STEGEMAIVS LEVERPASTEI Jamboree-snippers. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBEAD I HEBT 0 EEN FIJNE TONG? DAN ZUtT 0 ZEKER WAARDEEREM! (Adv. Ingez. Med.) Ds. G. R. Kuyper. 25 jaar predikant bij de Geref. Kerk. Morgen herdenkt ds. G. R. Kuyper, predikant bij de Geref. Kerk van Kralingen, den dag waarop hij voor 25 jaar in het predikambt be vestigd werd. Geurt Reinier Kuyper werd 19 Maart 1887 te Hilversum geboren. Hij bezocht het Geref. gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. In 1911 werd hij candidaat en 11 Aug. 1912 vertrok hij naar Schoondijke, zijn eerste gemeente. In 1915 vertrok ds, Kuyper naar Aiblasserdam, welke standplaats in 1918 met Haarlem verwisseld werd. Hier heeft ds. Kuyper het hoogtepunt van zijn ambtelijke loopbaan mogen beleven. Hij ontving er beroep op beroep en had op een dag vijf beroepen onder zich, w.o. van den Haag, Amsterdam en Rotterdam. In 1926 nam ds. Kuyper het beroep aan naar 's-Graven- hage-Oost. Ds. Kuiper heeft slechts 2Ve jaar in de Hofstad gearbeid, wijl hij meende het beroep van de kerk van Kralingen te moeten opvolgen, waaraan hij zich 30 Aug. 1928 ver bond sprekende over Ps. 27:4. In Haarlem maakte ds. Kuyper een periode van grooten bloei van de gemeente mede. Hij ,mocht de Wilhelminakerk mede bouwen en de bouw van de Kloppersingelkerk voorbereiden. Van de hand van ds. Kuyper verscheen een .geschrift over: „Christian Science" en tal van predicaties in de serie „Menigerlei Genade", o.a. een achttal over de Zondagen 916. Aangezien ds. Kuyper thans met vacantie in het buitenland vertoeft zal zijn jubileum eerst in Sept. a.s. worden gevierd. „Du Commerce'' heropend. De heer L. J. Wasch Jr. uit Bussum heeft de exploitatie van het bekende café-restaurant „Du Commerce" op den hoek van het Plein en de Tempeliersstraat overgenomen. Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om eenige radicale veranderingen aan te brengen, die even zoovele verbeteringen blijken te zijn. En dit alles is gebeurd in hoogstens veertien dagen. Alles is opnieuw gerestaureerd, zooals de bekleeding en de verlichting, waardoor in deze groote ruimte een gezellige sfeer is ont staan. De bezoekers kunnen hier nu rustig hun consumptie, die hun door vakkundig per soneel gebracht wordt, gebruiken, waarbij zij niet meer door hinderlijke muziek gestoord worden. De heer Wasch zal er zorg voor dra gen, dat het restaurant en de consumptie prima zijn. Hij hoopt hierdoor het vertrouwen van de bezoekers uit Haarlem en elders te winnen. Aan het restaurant is nu een afzon derlijk, intiem gedeelte, dat smaakvol inge richt is, in het café ingeruimd. Reeds in een paar dagen de heropening heeft Vrijdag 3.1. plaats gehad is gebleken, dat dit een succes is. Trouwens, de heer Wasch is geen onbekende in het café- en restaurantbedrijf; hij heeft indertijd in Rotterdam en België al een paar dergelijke zaken met succes gedre ven. Er staan ook al een paar nieuwe biljarts. Ook de stoelen en de met frissehe kleedjes bedekte tafels, die buiten op het trottoir staan, zijn nieuw gelakt. Kortom, „Du Commerce" is weer gereed, om zijn bezoekers te ontvangen. En wie na sluitingstijd nog trek in een lekker hapje heeft, kan zijn wensch tot twee uur 's nachts bevredigen aan de fraaie automatiek, die aan de zijde van de Tempeliersstraat staat. Wanneer het noodig mocht blijken, kan de heer Wasch boven zijn ca^é een vergaderlokaal van 200 vierk. meter laten bouwen. We wen- schen den nieuwen ondernemer, die ter ge legenheid van de heropening een groot aantal bloemstukken in ontvangst mocht nemen, veel succes toe. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tussclien 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, hamer met schroevendraaier, manteltje, Politiebureau, Smedestraat; accu, Schepel, Ged. Oude Gr. 9 badhanddoek met zwembroek, Molenaar, Waldeck Pyrmontstraat 29; gouden broche, Deen, Slamatstr. 15; notitieboekje, Visser, Zocherstraat 11; badpak met handdoek, Jan sen, Barbarossastr, 28; cape, Tichelaar, Dam straat 6; gewicht v. d. Riet, Rijksstraatw. 216 hond, de Vos, Pijnboomstr. 101; id. Kennel Thorn wood, van 't Hoffstr. 93; id. Maasdam, Lange Annastr. 16; damesarmbandhorloge, Schippers, Spaarne 37, regenjas, Tichelaar, Damaststr. 6; colbertjas, v. d. Meer, Accacia- straat 26, Lot Brederodeduin, Zomer, Rijks straatweg 206; mantel, Warmerdam, Vrouwe- hekstraat 25; alpinomuts, Brouwers, Voor- zorgstr. 23; vulpotlood, ten Cate, Heussens- str. 12; hondenpenning, Erbot, Maasstr. 15; portemonnaie met inhoud, de Vries, Kruisweg 29, id. Hofstra, B'erkenstraat 36, de Beer, Kruistochtstraat 56, ruiten, Schous, Klaren- beekstr. 73rood, geldstuk, Rooyers, Zonne- ibloemstr. 65, trui met ritssluiting, v. Boggert, Drossestr. 3, actentasch, v. d, Vaart, H. Mu- lierstr. 75, damestasch met inhoud, v. Andel, Schoterweg 4, tasch inh. groente, v. Kam pen, Archipelstraat 83. Het werk der Spoorwegen. Het werk van de Spoorioegen. Namens de Nederlandsche Spoorwegen heb ben Maandag de heeren ir. van Dijk, lid der directie, de chef van den dienst der exploitatie, J. D. Evers en de inspecteur le klasse W. R. Blankert een officieel bezoek aan de Jamboree gebracht, waar zij, na ontvangen te zijn door generaal Behrens, werden rondgeleid door den commissaris Rambonnet. De heeren verklaax-den volkomen tevreden te zijn over de goede samenwerking, die er bestaan heeft tusschen de spoorwegautoritei ten en de jamboreeleiding. Zondag hebben de spoorwegen 40 a 50.000 bezoekers voor de Jamboree aangevoerd, ter- Wijl zij 78 extra-treinen hebben laten rijden. Maandagmiddag werd een conferentie ge houden, waarop de regeling van het vei'voer hij het vertrek werd besproken. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 9 Augustus 1937. Brielsche Eigenheimers f 2.80f 3.30 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.50f 2.80 per H.L, Zeeuwsche Blauwe f 4f 4.20 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 2.70f 3 per H.L. Westlandsche ronde zand 4.304.60 ct. p. K.G. Westlandsche kleine 3,604.20 ct. per K.G. met redelijke aanvoer, kalme handel. VLASMARKT ROTTERDAM. 1200 K.G. blauw, schoon f 70f 80 per K.G. 6600 K.G. Hollandsch Geel f 65—f 78 per K.G. Reeds tien maanden in voorarrest. Twee Heerlensche meisjes van spionnage verdacht Bij passeeren van de Duitsche grens aangehouden. Reeds tien maanden bevinden zich twee 23-jarige meisjes uit Heerlen in Duitschland in voorarrest. Zij worden volgens Het Volk verdacht van landverraad. Een romantische bevlieging van een ietwat avontuurlijke jon gedame moet al deze narigheid hebben ver oorzaakt. Een der meisjes, mej. L., was eenige maanden voor haar arrestatie in aanraking gekomen met een agent van den Franschen geheimen dienst. Zij heeft dezen spion her haaldelijk ontmoet en waarschijnlijk heeft hij de beproefde methode gevolgd om een vrouw af te zenden op speurwerk, waartoe hijzelf niet in staat was. Zooals met vrij veel Zuid-Limburgers liet geval was, kwam mej. L. nog wel eens in Aken. Daar heeft zij ken nis gemaakt met een Duitschen jongeman H. N., die bevriend was met de Heerlensche mej. D. Deze jongeman zou binnenkort zijn Ar beidsdienstplicht moeten vervullen en toen er een kampfeest zou zijn, heeft mej. L. weten te bereiken, dat ook zij dit feest mocht bij wonen. Zij heeft daar getracht verschillende bijzonderheden omtrent het kamp te weten te komen van N., doch deze weigerde op haar verzoek in te gaan. Later heeft zij verbin ding gezocht met de Gestapo te Aken, welke haar moet hebben voorgesteld den Franschen spion over de grens te lokken. Dit schijnt het meisje beslist te hebben afgewezen. Op 6 Oc tober 1936 is zij daarop bij het passeeren van de grens gearresteerd. Haar vriendin, mej. D., die zich twee dagen later ook naar Duitsch land begaf, is daar eveneens gearresteerd, evenals de jongeman N. Iedere veertien dagen mogen de ouders hun kinderen bezoeken en volgens de inlich tingen van Het Volk hebben zij over de be handeling niet te klagen, Wel maken zij een nerveuzen indruk. Pogingen om de officieele beschuldiging te weten te komen zijn tot nu toe niet geslaagd. Zooals uit bovenstaande gegevens blijkt, welker juistheid wij geheel laten voor reke ning van het blad, waaraan wij ze hebben ontleend, heeft mej. D. feitelijk niets met de geheele zaak uitstaande, zoodat het een groot raadsel is waarom zij zoolang in Schutzhaft wordt gehouden. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In dp onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Incident tijdens den Jamboreemarsch. Conflict tusschen politie en troepen- commandant. Aan den Jamboreemarsch, welke ter ge legenheid van de Wereld-Jamboree werd ge houden, nam. o.a. deel 'n detachement van de Koloniale Reserve uit Nijmegen, ter sterkte van 55 man, onder commando van den len luitenant M. van der Heuvel. Dit detache ment marcheerde, volgens de /narschvoor- schriften van het Kon. Ned.-lndische leger in gelederen van vier, waartegen door de Haarlemsche politie geen enkel bezwaar werd gemaakt. Uit Nijmegen bereikt ons hierover de vol gende lezing. Twee agenten dei* Bloemendaalsche politie, die den troep aan de gi'ens der ge meente opwachtten, warexx evenwel van mee- ninig, dat deze formatie niet kon worden toegepast. Lt. Vaxx der Heuvel beriep zich evenwel op zijn voorschriften en wees er op, dat deze een willekemlge wijziging der marschformatie niet toelaten. De agenten schexxen zich hiex'bij te hebben neergelegd, doch toen het detachement den Oosteriduinweg had bereikt, vex'schenerx de beide agenten weer, die zich voor den troep plaatsten, om dezen tot stilstand te dwingen. Lt. v. d. Heuvel beriep zich opnieuw op zijn voox'schriften en wees er verder op, dat door de geringe tusschennximte eexi op deze wijze marcheerend detachement niet breeder is, dan een Hollandsche sectie, met drie maxx- schappen per gelid. Eexi der agexxten wond zich daarbij zeer op en maakte tenslotte aanstalten om zijn pistool te trekken uitroepende: „Als u niet met drieëxx laat loopen, schiet ik door den troep". De luitexxant, bevreesd, dat de agexxt dit voornemen texx uitvoer zou brengen, waar schuwde hem, dat hij in dat geval van zijn klewang gebruik zou maken. De agent werd hierdoor een weixxig gekalmeerd, en borg het reeds half getrokken pistool weg, doch over laadde den luitenant met scheldwoorden en bedreigingen. De rnarsch kon hierna evenwel zoxxder verdere incidentexi worden voortgezet. Later is nog gebleken, dat de marschleider geen enkel bezwaar had gemaakt tegexx het mar- cheeren xnet gelederen vaxx vier. Het spreekt wel vaxx zelf, dat de luitenant het voorval bij de betrokken autoriteiten heeft gerapporteerd. Tegenspraak door de Bloemendaalsche politie. Naar wij van de zijde der Bloemendaal- 'sche politie vernamen is het gebeuirde even wel geheel andex-s dan door de Nijmegenaars is voorgesteld. In een perscoxxferentie die hedenmiddag gehoudexx wordt, zal de com missaris nadere mededelingen daarover doen Reeds xxu kunxxexx wij vermeldexx, dat door de Bloemendaalsche politie absoluut ontkend wordt, dat zij oxxbehoox-lijk heeft gehandeld. De bedoelde agexxt is pas opgetx'eden, xxadat de deelxxemers aan dexx xnarsch eerst zijn chef, eexx hoofdagent, onxver geloopexx had den. Hij heeft toen nog niet zijxx pistool ge- troklkeix, maar alleexx het lipje vaxx den tasch losgemaakt, omdat hij vi'eesde, dat het inci dent ernstig zou wordexx exx hij op evexxtueele gebeurtenissen voorbereid wilde zijn. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. Wij vragen u vx-iendelijk, kom geef ons eens wat, Wij hebben zoo heel veel noodig. Als iedereen naar zijn vermogexx wat gaf, Dan was vragexx overbodig. Postgiro 212793 Telefoon 11855. ZANDVOORT Strandfeest van de V. V. V. Bouwwerken van zand en schelpen. Hedenmorgexx te 9 uur verzaxxxeldexx zich op het terras vaxx hotel Groot Badtxuis de deel nemers voor het jaarlijksche straxxdfeest, ge organiseerd door de V.V.V. in samenwerking met de Hollandia-Bron uit Vijfhuizexx. Jammer was, dat een fiksche regenbui het feest een oogenblik ixx de war dreigde te stu ren, doch gelukkig was de regexx niet van langen duur. Evexx later trok de stoet, vooraf gegaan door het bestuur van de V. V. V. en onder de vroolijke toxxexx van het fanfare corps „Kunstgenot", directeur de heer J. H. Schulpzaxxd, naar het afgezette gedeelte van het strand, ter hoogte vaxx het Casino, via de Kerkstraat, Haltestraat, Zeestraat en dexx Boulevard, De belangstelling van de zijde vaxx het pu bliek was groot, zoowel ixx het dorp als op het strand, waar de kindex'exx, die in grootexx getale deekxameix, zich over de afgezette vak- keix verspreiddexx en onmiddellijk aaxx huxx werk begoxxnen. Door den regen was het straxxd uitermate geschikt voor het xxxaken van zaxxdbouwwerken. Dit jaar zijn dan ook fraaie staaltjes vaxx bouwkunst te ziexx gegevexx, waarbij gebrokexx werd met de traditie van laag relief-werk. We zagen o.a. een fraai gemodelleerde eend, het Jamboree-tex'reixx, Lord Baden Powell, mo dern laxxdhuisje met tuinaaxxleg enz. Te half twaalf verzamelden de deehxenxers zich, xxadat de jury de werkstukken had be oordeeld, om in marschformatie, begeleid door de muziek, naar hotel Groot Badhuis te gaaxx, waar de prijsuitreiking door mevrouw vaxx Alphen plaats had. Hedenavond zal onder leidixxg vaxx de gebrs. Martixx eexx groot kinderbal wordexx gegeven ixx de danszaal van Groot-Badhuis. BLOEMENDAAL SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester, Jhr. mi*. C. J. A. den Tex zal Vrijdag 13 Augustus verhinderd zijn, zijn spreekuur te houden. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie.. cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER, KOfFS, CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONOEN, LIVERPOOL, NEW VORK, CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2» Telefoon No. 30012 31012 AMSTERDAM-C. Beun Ni. 2, TeW 30012 - Telegremadro.: CARIOSAMSTERDAM (Adv. ingez. Med.) „Mijixheer!"wilde hij uitvaren, maar hij voleindigde den zin niet. De bezoeker rukte pruik exx valschen kxxevel weg exx veegde de dunne laag schmixxk van het gezicht. „Dolf!" riep de ander hevig ontsteld, ter wijl hij enkele stappen achteruit deed. „Stil, Gerard, beix je xxog mijn vriend?".... De ander knikte. „Dat wel, Dolf, xxxaar...." „Geeix ixxax-en asjeblieft. Als je mijn vriend bent, arresteer me dan." „Wat zeg je?" Manders glimlachte pijnlijk en hei-haalde: „Ik zeg, ari-esteer mij en lever me over aan de politie, dan verricht je een vrienden dienst." Een xxur later zaten twee mannen in de wachtkamer van het bureau van politie, toen de commissaris binnentrad, „Exx?"vroeg deze kortaf. „Mijnheer," sprak een van de mannen, „op de aanhouding van den kassier, Adolf Man ders is een belooning gesteld van tweeduizend gulden. Wordt deze som onmiddellijk uitbe taald?" „Onmiddellijk nadat oxxs den betreffenden persoon wordt gebracht, of zijn verblijfplaats wordt aangegeven." „Welnu, tel dan het geld maar uit, com missaris, want dit is Adolf Manders". Hij wees op zijn metgezel en de handboeien werden den jongeman omgelegd. Juffi-ouw Manders opende de deur toen ex- gebeld werd. Voor haar stond Gei-ard Staal. Ze bedekte het gelaat met de handen. De schande dreigde haar te overmeesteren, maar Gerard was even vriendelijk tegen haar als altijd. Hij vatte de oude, bedroefde vrouw bij dexx arm en geleidde haar zacht de woning binnen. Zijn optreden kalmeerde haar een weinig en vragend keek ze hem aan. „Kom, jxiffrouw Manders," zei hij zacht. „Er is nog niets verloren Dolf heeft berouw over zijn daad. Hij gaf mij dit briefje voor u, met de beste groeten. Zelf kan hij voor- loopig niet komen Met bevende handen nam ze het briefje aan en las, terwijl de letters door haar tx-anen heen verduisterden: Lieve Moeder, Ik heb berouw over mijn misstap. Het laat me niet los. Het geld brandde in mijn zak. Alles heb ik teruggegeven, maar mijn mis daad wordt gestraft, Geraxxl zal U hierbij een sommetje over handigen, xxu ik niet voor U exx de kleine Gerda kaxx zorgen exx zij kan er vei'sterkende middelen voor krijgen. Neem het gerust aan, het is eerlijk vex-diend geld. HijGerard heeft het verdiend. Er kleeft geen schande aan. Als ik weer vrij ben, zal ik eerlijk blij ven en voor u exx Gerdie zorgen. Vergeef mij mijn zwakheid. Uw zoon Adolf. Door haar ti-anen heen glimlachte ze. Ze strekte de hand uit naar Gerai-d Staal, onx hem te bedanken, maar het vertrek was ledig. Stil had de jongeman de kamer verla ten en op de tafel lagen twixxtig biljetten van honderd gulden. Haarlem's profijt van de Jamboree. Een enquête. We hebben bij eenige winkeliers te Haar lem gexxxformeerd, of zij redeix tot tevredexx- heicl haddexx over het bezoek van de duizen den bxxitenlaxxdsche padvinders, waarvan ook een heel groot contingent ixx de dagen der Jamboree door de Haarlemsche straten ge wandeld heeft. Over het algemeen waren de winkehers ten zeerste voldaan, vooral zij bij wie eet- en drinkwaren te koop waren. De eigenaar van de Automatiek Fluks in de Groote Hout straat. die eeix goede reclame gemaakt had, vooral door het woord „Jamboree", dat xxxet groote letters boven den ixxgang geplaatst was zeide: „We hebben goed kunnen merken, dat joxxgexxs van dien leeftijd heel wat lustexx. Eiken dag tijdens de Jamboree is oxxze zaak druk bezocht geweest". In dien zelfden geest liet ook de eigenaar van een brood-, koek- en bankelzaak zich uit, Het is bij oxxze lezers bekend, dat veel buitenlandsche padvinders op de terrei- xxen te Vogelenzang eexx. paar kloxixpeix heb ben gekocht. Zij beschouwden dit schoeisel als typisch Hollandsch. Groot was hun blijde verrassing, toexx zij op huxx waxxdeliixg laxxgs deze zaak klompen zagen, gevuld xxxet bonboxxs! Er waren er niet veel, die aan deze verleiding weerstaixd konden bieden. Het was dan ook eexx zeldzaam buitexxkansje: eeix paar klompen en nog lekkernijen toe! Velen kochtexx deze klompen, één voor onmiddel lijk gebruik exx één onx xxxee xxaar huis te ne men. We vreezexx dat vader exx moeder in dexx vreemde alleexx maar leege klompexx zullen zien! Verder was er in deze zaak een heel groote vraag naar flesscheix limonade, gevulde koeken en Amsterdamsche korstjes. De winkels in toiletartikelen zijn ook zeer tevreden. Er bestond een groote vraag naar Hollandsche eau-de-cologne, waarvan de flesschen met plaatjes van bloemen versierd warexx. Ook hier werden vele sxxuisterijen verkocht die aaxx Holland doexx dexxkexx. ,,Eft het warexx allemaal prettige koopers. die exx- thousiast waren over wat zij hier zagen", al dus de eigenares vaxx zulk eeix zaak. Een winkelier in klokken en horloges was minder uitbundig. ..We hebben er eigenlijk meer last van gehad, dan voordeel", zei hij. „De meeste padvinders kwamen hier voor een kleine reparatie aan hun horloge en dan moest het natuurlijk gauw klaar zijn en het mocht niet veel kosten!" Intus- schen hoopt ook hij van het indirecte voor deel vaxx het buitenlandsch bezoek te xxxogexx profiteeren. De Tram- en Spoorwegen hebbexx er ïxa- tuurlijk ook wél bij gevaren. De directie van de N.Z.H.T.M. kon nog geen cijfers noemen, onxdat men xxog druk bezig is met verzame len, maar over het vervoer was groote redexx tot tevredenheid. Dit is ook met de spoorwegen het geval, maar ook hier konden nog geen definitieve cijfers verstrekt worden. „Ik heb het op het Haar lemsche station nog nooit zoo druk gezien", zei onze zegsman. „Het vervoer is gewoonweg enorm geweest; exx het is bovendien nog laxxg niet afgeloopen. Vandaag, Woensdag eix Doxxderdag loopexx er xxiet xxxinder daxx 37 extra treinen tusschexx Haarlexxx exx Vogelen zang en het aantal extra treinen tusschen Den Haag en Vogelenzang zal ook wel heel groot wezen". Hoewel het xxiet gemakkelijk was, per auto het terrein van de Jamboree te bereikexx, was mexx ixx het Taxibedrijf ook bijzonder tevre den. Men heeft hier een drukte gekend, zoo als ixx langexx tijd xxiet het geval is geweest. De zakexx in huishoudelijke- en luxe arti kelen hehben geexx direct voordeel vaxx het bezoek der buiteixlaixders gehad. „We lxopeix dat we er wel indirect voordeel van krijgen", zei de eigenaar van een dergelijke zaak, want die jongelui hebben heel wat geld in Haar lem gebracht". „Al die buitenlandsche padvinders hebben eexx zonnige stemming in Haarlem gebracht", zei ons de eigeixaar vaxx eexx boekhandel, „Al les werkte mee om hier een gezellige sfeer te krijgen, zooals het mooie weer, de versie ring ixx de straat exx de goede verstandhou ding tusschen het Haarlemsche publiek en de buitenlandsche gasten. Menige Haarlem mer heeft zijn kennis van vreemde talen nog eens goed kunnen opfrisschen, Ik zelf heb nog nooit zooveel Fransch gesproken als in de afgeloopen' week. Veel verdiend heb ik aaxx die padvinders ïxiet, want u,it dexx aard der zaak gunnen ze zich geen tijd onx boeken te lezen; wel vex-kocht ik veel kaarten van Nederland aan de jongelui, die zich in ons land wat willen oriënteeren. En ook had ik het genoegen nog eenige exemplaren van het Logboek te kunnen verkoopen. Financieel heb ik er niet veel voordeel van gehad, maar ik ben toch blij, dat al die buitenlandsche jongens hier zijn geweest". De eigenaar vaxx eexx Gramofoonwinkel was ook erg blij met het bezoek der padvin ders „Rijk ben ik er niet door geworden", zei hij, „maar ik heb er toch een voordeeli- gen tijd mee gehad. Het wax-en h<npfdzakelijk platen met Jamboree-liedjes, die gekocht werden exx niet alleexx onx die ixx het kamp af te draaien, xxxaar ook om ie xxaar de fa miliebetrekkingen in hun land te verzenden. Bovexxdieix heb ik er heel wat aangexxaixxe relaties mee gekregexx". „Natuurlijk heb ik het ixx de afgeloopen dagen veel drukker gehad, dan in den laat- steix tijd", vertelde eeix Sigarenwinkelier. „Exx het eigenaardige geval deed zich voor, dat ik naar vei*houding veel ixxeer sigaren daxx sigaretten verkocht. Verkenners in uni- forixx zal men troxxwens niet veel zien rooken, Ik vermoed, dat ze de sigaren kochten onx ze bij huxx thuiskomst aan vader te geven. Ver der verkocht ik veel pijpjes exx sigaren-aan stekers. Ik ben best tevreden". In het Fotobedrijf heeft men het ook heel goed kunnen merken, dat er druk buiten landsch bezoek is geweest. Hier waren het hoofdzakelijk filmpjes, die gevraagd werden. Ook werden er veel voor 't ontwikkelen afge geven. De bedrijfsleider vaix een Manufacturen zaak deelde oxxs mede, ook een ongekexxé aantal koopers. waaronder veel padvinder», te hebbexx mogen bedienen. Vooral de Axxxe- rikanen kochten veel tafelkleeden. Verde? veel alledaagsche voorwerpen en souvenirs. Tenslotte informeerden we nog even iri eexx Fruitwinkel. De eigexxares daarvan zou wel wenschen. dat de Jamboree xxog een paar weken langer had geduurd, „want", sjonge, wat kuxxnexx die padvixxders eten! Speciaal pruimexx, druivexx en meloeneix waren van hun gading", Resuxneerexxde meexxexx wjj te mogen zeg gen, dat de Haarlemsche winkelstand over het algemeexx een paar heel goede weken heeft gehad. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10.15 u. Londen 9.04 5/8' Bei'lijn 72.95 Parijs 6.81 Brussel 30.52 y2 Zwitserland 41.64 1/2 New-York 1.81 11/32 De belooningen door BERT LOVEN Niemand zou in het oude, gerimpelde xxxan- xxetje, wiens gebogexx gestalte en schokkeixde bewegiixgen sterk de kenteekenen vaix rheu- matische aanvallen verriedexx, den man her kend hebben, op wiens aaixhouding een be- looniixg vaxx twee duizexxd gulden was gesteld. Toch was dit ïxxiserabele maixnetje de veerkrachtige Dolf Manders, kassier van de Centrale Bank. Zijn goed gelijkend porti'et was op alle hoeken der straten aangeplakt en nu stond hij, temiddexx der menschennxassa, zijn eigen beeld te aanschouwen. Dolf Mandei-s luisterde met oprechte belangstelling naar de fantas tische verhalen omtrent zijxx persooix. Alge meen werd de meening verkondigd, dat de dief van zevexxtig duizexxd gulden reeds lang de grens over was exx nix misschien wel ixx een vliegtuig boven den Oceaaxx zweefde, op weg naar het land van vrijheid. Het oude manxxetje wendde zich tot een maxx, die naast hem stond. Hij keek den man recht in het gelaat en sprak; „He voor mij geloof, dat de dief nog steeds ixx onze stad rondloopt." De aaxxgesprokene schudde het hoofd. „Geen sprake van! Dan ken jij oxxze politie exx oxxze rechercheurs xxiet. Als de kassier xxog in de stad was, zou hij allang gegrepexx zijxx, dat staat als eexx paal boven water, maar hij heeft de beexxiexx gexxomen, geloof me." Het manxxetje haalde de schouders op, terwijl hij langzaam wegwandelde. „Ziezoo, Dolf," mompelde hij tot zichzelf, „je vermomming is uitstekend, niemand zal je herkenxxexx. Nog een paar weken wachten tot het nieuwtje een beetje geluwd is en daxx Langzaam wandelde hij verder, onge merktde macht der gewoonte?zijn dagelijkschen gang vaxx de zaak xxaar huis. Peinzend bleef hij staan. „Arme moeder", mompelde hij. „Ze houdt zooveel van xxxij en nuIk beix rijk en zij, die ik tot xxu toe met mijxx salaris kon on derhouden, heeft niets. Wie zal nu voor haar zorgen?" Hij was er al, bij het huisje, waai-in hij zooveel jaren lief eix leed met zijxx ziekelijke moeder en zijn kleine zusje, dat ïxu in het ziekenhuis lag, had gedeeld, Geexx sterveling was ixx de straat te zien. Hij hep op de voordeur toe exx belde aan In de gang kloxxk eexx sleepende tred, sleepen- der dan anders, meende hij. Reeds wilde hij zijxx mond openexx exx haar toeroepen: „Moeder.ik ben het, Dolf, uw zoon! De oude vrouw voox-kwam zijn uitroep. Een zenuwachtige trek gleed over net van smart I ingevallen gelaat, waarvan de oögen plotse ling een schitteriixg vertoondeix. „Dolfmijn jongen fluisterde ze. „Je eigen moeder kaxx je toch niet misleiden. Een moederoog doorziet alle vei-andei-ixxgexx, ze kexxt haar kixxd xiit millioenexx. Kom bin nenvl u g Liever had de jongexxxaix, die had gemeend, door diefstal zijn arnxe moeder en zijxx lieve zusje aan meer levensvreugde te kunixen helpen, gewild, dat zij boos tegexx hem was uitgevarexx en hemden diefvoor eeuwig de deur had gewezen. Het was hem wellicht gemakkelijker gevallen, te vertrek ken. Langzaam voelde hij bex-ouw over zijn daad opkomen. Zijn moeder, welk een af schuwelijk leed had hij haar bex'okkend. „M'n jongen," fluisterde ze, terwijl ze zijxx hoofd tusschexx haar haxxden xxam. „Wat heb je gedaan.... waarom heb je niet aaxx je moeder gedacht?" Tranen welden in haar oogexx en Dolf Man ders verachtte zichzelf. „Hoe durf je hier te komen?" vervolgde de oude vrouw. „Ieder oogeixblik kaxx de politie hfer zijn en je gevangen nemen, wat moet ik daxx? En de kleixxe Gerda, die zoo ziek ligt? Ze is zoo zwak exx heeft zooveel verstericend voedsel noodig. Wie zal daai-voor zorgen, alsalsjijin de gevangenis bent?" Ze barstte ixx tranen uit. „Dolf, nx'n jongen, hoe heb je zooiets kun- neix doexx?" Besluitenoos stond hij voor haar. Hij voel de zich als een lafaax'd en de woordeix bleven hem ixx de keel steken, toeix hij wilde uit roepen: „Moeder, ik bexx rijk!Ik zal voor u eix de kleine Gerda zorgen! Ze kwamexx echter xxiet over zijxx lippexx, hij schaamde zich, zijn moeder van den gesto len rijkdom te oixderhoudexx. Hij kexxde haar maar al te goed. Ze zou het geld met afschuw van zich werpen. Dat hij dat niet eerder begrepexx had. Een diepe rimpel groefde zijn voorhoofd. „Moeder, ik moet weghiervandaan." Ze zuchtte. „Ga je niet evexx naar Gerdie kijken? Ze verlangt zoo xxaar je." „Neen, dat kaxx niet meer. Het is telaat. Ik moet weg, zoo vlug mogelijk." Hij kuste haar lang en op zachten tooxx vroeg hij: „Moeder, kunt xi mij vergeven?".... „Natuurlijk jongen, Ik vergeef het je graag ondanks alles, wat je mij hebt aangedaan, maar je moet Verder kwam ze niet, want Dolf opende reeds de deur en verliet haastig de woning, de deur achter zich sluitende. Met vasten tred liep hij, voort, de gebogen gestalte van zooeven veranderde in een krach tige, lenige figuxu-, zooals de menschen Dolf Manders kenden Hij was niet meer het oude, gerimpelde mannetje. Een droefgeestige glimlach gleed over zijn gelaat, toexx hij aanbelde aaix de woning van zijn vriexxd, Gerard Staal. Hij duwde het meisje, dat opendeed, opzij en liep recht streeks xxaar de woonkamer. Gerard zat aaix de tafel te lezeix exx keek verwonderd op, toen onverwacht, onaange diend, een vreemdeling binnenkwam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7