Wereld Jamboree Jamboree-flitsen De Bilt voorspelt: AGENDA VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 HA'A'H-f EM'S DA'GBESD 'Het was Donderdag zoo mogelijk nog war mer op het Jamboree-terrein dan Woensdag. De zonnestralen deelden reeds den geheelen ochtend hun meer dan normale warmte aan het kamp mede en in de tenten was het bij na niet uit te houden. Vele jongens zochten dan ook eenige verkoeling onder de vele douches welke voor hen zijn ingericht. Maar ook zijn duizenden naar zee getrokken, waar onder tallooze Zweden en Engelschen op wie de groote haring vijver een bijzondere aan trekkingskracht uitoefent. Opnieuw stroomde het publiek om twaalf uur in grooten getale de poorten binnen, waarna de tallooze bezoekers zich onmiddel lijk verspreidden over de uitgestrekte ter reinen. Ook de groote arena kreeg haar deel van de drukte, hoewel vele plaatsen waren in genomen door padvinders en welpjes. Er is nl. een regeling getroffen, waardoor alle deelnemers aan de Jamboree in de gelegen heid zijn, de demonstraties bij toerbeurt bij te wonen, waarvan een gretig gebruik wordt gemaakt. In de eereloge sloegen verschillende auto riteiten de demonstraties gade. w.o. de Chief Scout, Lord Baden Powell en zijn echtgenoo- te, de Fransche gezant, baron d'Arnauld de Vitrolles. de Tsjechische gezant, dr. Ivan Krno, de Amerikaansche gezant, mr. Gren- ville F. Emmet, generaal Behrens en de lei der van de Federation des Scouts de France, generaal Lafon. Na het verkorte défilé, dat precies half drie aanving, gaf net Australische contin gent 'n demonstrate, waarin op aardige wijze naar voren werd gebracht, hoe nauw de vroegste geschiedenis van Australië verbon den is met die van ons land. In 1606 bezocht de Hollandsche boekanier Dirk Hartog dat deel van Australië, dat la ter den naam van Shark Island zou krijgen. Hij richtte daar een gedenkteeken op, dat 90 jaar later door zijn landgenoot Vlaming werd teruggevonden. Deze beide landingen van de Hollanders op Australië's toen nog onbekend gebied werden door de AustraËsche padvinders uitgebeeld, waarbij een prachtige groep inboorlingen enkele krijgsdansen opvoerden, terwijl de koddige kangoeroes de note gaie vormden. Tenslotte werd dc landing van den eersten, Engelschen. gouverneur in 1788 uitgebeeld, die Australië tot Engelsch grondgebied pro clameerde. Vervolgens was de beurt aan de Fran- schen, die een symbolisch spel opvoerden, dat culmineerde in een geestig geparodieer- den zeeslag, waarin de Fransche padvinders er in slaagden de booze geesten, luiheid, leu gen, ziekte, toorn en droefheid, die hen wil den beletten, gehoor te geven aan den op roep der Hollandsche padvinders om deel te nemen aan de Jamboree, wisten te overwin nen en zegevierend, op de muziek van het aardige „Auprès de ma blonde", om den Ja- cobsstaf, het symbool van deze Jamboreé dansten. Dit spel; dat op keurige, vlotte wijze door de drie Fransche padvindersvereenigingen werd uitgevoerd, oogstte zeer veel successen bij het défilé na afloop er van werden de, met meel bestoven deelnemers, door het tal rijke publiek luid toegejuicht. Tsjecho-Slowakije gaf hierna een keurige gymnastiek-demonstratle, waarbij de leden van dit contingent in hun witte shirts en blauwe broekjes een kranigen indruk maak ten. De demonstratie werd hierna besloten met een „Amerikaansch" opgezette „Cavalcade of Scouting", door -het Amerikaansche con tingent. Een groot-scheepsche demonstratie, waarin eigenlijk 't geheele spel van verken nen werd uitgebeeld op een- vlotte, zij het niet altijd even overzichtelijke wijze. Bijzonder aardig was het slot van deze demonstratie, waarbij de „India ansche" groep der Amerikanen in hun schilderach tige „kleedij?" een tweetal krijgsdansen uit voerde, die ons terug brachten naar den tijd. toen -wij Karl May en Gustav Aymard nog verslonden. Menig jongenshart zal bij het aanschouwen hiervan een kwartslag sneller geklopt hebben. Tenslotte zetten de Indianen zich in een kring om het raadsvuur, dat door vier krij gers ontstoken werd. waarna alle deelnemers van het Amerikaansche contingent zich om dit vuur verzamelden en wuivend met de „stars and stripes", het Amerikaansche volks lied zongen. Een passend slot voor dezen uitstekend ge slaagden middagdemoristratie. Onderhoud met graaf Bemadotte. Donderdag zijn de persvertegenwoordigers in het Zweedsche kamp ontvangen door den hoofdverkenner, graaf Bernadotte. Deze zeide, de Jamboree van zeer groot belang te achten, omdat daar zooveel jongens uit alle landen van allerlei rang en stand, geloof en politieke richting, bij elkaar worden gebracht, waar door de onderlinge kameraadschap in hooge mate wordt bevorderd. Wat het kampeerterrein betreft, zeide Graaf Bernadotte, dat het zeer moeilijk is om een ideale plaats voor 28.000 jongens te vin den, zooals hij bij zijn voorbezoek in Maart zelf heeft kunnen constateeren. De Jamboree-leiding is hierin echter uit stekend geslaagd. Het eenige bezwaar aan deze kampeerplaats verbonden, achtte de Zweedsche hoofdverkenner het feit, dat de zee en de groote kampvuurplaats zoo ver weg zijn. Dat betreuren de Zweden ten zeerste. Overigens was Graaf Bernadotte vol lof over de schitterende ontvangst van de Zwe den, niet alleen in het kamp. maar ook van de zijde van het Hollandsche publiek. De Zweed sche jongens brengen hier dan ook een zeer gezellïgen tijd door en allen maken het opper best. Tenslotte uitte de hoofdverkenner zijn be wondering over de hulpvaardigheid van de Hollandsche padvinders, die den Zweedschen jongens, toen zij laat in den middag hier aan kwamen, in alles behulpzaam zijn geweest. Medaille voor den Chief. Lord Baden Powell heeft Donderdagochtend een bezoek gebracht aan het Zweedsche kamp waai- hij werd toegesproken door Prins Gustaaf Adolf, die den Chief een groote medaille over handigde, vervaardigd door Zweedsche voor trekkers ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van den grijzen leider. De Chief stelde dit geschenk op hoogen prijs en dankte met een paar vriendelijke woorden. Vervolgens bezocht Lord Baden Powell nog de Nederlandsche jongens in subkamp 5 en de Schotten in kamp 6. Jamboree-allerlei. De Minister van Onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine en de Minister van Koloniën de heer Weiter, zullen Vrijdagavond het groote lichtspel in de arena bijwonen. De ontvangsten aan de verschillende lo ketten van de Jamboree hebben Woensdag ongeveer f80.000 bedragen. De vele door de spoorwegen verkochte kaarten zijn daaronder niet begrepen. Het bezoek overtreft dan ook alle verwachtingen van de Jamboreeleiding. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, heb ben Woensdag ongeveer 100.000 personen de Jamboree bezocht. Dit is wel een zeer groot getal, als men bedenkt dat het record-aantal bezoekers op een dag van de tot nu toe ge houden Jamborees 70.000 bedroeg. Holland heeft dus ook dit record gebroken. Zaterdagavond zullen de Polen in de Arena een extra nummer opvoeren, waaraan ook de Poolsche vliegers zullen medewerken. Défilé van de padvindsters. Heden, Vrijdagmiddag, zullen in de arena de padvindsters van het Nederlandsche Pad vindsters Gilde voor de Chief Girl Guide, Lady- Baden Powell, defileeren. De welpendagen. Het was gisteren de laatste dag voor de welpen op de Jamboree. De 300 jonge wolven van de tweede groep hebben de drukté op het terrein nog vergroot, en aan hun gesnater en vroolijk gesnap was duidelijk te zien, dat het bezoek aan hun groote broers hun uitstekend was bevallen. Welgemoed en zingend verlieten zij tegen den avond de tentenstad. om met de prettigste herinneringen huiswaarts te keeren en na aankomst aldaar zullen ze wel niet gauw uit gepraat zijn in de verhalen over hun beleve nissen. Belangstelling uit de lucht. Niet alleen op het Jamboree-terrein zelf was de belangstelling gisteren groot, ook uit de lucht werd dit wereldgebeuren door zeer velen gadegeslagen. Want onophoudelijk ronkten de zware K.L.M.-machines over het kamp en uit de lucht hadden de passagiers een schitte rend uitzicht over de uitgestrekte witte ten- tenwereld met haar duizenden wapperende kleurige vlaggen. De ruilwoede. Het ruilen van allerlei voorwerpen tusschen de padvinders der verschillende landen heeft nog steeds zijn bekoring niet verloren. Vooral de Amerikanen zijn steeds weer opnieuw op buit uit en hun gretige oogen zoeken overal naar nieuwe prooi. Op het marktterrein maak- ten we op dit gebied een heel aardig tooneel- tje mee. Een Amerikaansche scout schoot in haastigen pas door de menigte. Plots echter viel zijn oog op een gevlochten waaier, die een welp onder zijn arm droeg. Waar het ventje dit voorwerp vandaan had, of waartoe het moest dienen, weten we niet, maar de ruilharstocht van den Amerikaan was door dit vreemde object opgewekt, hij vloog op den welp toe en schreeuwde hem toe „Change?" Het wolfje begreep er niets van, waarom hem de eer te beurt viel door zoo'n grooten buiten- landschen padvinder te worden aangesproken, ook nog niet, toen de scout eerst op den waaier wees en daarna op een groote medaille, welke de borst van den Amerikaan sierde. Eenige buitenstaanders verduidelijkten den welp de bedoeling van den vrager, waarop het knaapje onzeker zijn schouders ophaalde. Dit was echter voor den scout voldoende, hij hechtte de medaille op de borst van den welp, die van deze handeling nog niet veel scheen te begrijpen, nam den waaier en ver dween. De welp bleef een oogenblik bedremmeld staan kijken, niet wetend, of hij moest treuren over zijn verlies dan wel zich verheugen over de aanwinst,, zag ten slotte in, dat aan het geval toch niets meer te veranderen was en vervolgde zijn weg. Verloren voorwerpen. Wij hebben eens een kijkje genomen in de tent met verloren voorwerpen, naast het ter rein voor „verloren welpen" en we hebben ver steld gestaan over het aantal en den aard der verloren voorwerpen. Naast hoeden, vindt men brillen, dames- taschjes. portemonnaies, messen, rugzakken, tal van fototoestellen, regenjassen in diverse maten, enz. enz. tezamen genoeg om een flinken winkel mee te openen. Als gedurende de Jamboree de voorwerpen niet worden afgehaald, zullen zc worden over gedragen aan de Bloemendaalsche Politie. Bloemendaler chef-kok bij de Amerikanen. Op ons bezoek in het Amerikaansche kamp troffen wij in de keuken van den Staf onzen plaatsgenoot, den heer J. van Twisk, die hier als chef-kok den scepter zwaait, in dit spe ciale geval de pannekoekenpan, want er moes ten 65 pannekoeken gebakken worden. De Amerikanen doen niets ten halve en heb ben een keukeninrichting meegebracht, ook voor de jongens, die er zijn mag o.a. een koel- kist voor de vleeschwaren en fruit. Zelfs de steenen voor de stookinrichting (er is tevens een fornuis) zijn uit Amerika meegebracht. Voor den Staf wordt hier een compleet diner bereid. Voor den heer van Twisk is deze functie een mooie onderscheiding. VI CTO Rl A-WATER (Adv. Ingez Med.) Jamboreenummer van de Daily Telegraph. De Daily Telegraph van 5 Augustus bevat tor gelegenheid van de Wereld Jamboree in Nederland een speciaal Jamboree-bijvoegsel Het wordt geopend met een artikel van den Chief-Scout Lord Robert Baden Powell, waar in hij de beteekenis en de geschiedenis aan een beschouwing onderwerpt. Hubert Martin, die als „international commissioner" op de Jamboree vertoeft wijdt een artikel aan het kamp zelf, zijn fraaie ligging en de deel nemende landen. Verder bevat het nummer nog vele bijdra gen, die beteekenis van de padvinders-bewe ging in het licht stellen en een groot aantal foto's, o.a. van de opening der Nederlandsche Jamboree. Padvinders der op de Jamboree ver tegenwoordigde landen broederlijk ge armd op het kampterrein. Van links naar rechts: Nieuw Zeeland, Hongkong, Cey lon. DenemarkenBarbados, Zuid Afrika, Canada, Wales, Letland, Trinidad en To bago, Saba (W.-IJ, Tsjecho Slovakije, IJsland, Schotland, Noorwegen, België, Rhodesia, Armenië, Syrië, Holland, Joego Slavië, Venezuela, Amerika, Hongarije, Mexico, Roemenië, Tsjecho Slovakije, Polen, Br. Guyana, Luxembourg, Britsch Indië, Malta, Egypte, Frankrijk, China, Zweden, New Foundland, Japan, Oosten rijk, Madeira (Portugal). Er zijn geen zieken. „Hoe maken de zieken het, dokter?" Een onbarmhartige zon stond reeds den geheelen morgen in een Italiaansoh-blauwen hemel boven het zoemende padvinderskamp te bla keren. Het bezoek was al even druk als de vorige dagen, grijze stofnevels woeien op onder de schuifelende voeten der duizenden. In de tent van den dokter was het koel en cnerk- waardig leeg. „Slecht gaat het met de zieken, mijnheer, slecht, ze zijn er eenvoudig niet, ik zit me te vervelen, en ik heb het warm, en als er geen zieken zijn, waarom zit je dan als dokter zoo'n heelen dag te wachten op zieken, die niet ziek willen worden en die zoo gezond zijn als een visch en blijven en De dokter mopperde en verloor alle logica uit het oog. Het was een nog jonge dokter en hij zat daar zoo maar in zijn eentje in de tent en och heere, wat was het warm. Maar de bui trok voorbij en toen was de logica er ook weer. „We zijn met ongeveer twintig dokters in het kamp. De medische dienst function- neert prachtig en de gezondheidstoestand van de boys is boven vèwaehting goed. Zoo 's mor gens op het spreekuur krijig ik weliswaar ge middeld ongeveer zeventig jongens bij me. maar dat beteekent eigenlijk niets. Wat snij- wonden. die we verbinden, een paar insecten- beten en ook nogal wat kleinere maagstoor nissen. Door het andere eten en het andere water vermoedelijk. Eerst hadden we nogal wat moeite met de Hongaren, hun kamp ligt een beetje laag, maar nu hebben ze matrassen om op te slapen en nu gaat het ook best. We hebben ook nog een paar blindedarm-operaties gehad, maar dat was te verwachten en we waren er op voorbereid. De patiënten gaan al weer goed vooruit." De dokter pufte, zelfs in de tent werd het warm, maar buiten speelden de padvinders met een ijver, als waren zij aan de Noordpool en moesten zij de koude uit zich drijven. De dokterstent bleef leeg. Drukte op het Marktterrein. De belangstelling van het publiek is werke lijk overdonderend. Het marktplein is een woelende baaierd van menschen. Meedoogen- loos worden hier gezinnen uiteengereten, ge zelschappen gescheiden, dochters uit den be schermenden vaderarm gerukt, drama's komen snel tot een wanhopigen climax, maar alles lacht, ieder heeft pleizier, de tentjes en de winkeltjes maken oorlogswinsten en een eindje verder staat aan den hoek van een groote weide een enorm bord met groote let ters: „Verloren welpen". Vreemde dingen. Vreemde dingen kun je beleven op de Jam boree. Zoo in het restaurant. We waren zelf het slachtoffer, moe, dorstig en hongerig. ..Ober", zeiden wij, en onze stem knarste een beetje van het stof, „wilt u ons„Neen, mijnheer'", zei de ober, „niks mijnheer, u krijgt niks mijnheer, ik word hier gek. ik heb neg^n tafeltjes, mijnheer, ik neem geen bestelling op, zelfs geen glas bier gunnen ze me, mijn heer, ik doe het niet". We keken geschrokken op. De oogen van dien ober..., Moe, dorstig en hongerig ver lieten wij het restaurant. De koppen op de totempalen grijnsden. We vonden die Jam boree een akelige uitvinding. Loflied op de melk. Al rondslenterende kwamen we in het kamp der Mexicanen. Het is niet zoo'n groote groep, maar ze zaten gezellig rondom hun houten tafel en ze bikten, dat het een aard had. Wij vroegen een hunner, wat hij nou het fijnste vond in Holland. En toen, ja, dat was niet meer te volgen, toen barstte er 'n stroom van Spaansche, zeotvloeiende dithyramben los, zoo uitbundig, zoo lyrisch, zoo overweldigend ver rukt, dat het onbegonnen werk zou zijn te trachten dit alles in het Nederlandsch over te brengen. De knaap vergat zijn maaltijd, hij sfcond van tafel op en schudde mij aan den mouw, er spatten vonken uit zijn koolzwarte oogen en hij kon maar niet duidelijk genoeg maken, hoe onzeggelijk hij hier genoot van onze on volprezenmelk. TEGEN MUUR GEBOTST. Donderdagmorgen te 11.45 uur reed de 27- jarige O., expediteur uit Alkmaar, per motor fiets op den Vergierdeweg. Ter hoogte van de Roemer Visscherstraat stond een auto, waarvan de bestuurder tijdig een teeken had gegeven, dat hij laatstgenoemde straat zou inrijden. O. bemerkte dit te laat op en ofschoon hij nog voldoende ruimte had om te passeeren, haalde hij te veel naar links uit en reed het trottoir op. Hij botste tegen den muur van een voortuin en brak zijn linker onderbeen. De duo-passagier kwam met een schram aan het been vrii. De motorfiets werd beschadigd. O. D. heeft de eerste hulp verleend, waar na O. naar het St. Elisabethsgasthuis werd vervoerd. (Adv. Ingez. Med.) Meest zwakken Oostelijken tot Zuidelij ken wind, nevelig tot licht bewolkt, droog warm weer behoudens geringe kans op onweer. BAROMETERSTAND Hoogste 769.4 m.M. te Ingö. Laagste 751.8 m.M. te Isafjord. Het hooge drukgebied over Scandinavië breidde zich aanzienlijk naar het Zuden uit. Een nieuwe secundaire van de Oceaande pressie deed de barometer op het Westen van de Britsche eilanden belangrijk dalen zoodat hier matige Zuidelijke winden waaien met zwaar bewolkte tot betrokken lucht en regen. Ook in Oost-Europa is de lucht nog zwaar bewolkt. Overigens heerscht in vrijwel het ge heele waarnemingsgebied mooi zomerweer met zwakken wind en nevelig tot licht bewolkte lucht. De temperatuur daalde plaatselijk op IJsland en de Britsche eilanden, zij steeg in vrijwel het geheeie waarnemingsgebied en is thans overal boven normaal met uitzondering van enkele plaatsen in Zuïdwest-Duitschland. Alleen op IJsland en op het Westen van de Britsche eilanden viel regen van beteekenis. Voor onze omgeving wordt droog warm weer met zwakken Zuidoosten wind ver wacht. De kansen op onweer zijn nog vrij gering. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 766 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 3.09 uur; n.m. 15.32 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Palace Filmac: 115, uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Van goede getuigen voorzien" met Hubert Marshall en Jean Ar thur, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Heinz Rühmann in „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Arme rijken" met Adèle Sandrock, 2,30, 7 en 9.15 uur. „Lied van de aarde" 9.30 en 11 uur v.m. Luxor Theater: „De vlucht naar de stra tosfeer" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Rembrandt Theater: „Lied van de aarde", 9.30 en 11 uur v.m. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2