Jamboree op passende wijze gesloten. Ontroerende woorden van den Chief Scout. SABA, EEN ROTS IN ZEE. Voor het laatst laaiden de vlammen op. De Bilt voorspelt: DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 HAARD EM'S DAGE DAD I Het Prinselijk Paar woonde het kampvuur bij. De laatste dag van de Jamboree bracht, zooals wel haast vanzelf sprak, een stralend zonnetje. Reeds vroeg waren er tal van bezoekers ,die rustig voor de hekken het officieele openingsuur afwachtten. Gelukkig voor hen, werden zij door het dichte bladerdak van de fraaie boomen beschermd voor de verzengende zonnestralen. Zoo druk als Zondag is het echter niet geworden. Want Zondag werd de recorddag van de Jamboree. Niet minder dan 125.000 per sonen bezochten het terrein. Aan belangstelling heeft het de Jamboree dus niet ontbroken en het aantal bezoekers heeft ver en ver het aantal overschreden, waar op bij de begrooting was gerekend. Meer nog, de Nederlandsche Jamboree heeft ook alle voorgaande geslagen. Welk een succes voor de organisatoren van dit wereldgebeuren en voor allen, die op een of andere wijze aan de totstandkoming van deze tijdelijke tentenstad hebben medegewerkt. De padvinderij heeft hiermede een groote stap in de goede richting gedaan, en allen, zoowel de bezoekers als de duizenden deelnemende jongens zullen aan deze Jamboree prettige herinneringen bewaren. Wederom wapperden langs de ruime arena de vlaggen, wederom schetter den de trompetten, en rommelden de trommels hun rhythmische blijheid over het zonnige grasveld, terwijl een koele wind de warme zon tot een ge not maakte. De Schotsche bagpipes joedelden, muziekkorpsen trokken voorbij, stoet na stoet rukte op en stelde zich op het groote marsch- terrein achter de arena op. Het laatste défilé van deze wereldjamboree ging aanvangen. Tegen half drie begonnen de arena-tribunes vol te loopen. Op de eeretribune hadden de Chief Scout en Lad}' Baden Powell, generaal Behrens benevens eenige andere autoriteiten plaats genomen. Van de groote mast wapperde boven de vlaggen der andere naties uit, de Ne derlandsche driekleur. Toen weerklonk de muziek en trokken de contingenten de arena binnen. Voorop de kampleiders en de sub-kamp-leiders. Dan in omgekeerde alphabetische volgorde de padvin ders-contingenten: de blauwe Zweden, met Prins Gustaaf Adolf aan het hoofd, de IJslan- ders, de Venezolanen, enz. enz. Staande zag de Chief Scout na al deze ver moeiende dagen de jongens voorbijtrekken, voor iedere nationale vlag het padvinders- saluut brengende. Onafgebroken rukten de duizenden scouts op. marcheerden de arena rond, tof; zij aan den ingang de volgende groe pen ontmoetten, om dan aan de binnenzijde aan te sluiten, zoodat steeds breeder rijen onder een steeds kleuriger beweeg van vlag gen, zich langs de tribunes bewogen; een machtig schouwspel. In het midden van het terrein stond de ..raadsrots" opgesteld, om ringd door een cordon voortrekkers. Meer en meer vulde zich de groote arena en het werd één golvende massa. Toen de Neder landsche groep met zijn achtduizend man voorbijgetrokken was, leek het of er niets meer bij kon, en toch moesten er nog zoovelen komen. Steeds compacter werd de menigte op het middenterrein, maar steeds opnieuw werd er plaats gevonden-voor de duizenden die nog voorbij marcheerden. Vandaag waren het de Franschen, die de aardige gedachte hadden, wuivend met allerlei kleurige doeken den Chief luide toe te juichen, terwijl de Poolsche vliegers in de formatie van een vliegtuig voorbijtrokken. Bij het Ameri- kaansche contingent hadden de Indianen weer veel bewondering. Het Engelsche contingent, dat door luide juichkreten zijn aanhankelijk heid aan den Chief uitte, trok gearmd voorbij de eeretribune, als een symbool van de ver broedering. In de achterste gelederen mar cheerde de Lord Bishop van Jarrow mede. Inmiddels hadden de padvinders op het middenterrein zich met het front naar de eeretribune opgesteld. Daarachter sloten de laatst defileerenden zich aan. Toen was het groote moment aangebroken, waarop de Chief Scout zijn jongens zou toe spreken. Een pad naar de raadsrots was open gehouden, en tot aan de eeretribune was een eerehaag van scouts opgesteld. De Chief liet toen de duizenden padvinders op den grond plaats nemen, en schreed onder luide toe juichingen naar de raadsrots, gevolgd door een staf van officials. Op de raadsrots aangekomen, plaatste Lord Baden Powell zich voor de microfoon, maar kon geruimen tijd niet aan het woord komen, doordat vliegtuigen, waarmede de zgn. handi capped scouts een rondvlucht maakten, laag over de arena vlogen, en het geronk der mo toren alles overstemde. Toen de stilte eindelijk ingetreden was, begon Baden Powell zijn rede. .Padvinders, gij zijt hier na lange marsehen bijeengekomen. Gij moet vermoeid zijn, na al deze dagen van rondtrekken door het kamp. Ik zal daarom kort zijn en alleen zeggen, .dat wij thans gekomen zijn aan het einde van de Jamboree, die eerst gisteren pas schijnt te zijn begonnen. Gedurende de korte dagen van deze Wereld jamboree, hebben tot mijn vreugde alle pad vinders het grootste deel van hun tijd besteed aan het sluiten van vriendschappen. Dat is ook het doel der padvinders: zooveel mogelijk vriendschap in andere landen te sluiten, De dagbladen hebben géschreven over een Kinderkruistocht. Dit is een zeer juist woord, omdat jullie werkzaam zijt voor een groote zaak, den kruistocht voor den vrede. De kruis tocht die jullie hebt ondernomen, heeft in sommige opzichten eenige overeenkomst. Ook jullie komen uit alle deelen van de wereld bijeen, om vriendschap te sluiten, een taak even groot als van iedere andere kruistocht- Probeer daarom zooveel mogelijk vrienden te maken in andere landen. Over enkele jaren zijn jullie volwas sen mannen in jullie land. Dan zullen de moeilijkheden komen, dan zullen ilch conflicten voordoen, dan zal wel licht weer gesproken worden over oor log en vrede. Maar als je veel vrienden hebt in andere landen, zul je geen oorlog met hen willen maken. Dan weet je. dat er geen betere weg is tot oplossing van de conflicten dan onder ling overleg cn vriendschappelijke re geling. Toen de kruisvaarders uittrokken, hadden zij op hun schepen een Jacobsstaf, die thans de totem is van deze Jamboree. Het is een instrument om den weg te kunnen vinden. Laat deze totem voor ons een gids zijn, om ons de richting te bepalen naar den vrede. Onze totem is veelomvattend. Hij draagt een kruis en kan dus een gids zijn voor alle Christenen, maar hij draagt meer en kan alle landen en klassen omvatten. Daarom is het een goede totem voor de padvinders. Laat ons thans onze campagne voor den vrede voortzetten. Ik zal nu aan den leider van ieder contingent een kleine copie uitreiken van den Jacobsstaf om- mee te nemen als een symbool, dat herinneren kan aan ons doel: goede wil en vriendschap als voornaamste middelen om vrede te bevorderen en in stand te houden". Ontroerende woorden. Na deze rede. die in aandachtige stilte door de padvinders werd aangehoord, reikte de Chief de Jacobstaven uit en richtte toen voor de tweede maal, zeer ontroerd het woord tot de jongens: „De tijd is nu voor mij gekomen om vaarwel te zeggen! Ik hoop, dat jullie een gelukkig leven zullen lei den. Jullie weet, dat ik in mijn één- en-tachtigste jaar ben en het einde van mijn leven nader. De meesten van jullie staan aan het begin en ik wenseh, dat jullie leven gelukkig en vol succes zal zijn. Je kunt dit be reiken door je best te doen de Pad vinderswet uit te dragen, je leven lang, wat ook je functie moge zijn en waar je ook bent. Ik hoop. dat jullie allen den Ja- cobstaf van de Jamboree op je uni form zult houden en dat je zult trachten er aan te blijven denken, wat de beteekenis is van dezen staf. Door deze beteekenis in acht te blij ven nemen zul je geholpen worden bij je streven God's rijk van den vrede en den goeden wil te vestigen. Deze totem zal je altijd de pad- vinderswet in herinnering houden en den prachtigen tijd, die wij in Ne derland hebben gehad. Hij zal je helpen, uitgerust te zijn gedurende heel je leven en onze padvinders- idealen van goeden wil en den hel penden band der kameraadschap te verbreiden onder al degenen, die wij ontmoeten. Mijn boodschap aan jul lie is: vriendschap te verspreiden en broederschap over de geheele wereld. Vaarwel en God zegene jullie al len". Drie geestdriftige cheers volgden na een ontroerende stilte op deze indrukwekkende woorden, nog drie cheers voor den Neder- landschen hoofdverkenner Staatsraad Ram- bonnet en het laatste défilé was ten einde. Diep onder den indruk verlieten de pad vinders langzaam het terrein. Tot de Nederlandsche bezittingen, die op de Jamboree met een contingent vertegen woordigd waren, behoort ook Saba, een der Eilanden boven den Wind. Het was maar een klein groepje van zes flinke, gebruinde jon gens, onder commando van hopman M. van der Maarel, doch hun kranige verschijning tijdens de défilés ontlokte het publiek tel kens weer een warm applaus. Wij hebben den heer van der Maarel eh zijn jongens eens opgezocht in hun kleine kampement in sub-kamp VII, waar de Ne derlandsche driekleur fier wappert boven het kleine tentje. De jongens zijn bezig, het mid dagmaal te bereiden en de aanwijzingen die zij elkaar geven, zijn alle in het Engelsch. Als wij onze bevreemding daarover tegen over den heer van der Maarel uiten, vertelt hij ons, dat Eng'elsch de gebruikelijke om gangstaal op Saba is. Dit vindt zijn oorzaak hierin, aldus onze zegsman, dat de leer krachten bij het onderwijs hoofdzakelijk in- heemschen zijn, die het Nederlandsch niet of nauwelijks machtig zijn. Trouwens, zoo vervolgt de heer van der Maarel, we zijn op dit Nederlandsche grond gebied slechts met z'n vieren Hollanders. De rest van de blanke bevolking, ongeveer vijf tig families, stamt af van Deensche en En gelsche zeeroovers. Het totale aantal inwoners van ons eiland bedraagt ongeveer twaalfhonderd, waarvan achthonderd zwarten. Deze vormen een vrij streng afgescheiden groep, en vermenging van het blanke met het zwarte ras komt niet voor. aangezien deze laatsten afstam men van vroegere slaven, en nog steeds niet heelemaal volwaardig worden geacht. Zoo behooren van de zeven-en-twintig padvinders op Saba, slechts twee tot het zwarte ras. Zou ik er meer inheemschen in halen, aldus hopman van der Maarel, dan zou ik mijn blanke jongens kwijt raken, ten zij ik twee groepen kon oprichten. De ouders van de blanke jongens zouden het echter nimmer goedvinden, dat hun zoons met een groot aantal kleurlingen in één groep ver zameld waren. Bet eiland, waarschijnlijk een uitgedoofde vulkaan, is eigenlijk niets anders dan een rots, die loodrecht uit zee oprijst, aldus de heer v. d. M. De top is vrijwel steeds in de wolken gehuld, en ook twee der dorpen lig gen meestal in de wolken. De omtrek van het eiland bedraagt ongeveer 12.5 K.M. en de doorsnee slechts 4 K.M. Er is wat landbouw en veeteelt, doch slechts voor eigen gebruik, terwijl nog tal van voorwerpen en grondstoffen moeten worden ingevoerd. Toch zijn de bewoners gehecht aan deze vrijwel kale rots. Want hoewel dé mannen vrijwel allen op hunachttiende jaar het eiland verlaten, en als zeevaarder of arbei der bij de petroleummaatschappijen een em plooi vinden, keeren zij meestal op hun zes tigste jaar weer terug, om hun verdere le vensdagen op het eiland te slijten. Doordat de mannen allen wegtrekken, is het aantal vrouwen er naar verhouding zeer groot, nl. zes vrouwen op één man. De band met het moederland, vervolgt de leider op een desbetreffende vraag van ons, laat zeer veel te wenschen over. Het grootste deel van de bevolking voelt zuiver Ameri- kaansch, doch gelukkig brengt de padvinderij hierin eenige verandering, Daarom is deze Jamboree ook van zooveel belang, omdat de jongens, die hier geweest zijn, alles wat zij beleefd hebben, daar" zullen vertellen, en daarmede den band met Nederland, waartoe Saba dan toch behoort, zullen verstevigen. De jongens, zoo besluit hopman van der Maarel. hebben hun oogen uitgekeken, toen we hier arriveerden. Want op Saba kennén we noch auto's, noch fietsen, zoodat dat al een heel sensatie voor hen was. En zoo was er meer, dat geheel vreemd voor hen was. Maar het belangrijkste Is, dat zij Neder land, welks onderdanen zij zijn, hebben lee- ren kennen. We hebben eigenlijk al veel te veel van den kostbaren tijd van hopman van der Maarel opgeëischt, doch het was slechts, om onze belangstelling voor deze vrijwel onbe kende Nederlandsche bezitting te bevredi gen en we zijn, dank zij de vriendelijke en bereidwillige inlichtingen van den hopman al een heel stuk wijzer geworden. We wenschen hopman van der Maarel een voorspoedigen terugtocht toe en we hopen maar. dat het taalverschil de totale onwe tendheid van ons Nederlanders omtrent hun geboortegrond verborgen heeft gehouden. Grootsch besluit van de Wereld-Jamboree. Hartelijk medeleven van het Prinselijk Paar. Tot groote vreugde van de duizenden pad vinders. die gisteravond om acht uur rond het laatste Jamboree-kampvuur zaten ge schaard, verschenen plotseling, zonder dat iemand hun komst had kunnen bevroeden, Prinses Juliana en Prins Bernhard met een klein gevolg in hun midden ten einde vol komen in den geest van dit kameraadschap pelijke padvindersfeest eenvoudig onder de menigte knapen dit laatste en intieme kampvuur mede te maken. Er was tot dit laatste kampvuur geen pu bliek toegelaten. De padvinders wilden dit afscheidsfeest liever geheel onder elkander blijven. Het was heerlijk weer en vele pad vinders, die met dekens en wollen jakken ge wapend naar het kampvuur getrokken wa ren, zullen er weinig gebruik van hebben be hoeven te maken. Op de rij door padvinders zelf getimmerde eerezetels namen achtereenvolgens plaats de Chief Scout, Lord Baden Powell, gehuld in een pittoreske mantel, waarop alle teekens der tot dusverre gehouden wereldjamborees geborduurd waren, Prins Gustaaf Adolf en tal van kampautoriteiten, benevens de Bis schop van Jarrow, die gisteren voor de Brit ten de godsdienstoefening had geleid. Zooals gebruikelijk werd het vuur. ontsto ken door middel van Indiaansche vuurbogen, waarmede een rond stukje hout zeer snel in een soort tonder wordt rondgedraaid, tot dit begint te smeulen. Met den gloeienden ton der wordt dan een viertal fakkels en daar mede het kampvuur ontstoken. Tijdens het vuurmaken werd een soort In diaansche bezweringsformule uitgesproken Roode gloed, roode gloed, behoedt ons tegen de koude, laat de wereld zich aan onze idea len verwarmen, zooals wij ons warmen aan je vlammen. Vervolgens werd de Baden-Powell- yell uitgebracht en zouden de jon gens beginnen met het zingen van het Jamboree-lied in het Engelsch, Fransch en Nederlandsch, toen plot seling in een uithoek van de duin pan, langs welks hellingen de tien duizenden scouts gelegerd waren, groote beroering ontstond, die zich, alle aanmaningen van den kamp vuurleider Pom van Voorthuisen ten spijt, al spoedig over de aanwezigen verspreidde. Hoeden en mutsen wer den in de lucht geworpen, heele groe pen stonden te dansen van opgeto genheid en plotseling begonnen onge veer de vijf en twintigduizend fris- sche jongensstemmen spontaan het Wilhelmus te zingen, dat plechtig en indrukwekkend klonk over het stille duinlandschap, waar de avond reeds begon te vallen. Een oogenblik om nooit te verge ten. Want toen wisten alle jongens het, zonder dat iemand het hun ge zegd had: Prinses Juliana en Prins Bernhard waren komen binnenval len in het groote padvindersgezin, om gezamenlijk met de jongens in ongedwongen vreugde dit laatste feest van de Jamboree mede te vie ren. Prinses Juliana zocht lachend en verheugd over de hartelijke ontvangst, een plaatsje in het zand. Zij wilde er niets van weten, plaats te nemen op de eerezetels. Vanavond was zij evenals al die tallooze jongens een jong en gelukkig menschenkind tusschen anderen. Prms Bernhard zette zich eveneens in het zand neer, aan de voeten van Baden Powell en Prins Gustaaf Adolf van Zweden, de kleinzoon van den Zweedschen koning, kwam naast hem zitten. Onmiddellijk daarna werd het program ma voortgezet, nadat eerst nog uiting aan de blijdschap was gegeven door den hallo-yell, luidende: We are glad to meet you, we are glad to greet you, hallo, hallo, hallo (Wij zijn blij je te zien, wij zijn blij te verwelkomen, hello, hallo, hallo). Het Tsjecho-Slowaak- Een indrukwekkend overzicht van de tienduizenden -padvindersdie Maan dag bij de sluitingsplechtigheid van de Wereldjamboree op het demon stratieterrein voor den Chief Scout defileerden. sche padvindersorkest zette toen een aantal Hollandsche liedjes in, die door allen, ook door de Koninklijke gasten lachend en uit volle borst werden meegezongen. Er volgde toen een uitgebreid programma van opvoeringen, de een al aardiger dan de ander. Er werd een Hollandsche yell uitge bracht, waarin de Prinses met vreugde in stemde: Rood, wit, blauw, oranje, Nederland, Nederland. Je maintiendrai, leve de N.P.V., een charmant klein Oostenrijkertje jodelde, dat het een lust was, de Tirolers schuhplat- lerden; het bekende Varialied werd gezon gen, waarbij het geheele kamp aan het schuitjevaren sloeg, de rij van Prinses Ju liana, Prins Bernhard en Gustaaf Adolf al even vroolijk meedeïnende als ieder ander, uiteraard tot enorme en uitbundige voldoe ning van de padvinders, wier hart Prinses Juliana dezen avond voor goed gestolen heeft. En zoo ging het den geheelen avond door. Geen lied werd door de padvinders gezon gen, of Prinses Juliana stemde van harte in, geen yell werd uitgebracht of onze jonge Prins"s deed mee, ernstig en volkomen op gaande in haar poging het zoo goed moge lijk te doen. Het was voor de jongens om nooit te vergeten. Achter elkaar volgden de Franschen, de Polen, verschillende yells o.a. een Hon- gaarscne, waarbij de naam Vogelenzang niet werd uitgesproken, maar door vogelgefluit werd aangegeven een clown, het Piet Heinlied, John Brown, het Poolsche orkest, te veel om allemaal op te noemen en eigen lijk te aardig om niet stuk voor stuk te be spreken en nog eens op te' halen. Een aller aardigst moment was, toen de verpleegsters, die in 't kamphospitaal de zieken behandeld hebben, op het podium verschenen en op de wijs van: In een blauw geruiten kiel, een eigen vervaardigd gedicht zongen, dat stor men van gelach ontketende. De Syriërs zongen en dansten, een Hon gaar gaf een solo op een oud-nationaal in strument. de Belgen gaven een aardig, op muziek gedanst kwajongensgevecht te zien, canons werden gezongen. Indianen lieten een adelaarsdans zien en zoo verliep deze laat ste avond van de wereldjamboree in een feeststemming, die door de aanwezigheid van het Prinselijk Paar, tot zoo'n hoogtepunt gestegen was. dat wel niemand onder de pad vinders zal zijn, die er niet mee zal instem men, wanneer wij schrijven, dat het slot te vens het hoogtepunt geworden is van dit op zoo grootsche wijze geslaagde padvin dersfeest. Meest zwakken wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 766.4 m.M. te Rennes en Biarritz. Laagste 750.5 m.M. te Ingö. Het kleine minimum, dat gistermorgen regen bracht in Ierland, trok recht Oostwaarts en ligt thans over de Noordzee en brengt een weinig regen in ons land. Over de Britsche eilanden ligt thans weer een rug- van hoogen luchtdruk en daarachter op den Oceaan weer een vlak minimum. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuiden breidt, zich nog geleidelijk over Zuid- Europa uit. In Frankrijk en in de Alpen vielen plaatselijk onweersregens, Saentis had 20 m.M. regen. Het mooie weer werd evenwel niet verstoord en overal in Frankrijk is de morgen zonnig en windstil. Ook in Dv.itschland is het overal mooi weer, echter met plaatselijke onweers in het Oosten. In Scandinavië steeg de luchtdruk achter de wegtrekkende depressie. Op IJsland daalden de barometers bij de nadering van een nieuw minimum. In Engeland is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken. Er viel geen noemens waardige regen. Het is te verwachten, dat de storing in onze omgeving van tïjdelijken aard zal zijn en dat het mooie weer spoedig zal terugkeeren, echter met meer bewolking dan de laatste dagen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 6.46 uur; n.m. 19.09 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. AGENDA DINSDAG 10 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer Jacob Bijster, 8.159.15. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Pal&ce: „Van goede getuigen voorzien" met Herbert Marshall en Jean Ar thur, 7 en 9,15 uur. Frans Hals Theater: Heinz Rühmann in „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Arme rijken" met Adèle Sandrock, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vlucht naar de stra tosfeer" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2