Strijd om het dagelijksch brood in Duitschland. ZEILEN GOLF Dames-athletiek. POSTDUIVEN. HENCELEN H.D -Vertellim MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 HSAEEEM'S DAGBUAD f Europeesche kampioenschappen Olympiajollenklasse. BICKEL EÜROPEESCH KAMPIOEN Uit Weenen: Zaterdag werd de zesde race gezeild der Europeesche kampioenschappen in de Olympiajollenklasse. Winnaar van de zesde race werd de Oostenrijker Musio: onze land genoot ir. Van Veen werd tweede vóór Italië, Estland en Zwitserland. Het wedstrijdcomité besloot de vierde race. die wegens gebrek aan wind vervallen was, opnieuw te zeilen; deze race werd door den Duitscher Bickei gewonnen vóór Italië en Est land. In de zesde race gaf Bickei wegens een aan varing op. Musio staakte in de zevende race den strijd. Door deze resultaten werd Bickei Europeesch kampioen; ir. Van Veen eindigde in de algemeene rangschikking op de zevende plaats. DE IIOLLANDWEEK. Ook op den tweeden dag geen wind, De tweede dag van de Loosdrechtsche zeil wedstrijden was zoo mogelijk nog warmer dan de eerste dag en nog meer bladstil. Des morgens had men de uitgestelda wed strijden van Vrijdag vastgesteld op 9.30 uur. waarvan 's avonds tevoren de deelnemers nog in kennis waren gesteld. In verband daarmede en met de groote verwachting op weinig wind had men de starturen van sommige an dere klassen verlaat. Aan de internationale groepswedstrijden in de internationale 12 M2-klasse namen vijf vereenigingen deel, te weten de Nordd. R. V., de Royal Yacht Club de Belgique. De Kaag, Loosdrecht en Hillegersberg. C. Overmans van Hillegersberg werd eerste gevolgd door J. H. Nauta in de Spitsmuis en Leon Huybrechts in de Albert. Drie vereenigingen behaalden daardoor 12 punten. Alleen Hillegersberg kreeg, omdat Overmans eerste was, 12 1/10 punt. In den laten namiddag werd, om nog groo- ter achterstand te voorkomen, de tweede wed strijd verzeild, waarin Loosdrecht zegevierde, daar Gulcher eerste en Louwerse 6e werd, het geen 15 1/10 punt opleverde. Evenals in alle klassen was het ook hierin een ware drijfpartij, daar over de halve wed- strijdbaan nog ruim twee uur gezeild werd. Tusschen 12 en 5 uur was het zóó stil, dat van de 12-voetsjollen zeilers, die pl.m. 2 uur noodig hadden om van den start naar de le boei te komen, verschillende deelnemers hun boot verlieten en lustig gingen zwemmen. Het spreekt vanzelf dat ze daardoor uit den strijd waren, wat voor sommigen niet zoo duidelijk was; zij zeilden toch weer door.. Natuurlijk bleven protesten niet uit, zoowel over dit zwemmen als over het feit, dat sommige deel nemers poogden te peddelen of te wrikken. De booten, die de groote baan moesten be zeilen, hebben met uitzondering van de Olym- piajollen a., die eerst na 5 uur startten, geen enkele klasse eenmaal de baan gezeild, daar ze ergens op den derden plas bij een doorgang werden gefinishd. Strijd is er nagenoeg niet geweest. Het was zuiver een gelukzeilerij, In de startklasse werd ook nu een Fransch- man, nl. Herbulot, No. 1, gevolgd door Bob Maas. Pierre de Mohtaut werd derde, Merten 4e en D. Willocq 5e. Met uitzondering van Bob Maas dus weer allemaal buitenlanders. De internationale 12 M2-klasse a. was even als bij den groepswedstrijd, voor J. H. Nauta met zijn Spitsmuis, Chr. Overmans, die bij de groepswedstrijden 's morgens eerste werd, was nu tweede en Van Zutphen derde. Het ging dus nu evenals Vrijdag om dezelfde personen, die zelfs nog op hun mededingers een behoor lijken voorsprong wisten te verkrijgen. In de Olympiajollenklasse a. de laatste klasse van den dag. legde Barzelay beslag op de eerste plaats, gevolgd door drie Duit- schers. Daan Kagchelland werd 5e, waarna weer eenige Duitschers kwamen. Aan de uitslagen van den tweeden dag ont- leenen we de volgende: Internationale groepswedstrijd in de 12 M2. sharpieklasse (uitgesteld op Vrijdag): 1. Hil legersberg (C. Overmans 1 en F. Overmans 9) 12,1 punten: 2 en 3. Royal Yacht Club de Bel gique en De Kaag ieder 12 p. Olympiajollenklasse B (uitgesteld op Vrij dag) 1. Mop, st. H. Bollemeyer; 2. Daisy, st. mej. F. Hoekstra; 3. Karparus, st. R. J. Bootz. Starklasse. 1. Tramontane, st. J. J. Her bulot (Frankrijk)2. Bern II, st. Bob Maas; 3. Facia, st. P. de Montant (Frankrijk) 12 M2 sharpieklasse A: 1. Spitsmuis, st. J. H. Nauta; 2. Ronny IH, st. Chr. Overmans; 3. Leonore, st. P. van Zutphen. 12 M2. sharpieklasse B: 1. Slee, st. C. Mohr; 2. Kittiwake, st, mej. A. M. A. van Santen; 3. Thetis, st. mej. H. Kant. Olympiajollenklasse B: 1. Mop, st. H. Bolle meyer; 2. Velocity, st. J. Smits; 3. Daisy, st. mej. F. Hoekstra. Twaalfvoetsjollenklasse A.: 1. WeetieKep, st. R. van Dijk; 2. d'Artagnan. st. P. P. Moer man; 3. Z.Z.V.. st. G. van Lijnen Noomen Twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Presto, st. H. J. Brakema; 2. Kruimeltje, st. N. A. de Jon- cheere; 3. Windekind n. st. A. Janssen. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Norremeer, st. J. C. T. Hofker; 2. Karekiet, st. G. J. A. van Lanschot, 3. Witte Raaf, st. C. Huisken. Pampjusklasse zonder bijzeilen: 1. Kampei- Steur, st. P. H. Cramer. Vrijbuiterklasse1. 't Zonnekind, st. J. Schroder; 2. Thedo, st. J. R. van der Berg_. B M.-klasse1. Beneventum II, sr. J. de Joode; 2. Joop, st. J. C. C. Bollemeyer; 3. De Jutter, st. P. W. Bot. Noord-Nederiandsche 16 M2 klasse. 1. Kwaje Hoek, st. K. L. van der Horst; 2. Nelly, st. J. Westerhuis; 3. Wasserwelle, st. ir. F. Ek- Olvmpiajollenklasse: 1. Little Jack, st. J. Barzilay; 2. Krampnitz, st. dr A Boess (Duitschland), 3. Elfe, st. H. Kohlmeyei (Duitschland) Internationale groepswedstrijd in de 12 mz sharpieklasse. 1. Loosdrecht 15.1 punten; 2. Hillegersberg 12 p., 3. Royal Yacht Club de Belgique 11 p. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Zondag ging het op de Loosdrechtsche plas sen beter, 's Morgens was het nog windstil, maar van lieverlede kwam er wat beweging en weldra woei er een stevige bries, zoodat het nog een mooie wedstrijd werd. Aan de uit slagen ontleenen we de volgende: Internat. Starklasse: 1. Bern n, st. Bob Maas; 2. Tramontane st. Jean Jacques Herbulot, 3. Capella st. Kapt.-Leutn. Merten. Internat. 12 M2 klasse A: 1. Skim st. C, P. Gülcher, 2. Wilgenhoek st. J. H. Louwerse, 3. Dinges st. C. M. H. Nauta. Internat. 12 M2 klasse B: 1. Roy st. C. G. Vink, 2. Flevo st. P. J. G. Dudok van Heel, 3. Cojoco st. C. J. Coipeleyn. J Olympiajollen klasse A: 1. De Glipper st. D. Kagchelland, 2. Mien Jung V st. Werner Krog- man, 3. Krampnitz st. 'dr. C. Boess. Olympiajollen klasse B; 1. Mop st. H. Balle- meyer. 2. Velocity st. J. Smits, 3. Daisy st. Frie da Hoekstra. Intern. 12-voetsjollen A: 1. Spirit st. W. Da niels, 2. Doordrijver st. S. H. v. Hulst, 3. Weetie- kep st. K. van Dijk. Internat. 12-voetsjollen B: 1. Windekind II st. A. Janssen. 2. Terpsichore st. mej. A. G. Hacke v. Mijnden, 3. Fit st. C. Colenbrander. Pampusklasse (met bijzeilen): 1. Norremeer st. ir. J. C. P. Hofkes. 2. Fuut II st. W. v. Hat- tem, 3. Wildebras st. W. de Vries Lentsch. Pampusklasse (zonder bijzeilen)1. Kamper Steur st. P. H. Cramer. Vrijbuitersklasse: 1. Marsdeur Vst. W. Knop pers. 2. 't Zonnekind st. J. Schroder, 3. Li-lu-li st. F. A. J. M. Smith. N. N. 16 M2 klasse: 1. Surcouf st. H. Mathie, 2. Wetterwille st. R. Jellema, 3. Anak Angin st. W. Bos. B. M. klasse: 1. De Jutter st. P. W. Bot, 2. Ivar st. J. Havekotte, 3. Kemphaan st. Joh. Spang- berg. De hoofdprijzen werden als volgt gewonnen: Internationale groepswedstrijden, interna tionale 12 kwadraat klasse: 1. W. v. Hillegers berg met F. en C. Overmans, 24 1/10 pnt. Internationale Star-klasse: 1. Bern 2, s. Bob Maas (Loosdrecht). Internationale 12 kwadraatmeterklasse A: 1. Spitsmuis, st. H. Nauta (De Kaag). Internationale 12 kwadraatmeterklasse B.: 1. Slee. st. C. Mohr (De Onderlinge). Olympiajollenklasse A.: 1. Krampnitz, st. dr. C. Boess (Ver. Seglerhaus am Wannsee). Olympiajollenklasse B; 1. Mop, st. H. Bolle- meïjer (Het Nieuwe Diep). Internationale 12-voetsjollenklasse A.: 1. Spirit, st. W. Daniels (Aegir). Internationale 12-voetsjollenklasse B.: 1. Windekind 2. st. A. Janssen (Haarl. J. C.). Pampusklasse (met bijzeilen): 1. Fuut 2, st. W. van Hattem (De Kaag). Pampusklasse (zonder bijzeilen)1. Albatros, st. G. J. Lagendijk. Vrijbuiterklasse: 1. 't Zonnekind, st. Jan Schroder (Loosdretcht) B.M.-klasse: 1. Beneventum 2, st. L. de Joode (De Koenen). Noordnederlandsche 16 kwadraatmeterklas se: 1. Surcouf, st. H. J. Mathieu (Loosdrecht) Kennemer Golfclub. Zondag is de maandelijksche wedstrijd van de Kennemer Golf en Country Club gehouden. Gespeeld werd een 18 holes handicap medal- play. Bij de dames won jkvr. E. Quarles van Ufford (30) met 61 en bij de heeren F. C. Nurse (14) met 66. Tweede werd Graaf C. I. Schimmelpenninck (12) met 67 en derde A. A. Jennings (22) met 68. Duitschland—Nederland Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus wordt te Wuppertal een damesathletieklan- denwedstrijd gehouden tusschen Duitsch land en Nederland. De Nederlandsche ploeg is voorloopig als volgt samengesteld: 100 Meter: F. Koen (Sagitta), G. Veldman (Bruenhilde, Groningen) 200 Meter: F. Koen, J. Wijnholds (U.D.A., Utrecht) 80 Meter horden: C. ter Braake (A.D.A., Amsterdam), A. Doorgeest (A.D.A.). Discuswerpen: A. Niesink (A. V. Amster dam), T. Koopmans (Atalanta, Groningen). Kogelstooten: A. Niesink, T. Koopmans. Speerwerpen: G. de Koek (A.D.A.) Hoogspringen; F. Koen, N. van Balen Blanken 1K.N.A.U., Wieringerwaard) Verspringen: mevr. R. JutteBriejer (Bruenhilde, Leiden), A. Doorgeest. Estafette 4 x 100 meter: F. Koen, A. Door geest, C. ter Braake, G. Veldman, J. Wijn holds. Deze estafette-ploeg zal nader worden vastgesteld; een tweede speerwerpster moet nog worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat, dat nog enkele wijzigingen in deze ploeg zullen worden aangebracht. De Luchtgids. Wedvlucht van Vilvoorde, afstand 162 K.M. met den volgenden uitslag: J. Zwart 1,1 0, 1 5, 17 A. J. Leurs 2; H. J. Philippo 3, 5; J. W. Borst 4, 14; Chr. Geis- ler 6; P. H. Boeree 7. 8, 18, 19 ,29; P. M. Kok 9; G Kors 11 ,21 ,23: R. N. Heüoo 12, 20, 24, 25. 32; P. J. Verputten 13; J. v. d. Brand 16; Chr. Reiber 22; P. J. Kruijer 23; J. M. Heij- koop 26: G. Jimmink 27, 30, 31; Joh. v. d. Pol 28. ATHLETIEK. Petit naar Parijs. Aan de op 22 Augustus a.s. in Parijs te or- ganiseeren internationale athletiekwedstrijden zal zeer waarschijnlijk ook worden deelgeno men door Petit op de 1500 meter. De sprinters Osendarp en Van Beveren zullen niet op dien dag in Frankrijk starten, daar zij zullen uit komen op de door de „Volewijckers" te houden nationale wedstrijden. De nationale technische commissie van de K.N.A.U. heeft thans aan de Parijsche organi satoren verzocht, Petit voor hun wedstrijden uit te noodigen, welke invitatie, naar men aanneemt, wel zal afkomen. Morgenrood Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch, in de Ringvaart bij den Rolpaal. De prijzen werden als volgt gewonnen: le pr. G. Burrij met de grootste, tevens winnaar van den Vermeulen Wisselbeker; 2 F. Schmit Jongbloed met de meeste (44 stuks) 3e R. v. d. Aar, 5e A. v. d. Pol, 6e F. v. Wer ven, 7e H. v. d. Schoot, 8. F. Janse, 9e J. Boo gaard, 10e N. v. Dijk, lie J. Meyer, 12e C. Berk hout, 13e v. d. Vlugt, 14e L. v. d. Meer, 15e B. W. Jansen, 16e J. v. d. Vlugt, 17e G. Houtkamp, 18e J. Stevenhagen, 19e F. Lourenburg, 20e H. Smits. 21e H. Vredenburg. Extra prijs voor het laatste vischje J. Ste venhagen. De prijzen werden na afloop uit gereikt in het clublokaal aan de Zuidpolder straat, Bij een Landbouwtentoonstelling te Londen werd ook een wedstrijd gehouden in snel-melken. Wie daarbij het meest te beklagen is geweest, de winnaar of de door hem gemolken koe, hebben we niet te weten kunnen komen. De graanoogst wordt zeer streng gecontroleerd. Nieuwe lasten voor den boerenstand. Men schrijft ons uit Berlijn: k nder de leuze „Het algemeen belang gaat vóór het eigen belang" schrikt men in het Derde Rijk voor dictatoriale maatregelen niet terug. Wetten en verordeningen, welke het gedrag van den staatsburger met pijnlijke nauwkeurigheid vastleggen, behooren hier tot de orde van den dag. En al meer en meer wordt het den neutralen toeschouwer duidelijk, dat de spijker op den kop geslagen werd door hem, die indertijd den braven Michel in de caricatuur tot symbool koos van het Duitsche volk. De volgzaamheid immers, waarmede men zich nu al ruim een jaar schikt in de al har der en harder wordende eischen der Wilhelm- strasse is voor de buitenwereld wellicht een onoplosbaar raadsel, maar voor ons, die de formatie van het eenheidsfront in den een heidsstraat van dichtbij meemaken, een logi sche „Selbstverstandlichkeït". De leuze, welke men voor den oorlog zoo nu en dan tegenover het buitenland te hoor en kreeg blijkt thans van actueele waarde te zijn voor het eigen volk: „Willst du nicht mein Bruder sein, schlag'ich dir den Schadel ein!" Een tweede sensatie. Nauwelijks hebben wij de sensatie geslikt van het feit, dat iedere inwoner van het te genwoordige Duitschland, die om de een of andere reden niet in de gelegenheid kan of mag gesteld worden, de voorgeschreven twee jaren militairen dienstplicht te vervullen, voortaan een afzonderlijke belasting heeft te dokken waaronder natuurlijk ook het niet- arische deel der bevolking gerekend wordt of generaal Hermann Goering, wiens enorm arbeidsveld zich tegenwoordig ook al over het vier-jarenplan uitstrekt, komt het platteland verrassen met bepalingen, welke weliswaar met ieder begrip van zelfstandigheid en vrijheid spotten, maar welke niettemin noodzakelijk geacht worden, om het volk in den komenden winter voor den dreigenden hongersnood te bewaren: Of hij wil of niet: de Duitsche boer moet voortaan zijn geheelen graan oogst, dat wil zeggen: al zijn rogge en tarwe, aan de controleerende overheid afleveren, behoudens dan een klein beetje, dat hij voor zijn eigen voedsel voorziening noodig heeft. Men kan zich voorstellen, dat deze draconische MOTORSPORT. De K. N. M. V. 200 c.c. rit. Een dag van sport voor het lichte motorrijwiel. De K.N.M.V. meldt: Aangemoedigd door het groote succes, dat het vorige jaar met den wedstrijd voor motoren „onder de 200 cc" werd geboekt, heeft de K.N.M.V.-sportcommissie be sloten ook thans weer een krachtmeting voor berijders van de populaire „lichte motoren" uit te schrijven. Op Zondag 15 Augustus a.s. wordt dit evenement georganiseerd; het zal uit twee gedeelten bestaan; n.l.: a. een ster- rit naar Dordrecht, waarvoor de deelnemers zich moeten melden tusschen 10 en 11 uur in hotel Ponsen, tegenover het Station; b. een orienteeringsrit van ongeveer 125 K.M., waarbij de rijders hun vaardigheid in het kaartlezen zullen moeten toonen; aan de machines zullen ook de noodige eischen worden gesteld. De orienteeringsrit zal voor een groot ge deelte op het eiland van Dordrecht worden verreden; die begint te twaalf uur. Alle deel nemers starten na elkaar met een tusschentijd van één minuut. Om aan de inschrijvers gelijke kansen te geven is bepaald, dat allen den ster- rit. waarvoor men tenminste 50 KM. heeft moeten afleggen, moeten volbrengen om in den orienteeringsrit te kunnen starten. Er wordt gestart in twee klassen; te weten: amotoren met cylinderinhoud tot en met 125 cc.; b. mo toren met cylinderinhoud van 126 tlm 200 cc. 1 De K.N.M.V. heeft een deel der organisatie in handen gegeven van twee bij haai- aangesloten vereenigingen te Dordrecht, n.l. de Motor Toe ring Club Dordrecht en de M.A.D.O. De inschrijving kan geschieden bij het secre tariaat der K.N.M.V., 2e v. d. Boschstraat 38, Den Haag, die is ook mogelijk voor niet-leden. De termijn hiervoor eindigt 12 Augustus a.s, maatregelen op het platteland eerst groote verbazing en onmiddellijk daar op algemeene ontstemming hebben teweeggebracht. Weliswaar was de boer ook reeds het vorij, jaar verplicht, een belangrijk deel van zijn graanoogst „tot nut van 't algemeen" af te staan, maar hij behield toch altijd nog een zekere vrijheid van handelen ten opzichte van eigen levensonderhoud. Sedertdien heeft Rijksminister Darré zijn voorschriften en bepalingen aanmerkelijk verscherpt en zijn enorme staf van medewer kers, wier theoretische voorbereiding niet gedekt wordt door practische ervaring, draagt er met Pruisische nauwkeurigheid zorg voor, dat aan alle door hem gestelde eischen wordt voldaan. Iedere poging tot verzet wordt als „landverraad" beschouwd en bestraft! Een slechte oogst Eigenlijk zijn deze nieuwe bepalingen van Hermann Goering voor ons geen verrassing. Wij wisten immers al lang, dat de oogst van dit jaar slecht staat, zoodat het resultaat verre ten achter blijft bij de oorspronkelijke ver wachtingen in officieele kringen. Aan den lij ve hebben wij voorts ondervonden, dat de kwaliteit van het brood al meer en meer ach teruit gaaaat. De normale broodvoorziening kon nog slechts door aanvulling met mais en aardappelmeel worden volgehouden. Maar op den duur bleek dit niet afdoende, zoodat de re geering tot radicaler maatregelen moest over gaan en deze zijn thans voor den boer harde werkelijkheid geworden. De nationaal-socialistische pers mag <rr niet vertellen, want critiek wordt in den land* zelf op het beleid niet geduld, en dus leest men in uitvoerige beschouwingen, welke van technische uitdrukkingen wemelen, niets dan lofspraak ten opzichte van de getroffen maat regelen de voedselvoorziening is een nationale aangelegenheid en de plattelandsbevolking is bereid tot ieder offer omDuitschland's onaf hankelijkheid ook op dit gebied te bevorderen. Wanneer de opbrengst van de oogst dit jaar niet voldoende blijkt om in de algemeene be hoefte te voorzien, dan is niet zoozeer de slechte weersgesteldheid hiervan de oorzaak, maar minstens evenzeer de Vrede van Ver sailles, want door de harde bepalingen van dit verdrag verloor Duitschland immers 14 procent van zijn vruchtbaar akkerland Men verzuimt echter er de aandacht op te vestigen, dat deze harde bepa lingen ook van 1918 tot 1933 geldig waren en dat men in al die jaren zulk een tekort aan koren ondanks het belachelijk gemaakte „Weimar- systeem" nooit heeft gekend! Ook verzuimt men, ons duidelijk te maken, welk veevoeder er vooraan verbruikt moet worden in de streken, waar tot dusver rogge voor het slachtvee benut werd, omdat men niets anders be schikbaar had, terwijl ook de kippen- teelt hieronder zal moeten lijden. Zal men hier het buitenlandsche voer be nutten, voor welks aankoop men geen valuta zegt te bezitten? Volgens statistische gegevens bedroeg de rogge-oogst gemiddeld 7,5 millioen ton, waar van voor het algemeen verbruik 3.4 millioen ton afgestaan moest worden, terwijl 1,6 mil lioen ton voor eigen verbruik en voor vee- voedsel benut kon worden. Van de tarwe werd slechts een klein gedeelte als voeder benut, men taxeert het op rond 0,5 millioen ton, waar naast dan 0,6 millioen voor eigen gebruik ach terbleven, zoodat 4 millioen ton voor het al gemeen gebruik afgegeven kon worden. Monopoliseering van de graan- voorziening? Omtrent de opbrengst van den oogst 1937 kan men nog niets nauwkeurig zeggen; waar schijnlijk wil de regeering dit zelf doen, want de officieele „Deutsche Getreide-Zeitung", het blad van marktberichten en zakelijke beschou wingen, is plotseling zonder eenige opgave van reden verboden. In deskundige kringen beschouwt men ook dit verbod als een bewijs, dat Goering en Darré de graanvoorziening willen monopolisee- ren, zoodat de berichtgeving ook op dit gebied een zaak der Rijksregeering wordt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te krijgen bij Politiebureau Smede straat; handschoenen en ceinturen; De Lee, Ged. Raamgracht 14: badpak met handdoek Hamstra, Zuiderstraat 24: jas; Flink, Eiken straat 50: jongensjas; Brakel, Jan Gijzenkade 285: kano; v. Raaphorst, Radboudstraat 13: stoelkussen; Hoofdpostkantoor, Ged. Oude Gracht: portefeuille; Woudenberg, Pieterstr. 5rood: rozenkrans; Smeding, Sparrenstr. 28: visschersstoeltje in étui; Weijers, Graaf Wil lemstraat 48: kindertaschje met inhoud; Ko ning, Harmenjansweg 55: zak inh. o.a. kam en borstel, Avonturen met een tijger En nu. geachte lezer, luistert U even naar een eenigszins ongeloofwaardige maar ware geschiedenis van een tijger. Zij speelde zi-h af tijdens de periode dat Hans Bolsteyn nog op passer op een groote plantage van den ouden heer van Brooden was. De menschen meenen vaak ten onrechte dat het leven der planters een aaneenschakeling van feesten, is. In werkelijkheid is dit leven echter minder benijdenswaard. Men droomt hijgend van niet bestaande koelte, terwijl men onder de klamboe stikt van de warmte. Men vindt slechts muskieten, schorpioenen, tok- kèks, een vuil gekrioel van akelige beesten die maling hebben aan je klamboe en aan alle barricades. Dan moeten de koelies bewaakt worden, die buiten tusschen de koffieboomen werken, en al even zwijgzaam zijn als deze boomen, Soms ziet men tusschen de planten door de heime lijke schaduw van een inlander glijden, die verdwijnt als een dier dat bij het eten wordt gestoord. Soms jaagt men een troep apen op, omdat zij de plantage vernielen. Zij vluchten, kreten uitstootend als stervenden, kreten die je urenlang in de ooren blijven. En men dwaalt in deze sombere eenzaamheid en droomtdroomt ook van een vrouw die een kameraad een steun voor je zou zijn! Dit is ongeveer het leven van een planter. Voor Hans Bolsteyn was het nog veel erger omdat die jongen werkelijk té hartstochtelijke oogen had alsmede een al te week hart. Zóó was zijn leven tot op den dag waarop de oude van Brooden op zijn tournée door zijn twintigjarige dochter vergezeld werd. Zoodra hij haar zag, wist Bolsteyn waarop hij ver langend had gewacht. Het gaf echter zijn ziel geen rust. In tegendeel. Van dien dag af was Hans Bolsteyn absoluut de kluts kwijt. Uren lang lag hij onder zijn klamboe en zette zin nen in elkaar, die hij haar zou zeggen, maar zoodra hij haar zag, raakte hij dermate in de war, dat men medelijden met hem moest heb ben. Hij nam dan het meest erbarmelijke voor wendsel waar, om zich jammerlijk in de een zaamheid terug te trekken, om daar zijn droomen en zijn mooie zinnen terug te vinden. Nu wist hij precies, wie hij op zijn touimées wenschte te ontmoeten; als hij echter plotse ling tegenover Annie stond, verdween hij met een bijna beleedigende snelheid. Als Bolsteyn echter een beetje minder on handig was geweest, dan zou het hem zijn op gevallen dat er in de oogen van het jonge meisje absoluut geen afkeer was te iezen, hoogstens eenige verbazing. En daartoe gaf hij inderdaad aanleiding te over. Maar bij iedere schipbreuk blijft minstens én reddingsgordel op het water drijven. De reddingsgordel van Hans Bolsteijn was de tante van Annie, Mejuffrouw van Brooden. De jonge man klemde zich met een schuwe energie aan haar vast. Dit was trouwens wederkeerig. Hoe wel zij bijziende was als een mol, was zij ont zettend nieuwsgierig en moest van alles en nog wat weten. .Mijnheer Bolsteijn, vertel mij eens, hoe deze orchidee heet?" „Het is een vlinder, Mevrouw". „Mijnheer Bolsteijn, wat een mooie blauw© plant is dat!" „Het is een Sarih-slang, Mevrouw." Dan stond men verbaasd over de soepelheid der beenen en over het uithoudingsvermogen der longen van de oude dame. De meeste bezoekers begeven zich nooit zonder geweer in het oerwoud. Andere prefe- reeren de camera. Mejuffrouw van Brooden had als eenigs verdedigingsmiddel haar face a main. En deze werd haar bijna noodlottig. Van Brooten, die een conferentie moest be zoeken, had zijn dochter en zijn zuster zoo lang onder de hoede van den jongen planter gelaten. Bolsteyn werd plotseling geroepen om het werk van eenige inlanders te contro leeren; hij excuseerde zich bij de dames. Me juffrouw van Brooden leidde haar nicht op de plantage rond, waar zij den weg beter kende dan het jonge meisje, of meende, dit te doen. Zij rekende er echter op, dat het toevel.... of Bolsteyn haar naar den bungalow terug zou brengen. Zij verdwaalden. Annie bleef plotseling staan, drukte haar handen tegen het hoofd en kneep haar lippen krampachtig opeen; zij kon geen woord uit brengen. Maar Mejuffrouw van Brooden had het voorgevoel, dat haar nicht eensklaps iets heel bijzonders had ontdekt. Met de koude onverschrokkenheid van bij ziende menschen, die het gevaar pas merken als zij er vlak voor staan, stapte zij op een verzadigde en nu slapende tijger af; hij lag schuin over den weg. Mejuffrouw van Brooden zag wel iets, maar wist niet, wat. Zij riep „hssst...hssstopdat het „ding" zich zou verwijderen voordat zij er per ongeluk op zou trappen. Verbaasd ging het beest zitten en geeuwde. Toen. en toen pas zag Juffrouw van Brooden den tijger en begon te gillen, ja, gilde zoo ont zettend, dat de tijger ervan schrok en wegliep als een haas. Ook Bolsteyn had dezen angstkreet gehoord en als een wilde rende hij de dames tegemoet. Hij bereikte net een viersprong toen een ge daante zich hijgend in zijn armen wierp. „Oh Hansoh Hans! Er lag zooveel angst op het mooie gezichtje van het jonge meisje, dat de jonge man haar onwillekeurig tegen zich aandrukte, herha lende „Het is niets, lievelinghet is niets!", ter wijl hij de verschrikte oogen zoende. Plotseling zeide een booze stem achter hen: „Vindt U niet, Mijnheer Bolsteyn, dat het vriendelijker zou zijn geweest, om eerst naar het bevinden van de tante te informeeren voor dat U het nichtje begon te zoenen?" MARCELLE SCHLOMER. NIEUWE UITGAVEN Mannen en vrouwen in de overgangsjaren. Bij A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Maat schappij N.V. te Utrecht verscheen het boek „Mannen en vrouwen in de overgangsjaren" door Marie Carmichael Stopes. Dr. P. H. van der Haag schreef een voorwoord, arts H. Mul der van de Graaf een inleiding. De vertaling is van Elsa Kaiser. Bij kluitman is verschenen; „Meisjes spelen het klaar", door Margot Warn- sinck. Van den uitgever H. Meulenhoff te Amster dam ntvingen wij: „Met vol-gas over de Oceaan", door Freek Melchior. „Mieke Hels voort", door Emmy Tollenaar. „De familie Van Dam voor de Radio", door Frank van Duin. „Nelleke", door Johanna E. Kuiper.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12