Millionair, Oceaanvlieger, Film en Tooneelheld SCHOOL EN HUIS. £MÈ< H' Jamboree-snippers. w MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 11 Harry Richmann, de best betaalde zanger en conferencier ter wereld. - arry Richmann is een stink Amerika Men verbaast zich er alleen over, dat men hem daar niet „koning Tempo" noemt, daar hij buitenge woon snel in zijn bewegingen, besluiten en handelingen is. Toen .hij voor de eerste maal het Lomdensche tooneel betrad, werd hij door een zeer neutraal publiek ontvangen, dat ail'- leen door een geweldige reclame van hem ge hoord had en gekomen wa,s om zich er van te overtuigen, dat de Amerikanen volgens hun gewoonte overdrijven. Nauwelijks had hij ech ter een liedje gezongen, of de menschen laai den van enthousiasme. Na een paar weken was Harry Richmann de afgod van d>e Londen- sche jeugd geworden. Iedereen moest hem nu gezien hebben en in lange rijen stond men voor het theater, om „Amerika's ster van tooneel, film en raidio" te leeren kennen. In een oogenblik had hij Londen veroverd, en wan neer hij over eenigen tijd naar het vaste land van Europa komt, zal hij ook daar het publiek weten te veroveren. Zijn naam Richmann (Rijke Man) is voor hem van groote beteekenis geworden. Zijn Russische vader en Duitsche moeder waren tevreden met het inkomen van een heeren- confec tie-winkel. Maar Harry had grootere ambities. In de eerste plaats leerde hij bij zijn moeder koken; vervolgens leerde hij ook pianospelen. Dit voornamelijk, omdat niemand in de familie het kom, en hij meer wilde kun nen, dan zijn andere broertjes en zusjes, Toen hij dertien jaar oud was, bleek hij ook zakelijk talent te bezitten. Hij verdeelde zijn tijd tusschen de school en een café, waar hij voor een paar dollar piano speelde. Toen zijn schooltijd voorbij was en zijn ouders het niet al te ruim hadden, terwijl ook zijn piano spelen niet genoeg opbracht, probeerde hij zijn .geluk als koetsier en verdiende genoeg, om een nieuw pak te koopen, waarmee hij op het tooneel kon verschijnen. Voor de eerste maal trad hij nu in een „vaudeville" op. Re mington en Richmann heette het nummer. Voor de eeste maal hoorde men van een zeke ren Richmann, wien het tusschen de coulis sen niet erg goed scheen te bevallen, daar hij spoedig zijn tooneel-carrière opgaf en in dé zaak van zijn vader ging. Heerenkleeding als naar maat. T och kwam hij niet als zakenman in New- York. Hij verliet de zaak van zijn vader, trok naar Amerika en kwam in Atlantic City te recht, waar hij door een toeval met Mae West kennis maakte. Mae West zoc'h toen juist een partner voor haar tooneel. Hij vergezelde Mae West op haar reizen, onderhield het publiek, terwijl achter de gordijnen het tooneel ver anderd werd en zong een liedje, als Mae West een awder toilet aandeed. Daarna verwisselde hij echter van mees teres en sloot zich langen tijd bij de destijds zoo beroemde Dolly Sisters aan, totdat zij zich naar Europa inscheepten. Harry Richmann, die intu'sschen beroemd geworden was, begon nu zelfstandig op te treden. Hij werd confé rencier in de Wigwamclub, zong een paar maal per week voor de radio, trad op het tooneel en in films op en was spoedig de bekendste kunstenaar in zijn soort. Hij verdiende een paar duizend dollar per week, kreeg vaak tien duizend dollar voor één radio-concert, bezat een groot aantal clu'bs en kon zich spoedig millionair noemen. Hij kocht een paar prachtige villa's, en liet een jacht bouwen, waarop de Vanderbil'ts ja- loerscih konden zijn. Hij gebruikte iedeie ge legenheid om zich bekend te maken. Sedert meer dan tien jaar is hij in hét bezit van een vliegbrevet, gebruikt steeds het vliegtuig, waar het maar mogelijk is, huurde op een goeden keer een vliegmachine met twee piloten en maakte een prachtvlucht over den Oceaan, waardoor zijn populariteit nog veel en veel grooter werd. „Ik vlieg, omdat het vliegtuig een symbool van onzen tijd is", merkte hij rustig op, „,En wanneer ik weer eens vlug in New York moest zijn, dan zou ik weer een vliegtuig charteren, om tijd te besparen." De man, die nooit tijd heeft vindt echter nog .genoeg gelegenheid, om zich aan andere dingen te wijden. Hij be zit de op twee na grootste ivoorverzameling van de Vëreenigde Staten en bovendien de eigenaardigste wapencollectie ter wereld. Daar onder vindt men .geweren en pistolen uit de 15de eeuw. voorladers, zooals de soldaten in den 30-jarigen oorlog van 1618 tot 1648 die gebruikten, en handbogen uit den tijd der eedgenooten. De verzameling heeft ook een moderne afdeeling. Men vindt er namelijk ook revolvers van beroemde gangsters. Zoo is er bijvoorbeeld de pistool, die Dillinger, staats vijand no 1, in zijn hanid hield, toen hij door de politie achterhaald werd. Zoo belegt Richmann, die verder de mooiste huizen van Long Island en Miami bezit, zijn vermogen. In een van .zijn villa's heeft hij een bar in den vorm van een scheepje ingericht, waar zijn vrienden door hem zelf „gemixte" dranken krijgen. H arry Richmann heeft in zijn rijk leven heel wat avonturen beleefd. Hij kent de we reld ook uit vogelvlucht, en heeft reeds tal rijke vliegrecords op zijn naam staan, afge zien nog van den tocht over den AtTantischen Oceaan met Dick Merrill. Verder is hij een uitstekend sportsman, speelt tennis en golf, jaagt graag en is een hartstochtelijk vissdher. „Wanneer men het leven in een dergelijk tempo geniet, blijft er weinig tot philoso- feeren over", verklaart Richmann. „Mijn Oceaantocht was werkelijk de grootste sensa tie in mijn leven, maar wanneer ik mijn leven de revue laat passeer en, dan valt mij een avond in Florida te binnen, toen ik mijn grootste persoonlijke triomf beleefde. Op een veiling verkocht ik namelijk een kist brandy. Nadat ik eerst de geheele kist en vervolgens de flesschen nog eens apart verkocht had, had ik de som van 30.000 dollar bij elkaar ge kregen. De hoogste prijs, die wel ooit voor een kist brandy betaald is". Hongaarsche pluimen De pluimen, die de Hongaarsche padvin ders op hun hoeden dragen, vormen een veel- begeerd ruil-object, terwijl ze ook in een der winkeltjes op het marktplein te koop zijn. Velen nemen deze pluimen, als een herin nering aan hun bezoek aan de Jamboree mee. Deze pluimen zijn vervaardigd van een soort heidegras, arvalanyha geheeten, wat letterlijk vertaald: haar van een weesmeisje beteekent. Deze naam dankt zijn ontstaan aan'het verhaal van een weesmeisje, dat zich verliefde in een herdersjongen, doch door haar stiefvader, een wreeden ridder, in den hoogsten toren van zijn machtigen burcht werd opgesloten. Wanhopig van verdriet sneed het meisje heur hoofdhaar af e» fyierp het uit het ge traliede venster naar buiten, waar de wind het meedroeg over de heide. Daar werd het haar veranderd in heidegras, als een herin nering aan de snoode daad van den stief vader. Ze maken het best Ergens, achlter het hoofdkwartier, in de schaduw van de eeuwenoude beuken van het Vogelenzangsche Bosch, liggen de groote hos pitaaltenten, ver verwijderd van het rumoer van het groote kamp. Slechts vagelijk dringen de onbestemde geluiden hier door, en na het overvolle marktplein met zijn geroezemoes van stemmen, doet de stilte hier weldadig aan. Men zou bijna verlangen ziek te zijn, och zoo'n heel klein beetje maar, om hier te kunnen luisteren naar het ruischen van de boomen en de longen vol te kunnen zuigen met de heer lijke koele kruidige boschlucht. We zijn hier heengewandeld, om eens te in- formeeren naar den gezondheidstoestand van de jongens. Immers, de wildste geruchten doen de ronde en het aantal ziektegevallen met doodelijken afloop, die zich reeds zouden heb ben voorgedaan, stijgt met den dag. De dokter, wien ik dit vertel, begint te lachen Dat is geruststellend. En wat hij vertelt, is nog geruststellender. Want de gezondheidstoestand van de jongens laat niets te wenschen over en overtreft zelfs de meest optimistische voor spellingen. Natuurlijk zijn er tal van lichte ziektegevallen, maag- en ingewandsstoornis- sen, zware verkoudheid. Ook zijn er een paar gevallen van blindedarmontsteking geweest. „Maar dat is weel zeer onschuldig, als we er tijdig bijzijn", meende dr. Mulder. „En de laat ste dagen", vervolgt hij, „hebben we ook een paar zonnesteken te behandelen gekregen, doch gelukkig alle van lichten aard". „Doch de verhalen over sterfgevallen in het kamp, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Dat kan ik met den meesten nadruk wel zeg gen, dat geen enkele patiënt ook maar een oogenblik in levensgevaar is geweest". Kan het ook anders, in zulk een omgeving en met zulk prachtig weer! Deze halsbrekende oefening werd te Londen vertoond. Navolging van dit spel met den dood wordt niet aanbevolen. JUBILEUM W. v. d. VELDT. Heden herdacht de heer W. v. d. Veldt, fit ter bij de Gemeente Waterleïdinge, den dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij bovengenoemd bedrijf. Aangesteld als voorman graver, werd hij achtereenvolgens bevorderd tot hulpfitter, 2e fitter en fitter. Cm half twaalf werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn woning afge haald en naar het bureau Kampersingel in de smaakvol versierde Technische afdeeling ge leid waar hij werd toegesproken door den ;eur, Ir. F. Graaf van Randwijck, die ,s de Gemeente dank bracht voor de toewijding steeds aan zijn werk ge- ken en hem complimenteerde met zijn um. Daarna werd het- woord gevoerd den hoofdinspecteur, den heer W. Bou- man, die zijn groote verdienste en goede kaameraaaschap in het licht stelde en hem ais aandenken namens den directeur en amb tenaren een fraaie rookstoel aanbood. Namens de werklieden sprak vervolgens de heer W. F. H. Dekker, die als blijk van sympathie namens de collega's een drietal fraaie salonstoelen aanbood. Diep getroffen dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 9.05 7/8. Berlijn 72.95V2. Parijs 6.81 1/4. Brussel 30,53 1/2. Zwitserland 41.67. New-York 1,81 5/16. 12 uur Londen 9.04 1/4. Berlijn 72,95l/2. Parijs 6.80 3/4. Brussel 30.53 1/2. Zwitserland 41.67. Kopenhagen 40.40. Stockholm 46.60. Oslo 45.40. New-York 1,81 3/16 Praag 6.32. Over huiswerk. Iedere lezer zal wel weten, dat de kwestie van het huiswerk al heel wat stof heeft opge jaagd. Jaar op jaar krijgt men er over te lezen of te hooren van voor- en tegenstanders in verschillende gradaties zoowel van den kant der school als van die der ouders. Fel bestreden onderwerp, maar ook even vaak en vurig verdedigd. Als we onze herinnerin gen van enkele decennia van strijd hierover raadplegen, dan wil het ons wel eens voor komen, dat er in de meeste gevallen geen sprake was van principieele goedkeuring of bestrijding, dat het integendeel vaak een zuiver opportuniteitsvraagstuk was. Van den kant der school was het zeer vaak een kwestie van: zonder huiswerk komen we met de ons gestelde taak niet klaar. En de stemmen der ouders waren in een groot aantal gevallen die van hen, wier kindren moeite met leeren hadden. Voorloopig zal de zaak nog wel niet uitgemaakt zijn. Het is o.i. dan ook een onderwerp, dat de moeite van overdenken meer dan waard is. Om er goed den weg in te vinden, moeten we beginnen met enkele punten goed te on derscheiden: ie. de partijen in kwestie, 2e de school, die men bedoelt en 3e, de aard van het huiswerk. Bij voorbaat laten we buiten beschouwing- elke kwestie van overlading, overdrijving enz. van welken aard of van welke zijde dan ook. We houden het oog op een „gulden middel maat". Als partijen dan onderscheiden we school, ouders en leerlingen. Indien we de laatsten lieten beslissen, dan zou tien tegen een het oordeel van 99% stellig wel afwijzend zijn. Zij zijn „principieel" tegenstanders en geen wonder waarlijk. Anders staan de ouders er tegenover. Jaren van ervaring brachten ons tot de overtuiging, dat het meerdeel der ouders zeker geen tegen stander van huiswerk zijn, integendeel het om allerlei redenen vaak op prijs stellen, er om vragen. Tegen een oordeelkundig gegeven taak om thuis af te maken en die de kinde ren niet veel of te lang vermoeit, hebben we al heel weinig klachten hooren uiten of be zwaar hooren maken. Het is ons zelfs meer dan eens voorgekomen, dat ouders in dit op zicht de eene school met de andere gingen vergelijken en tot de conclusie kwamen, dat die school waar het meeste huiswerk werd gegeven, de beste was. De meeste klachten, die we wel vernamen van de minderheid, kwamen óf van ouders, wier kinderen moei lijk leerden óf die in huis moeilijk de gelegen heid tot rustig werken konden verschaffen óf van aanhangers van eene of andere nieuwe methode of ultranieuwe paedagogische be ginselen. Hoe de school er over denkt valt niet ge makkelijk te zeggen. We tellen daar over tuigde voorstanders zoowel als tegenstanders. De laatsten zeggen dat de school in de haar toegemeten uren genoeg moet geven en de leerlingen buiten die uren niet met huiswerk moet plagen, dat er tijd voor liefhebberijen moet overblijven, tijd voor contact tusschen ouders en kinderen enz. enz. Voorstanders wijzen op de taak, de school opgelegd, welke taak volgens hen niet kan worden gevuld als het huiswerk zou worden afgeschaft. Alvorens over den aard van het huiswerk, te spreken moeten we weten of we bedoelen de lagere school of de voortgezette. Beide soorten hebben haar eigen behoeften, haar eigen omstandigheden, eigen standpunt. De gewone volksschool heeft als regel geen huiswerk en het is onze overtuiging dat zulks ook niet noodig is. Is het in bepaalde, indi- vidueele gevallen hier en daar wenschelijk gebleken, dan is daar o.i. geen enkel bezwaar tegen. Het -kan dienen als geschikte tijdvul- ling, als een middel tot inhalen van wat door ziekte of andere oorzaken achter geraakt werd, als blijk van vertrouwen en belooning om een op school begonnen stuk werk zelf standig thuis af te maken enz. Klemmender wordt de vraag als we komen bij de z.g. opleidingsschool. Voor mienige school van dit soort is het vaak een netelige kwestie, vooral bij de scholen bezocht door leerlingen van „meergegoeden", wier kinde ren op tijd „klaar" moeten komen voor gym nasium, of moeten overgaan. Hier spreekt ook de beroemde (of moeten we zeggen de be lichte) aansluitingskwestie mee. Zoolang de eischen van toelating op Gymnasium, H.B.S. en dergelijke blijven wat ze sedert jaren waren (een nieuwe vormverandering wijzigde het wezen al heel weinig) zoolang zal o.i. ook huiswerk een onderwerp van dispuut blijven. Maar nog ernstiger is de kwestie bij de scholen voor voortgezet onderwijs: U.L.O., Gym., H.B.S.Lyc. enz. Waar enkele scholen dezer categorie het eens hebben geprobeerd, met weinig of heelemaal geen huiswerk, daar waren ten slotte de resultaten naar we mee- nen aan het eind over een groot deel der linie niet bevredigend en werden de leerlingen de dupe. Men kan nu zeggen, dat dan aan die eindresultaten te hooge eischen werden ge steld, maarmet die redeneering komt men er niet. Die scholen hebben een program ma en aan de eischen daarvan moet nu een maal worden voldaan. Verandering daarin zou alleen kunnen komen door wetswijziging en geen enkele school mag men een verwijt maken van het geven van huiswerk als zoo danig. Hildebrandt heeft eens gezegd, dat reken boekmakers afstammelingen waren van He rodes, den vorst van den kindermoord. Iemand anders heeft eens gezegd, dat de uitvinder van het huiswerk sterke familietrekken met dien kinderbeul gemeen heeft. Dat laatste willen we toegeven, zoolang men jonge kin deren tot bijv. 9 jaar bedoelt. Maar voor kin deren van 9 a 10 jarigen leeftijd en ouder is o.i. een zekere hoeveelheid huiswerk, met tact en mate gegeven, in beginsel niet alleen niet kwaad, maar paedagogisch volkomen verant woord. Als in de vierde klasse eener oplei dingsschool een half uur huiswerk wordt ge geven, dan achten we dat een juisten maat regel. Met een half uur bedoelen we een hoe veelheid, die door een gewonen leerling in dien tijd normaal kan worden afgewerkt. Een vluggerd zal er misschien niet meer dan een kwartier aan besteden, een niet-vluggerd misschien drie kwartier of wat meer. Wat Fransche woorden, aardrijkskundige namen, jaartallen, taalregels leeren, we weten waarlijk niet, wat kwaad daarin kan steken. Dus alles mondeling werk, dat eventueel ook thuis wel overhoord kan worden. Schriftelijk werk thuis op dezen leeftijd achten we in 't algemeen verkeerd. Het kan al te licht aan leiding geven tot een zoodanige hulp, dat van zelfstandigen arbeid van 't kind niet meer kan worden gesproken en de beoordee ling van zulk werk zou dus tot allerlei onjuist heden en moeilijkheden aanleiding kunnen geven. t Als op dezelfde wijze in een vijfde leerjaar ongeveer drie kwartier a een uur, in de zesde klasse een uur a. vijf kwartier wordt gegeven, dan kan daartegen o.i. geen redelijk en overwegend bezwaar worden aangevoerd. Er komt bij, dat de ouders in zulk een taak ook een middel hebben om eens na te gaan wat er al zoo op de school wordt onder wezen en hoe een klas opschiet. Maar een grooter voordeel achten we nog, dat de over gang naar Gymnasium enz. er des te geleide lijker door wordt. Daar is huiswerk nu een maal schering en inslag, daar wordt het vol strekt noodzakelijk geacht. En wee den nieuwaangekomene, die er niet min of meer aan gewend is geraakt. Die zal als regel een heel harden dobber hebben. Nu weten we wel, dat er vormen van huis werk zijn, waarbij een taak, wordt opgelegd, welke soms het heele gezin aangaat en die de stemming in het gezin grondig kan beder ven, zeurende kinderen, prikkelbare moeders, kortaangebonden vaders. Slechts weinig ouders hebben geduld genoeg voor dezen ar beid, 't kind komt altijd op „ongelegen tijd" hulp vragen enz. enz. En dan wordt vreemde hulp noodig en vaak aangeschaft. Het zal duidelijk zijn, dat we dezen vorm voor de jongere kinderen afkeuren, vooral wanneer het schoolgeld er niet onbelangrijk en in feite soms zelfs zeer belangrijk door wordt verhoogd, terwijl bovendien nog deze kinde ren 's middags of 's avonds de deur uit moe ten, waaraan zeer ernstige bezwaren kunnen zijn verbonden. Een verstandig onderwijzer vindt wel vor men om aan nog overblijvende bezwaren tege moet te komen. Hij geeft b.v. reeds 's morgens op, welk huiswerk zal worden opgegeven; soms kan hij 't zelfs voor de heele week wel vaststellen. Dan kan ieder kind vaak reeds tijdens het gewone schoolwerk er eenigen tijd aan besteden en soms aan het einde van den schooltijd er al een heel stuk van af hebben. Een andere weg om aan bezwaren tegemoet te komen is, het huiswerk op school te laten maken of leeren, direct na de officieele les uren, onder toezicht van de onderwijzers of leeraren. Maarhier raken we aan den eigen vrijen tijd van de leerkracht. Ons werd eens gezegd dat, als 8 uur voor een volwassene als een normale dagtaak wordt beschouwd, dat dan 6 uur voor een kind teveel is en dat daarmee het huiswerk al veroordeeld is. We willen hierop alleen dit zeggen, dat jaren van ervaring ons nog nim mer de staving van die bewering hebben ge bracht. Allerlei veiligheidskleppen werken wel als zoodanig, dat de normale jeugd van matig huiswerk geen besliste nadeelen ondervindt. Als overlading van een leerplan, en dit geldt veeleer 't voortgezet onderwijs dan de lagere school, benevens overgangs- en eindexamens in hun consequente toepassing 'n teveel aan huiswerk noodig maken, dan we herhalen nogmaals wijzen we dit als abnormaal af. En het aantal scholen is niet gering, waar men met een middelmaat aan huiswerk tot in de hoogste klassen zeer wel aan de eischen van programma en examens kan vol doen. J. BASTIAANS. 475e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse. 1ste lijst Trekking van Maandag 9 Augustus 193? Hooge Prijzen 1500.— 11019 1000.— 4493 4537 14268 15466 400.— 9452 10246 10972 17865 200.— 6914 8663 15494 17254 100.— 2289 4755 7301 9771 14081 14597 Prijzen van 30. 104 118 119 123 152 158 193 227 331 372 438 459 498 506 583 607 626 708 714 748 790 859 864 896 900 930 1028 1031 1059 1062 1102 1129 1149 1177 1188 1190 1218 1234 1235 1282 1284 1299 1313 1316 1463 1466 1469 1479 1509 1518 1519 1588 1628 1668 1704 1755 1791 1813 1817 1834 2060 2096 2116 2149 2229 2234 2355 2356 2379 2384 2408 2448 2486 2489 2498 2527 2554 2568 2649 2671 2706 2772 2803 2844 2859 2890 2921 3016 3071 3081 3085 3122 3144 3150 3228 3236 3290 3319 3324 3372 3395 3470 3476 3488 3503 3509 3527 3531 3540 3613 3677 3720 3732 3737 3747 3807 3908 3972 4038 4054 4177 4178 4185 4211 4225 4233 4237 4246 4295 4328 4345 4374 4412 4470 4473 4495 4518 4538 4566 4597 4637 4654 4669 46T3 4728 4789 4796 4888 4900 4906 4943 4950 4956 4987 5020 5031 5050 5057 5109 5125 5139 5324 5336 5384 5469 5484 5599 5714 5802 5843 5893 5898 5915 5930 5933 5943 5957 6009 6070 6121 6158 6185 6238 6333 6375 6384 6448 6449 6459 6500 6510 6556 6578 6607 6613 6638 6643 6684 6686 6714 6732 6746 6799 6839 6847 6865 6962 6971 7026 7034 7099 7131 7146 7160 7166 7180 7181 7193 7201 7202 7254 7259 7299 7308 7346 7357 7368 7469 7494 7614 7646 7647 7695 7748 7757 7820 7844 7877 7937 7995 8001 8038 8046 8124 8184 8201 8202 8233 8335 8374 8407 8454 8480 8497 8506 8567 8614 8646 8725 8727 8770 8778 8779 8802 8822 8856 8860 8872 8875 8919 8962 9Ó23 9024 9033 9037 9131 9207 9230 9292 9311 9314 9337 9355 9360 9369 9390 9445 9484 9512 9600 9602 9610 9619 9642 9700 9712 9733 9823 9837 9840 9843 9859 9938 9955 9965 10025 10042 10050 10052 10159 10199 10221 10224 10346 10355 10365 10426 10481 10621 10625 10648 10689 10694 10752 10819 10858 10860 10960 11023 11046 11070 11109 11147 11219 11236 11245 11301 11307 11308 11320 11385 11410 11484 11528 11569 11668 11691 11693 11784 11936 12016 12028 12047 12089 12094 12124 12194 12202 12247 12264 12280 12320 12342 12349.12369 12417 12449 12455 12560 12574 12587 12621 12677 12681 12713 12716 12777 12849 12851 12872 12919 12939 12953 13007 13019 13036 13217 13264 13268 13282 13290 13295 13349 13370 13431 13464 13495 13504 13515 13585 13697 13708 13752 13782 13784 13815 13826 13844 13870 13958 14014 14046 14053 14064 14109 14117 14122 14159 14160 14183 14185 14233 14254 14304 14359 14413 14432 14494 14499 14501 14502 14533 14560 14573 14609 14742 14815 15029 15035 15044 15070 15074 15089 15144 15155 15178 15199 15249 15278 15290 15304 15313 15545 15592 15608 15614 15641 15647 15661 15728 15741 15754 15821 15880 15884 15917 15945 15983 16011 16029 16078 16079 16112 16142 16153 16173 16239 16254 16265 16281 16296 16307 16308 16322 16326 16359 16371 16388 16390 16403 16428 16445 16511 16534 16576 16596 16657 16666 16670 16772 16778 16822 16863 16891 16921 16939 16952 17015 17101 17106 17114 17168 17188 17226 17230 17245 17312 17380 17393 17431 17448 17466 17549 17634 17651 17653 17666 17737 17793 17799 17801 17821 17863 17886 17899 17936 17940 18069 18091 18137 18138 18186 18221 18222 18243 18250 18367 18385 18403 18440 18477 18533 18617 18623 18624 18664 18698 18808 18817 18833 18849 18884 18928 18962 18991 19105 19162 19163 19199 19202 19237 19238 19279 19404 19407 19427 19437 19503 19540 19546 19562 19587 19591 19596 19608 19743 19774 19818 19831 19915 19923 19925 19949 19958 20036 20093 20101 20115 20130 20148 20177 20250 20303 20316 20332 20336 20396 20412 20451 20571 20596 20658 20681 20689 20693 20789 20904 20942 20963 21093 21107 21109 21121 21173 21182 21202 21255 21291 21299 21326 21359 21374 21375 21460 21465 21509 21523 21556 21585 21631 21687 21726 21731 21757 21778 21811 21822 21840 21859 21904 21979 22014 22050 22117 22124 22133 22142 22150 22168 22195 22196 22224 22289 22293 22349 22372 22397 22407 22409 22419 22420 22429 22495 22523 22528 22535 22567 22575 22583 22637 22674 22708 22719 22744 22761 22762 22766 22809 22819 22838 22866 22881 22885 22897 22900 22932 22966 22991 23018 23020 23024 23046 23053 23096 23108 23181 23211 23233 23254 23371 23430 23456 23572 23581 23613 23632 23634 23672 23704 23725 23728 23775 23781 23787 23796 23861 23891 21)896 23914 23932 23958 Tot onze diepe droefheid overleed Zaterdag onze Vader en Grootvader Chs. Etty in den ouderdom van 91 jaar. Crematie vindt plaats te Westerveld na aankomst van trein 11 u. 41 op Dins dag 10 Augustus. E. ETTY T. ETTY— DETHMERS JANE en CHARLIE Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig lijden onze ge liefde Zoon, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom Dirk Groeneveld in den ouderdom van 44 jaar. Uit aller naam: J. GROENEVELD Haarlem, 8 Augustus 1937 Oranjestraat 52 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 12 Augustus a.s. te 11.45 uur op de Algemee ne Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem Geen bloemen. ZOEKT U een 2de handsch rijwiel? Komt u dan bij ons eens kijken. Wij hebben nog 1ste klas merken w.o. Rover, Burgers, Simplex, Gazelle enz. alle in- en uit wendig, als nieuw, prijzen vanaf 12.50. Zie onze étalage. A. Koelemeijer, Breestraat 3 Gev. sed. 1912. Verruilen, Verhuren en Repareeren. Heden overleed vrij onver wacht, voorzien van de H.H. Sacramenten, tot on ze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoot, Zoon, Behuwdzoon, Broer, Zwager en Oom Wilhelmus Joannes Maria Stammeijer in den ouderdom van bij na 41 jaar. Uit aller naam: H. M. STAMMEIJER- VAN EMMERIK Haarlem, 7 Aug. 1937 Spaarne 35. De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden in de parochiekerk van O. L. Vrouw Rozenkrans, Spaar ne, op Dinsdag 10 Augus tus a.s., te 7, 7.30, 8.15 en 9 uur de stille H.H. Missen, de gezongen Requiem te 9.30 uur, waarna de be grafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem- Noord. Geen bloemen, gaarne gebed en H.H. Missen. Afwezig tot 1 September. J. L. Tombrock med. docts., arts. Praktijk de doctoren Laeyen- decker, v. Luin, Roozen, de Groot <na 15 Aug.), v. Walsem (na 28 Aug.). Apotheek blijft geopend. Helena Brouwer-Robert SPAARNE 8 is vanaf Donderdag 12 Aug. AFWEZIG Praktijk Dr. Van Hasselt, Linnaeuslaan 20. Heren - (ostuums f 1.90 Wollen Dekens f 0.75 Profiteert spoedig van deze speciale maand- reclame, welke slechts geldig is tot het eind dezer maand. Filiaal: Ged Oude Gracht 11 t/o. Postkantoor Tel. 15900 Haarlem Kennel Thornwood Pension v. Huisd. Scheren, pluk ken en wasschen. Verk. alle soorten honden. Van 't Hofstc. 93. Tel. 16908.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3