ffo Instantine •'WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN Padvinders naar IJmuiden Alléén de Noordersluis bezichtigd. Duizend Amerikaansehe en Engeische pad vinders hebben in twee groepen van 500 een bezoek aan IJmuiden gebracht. Ze hadden echter slechts een uur voor het bezoek beschikbaar, zoodat de meesten niet verder kwamen dan de Noordersluis, waar ze aan land waren gezet, komende van Amster dam met een der booten van de Alkmaar Packet. Eenigen klommen in masten en palen, anderen beklommen het havenkantoor en voorts werd het werken van de sluisdeuren getoond. En velen kochten een ijsje op de sluis. Maar veel hebben ze niet gezien en de drukte in de sluis zal ook wel weinig indruk hebben gemaakt, want noch de eerste, noch de tweede groep heeft een schip de sluis zien passeeren. Maar als ze in Engeland, of Amerika zijn teruggekeerd, zullen ze in hun eigen landstaal aan vader, moedre, broertjes of zusjes kunnen vertellen, dat ze de grootste sluis van de we reld hebben gezien. Dat zullen ook de 650 kunnen vertellen, die hedenmiddag te 4.40 uur komen; maar deze vormen een internationaal mengelmoes, be staande uit Engelschen, Noren, Chineezen, Tsjecho-Slowaken, Egyptenaren en Venezo- lanen. Deze komen eveneens met een der booten van de Allernaar Packet naar de Noor dersluis, wandelen van daar over de sluizen naar den bootsteiger en vertrekken 6 uur weer van daar. POLOWEDSTRIJD GESTAAKT. De alhier gespeelde polowedstrijd V.Z.V. A.Z. 1870 (Amsterdam) werd bij den stand 11 door den scheidsrechter wegens ruw spel gestaakt. VERGADERING ÏJMUIDER VTSCHHANDEL- VEREENIGIN G. In de gistermiddag gehouden vergadering van de IJmuider Vischhandelvereeniging, die druk bezocht was, was wel het belangrijkste punt het verkiezen van een voorzitter. De heer P. van Leeuwen, die na de fusie tot voorzitter was gekozen, had om verschillende in hoofd zaak persoonlijke redenen zijn voorzitterschap neergelegd. De vergadering bleek hem echter niet te willen laten vertrekken. Hij werd met bijna algemeene stemmen herkozen. In verband met dit bewijs van vertrouwen, verklaarde de heer van Leeuwen zich bereid, de herbenoeming te aanvaarden. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor de akte NW. is geslaagd K. Scheltens te IJmuiden. BESOMMINGEN. Trawlers: Geziena Catharina IJM 50, 100 m. 1350. Amstelstroom, IJM 81', 110 m. 820. Bloemendaal, IJM. 71, 350 m. f 1950. Limburg, IJM. 54, 380 m. 1890. Protinus, IJm. 85, 345 m. 1470. Dirkje, RG. 53, 650 m. 2020. Comelis, IJm. 15, 650 m. 1720. Zwarte Zee, IJoi. 94, 425 m. f 2140. Clasina Luther, IJM. 59, 520 m. 2190. Bruinvisch, IJm. 97 100 m. 1370. Kotter: E. 61 450. Loggers KW 74 1240; KW 132 800; MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.74^-0.62. Griet per 50 K.G. 32—16. Tongen per K.G. 1.501.20. Groots schol per 50 K.G. 34. Middelschol per 50 K.G. 24. Zetschol per 50 K.G. 1817.50. Kleine schol per 50 K.G. 18—4.30. Schar per K.G. 7.50—2.10. Vleet per stuk 1.45—0.65. Groote schelvisch per 50 K.G. 3226. Middelschelvisch per 50 K.G. 3025. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 10.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 10.502.40. Kabeljauw per 125 K.G. 6028. Groote gullen per 50 K.G. 177. Kleine gullen per 50 K.G. 5.201.80. Wijting per 50 K.G. f 3—i.40. Makreel per 50 K.G. f 12—10. Heilbot per K.G. 1.30—1'.25. Lehg per stuk 1.25. Koolvisch per stuk 0.260.08. Versche haring per kist 4.201.70. VELSEN De werkloosheid. Het aantal werkl'oozen in oiaze gemeente bedroeg op 7 Aug. '37 op 8 Aug. '36 B o uwva kai'be id ers 377 468 Metaalbewerkers 202 316 Houtbewerkers 27 34 Landarbeiders 28 35 Havenarbeiders 107 133 Visschers 232 342 Kantoorbedienden 45 48 Losse arbeiders 594 683 Overige beroepen 297 328 Mannen boven de 18 j. 1909 2387 Mannen onder de 18 j. 45 122 Vrouwen boven de 18 j. 12 25 Vrouwen onder de 18 j. 14 26 Totaal wei'kloosheid 1980 2560 Sedert verleden jaar daalde het aantal werkloozen dus met 580. Vergeleken met de vorige week was het 56 minder. PERSONALIA. Mej. M. D. Meyer, te Vel-isn, is geslaagd voor Engelsch L.O. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. J. Spronk—Broeze, z.. Een- drachtstraat 5. Velsen-N. A. M. v. Heuvel v. Urk, d., D. Hartoghstraat 19, IJmuiden. M. L. J. Pauw—Leijen, d., Ci'emerlaan 31, Santpoort. J. de Jong—Verhoeven, z.. Corn. Drebbelstraat 30, IJmi3*en. A. H. BinkNoot, d., D. Hartoghstraat 50, IJmuiden. A. H. Vrees wijk—Schellings, z., Tusschenbeeksweg 7, IJmuiden. M. E. v. HeterenReijnerts, d., Schuitstraat 4, Santpoort. Overleden: S. D. Beerhenke, 94 jaren, Trompstraat 104, IJmuiden. L Winnubst, 75 jaren, echtgenoot van J. C. H. Dresken, P. C. Hoof tl a an 21, Driehuis. J. Wjarda, 11 jaar, zoon van S. Wiarda, Koog aan de Zaan. AvV\ YYO™ Om wat migraine, zoo'n beetje schele Ew w* hoof hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! (Adv. ingez. Med.) VELSEN Jubileum H. Amse. Dinsdag 10 Augustus vierde de heer H. Amse, concierge van het gebouw „Concor dia" der firma van Gelder Zonen, zijn zil veren ambtsjubileum. Deze dag is voor den jubilaris en zijn echtgenoote niet onopge merkt voorbijgegaan. Bijna alle vereenigingen welke in Concordia hun repetities houden, zonden als blijk hunner sympathie den heer Amse bloemen, 's Avonds kwamen deputaties van vele vereenigingen persoonlijk hun ge- lukwenschen aanbieden. De harmoniekapel „De Eendracht" der Kon. Papierfabrieken, waarbij de heer Amse de functie van onder kapelmeester vervult, heeft haar huldiging wegens uitstedigheid van vele leden, tot na der te bepalen datum uitgesteld. De jubilaris heeft in den loop der jaren vele vereenigingen zién ontstaan, waardoor zijn taak belangrijk werd vergroot, aangezien het gebouw bijna geen enkelen avond onbe zet is. Ook de groote uitbreiding van het bad huis en het drukkere gebruik, dat hiervan wordt gemaakt, heeft steeds meer van de ar- beidslust en arbeidskracht van den heer Amse gevraagd, daar deze inrichting even eens door den jubilaris wordt verzorgd. Binnenkort zal het ook 25 jaar geleden zijn, dat de heer Amse als organist bij de Ned. Herv. Gemeente te Beverwijk werd aan gesteld. Vele particulieren gaven eveneens van hun medeleven met het jubileum blijk. We willen eindigen met den wensch, dat het den heer Amse en zijn echtgenoote ge geven moge zijn nog vele jaren met lust en ijver de taak, zoovele jaren trouw door hen vervuld, te mogen waarnemen. CASTRICUM De nieuwe geneesheer-directeur, van Duin en Bosch. Een belangwekkende loopbaan. De nieuwe geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch", dr. P. E. M. Teenstra, die op 15 Juli Dr. Benders opvolgde, werd juist tien jaar geleden aan de Groningsché Universiteit tot arts bevor derd. Wij hebben dr. Teenstra verzocht ons een en ander over zijn loopbaan" in deze korte periode te willen mededeelèn, waaraan" hij met groote bereidwilligheid heeft voldaan. Dr. P. E. M. Teenstra 'werd op 2 Januari 1900 te Ruigezand in de provincie Groningen geboren. Na eerst het stedelijk Gymnasium te Den Haag te hebben doorloopen, studeerde hij verder aan de Groningsché Universiteit, waar hij in 1927 tot arts werd bevorderd DR. P. E. M. TEENSTRA. Spoedig na zijn artsexamen werd hij be noemd tot assistent aan de Psychiatrische en Neurologische Kliniek te Groningen onder leiding van Prof. E. D. Wiersma, bij wien hij in 1929 ook promoveerde tot doctor in de Ge neeskunde op het proefschrift: „Over het bloedsuikergehalte bij melancholie en schi- zophrenie". In Juni 1929 werd dr. Teenstra benoemd tot geneesheer-hoofd van een afdeeling aan de inrichting „Maasoord" te Poortugaal, de Psychiatrische inrichting van de gemeente Rotterdam. Hier bleef hij werkzaam tot zijn benoeming tot eersten geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum. Bovendien was dr. Teenstra als consul- teerend zenuwarts verbonden aan de Dr. Nolet- stichting te Schiedam. Voorts was hij leider van de psychiatrische voor- en nazorgdienst in het district de Zuid-Hollandsche eilanden. Van zijn hand verschenen verscheidene we tenschappelijke publicaties, waarvan de mees te handelen over de nieuwe geneeskundige be- handelings-methoden van geesteszieken. Zoo was hij de eerste in onsland, die mededeeling deed van de insuline-shock-behandeling van lijders aan schizophrenic, de ziekte waaraan de meeste gestichtspatiënten lijden. Tenslotte is dr. Teenstra nog reserve-officier van gezondheid eerste klasse. HILLEGOM RAPPORT SCHOOLARTSENDIENST. Van de hand van den schoolarts C. R. Zij - derveld is een lijvig rapport verschenen over 1936 betreffende den Schoolartsendienst in de Bloembollenstreek, district Hillegom en omstreken, voorzien van uitvoerige tabellen enz. Als voornaamste memoreeren wij uit dit rapport dat in het zesde jaar van het be staan van dezen dienst het aantal onder con trole staande scholen toenam tot 52 met een totale bevolking van 9385 kinderen. Jaarlijks wordt hiervan een gedeelte onderzocht, in 1936 2900 of iets minder dan een derde. De grondslag van het onderzoek vormen uit den aard der zaak de leerlingen der eerste klas sen L. S., terwijl zooveel mogelijk zij die de school gaan verlaten onderzocht worden, be nevens de M.U.L.O.-leerlingen, Het bleek on mogelijk alle kleuters der bewaarscholen te onderzoeken. Het aantal kinderen dat een behandeling noodig had bedroeg 299 of 10 pet., hetgeen een tamelijk hoog percentage is. Om resul taten te zien van het werk is het noodig dat de moeders bij het onderzoek tegenwoordig zijn. De medewerking van deze zijde was groot: 96 pet. van de opgeroepen moeders was aanwezig. De meeste gevonden afwijkingen betroffen ooren, oogen en keel. Daarnaast waren tal- looze houdingsafwijkingen, breuken en en kele hart- en longafwijkingen. Het verslag spreekt verder van een groote serie ziekten als bloedarmoede, struma, gezwellen, in en kele gevallen suikerziekte. Van een groot aantal kinderen is het ge bit slecht te noemen. Het is een zeer moei lijke zaak om hierin verbetering te brengen omdat naast onkunde en laksheid der ouders de financiën een zeer groote rol spelen. Het inenten raakt steeds meer in onbruik. Kwam er in 1931 nog 64 pet. der kinderen ingeënt op school ha 1936 was dit nog slechts 13 pet., op de kleuterscholen zelfs maar 6 pet. Eenige kinderen werden uitgezonden naar een vacantiekolonie, waaronder 7 lichamelijk gebrekkigen. Het resultaat was uitmuntend. Het aantal besmettelijke ziekten was betrek kelijk gering, het besmettelijk hoofdzeer neemt af. Te (Lisse is een spraakcursus ingesteld voor spraakgebrekkige kinderen; in andere plaat sen van het district zal hiermede geleidelijk een begin worden gemaakt. Eenige achterlijke "kinderen werden op een voor hen bestemde school geplaatst. Over het onderzoek bij 6700 kinderen naar het voorkomen van struma verschijnt een afzonderlijk rapport. HAARLEMMERMEER WEER PLAATJES GESTOLEN. Een drietal dames uit Haarlem, dat Dins dagmiddag een fietstochtje maakte door Haarlemmermeer, ging op de terugreis nog even op bezoek bij een familielid aan den Hoofdweg en plaatste de rijwielen zoolang bij de woning tegen een hek. Toen de dames weer wilden wegrijden, kwamen ze tot de onaangename ontdekking dat een dief van die gelegenheid gebruik had gemaakt om de fietsen van de belasting- plaatjes te ontdoen. HALFWEG CONCOURS. De muziekvereeniging „Eensgezindheid" alhier, heeft met succes deel genomen aan het Groot Nationaal concours voor Harmonie en Fanfare corpsen te. Velp en kwam uit in de 1ste afdeeling Harmonie met als verplicht numimer „Levensstrijd", ouverture van J. Beekhoven en als vrij nummer: „Rapsodie sur des Airs du Pays D'oc", van Paul Lacombe Arr. par. L. Christol, Zij .behaalde met 349 punten een lsten prijs hetgeen een mooi succes is. ZANDVOORT Werkloosheid daalt nog steeds. Nog steeds beweegt de werkloosheid zich in een dalende lijn. Er kon weer een aantal werkloozen worden afgeschreven zoodat thans het totale aantal nog slechts 261 be draagt, een voor Zandvoort in jaren niet bereikt aantal. KINDERFEEST NED. ISR. ARMBESTUUR. Aangemoedigd door het succes van de vorige maal, werd in gebouw Monopole Dins dagmiddag wederom een kinderfeest ge houden ten bate van de kas van het Ned. Israelietisch Armbestuur, afdeeling Zand voort. \V>or een stampvolle zaal kinderen werd begonnen met een komische film in twee acten, die het jeugdige publiek vele lach salvo's ontlokten. Hierna was het de beurt aan Poor Billy om de lachspieren der kin deren in beweging te houden hetgeen hem weinig moeite kostte. De goochelaar prof. Ben Ali Libi wist de kinderen te. boeien met zijn goocheltoeren, waarbij hij de kinderen zelf liet meedoen en ten slotte vermelden we nog het optreden van een buikspreker. Het Armbestuur had voor dezen middag een 90-tal kinderen van Groot-Kijkduin uitge- noodigd om de voorstelling gratis bij te wo nen. Een sympathieke geste. Het kinderfeest der V. V. V. De uitslagen van den strandwedstrijd. In hotel Groot Badhuis had Dinsdagmid dag om twaalf uur de prijsuitreiking plaats van de 's morgens gehouden zandbouwwer- kenwedstrijd, welke werd verricht door mevr. van Alphen, echtgenoote van den burge meester. Mevrouw van Alphen verzocht na afloop der prijsuitreiking een driewerf hoera uit te brengen op het bestuur van de V.V.V., waar na de voorzitter, de heer Stel, mevr. van Alphen met eenige hartelijke woorden dank bracht. Nadat de kinderen nog op een versnape ring waren onthaald, gingen zij opgewekt huiswaarts, vol spanning wat de avond voor hen zou brengen. Des avonds had een geanimeerd kinderbal plaats in dezelfde zaal, onder leiding van gebr. Martin uit Haarlem, die op een zeer prettige wijze de kinderen wisten te verma ken met ringsteken, ballonnenjacht en kin- derdansen. Het optreden van prof. Antonini in zijn kwaliteit van goochelaar en buikspreker deed de lachspieren der kleinen werken. Het be stuur van de V.V.V. kan met succes op dezen dag terugzien. De uitslagen van den zandbouwwerken wedstrijd luiden als volgt: Alleenwerkenden (68 jaar: 1. Jaap Zinsmeister (schildpad); 2, Frits Abraham (stoomboot)3. Elsje Hofenbradl (leve Zandvoort);' troostprijzen Hansje Co- kart, Rolf Cohen, Ellie Stapel, P. van 't Hout, Rob Cokart, Wilfriede Driehuizen en Hans Houtman. Groepen (89 jaar): 1. Frans en Wim Beerkens (stoomboot); 2. Joris Koomen en Hans Smalt (schaak spel)3. Nellie Griessen en Rie Cramer (huis met tuin). Alleenwerkenden (912 jaar) 1. Mai-ie Werner (krokodil); 2. Atie Hak- hoff (slapende hond)Kees van der Heijde (olifant)4. Catharina van Oog (monogram Juliana en Bernhard). 5. J. Zinsmeister (wapen van Zandvoort); 6. Gesella Britsch (margriet) Groepen (10—12 jaar): 1. P. Zinsmeister (Dieseltrein)2. Jetty Dil en Willy Uiterwijk (J. B.-monogram) 3. Henny Oet en Betty Troeder (visschen)4. René Treese en 5. Diepenveen. Groepen (1315 jaar) 1. Kees van Dorp en Bram de Vink (slot park); 2. Tiny en Nelleke Fischer (bonde- kop). Alleenwerkenden (1315 jaar): 1. Dolf Langewis (eend); 2. Willy Oet; 3, Rijna Pronk; 4. Willy Jonkman en 5. Miep Bruggeman.f HULPPREDIKER. Onze plaatsgenoot de heer C. R. de Jong, theol. candidaat ontving een benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Vorden (Geld.) REDDINGSDEMONSTRATIES. De Zandvoortsche reddingsbrigade zal op Zaterdag 14 Augustus een groote reddings demonstratie geven voor de kampeervereeni- ging Hygea op het Noorderstrand en op 21 Augustus eveneens een groote demonstratie op het strand ter hoogte van den Strand weg. HET RAADSLID E. PAAP. Na reeds geruimen tijd de vergaderingen van den raad dezer gemeente niet bijge woond te hebben wegens ziekte, is het raads lid Engel Paap thans met gunstig gevolg geopereerd. Zijn toestand is vooruitgaande. LAATSTE OPTREDEN VAN TO RAMA. Hedenavond is het de laatste maal. dat To Rama, die reeds enkele weken achtereen sterke staaltje van helderziendheid heeft gegeven, zal optreden in het cabaret op het terras van het Casino en in het cabaret der onbekenden van Henry Wallig in gebouw Monopole. Vermoedelijk zal hij daarna op treden in Den Haag en Scheveningen. RECEPTIE IN HET PATRONAATS GEBOUW. Zondagmiddag zal in de groote zaal van het Patronaatsgebouw van twee uur tot half vier een receptie worden gehouden door den gisteren gewijden pater Franciscus H. J. Zegwaard, missionaris van het H. Hart. Te twee uur zal den neomist door het kerkbe stuur van de parochie St. Agatha het hulde blijk van de parochie worden overhandigd. (Is reeds ln een deel eener vorige oplagf geplaatst.) Nieuwe garnizoenen in vijf plaatsen? Naar „De Standaard" meldt staat het vrij wel vast dat voor de stichting van nieuwe gar nizoenen der landmacht Apeldoorn, Zwolle, Zutfen, Doesburg en Eindhoven ha aanmer king komen, terwijP'het regiment cavalerie te Deventer door een regiment infanterie ver vangen zal worden en vermoedelijk naar Amersfoort zal verhuizen. Te Apeldoorn zullen wielrijders gelegerd worden en waarschijnlijk ook motormitrail leurs en een escadron pantserwagens. Voor den bouw van kazernes zou het oog op terreinen tusschen Apeldoorn en Beekbergen zijn geval len. De Doesburg zal het bestaande kazernege bouw in gebruik genomen worden; te Zwolle evenzoo. Het vijftiende regiment te Nijmegen zal vermoedelijk naar Eindhoven worden overge plaatst, waar fabrieksgebouwen der N.V. Philips als geschikt voor kazernes bevonden zouden zijn. Binnen een jaar zal, volgens het blad, even tueel aan de plannen voor nieuwe garnizoenen uitvoering worden gegeven. N.O.G. NIET TEGEN DE SPELLING - MARCHANT. Wel tegen de wijziging van minister Slotemakcr. De algemeene vergadei-ing van het N.O.G. heeft niet, zooals ons door A.N.P. werd ge meld, de wijzigingen in 1934 in de spelling aangebracht, terug te nemen, doch zij heeft het hoofdbestuur opgedragen den minister te willeia vei-zoekeia, de wijzigingen door hem in 1936 iia de spelling 1934 aangebracht, terug te nemen. Het N.O.G. wenscht dus geen terug neming van de spelling-Marchant, cnaar te rugneming van de wijzigingen, die minister Slotemaker de Bruine in de spelling-Mar chant heeft aangebracht. MARKT GIRICIITIN PURMEREND MARKTBERICHT. 10 Augustus 1937. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 74000 K.G. Handel goed. Kleine Boeren 13 met Rijksmerk f 22.50; Volvette 1 met Rijksmerk f 25.50. Boter 1153 1.391.46 per Kilo; weiboter 1.39—1.41 per Kilo. Runderen, totaal 594 stuks. Vette koeien 270 6278 per Kilo; gelde koeien 135 160 190 per stuk; melkkoeien 103 150280 per stuk; stieren 86 5262 per Kilo; paarden 12 110180 per stuk: vette kalveren 95 3060 per Kilo; aauchtere kalveren voor de slacht 292 714 per stuk; nuchtere kalveren voor de fok 1016 per stuk; vette varkens voor de zouterij 150; vette varkens voor de slacht 150 5962 per Kilo; magere varkens 69 1535 per stuk; biggen 293 1321 per stuk; scha pen 595 1530 per stuk; bokken 37 415 per stuk; lammeren 484 1116 per stuk; kip eieren 3.503.90 per 100 st.; eendeieren 2.60 per 100 st.; piepkuikens 0.70—0.80 per Kilo; oude kippen en hanen 0.350.45 per Kilo; konijnen 0.301.30 per stuk; eenden 0.20 0.50 per stuk. duiven 0.40 per paar. Afdeeling Eieren. Aanvoer 50.000 eendeieren 1.802.80 60.000 kippeneieren. 65—66 K.G. f 3.80—f 4 63—64 K.G. f 3.80—f 3.90 60—62 K.G. f 3.60—f 3.80 58—59 K.G. f 3.55—f 3.70 56—57 K.G. f 3.55—f 3.60 53—55 K.G. f 3.50—f 3.60 50—52 K.G. f 3.20—f 3.40 45—49 K.G. f 2—f 3 De 9tle Internationale padvindersconf erentie. Opening door Prof. Slotemaker de Bruïne. 's GRAVENHAGE, 10 Augustus. Van ochtend is in het gemeentemoiseum hier ter stede de negende tweejaarlijksche interna tionale confereiatie van de padvindersbewe- ;ing geopend door den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. Reeds voor tienen waren de buitenlandsche deelnemers van het Jamboreekamp naar Den Haag gekomen en tegen elf uur koia de conferentie een aanvang nemen. De leiding van de vergadering berustte bij Z.H. Prins Gustaaf Adolph van Zweden, die in het midden van de hoofdtafel zat met aan zijn rechterzijde prof. Slotemaker de Bruïne en mr. Hubert Martin, directeur van het internationale padvinders bureau en ter linkerzijde de Chief Scout, Lord Baden Powell en staatsraad Rambonnet, hoofdver kenner van de Nederlandsche padvinders. De Nederlandsche afgevaardigden op deze conferentie zijia dr. R. Hoppener, hoofd kwartiercommissaris van de R.K. padvinders, Is. W. M. A. Kalkman, commissaris van de padvinders der Chr. jongemannenvereeni- ging, mr. A. Oosterlee, commissaris vai_ de Nederlandsche Verekenners, de heer Soe- diaioi, leider van de Ned.-Indische padvinders prof. dr. J. Quay, assistentcommissaris van de voortrekkers. Voorts woonde als gast de conferentie bij dame Catherine Furse van het wereld bureau van de meisjes-padvindsters, me vrouw Van den Bosch, voorzitter van het Ned. Padvindstersgilde, ir. J. F. van Hoytema, regeeringscommissaris bij de Jamboree, prof. V. Pella, gezant vara Roemenië te 's Graven- hage eia de gezantschapssecretaris J. T. Magheru, alsmede verschillende anderen. Nadat de voorzitter, Prins Gustaaf Adolph van Zweden, enkele woorden in het Engelsch tot de afgevaardigden had gericht, sprak prof. dr. Slotemaker de Bruïne, eveiaeens in de Engeische taal, het openingswoord uit. Het strekt der regeering tot groote vol doening, dat de Jamboree 1937 in ons va derland is gehouden en dat zij zoo veel zijdig met succes is bekroond. Daaraan dan ken wij tevens het voorrecht, dat gij ook uw negende tweejaarlijksche internationale con ferentie in ons midden houdt en dat ik u hier mag begroeten. 10 dagen lang zijn uw jongens samen ge weest uit tal van staten en volken, met allerlei taal en levensgewoonten. Dit is een kostelijk ding, niet alleen voor het oogen- blik, maar ook voor de toekomst. Uw pre sident heeft, dezer dagen de suggestie uitge sproken, dat de verantwoordelijke leiders der wereld voor en na in dergelijke kampen zouden samenkomen. De suggestie giet in smakelijken vorm, wat zoowel nationaal als internationaal voor groote beduidenis wezen zoude. Wij kunnen slechts samen handelen en zelfs slechts op zuivere wijze samen van oordeel verschillen, wanneer wij elkander eerst zijn nader getreden. En een zeer groot deel van de moeilijkheden in de wereld wordt veroorzaakt door het feit, dat zulk een ont moeten maar al te veel ontbreekt. Door uwen arbeid worden bouwsteenen aangedragen voor de toekomst; en er zullen volwassenen zijn, die met zekere jaloersch- heid de spelregels der padvinders in oogen- scfyouw nemen. Uw taak zal thans zijn, het geen er op dit gebied reeds bereikt is, te be vestigen en uit te breiden. Ik wensch u van harte toe, dat uw conferentie u brengeia zal de versteviging van dit werk haar buiten en naar binnen; dat is dus; zoowel organisato risch als naar den geest. Na het openingswoord van den minister van Onderwijs sprak de chief-scout, lord Baden Powell, een woord van dank voor de genoten gastvrijheid en heette de delegaties van alle landeia welkom. Daarna las hij een boodschap voor welke ontvaiagen was van koning George VI van Engeland, waarin Zijne Majesteit den leiders van de conferentie veel succes wenschte. Vervolgens reikte de chief scout den zilveren wolf, de hoogste onderscheiding in de padvin derij, uit aan de heeren Martin, directeur van laet iiaternationale bureau te Londen, ma joor de Bonstetten en Wilson. Hoofdverkenner Rambonnet sprak vervol gens en stelde aan de leden van de conferen tie eenige van zijn trouwe medewerkers voor, die hem hebben bijgestaan, toen hij door ziekte verhinderd was, zelf aan de voorberei dingen van de wereldjamboree mede te wer- ken. Ook Prins Bernhard bezoekt het congres. Tijdens het voorlezen van het tweede rap port werd de vergadering verrast door de komst van Z.K.H. Prins Bernhard, die aan de hoofdtafel plaats nam. de conferentie enkele oogenblikken bijwoonde en daarna vertrok, in gezelschap van Prins Gustaaf Adolph van Zweden. SPERITISTENVEREENIGING „HARMONLA" De Nederlandsche vereeniging van spiri tisten „Harmonia" hield op 6, 7 en 8 Augus tus haar jaarlijksche algemeene vergadering 'en landdagen. De voornaamste besluiten op de algemeene vergadering genomen waren: 1. Een studie-commissie te benoemen, die het pro- en contra zal onderzoeken van de weiaschelijkheid om het „federatief verband, dat tot dusver bij de vereeniging „Harmonia" bestaat, op te heffen en over te gaan tot den bondsvoam. De commissie zal daarvan een rapport uitbrengen, waarna op een vol gende algemeene vergadering zal worden be slist. 2. Om algemeene vergadering en landdagen gescheiden te houden, de algemeene verga dering in het begin van 't jaar eia de land dagen in den zomer. De algemeene veigade- ring was Zaterdagmiddag tegen circa 3 uur afgeloopen, waarna een autotocht de deelne mers gezamenlijk bracht naar Duinrell. De Zaterdagavond werd besteed aan een feestelijke bijeenkomst. Zondagochtend werd een wijdingsbijeen- komst gehouden. Een reünie des Zondagsmid dags besloot deze jaarlijksche bijeenkomst van spiritisten. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Augustus. Bevallen 7 Augustus; G. C. H. v. d. Burg— Ruttenberg, d.; H. J. Glazenborg—Rikkers, z.; G. M. v. d. OosterkampBoerman, d.; A. M. Zandstra—v. d. Veldt, z.; N. de Bree Kraaijvanger, z.; 8 Augustus: J. M. Sierveld v. Rijn, z.; J. v. d. FluitZoeters, d.; A. de JongReimann, d.; 9 Augustus: M. C. A. Kors Hogervorst, d.; B. TiesmaKooprnans, z.; J. BrinkFeenstra, z.; C. DooijesSmink, z.; E. A. v. d. Walv. Riessen, z.; J. Kuve- ner—Koster, d.; 10 Augustus: M. P. P. Faken —de Hart, z. Overleden 8 Aug: W. Koelemeijer—v. d. Riet, 50 j., Schreveliusstraat; D. Groeneveld, 44 j.. Oranjestraat; 9 Augustus: M. Kamer man—de Ron, 37 j„ Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9