'n Treiterende Kiespijn... Rubriek voor Vragen HJD -Vertelling ♦WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 HAAEEEM'S DAGBEAD' Het incident te Bloemendaal. NEDERLAND SCHE BOND VAN GEPENSION- NEERDEN zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die U doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van ':e kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doel bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uit werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko men elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt door: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn, nerveuse Slapeloosheid. Bovendien helpen ze U af van 'n gevatte kou, Griep, influenza. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) „PYGMALION" WEER IN REMBRANDT. Lili Bouwmeester wordt gehuldigd door Cliiige Doorenbos. In de voorstelling van Vrijdagavond 7 uur, zal Lilli Bouwmeester aanwezig zijn en gehul digd worden door Clinge Doorenbos. Lili Bouw meester zal feestelijk worden ingehaald dooi de directies van het Rembrandt Theater en Filmex Mij. Zij arriveert met den trein van 7 uur. 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer A. C. Wijkhuij- zen den dag, waarop hij vóór 40 jaar als expeditie-knecht bij de firma I. C. Haan in dienst kwam. In den loop van den dag kwa men tal van gelukwenschen binnen, bestaan de uit bloemstukken en andere cadeaux. De directeur sprak een hartelijk woord en over handigde den jubilaris de bekende envelop pe met inhoud. Verder werd bij Kon. ^Besl. de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan den heer Wijkhuijzen toege kend. Xyvu 't SJUbtot vu* OvAe. 6 6£M£<& VERKADE-ZAANDAM (Adv ingez. Med.) Gladiolen of Zwaardlelies. De zwaardlelies (feitelijk zijn het heele- maal geen lelies; het zwaardachtige zit 'm in het scherpe, spitse loof) behooren tot de planten, die binnen betrekkelijk korten tijd promotie gemaakt hebben. Van boeren-bloe men zijn de gladiolen eerste klas tuinbloe- men geworden en Holland heeft in dezen op gang een groote rol gespeeld. Vjroeger waren gladiolen eigenlijk ongeluk kige en onooglijke planten met kleine, te dicht opeen of te ver uiteenstaande bloe men, die pas laat voor den dag kwamen, zoo tegen September, waarna de Hollandsche nazomer met de beruchte regens en stormen er een ontijdig einde aan maakte. Dat is allemaal radicaal veranderd. Een heel belangrijk instituut is het Gladiolen- Genootschap. een vereeniging die ieder jaar de Hollandsche gladiolen in een proeftuin uitplant om de eigenschappen te controlee ren. Ieder soort, dat niet voldoet aan de zeer strenge eischen, wordt op de zwarte lijst ge- •zet, die alle kweekers toegestuurd krijgen. Niemand kweekt zoo'n afgekeurd gladiool dan nog verder; het gevolg is een echte ras verbetering en een steeds stijgende kwali teit van onze Hollandsche zwaardlelies. De eisch dien we aan een gladiolus mogen stellen, is ten eerste dat het een goede groeier is en liefst een, die vroeg bloeit, zoodat de knol na den bloei nog voldoende kan afrij - pen. De bouw moet stevig zijn met lange stengels, en bestand tegen wind, zoodat de plant niet uit elkaar slaat. De bloemen moeten alle te gelijk open zijn en niet te dicht bijeen noch te ver van elkander staan. De beste bloem vorm is breed, rond en wijd-open. Goed blauw en donkergeel zijn de beide kleuren, die het ijverigste gezocht worden, want rood in allerlei tinten heeft men al, evenals wit, crème, paars en rose,, terwijl oranje be gint te komen. De grootbloemige gladiolen, die we deze maand in tuin en bouquet zien, zijn de z.g. Childsi's. Verder bestaat de gladiolus primu- linus, een zuivergeel bloempje, dat in het wild voorkomt bij de Zambesi-watervallen in Afrika. Wat de natuur toch goed voor alles zorgt: het bovenste bloemblad van het wilde gladioolrie is als een dakje gebogen over stamper en meeldraden, om die vitale deelen te behoeden tegen het vocht, dat in ontel bare fijne druppels daar bij die watervallen neerdaalt. Tusschen de grootbloemige Childsi's en deze primulinus heeft men kruisingen ge maakt; het resultaat zijn de z.g. primulinus- hybriden, alleraardigste, geel met rose en roode bloemen aan fijne stengeltjes. Prach tig vooral voor als snijbloem. Deze Augustus-bloeiers. de Childsi's en de primulinus-hybriden, worden in Maart ge plant in zeer voedzamen en niet te drogen grond, op een zonnig plekje, 810 c.M. diep. 's Winters bewaren we de knollen, die in het najaar zijn opgenomen en ontdaan van loof en los vuil, droog op een koel, luchtig en vorstvrij plekje. L. S. PERSONALIA. Geslaagd voor Engelsch M.O. A mej. W. K. P. M. Jacobs, te Haarlem. Geslaagd voor Engelsch L.O. de heeren M. tor Beek, T. G. A. Tonville en J. H. Uttden, allen te Haarlem. VROUW DOOR DUIZELING BEVANGEN EN TEGEN RIJDENDE AUTO GEVALLEN. Dinsdagavond te ruim kwart over zeven werd een 65-jarige vrouw, die op den Over toom te Amsterdam, bij de Schutsluis op een vluchtheuvel een tram afwachtte, door een duizeling bevangen. Zij viel en kwam dientengevolge in botsing niet een juist pas- seerende auto. De gevolgen waren zeer ern stig. De klap, die zij van den wagen had op- geloopen, was dermate aangekomen, dat zij een schedelbasisfractuur opliep. Over Dieren. Een stap in de goede richting. Vorige week had te Santpoort de jaarlijk- sche draverij plaats. Door B. en W. der ge meente Velsen was een verbod uitgevaardigd, tegen het gebruik van zweep, karwats of stok. Als dierenvriend en werkende in het be lang van het dier heb ik persoonlijk mogen constateeren dat dit verbod een goede uit werking heeft gehad en dat alles naar wensch is verloopen. Daarvoor den dank aan het gemeente bestuur van Velsen. Dat ook andere gemeen ten dit goede voorbeeld mogen volgen. Het meest gehoorzame dier,, het paard, ook het draverspaard, heeft geen zweepslag noo- dig. Het bewijs is geleverd. SERtNé. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 9—10 Aug. geëxamineerd 12 vrl. en 2 mnl. cand. Geslaagd: de dames: W. C. M. Bakker, W. de Ruiter, N. Gelderblom. J. Pel, A. van Vliet, M. Beets, S. A. Kffüg— Niesen. A. Zandstra; de heeren: J. Kramer, H. J. Binnendijk. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 10 Aug. Geëxamineerd 2 vr. en 6 mnl. cand. Geslaagd de dames: A. N. Kos, Abbekerk en de heeren R. Kramer, Breezand, G. P. Luttikhuizen, Velsen-Nrd. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genfeten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druïvenverkoop.) (Adv. ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedroegen de opcenten in de gemeente Velsen over de jaren 1036 en 1937 van a. Pers. bel. en b. Ink.bel. ANTWOORD: a. Pers. bel. 1936 165 opcenten, 1937 dezelfde, b. Ink.bel. 1935/36 100 opcenten. 1936/37 dezelfde. VRAAG: Ik ben gezinshoofd en aangeslagen naar een inkomen van 1S25. Ik moet 102.42 ink.bel. betalen. Mijn inwonende zoon is aange slagen naar 1S00 en moet eveneens 102.42 betalen. Is dat juist? (In ons blad van 30 Juli kwam bovenstaande vraag voor waarop toen abusievelijk een verkeerd antwoord gegeven is. Het juiste antwoord luidt:) ANTWOORD: Beide aanslagen zijn juist. Door het afronden tot geheele bedragen van 100 vol gens het tarief der wet, wordt de gemeente fonds belasting in dit geval naar hetzelfde inkomen berekend. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn dochtertje is van 9 tot 2 uur in betrekking met middageten. Mevrouw gaat 14 dagen met vacantie. Op hoeveel kostgeld heeft zij recht? ANTWOORD: Op 0,60 per dag. PLANTEN. VRAAG: 1. Wanneer moet men een palm ver potten en versche aarde geven? 2. Mijn vinger- hoodkruid in den tuin is nu uitgebloeid, hoe moet ik het verder behandelen? Is het een vaste plant? 3. Aan mijn vijgenbladplant komen wel bladen, maar de oude vallen er weer af, Wat kan ik hier tegen doen? ANTWOORD: 1. Met het verpotten van een palm moet u voorzichtig zijn, n.l. dat de kluit niet uit elkaar valt. De beste tijd om te verpotten is half April. 2. Het vingerhoedskruid wordt meestal gere kend tot de tweejarige planten. U kunt ze in Augustus zaaien en ze bloeien dan in het volgen de voorjaar. Snijd u ze af en laat u ze staan, dan bestaat de mogelijkheid, dat ze volgend jaar nog eens bloeien, doch dit is niet de cultuur. 3. Wi;i kennen geen vijgenbladplant. U bedoelt toch niet een vijgenboom? Zonder nadere gege vens is het niet mogelijk een goed antwoord geven. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak Ik morellen ln? ANTWOORD: Wasch de morellen, ontdoe ze van de stelen en van de pitten en vul er da goed schoongemaakte potten mee tot een paar vingers onder den rand. Giet er het uitgelekte morellen- sap bij, voeg geen water bij de vruchten, maar strooi er desverkiezende wel wat suiker tusschen. Sluit de flesch met een goed uitgekookte kurk, bind de kurk met een z.g. kruistouw goed vast. Zet de flesschen in lauw water en verhit ze even tot onder het kookpunt, laat ze 20 minuten die temperatuur behouden. Doop de flesschen met het boveneind in gesmolten hars of lak, zoodat de heele kurk ermee omgeven is. VRAAG: Hoe verwijder ik een vetvlek uit een grijze japon? (zeep en wa.ter, noch benzine heb ben geholpen). ANTWOORD: Met dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen afwrijven. Den zachten doek onder de vlek leggen. Met een laagje magnesia de plek bedekken. Magnesia na een uurtje weer verwijderen. VRAAG: Op een beige gabardine regenjas zit ten olievlekken. Hoe kan ik die verwijderen? ANTWOORD: Met zuivere wasehbenzino af schuieren, met zachten doek afwrijven en daar na direct bedekken met laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. DIVERSEN. VRAAG: Waar en in welk jaar waren vorige Wereld-jamborees ANTWOORD: De laatste 2 jamborees werden houden in 1933: Hongarije (Gödöllö). In 1929: Engeland (Arrowparte). Een andere lezing van het gebeurde. Wij hebben gistel-middag naar aanleiding van het incident tijdens de Ja rnboree-marsch waarbij het tot een ernstig conflict kwam tusschen de Bloemendaalsche politie en den commandant van een detachement der Ko loniale Reserve uit Nijmegen nog een kort onderhoud gehad met den commissaris van politie te Bloemendaal. Deze gaf ons evenwel een geheel andere le zing van het gebeurde, waardoor deze dan ook in een geheel ander licht komt te staan. Er waren, aldus de commissaris, van onze zijde ernstige bezwaren, om dezen marsch toe te staan. Onze wegen zijn betrekkelijk smal en waren, door de Jamboree, toch al overbelast, zoodat wij meenden, geen toe stemming te kunnen geven, om dezen marsch door onze gemeente te doen gaan. Tenslotte is een parcours ontworpen, waar bij de drukke wegen zooveel mogelijk verme den werden, zoodat de burgemeester tenslotte toch nog zijn toestemming verleend heeft. Aan die vergunning waren evenwel voor waarden verbonden, die wij den laatsten tijd steeds stellen. De voorwaarden zijn aan de leiding van den marsch medegedeeld, die ze op haar beurt aan de deelnemers heeft be kend gemaakt. Deze waren dus volkomen op de hoogte van deze bepalingen, die hierop neerkomen, dat zooveel mogelijk op de voet paden moet worden geloopen, met niet meer dan drie man per gelid, terwijl de bevelen van de politie stipt moeten worden opgevolgd. Toen nu het betrokken detachement dei- Koloniale Reserve via den Zijlweg de ge meente Bloemendaal bereikte, bevonden zich op den hoek van het Zandvoorter Pad en den Korten Zijlweg een hoofdagent en een agent van politie, die den luitenant opmerkzaam maakten op de bovengenoemde voorwaarden voor dezen marsch, nl. gelederen van niet meer dan drie man. De luitenant ba-iep zich op zijn militaire voorschriften en antwoord de, dat men in het Kon. Ned. Ind. leger de formatie met drie man per lid niet kent. Daar de groep langs de Ramplaan verder ging, dus de gemeente Bloemendaal weer verliet, werd hier door de politie verder niet opgetreden. Op het pad aan het eind van de Ramp laan, dat betrekkelijk smal is, marcheerde het detachement met twee man per gelid, wat voor den hoofdagent aanleiding was, den luitenant te verzoeken, dan in die formatie te blijven loopen. De luitenant gaf ook aan dit verzoek geen gevolg, doch commandeerde, zoodra de weg dit toeliet, „met vieren", zijnde dus zijn voor geschreven marschformatie. De hoofdagent heeft zich hierop voor den marcheerenden troep geplaatst, en deze een halt toegeroepen. Doch waar de luitenant geen enkel bevel gaf, marcheerden de man nen door, met het gevolg, dat de hoofdagent opzij geduwd werd, en tusschen de soldaten Dit zag de hem vergezellende agent, die vreesde, dat zijn chef in moeilijkheden zou geraken, en onmiddellijk kwam toesnellen. Daarbij werd slechts in zooverre aanstalte ge maakt om het pistool te trekken, dat de agent, onder het loopen, de klep van den pistooltasch losmaakte, waardoor het wa pen onmiddellijk gegrepen kon worden. Dit was voor den luitenant aanleiding, om den agent toe te roepen: „Als je schiet, sla ik je neer." Van een scheldpartij hierna is, volgens de politie, geen sprake geweest. Wel heeft de agent zijn verontwaardiging geuit, dat de luitenant op deze wijze het burgerlijk gezag tegenwerkte. Toen de Zandvoortsche laan bereikt was, weigerde de luitenant, die met zijn detache ment rustig' doorgemarcheerd was, zijn rnen- schen op het voetpad te laten loopen, waarop hem door de politie namens de leiding van den J a mb or ee -.marsch is medegedeeld, dat hij zich dan wel als gedisqualificeerd kon be schouwen. De luitenant heeft toen geantwoord, in dat geval zonder deelneming mee te loopen en den marsch dus uitsluitend als oefening te zullen beschouwen. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat de burger-vereenigingen alle met gelede ren van drie en op de voetpaden liepen. De eenige reden, aldus de commissaris, dat men niet met geweld tegen dezen officier is op getreden ligt hierin, dat dit niet bevorder lijk werd geacht voor het militaire of bur gerlijke gezag, aangezien men vreesde, dat dan een soort veldslag tusschen politie en militairen zou zijn ontstaan. Tegen den luitenant is door de Bloemen daalsche politie proces-verbaal opgemaakt wegens het niet opvolgen van de bevelen van de politie en het daardoor in gevaar brengen van het verkeer. De luitenant heeft zich op zijn beurt tot zijn superieuren gewend, en rapport van het gebeurde uitgebracht. De Krijgsraad zal dus t. z. t. uitmaken, wie van de beide partijen gelijk had. PROGRAMMA VAN DE HAARLEIMSOHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937. Progr. I Hilversum" II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.Keulen. 10.05 Diversen, 11.25 Droitwich, 12.20. Parijs Radio, 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 1.3S Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 Londen Regional. 4.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Keulen, 7.20 Lon don Regional. 7.50 Parijs Radio. 8.20 Fransch Brussel. 8.50 Parijs Radio. 11.20 Berlijn. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 4.35 Droitwich 6.40 London Regional. 7.Droitwich. 8.05 Diversen. 8.50 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Duit- sche melodiieën. 1. Wh" Ziehen durch die Heimat, Meister Sextet. 2. Kaffeeklatsch, Lothar Röhrig met 2 vleugels. 3. Zwei Guitarren, Hans Bund. 4. Wenn ich das grosse Los gewin, Humoresk Melodios. 5. Ticke-tacke, Adalbert Lutter. 6. Spatzen Parade, Otto Dobrindt. 7. Frohsinn im 3/4 Takt, Ferdy Kaufmann's orkest. 8. Ein Lied geht um die Welt, Joseph Schmidt. 9. Hier ist eine Wohnung zu vermieten, Lothar Röhring. 10. Pipsy, Hans Bund. 11. Uns geht's immer fabelhaft, Meister Sextet. 12. Es fiel ein Stern von Himmel, Adalbert Lutter. 13. Holzschuhtanz. Kapel Otto Dobrindt. 14. Frag' nicht, Joseph Schmidt. 15. So wie du. Meister Sextet. 16. Die Sonne-Uhr, Adalbert Lutter. 17. Gute Nacht, Idem. 8.00—12.00 Diversen. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond •v. Gepensionneerden hield een goed bezochte vergadering in het Blauwe Kruis. Wegens on gesteldheid van den voorzitter, den heer J. D. H, van Uden, werd deze bijeenkomst gepresi deerd door den heer H. Plant, die de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, waarbij hij wees op de groote belangen, die nog altijd voor alle gepensionneerden op het spel staan. Het is noodig den bond zoo sterk mogelijk te maken. Vele gepensionneerden schijnen zoo zei hij nog niet te begrijpen, dat ook voor hen noodig is een krachtige or ganisatie die de algemeene en persoonlijke be langen harer leden behartigt. De geringe con tributie kan voor niemand een bezwaar zijn zich aan te sluiten bij den bond, die volkomen neutraal is op politiek en godsdienstig terrein. Veel leden moeten het bestuur steunen in den rechtvaardigen strijd voor de rechten aer ge- pensionneerden. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van het behandelde in de algemeene vergade ring, gehouden te Utrecht op 29 Mei 1937, waarna het voornaamste punt der agenda aan de orde kwam: vereeniging van den Bond met het „Comité v. Actie ter bescherming van de rechten van gepensionneerden", het zooge naamde Comité-„Last". Nadat verschillende sprekers hierover het woord gevoerd hadden en gestelde vragen van de bestuurstafel waren beantwoord, werd met algemeene stemmen besloten aan deze fusie de volledige medewerking te verleenen en een af gevaardigde te benoemen voor de algem. verg. welke op 24 Augustus a.s. te Utrecht zal wor den gehouden. Hiervoor werd aangewezen de secretaris de heer H. Bunt. Besloten werd aan den voorzitter schriftelijk dank te betuigen voor hetgeen hij in het be lang van afdeeling en bond heeft gedaan en hem een spoedig en volledig herstel toe te wen- schen. Tenslotte werd besloten in het a.s. najaar te Haarlem een propaganda vergadering te houden, waarin zoo mogelijk een lid van het hoofdbestuur als spreker zal optreden. PERSONALIA. Geslaagd voor de acte N.O. (Kleermaken) L. A. Landsman, te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtmank te Haarlem op Dinsdag 10 Augustus 1937. 1. P. Beentjes, rijwielhandelaar, wonende te Heemskerk, Kerkplein 5. Curator Mr C Blankevoort te Haarlem. 2. A. Zwagerman, bakker, wonende te Hil- legom, Hofstraat 32; Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. 3. Roelf Nieborg, winkelier in huishoude lijke artikelen, wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, Kanaalstraat 55. Curator: Mr. L. V. Hoog te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. L. Vliegendhart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: l. Th. van der Mey, bloemenhandelaar, wonende te Zandvoort, Zeestraat 65. Curator: Mr. R. j. de Vries te Haarlem, 2. C. van Maris Sr., slager, wonende te Hil- legom, Burgemeester Wentlioltstraat 7. Cu rator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 23 Juli 1937 is vernietigd het von nis der Arrondissements-Rechtbank te Haar lem d.d. 29 Juni 1937, waarbij C. Vissers, koopman in landbouwmachines, wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer, Hoofdweg 1278 in staat van faillissement is verklaard. Een Boottochtje, Anton Baudet zette langzaam zijn kopje op de tafel neer. Het was een schitterende avond en hij genoot, zittend in den tuin voor het landhuisje waar hij zijn vacantie door bracht, van de heerlijke avondlucht. Hij stond op. maar ging dadelijk weer zitten, want hij wist niet goed. waarheen hij zijn avondwandeling zou maken. Doelloos liep hij langs het smalle wegje dat naar het meer voert. Hij voelde dat achter de gordijntjes der keurig uitziende huisjes nieuwsgierige blikken hem volgden. Op de stoep van een huis stonden vier vrouwen en praatten met elkan der. Toen hij voorbijging groetten zij hem vriendelijk. De jonge man wandelde langs den oever van het meer en bleef op een eenzame plek staan, genietend van de schoonheid der om geving. „Wat is het hier mooi. wat is Gods natuur heerlijk", fluisterde hij telkens en wilde verder gaan. Plotseling hoorde hij een eigenaardig geluid dat uit de richting van het meer kwam. Wat kon dat op dit nachtelijk uur nog zijn? Eens klaps zag Anton een motorboot naderen. Op eenige meters afstand van den oever stopte de boot en een vrouwelijke stem vroeg: „Pardon, mijnheer, wilt u alstublieft een beetje dichterbij komenZooheele- maal tot aan den oeverGoed! Wacht u even, dan gooi ik u een oliekan toe. Opge past Anton had een reflexbeweging, zoo vlug en zoo handig als hij er nog nooit in zijn leven had gemaakt, en hij ving het ding op. „En hier het geld ervoor!" Een tweede gelukkige reflexbeweging be zorgde den jongen man een hartelijk „Bravo'" Dan hoorde hij: „Wilt u zoo goed zijn en die kan hier, links achter u, bij de eerste garage te laten vullen. Ik kan jammer genoeg niet aanleggen het water is te laag. Ik zou er u erg dank baar voor zijn, wilt u zich haasten?" Anton haastte zich datgene te doen, wat van hem werd verlangd en kwam weldra met een gevulde oliekant terug.. Maar hoe cnoest hij haar naar het bootje brengen? „Dat is waar ook," riep de vrouwenstem, „wacht even, ik trek mijn kousen en mijn schoenen uit en ik kom". „Neen, neen! Laat u maar, dat kan ik ook!" En de jonge man stapte door het water, de kan zorgvuldig dragende. Op den bodem van het water stootten zijn voeten tegen min der prettige voorwerpen als kiezelsteenen, leege blikken bussen, leege flesschen, - stille getuigen van vroolijke Zondagsmenschen. Langzaam en voorzichtig naderde hij het bootje. Een tenger jong meisje stond voor hem. „Dank u", zei zij vriendelijk en keek hem opmerkzaam aan, waarna zij hem voorstelde. „Wilt u aan boord komen?" „Ik weet niet.Ik. „Wees maar niet bang Toen accepteerde hij, maar, aan dergelijke klimpartijen weinig gewend,, berekende hij zijn aanloop slecht en viel naast het bootje in het water. Het jonge meisje lachte vroo- lijk. Zij boog zich over den rand van het bootje en zeide: „Dat geeft niet, komt u maar, ik zal u helpen en hier aan boord vindt u alles om u te drogen". Verbaasd liet Anton zich helpen en weldra stond hij naast haar. „Wacht u, blijft u maar stil staan, anders is dadelijk hier alles onder water. Hier, een badmantel, trekt u maar aan, en hier is een handdoek. Anders zult u koe vatten". Zonder te antwoorden zette zij den motor aan. Zij gleden over het water. Vijf minuten later was Anton in een warme maar te korten badmantel gewikkeld; men zag slechts nog een verbaasd gezicht en twee lange, magere beenen. Hij begreep er niets van hoe hij, die bekend stond om zijn be dachtzaamheid en terughoudendheid, door snel op elkander volgende omstandigheden nu plotseling hier naast dit vreemde jonge meis je zat, 's avonds laat, in een bootje dat hem naai- onbekende oevers zou brengen. Hij durfde niet naar het jonge meisje te ikijiken, maar zij vergat haar plichten als gastvrouw niet. „Mijnheer de passagier", zeide zij plotseling, aangezien ik hier meesters aan boord ben, verzoek ik u dat kastje ginds, aan uw rechter zijde, te willen openen. Daar vindt u siga retten, een flesch Sherry en twee glazen. Wilt u ons even bedienen?" En opnieuw deed Anton wat hem gevraagd en zeide enkel: .Lekker! Op uw gezondheid!" Het duurde geruimen tijd voordat hij den moed had, het jonge meisje aan te kijken. Zij zat aan het stuur en keek heen glimlachend aan. Hij voelde zich gelukkig. Zij naderden den anderen oever. Hooge populieren wierpen hun schaduwen op het land en over het water. De motor werd af gezet, het bootje gleed naarden oevea*. „Pas op!" riep Anton die duidelijk de palen van een kleine pier ontdekte. „Sst! Zachtjes praten! "fluisterde de kapi telen, sprong handig op het piertje en meerde het bootje. „Ik kom dadelijk terug. Mijn oom heeft mij gevraagd om de visschen, die hij heden middag hier heeft gevangen en bij vrienden heeft achtergelaten, te halen". Zij verdween in de duisternis. Anton, over gelukkig en dankbaar voor dit heel bijzonder nachtelijk avontuur, dat hem de gelegenheid had gegeven, een alleraardigst meisje te lee- ren kennen, dacht er niet aan, hoe vreemd het was, dat een jong meisje zoo laat 's avonds nog visschen moet gaan halen die een oom niet mede scheen te willen nemen. Plotseling stond het jonge meisje weer voor hem; zij droeg een grooten zak en weigerde de hulp van den jongen man. Zij maakte den zak aan den buitenkant van het bootje vast, zoodat hij in het water hing en onzicht baar was. „Zoo zullen de visschen versch blijven", legde zij uit. Zij scheen een weinig zenuw achtig, keek uit over het meer en zeide toen eensklaps: „Als wij eens roeidenhet is een beetje koud gewordendat zal ons verwarmen. Bovendien is het een uitstekende oefening." „Acooitd", zeide Anton die alles wat zij deed en zeide goed vond. Zittend achter het jonge meisje, bewonderde 'hij haar smalle taille, de elegante wijze waarop zij de riemen hanteerde, de rythmi- sche beweging van haar geheele lichaam. Plotseling hield zij op cnet roeien, keerde zich bruusk om en vroeg: „Hebt u geen stem men gehoord?" „Neen". „O, ik dachtLaten wij dan verder gaanMaar u kunt niet roeienkijk, ik zal het u leeren Vlug en handig kwam zij naast hem zitten. Door de stof van zijn badmantel voelde hij haar arm. „Wat is dat?" schreeuwde hij plotseling. Een verblindend licht viel op hen, ter wijl het geronk van een motor de stilte van den nacht verbrak. „Het is niets.geen woord.zeide het meisje op gebiedenden toon. keek hem met teederheid aanja, teederheid is het goede woord, en dit ontging Anton, die zich wonderlijk tot het vreemde jonge meisje aantrokken voelde, niet. Een groote motorboot, waarop twee man nen stonden, voer nu naast hen. Anton her kende het uniform der douanebeambten. „Pardon, hebt u niets aan boord?" „Niets, mijnheer", stamelde de „kapiteine" die nu slechts nog een blozend meisje was. Het zoeklicht belichtte meedoogenloos den te korten badmantel van Anton. Dan waren de douaneambtenaren weer verdwenen, maarniet zoo snel of de jonge man hoorde nog de laatste woorden van een spottende opmerking zullen zich niet vervelen". Het jonge meisje had haar plaats naast Anton weer verlaten en zette nu den motor van hun bootje opnieuw aan. „Aha!" zuchtte zij. „Wat een schrik! Ik dacht zeker, dat zij mij dezen keer zouden snappen!" Nu begreep de verliefde Anton, dat er iets niet in den haak was. „Het pak.... het pak daar in het water..,." fluistez-de hij. „BotereieTen suikerkoffie alles in blikken doozen verpakt... „Maai-.... maar dan.... bent u op uw manier een smokkelaarsterhoe durft u „In het leven moet men alles handig en origineel aanpakken!" ,Het idee is inderdaad origineel en romantisch", zeide Anton en nam haar hand; hij wilde haar kussen. „Ik dank u voor voor den mooien avond, dien u mij ondanks alles hebt bezorgd, en hoop nog eens het ge noegen te mogen hebben u op dergelijke tochten te begeleiden, maai- in de toekomst liefst.zonder smokkelwaar aan boord. Eenige maanden later werd een gelukkig I jong paar, in het kerkje van het dorp, in den echt verbonden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7