Voor Zwitserland voortaan pas onnoodig. Toeslag op melk verlaagd. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 HA" A EE EM'S DA GEE'AD 3 Bewijs van Nederlandschap is gedurende drie maanden geldig. Aangezien niet alleen België en Luxemburg, ma air ook Frankrijk (althans voor den duw der wereld tentoonstelling) Nederlandsche toe risten toelaten op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap,, heeft de A.N.W.B. tot de Zwitsersche regee ring het verzoek gericht, tot deze zelfde faciliteit te willen besluiten. Op dit verzoek heeft de A.N.W.B. een gunstige beschikking ontvangen; voortaan zullen Nederlandsche toeris ten, die Zwitserland voor genoegen bezoeken, daar worden toegelaten en gedurende drie maanden mogen vertoeven, op vertoon van hun bewijs van Nederlanderschap. Langs de- route via België en Frankrijk kan men dus thans zijn reis tot Zwitserland uitstrekken, zonder in de aanschaffing van een paspoort te vervallen. Daar op de in omloop zijnde be wijzen van Nederlandschap dikwijls de namen der landen, waarvoor deze geldig zijn, vermeld staan en daarbij Zwitserland dus nog ontbreekt, heeft de A.N.W.B. de aandacht der Zwit- sers'che autoriteiten er op gevestigd, dat zulks niets afdoet aan de geldig heid van deze documenten. Vier nieuwe Douglas-vliegtuigen besteld. DC 3 type met zwaardere motoren. Wij vernemen, dat de N.V. Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fokken, die zooals bekend is tevens als vertegenwoordigster voor de Dou- glasfabriek te Santa Monica optreedt, bij deze fabriek een order heeft ge plaatst voor de levering van vier harer vliegtuigen, type D. C. - 3, in opdracht van de K, L. M. Deze machines zijn van hetzelfde type als de tot nu toe geleverde, waarvan de K. L. M. er veertien stuks bezit, doch zij zullen met zwaardere motoren van het allernieuwste type worden voorzien. Met inbegrip van deze order zal de K. L. M. over acht tien D. C. - 3 vliegtuigen beschikken. Vlak bij huis onder een vrachtauto geraakt. Twintigjarige jongeman overleden. Maandagmiddag is nabij -de steenfabriek te ïooger Smilde een ernstig ongeluk gebeurd. De 20-jarige arbeider J. B., werkzaam bij de steenfabriek, die op de treeplank van de zwaarbeladen vrachtauto der fabriek mocht meerijden, stortte dichtbij zijn woning, die niet ver van de fabriek gelegen is, van de auto. Hij kwam onder de achterwielen van den wagen terecht en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is de ouderlijke woning binnenge bracht. Meisje bij het zwemmen verdronken. Uit Den Oever: Maandagavond om zeven uur is de 19-jarige mej. S. de Jong uit Naald wijk, bij het zwemmen nabij het gemaal Leemans, verdronken. Na een half uur dreg gen is het lijk opgehaald. Tienjarig bestaan Ned. Meisjesclubs. Feestelijke viering te Utrecht. Honderden en nog eens honderden drie hoeksmeisjes waren Maandag in Utrecht om het tienjarig bestaan te vieren van het werk dat de Nederlandsche Meisjesclubs in den lande, aangesloten bij de federatie van Chris telijke vereenigingen voor vrouwen en meis jes hebben verricht. Het nationale lustrumkamp, dat deze week plaats heeft, is over verschillende kampen, gebouwd in verschillende plaatsen, verdeeld, maar op dezen eersten dag waren alle deel neemsters in Utrecht vereenigd. Met vroo- lijk klokkenspel van den Domtoren werden de zingende groepen die door het mosgroene uniform de aandacht trpkken, des morgens op het Domplein ontvangen. In de Domkerk had een indrukwekkende liturgische wij- dingsdienst plaats. Toespraken werden gehouden door mej. C. J. W. Spoor, presidente van de Nederland sche meisjesclubs en door mevrouw A. van Reigersberg Versluys-baronesse Schlmmel- penninck van der Oye, presidente van de Federatie van Christelijke vereenigingen voor vrouwen en meisjes. Nadat de koffiemaaltijd gebruikt was in Tivoli, trokken van daaruit de duizenden meisjes door de binnenstad en defileerden voorbij Paushuize, waar de Commissaris van de Koningin, jhr. ridder Bosch van Rosenthal en echtgenoote den kranig marcheerenden stoet gadesloegen. Aan mevrouw Rosenthal werden bloemen aangeboden. Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester en echtgenoote en wethou der Ploeg. Hier werd aan mevrouw ter Pelk- wij-k een bloemenhulde gebracht. In de Hee renstraat brachten de verschillende clubs den vaandelgroet aan de daar opgestelde fe deratiebesturen. Na afloop van de pittige wandeling, welke mede dank zij de aanwezigheid van drie muziekcorpsen, zeer de aandacht trok, kre gen de deelneemsters een filmvoorstelling te aanschouwen in Tivoli. H J>6 R06M DRUKT ZWAAR OP KI6 „TAN Ari€K£*RoTr6RP^nTi6PS llllll/ V0L(J£N HAAkOVeRAL'. "\)S (TeLÊ^RAAF) MASTENBROEK Heel lang geleden, in 1936, was er een meisje en dat meisje was de snelste zwemster van de wereld en heel Holland juichte dat meisje toe en liep haar na, vroeg haar handtee- kening en bedelde om een glimlach. En dat meisje glim lachte en gaf haar handteekening en dacht „jullie zijn dwazen en ik trek mij van jullie dwaasheid niets aan." Dat was heel lang geleden, in 1936. En de menschen loopen haar nu niet meer na, en vragen niet meer om haar hand teekening en omdat zij de menschen dwazen gevonden heeft, kan zij nu nóg glimlachen. Zoo is het leven. En zoo is Rie Mastenbroek. Verstandig, sportief en vlug. Goed-rond. Goed-Hollandsch. Goed-lachs. En een béste zwemster. De „Maaskerk" heden te Dakar. (Lloyds heeft een radiotelegram van de „Maaskerk" ontvangen, dat het schip Dinsdag Dakar hoopt te bereiken. Zoodra de „Maas- kerk" daar zal zijn binnen gevallen, zal zij in het dok worden opgenomen. De toestand van het schip maakt zulks dringend noodig en er is een dok beschik baar. De kwestie-Kies behandeld. Motie van het partijbestuur aangenomen. Zondag hebben de afdeelingen van het ge west Friesland der S. D. A. P. een buiten gewone gewestelijke vergadering gehouden ter bespreking van de kwestie-Kiès, een ge schil, dat naar aanleiding van de jongste Tweede-Kamerverkiezingen tusschen 't par tijbestuur en een groot aantal Friesche af deelingen, die tegen den wil van de partij - leiding een groote actie hadden gevoerd om den heer Paul Kiès, nr. 10 van de candida- tenlijst der S. D. A. P, met voorkeurstem men in de Kamer te krijgen, is ontstaan. In de vergadering, welke strikt huishou delijk was en met een onderbreking van slechts een halfuur van 's morgens 10 uur tot 's avonds 8 uur heeft geduurd en welke o.a. werd bijgewoond door ir. J. W. Albarda, voor zitter van de Soc. Dem. Tweede-Kamerfractie Koos Vorrink, voorzitter van de S. D. A. P. en dr. W. Banning, lid van het partijbestuur, is een motie van het partijbestuur om uit te spreken, dat het karakter van den heer Kiès niet voldoet aan het eischen, welke in het al gemeen aan een vertegenwoordiger van de S. D. A. P. en de volksvertegenwoordiging ge steld woeten worden, aangenomen met 126 tegen 81 stemmen, terwijl 26 blanco stem men zijn uitgebracht. Voorafgaande echter aan de stemming hebben de vertegenwoor digers van 33 opponeerende afdeelingen, voornamelijk uit den Zuidoosthoek van Fries land, die allen op de hand van den heer Kiès waren, onder hevig protest en de Inter nationale zingende de vergadering verlaten. Zij hebben met den heer Kiès in een aparte zaal elders vergaderd en besloten een schrij ven te richten tot het partijbestuur, waarin zij verklaren met den gang van zaken niet accoord te kunnen gaan en een nieuwe ge westelijke vergadering verlangen, waarin de kwestie-Kiès, onafhankelijk van persoonlijke oogmerken, zakelijk zal worden besproken Mocht dit verzoek niet worden ingewilligd, dan bestaat de mogelijkheid van een scheu ring in het gewest Friesland der S. D. A. P. Koele, droge voeten. Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Purolpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Medj Jongeman in een zwembad verdronken. Zijn metgezellen op het nippertje gered. Maandagavond omstreeks half zes is de 26-jarige Jos. Nou weiaar uit Dalem bij Meche- len in België, in het het zwembad „De Duin— tjes" te Woensdrecht verdronken. Het onge luk geschiedde onder de oogen van zijn met gezellin, een 20-jarig meisje uit Edeghem. Zij had den jongeman nog korten tijd vastgehou den, doch toen op haar geroep hulp was genaderd, verkeerde zij zelf reeds in zin kenden toestand. Een der employés van het restaurant „De Duintjes", de kellner A. Heijgen, die ijlings per kano was toege sneld, sprong haar na en kon haajr nog intijds grijpen. Zij had het bewustzijn ver loren, doch na toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het aan een in het bad .vertoevenden Antwerpschen dokter het meisje bij te brengen. Tot 's avonds elf urn- nog verschillende po gingen in het werk gesteld, om den jongeman te vinden, doch men heeft zijn lijk Maan dags niet kunnen bergen. Heden zou het zoe ken worden hervat. Men vermoed, dat een plotselinge onge steldheid van Nouwelaars tot dit noodlot tig einde heeft geleid. Spelling-Slotemaker voor de H. B. S.-en. Maandag is verschenen Staatsblad no. 3*63, waarin is opgenomen een Koninklijk besluit van 28 Juli 1937, dat bepaalt, dat voor het schriftelijk werk voor de openbare Hoogere Burgerscholen A en B de spelling-Slotema- ker wordt voorgeschreven. DE ZWARE LASTEN OP HET MOTORWEGVERKEER. De K.N.A.C. wendt zich andermaal tot den ministerraad. De K.N.A.C. heeft zich andermaal in een aidres tot den raad van ministers gewend met het verzoek op zeer korten termijn ver laging te willen bewerkstelligen van de over dreven hooge financieele laste, die op het motorwegverkeer drukken. De opdracht der H. A. L. aan een Deenscbe werf Geen overleg met de regeering gepleegd. Vragen van den heer v. d. Tempel beantwoord. Op de vragen van den heer v. d. Tempel, betreffende de opdracht van de Holland-Amerika Lijn te Rotter dam tot den bouw van twee motor vrachtschepen aan een scheepsbouw maatschappij in Denemarken, heeft de minister van economische zaken, de heer Steenberghe, als volgt geant woord: Wat de vraag betreft, of niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aan merking komende scheepswerven de gele genheid schijnt te zijn geboden tot een offer te, merkt de. minister op, dat, naar hem ge bleken is, de Holland-Amerika Lijn geen spe ciale offertes bij Nederlandsche werven heeft gevraagd. De regeering was bekend met het bouwplan, zooals dit hierboven werd geschetst. Het was haar ook bekend, dat onderhandelingen met het bui tenland werden gevoerd. Over het ver loop dezer onderhandelingen is geen overleg gepleegd. Met de rijkscommis sie voor werkverruiming werd even min overleg gepleegd. Dat met laatstgenoemde commissie geen overleg werd gepleegd, mag worden toege schreven aan de bekendheid van de Holland- Amerika Lijn met de opvatting van de regee ring, dat na den monetairen maatregel van September 1936 geen subsidies voor den scheepsbouw werden gegeven voor overbrug ging van prijsverschil met het buitenland, om die reden schijnt de Holland-Amerika Lijn dan ook voor het afsluiten van transacties met Denemarken geen overleg met de regeering noodig geacht te hebben. De minister voegt hieraan toe, dat de transactie definitief tot stand is gekomen einde Mei 1937. De Holland-Amerika Lijn heeft besloten in Denemarken te bouwen, nadat volgens haar inzicht kwam vast te staan, dat de prijs, dien zij in Denemarken had te betalen, zeer be langrijk lager lag dan in Nederland omstreeks dezelfden tijd voor soortgelijke schepen werd betaald. De steun, dien de Holland-Amerika Lijn van de regeering heeft genoten, bestond uit maatregelen om den bouw van de Nieuw- Amsterdam in Nederland te verzekeren. De daarbij verleende steun diende eenerzijds om de Nederlandsche werven in staat te stellen een aanvaardbare offerte te doen en ander zijds om der Holland-Amerika Lijn de finan ciering van dit schip mogelijk te maken, daar naast ontving de betreffende reederij een aandeel in den algemeenen scheepvaartsteun op dezelfde voorwaarde als de andere Neder landsche reederij en. De algemeene steun dien de om een deel der exploitatieverliezen der Nederlandsche reederij en te dekken en heeft opgehouden nadat vast kwam te staan, dat deze na de plaats gevonden opleving niet meer noodig was. Deze steun liet geen ruimte voor de financiering van den bouw van nieuwe schepen. Het is der regeering niet bekend of de Deen- sche regeering een subsidie aan' de Deensche werf heeft verleend, doch nader onderzoek heeft wel uitgewezen, dat de Deensche Natio nale Bank aan den scheepsbouwer vergunning- heeft verleend, een belangrijk deel van de bouwsom, die in vreemde valuta zal worden voldaan, te besteden voor het aankoopen van kronensaldi, waarop door den scheepsbouwer waarschijnlijk winst gemaakt zal worden, waardoor een mogelijk verschil in prijs vol gens indruk van den minister voor een be langrijk deel wordt verklaard. Ten aanzien van de vraag of de minister be reid is te bevorderen, dat maatregelen wor den getroffen om te voorkomen, dat belang rijke bouworders voor schepen zonder voor kennis der regeerng in het buitenland kunnen worden geplaatst, merkt de minister op, dat de Nederlandsche reederijen over het alge meen regelmatig overleg plegen met de regee ring over haar bouwplannen. Intusschen stelt de .minister zich voor, zich terzake meer ze kerheid te verschaffen. Bij de beoordeeling van deze vraag wijst de minister er wellicht ten overvloede op, dat ingrijpen op dit terrein met omzichtigheid dient te geschieden, in ver band met het feit, dat de Nederlandsche wer ven regelmatig opdrachten van buitenland- sche reederijen ontvangen, die een grooteren omvang hebben dan de orders, die door ver schillende Nederlandsche reederijen aan het buitenland zijn verstrekt. KIND ONDER AUTOBUS GEDOOD. Bij het spelen op den weg is het 2'/2-jarig zoontje van de familie K. te Garijp, door een autobus overreden en kort daarop overleden. Verzoek de leerliiigsclialen omlaag te brengen. Zes onderwijzersorganisaties adresseeren. De hoofdbesturen van de zes onderwijzers- organisaties hebben een adres tot de regeering gericht, waarin zij erop wijzen, dat de her haalde verhooging van de leerlingenschaal tot gevolg heeft gehad, dat de klassen, tot schade van de intellectueele vorming en de moreele opvoeding van de jeugd en tot nadeel van de gezondheid' van leerlingen en leer krachten, abnormaal groot zijn geworden. Zij dringen erop aan, dat de leerlingen schalen ten spoedigste ongeveer op het peil van 1-920 worden teruggebracht. De adresseerende organisaties zijn de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, het Katho lieke Onderwijzers-Verbond, het N.O.G., de Une van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen, de Vereeniging van Hoofden van Scholen en de Vereeniging van Chr. Onder wijzeressen. Adressanten meenen, dat de aangerichte schade niet opweegt tegen de betrekkelijk ge ringe financieele voordeelen, die de ver- hcioging van de leerlingenschaal voor 's rijks schatkist heeft afgeworpen. Nu er verbetering' komt in het economisch aspect en deze zich afteekent in de opbrengst der rijksmiddelen, dringen de organisaties op paedagogische, algemeen-sociale en hygiëni- sche gronden er op aan, dat ten spoedigste de leerlingenschalen verlaagd worden, onge veer tot het peil van 1920. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 10 Augustus: Toen Sarah Bernhardt onlang naar Londen wilde komen, telegrapheerde zij naar een hotel om kamers. De ho telhouder, ervan gehoord hebbende dat de tijger, dien zij bij zich heeft, in Amerika twee kellners verscheurd had, antwoordde, dat hij gaarne de beroemde tooneelspeelscer en haar ge volg zou herbergen, maar niet den tij ger. Hij kreeg echter een telegram terug, dat die tijger eenvoudig een ge vlekte Afrikaansche kat was, die nie mand kwaad deed. De hotelhouder te legrapheerde terug, dat hij voor den kat wel plaats zou vinden. Zoo vertoeft de tijger nu als „gevlekte Afrikaansche kat" in hare vertrekken. Van 2.16 tot 1.88 cent. In verband met stijging der Leeuwarder botemoteering. Het bedrag, dat de melkveehouders voor de melk ontvangen, bestaat uit den prijs op de wereldmarkt en het daarop gegeven steunbedrag. Naar mate de prijs op de wereldmarkt stijgt, kan het steunbedrag worden verlaagd zonder dat de inkomsten der veehouders geringer worden. Het steunbedrag werd het laatst vastge steld op den grondslag van een Leeuwarder botemoteering van onge veer 65 ets. per K.G. sedert is deze no teering gestegen. Vandaar, dat de minister van Economische Zaken aan leiding heeft gevonden, het steunbe drag met ingang van Maandag- 16 Augustus te verlagen en wel tot 1,88 cent per kg -melk van 3,2% vetgehalte. Hierbij is nog overwogen, dat de stijging der Leeuwarder noteering met een daling van de heffing is gepaard gegaan, daar anders de boterprijs voor den consument zou zijn geste gen. De inkomsten van het Landbouwcrisis fonds loopen dientengevolge terug', hetgeen een vermindering van het steunbedrag wettigt. Voorts is in aanmerking genomen, dat de vee houders op het oogenblik voor het rundvee betere prijzen maken dan eenigen tijd geleden, dat de hoeveelheid melk, welke de veehouders produceeren, toeneemt, hetgeen eveneens ge paard gaat met een vermeerdering van in komsten en ten slotte, dat het gewenscht is, iedere aanleiding tot verhooging der pacht prijzen te vermijden. In de verlaging van het steunbedrag van 2,16 tot 1,88 is de verhooging van den wereld- prijs van de boter slechts gedeeltelijk verdis conteerd. De minister heeft op verschillende gronden gemeend, het steunbedrag thans niet met het volle bedrag van de stijging dei- Leeuwarder noteering te moeten verlagen. Op deze wijze worden te groote schokken verme den en wordt voorkomen, dat het steunbedrag direct weer zou moeten worden verhoogd, in dien de Leeuwarder noteering een dalende richting zou volgen. Bovendien kon op deze wijze rekening worden gehouden met de ook na de vorige vaststelling van den melktoeslag vermoedelijk nog iets gestegen productiekos ten, voor zoover althans deze stijging niet door rationalisatie werd geneutraliseerd. Ten slotte is hierbij ook overwogen het feit, dat het peil van de inkomsten der melkveehouders gedurende de crisis herhaaldelijk relatief laag was. Wanneer een nieuwe verlaging of verhooging van het steunbedrag ter sprake mocht komen, zal rekening worden gehouden met het feit, dat door de stijging der Leeuwarder noteering mogelijk geworden verlaging op de aangege ven gronden ditmaal niet geheel werd uitge put. De „Piet Hein" weldra gereed. De „Piet Hein", het schip, waarmede het Prinselijk Paar weldra de Nederlandsche wa teren zal bevaren, nadert meer en meer zijn voltooiing. Rondgeleid door den heer Ernst Crone, voorzitter van de technische commissie be last met den bouw van het prinselijk jacht hebben wij Zaterdag weer eens een kijkje op het schip genomen. Hoog rijst het prachtige witte vaartuig op in de loods die het weldra zal verlaten om het ruime sop te kiezen. Er wordt op de Am- sterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. hard gewerkt om het vaartuig tijdig ge reed te krijgen. Op 25 Maart is de kiel ge legd, acht dagen later waren alle spanten en waterdichte schotten, de tallooze verband- deelen en alle huidplaten tezamen gevoegd, zoodat men reeds toen den scheepsvorm kon bewonderen en Zaterdag is het schip op de slee geplaatst voor de tewaterlating, die Za terdag 14 Augustus te half drie zal plaats hebben. - Aan boord krioelt het van werklie.den. Er moet nog veel gebeuren maar alles zal op tijd gereedkomen. Aan de beide sloepen, een roeiboot en eei» motorboot, wordt nog gewerkt. Ook deze beide vaartuigjes, een geschenk van de wa tersportwereld, zijn weer prachtstukjes van scheepsbouwkunst. De motorboot, uitgerust met een sterken motor, zal 45 a 50 K.M. loopen, zoodat het prinselijk paar ook de kleinere kanalen, vaar ten en plassen waar het jacht niet kan ko men, op een veilige, vlugge en geriefelijke ma nier zal kunnen bezoeken. 'Het schip heeft zes waterdichte schotten en overal zijn geluiddempende lagen aan gebracht om het stampen van de beide 160 PK. Dieselmotoren zoo weinig mogelijk te doen doordringen. De heer de Vries Lentsch, en zijn staf, de scheepsarchitect II. W. de Voogt, de architect ir. S. van Ravesteyn, de firma Mutters en gebr. Stork en Co. te Hengelo hebben alle eer van hun werk. Het is in alle opzichten een prachtig schip geworden, een schip dat binnenkort de trots van onze binnenwateren zal zijn en dat gestationneërd wordt in de Sixhaven te Amsterdam. De te waterlating op Zaterdag a.s. zal u- een eenvoudige plechtigheid gepaard gaan. De groote dag waarop de overdracht, van het schip aan het prinselijk echtpaar zal plaats hebben is Zaterdag 23 Augustus.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5