STERADENT Zes menschen verdronken AKKERTJES# Dr. Colijn antwoordt Cordell Hall Zes H.A. heide verloren gegaan. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 HA ARE EM'S DA GEE AD 3 Met groote belangstelling van bet „Statement" kennis genomen. Onze cmnister-president, de lieer Colijn, heeft thans geantwoord op het toekende „statement" van den Amerikaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Huil. De minister-president zegt met groote belangstelling kennis te hebben ge nomen van de verklaring van den heer Cordell Hull van 16 Juli j.l. dr. Colijn is zeer getroffen door de ge lukkige bewoording van dit vade mecum voor al wie het goed meent met de toekomst van het niensch- dom en er is in deze verklaring geen enkel punt, dat niet een element vormt van Nederland's traditioneele politiek. De verklaring lijkt in het bijzonder van belang, aangezien zij noch uitsluitend bestaande belangen noch gerechtvaardigde aspiraties steunt, doch een gelukkigen midden weg inslaat tusschen den eerbied welke men verplicht is jegens ge vestigde rechten en de oplettendheid, welke ieder staatsman, dien hoogen naam waardig, verschuldigd is aan nieuwe krachten, werkzaam op in ternationaal terrein. De heer Huil heeft de wereld ge wezen op een aantal gewichtige pro blemen van dringenden aard, waar van het probleem der ontwapening met zijn menigvuldige consequenties op economisch zoowel als op poli tiek terrein wel het meest urgent lijkt. Dr. Colijn is er eveneens diep van overtuigd, dat de internationale organisatie, zooals deze heden ten dage bestaat, niet lang meer on gewijzigd kan blijven, zonder de toe komst ernstig in gevaar te brengen en hij is er zeker van dat Nederland te allen tijde gereed zal staan en zich gelukkig zal prijzen om met terdaad mede te werken aan de verbetering van de bestaande in zettingen. Zijn verwachtingen zijn gelegen in de bekwaamheden van hen, bekleed met het gezag om de beginselen, vervat in de verklaring van den heer Huil, te verwezen- ten einde practische resultaten te verkrijgen en hij zal zich gelukkig prijzen tot dat doel actief te kun nen medewerken. INBRAAK IN FOTOZAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot een fotozaak aan de Josef Israelskade te Amster dam. De dieven zijn het huis binnenge door aan de achterzijde het huis te ondergraven en daarna een gat in den vloer te maken. Een aantal kostbare camera's is ontvreemd. Na drie maanden in vrijheid gesteld. Duitsch arrest van Nederlandsche dame opgeheven. Ongeveer drie maanden geleden is aan de grens te Wyler bij Nijmegen aangehouden een der groote autobussen van de reisonderneming v. d. R. te Grave. Eenige chauffeurs der onder neming, die in den wagen zaten, werden aan gehouden, evenals de vrouw van v. d. R. De chauffeurs wei-den spoedig op vrije voeten ge steld, doch mevr. v. d. R. werd in voorarrest gehouden, onder verdenking motoronderdeelen, welke in Duitschland waren vervaardigd, te hebben ingevoerd, zonder bij de betaling aan de clearingvoorschriften te hebben voldaan, terwijl zij tevens verdacht werd van deviezen- smokkelarij. Naar wij thans vernemen is mevr. v. d. R. op vrije voeten gesteld op grond van het feit, dat ontduiking van de clearingvoorschriften niet van dien aard is, dat latnger voorarrest noodzakelijk moet worden geacht Bovendien bleek zij niet direct schuldig te zijn aan de- viezensmokkelarij Loonsverhooging in Tilbnrgsche wolindustrie. Met ingang van 16 Augustus a.s. De vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen heeft aan de arbeidersor ganisatie „St. Lambertus", „de Eendracht" en „Unitas", zulks in verband met de door deze organisaties gevoerde actie tot verbetering der arbeidsvoorwaarden, een schrijven doen toe komen, waaraan het volgende is ontleend: In veiwolg op onze conferentie van j.l. Dins dag is het ons aangenaam u te kunnen mede- deelen, dat onze vereeniging besloten gheeft op korten termijn, en wel voor het eerst over de loonweekloonweek van 16 t.m. 21 Augustus a.s. een toeslag op de verdiende loonen uit te keeren van 5 pet. De toeslag zal worden be rekend over hetgeen in uur- of stoüloon, resp. in vast weekloon, wordt verdiend; de kinder toeslag blijft mitsdien ongewijzigd. Dat onze vereeniging tot het toekennen van een toeslag van 5 pet. op de loonen besloot, moge door u worden beschouwd als een er kenning dezerzijds van de bezwaren, die vooral voor de gezinnen verbonden zijn aan de ten opzichte van verschillende onderdeelen van het arbeidersbudget waar te nemen stijging der kosten van het levensonderhoud. Anderzijds wenschen wij nog eens met klem te herhalen hetgeen in de met uwe hoofd besturen gevoerde besprekingen reeds bij her haling is naar voren gebracht, dat econo misch beschouwd de toestand der Tilburgsche wolindustrie op dit oogenblik geen loonsver hooging toelaat. Door onachtzaamheid met vuur. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ontdekte de brandtorenwacht van Schaarsbergen brand op een stuk heide op het landgoed „Heidepol", gelegen naast de terreinen van het landgoed „De Hooge Veluwe" aan den Konings weg bij Arnhem. De bestrijding van het vuur werd terstond aangevat door de boschbrand weer van Schaarsbergen, welke ver sterking ontving van de brandweer van Arnhem, van militairen van het Arnhemsche garnizoen en van jonge lieden van het R.K. werkkamp „De Kempenberg". Na ruim twee uur werken had men het vuur onder de knie. Een oogenblik werd ge vreesd, dat de vlammen zouden overslaan op de bosschen van „De Hooge Veluwe", doch door het aan leggen van brandgangen wist men dit te voorkomen. Ongeveer zes tot zeven hectaren heide en eenig opgaand hout, dat ver spreid op deze oppervlakte stond, wer den een prooi der vlammen. Men zoekt de oorzaak van den brand in onachtzaamheid met vuur, doch zulks staat niet vast. Reiziger uit (len trein geslingerd. OP SLAG GEDOOD. Schuifdeuren van Dieseltrein geopend om verkoeling te krijgen. Zondagmiddag is de 28-jarige apo theker J. Nijmans uit Waalwijk onder de gemeente Schalkwijk uit den Die seltrein gevallen, die te 14.39 uur van Culemborg vertrekt. De man was op slag dood. Het slachtoffer bevond zich met vrouw en kinderen in den trein. In verband met de hitte had hij het schuifportier van den trein ge opend, om zoodoende van den frisschen wind te kunnen genieten. In de bocht, die de spoor lijn bij Schalkwijk maakt, is hij uit den trein geslingerd. Drie beruchte inbrekers gearresteerd. Dank zij de oplettendheid van een be woonster van de Bilderdijkkade te Amster dam zijn Zondagmiddag drie beruchte hoofd stedelijke inbrekers op heeterdaad bij een inbraak in een woning aan die kade gear resteerd. Bij de arrestatie van de inbrekers heeft een 16-jarige padvinder de politie goede diensten bewezen. Met een revolver van een agent in de hand heeft de kordate jongen een der inbrekers gedurende eenigen tijd in bedwang gehouden, waardoor de agent ondertusschen gelegenheid kreeg ook een der andere mannen te pakken. Geschil tusschen Dr. Deterding en de Veehouderijcentrale. Dr. Deterding geldelijke satisfactie verleend. Eenigen tijd geleden is er, naar het Alg. Handelsblad verneemt, een ernstig geschil ontstaan tusschen dr. Henry Deterding en de Veehouderij centrale en wel over den prijs, dien dit crisis-lichaam aan dr. Deterding had gerekend voor de door hem van haar ekochte en naar Duitschland gezonden var kens. Door vergelijking nl. van dezen prijs met dien, welke naar naderhand bleek aan een ander in rekening was gebracht, kwam de heer Deterding tot de ontdekking, dat hij ruim een ton te veel had betaald, althans ver geleken bij den prijs, waarvoor aan bedoelde groote firma was geleverd. Na besprekingen, die een ernstig karakter hebben gedragen, is aan dr. Deterding gelde lijk satisfactie verleend. PROBEER DAN OP ONZE KOSTEN! STERADENT verwijdert de hardnekkigste vlekken en aanslag. Het is afdoende en absoluut onschadelijk. Het wordt door duizenden tandartsen over de geheele wereld gebruikt en aanbevolen. KNIP DEZE ADVERTENTIE UIT en zend haar, voorzien van Uw naam en adres vóór 19 Augustus a.s. in open enve lop, gefrankeerd met' Ufo ct. aan N.V. Han del Mij. Reckitts, Pharm. Afd,,de Bilt (Utr.) U ontvangt dan gratis en franco een monster STERADENT. STERADEN Verkrijgbaar bij Drogisterij A. 3. v. d. P I G G E, GIERSTRAAT 3. (Adv. Ingez. Med.) Slachtoffers van de warmte. Het water heeft Zaterdag en Zon dag duizenden menschen, die gingen baden, verkoeling gebracht. Maar helaas heeft dit weer zes menschen- levens gekost. In Deest (Maas en Waal) waren Zaterdag middag de twee dochtertjes van den heer v. d. Werf in een kolk aan het baden. Plotse ling zonken de kinderen in de diepte weg. Het 14-jarige dochtertje verdween en kwam niet meer boven. Het jongere meisje geraakte be wusteloos en ikon nog door ijlings toege schoten buren uit het water gehaald worden. Onder de gemeente Ouyik, is Zondagmor gen om half elf de 16-jarige H. Broeren ver dronken. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Waarschijnlijk trad de dood in ten- evolge van hartverlamming. Zondagmiddag te vier is bij het baden in de Lek onder de gemeente Vreeswijk de 15- jarige L. Hugo, afkomstig uit Gouda, ver dronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. De jongen was bij familie te Utrecht gelogeerd. De 21-jarige G. J. Edelijn is Zondagmiddag bij het baden in den IJssel nabij Wij he ver dronken. Zondagavond is de 24-jarige S. Brouwer uit Wolverga, bij het zwemmen in de veen- scheiding te Heerenveen verdronken. De 28-jarige G. B. uit Kerkdriel is Zater dagavond omstreeks half zeven bij het zwem men in de Waal verdronken. is zoo'n kokertje "AKKERTJES" een reis-apotheek op zichzelf, want ze helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagenziekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, enz. AKKER. CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) Verkrijgbaar bij Drogisterijen VAN EDEN. Gr. Houtstr. 161, Gen. Cronjéstr. 49, Spaarne 38 Zaterdagmiddag is in de Biesbosch het lijk gevonden van den 49-jarigen landarbeider A Verwoerd, gewoond hebende in de gemeente Werken en Sleeuwijk. Het hoofd vertoonde een groote wonde. De politie stelt een onderzoek in. BIJ HET STEEN LOSSEN OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Tegen het middaguur waren Zaterdag te Appeltern eenige arbeiders bezig met het lossen van een schip met steenen. Op een gegeven oogenblik zakte een hoeveelheid steenen weg. De vracht k\^am terecht op den twintigjarigen arbeider O. uit Haren bij Me- gen. Hij sloeg overboord en verdween met de steenen in de diepte. Vier andere arbeiders, die boven op de steenenlaag stonden, wisten zich te redden door met een verren sprong in de Maas te springen en naar den oever te zwemmen. Wielrijder bij botsing gedood. Zondagavond omstreeks negen uur is op den van Heemstra weg te Beuningen de 16- jarige M. Schiks, toen hij, op zijn rijwiel ge zeten, uit een zijstraat den weg kwam oprij den, tegen, een passeerende personenauto, be stuurd door den heer S. uit Eist gereden. Met een zware hersenschudding, is de jongen naar het Liefdegesticht te Beuningen overgebracht. Korten tijd na aankomst aldaar is hij over leden. De auto, die nog trachtte uit te wijken, reed tegen een bermpaaltje, waarbij zij ern stig werd beschadigd. Vorstelijke acteurs op de planken Het Wereldtheater, onder directie van Ti tus Leeser, waar gedurende de geheele week, drie maal per dag een uiterst gevarieerd en vaak bijzonder verzorgd programma werd afgewerkt, waarin elk land de gelegenheid kreeg, iets eigens voor het voetlicht te bren gen, vulde zich Zaterdagavond voor de laat ste maal. Voor de laatste maal heeft het pu bliek enthousiast meegezongen met de popu laire wijsjes, door den luidspreker over hun hoofden gestrooid, voor de laatste maal heeft het geapplaudisseerd op de maat van de vroolijke muziek die de nummers bege leidde. en voor de laatste maal hebben de padvinders uit de meest uiteengelegen dee- len der wereld hun beste beentje voorgezet. Het laatste nummer van deze slotvoorstel- ling, verzorgd door jongens van het Zweed- sche contingent, droeg een zeer bijzonder ka rakter, doordat zoowel Prins Gustaaf Adolf als zijn neef, Graaf Bernadotte, hier aan medewerkten. Dit nummer, waarin de ge dachte der padvinderij en haar ontstaan werden gesymboliseerd, was bijzonder goed verzorgd, vooral ook wat de prachtige cos tumes betreft. Graaf B'ernadotte vertolkte hierbij zelf de rol van Lord Baden Powell, terwijl Prins Gustaaf Adolf zijn jongens ach ter de cc., osen assisteerde en een deel van den tekst zegde. Ongetwijfeld zullen velen het betreuren, dat dit unieke Wereldtheater, met zijn char mante afwisseling en zijn enthousiaste me dewerkers weer gesloten is. Zoowel voor den directeur, Titus Leeser. als voor oubaas Bijlo met zijn jongens, die vaak moeite hadden om het talrijke publiek dat zich telkens weer voor de toegangspoorten verdrong, baas te blijven, is de reeks van voorstellingen een waar succes geworden. Zooals trouwens vrijwel alles op deze Jam boree, De Chief Scout heeft Zaterdag de groote demonstraties der zeeverkenners op de Kagerplassen bijgewoond. Lord Baden Powell inspecteert de opgestelde eerewacht. Zaterdagavond heeft het schitterend geïllumineerde opleidingsschip van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart „Prinses Juliana", dat van den Zeeverken nersdag op de Kaag terugkeerde, ligplaats gekozen in het Spaarne nabij de Melkbrug. Voor dit fraaie schouwspel bestond veel belangstelling. Het ideaal van den Chief: Verbroedering der volken De stemming heeft op het oogenblik, nu het einde van de Jamboree voor de deur staat, haar hoogtepunt bereikt. De verbroedering der internationale jeugd, het ideaal van den Chief, is op de Hollandsch Jamboree in optima forma tot stand gekomen. En het is prettig te weten, dat onze Nederlandsche verkenners voor een zeer groot deel daartoe hebben bijgedragen. Want van hen is het initiatief uitgegaan en in alle subkampen waarin Hollandsche jongens zijn ondergebracht is dit gestimuleerd om des middags buitenlandsche padvinders op de thee te vragen, ten einde op aangename wijze met elkaar kennis te maken of de kennisma king te hernieuwen en de banden van broe derschap te versterken. Dit voorbeeld werd spoedig door de buiten landsche contingenten gevolgd en zoo werd door de jeugd de brug geslagen voor het groo te einddoel: de verbroedering der naties. Want deze duizenden hier vereenigde jonge mannen en daarachter de millioenen, tot wie zij de broederschapsgedachte van deze wereld- bijeenkomst zullen uitdragen, worden spoedig mannen, en ieder op eigen terrein, hetzij in hooge of in ondergeschikte functie, zal zich in de toekomst de onderlinge waardeering we ten te herinneren en in het contact met het buitenland op zijn wijze kunnen bijdragen tot de bevordering en versteviging van den we reldvrede. Uit dit oogpunt bezien is het dan ook een verheugend verschijnsel, dat de padvindersbeweging over de geheele wereld in de laatste jaren zoo'n groo te vlucht heeft genomen en ook daar om is het van zoo groot belang, dat deze Jamboree dit jaar is gehouden in ons „land van den vrede", welk feit voor de vreemde gasten een groo te stimulans blijkt te zijn, om met nog grooter enthousiasme en energie het padvindersideaal de wereld te doen veroveren. In dit opzicht zal ieder, die het wel meent met den vrede, den Chief Scout in de hoogste mate dankbaar zijn, dat hij het initiatief heeft genomen tot „het spel van verkennen voor jongens". Een simpele niet veel zeggen de beschrijving van deze groote beweging. Maar wanneer men weet, en dat leert deze Jamboree ons voldoende dat daarin mede is geïncorporeerd de groote gedachte van ver broedering, dan zal het niemand hebben ver wonderd, dat hoogstaande menschen, die zelf buiten de beweging staande, doch volkomen bevoegd tot een oordeel, den Chief Scout waardig hebben gekeurd voor de groote onder scheiding met den Wateler-vredesprijs. Moge daarom deze Jamboree over de geheele wereld de harten geopend hebben voor zijn groote ideaal en moge zij voor wat Nederland betreft, tot stand hebben gebracht, dat thans alle verschillen welke zich vóór de totstandkoming van dit wereldgebeu ren in de organisatie hebben geopen baard, op inspiratie van het nu ge geven voorbeeld van internationale verbroedering, voor goed zijn verdwe nen, opdat in de komende jaren zon der versnippering, doch met vereen de krachten verder kan worden gear beid op den ingeslagen weg. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In d<* onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) De buitenlandsche Padvinders in Haarlem. Voor ieder een herinnering? Een onzer lezers schrijft het volgende: Nu er zooveel verkenners uit alle streken van de wereld dagelijks onze mooie stad bezoeken en door hun aanwezigheid aan Haarlem een bijzonderen aanblik verleenen, zou het een aar dige attentie zijn. indien iedere padvinder een herinnering ontving. Zou het niet mogelijk zijn kleine schildjes te laten vervaardigen, waarop met enkele woorden aan het bezoek in ons land en onze stad herinnerd wordt? De kosten hiervoor zullen toch niet te hoog zijn, en hoe groot de propagandistische waarde hiervan is, behoeft geen betoog. PERSONALIA. A Geslaagd voor de huisacte Duitsch M.O mevr. A. A.E. DenijsKlipp, te Haarlem. Mej. Th. C. M. v d Aleer, te Haarlem, slaagde voor Engelsch Aï.O. A. De heer H. Franz, te Haarlem, is geslaagd voor de acte N-IV a (handteekenen en deco ratief teekenen). Misdaad in het spel? Lijk van een man gevonden. De laatste voorstelling in het Wereldtheater.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5