PEIPTNG Thijs IJs heeft een raar avontuur Verklaring van den Japanschen Minister van Oorlog. Slapeloosheid Het Palestijnsche Vraagstuk in de Mandatencommissie. Incident in de haven van Las Palmas. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT I DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBEAD De tijd der onderhandelingen is voorbij. TSAOJAHUEM POOSt OEZANDSCHAPStVUKEN POUTTZ BUREAU HOOFD-POSTKANTOOR H'EST-5 TA TION 5 OOST-STATION 6 BUREAU HIVO M/NG-TANG tPROflNCIEj 7 BUREAU WO-M/HG-TANG TSTADJ Japansche troepen Peiping binnengerukt. Havas meldt uit Tokio: De Japansche minister van oorlog, Soegijama, heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat Japan geen diplomatieke onderhande lingen met China kan voortzetten, tenzij de Chineezen hun dwalingen erkennen en hun oprechtheid toonen. Hij zeide verder, dat het noodzake lijkheid is, dat Japan zich er op voor bereid het hoofd te bieden aan de ko mende moeilijkheden. Japansche kringen zeggen, dat leger en vioot het er thans over eens zijn, dat onderhandelingen met Nanking vergeefsch zullen zijn, zoolang de Chineeschen troepen geen nederlaag zal zijn toegebracht, doch dat de onderhandelingen na de overwinning der Japanners op nuttige wijze zul len kunnen worden hervat. Voorts verklaarde Soegijama, aldus het D.N.B., dat de ontwikkeling een zeer ernstige wending heeft genomen. Nu China door den opmarsch zijner troepen zijn verdragsverplichtingen heeft geschonden, is het geduld van Japan ten einde. Als dergelijke schendingen zich nog langer zouden voordoen, zou Japan zich tot gewa pend optreden gedwongen zien. De tijd diplomatieke onderhandelingen is voorbij, tenzij China op het laat ste oogenblik tot bezinning komt. Japansche troepen in Peiping. Japansche troepen zijn Peiping binnenge rukt, Het leger bestond, naar Havas meldt, uit 5000 man, een vijftigtal tanks en vele vracht en andere auto's. Terwijl de Japansche bevolking de troepen met gejuich verwel komde en de- Japanners ook door vertegen woordigers van verschillende instellingen en vereenigingen begroet werden, liet de Chi- neesche bevolking zich niet op straat zien. Vliegtuigen hebben vlugschriften uitgewor pen, waarin gezegd wordt, dat de troepen zijn binnengetrokken om Chineezen en vreemdelingen orde en veiligheid te verschaf fen. Domei meldt nader uit Peking dat daar na de aankomst van Japansche troepen onge veer 2.200 Japansche ingezetenen, die sedert 27 Juli een toevlucht vonden in de gezant- schapswijk, naar hun woningen zijn terug gekeerd. De commondant dei- Japansche troepen verklaarde, dat zijn manschappen de orde en rust in Peiping kwamen herstellen. De Japansche troepen, zeide hij, beschouwen de Chineesche troepen wel als vijanden, doch wij hebben niet de bedoeling, het den Chi neezen, die zich aan de wetten houden, lastig te maken. De toestand te Nanking rustig. Ondanks het vertrek van een groot aantal vrouwen en kinderen blijft het rustig in Nanking. De geruchten over een staatsgreep worden met verontwaardiging tegengesproken. De politieke en milittaire leiders zijn het eens, meldt Reuter. De algemeene opvatting in Chineesche kringen is, dat een minnelijke schikking on waarschijnlijk is. Men heeft de overtuiging, dat Japansche troepen zullen voortgaan met Tsjahar en Soei Yoean en zoo mogelijk ook Noord Sjansi te overweldigen en op die wijze in feite de bezetting van het Chineesche ge bied ten noorden van de Gele rivier zullen voltooien aleer Tokio over een regeling zal praten. Japansche troepenconcen tratie bij Nankau. Volgens berichten uit Nanking hebben de Japanners in de buurt van Nankau, tusschen Peiping en Soei Yoean, ongeveer 25.000 man samengetrokken. Er zijn nog meer transpor ten onderweg, in het geheel ter sterkte van 50.000 man. Van Chineesche zijde verklaart men, vol gens het D. N. B„ dat deze troepenconcen traties verband houden met de voorbereidin gen, welke worden getroffen voor een inval in de provincie Tsjahar. De Chineezen zouden vastbesloten zijn hard nekkigen tegenstand te bieden. Ook Chineesche troepen rukken op. De Japansche generale staf deelt mede, dat troepen van de centrale regeering in Sjan- toeng oprukken in de richting van de kust. Van Japansche zijde heeft de pers vernomen, dat een Chineesche opmarsch naar de kust het Japansche leger zou noodzaken tot het ontschepen van troepen en het bezetten van Tsingt.au, dat door de Japansche bewoners :s ontruimd. De Japanners verwachten ge vechten langs den spoorweg Peiping—Hankau doch gelooven niet aan groote krijgsverrich tingen langs de lijn Tientsin-Poekau. Niette min moesten vrachtauto's, die uit Tientsin naar Tsjangtsjau waren vertrokken, terug- keeren, naar men gelooft, in verband met het oprukken der Chineesche troepen naar het Noorden, Toestand te Tientsin ontspannen. Uit Tientsin wordt aan de bladen gemeld, dat 3000 Chineesche politiebeambten den vre de en de rust handhaven. Deze politietroepen staan onder toezicht van de commissie tot handhaving van den vrede. De tramdiensten zijn hervat. Dè Japansche autoriteiten hebben naar Havas verneemt, aangedrongen op de instelling van censuur in de post- en telegraafkantoren der Britsehe en Fransche concessies. Het con sulaire corps heeft dit verzoek echter beslist afgewezen, daar censuur zou worden be schouwd als een inbreuk op de rechten der concessies. De ambassades zal een Japansch memorandum worden overhandigd. De Chineesche en Japansche verliezen. Volgens het blad Ji sji Pao heeft generaal Soeng Tsje Joean aan de Nanking-regeering getelegrafeerd, dat de Chineesche verliezen in Noord-China 5.500 man bedroegen. Volgens den Japanschen staf is het effec tief van het 29ste leger, dat voor het conflict 80.000 man bedroeg, door de verliezen en de serties tot 30.000 man teruggeloopen. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit Nan king, dat aldaar van het front in Noord-Chi na bericht is ontvangen, dat de Japanners in den sector van Nankau de krijgsoperaties hebben geopend. De Japansche troepen, die ter sterkte van 1000 man onder bescherming van geschut tot den aanval overgingen, zouden na een verwoe den strijd zijn teruggeslagen. Zes Chineezen terechtgesteld. Zes Chineezen, die geprobeerd hadden den spoorbrug over de gele rivier tusschen Pei ping en Hankau in de lucht te laten vliegen, werden door Chineesche militairen te Sin Siang (Noord Honan) gearresteerd en we gens hoogverraad terechtgesteld. Spanje Ook Frankrijk protesteert te Salamanca. De Fransche regeering heeft haar consul te Salamanca opgedragen, bij de autoriteiten daar te protesteeren naar aanleiding van het bombardement van een Fransch schip bij Al giers. (Havas). tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. (Adv. Ingez. Med.) Amerika Wel een Duitsch antwoord aan Huil. Het blijkt, dat ook van Duitsche zijde ge antwoord is op den oproep van Huil, aldus meldt het D.N.B. Met heeft doen weten, dat de Duitsche regeering met passende belangstel ling van den oproep kennis heeft genomen. De Duitsche politiek berust, zooals bekend is, op de regeling der internationale betrekkingen door vreedzame gedachtenwisseling en komt dus, aldus verklaart men, overeen met de door minister Huil geuite gedachten. Ongelukken in de Tiroolsche bergen. Vier beklimmers gedood. In de Tiroolsche bergen zijn niet minder dan vijf ongelukken gebeurd. De bergbe klimmers, die daarvan het het slachtoffer wa ren, waren voor het grootste deel Duitsche studenten. De ongelukken hebben vier doo- den geëischt. Goed werk te Genève. Bemanning van Fransch schip weigerde Spaansche passagiers van boord te laten gaan. Zij moesten militairen dienst verrichten. Havas meldt uit Casablanca: Aan boord van den Franschen mailstoomer „Marechal Lyautey" heeft zich een incident voorgedaan, terwijl het schip aanlegde in de haven van Las Palmas. Het schip, dat van Dakar kwam, had drie Spaansche passagiers aan boord, die volgens de Spaansche autoriteiten overeenkomstig de huidige wetten, militairen dienst moesten doen. De bemanning van het Fransche schip weigerde de Spanjaarden aan land te doen gaan, niettegenstaande de gezag voerder van het schip en de Fransche consul den raad gaven hen te laten gaan. Hierop werd het schip omsingeld door een aantal kanonneerbooten, die mitrailleurs op het Fransche schip richtten en eenige honderden soldaten begaven zich met de wapens in de vuist aan boord. Met kolfstooten en vuistslagen werd de bemanning op 't achterschip bijeengedreven, waarna de soldaten 't schip doorzochten naar de drie passagiers. Vervolgens kreeg de kapitein van de „Maré- chal Lyautey" opdracht 't anker te lichten en hij werd gewaarschuwd, dat bij de minste demonstratie van de bemanning de kustbatte- rijen het vaartuig tot zinken zouden doen brengen. In verband met dit incident zullen de Fransche schepen Las Palmas niet meer aan doen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Wat is er? riep oom Mopperniet. Wat is er, Thijs? Waar ben je? Want Thijs was plotseling als in de aarde verdwenen. Uit het gat, dat hij gegraven had, klonk Thijs' stem triomfantelijk: Ik heb wat gevonden, oom. Kom gauw naar beneden! Het lijkt hier wel een huis of een hol! Ik kom al, riep oom, maar omdat hij nogal dik was, wel twee keer zoo dik als Thijs, kostte het hem verschrikkelijk veel moeite, om door het gat naar beneden te gaan. Thijs lag dubbel van het lachen, toen oom's dikke beenen door het gat zichtbaar werden. Daar gaat ie dan! riep oom en met een plof zat hij ineens naast Thijs op den grond. e permanente mandatencommissie is ongetwijfeld een van de belangrijkste hulporganen, die de Volkenbond be zit. Zulks niet alleen in verband met- haar taak. Deze komt neer op het onderzoe ken yan de wijze, waarop de mandatarissen zich van hun taak inzake het beheer over de mandaatsgebieden en de toepassing van de te dien opzichte geldende internationale voorschriften gedragen hebben, alsmede het vervolgens aan den Volkenbondsraad kenbaar maken van haar oordeel of advies. Maar be langrijk is ze ook wegens haar samenstelling. Hier toch heeft men nu eens te doen met een commissie, wier leden daarin zitting hebben als volkomen onafhankelijke personen, welke op grond van eigen inzicht hun meening moe ten vormen, en die dus niet zijn of mogen zijn orgaan, spreekbuis van de Regeering van hun vaderland. Nu van Engelschen kant de stelling is op geworpen, dat het Palestina-mandaat, omdat het niet voor verwezenlijking vatbaar zou zijn gebleken, een einde dient te nemen, en Pa lestina in een zeer kleinen onafhankelij ken Joodschen, in een veel grooteren Arabischen staat (vereenigd met Transjordanië) en in eenige kleine, doch strategisch hoogst belang rijke stukjes onder Britsch mandaat, verdeeld moet worden, heeft de Raad aan de manda tencommissie het verzoek doen toekomen het betreffende rapport met voorstellen van de Engelsche onderzoekingscommissie-Peel te be- studeeren. En dit natuurlijk om vervolgens op grond van die studie aan den Raad advies uit te brengen. Intusschen moest de commissie zich ook nog altijd met haar gewonen arbeid ten aanzien van het Palestina-mandaat bezig houden, te weten het onderzoek van de rapporten over de jaren 1935 en 1936, alsmede van eenige inge komen petities. Naar het schijnt, was men het in den boezem der commissie aanvankelijk nog niet heelemaal eens, hoe precies de agenda in te kleeden. Er bleek een strooming te bestaan, die eigenlijk vond, dat het gewone werk aan het bestudeeren en bediscussieeren van de voorstellen der commissie-Peel vooraf behoor de te gaan. Dan zou men immers juist met betrekking tot allerlei in dat rapport voorko mende kwesties beter beslagen ten ijs komen dank zij de kennis van zaken omtrent hetgeen er zoo in de laatste jaren in Palestina gedaan ennagelaten is. Intusschen scheen de Engelsche Minister van Koloniën Ormsby Gore veel liever te zien, dat men eigenlijk maar terstond de actueele kwestie zou aansnijden. In elk geval kreeg hij vast gelegenheid om hier te Genève nog eens het standpunt van zijn regeering uiteen te zetten. Dat deed hij in een besloten zitting, al was hem herhaaldelijk gevraagd het in het openbaar te doen. Nu: heel veel verschil maakte het in ae practijk niet uit, want het door de informatie-afdeeling van het 'Volkenbondssecretariaat verstrekte communiqué was zeer uitvoerig en gaf in hoofdtrekken vrijwel de heele rede van Gore weer. Typisch was daarin, dat hij eenerzijds betoogde wat hij na het jongste Lagerhuis debat over de Palestina-kwestie wel moest doen dat de Engelsche regeering nog geen definitief standpunt ten opzichte van het dee- lingsplan innam, doch dat hij tegelijkertijd toch heel sterk den indruk wilde doen pest vatten als zou het ongetwijfeld tot een deeling komen. Daarom ook ging hij juist in onder- deelen in op allerlei kwesties, die zich dan zouden voordoen, Naar mij ter oore kwam: moet deze houding in de commissie in het al gemeen niet zulk een goeden indruk gemaakt hebben. Daar toch staat men op het stand punt, dat eer men zich een oordeel kan vor men omtrent de vraag, of inderdaad de Engel sche stelling inzake de onmogelijkheid van ver wezenlijking van het huidige Palestina-man daat, gegrond is, onder de oogen zal moeten worden gezien, of de hiervoor aangevoerde argumenten inderdaad steekhoudend zijn. En dus vond men, dat de heer Gore wel wat op de feiten vooruitliep. Momenteel staat ook nog niet vast, hoe de mandatencommissie zelf eigenlijk oordeelt over wat zij in dezen mag (kan) ondernemen. Zal zij zich uitsluitend bezig houden met na te gaan, of er gegronde termen bestaan voor den Volkenbondsraad om mee te werken aan opheffing van het huidige mandaat, of zal zij zich ook nog uitspreken over het ontworpen, in breeden kring zeer aangevochten, deelings- plan, gelijk dat ter tafel ligt? De heele situatie is dus wel zeer ingewik keld. Vooral ook, omdat men uit den aard der zaak tevens geïnteresseerd is in de vraag, wel ke houding tenslotte de Zionisten zelf die thans hun congres te Zürich houden met betrekking tot de vraag deeling van Palesti na of voortzetting van het mandaat, zullen aannemen. In theorie behoeft de mandaten commissie zich hiervan niets aan te trekken. Maar als men zou weten, dat de Zionisten zelf aan deeling de voorkeur zouden geven en er is onder hen een vrij sterke strooming, die er zoo overdenkt, niet in de laatste plaats, omdat de te vormen Joodsche staat volle vrij heid zou hebben ten aanzien van het immi gratie-vraagstuk, terwijl onder de huidige om standigheden een den Zionisten hoogst onwel gevallige beperking der Joodsche immigratie een feit zou wezen zou het praktisch heel weinig zin hebben als de mandatencommissie net een tegenovergesteld advies ging uit brengen. Zooals ik reeds even aanduidde, vergadert de mandatencommissie achter gesloten deu ren. Dat pleegt zij gemeenlijk te doen en wel om ongetwijfeld nog niet zoo verwerpelijke redenen. Toch kan men wel een en ander ver nemen van wat er binnenskamers voorvalt. Ten deele dank zij de communiqués en voorts ook wel, doordat soms de leden wel eens iets loslaten. Op een en ander berust dus eveneens, wat ik u in dezen brief vertel. Zoo ook de we tenschap, dat een pikant geval iè, dat een der leden van de mandatencommissie een Brit is, die, zelf voortkomende uit den kring van In dische bestuurders, van huis uit niet zoo heel welwillend tegenover den minister van kolo niën staat. Tusschen beide departementen Indië is een afzonderlijk departement schijnt nogal eens wrijving te bestaan. Toen Gore sprak, moet zijn landgenoot vrij duidelijk hebben doen blijken, door zich n.!. met andere zaken bezig te houden, dat hij zich voor de uiteenzettingen van den Engelschen minister van koloniën niet bijster interesseerde! En toen hem later een zijner collega's lachend toevoegde, dat hij, als Engelschman, toch ze ker wel zou instemmen met de Engelsche dee- lingsvoorstellen, sprong hij verontwaardigd op: als lid dezer commissie was hij een volkomen onafhankelijk man en dus liet hem de opvat ting of het verlangen van Londen keud. Dat de permanente mandatenconmnssie niet met zich laat spotten en er voor den man- I dataris bepaald een verplichting bestaat om| rekening en verantwoording ten overstaan van dit Volkenbondsorgaan af te leggen, is thans weer eens zonneklaar gebleken. De heer Ormsby Gore verlangde er erg naar, zoo spoedig mogelijk uit Genève te vertrekken om zijn vacantie te beginnen. Dit vermoede lijk niet eens zoozeer tengevolge van zijn wensch om eenigen vrijen tijd te krijgen, als wel omdat hem het ondervraagd worden in de commissie zoo nu en dan toch minder prettige gewaarwordingen gaf. Hem is echter duidelijk gemaakt, dat hij goed zou doen met te beloven toch nog maar eenige dagen te blijven, welke belofte hij ten slotte heeft gedaan. De commissie staat n.l. op het standpunt, dat zij het haar plicht acht alles te ondernemen, wat aan een weibezon ken oordeel en advies, berustende op zoo vol ledig mogelijke voorlichting, ten goede kan komen. Vandaar dat zij, nu zij besloot het jaarrapport van 1930 te gaan onderzoeken (en dat van '35 voor zoover daarin nog dingen voorkomen, die in het rapport van 36 en(ol') in de uiteenzettingen van de commissie-Peel een plaats innemen), meteen kenbaar maakte dat zij den heer Gore, wanneer men zulks noo- dig mocht achten, om nadere aanvullende in formaties zal vragen. Ook en vooral in verband met wat tenslotte de Koninklijke Enquête commissie te boek heeft gesteld. M. a. w. voor hem is het examen nog geenszins afgeloopen. Uit wat we verder vernamen blijkt, dat de permanente mandatencommissie zich wel de gelijk bevoegd acht aan den Raad over en in verband met de publicaties van de commissie- Peel een advies uit te brengen. Maar zij zal eerst nog eens rustig nagaan of zij, tot vast stelling van een advies (en of de Raad voor het nemen van eenige beslissing) over vol doende, tevens ook over voldoende onpartij dige gegevens beschikt, gezien het rapport- Peel, gehoord de uiteenzettingen en de be antwoording op hem gestelde, ten deele even tueel te stellen vragen, van minister Gore. M. a. w. de mandatencommissie heeft zich volle vrijheid voorbehouden om eventueel den Raad zelfs te adviseeren eerst nog eens een aanvullend onderzoek naar de heele situatie en de verhouding in Palestina in te stellen of te doen instellen! Indien men wat ongetwijfeld heel wel mogelijk is tot de conclusie mocht komen, dat de gegevens wèl voldoende zijn, dan zal de permanente mandatencommissie ten aan zien van de verschillende dankbare oplossingen haar inzicht kenbaar maken. Zij zal bijv. in dat geval mededeelen, of zij meent dat het mandaat in zijn huidigen vorm gehandhaafd dient te worden, dan wel of eenige wijziging, en zoo ja, welke, gewenscht is. Ook een reeks van andere oplossingen, zooals indeeling van Palestina in een Joodsch, een Arabisch en een gemengd kanton, verdeeling in zelfstan dige staten, zal de commissie dan onder de oogen zien. Daarbij behoudt ze zich dus heele maal voor, als niet-poltiek orgaan, het licht te werpen op allerlei mogelijke regelingen. En wel zoo, dat zij tevens de voor- en nadeelen, die volgens haar aan elk dier soluties ver bonden zijn, zal schetsen. Dit alles tezamen bewijst wel, dat er hier hoogst ernstig werk wordt ondernomen door mannen, die vast besloten zijn zich ten volle te kwijten van wat zij him plicht achten, ge zien de positie en de verantwoordelijkheden van het orgaan waarvan zij deel uitmaken. In een volgenden brief hoop ik o.a. nog eens het een en ander te kunnen opmerken over wat men in Volkenbondskringen met betrek king tot verschillende eventueele oplossingen voor mogelijk en voor raadzaam houdt. Dr. E. v. RAALTE. Is U verbrand in de zon? Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en ge neest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. ingez. Med.) Correspondent van de „Times" te Berlijn moet Duitschland verlaten. Represaillemaatregel tegen de uitwijzing van Duitsche journalisten. Naar Reuter uit Berlijn verneemt hebben de Duitsche autoriteiten besloten de „Times" te verzoeken zijn hoofdcorrespondent te Berlijn, Norman Ebbut binnen veertien dagen terug te roepen. Indien zulks niet zou geschieden, zal zijn verblijfsvergunning worden ingetrok ken. Havas verneemt hierover nog dat Norman Ebbut wiens terugroeping de Duitsche regee ring heeft verzocht als gevolg van de uitwij zing uit Engeland van drie Duitsche journalis ten, heeft zijn krant sedert 1925 te Berlijn vertegenwoordigd. De Engelsche bladen toonen zich over deze uitwijzing zeer verontwaardigd. NIEUW PROTEST VAN ENGELAND BIJ GENERAAL FRANCO. LONDEN, 10 Augustus. (Havas). In wel ingelichte kringen wordt vernomen, dat de Britsehe regeering opnieuw een nota aan generaal Franco heeft gezonden, waarin ge- eischt wordt, dat het op 14 Juli ter hoogte van Santander in beslag genomen vracht schip „Molton" vrijgegeven en een schade vergoeding uitgekeerd wordt. HET AANTAL WERKLOOZEN IN ENGELAND Op 26 Juli bedroeg het aantal werkloozen 1.379.459, hetgeen 22,861 meer is dan het cijfer van Juni, doch 272,613 minder dan dat van Juli 1936. (Reuter.) Ontploffing aan het Albertkanaal Twee werklieden gedood en drie gewond. HASSELT, 10 Augustus (Belga)Er heeft zich een ontploffing voorgedaan in een duiker, welke dienen moet om onder het Albertkanaal bij Diepenbeek het water door te laten van een beek. welke Hasselt van drinkwater voor ziet. Hierbij werden twee werklieden gedood en drie gewond.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6