Wintervoorspelling Hoofdkwartier der Japanners beschoten. De groote uittocht. 55e JAARGANG No. 16607 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72V3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Een gecompliceerd auto-ongeval, j Bestuurder reed tegen fietser op en verloor de macht over zijn stuur. AMSTERDAM, 13 Augustus. Vanmor gen omstreeks half tien kwam een Utrecht- sche personenauto uit de richting Amstel- veenscheweg en wilde met zeer groote snel heid over de brug aan het einde van de Overtoom naar het Surinameplein rijden. De auto raakte hierbij een 15-jarigen fietser, die voor hem reed. De jongen werd tegen den grond geslingerd, waar hij met een schedel breuk bleef liggen. De bestuurder van de auto raakte door dit ongeval de macht over zijn stuur kwijt en reed op de brug tegen een tegemoet komende auto, die hij in de flank raakte. Hierna botste hij op tegen een auto, die voor hem reed, waarna hij zijn stuur om gooide, het trottoir opvloog en langs den muur scheerde. Onderweg pakte de auto een 40-jarigé vrouw mee, die op het trottoir stond. Weer gooide de bestuurder zijn stuur om, doch kwam thans met een lantaarnpaal in aanraking, die zijn noodlottigen tocht uit eindelijk stuitte. De vrouw had een bekkenfractuur opge- lóopen. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Na den dood van Dr. J. B. Schepers Zijn handschriften naar de Prov. Bibliotheek van Friesland. In het gebruikelijke jaarverslag van Dr. G. A. Wumkes, bibliothecaris van de Pro vinciale Bibliotheek van Friesland, aan Ge-d. Staten dezer provincie wordt medegedeeld, dat van de erven dr. J. B. Schepers te Haar lem bericht is ontvangen, dat dr. Schepers heeft bepaald, dat zijn Nederlandsche en Friesche handschriften zullen worden afge staan aan de Provinciale Bibliotheek van Friesland, welke collectie een belangrijke aanvulling zal zijn van de -verzameling dr. F. Buitenrust Hettema. De geschriften zijn in dank aanvaard. Schotsche Padvinders ten Stadhuize. Ontvangst door het gemeentebestuur. De Schotsche padvinders, die. gisteren reeds in de morgenuren een bezoek aan onze stad brachten en toen per autobus naar Schiphol vertrokken, wa? geluncht werd, keerden in den middag naar Haarlem terug, waar zij door het gemeentebestuur in de hal van het Stadhuis ontvangen werden. Daar stonden glazen limonade en kopjes thee gereed, waarvan de inhoud in minder dan geen tijd in de grage padviiidersmagen verdwenen was. Vervolgens werd met veel belangstelling het oude, historische gebouw bezichtigd. De leiders der padvinders werden vervol gens aan de wethouders A. G. Boes, E. van der Wall en de gemeente-secretaris, mr. Th. A. We'stra voorgesteld, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigden. Aangezien de jongens Vrijdag" weer ver trekken, wilden zij gaarne nog inkoopen doen in de stad, zoodat besloten werd dezen ont vangst niet te lang te maken. De leider der Schotsche padvinders dankte voor de prettige ontvangst en zeide, het fraaie oude gebouw zeer bewonderd te hebben. Wethouder Boes richtte zich hierna nog in het Engelsch tot de jongens, waarbij hij den wensch uitsprak, dat zij prettige her inneringen aan onze stad mee naar huis zouden nemen en wees op de woorden van Lord Baden Powell, om vrede en „goodwill" in de wereld te brengen. Met de aardige „Hallo-yell" werd deze „ontvangst ten stadhuize" besloten, waarna de jongens de stad in trekken.- Op de Groote Markt had zich zeer veel publiek verzameld. (De Zioeedsche meteoroloog Sand- stroem voorspelt, op grond van zijn studie der variaties van den golfstroom, dat de a.s. winter nog milder zal zijn dan de vorige.) Ik vraag u in gemoede: wie begint er In dezen tijd te denken aan den winter, In 't hartje van het warme jaargetij, De zomer is net even half voorbij; De boomen zijn met loover zwaar beladen, De mensch geniet van zee- en zonnebaden, En denkt aan ijs alleen in co-verband, De winter is nog verre van ons Tand. Enfin, een Zweed waagt zich aan het voorspellen, Hij durft reeds nu als vaststaand te vertellen, Dat straks de winter, die ons nu weer wacht, Niet streng wordt maar integendeel heel zacht. Hij heeft dat, en daar moet je knap voor wezen, In 't Noorden uit den golfstroom afgelezen, Die zelfs nog warmer is dan vorig jaar En voor den winter, schijnt het, weegt dat zwaar. Ik ben geneigd, geleerden te gelooven, Hun wijsheid gaat mijn petje ver te boven, Zoolang een andre wijze 't niet weerlegt, Moet ik dus wel aanvaarden, wat hij zegt. En toch u weet hoe er de laatste jaren, Steeds strenge-winter dreigementen waren, Dat kwam nooit uit nu wordt de winter mild, Dus 'k heb bij voorbaat, toen ik het las, gerild. P. GASUS. Haarlem en de vreemdelingen. De heffing op rundvleesch en tarwe. B. en W. hebben zich tot de regeering gewend. Naar aanleiding van het verzoek d.d. 31 Juli j.l. door de Middenstandscentrale voor Haar lem en Omliggende Gemeenten gericht tot Burgemeester en Wethouders van Haar lem, om bij den Minister aandrang uit te oefe nen over te gaan tot afschaffing of verlaging van de crisisheffing op rundvleesch en de hef fing op tarwe, ontving de Middenstandseen- trale bericht, dat B. en W. zich tot den Minis ter van Economische Zaken hebben gewend. Een onjuiste klacht van de K. N. A. C. Eenige dagen geleden werd in een publica tie van de K.N.A.C. Haarlem genoemd onder de gemeenten die minder soepel optreedt tegen de automobilisten. Wij hebben bij de gemeente geïnformeerd. Ons werd medegedeeld, dat uit den brief die van de K.N.A.C. ontvangen is, blijkt, dat de klacht gaat tegen de parkeerverordening. Onmiddellijk is aan het hoofdbestuur geant woord, -dat er geen reden tot aanmerking be staat. Vreemdelingen en ook stadgenooten die hun auto's willen parkeeren vinden in verschillende straten en op pleinen daartoe gelegenheid. Dat is geheel kosteloos. El- zijn slechts twee parkeerplaatsen waar be- taal'd moet worden, maar toch niet meer dan één dubbeltje voor 6 uur of min- der. Iedereen kan dus kiezen tusschen beide soorten van p arkeér gel e genhedenWie even wel op een parkeerterrein komt waarvoor be taald moet worden, moet ook betalen, ook al stelt hij geen prijs op bewaking, want anders is er geen regeling bestaanbaar. De bewaker zou immers die wagens waarop hij moet letten en die waarvoor geen bewaking verlangd wordt niet uit elkaar kunnen houden. Stadgenooten en forensen die voor hun auto's vrij geregeld van -de vrije parkeer plaatsen gebruik maken, vallen onder de pre- cario-verordening. Zij moeten betalen voor het ingebruiknemen van gemeentegronden een bedrag per jaar. Hetzelfde moet een rei ziger doen die 's avonds zijn auto dikwijls voor zijn huis laat staan. Maar vreemdelingen die hier voor enkele dagen in de stad zijn, worden nooit ingevolge die precario-verorde- ning aangeslagen. Het verwijt van de K.N.A.C. wordt dus dooi de gemeente ongegrond verklaard. Trouwens het zou absoluut tegen de bedoeling van het jemeentebestuur zijn, want er bestaat immers juist 'n streven om alles te doen om vreemde lingen naar onze stad te trekken. Vandaar ook ■dat de klacht van de K.N.A.C. betreurd werd, omdat het zou kunnen gebeuren, dat vreem delingen daardoor Haarlem ten om-echte zou den -mijden. AANBESTEDINGEN. Door den Rijkswaterstaat te Haarlem heb ben hedenmorgen de volgende aanbestedin gen plaats gehad: Verbeteren ouden haveningang te Urk, met bijkomende werken. (Laagste inschrij fster firma Bakker Gerssën en J. M. Gerssen te Urk voor f 19.370). Het maken van een oeververdediging aan den Dellewal te Terschelling, met bijkomen de werken. (Laagste inschrij fster firma A. Grooto en Zn. te Woude voor f 5330). Uitvoeren van baggerwerken in en vóór de Rijkshavens op Texel, Vlieland en Terschel ling. (Laagste inschrijver O, J. Bosker te Wie- ringen voor f 7450). Uitvoeren baggerwerk in de Mok op Texel. (Laagste inschrijver O. J. Bosker te Wie- ringen voor f 9420). Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Motorrijder slaat over den kop. Slachtoffer zwaar gewond. AMSTERDAM, 13 Augustus. Op den Haar lemmerweg, tusschen den tweeden molen en het kruithuis, is vanmorgen omstreeks half tien een 45-jarige motorrijder, die in de rich ting Amsterdam reed, tengevolge van een lek ke voorband met zijn motorfiets over den kop geslagen. Met een schedelbreuk en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Het woord is aan Lord Baden Powell: Wij padvinders kunnen gerust zeggen dat wij een soort Volkenbond zijn ge worden. Een van de verte genwoordigers van den echten" Volkenbond heeft mij eens gezegd dat als er daar een dergelijke geest zou heerschen als bij ons, de Volkenbond zijn besluiten heel ivat gemakkelijker zou kunnen nemen. CITADEL VAN NANKAU NOG IN CHINEESCH BEZIT TOKIO, 13 Augustus (Havas)Van Japan- sche zijde wordt thans gemeld, dat de Chinee- zen nog steeds meester zijn van de citadel van Nankau, die de stad beheerscht, doch dat de Japansche troepen hopen, deze stelling voor den nacht te kunnen innemen. Om 6 uur is de Japansche artillerie opnieuw met het bombardement begonnen om de versterkingen te vernielen. Avontuur van een slaapwandelaar. C. Bruynzeel Jr.. de kapitein vaii „De Zeearend". Hij werd wakker op de drooglijn! AMSTERDAM, 13 Augustus. In het holst van den nacht, toen alle bewoners van het huis in de Karthuizerstraat den slaap des rechtvaardigen genoten, ging de slaapwan delaar op avontuur. Hij stapte zijn bed uit, ging naar den zolder en wrong zich door het dakvenster naar buiten. Eenigen tijd. balanceerde de man op den dakgoot, maar zijn evenwichtsorganen ble ken door den slaap een weinig gestoord te zijn. Toen hij daar zoo schommelend heen en weer liep, helde hij wat te veel naar buiten over en tuimelde naar beneden. Maar de buren van de tweede verdieping hadden hun bloemetjes buiten staan in een bloembak. Hierop kwam de ongelukkige slaapwandelaar terecht. Veel tijd om te mid den van den zoeten bloemengeur weer ver der te dutten had hij echter niet. Nogmaals tuimelde hij omlaag en nogmaals werd zijn val gebroken, thans op prozaïscher wijze. Hij kwam namelijk op de lijnen terecht, waaraan de buurvrouw van de benedenverdieping haar wasch droogde. En bungelend op deze drooglijnen is de slaapwandelaar verwonderd ontwaakt. Ge lukkig had hij zijn avontuur niet met ver wondingen moeten bekoopen. In zijn bed sliep hij verder. Maar in zijn droom heeft hij er waarschijnlijk over gepeinsd, waarom hij. hoewel een bed zooveel geriefelijker is, op drooglijnen wilde gaan slapen. Het Nederlandsche jacht „De Zee arend", dat bij de Fastnet-race op zulk een schitterende wijze den naam van ons land hoog gehouden heeft. Partijen komen te Sjanghai in botsing. Hedenmorgen is het te Sjanghai volgens een Reuter-telegram tot botsingen gekomen tus schen Chineesche en Japansche militairen, waarvan wij op pag. 4 uitvoerig melding ma ken. Een nader Reuver-bericht vermeldt dat thans ook het geschut in actie is gekomen, Chineesche kanonnen zouden het vuur op het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen geopend hebben. LEWANEFSKI VORDERT GOED (Zie ook pag. 4). NEW YORK, 13 Aug. (Reuter). Een hier van de Sovjet-Russische vliegers ontvangen draadloos bericht houdt in, dat het toestel zich om 8 uur 2 Britsche tijd op negentig mijl van de Noordpool bevond. De vliegers voegden hieraan toe, dat zij kort daarop over het Sovjet-Russische Noordpool- kamp dachten te vliegen. DE SLAGERSVAKTENTOONSTELLING. Prijsuitreiking. De volgende prijzen zijn op den Woensdag avond gehouden Slagersvaktentoonstelling toegekend: Groep cursisten, rubriek A, worstsoorten. H. W. Meyer, kampioen, eerste prijs H. P. van der Heyden. tweede prijs A. van der Ban, derde prijs M. J. Verhappen. Rubriek B, sierstukken. Kampioen M. J. Kuyk, eerste prijs J, van Dam, tweede prijs M. Meyer, derde prijs J. Oostmeyer. Rubriek C. Versche vleesch en geleischo tels. Kampioen M. Meyer, eerste prijs J. Oost meyer, tweede prijs Nielrandie, derde prijs, H. van Bilt. Groep vrije inzenders. Rubriek A. Worst soorten. Kampioen H. Heyen. eerste prijs M. Pappot, tweede prijs H. J. Akkerman, derde prijs P. Schuit. Rubriek B. Sierstukken. Kampioen F. Mo- nicse, eerste prijs H. Banga. tweede prijs Ka- teburg. Rubriek C. Versche vleeschwaren. Kam pioen D, J. Kooyman, eerste prijs J. A. van den Brink, tweede prijs A. van der Veldt, derde prijs H. J. Akkerman. Jamboree-deelnemers keeren naar huis terug. De groote uittocht van Jamboree-deelne mers is begonnen. Den geheelen morgen marcheerden groepen jongen-s over het ter- rem en langs de B'ekslaan naar het Station Vogelenzang dat vandaag haar laatste krachtproef kreeg te doorstaan. En natuur lijk liep het weer even vlot als in de afgeloo- pen dagen, al werden ook nu weer aanzien lijke aantallen vervoerd. Zoo zijn er vandaag 32 extra treinen van het station Vogelenzang vertrokken, zoowel in de richting den Haag, als in de richting Amsterdam. Met deze treinen werden 9300 Engelschen en Schotten, 2400 Franschen, 700 Denen, 300 Polen, 450 Hongaren, 350 Noren, 400 Amerikanen en 60 Armeniërs veiwoerd, en bovendien ook nog vrij veel Hollandsche padvinders. Deze jongens keeren nog niet allen naar huis terug, doch maken nog uitstapjes door verschillende landen. Er staan hun dus nog veel prettige dingen te wachten, maar Doch was de stemming een weinig gedrukt. De jongens hebben vele vrienden gemaakt, heb ben zich geheel ingeleefd in den geest van het kamp, en nu gaan zij plotseling naar alle kanten uiteen. Laten we hopen, dat de vriend schapsbanden blijven bestaan, opdat het ideaal van den Chief Scout bereikt wordt, n.l. onderlinge vriendschap en waardeeving Voor het laatst laaide de ruilwoede nog op. Allerlei voorwerpen werden „gechanged", handteekeningen en adressen werden haas tig in zakboekjes gekrabbeld en dan, met den laatsten Yell, met een laatst „Cheerio" gingen zij uiteen, meedragend een warme en dankbare herinnering aan het kleine land bij de zee, dat hen zoo hartelijk en gastvrij heeft ontvangen. DE CHINEESCHE BANKEN GESLOTEN SJANGHAI, 13 Augustus (Havas). In ver band met den gespannen toestand en de op vragingen op groote schaal van de deposito's bij de banken, hebben de autoriteiten gelast, de banken voor eenige dagen te sluiten. In verband met dit besluit zal de vereeniging van buitenlandsche banken te Sjanghai bijeenko men, teneinde eveneens de sluiting harer za ken voor eenige dagen te overwegen. CHOLERA-EPIDEIYIIK TE HONGKONG. LONDEN, 12 Augustus. (Havas). Uit Hongkong wordt aan de „Times" gemeld, dat te Hongkong een cholera-epidemie is uitge broken. Op 10 Augustus telde men 59 geval len, waaronder dat van een Europeesch kind. pag. De Internationale Padvindersconferentie in den Haag is gisteren gesloten. 3 Nabij Heerlen is Donderdag een wissel- looper overvallen en beroofd. 3 Het invoerrecht op Deensch vleesch wordt van 20 tot 12 V» pet. verlaagd. 3 De talrijke patiënten tengevolge van een vergiftiging in de omgeving van Haren karspel zouden aan paratyphus lijdende zijn. 3 De vlootrevue op 28 Augustus a.s. belooft een grootsch schouwspel te worden. 3 Algemeene mobilisatie in China te ver wachten 4 Vijandelijkheden te Sjanghai tusschen Chineezen en Japansche mariniers 4 De Japanners hebben Nankau bezet 4 De chef van den Gcneralen Staf van Irak is door politieke tegenstanders vev- moord. 7 De „Zeearend" is eerste geworden in de „Fastnetracc". 3 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschcn correspondent: De Engelsch-Duitsche ruzie. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Op weg naar Cu racao. 5 J. B. Schuil: De Amsterdamsche Schouw burg 300 jaar. 6 H. D. Vertelling: Grootmoedei*. 6 J. S. Wayda: Langs de oevers van de Dnjestr 7 Sport in 't Kort. 3 Voor de Jeugd 10 Onze Indische Luchtpostbrief. 11 K. de Jong: Concert der II. O. V. 11 Jac. Koper: Indrukken uit Zuid-Afrika 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op- 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1