Jamboree De Kaagdag der Zeeverkenners een succes. Jamboree-wijsgeerigheid. M A A y D AG 9 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Chief Scout woonde de demonstraties bij. 5 &A uefre*. cJLo<xr6viU, Cj7lAAyt. 6 PHJU eeM&^ovtoca!'. VERKADE-ZAANDAM (Adv. Ingez. Med.) De Hongaren hadden hun tea voornamelijk aangericht ter eere van het comité, dat in 1920 zorg gedragen heeft voor de Hongaarsche kin deren, die toen hier te lande gastvrijheid ge noten, waarvan de herinnering nog op ontroe rende wijze bij de Hongaren levend is. Ook hier waren tal van autoriteiten aanwe zig. De geheel uit padvinders bestaande band speelde Hongaarsche muziek en zigeunerliede ren op voortreffelijke wijze. Ook de Hongaarsche jongens hadden hun tijdens de Jamboree gemaakte vriendjes op de thee uitgenoodigd. Den geheelen morgen had den zij er hard voor gewerkt, overal hadden zij geïnformeerd, wat de verschillende landen nu eigenlijk wel smakelijk vonden en toen de theetijd eindelijk aangebroken was, hadden zij op lange lage uit planken samengeflanste tafels allerkeurigst vruchten en versnaperingen voor hun makkertjes uit andere landen uitgestald. We weten niet waar 't het gezelligst was. bij de „grooten" of bij de „kleinen". Dat die Hon gaarsche jongens een prachtfiguur hebben ge maakt op de Jamboree is zeker. Bij de IJslanders was een klein gezelschap op intieme wijze bijeen gekomen, o.m. eenige personen, die betrokken zijn geweest bij het internationale pooljaar. „De „thee" der IJs landers bracht koffie voor de gasten en brood jes. De IJslandsche jongens, die uitstekende zangers bleken te zijn, zongen verschillende IJslandsche liedjes, waarna zij een demonstra tie gaven van hun nationale sport, de glüna, een soort worstelen, waarbij zoowel lenigheid als kracht een rol spelen. De ontvangst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus, in uitstekend Nederlandsch. In een tent was een kleine IJslandsche ten toonstelling ingericht met IJslandsche mine ralen, schapenpelsen e. d. Kellners in staking Zaterdagmiddag omstreeks vier uur, ont stond in het groote restaurant op het Markt terrein een conflict tusschen de directie en de kellners, dat zich zoozeer toespitste, dat de laatsten, ongeveer tachtig in getal, het werk neerlegden. Daar men aanvankelijk vreesde, dat er on aangenaamheden zouden ontstaan, nam de politie den voorzorgsmaatregel, het restau rant te ontruimen, dat korten tijd doodsch en verlaten op het ruime marktplein lag. Weldra werd het publiek evenwel weer toe gelaten, terwijl men trachtte, met in allerijl bijeengebracht hulppersoneel de bediening zooveel mogelijk voort te zetten, wat echter niet steeds even vlot ging, zoodat voor het publiek eenig ongerief ontstond, wat vooral bij de bijna tropische hitte minder aange naam was. Het conflict bijgelegd. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Westelijken, wellicht Zuidwestelijken wind, aanvankelijk licht tot half be^ wolkt, later toenemende bewolking, aan vankelijk nog droog weer, later toene mende kans op regen of onweer, warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 767.4 m.M. te Brest. Laagste 750.2 m.M. te Rost Het geheele Noorden van het waarnemings gebied wordt ingenomen door een uitgebreid gebied van lage luchtdruk, waarvan het hoofd minimum binnen den Poolcirkel ligt. Een uit- looper ligt ten Westen van Ierland. Het ge bied van hooge luchtdruk, dat Zaterdag in het Oosten lag, trok zich naar Oost-Europa terug; dat in het Westen breidde zich gisteren over de Noordzee uit, waardoor de wind naar Noord draaide en in het geheele Westen een belang rijke afkoeling intrad. Deze afkoeling is thans Oostwaarts tot omstreeks den tienden meri diaan gevorderd; Oostelijk daarvan heerscht nog de extreme warmte, welke hier te lande Zaterdag haar hoogtepunt bereikte. Ook in Noord- en Midden-Scandinavië kwam een be langrijke afkoeling. In Ierland viel regen en werd het warmer, op dit eiland en in het Wes ten van Engeland en Schotland heeft het weer een betrokken en regenachtig karakter. In Frankrijk, Oostenrijk en de Alpen is het weer prachtig met windstilte en heldere lucht, doch met groote hitte. De afkoeling heeft in onze omgeving het weer niet van streek gebracht. Het is echter te voorzien, dat de nieuwe sto ring in het Westen niet zonder invloed zal blijven op het weer in onze omgeving en de wind zal doen krimpen en de be wolking doen toenemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 6.09 uur; n.m. 18.37 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Tusschen negen en half tien scheepten zich Zaterdagochtend ongeveer 600 zeeverken ners in, om door de Ringvaart naar de Ka- gerplassen te varen, waar de zeeverkenners dag zou gehouden worden. De schepelingen waren uit alle hoeken van de wereld gekomen om deze Jamboree bij te wonen. Het meerendeel van de te Vo gelenzang verzamelde zeeverkenners kam peert op het land. Een 100 a 150-tal hunner overnacht op de schuiten welke in de Ring vaart voor den wal liggen. Het groote Pool- sche schip is in Amsterdam achtergebleven, zoodat dit niet als logeerschip dienst kan doen. En het kleine materiaal, als kano's en sloepen, leent zich uiteraard niet voor nacht verblijf. Omstreeks half tien werden de trossen ge vierd en vertrok de bonte waterkaravaan. Voorop ging een politieboot en daarachter volgden de booten van de meeste uiteenloo- pende types, volgeladen met zeeverkenners. Behalve enkele ter beschikking gestelde sche pen. zooals het opleidingsschip „Prinses Ju liana" (met den hoofdkwartiercommissaris voor de zeeverkenners, den heer G. Mante aanboord), de „Geisha" en de „P. van den Hoog", lagen twee clippers in de vaart, de „Lichtstraal" en de „Bontekoe", eigendom van den heer J, j. Ellerman, de rechterhand van hoofdkwartiercommissaris. Het talrijke kleinere materiaal bestond uit sloepen, schouwen, punters, jollen en kano's. Aan boord van de „Prinses Juliana" be vond zich een aantal gasten van den heer Mante, o.w. de hoofdverkenner, vice-admi- raal Rambonnet, de burgemeester van Ben- ne'oroek, de burgemeester van Warmond, de bestuursleden van het Kennemer-comitémr. F. J. Theyse, de heer C. Bruyn. en de heer J. Boskamp en verder verschillende Jambo ree-officials, zooals de kampleider, de heer Blussé van Oud-Alblas. baron Krayenhoff, voorzitter van de afdeeling Pers en Propa ganda en andere hoofden van diensten. In het begin van de vaart was het rustig op het water, al zorgden de jeugdige sche pelingen er wel voor. dat het niet te rustig was. Op de groote schepen speelden muziek corpsen. waaraan de muziek werd afgewis seld door vreugdevolle yells. Naarmate men dichter bij de plassen kwam, nam de drukte toe en voor de Kaag-societeit was het zelfs een kluwen van booten van allerlei soort, waartusschen de rijk-bewimpelde Jamboree- vaartuigen voèren. Na de ontscheping krioelde het van de menschen in den tuin en in de zalen van de Kaag-societeit. In een geresesrveerd zaaltje vereenigde de heer Mante zijn gasten aan een koffiemaaltijd, waarbij hartelijke woor den gesproken werden door den gastheer, staatsraad Rambonnet en den burgemeester van Warmond. Het was in tusschen zeer warm geworden. Op het water bracht een zacht windje eenige verkoeling, maar aan land was het bladstil. Voor de spelen begonnen, werd door een luidspreker aangekondigd, dat de Chief- Scout in aantocht was. Deze tijding werd door langdurige yells uithonderden kelen begroet. Even later kwam een motorbootje in het zicht, waarin zich de Chief-Scout met Lady Powell en hun dochter, alsmede enkele an dere gasten bevonden. Op het steigertje voor den starttoren verwelkomde de heer Mante den Chief Scout en zijn gezelschap en ver gezelde hen tusschen een dubbele haag van zeeverkenners door naar de voor hen gere serveerde plaatsen, waar de Nederlandsche hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet, hen ontving. De heer Mante bood hierop aan Lord Baden Powell uit naam van alle zeeverken ners een oorkonde aan, waarin deze hun blijdschap uitdrukten, dat de Chief Scout in hun midden verkeerde. Hierna namen de demonstraties een aan vang, bestaande uit een kano-estafette, tob- ben-varen en een hinder niswedstrijd voor kano's. De verschillende watersportvereenigingen. vertegenwoordigd door dicht-bemande boo ten en tal van particuliere vaartuigen, heb- Een bruine zomerteint staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 9 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Van goede getuigen voorzien" met Hubert Marshall en Jean Ar thur, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Heinz Rühmann in „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Arme rijken" met Adèle Sandrock, 2.30, 7 en 9.15 uur. .Lied van de aarde" 9.30 en 11 uur v.m. Luxor Theater: „De vlucht naar de stra tosfeer" 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 10 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer Jacob Bijster, 8.159.15. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tcntoon- stc'ling 1017 uur. ben niet weinig bijgedragen tot het slagen van dit boeiende en zonnige schouwspel. Tegen half vijf eindigden de demonstra ties voor de Kaagsocieteit en nadat de Chief Scout de prijzen had uitgereikt en zich had ingescheept, vertrok de stoet van zeeverken ners en gasten om naar Bennebroek terug te keeren. Met het Jamboreelied en enkele daverende yells namen de padvinders afscheid van het publiek op den wal en geëscorteerd door tal rijke particuliere motorbootjes werd koers gezet naar de Ringvaart. Ook op de terugvaart was de stemming opperbest al was zij minder uitmundig dan bij de heenvaart, toen de dag vóór de zee verkenners lag. Vermoeidheid speelde na tuurlijk een rol en de muzikanten aan boord van de groote schepen, blazens- schreeu- wensmoe, hielden lange pauzes. Tegen 7 uur kwamen de tenten van de aan de Ringvaart kampeerende zeeverken ners in het zicht en kort daarop gingen de schepen voor anker. Voor de zeeverkenners was de dag ten ein de. Zeker zal dit treffen in aller herinnering nog bewaard blijven als een dag van echte en sportieve kameraadschap. Een dag, die, de padvinders in het algemeen en de zee verkenners in het bijzonder, tot eere strekte. De hitte in Jamboree-stad. Dreigden Vrijdagnacht sombere wol ken het festijn in het Vogelzangsche ontijdig te verstoren, het is gelukkig bij een dreiging gebleven. Dra goot de zon haar gloeiende stralen met onver minderde kracht over het Jamboree terrein, dat zich deze dagen onder be scherming van den zonnegod heeft ge steld. Regen kunnen we hier niet gebruiken en we durven er bijna niet aan te denken, welke gevolgen een echte Nederlandsche regen bui op het kampeerterrein teweeg zou brengen. De jongens in de tenten zouden er vermoede lijk weinig hinder van ondervinden, aangezien hun slaapgelegenheid daarop is berekend: wa terdichte tenten en greppels rondom. Maar wat zou er terecht komen van de grasmatten, waarover het publiek reeds zoovele dagen ih dichte drommen heeft gemarcheerd en welke den naam van grasmat nauwelijks meer ver dienen. Het terrein zou in een hopeloozen modderpoel worden herschapen en daardoor zou de opgewekte stemming in het kamp on getwijfeld in hooge mate worden gedrukt. De Zaterdagmiddag kenmerkte zich door op vallend weinig publiek in de eerste uren, zulks in tegenstelling met alle voorgaande dagen. De tribunes bij de demonstraties in de arena waren vrijwel leeg, hetgeen natuurlijk ook voor een groot deel moet worden toegeschre ven aan de meer dan normale zomerhitte. De lucht was niet meer blauw, maar weg getrokken tot een nevelige blankheid, waar uit een overweldigend zonlicht boomen en velden in een trillenden gloed zette. Elke stap beteekende een stofwolkje, duizenden stof wolkjes stegen omhoog en vormden een loome neveligheid, waarin een voor de Jamboree op vallende kalmte ontstond. De uitbundigheid van de duizenden bezoekers en de tallooze padvinders had plaats gemaakt voor een ge zellige rust, waarin een ieder trachtte het zich gemakkelijk te maken. Misschien waren er door de hitte minder bezoekers naar Vogelenzang gekomen, maar toch bewoog zich door de breeds Bekslaan een breede rij belangstellenden onafgebroken in de richting der kampementen, minder jolig dan de vorige dagen, minder uitgelaten, maar ge zellig rondkijkend naar het gedoe der duizen den jongens en kalmpjes slenterend van kamp naar kamp, liefst een beetje in de schaduw, als het kon. Zoo warm was het, dat door de microfoons het pubhek, dat in de arena naar de demon straties der Britsche scouts was komen kijken, werd aangeraden op de tribunes vooral niet met ongedekt hoofd te blijven zitten, in verband met het gevaar voor een zonnesteek. Een warme en drukke Zondag. Zondagmorgen werden op het Jamboreeter rein verschillende godsdienstoefeningen ge houden, zoowel in de subkampen als op het hoofdaltaar en in de Arena. Daardoor heerschte in de morgenuren een ongewone rust en kalmte in het kamp, waartoe ook de loome hitte nog belangrijk bijdroeg. Hierin kwam echter wel eenige verandering- toen de poorten voor het publiek werden ge opend. De geweldige belangstelling, die de geheele week reeds voor de padvinders van Vogelenzang betoond was, bleek niet in het minst verflauwd te zijn. Zelfs de ongewone warmte, welke den geheelen morgen aan hield, ja zelfs het even dreigend samenpakken van een looden wolkenlaag, konden niet ver hinderen, dat het Zondag weer een topdag is geworden voor de Jamboree. Officieele cijfers zijn nog niet bekend, maar er kan niet aangetwijfeld worden, of het be zoek is even groot, zoo niet nog grooter ge weest dan Woensdag toen honderdduizend be zoekers werden geteld. Zonder ophouden re den de extra-treinen aan, ononderbroken golfden de menschenmassa's naar de kampen. Gelukkig kwam tegen half éen een frissche zeebries opzetten, die de honderden vlaggen boven de tenten deed wapperen. De stofwol ken verdwenen en terwijl de zon alles op zijn best bleef doen uitkomen, streek er een heer lijk koeltje over de zandige vlakte een ware weldaad voor de drommen Zondagsgangers, die thans zonder bezwaar de groote afstanden konden afleggen. Verschillende contingenten hebben 's mid dags officieele tea's aangeboden, o.a. de Pool- sche, de Hongaarsche en de IJslandsche. Op de tea van de Poolsche padvinders was het uiterst gezellig. De Poolsche jongens maak- J ten met hun corps vroolijke muziek, waarbij hot, speciaal ingestudeerde „Piet Hein" uit- I bundig succes oogstte. Inmiddels waren enkele bestuursleden van de vakvereenigingen der kellners gearriveerd, die onmiddellijk onderhandelingen met de directie aanknoopten, welke tot gevolg had den, dat de eischen der kellners gedeeltelijk werden ingewilligd. De kellners hadden nl. een vergoeding van f 2.50 per dag gevraagd, waarop de directie, f 10 voor den geheelen tijd aanbood. Dit aan bod werd door de kellners. die aanvankelijk geen enkele vergoeding zouden krijgen, ten slotte aanvaard, zoodat zij Zondagochtend het werk weer hebben hervat. Ook de koks protesteerden. Toen dreigden evenwel nieuwe moeilijk heden te ontstaan, ditmaal met de veertig koks. Zij verlangden een loonsverhooging, en trachtten de kellners opnieuw in dit con flict te betrekken. Deze gingen daar evenwel niet op in, omdat hun eischen gedeeltelijk waren ingewilligd. Tenslotte werd ook aan de eischen der koks gedeeltelijk tegemoet gekomen, waarop ook dit geschil weer van de baan was en de gang- van zaken in het restaurant verder weer een normaal verloop had. Zeeverkenners op de Roei- vereeniging. Zondagmiddag hebben eenige „sea scouts" (zeevei'kenners) uit de Britsch West-Indische kolonie Barbados de Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne bezocht, de vloot bewonderd en zoowel de riem als de paddie ter hand geno men, want in een wherry en een kano onder namen zij een tochtje en het Zondagsche pu bliek op het Spaarne beleefde het ongewone schouwspel van twee negerjongens die in een wherry hun uiterste inspanning gaven om een tweeriemsgiek bij te houden. Hetgeen, wegens het verschil in boottype, niet kon gelukken. Maar het enthousiasme was er niet minder om. 's Avond bezochte in twee motorbooten, een kleine en een groote, de Nederlandsche leiders van het waterkamp te Vogelenzang en een zestigtal Nederlandsche zeeverkenners de roei en zeilvereeniging. Zij werden, evenals 's mid dags de jongens uit Barbados, door het bestuur ontvangen, er werden ververschingen aange- bode nen ook verscheidene Hollandsche jon gens genoten van een roeitochtje in booten van Het Spaarne, terwijl vele Spaarne-leden er eveneens in twee- en vierriemsgieken op uit trokken Padvinders naar Amsterdam. Ook een bezoek aan Volendam en Marken. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag zul len 15.000 buitenlandsche padvinders een be zoek aan de hoofdstad brengen. Eiken dag zullen totaal 5000 jeugdige bezoekers per trein aan het Centraal Station aankomen. In groepen van 800 zullen zij de stad en Marken en Volendam bezoeken. De verschillende groepen zullen met extra gemeente ponten over het Y worden gezet. Gedurende de overvaart zal aan alle pad vinders van gemeentewege een portie ijs worden uitgereikt. Zoowel de politie als de stationsdienst hebben omvangrijke maatregelen genomen, om het bezoek van de jeugdige buitenlan ders vlot te doen verloopen. De Jamboree en de middenstand. Klachten zullen worden onderzocht. In verband met in de pers verschenen be richten over het optreden van sommige café houders en winkeliers, die bezoekers en deel nemers van de Jamboree buitensporige prij zen zouden hebben berekend, heeft de Ko ninklijke Nederlandsche middenstandsbond zich tot de Jamboree-commissie gewend met het verzoek deze klachten, indien gewenscht ter verdere behandeling in zijn handen te stellen. Genoemde bond is namelijk gaarne bereid om, indien de feiten vaststaan, de betrokke nen op het onjuiste van hun houding te wij zen en eventueel verdere maatregelen te ne men, aangezien men het van groot belang acht, dat binnen- en buitenlandsche bezoe kers van de Jamboree ook van den Neder- landschen middenstand een gunstigen indruk mee naar huis nemen. Op de medewerking van den middenstand in deze wordt dan ook, voor zoover noodig, een krachtig beroep gedaan. „PADVINDER"-ALLURES. Zaterdagmiddag te ongeveer 6 uur stonden twee padvinders briefkaarten te verkoopen met hun foto. waarop als onderschrift stond: HollandNed. Indië. De recherche vertrouwde het zaakje ech ter niet en al spoedig kwam aan het licht, dat het absoluut geen padvinders waren, maar een 18-jarige bankwerker en een 23- jarige los-werkman, die gekleed waren in een soort voortrekkers-uniform. De mannen zijn naar het politiebureau overgebracht, alwaar zij ter zake ernstig zijn onderhouden, waarna zij naar Amsterdam zijn teruggekeerd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DINSDAG 10 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Droitwich. 5.00 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 London Regional. 7.20 Keulen. 8.05 Deutschlandsender. 8.30 Keulen. 9.20 Rome. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 12.05 London Regional. 5.20 Droitwich. 9.00 Fr. Brussel. 9.20 Droitwich. 10.20 London Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert: Fransche en Z.- Afrikaansche muziek en zang: 1. Un type en casquette, Emile Vacher; 2. Dans ses bras, Charlotte Daiva; 3. Studentenliederen le deel, Studenten v. Kaapstad;4. J'ai deux amours, Josephine Baker; 5. La Veuve, Damia; 6. Walspotpourri van Afr. liedjes. 5 vroolijke kerels; 7. Prenez mes Roses, Lucienne Boyer; 8. Potpourri van Chansons, 2 deelen, Lys Gauty; 9. Studentenliederen 2e deel, Studen ten van Kaapstad; 10. Mon bel Amigo, Char lotte Dauvia: 11. Je m'en fous, Emile Vacher; 12. La Petite Tonkinoise, Josephine Baker; 13. Foxtrot Potp. van Afr. Wijsies, 5 Vroo lijke Kerels; 14. Parle-moi, Lucienne Boyer; 15. Chanson de fou, Damia. 3.00—12.00 Diversen. U voelt wel dat het stroomen van honderd duizenden menschen naar de Jamboree iets héél eigenaardigs is, want er wordt niet of nauwelijks gevoetbald en met de radio of de politiek heeft het ook niets te maken en dat zijn tenslotte de eenige drie aangele genheden die de massa's binnenwaarts-Ne derlands in beweging kunnen brengen. Te Uitwaart hebben we den Hopla-trein, die de wet der massale traagheid weet op te hef fen. En bij deze vier erkend-magnetische begrippen is het nu de Jamboree, die zoowel de naarstige werkvrouw als den professor tot geestdrift en zich-spoorslags-verplaatsen weet te brengen. Het is gansch-en-al duidelijk waaróm dat zoo is: het zijn wanneer het mij veroor loofd is dit zoo oneigenlijk uit te drukken de broodkruimels der gemankeerde roman tiek die ons steken en het is de terugkeer naar de bronnen van de jeugd, die de werk vrouw èn den professor doen gevoelen, dat er nog iets anders is dan de regelmaat van 's nuttigen menschenleven. Want wanneer je een heel menschenleven er naar gestreefd hebt netjes en proper te wonen ende hypotheek van het dak te wen delen, dan is het een opwekkend gezicht te zien, dat een mensch in een tentje gelukkig kon zijn, en wanneer ge iederen avond om half zeven „en geen minuut later, man, want Dina heeft haar uitgaansavond" aan een net-gedekten disch moet gaan zitten om den inwendigen mensch in stand en geluk zaligheid te houden, dan is het een lieve openbaring te ervaren, dat ge met een pan, een houtvuurtje en een zitje op het gras. zonder Dina en zonder de vier-en-twintig servetten en twaalf tafellakens die uw gade ten huwelijk heeft meegezeuld. hetzelfde kunt bereiken. Want wie de Jamboree bezoeken vereenzel vigen zich voor die enkele Winneton-en- Roode-Arend-met-de-Scherpe-Klauwen- uren met de romantische jeugd der wereld. De werkvrouw en de professor steken zich onbewust en in een zaligen droomtoestand gelijk in het khaki en loopen, illusisoir doch zéér wezenlijk, met bloote knietjes door een wereld die hun zulke blootigheid over het algemeen niet toestaat. De yell, die altijd onderdrukt is en 's hoog leeraars borst, de kreet om bevrijding, de juich- en jubeltoon der onbekommerdste menschelijkheid breekt nu eindelijk los zon der dat dit zijn wetenschappelijk prestige kan schaden. Eerder voelt zijn hooggehet grijze hoofd met Indiaanschen veerendos gesierd dan met de somber-zwarte baret der wijs heid en de werkster waant zich de Prinses met de Groote Blauwe Pauwenoogen en voelt haar innerlijkste verwantschap met totem goden en raadsrotsen méér dan met het kopje koffie om elf uur („als ik dat niet ge had heb, ben ik zoogezegd geen mènsch, Marie".) Vauvenarques, die het best wist, zeide: nous reconnaissons dans les autres ce que nons cachons nous même; wij herkennen bij de anderen wat wij zélf trachten te verber gen". En in die jonge padvindertjes is dat: de onbezorgdheid, de primitiviteit, de romantiek, het vuur, de yell en de totem. Daarom is het zoo geweldig druk op de Jamboree. En daarom hebben de werkster en de pro fessor er evenveel plezier. Evenals trouwens uw E. ELIAS. DE AMERIKANEN VISCHTEN. Misschien dachten ze zalm te vangen in de Leidsche Vaart, zooals in hun rivieren. Hoe het zij, de Amerikanen kochten een hengel en gingen visschen in de rustige wateren van de Leidsche Vaart. Maar de visch beet niet en toen het geduld uitgeput was, pootten ze hun hengel in den grond voor den gelukkigen vinder en gingen huns weegs. STRAATPREDIKING. Vanwege de Gereformeerde Evangelisatie zal een straatprediking gehouden worden op Dinsdag 10 Aug. des avonds te 8.15 uur op het Teylerplein. Een zangkoor zal medewerking verleenen. BENNEBROEK GEREFORMEERDE KERK. Plan tot institueering. Tot heden ressorteert de gemeente Benne broek wat de Gereformeerde Kerk bestraft onder de kerk van Heemstede. Er worden thans pogingen aangewend om tot institueering te komen van een Gerefor meerde kerk te Bennebroek. HALFWEG CONCERT Dinsdagavond 10 Augustus 1937 des avonds te 8 uur zal de muziekvereeniging „Eensge zindheid" een concert geven in haar muziek tent aldaar. HAARLEMMERMEER DIEVEN VAN RIJWIELPLAATJES. Voorgaande jaren maakten dieven er hun werk van bij de kerken en andere openbare gebouwen staande rijwielen vah de belasting plaatjes te ontdoen. Nu zijn Zondag weder in Hoofddorp bij' een der kerken weer plaatjes ges tolen. ./BELANGRIJKE WEGVERBETERING. Met de verharding en asphalteering van dorpswegen wordt een grotoe verbetering tot stand gebracht. Dit belangrijk werk. hetyelk wordt uitgevoerd door de N.V. De Gerusch- looze Weg te Heemstede, heeft reeds voor een groot gedeelte zijn beslag gekregen. Thans krijgen in Zwanenburg de Olmen laan, Kastanjeplein en Lindenlaan, ter ge zamenlijke lengte van ongeveer 1350 meter, een beurt. KONINGINNEFEEST. Voor het op 31 Augustus a.s. te Nieuw- vennep te houden Koninginnefeest is het vol gend programma samengesteld: v.m. 9.30 uur, officieele opening; 10.00—11.00 optocht der schoolkiirderen; na 11 uur kinderspelen; nam. 2.30 uur volksspelen, w.o. ringrijden op de fiets voor dames en heeren; nam. 6 ur,u vroo- lijk werpspel vor jong en oud; 's avonds 10.3Q uur als slotnummer schitterend vuurwerk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2