18-jarige Duitsche dienstbode had zich daarvoor te verantwoorden. In den morgen van 29 Maart had zij, als dienstbode bij een schoenwinkelier te Haarlem, de aschlade van den brandenden haard geledigd in een car- tonnen doos, staande in den kelder. Zij deed de asch in de doos, omdat de daarvoor be stemde emmer vol was. Trouwens, er was reeds eerder asch in die doos gestort en het was eenigszins de gewoonte om het te doen, als de emmer vol was. In de asch zaten wellicht nog gloeiende stukjes kool, want vóór zij de lade uit den haard nam, had zij dien nog opgepord. Hoe het zij, er was blijkbaar nog vuur in de asch en dit stak de cartonnen doos in brand. Aange zien in den kelder stellingen met in doozen verpakte schoenen stonden, deelde het vuur zich daaraan mede. zoodat er brand ontstond. Het meisje bemerkte wel iets van rookontwik keling, maar dacht niet zoo gauw aan den kelder. Zij ging de familie boven waarschuwen, waarop de winkelier naar beneden kwam en ontdekte, dat het in den kelder brandde. Hij nam eerst maatregelen om zijn gezin in vei ligheid te brengen en toen werd de brandweer gewaarschuwd. Inmiddels had het vuur in den kelder reeds een groote verwoesting aangericht; de brand weer stond voor een moeilijke taak, omdat de vuurhaard slecht te bereiken was. Toen het gevaar geweken was, constateerde de winke lier, dat er groote schade veroorzaakt was, wel voor f 20.000. De dienstbode moest zich nu verantwoorden voor het feit. dat zij door haar onvoorzichtig heid brand had veroorzaakt, waarbij gevaar voor personen en goederen was ontstaan. Zij verklaarde geen vuur in de asch te heb ben opgemerkt en er niet aan te hebben ge dacht. dat de asch brand zou kunnen ver oorzaken. Meermalen was in die doos asch gestort, zoowel door haar als door anderen en haar patroon had er nimmer wat van gezegd. De patroon, als getuige gehoord, gaf dit toe en verklaarde, er ook niet verder over te heb ben nagedacht. De officier van justitie vond het een groote onvoorzichtigheid om gloeiende asch in den kelder te brengen. Waar zooveel licht brand bare voorwerpen waren; hij meende, dat dit verwijt in de eerste plaats den .winkelier en zijn vrouw gold; zij hadden dat niet mogen toe staan en allerminst, dat de asch in een papie ren doos werd gestort. Dit ontlast echter de dienstbode niet geheel en daar zij de gloeiende asch heeft gestort, achtte de officier haar schuldig, doch hij wilde slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden eischen of, wanneer de rechtbank geen termen aanwezig mocht ach ten voor een voorwaardelijke straf, een geld boete van f 20. De verdediger Mr. J. Hi Junge. was van oor deel. dat, als er van schuld sprake is. de dienstbode die pas 18 jaar is, niet aansprakelijk gesteld kan worden. Haar patroon had een tweeden emmer beschikbaar moeten stellen en voor storting van de asch een andere plaats moeten aanwijzen, waar geen brandgevaar was. Pleiter concludeerde daarom tot vrij spraak. Dood door schuld. Een onderwijzeres uit Haarlem stond terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Zij had op 24 Mei op den Rijksstraatweg bij de R.K. kerk in Haarlem Noord met haar auto een 69-jarigen wielrijder aangereden, die aan de gevolgen was overleden. Op genoemden datum reed zij ter plaatse in de richting Santpoort, op een tijdstip, dat er heel weinig snelverkeer was, toen een wiel rijder, die rechts van haar op het fietspad reed, dit verliet en den rijweg overstak. Hij werd door de auto gegrepen en tegen de straat geworpen, waar hij bewusteloos bleef liggen. In het gasthuis is hij een paar dagen later gestorven. Verschillende getuigen verklaarden, dat ver dachte tamelijk snel had gereden. Zij zelf gaf op 40 a 45 K.M. Enkele getuigen achtten de snelheid grooter: 60 a 70 K.M.; één getuige schatte die ook op 40 K.M. Een bakfietsbestuurder, die onmiddellijk vóór den wielrijder op het rijwielpad reed, verklaar de. dat de man met de hand een teeken gaf. dat hij naar links wilde; hij stak meteen over, zonder voldoende op den weg te letten. Ge tuige vond dat een gevaarlijke manoeuvre. De getuigen verschilden eenigszins in de schatting van den afstand tusschen auto en wielrijder, toen deze naar links draaide, maar ze waren het erover eens, dat de afstand niet groot was. Verdachte zei. dat zij slechts enkele meters van den man verwijderd was, toen zij hem voor zich zag, zoodat zij niet op tijd kon rem men; door links uit te halen had zij gepro beerd, hem te ontwijken, maar hij was te dicht bij. Volgens getuigen had de bestuurster meer op het midden van den weg, dan geheel rechts gereden. De officier van justitie gaf toe, dat de wiel rijder onvoorzichtig was overgestoken, maar meende, dat de dame toch niet geheel vrij uitging; zij had een te groote vaart gehad en niet genoeg rechts gehouden. Mogelijk had de wielrijder nog voorlangs gekomen, als de auto geheel rechts had gereden. De officier vond de schuld niet zoo groot om gevangenisstraf of hechtenis te eischen; hij vorderde f 60 boete. Mr. L. G. van Dam. de verdediger, was van oordeel, dat een snelheid, zelfs van 60 a 70 K.M., op dat tijdstip op dien weg te rechtvaar digen was en zag niet in, dat een aanrijding vermeden zou zijn. indien geheel rechts was gereden; de officier acht dit mogelijk, maar V -.wezen is het allerminst, zei pleiter. Hij be- l eurde het ongeluk, evenals de automobiliste, ten zeerste, maar meende, dat het geheel aan de onvoorzichtigheid van den wielrijder is te wijten. Daarom pleitte Mr. Van Dam vrij spraak. Uitspraak in beide zaken op 19 Augustus. Brengt zonneglans* en dennengeur in huis Vraagt Uw winkelier om inlichtingen over de gratis wrijfdoek. (Adv. Ingez. Med.) Ver. voor Int. Vriendschap en Wereldvrede. NEDERLANDSCHE TOERISTEN IN LISSABON. De Nederlandsche Reisvereeniging ontving uit Lissabon een telegram, meldende, dat het stoomschip ..Slamat" van de Rotterdamsche Lloyd met bijna 400 N. R. V.-toeristen aan boord in goeden welstand te Lissabon is aan gekomen. De stemming aan boord is uitste kend; de tocht wordt door prachtig weer be gunstigd. Woensdag zou door de deelnemers een groote autotoer door Lissabon en omgeving gemaakt worden PERSONALIA Mej. E. H. Bielke. te Haarlem, is geslaagd voor Duitsch M. O. A. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937. Progr. I. Hilversum II. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 10.05 Diversen. 10.35 Parijs'Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Fransch Brussel. 9.05 Diversen. 9.20 Fransch Brussel. 10.50 Parijs Radio. 11.05 Boedapest. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 5.05 Londen Regional. 5.20 Diver sen. 5.35 Droitwich. 8.20 Londen Regional. 9.20 Boedapest. 10.00 Droitwich. 11.00 Londen Re gional. Pogr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 7.0U 12.00 Diversen. Internationaal Zomerfeest. Men schrijft ons: Nu de zomer zijn hoogte punt bereikt, is het gemakkelijk een overzicht te geven van de werkzaamheden der Ver- eeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede. Die hebben er zich in de eerste plaats natuurlijk toe bepaald, het ledental te doen stijgen en dit is gelukt. Een groot aan tal jonge menschen heeft zich aangesloten, aangetrokken door het zuiver ideëele stand punt van de vereeniging. Eenige jaren ge leden was de V.I.V.W. een vrij onbekende organisatie, thans weten velen, wat deze vier letters beteekenen. Iedere vereeniging zorgt in den regel jaar lijks voor een hoogtepunt in het programma; ook de V.I.V.W. doet dat. Dit hoogtepunt zal zijn het groote internationale zomerfeest, dat Zaterdagavond 28 Augustus a.s. in den Stads schouwburg te Haarlem gehouden zal wor den. Het bestuur heeft speciaal Haarlem uit gezocht. omdat het de meest centraal ge legen plaats van alle afdeelingen is en dicht bij het vacantiehuis te Bloemendaal. Boven dien kan deze Stadsschouwburg een flink aan tal gasten bevatten en dit zal noodig zijn, want het zal vol loopen dien avond. Er zal een groot aantal vreemde gasten zijn, zooals En- gelschen, Franschen, Duitscliers, Belgen en Oostenrijkers. Het is de bedoeling, dat deze groepen zich niet afzonderen, doch zooveel mogelijk zich tusschen de Hollandsche gasten mengen. Er is immers geen beter propaganda middel voor den vrede, dan het persoonlijk contact van mensch tot mensch. De vereeniging merkt dit dagelijks aan de vriendsehapsbonden, die gesmeed worden in het Internationale Vacantiehuis te Bloemen daal. Er is een flink programma samengesteld Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met de beste artisten op allerlei gebied; zij hebben direct hun medewerking toegezegd. Het zijn de zangeressen Hélène Ludolph, so praan, Ans Stroink, alt, Gerard Hengeveld, piano, Ankie Heukers, dans, Nellie de Bock— Verdel en Piet Haisema, piano. Ook op de medewerking van Charlotte Kohier mag men rekenen. Dit programma zal voldoende afge wisseld worden door lichter kunst;het feest wordt besloten met een gezellig bal. Vele vooraanstaande personen, o.a. ver tegenwoordigers van regeering, provinciaal- en gemeentebestuur en enkele buitenlandsche gezanten zullen worden uitgenoodigd. Dit feest valt laat in Augustus om ook hen, die hun zomervacantie elders doorbrengen, in de gelegenheid te stellen,dezen avond bij te wonen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; dames- t-sch met inhoud; Steensma, Indischestraat 63, broche; Vlietstra, Bantamstraat 13, bril; v. Eerden, Nieuwe Raamstraat 11, badpak met badjas en handdoek; Baan, Weltevredenplein 13, collier; Augustinus, Roosveldstraat 18, col lier; Hagens, Verspronckweg 58, filmtoestel; Visser, Brederodestraat 2, hondje; Waleveld: Vrouwehekstraat 58, hondje (speelgoed) Bouwhorst, Brouwersstraat 139, hond; Hage, Zuider Buiten Spaarne 10. regenjas; Jongkind Slachthuisstraat 10 zw., ring; Schenk, L. Hee renstraat 16, snelbinder; De Vries. Kolkstraat 22 rood. vulpotlood; Nijssen, Thorbeckestraat 28, dekzeil. Haarlem's Bloei. Loterij en Verkeerstcntoonstelling. Het Bestuur der Stichting „Haarlem's Bloei" schrijft ons o.a. het volgende: De Loterij-commissie heeft haar voorberei dend werk voltooid: het dagelijksch bestuur heeft gunstig kunnen adviseeren terzake het houden van een loterij. Naar aanleiding daar van is dezer dagen een verzoek gericht tot den Minister van Justitie om een loterij te mogen houden. Deze zal 10.000 loten bevatten, n.l. 8000 van f 0.50 en 2000 loten van f 0.25. Dank zij de medewerking van verschillende vereeni- gingen en ondernemingen op toeristisch gebied zijn o.a. eenige fraaie reizen als prijzen be schikbaar gesteld. Zoo zal de eerste prijs in deze loterij be staan uit een gratis heen- en terug-reis per K.L.M. naar Rome en Napels, inclusief een 4- daagsch verblijf in Rome en een 2-daagsch verblijf in Napels. Verder zullen er andere fraaie prijzen, als een radio-toestel, stofzuiger, tandem, kano e.d. beschikbaar worden gesteld. Naar aanleiding van een voornemen van het Bestuur van,, ^Haarlem's Bloei" inzake een Verkeerstentoonstelling in 1939. heeft een be spreking plaats gehad met- de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij de voor zitter van „Haarlem's Bloei" de heer W. J. B. van Liemt, een uiteenzetting heeft gegeven van de bedoeling van zulk een tentoonstelling. Wat de Jamboree betreft, is de Stichting in de gelegenheid geweest, op verschillende wij zen het bezoek aan Haarlem te bevorderen. Propaganda voor Haarlem is op het Jambo ree-Reisbureau gemaakt. Ook aan de „Jam boree-post" zijn verschillende berichten over Haarlemsche bezienswaardigheden verstrekt. Op 12 Augustus a.s. zullen onder leiding van „Haarlean's Bloei" ongeveer 500 buitenland sche padvinders Haarlem bezoeken. De jarige mag kiezen En hij kiest op iedere boter ham het lekkerste en gezondste dat er voor kinderen bestaat: STEGEMAN's LEVERPASTEI Geef die Uw kinderen ook. Lever is zoo goed voor hen en Stegeman's Leverpastei is be reid van de allerfijnste lever, evenals Stegeman's leverkaas en Berliner leverworst. In winkels met ons raambiljet Het bezoek van de Haarlemsche Esperantisten aan Denemarken. De laatste dagen. De heer A. van Hoek zendt ons nog het vol gende verslag over de laatste dagen van het Dezoek dat de Haarlemsche Esperantisten aan Lögstör (Denemarken) brengen. De Donderdag begon alweer met stralend zomerweer. Reeds in den prillen morgen ver zamelden zich de groote en kleine Deensche en Hollandsche vrienden onder vroolijk gekout voor „Hotel du Nord". In de frissche golven van het door de stralen der morgenzon over goten Lümfjord namen wij gezameüjk een verkwikkend bad. In den loop van den morgen werd door de Commissie nog een bezoek gebracht aan het statige, in Gothische stijl opgetrokken, kerk gebouw van Lögstör, alsmede aan eenige in richtingen van Middelbaar Onderwijs. Te twee uur in den namiddag begaf ons ge- heele gezelschap zich met een viertal geheel gevulde groote autobussen op weg naar het stadje Houbro, waar de bevolking, ter eere van het bezoek, huis aan huis de vroolijk wappe rende Dannebrog (de Deensche vlag: rood met een wit kruis) had uitgestoken. In breede scha ren wandelden wij naar het uitstekend ver zorgde sportterrein, waar wij in onberispelijk Esperanto werden verwelkomd door het hoofd der Lagere school en zijne echtgenoote. Onder leiding van een gymnastiekleerares gaven vier en zestig meisjes, leerlingen der plaatselijke Huishoudschool een keurig geslaagde gym- nastiek-uitvoering. Na een rustige wandeling in de aan natuur schoon zoo rijke omgeving keerden wij naar Houbro terug, waar in de aula van de Meisjes school een voortreffelijke koffietafel ons wachtte. 's Avonds was er een feestelijke bijeenkomst met 800 aanwezigen. Ean aantal Deensche jonge meisjes, in toepasselijk gewaad, voerde onder luiden bijval een aantal folkloristische figuurdansen uit. Ons zangkc r, onder leiding van mej. Truus Ligthart en Frits Mondriaan, oogstte nieuwe triomphen. Ons bezoek zoo werd ons verzekerd, zal de Esperanto-beweging in Denemarken zeker stimuleeren. Honderden kinderen en volwassenen uit Lögstör en omgelegen dorpen gaven zich bereids op voor de nieuwe Espe- ranto-cursussen, welke tegelijk met de Haar lemsche op 15 September a.s. zullen beginnen! De laatste dag van ons verblijf in het gast vrije Denemarken was aangebroken. In den morgen maakten wij met onze gast- heeren en hunne huisgenooten een autotocht door de verschillende dorpen, waar wij ge huisvest waren. In den namiddag werd de Commissie nog maals ontvangen door den burgemeester van Lögstör, die in welgekozen bewoordingen zijn groote ingenomenheid betuigde met de schit terende resultaten van onze reis. Des namiddags namen allen voor de laatste maal nog eens een verfrisschend bad in het Lümfjord. Daar den volgenden morgen zeer vroeg moest worden vertrokken, begaven onze meisjes en jongens zich tijdig ter ruste. Ook de geleiders hadden zich voorgenomen, vroeg te gaan slapen, maar van verschillende zijden bereikten ons zulke dringende harte lijke uitnoodigingen, om nog éénmaal hier of daar een bezoek te komen brengen, dat wij meenden, die niet te mogen weigeren. Zaterdagmorgen heel in de vroegte vertrok ken wij, uitgeleide gedaan door honderden Denen. De thuisreis verliep verder zeer voorspoedig. In Hamburg overnachtten wij wederom in de „Hein Goldenwind" en Zondagavond arriveer den wij gezond en wel in Haarlem, waar ouders en vrienden (in totaal wachtten ongeveer 1000 belangstellenden onze thuiskomst af) ons geestdriftig verwelkomden De groote studie-reis was ten einde! Dat zij volledig en zelfs boven verwachting geslaagd mag heeten, lijdt niet den minsten twijfel! Voor de toekomst van onze Esperanto-jeugd- beweging is zij van buitengewone beteekenis Onze meisjes en jongens hebben thans het Esperanto „practisch" beleefd; zij, zoowel als wij ouderen zijn meer dan ooit overtuigd van de noodzakelijkheid van onze internationale taal. Onze filmoperateur, de heer Jan Taverne uit Heemstede, heeft vele boeiende tafereeltjes op de film vastgelegd en zoodoende een levend document dezer reis vervaardigd. Volkomen voldaan en met innige dank baarheid mogen wij terugzien op deze grootsch opgezette, voortreffelijk geslaagde studiereis van onze Haarlemsche Esperanto- jeugd. (Adv. Ingez. Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. Ieder doet mee met de Jamboree, Die we gaarne „welkom" heeten, Maar wil ons ook niet vergeten. Ieder weet wat wij er mee beoogen, Doet dus allen mêe, Naar 't voorbeeld van de Jamboree. Postgiro 212793 Telefoon 11855. Het staat in de sterren geschreven De heer Bon van de N.V. Bon en Co. had ge droomd. Dit zou nu op zichzelf niets bijzon ders zijn of het vermelden waard, maar voor een ijverig zakenman als Eduard Bon die zelfs zijn Zondagen nog gebruikte om lange bere keningen te maken was de droom wel heel merkwaardig. Hij zat aan den berm van een droge sloot waarvan de bodem bedekt was met slik en alle mogelijke rommel meer. Hij zat daar te droomen in de zon en keek uit over grazige groene weiden. Daar kwam veelkleu rig en goudglanzend een vlinder aangewiekt. Onwillekeurig volgde Eduard hem met de oogen zooals hij op en neer fladderde en dan op een grashalmpje wat heen en weer ging wiegelen. Van het grashalmpje streek hij in het struikgewas op een takje neer en vandaar vloog hij regelrecht de natte modder en daar mee zijn noodlot tegemoet. Want toen de lich te wieken maar even in aanraking kwamen met het drabbige slik, toen hielp het niet veel meer of hij al zijn krachten inspande en ner veus met de gazige vleugels rekte: het zwarte monster hield hem stevig vast en omspande hem, weliswaar aanvankelijk slechts ten deele maar zeker zou het hem gulzig en in zijn ge heel hebben opgeslokt als niet de aandach tige beschouwer van de vlinderachtige mani pulaties de reddende hand naar het trillende vlindertje had uitgestoken. Die hand pakte eerst een takje beet en stak dit dan voorzich tig naar het vlindertje uit, wipte het dan uit de vieze brei omhoog en zette het, nog geheel beduusd en modderig, op een groot, groen blad. De heer Bon had op zijn knieën, moeten liggen en zich diep over den afgrond moeten buigen om zoover te kunnen reiken. Maar toen hij zag hoe de vlinder langzamerhand tot zichzelf kwam en, schoon nog wat onwen nig, reeds pogingen deed weer wat beweging in de teere vleugels te brengen, toen voelde hij dat de voor hem zoo ongewone inspanning niet tevergeefsch was geweest. En het merk waardige feit deed zich voor dat de heer Bon van de N.V. Bon en Co., die kind noch kraai in de wereld had en tot nu toe alleen belang had gesteld in lange, dorre berekeningen, op dezen zomerschen dag geheel begaan was met het lot van een vlindertje. Ja, het was zelfs of een gevoel van geluk hem doortrilde toen hij zag hoe de zon het koesterde, hoe de wind het schoonblies en het op zijn groene blad heen een weer liet schommelen. Helaas, onver wachts en snel, als een bliksemschicht uit donkeren hemel kwam een sierlijk, parkiet achtig vogeltje dit vreedzaam tooneeltje verstoren. Het pikte het pas geredde vlindertje op en vloog er mee weg hoog in de lichte lucht. Deze onvoorziene daad van het vlugge par kietje beteekende voor den eenzamen man aan den slootkant het einde van een pas ont waakt geluksgevoel en een zomerschen dag. Het beteekende ook het einde van zijn droom en er zouden jaren voorbijgaan voor deze laatste weer in zijn herinnering zou op duiken om zijn aandacht op te eischen. Eduard Bon was nooit in het huwelijks bootje gestapt, niet omdat hij een vrouwen hater was, noch om andere bepaalde rede nen. Hij had zich eenvoudig den tijd niet ge gund naar de vrouwen om te kijken. Hij had echter een broer, die dit wél had gedaan; die had zich op nog jeugdigen leeftijd een lief vrouwtje veroverd; dit huwelijk werd geze gend met twee spruiten, een jongen en een meisje. Toen de zoon twintig en de dochter achttien jaar was geworden, stierf plotseling de vader. Of nu de moeder haar kinderen niet de baas kon of dat het geheel buiten de schuld der moeder om gebeurde was moeilijk te zeggen, maar zeker is het dat deze zoon in verkeerd gezelschap raakte. Hij maakte schul den, was voor de politie al geen vreemde meer en tenslotte had hij zich zoo in de knel ge werkt dat het donkere water hem de eenige weg toeleek. Zoo stond hij daar op een laten regenachtigen avond aan den kant van een stille gracht en maakte reeds aanstalten zich met de wanhoop in het hart in het koele wa ter te laten zakken Op dit psychologisch moment betrapte juist zijn oom Eduard hem op heeterdaad en sleepte hem als het ware bij de haren weer uit het water. Hij nam den jongen met zich mee naar huis en daar hield hij hem twee jaar lang. Hij redde hem niet alleen het leven, maar zorgde er ook voor dat dit laatste weel waard werd geleefd te worden want in die twee jaren lukte het hem van den verboemel den jongen een flinken, hardwerkenden man te maken. Na zijn dood zou zijn neef zijn za ken kunnen voortzetten, wier belangen hij hem geleerd had te behartigen. Op een kouden winteravond, zat Eduard Bon voor de roodgestookte haard te peinzen over het leven en dat van zijn neef in het bij zonder. Een warm gevoel doortintelde hem als hij bedacht hoe het hem vergund was ge weest dit in goede banen te leiden. En dat hij nu rustig zijn hoofd zou kunnen neerleggen als hij den weg van al het aai-dsche zou gaan. Plotseling verscheurde de luide telefoonbei de stilte: zijn neef was zwaargewond bij een auto-ongeluk in het stedelijk ziekenhuis ge dragen. Na eenige uren was de dood reeds in getreden. De tijd was aangebroken in het leven van Eduard Bon dat hij zich den droom van het vlindertje weer herinnerde. Sedert was het Eduard Ron's vaste over tuiging dat het lot van den mensch en dier „in de sterren staat beschreven". Hij heeft zich dan ook tot zijn dood aan toe alleen maar weer bemoeid met zijn lange, dorre berekeningen. GERARDA MARS RISKEERT .MTS! BLUF FIT! probeert u maar Tegen hoofdpijn, «friep, rheumotiek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen (Adv. Ingez. Med.) Export van bloembollen. Gewijzigde bepalingen afgekondigd. Blijkens het in Staatsbl. 644 afgekondigd Kon. Besl. van 28 Juli zijn verschillende wij zigingen aangebracht in de voorschriften be treffende den export van bloembollen. Het gewijzigd 1ste lid van art. 3 sub b, bepaalt nu, dat het verboden is, bloembollen naar het buitenland te verkoopen, aan te bieden, in consignatie te zenden of uit te voeren, an ders dan met inachtneming van de door den Minister te stellen voorwaarden. (In de tot nu toe geldende voorschriften werd over. den uitvoer eigenlijk niet gesproken; wel van verkoopen en aanbieden.) Nieuw ingelascht is de bepaling, dat het verboden is, bloembollen te verkoopen, aan te bieden, in consignatie te zenden of uit te voeren, welke niet voldoen aan door den Mi nister vast te stellen export-vereischten; te vens is bepaald, dat indien de Minister mi nimum-prijzen vaststelt, het verboden is bloembollen naar het buitenland te verkoo pen, aan te bieden, in consignatie te zenden of uit te voeren tegen lagere, dan de bedoel de minimum prijzen. Volgens de nieuwe bepalingen, kunnen ver schillende export-prijzen worden vastgesteld, naar gelang het bloembollen uit den oogst- 1937, dan wel uit den oogst-1938 betreft. Na aanbrenging van verschillende wijzi gingen, bepaalt art. 4, 1ste lid sub a thans, dat een vergunning tot export slechts dan wordt uitgereikt, wanneer de exporteur (in dien de Minister als voorwaarde voor het verkrijgen van vergunning tot uitvoer, het betalen van een bedrag heeft gesteld, over eenkomende met een door hem te bepalen percentage van de vastgestelde prijzen per eenheid) over de hoeveelheid bloembollen, waarvoor vergunning wordt verleend, dat bedrag aan de Stichting Nederlandsche Sier teeltcentrale te 'b Gravenhage zal hebben betaald. Ook kan door den exporteur met de Cen trale een regeling worden getroffen inzake de betaling, met dien verstande, dat eerstge noemde het recht zal behouden, op restitutie dan wel ontheffing van de verplichting tot betaling, ten opzichte van het gedeelte van genoemd bedrag, dat betrekking heeft op een hoeveelheid bloembollen, ten aanzien waar van de exporteur kan aantoon en, dat export daarvan niet heeft plaats gehad. Tot nu toe waren van de verplichte ex port-vergunning vrijgesteld: bollen van nar cissen van de soorten Paperwhite en Soleil d'Or en andere Tazetvariëteiten, alsmede bollen van hyacinten van de soort Romein- sche hyacinten. Daarvoor in de plaats is thans de bepaling gesteld, dat vrijgesteld zijn: species-tulipa's en andere eventueel door of vanwege den minister aan te wijzen botanische variëteiten. Het nieuwe art. 5 telt tal van voorschrif ten met betrekking tot de door den, als ge organiseerde aangesloten exporteur, te voe ren administratie. 0.a. is bepaald, dat alle zendingen bloembollen, welke naar de lands grenzen worden vervoerd, met de bestemming om te worden uitgevoerd, gedurende het binneniandsch vervoer tot aan de landsgren zen, vergezeld moeten gaan van documen- ten, vastgesteld door den Minister. De nieuwe regeling zal van kracht zijn tot 31 Juli 1938 -1 VEREENIGING HAERLEM. De leden der vereeniging Haerlem zullen met hun dames een bezoek brengen aan de herstelde Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerks plein op Woensdag 11 Augustus te 19.30 uur. De heer J. C, Slagter architect der restaura tie, zal een beknopte toelichting geven. VEILINGEN. De uitslagen van de gisteren in het ...No tarishuis" gehouden veilingen waren als volgt: Ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake: 1 Een dubbel woonhuis met werkplaats, erf, tuin. en grond te Bentveld, gemeente Zand- voort, Zandvoortschelaan nrs. 333 en 335. Kooper: J. C. Stuart voor f 8000 q.q. Ten overstaan van notaris Mr. J. H. de la Hayze 2. Burgerwoonhuis met schuur, erf en tuin te Bennebroek aan den Binnenweg no. 55. Kooper: K. Visser voor f 3005. Ten overstaan van notaris B. M. Serné: 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Grebberstraat no. 28. Kooper: J. G. Veenenbos q.q. voor f 2580. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem 5 Augustus '37. Geëxamineerd 3 vr.l. en 5 m.l. cand. Geslaagd de dames M. J. van Andel, Alkmaar, L. J. M. Verhaart. Oudorp en de heeren J. H. Reinders, Beverwijk en P. Ritschi, Duivendrecht. EXAMENS HANDENARBEID. Haarlem 45 Augustus '37. Geëxamineerd 2 vr.l. en 12 m.l. cand. Geslaagd de dames: W. van Veen, N. Labberté; de heeren; J. A. M Klomp. L. v. d. Groep, M. Koning. J. M. Jansen, Tj. Kerkhoven, E. Smalhout. P. H. Eikeboom, P. Beertema, S. Osinga, D. Gaaf. J. C. D. Hoeve. LEGITIMATIE ALS NEDERLANDER IN BELGIë. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat in België reizende Nederlanders, slechts voor zien van een door een Belgisch consulaat af gegeven identiteitskaart, de hulp inroepen van Nederlandsche consulaire ambtenaren, vestigt het ministerie van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat zulk een stuk niet voldoende is om zich bij een Neder- landsch consulaat in België als Nederlander te legitimeeren

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10