Thijs IJs heeft een raar avontuur Het Palestijnsche vraagstuk voor de mandatencommissie. Japansche troepen concentraties in Noord-China. W' WOK NS D'A "G 11 A U G U S T U S 1937 HSAEEEM'S- DAGBEAD JAPAN'S ACTIE IN NOORD-CHINA HOPEI MANDSJOEKWO Vijandelijkheden op groote schaal verwacht. Volgens berichten uit Chineesche bron is generaal-majoor Sagaki, de chef van den staf van het Japansche Kwantoen-leger, te Tientsin aangeko men. Zijn aankomst wijst op vijande lijkheden op groote schaal, aldus ver klaart men. Japan zal in het geheel 14 divisies ▼oor Noord-China mobiliseeren. Reeds acht divisies zijn op het vas teland aangekomen, terwijl binnen kort nog zes divisies gemobiliseerd zullen worden. Chineezen vertrekken uit Korea. Uit Seoel meldt Havas, dat sedert het be gin der vijandelijkheden in Noord-China 4500 Chineesche arbeiders uit Korea naar China zijn teruggekeerd. De Chineesche consul-ge neraal heeft medegedeeld, dat binnenkort nog 3000 arbeiders zullen vertrekken. Het programma van het „Gele Genootschap". Het onlangs gevormde „Gele Genootschap" publiceert in het orgaan van den politieken raad van Hopei en Tsjahar zijn programma, waarvan de voornaamste punten zijn: 1. Uitroeiing van de Anti-Japansche organi saties. 2. Verjaging van de leden van de Kwomin- tang. 3. Onderdrukking van- het communisme. 4. Toezicht op het onderwijs en de pers. 5. Teruggave van de Noord-Chineesche pro vincies aan het Chineesche volk. Japansche consul te Hankau verlaat de stad. De bladen melden, dat de consul van Japan te Hankau uit Tokio bevel,heeft ontvangen met het personeel van het consulaat en de Japansche burgers, die zich nog aldaar bevin den de stad te verlaten. Ook Chineesche troepenconcentraties. Militaire kringen te Tokio schenken ern stige aandacht aan de samentrekking der troepen van de Chineesche centrale regeering bij Peiping en Tientsin. Zij verklaren dat de concentratie van het centrale leger bij Pauting en Tsjansjau lang de spoorlijnen Hankau-Peiping en Tientsin- Poekau in strijd is met de overeenkomst, wel ke is gesloten tusschen Oemetsoe en Ho Ying Tsjin. terwijl de samentrekking der cen trale groepen langs de grens van de provin cie Jehol in strijd is met de overeenkomst van Doihara en Tsjin Teh Tsjoen. Men schat de troepenmacht der centrale re geering, die is samengetrokken langs den spoorweg van Soei Yoean naar Peiping met het doel een inval te doen in de provincie Je hol, aldus Domei, op 70.000 man. Het incident op het vliegveld van Sjanghai. Nog steeds komen berichten binnen over het incident op het vliegveld te Sjanghai, ofschoon de onderhandelingen omtrent de oor zaak van het incident nog niet begonnen zijn. Wel hebben, naar het D. N. B. meldt, Chinee zen en Japanners gemeenschappelijk een onderzoek ter plaatse ingesteld. Domei meldt dat de Japanners bij het onderzoek hebben vastgesteld dat de Japansche marine-officier geen revolver gedragen heeft en dus ook niet geschoten kon hebben. Japansch vliegtuig neergeschoten. Nabij Pau Ting hebben Chineesche troepen een Japansch vliegtuig omlaag geschoten. De piloot werd gedood, de tweede inzittende werd gewond. Japansche spoorweg employés ontvoerd. Uit Tsjeng Teh in het Z.W. van Mandsjoe- kwo wordt gemeld, dat negen employés van den Zuidmandsjoerijschen spoorweg, waar onder vijf Japanners, op 8 Augustus door bandieten zijn ontvoerd. Wordt de Chineesche regeering verplaatst? Volgens berichten uit Japansche bron, af komstig uit Nanking, heeft de Chineesche reaeering te Nanking tien schepen gereed laten maken om eventueel de regeering naar Hankau over te kunnen brengen. Japansche •waarnemers verklaren, volgens een Havas- berieht, dat het verplaatsen van de hoofd stad de eerste maatregel zal zijn, die Tsjang Kai Sjek zal nemen, als hij overtuigd is, dat een oorlog onvermijdelijk is. Zij geven als hun meening te kennen, dat de Chineesche autoriteiten de keuze op Hankau hebben be paald, omdat dit het beste centrum van ver zet is voor een langdurigen oorlog. Minister Koeng te Berlijn. BERLIJN. 10 Augustus. (Havas). De Duitsch minister van Financiën Schacht, heeft heden den Chineeschen minister van Financiën Koeng, een lunch aangeboden. Mi nister Von Blomberg en staatssecretaris Von Mackensen zaten mede aan. Tijdens de lunch is de toestand in het Verre Oosten besproken. Engeland protesteert opnieuw te Salamanca. Men verneemt, dat Sir Henry Chilton op dracht heeft gekregen, te Salamanca te pro testeer en tegen het bombardement van de „British Corporal" door, naar men aanneemt, vliegtuigen van Franco. Bovendien zou de Britsche vertegenwoordiger moeten eischen, dat, dat Molton, de Candleston Castle en de Mirupana, die onlangs in beslag zijn geno men, worden teruggegeven. Zonder dat er van een ultimatum sprake is, wordt, naar ver klaart, het onmiddellijk loslaten dezer sche pen geëischt. Verder verklaart men, dat nog geen enkel antwoord is ontvangen op het eer ste protest tegen het bombardement van de „British Corporal". Niet-officieel wordt vernomen, dat de be manning van de „Molton", de Candleston Castle en de Mirupanu reeds zijn vrijgelaten. Amerika Oorlogsschepen voor Brazilië. Huil, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft, met een toespe- --ng op de kwestie der zes torpedojagers die aan Brazilië verkocht zullen worden, ver klaard, dat deze torpedojagers geen deel van de Braziliaansche marine zullen uit maken, doch zouden dienen als opleidings schepen. Deze transactie zou niet in strijd zijn met het Londensche vlootverdrag van 1936. Hij besloot met te zeggen en dit met een toedeling op de bezorgdheid van Argen tinië, dat de Vereenigde Staten verschil ten gunste van Brazilië zouden maken, dat de Bruin en niet verbrand. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets- wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrème. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) politiek der vereenigde Staten een politiek is van volkomen gelijkheid van behandeling jegens alle Amerikaansche naties. Reeds de volgende week zal deze kwestie in de Kamel en de Senaat behandeld worden. Duitschland Een waarschuwing tegen spionnage. Onder het opschrift „Opgepast"! er zijn spionnen aan het werk"! waarschuwt een of ficieus communiqué de Duitsche burgers te gen de werkzaamheden van buitenlandsche spionnage-bureaux. Het communiqué noemt verschillende adressen, waar deze buiten landsche bureaux hun correspondentie in ontvangst nemen, en noodigt ieder, die met de spionnen in verbinding zou hebben ge staan, uit, de bevoegde autoriteiten daarvan in kennis te stellen. België Minister van Zeeland over zijn economische studiereis. Minister-president van Zeeland bereidt twee belangrijke verslagen voor. Het eerste heeft betrekking op de economische studie, die van Zeeland in Europa en de Vereenigde Staten volbracht heeft; de premier bespreekt hierin de maatregelen, die tot een econo mische ontwapening zouden kunnen leiden. Het zal waarschijnlijk tegen het einde van September aan de belanghebbende regeerin gen worden voorgelegd. Het tweede verslag bevat een opsomming van den arbeid, dien de Belgische regeering in het eerste jaar van haar bestaan volbracht heeft en van het werk, dat nog verricht moet worden, opdat het geheele regeeringspro- gramma ten uitvoer worden gelegd. Nederlandsche auto in Oostenrijk verongelukt. Inzittenden niet ernstig gewond. Nabij Mittersil is een auto waarin behalve de heer F. A. Luyben uit Helmond nog drie andere personen, eveneens uit deze plaats afkomstig, zaten, in een onoverzichtelijke bocht wegens het rijden met te groote snel heid tegen een pilaar gereden, tengevolge waarvan de auto omsloeg. Een der inzittenden, die een gecompliceerde bekkenbreuk had opgeloopen, is naar het zie kenhuis te Schwarzach vervoerd. De drie andere inzittenden werden slechts licht ge wond. De auto werd zwaar beschadigd. Het incident met de Maréclial Lyautey. Autoriteiten van Las Palmas hadden het recht aan boord te komen. De in officieele kringen ontvangen mede- deelingen over het incident aan boord van de Marechal Lyautey wekken den indruk, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen. Toen het schip de haven van Las Palmas was binnengeloopen, lieten de politieautoriteiten weten, dat zij zich op de hoogte wenschten te stellen, van den militairen staat van eenige Spaansche burgers, die zich aan boord bevonden. In overeenstemming met de Fransch-Spaansche consulaire overeenkomst van 1862 gaven de. gezagvoerder en de Fran- sche consul, die aan boord was gekomen, hun toestemming voor een dergelijk onder zoek. De bemanning verklaarde echter, zich daartegen te zullen verzetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke afdeelingen soldaten aan boord gaan en eerst na besprekingen met den consul en den gezagvoerder zagen zij af van de arrestatie van eenige matrozen, die bij de botsingen op het schip waren op gemerkt. In officieele kringen moet men tot de slot som komen, dat, van zuiver juridisch stand punt bezien, het voorval weinig aandacht verdient. De bepalingen van de consulaire overeenkomst schijnen geheel in acht geno men te zijn en de politie van Las Palmas had het recht aan boord te komen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Welke moeilijkheden men te Genève onder oogen moet zien. Toen ze een tijdje uitgerust hadden van het graven en dalen, en oom zijn pijnlijke plekken, veroorzaakt door den val, eens flink ge wreven had, besloten ze verder te gaan. Jij hebt het gat gevonden, Thijs, sprak oom, dus dan moet jij ook maar de gids zijn op onzen tocht. Maar kruip alsjeblieft niet meer door gaatjes heen, waar ik feitelijk te dik voor ben. Thijs ging voor, den tunnel in. Rondom hen was de rots uit gehouwen als een groot muizenhol. Af en toe hoorden ze zelfs muizen langs zich heen schieten. Thijs .die heelemaal niet bang voor muizen was, lachte oom Mopperniet hartelijk uit. als deze met een kreet van schrik met zijn beenen van den grond vloog. anneer wij journalisten zoo 's avonds om een uur of zeven en soms nog later op de gang wachten, waarop de zaal uitmondt, die de permanen te mandatencommissie herbergt, raken we door het wachten wel eens ietwat uit ons humeur. Dan wreken we ons door felle critiek uit te oefenen op de hoogst onbegrijpelijke en verre van fraaie symbolische weergave van de we- relddeelen, die dezen corridor „sieren". Maar al heel gauw komen we weer in ons humeur dank zij het heerlijke uitzicht van dezen wandelgang op het meer van Genève wij journalisten hebben reeds uitgemaakt, dat verreweg het mooiste van het stijllooze en al lesbehalve fraaie Volkenbondsgebouwhet uitzicht is! en ook doordat we tenslotte ons leventje nog heerlijk vinden vergeleken bij dat van de leden der mandatencommissie. Deze toch werken als paarden, gelijk trou wens ook minister Ormsby Gore niet te be nijden viel, toen hij dag in dag uit, zoowel 's ochtends als 's middags op het examen bankje zat, en hem allerhande vragen gesteld werden. Er is intusschen één geluk bij voor de man datencommissie, n.l. dat zij in het bezit is van een voortreffelijk voorzitter, den Belg Orts. Mij ver.telde een van de leden der commissie, dat de heer Orts de kunst verstaat bij het leiden van de beraadslagingen een groote ma te van gemoedelijkheid aan den dag te leggen en toch de teugels goed in handen te houden. Zijn zakelijk inzicht; zijn groote rust tevens hoorde ik eveneens ten zeerste prijzen. Toen ik dezer dagen het voorrecht had Pre sident Orts te ontmoeten, trof mij eveneens zijn groote eenvoud, zijn prettige gemoedelijke wijze van optreden, waarmee een zeer scherp inzicht en een groote kennis van zaken ge paard bleek te gaan. Een eerste moeilijkheid, waarvoor zich de permanente mandatencommissie gesteld had gezien, was geweest, dat hetgeen haar de Volkenbondsraad had gevraagd, al heel vaag was uitgedrukt. Men slaagde er intusschen in het eens te worden over de wijze, waarop men aan den Raad advies zou uitbrengen, en dus meteen over het vaststellen van de eigen com petentie. Doordat men besloot de verschillende kanten van het geval, d.w.z. de diverse denk baar geachte oplossingen onder de oogen te zien, om daarbij dan telkens zoowel voor- als nadeelen te zullen bespreken, is de kans vrij groot, dat men bij het vastellen van het rap port vrij gemakkelijk tot overeenstemming zal kunnen komen. Althans gemakkelijker, dan wanneer men er op uit zou zijn, zich voor één bepaalde oplossing uit te spreken. Engeland moet niets hebben van het voort durend aanwenden van dwang en geweld. Waar nog iets anders bijkomt. Het ligt den Britten ook niet, aan bevolkingsgroepen, die zij rijp voor zelfbestuur achten, dit te onthou den. Volgens hen zijn Joden en Arabieren hiervoor rijp wellicht denken niet alle leden der mandatencommissie er precies zoo over wat laatstgenoemden aangaat doch niette min zouden ze hun het zelfbestuur moeten ont houden, aangezien door de slechte onderlinge verstandhouding de boel anders volkomen spaak zou loopen. Zou men thans tot invoe ring van zelfbestuur overgaan, dan zouden de Arabieren, die nu nog aanmerkelijk in de meerderheid zijn, er wel voor zorgen alles te ondernemen, wat ter dege afbreuk zou doen aan de volledige verwezenlijking van het Joodseh nationaal tehuis in Palestina, een van de doeleinden, in het mandaat opgesloten. Daarentegen zou van medewerking aan zelf bestuur van Arabischen kant geen sprake meer wezen, als men dit andere, mede tot de mandaatsdoeleinden behoorende beginsel pas m de practijk ging brengen, nadat de Joden de meerderheid in Palestina verkregen zouden hebben. M.a.w. in het mandaatsverdrag zouden twee niet (meer) met elkaar vereenigbare doel stellingen voorzien zijn. Andere niet gering te achten tegenstelling: het natuurrecht doet de Arabieren sterk staan, als zij het een on recht noemen, dat zij door de immigratie van buiten ten deele in, ten deele uit het land verdrongen zouden worden, waar zij de laat ste eeuwen gewoond hebben. Maar de Joden hebben het positie, het verdragsrecht aan hun kant, dank zij de in het mandaat opgenomen Balfourdeclaratie, waarbij hun de vestiging van een Joodseh nationaal tehuis in Palestina wordt toegezegd. Minister Armsby Gore heeft Genève thans verlaten, nadat hij er uren en uren een soort examen heeft moeten afleggen, want hem werden geen vragen gespaard. Hieruit bleek nog eens de volstrekt onafhankelijke positie, die de commissie wenscht in te nemen en die zeker ook tot uiting kwam, toen zij al vragen de kenbaar gemaakt moet hebben de slap heid, door het bewind in Palestina aan den dag gelegd ter gelegenheid van en in verband met de Arabische troebelen, toch wel heel bedenkelijk te achten. Naar ik hoorde kon Gore een en ander, althans in de oogen van meer dan één lid, nauwelijks goedpraten. Ook ten opzichte van de toekomst zijn hem geenszins gemakkelijke vragen gesteld. Zoo wil men in Genève bijv. gaarne weten, wat er volgens de Engelschen zou kunnen en moeten gebeuren, indien het deelingsplan doorgang Twee ernstige vliegongelukken. Vijf personen om het leven gekomen. Een groot verkeersvliegtuig van de Eastern Airlines is kort na zijn vertrek van het vliegveld te Daytona (Florida) in een moeras gestort. De beide bestuurders en een reiziger zijn om het leven gekomen, een tweede passagier werd ernstig gewond. De vier andere reizigers kwamen met lichte wonden vrij. Ook te Engeland heeft een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad. Bij de luchtmanoeuvres boven Londen stortte een militair toestel neer waarbij de beide inzittenden om het leven kwamen (D.W.B.) zou moeten vinden, doch een van de twee par tijen eenvoudig weg zou weigeren het onont beerlijke verdrag te sluiten, dat n.l. den Jood den of den Arabischen staat moet scheppen. Men kan toch kwalijk een staat in het leven roepen tegen den wil van de betrokkenen. Of zal het dan gewoonweg met dwang dienen te gebeuren, nog daargelaten, dat zulks ook met dwang niet bereikbaar te achten valt? En wat stelt Engeland zich voor, dat er dient te ge schieden in geval het deelingsplan zou door gaan, doch de Arabieren eenvoudig zouden weigeren tot de daarbij voorziene ontruiming van het land over te gaan. Dit zal n.l. met een goede 200.000 Arabieren moeten gebeuren, wil len zij niet in den Joodschen staateen stuk in de meerderheid zijn. Reeds heeft een Arabische delegatie te Genève kenbaar ge maakt, dat de Arabieren niet zullen toelaten, dat er ook maar één Arabier van zijn grond verwijderd wordt, en dat zij zich met de wa pens tegen een dergelijken gang van zaken zouden verzetten. Het zal bepaald interessant wezen te verne men, welk antwoord Londen (want dat wordt door Ormsby Gore over deze problemen ge raadpleegd) zal geven. Vermoedelijk komt de Britsche minister voor het einde van de be raadslagingen der mandatencommissie nog wel weer terug, want het zal waarschijnlijk al vrij spoedig blijken, dat men hem nog voor een aantal vragen noodig heeft. Van zijn kant schijnt hij zich terdege bereid te hebben ge toond om zijn ondervragers zooveel mogelijk in te lichten. Ja, soms had het er veel van, alsof hij hardop zat te denken. En zoo kan ik me best begrijpen, dat hij er wel eens toe overging opmerkingen te maken, die beter niet onder de oogen van deze of gene stokebranden komen en dus niet zullen prijken in de ver slagen van de vergadering. Deze zullen voor 10 September kant en klaar gedrukt moeten zijn. Dan immers krijgt de Raad ze en waar schijnlijk wordt ook op dat oogenblik het ver slag publiek, alsmede het advies van de per manente mandatencommissie, die zelf vermoe delijk omstreeks 18 Augustus haar werkzaam heden zal kunnen beëindigen. De manier, waarop zij zich van haar taak kwijt verdient alle waardeering en mag men een typisch voorbeeld achten van goed Volkenbondswerk. Dr. E. v. RAALTE. Een dagje uit op de fiets? Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) 1ADB0, iVOEMMMA AARTSBISSCHOP VAN SEVILLA OVERLEDEN. Aradio Nacional heeft medegedeeld, dat kardinaal Ilundain. de aartsbisschop van Se- villa is overleden. (Havas.) DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. Avro-uitzending. 8.Gramofoonmuziek10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Omroeporkest. In de pauze: declamatie. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 2Vioolrecital. 2.30 Kovacs Lajos's orkest, orgelspel en gramofoonmuziek. 4.Zieken- halfuur. 4.30 Mischa Novy's Zigeunerkapel. 5.Voor de kinderen. 5.30 Los Argentinos. 6.30 Sportpraatje. 7.Orgelconcert en zang. 7.40 Reportage. 8.— Berichten A.N.P. Mede- deelingen. 8.10 De Twilight Serenaders. 9. Vlaamsche schets. 9.30 Het Omroeporkest en solist. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Om roeporkest. 11.Berichten ANP. Hierna Karoldy Arpad's Ensemble. 11.40—12.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. 8.00—9.15 K.R.O. 10.— N.C.R.V. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 3.Vrouwenhalfuur. 3.30 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Hobo en piano. 5.40 Gramofoonmuziek. 6.30 „Gebeuren er nog wonderen?" causerie. 7.Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Repor tage. 8.Berichten A.N.P. Herhaling S.O.S.- berichten. 8.15 Christ. Muziekvereeniging „Vlijt en Volharding". 8.50 Literaire causerie 9.20 Vervolg concert. 9.55 Berichten A.N.P. 10.Orgelspel 11.0012.00 Gramofoonmuziek Hierna Schriftlezing. DROITVVICH, 1500 IVL 11.25 Gramofoonmuziek. 12.05 Het BBC- Midlandorkest. 1.05 Sopraan en bariton. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 Bernard Crook en zijn kwintet. 2.50 Declamatie. 3.05 Gramo foonmuziek. 3.35 Het Sted. Orkest van Bour nemouth. 6.20 Berichten. 6.40 „They came to England", causerie. 7.Het BBC-orkest 8.05 Radiotoneel. 8.50 Variété-programma. 10.Berichten. 10.20 Het Lener Strijkkwar tet. 11.35 Harry Evans en zijn orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gramofoonplaten). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.10 Gramofoonmuziek. 12.50 Pas- cal-orkest en zang. 2.20 en 3.50 Gramofoon muziek. 4.05 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Radiotooneel. 7.30 Gramofoonmuziek. Zang. 8.50 „Die verkaufte Braut", opera. 10.5012.20 Landersorkest Gouw Baden en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Putsche's orkest. 8.50 Militair con cert. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Fabrieks- orkest. 1.35 Kurhessisch Landesorkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Fred Hippmann's orkest. 6.20 Blaasconcert. 7.30 Gr.platen. 8.30 Omroeporkest, -schrammelensemble en so listen. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 M. Alexys' orkest. 5.20 L. Rarcy's orkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 dito. 8.20 J. Schnyders orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 en Alerys' orkest. 5.20 L. Darcy's orkest. 6.50 7.35 Vioolvoordracht. 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 „Die verkaufte Braut", opera. DEUTSCHLANr T.R 1571 M. 8.30 Het Keulsche Omroeporkest, Schram melensemble en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Populair concert. 10.20 Berichten. 10.40 Trio concert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Gra mofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6