De „Maaskerk" op een rots geloopen. Ontvangst in Duin en Daal. Pantoffels. Prins Bernhard bezoekt het Jamboree-terrein. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16601 Verschijnt daeeliiks. behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 AUDI'St -• !¥o/ HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P„ W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leien wijsvinger 60.—. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Schip zeer ernstig beschadigd. Passagiers bij Kaap Las Palmas aan land gezet. Het Nederlandsche s.s. „Maaskerk", dat den dienst tusschen ons land en West-Afrika onderhoudt, is Donderdag nabij Kaap Las Palmas, de Zuidelijkste punt van Liberia, op de Brenton-rots geloopen. Dit geschiedde om 10 uur 24 minuten. Het schip heeft hierbij aanzienlijke schade opgeloopen, doch kon toch op eigen kracht vlot worden gebracht en in de baai bij Kaap Las Palmas voor anker gaan. De kapitein heeft het in verband met het feit, dat het schip aanvankelijk veel water maakte, raadzaam geoordeeld de passagiers met de reddingbooten aan land te brengen. De bemanning is evenwel aan boord gebleven. In een telegram aan zijn directie moet de kapitein hebben verklaard, het mogelijk te achten, dat het schip reeds heden naar een nabijgelegen haven kan vertrekken, waar het in een droog dok kan worden geplaatst. Volgens dit telegram zou er ook geen enkele reden tot ongerustheid zijn. I Het woord is aan Tolstoi Het is niet het geweld, maar het goede, dat het kwaad vernietigt De cosmopolitische sfeer die onze streek be vangen heeft kwam Donderdagavond tot een nieuwe uiting in Hötel Duin en Daal en des- zelfs liefelijke tuinen. Het Comité van Ingeze tenen, gevormd ter gelegenheid van de Wereld Jamboree en geleid door zulke ener gieke Bloemendalers als rar. F. J. D. Theyse als voorzitter en den heer C. J. Bruyn als secretaris, had een avond-ontvangst georgani seerd waarbij de Nederlandsche genoodigden vele leidende figuren ter Jamboree ontmoetten in de eerste plaats den Chief Scout Lord Baden Powell en de Chief Guide Lady Baden Powell. Een bont geschakeerd internationaal gezel schap was het. Den leider van het Amerikaan- sche contingent Padvinders Mr. James A. West, zijn Engelschen collega Lord Hampton, den Zwitser von Bundstadten, den Japanner graaf Hutara, den Tsjecho-Slowaak Ir. Zid- licki, de Engelschen Lord Somers- en Lord Boyle, den regeerenden Britsch-Indischen vorst den Radjah van Dhenkanal met zijn broeder en hun beider gemalinnen, den Brit- schen International Commissioner ter Jam boree Hubert Martin, den Egyptischen hoofd leider Abdullah Sir Lama Effendi, den Deen dr. C. Krebs, den Belg dr. M. van Hagendoorn die allen en nog meer buitenlanders ont moetten wij ter ontvangst. Ofschoon een re ceptie bij den Franschen gezant in Den Haag met deze samenviel was de Jamboree dus op indrukwekkende wijze vertegenwoordigd, ook van Nederlandsche zijde, want generaal Behrens verscheen en generaal Collette van de Katholieke Padvinders, mevrouw van den Bosch-de Jongh van de Padvindsters, de heer Mante van de zeeverkenners en anderen. Na tuurlijk waren er vele leden van het comité van ingezetenen met hun dames, Beverwijk's burgemeester mr. Scholtens, de algemeene voorzitter van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, C. R. T. baron Krayenhoff als het ware midden in zijn element en zoo veel andere^, Het officiëele gedeelte der bijeenkomst, in een zaal van het hotel, werd ingeleid door mr. F. J. D. Theyse die Nederlands linguïstische reputatie nobel gestand deed door vier ver schillende verwelkomings-toespraken in het Nederlandsch, Engelsch, Fransch en Duitsch te houden, waarin hij de Padvindersbeweging als internationale macht van toenadering en vriendschap hulde bracht, den Chief Scout en Lady Baden Powell eer bewees voor hun werk, de ingezetenen van deze streek aanduidde als diegenen wien het voorrecht te beurt gevallen was de Nederlandsche gastvrijheid te vertegenwoordigen en natuurlijk niet naliet de poëtische namen Bloemendaal en Vogelen zang te vertalen. Op zoo veeltalige welsprekendheid reageer de de tachtigjarige Chief Scout, die met ken nelijk geboeide aandacht midden in den kring had staan luisteren, met een gemoedelijk: „Ik stond mij juist af te vragen of nu in het Chineesch beginnen zou". Waarna hij met zijn sterke, vaste stem inderdaad is hij voor zijn Padvinders een wonderlijk voorbeeld van blijvende kracht en vitaliteit vele vriende lijke en waardeerende woorden over het gastvrije Bloemendaal en het gastvrije Neder land sprak. En toen bleek ook deze ontvangst een vol slagen succes want in zuivere Padvinders-sfeer maakte het gezelschap onderling kennis. In gesprekken met Lord en Lady Baden Powell, met den Radjah van Dhenkanal, met den Britschen International Commissioner en an dere hoofdpersonen heb ik nu wel onmisken baar kunnen waarnemen hoezeer al onze gas ten ingenomen zijn met het verloop van de Jamboree, met de prachtige omgeving die zij als om strijd roemen en bovenal met de enor me belangstelling voor de Jamboree en de vriendschappelijke houding jegens de buiten landers die het publiek toont. Kennelijk is men blij verrast door de Nederlandsche belangstel ling en overtreft die alle verwachtingen. De Chief Scout, dien ik gelukwenschte met het succes van zijn Jamboree en die met een breed gebaar naar zijn internationale groep mede werkers antwoordde: „Dat is niet mijn werk, maar hét hunne", was vol waardeering en verwachtte er de beste gevolgen van; Lady Baden Powell uitte zich in de geestdrift die haar actieve persoonlijkheid kenmerkt en vond Hollanders en Engelschen „eigenlijk pre cies dezelfde soort menschen", de Internatio nal Commissioner Hubert Martin verzekerde mij dat dit de beste Jamboree is die ooit is gehouden en zwaaide veel lof toe aan het echte padvinderswerk der Nederlandsche „scouts", de Indische Radjah zei dat zoowel hijzelf als zijn jongens het uitstekend hadden •n opperde geen ander bezwaar dande hitte, want in zijn land heerscht een koeler klimaat dan wij thans genieten. Hetgeen er aan herinnert dat er ook andere Indische kli maten zijn dan dat van onze koloniën. En de Egyptenaar Abdullah Sir Lama Effendi, onder zijn roode fez, al even tevreden namens zich- (De Canadeesche schoenfabrikan ten hebben aan de Koningin van Groot Brittannië een paar pan toffels ten geschenke aangeboden bezet met 2300 edelsteenen en ter waarde van ongeveer 25000 gulden.) Van allen kant in 't Britsehe Rijk Zond men aan koningin en koning, Geschenken zonder vergelijk, Ter eere van het feest der kroning. Nu kwam er nog, wat achterna, Naar 'k heb gelezen in de kranten, Uit het getrouwe Canada, Een van de schoenfabrikanten. Pantoffels zijn 't in dit geval, Bezaaid met schoone edelsteenen, Paarlen, robijnen, zonder tal, Die ze een rijken glans verleenen. Men keek er vol bewondring naar En is 't erover eens in Londen, Dat er geen kostelijker paar. Waar ook ter wereld, wordt gevonden. Natuurlijk zal de koningin Die pronkpantoffels nimmer dragen, Zij zullen wel berustpn in 't Museum tot in verre dagen. Dit is dan wel de eerste keer, Dat er pantoffels hier op aarde, De plaats verleend wordt en de eer, Die deze dracht verdient naar waarde. Hoe lang is de pantoffel niet Met voeten door den mensch getreden, Een ding dat men slechts dienen liet, Voor huislijke omstandigheden. Nu komt zij op een plaats der eer En daarvoor mag zij dankbaar wezen Een koningin en evenzeer, Diens rijksgetrouwen Canadeezen. Hoe zal de Britsehe koningin Hun die attentie nu vergelden? 'k Zie maar één mooglijkheid erin: Met d'Orde der Pantoffelhelden. P. GASUS. NOORDERBAD - ZANDVOORT. INTERN. ZWEM- EN POLOWEDSTRI1DEN. ZONDAG a.s. nam. 2 uur. Komt en ziet onze Olympische kampioenen en wereldfecordhoudsters RIE MASTENBROEK en TINI WAGNER e.a. WaterpoloNederlandWest-Duitschland. Plaatsen vanaf ƒ0.25. (Adv. Ingez. Med.) zelf en zijn jongens, bleek niet minder enthou siast Padvinder dan de anderen en vertelde mij hoe de Egyptische beweging was gaan groeien toen de jonge kroonprins Farouk (nu pas tot koning gekroond) was toegetreden De aanwas bleek zoo sterk dat men spoedig tekort aan goede „scoutmasters" kreeg. Dat zal in ons land, na deze Jamboree, ook wel een zaak van bijzondere zorg worden. Het was, op de terrassen van Duin en Daal op dezen prachtigen zomeravond, een buiten gewoon gezellig samenzijn en voor ons Hol landers wel extra-prettig omdat de buiten- landsche gasten zich zoo voldaan toonden en hun sfeer van internationale vriendschap, die waarlijk echt is en die wij ook hier weer mee beleefden, in ons land blijkbaar zoo sterk ver wezenlijkt vinden. Voor de leiders van het Co mité van Ingezetenen kan deze avond niet anders dan een groote voldoening geweest zijn. De Britsch-Indische Vorsten en hun bekoor lijke gemalinnen, vooral deze laatsten in haar schoone gewaden, gaven een exotische tint aan de bijeenkomst dat ons cosmopolitisme van dezen merkwaardigen zomer weer eens een extra accent verleende. R. P. Bij duizenden zijn de padvinders gisteren naar het strand getrokkenom koelte te zoeken in het zilte nat. De verkoopster tjes van fruit e.d. maakten goede zaken. In een Lloyd's telegram is daaren tegen gemeld dat de toestand van het schip ernstiger was dan meii uit de mededeeling van den kapitein kan vermoeden. Volgens dit telegram zou de gezagvoerder de passagiers bevel hebben gegeven zich in de booten te begeven, daar hij de positie van het schip hopeloos achtte en geen andere keus had dan het schip aan den grond te zetten. Een nader bericht meldde, dat de luiken 1 en 4 lekten, luik 5 was zwaar beschadigd en lekte eveneens. Alle pompen waren aan het werk om te redden, wat te redden viel. doch het water steeg in het schip, dat niet meer voor- of achteruit kon. Olietank 1 de „Maaskerk" kan met olie worden gestookt was beschadigd en stond onder water, de olietanks 2, 4 en 5, zoowel aan stuurboord als aan bakboord gelegen, zijn. be schadigd en lekken. De positie, waar het schip Maandagmiddag om twee uur Greenwichtijd lag, was 4 graden, 22 minuten 20 seconden Noorderbreedte en 7 graden, 44 minuten 40 seconden Westerlengte. Dé „Maaskerk" is eigendom van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij te 's Gravenhage, die de Holland- West-Afrika-Lijn exploiteert. Het is in 1929 bij Nuescke en Co. te Stettin gebouwd. Het passagiersschip meet bruto 4452 reg. ton en netto 2447 reg. ton. De „Maaskerk" die den dienst Amsterdam West Afrika onderhield, was op de thuisreis. Op 30 Juli verliet het schip Buala in Kameroen, op weg naar Lagos. Nadat deze laatste haven was verlaten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, ge schiedde het ongeluk. Nadat bovenstaande telegrammen waren verzonden, heeft Lloyd's sub- agent bij Kaap Palmas, die zich aan boord van de ,,Maaskerk?' heeft be geven, via Scheveningen een radio telegram aan het hoofdkantoor ge zonden, waarin werd gezegd, dat de gezagvoerder van het schip dit op de pompen hoopte te houden en naar Freetown in Sierra Leone hoopte door te varen, om vervolgens te Dakar in het dok te gaan. In den loop van den avond was het water in 't schip niet hooger gekomen. Hedenmorgen omstreeks negen uur arriveerde, geheel onverwacht, Z.K.H. Prins Bernhard op het Jamboree-ter- rein, waar hij in gezelschap van Z.K.H. Prins Gustaaf Adolf en Gene raal Behrens een bezoek bracht aan verschillende sub-kampen. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk met de auto, verplaatste het gezelschap zich over het terrein, waarbij ook een bezoek ge bracht werd aan het kamp van het Neder- landsch-Indische contingent. Daar werden de bezoekers aan de poort ontvangen dooi den Hoofdcommissaris voor Indië, hopman G. J. Ranneft, die enkele hartelijke wel komstwoorden sprak en zijn verontschuldi ging aanbood, dat de Indische verkenners, die druk aan den arbeid waren, niet in hun officieele uniform waren. Lachend antwoordde de Prins: „Maar dat is juist de bedoeling. Ik wil de jongens graag aan het werk zien". Met belangstelling bezichtigde de Prins ver volgens het kamp van het Indische contin gent, waarbij hij zich telkens uitvoerig liet inlichten door hopman Ranneft. Vooral de fraaie pendoppo had de belangstelling van den Prins, die zich bijna niet kon voorstel len, dat dit fraaie bouwwerk door de jongens zelf vervaardigd was. Verder werd de. aardige tentoonstelling in de pendoppo bezichtigd, waar de Prins zich eveneens uitvoerig liet inlichten over de her komst van de verschillende Indische kunst voorwerpen, die voor een deel ook door de jongens zelf vervaardigd zijn. Juist waren de kisten met Chineesch vuur werk aangekomen, dat bij het lichtspel, he denavond in de arena, gebruikt zal worden. De Prins toonde zich zeer nieuwsgierig naai den inhoud van deze kisten, waarop hopman Ranneft onmiddellijk een der kisten liet openbreken, om den Prins dit vuurwerk te kunnen demonstreeren. Met groote voldoe ning sloeg de Prins het afsteken van dit vuurwerk gade. waarbij hij zich blijkbaar kostelijk amuseerde. Tenslotte plaatste Z.K.H. zijn handteeke- ning in het gastenboek van de pendoppo. waarbij hopman Ranneft hem verzocht zijn handteekening boven die van Lord Baden Powell te plaatsen, waarbij de Prins lachend opmerkte: „Neen, hier kom ik na den Chief, De Humor ter Jamboree. In een der Engelsche subkampen ver schijnt een Aziatisch koopman met zijn Per zische kleeden en toont een onwrikbare vol harding. Hij wordt lastig. ,.Ga weg!" zegt een van de Britsehe offi cials. „We hebben meer dan genoeg van je. En die kleeden van jou stinken!" „Mijn prachtige kleeden?" brult de ver ontwaardigde koopman. „Mijn Perzische kleeden stinken? U liegt! Ik stink!" „Die vriendelijkheid van jullie Hollanders is buitengewoon", vertelt een Amerikaan. ,.Ik was op het Haarlemsche station, ik wou naar Am sterdam en stond op het goede perron. Maar daar was een van jullie hulpvaardige landge- nooten die het niet goed vond. Want volgens hem moest en zou ik naar Vogelenzang. .Wrong platform!" bleef-ie me toeroepen. Meetrekken wou ie me ook. Ik ben tóch weg gekomen. Maar het kostte ,rpoeite. Ik denk dat hij zich nog bezorgd overiijne maakt. Maar ik kan niet onafgebroken naar Vogelenzang gaan. Hedenmorgen bracht Prins Bernhard geheel onv&'wacht, een bezoek aan het Jamboree-terrein, waar hij werd rond geleid door Prins Gustaaf Adolf van Zweden (midden) en generaal Behrens (links). en den naam Bernhard onder de handteeke ning van den Chief Scout plaatste. Dit tooneeltje werd door Prins Gustaaf Adolf gefotografeerd, waarop Prins Bern hard op zijn beurt Prins Gustaaf Adolf tij dens het plaatsen van zijn handteekening „nam". Op zijn verderen rondgang over het ter rein bracht Z.K.H. ook nog een bezoek aan het kamp van zijn begeleider, Prins Gustaaf Adolf, waar hij zijn handteekening op een stuk leer zette. Inmiddels was de Chief Scout Lord Baden Powell op het hoofdkwartier gearriveerd, waar hij de hooge bezoekers persoonlijk ont ving. Waarschijnlijk zou Z.K.H. zich hierna nog naar het Hollandsche sub-kamp Woest- duin begeven, om daar een kijkje te nemen. pag. De „Maaskerk" is nabij Las Palmas op eèn rots geloopen; de passagiers zijn aan land gezet. 1 Nieuws van de Jamboree. 2 Ir. J. L. Schouten, de restaurateur van de Goudsche glazen is overleden. 3 Drie zwemmende, jongens verkeerden gisteren nabij Den Bommel in levens gevaar, twee van hen zijn gered. 3 Hirota wenscht diplomatieke besprekin gen met China. 4 Het Vaticaan heeft de regeering Franco de facto erkend. 4 Gewijzigde bepalingen inzake export van bloembollen. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ontvangst in Duin en Daal. 1 J. H. V.: Indrukken van de Jamboree. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het „volksrecht" in het Derde Rijk. 4 H. D. Vertelling: Het staat in de sterren, geschreven. 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. 7 Sport in 't Kort. 3 Voor de Jeugd. iq M. B.: Om het kampvuur. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1