„Piet Hein" te water gelaten Benauwde oogenblikken op de Noordzee. Dubbele voorzorg op voorrangsweg Indrukken uit Zuid-Afrika. Johannesburg, de goudstad. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 HA'AREEM'S DAGBEAD 3 Prinses Juliana verricht de doopplechtigheid. Het nationale huwelijksge schenk aan het Prinselijk Paar, het jacht „Piet Hein", is Zater dagmiddag van de helling der Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. op fees telijke wijze te water gelaten. Prinses Juliana heeft, in het bijzijn van Prins Bernhard en vele autoriteiten, met eigen hand de bijlslag verricht, welke het sierlijke vaartuig naar zijn element deed glijden. Omstreeks twee uur arriveerden de auto's van het Prinselijk Paar en zijn gevolg uit de richting Diemerbrug aan de grens der ge meente Amsterdam. Te ongeveer kwart voor drie werd de Am sterdamsche scheepswerf aan den Grasweg bereikt. Toen de Prinses en de Prins de loods bin nentraden en het kleine podium, dat recht onder den boeg van het motorjacht was op geslagen, bestegen, werden zij begroet door de plechtige tonen van het Wilhelmsu. Nadat Prinses Juliana en Prins Bernhard op het podium hadden plaats genomen, sprak de heer G. de Vries Lentsch Jr. als volgt: Toespraak van den heer De Vries Lentsch. De groote eer valt mij te beurt, u allen welkom te heeten op de Amsterdamsche scheepswerf. Nu de dag van de plechtige tewaterlating van het Prinselijk jacht „Piet Hein" is aan gebroken, wil ik mij in het bijzonder richten tot U, Koninklijke Hoogheden, de toekom stige eigenaars van dit jacht. Het is mij een groote voldoening, dat ook U aan onze uitnoodiging gevolg hebt willen geven en dat Uwe Koninklijke Hoogheid, de Prinses, zich hebt voorgenomen de doop en de tewaterlating van de „Piet Hein" persoon lijk te verrichten. Hoewel Uwe Koninklijke Hoogheid op vele wijzen Uwe hooge belangstelling hebt ge toond, hebt U nog niet, zooals Prins Bern- hard, een persoonlijk bezoek aan het schip gebracht. U ziet de „Piet Hein" dus thans voor het eerst. Ik hoop van harte, dat de vluchtige indruk, dien p van 't schip krijgt, een goede zal zijn. Voordat U overgaat tot de doop en tewa terlating, zeg ik ook de leden van het co mité en alle verdere aanwezigen, dank voor hun belangstelling. Koninklijke Hoogheid, thans verzoek ik U eerbiedig, dit bijltje als geschenk van mij te willen aanvaarden ter herinnering aan dit oogenblik, en hiermee de doop en tewater lating van de „Piet Hein" te willen verrich ten. "Het moment van de tewaterlating was thans gekomen. Aller aandacht richtte zich op de hoogopr ijzende witte boegpunt, waarvoor de Prin ses, die van haar zetel was opge staan, thans het sierlijke bijltje op nam. Een slag sneed het koord dooi en nam de laatste hindernis, die het schip op de helling had gehouden, weg. Met een grooten zwaai viel een champagneflesch uit de hanebalken en vloog tegen den boeg aan scher ven. Een kort moment.... en daar gleed de „Piet Hein" weg, vulde de wijde poort en was dan buiten, in het volle daglicht, waar het water spatte om den romp en het gejuich opklonk der honderden, die op schuiten en in bootjes tegenover de werf op dit oogenblik hadden gewacht. Het witte slanke schip, elegant en hoofseh van vormen, dreef langzaam op het watervlak uit. Mr. Trip spreekt. In de loods, waar het ineens leeg gewor den was, sprak mr. Trip een kort woord tot het vorstelijk paar. Deze wees er op. dat de allerbeste uitvoerders de opdracht van het comité tot ontwerpen en bouwen van de „Piet Hein" hebben gekregen. De heer H. W. de Voogt heeft de plannen der technische commissie uitgewerkt met al hetgeen daartoe behoort. De heer G. de Vries Lentsch Jr. heeft den zoowel nationaal als internationaal gevestigden naam van zijn werf opnieuw versterkt en bevestigd. Het hart van de Piet Hein, de motoren, is verzorgd door Gebrs. Stork en Co. te Hengelo. De heer S. van Ravestein beeft het voornaamste deel van de binnen-architectuur voor zijn reke ning gekregen. En zij allen met nog vele an deren hebben in volledige harmonie samen gewerkt onder toezicht en leiding van de technische commisssie, met als uitsluitend doel voor oogen het beste te bereiken wat verkregen zou kunnen worden. Als erkenning van de verdiensten, welke die commissie zich heeft verworven,heb ik haar, namens het algemeen comité, ver zocht de overdracht van de „Piet Hein", welke, met toestemming van Uwe Koninkij lijke Hoogheden, op 28 dezer zal plaats heb ben, te willen verzorgen en bewerkstelligen. In verband hiermede zou ik reeds thans namens alle deelnemers aan het huwelijks geschenk, ik mag dus wel zeggen namens het geheele Nederlandsche volk, de hoop en tevens de overtuiging willen uitspreken, dat Sportvlieger raakte de richting kwijt. Na noodlanding bii Gorinchem weer opgestegen. Zondagmiddag omstreeks vier uur heeft het Fransche sportvliegtuig F. - A. P. Z. op een weiland, dat gelegen is naast het terrein van de Gorcumsche voetbalvereeniging „Unitas" een goed uitgevoerde noodlanding gemaakt Het toestel dat vroeg in den middag van Schiphol was opgestegen, was op weg naar Antwerpen. De bestuurder is door de laaghangende wol ken en slagregens de richting kwijt geraakt en na eenige keer en boven Gorinchem te heb ben gecirkeld op een weiland gedaald. Nadat den bestuurder de juiste richting was gewezen startte hij naar Brussel, waar hij te ruim 7 uur is aangekomen. de „Piet Hein" in alle opzichten aan de ver wachtingen zal beantwoorden. Deze verwach tingen gaan niet in de richting van de ver overing van een zilveren vloot. Maar wel mag en moet verwacht worden, dat ook deze I „Piet Hein" zich geheel en zonder beper- j king aan de gestelde taak zal geven en die i taak op voortreffelijke wijze zal vervullen, i Zij bestaat in het dienen van zijne konink lijke eigenaren, in het bijdragen tot het ge luk, de vreugde en gezondheid van het ko ninklijk gezin, dat de „Piet Hein" de groote eer en het voorrecht zal hebben door Neer- land's wateren te voeren en van de Neder landsche watersport te doen genieten. Met een driewerf hoera op onze Prinses, op onzen Prins en op de „Piet Hein" beëindigde mr. Trip zijn toespraak. Nadat de heer Vries Lentsch de Prin ses en den Prins geluk had gewenscht, de den deze bij zich ontbieden de leden dei- technische commissie, de architecten De Voogt en Ravesteyn, den heer Stork en de bazen van de werf, met wie zij zich eenigen tijd onderhielden. Uitgeleide gedaan door de heeren G. de Vries Lentsch Jr. en mr. L, J. A. Trip zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard korten tijd daarna per auto naar Soestdijk ver trokken. Engelsch Jacht bij Noord-Hinder in nood. Duitsch schip redt de opvarenden. De opvarenden van een Engelsch jacht hebben Zondagmiddag ter hoogte van het lichtschip „Noord- Hinder" benauwde oogenblikken doorgemaakt. Hun jacht was lek ge slagen en bevond zich in zinkenden toestand, waarvan zij kennis gaven aan de bemanning van het lichtschip. Aan boord van de Noord-Hinder liet kapi tein Van der Ende een sloep strijken. Eenige leden der bemanning boden zich aan om de reddingspoging te wagen. De zwemvesten wer den aangedaan en terwijl de sloep met een lijn aan het lichtschip bleef verbonden, tracht ten de wakkere mannen verbinding te krijgen met het in nood verkeerende jacht. Door de hooge zeeën werd de sloep echter telkens opnieuw teruggeslagen, zoodat ten slotte, na tallooze vergeefsche pogingen, het reddingswerk moest worden gestaakt. De kapitein van de Noord-Hinder besloot daarop noodseinen te hijschen, welke werden opgemerkt door den uitkijk van het Duit- sche stoomschip Oldenburg" van de Olden burgPortugal Dampfschiff-Rhederei, dat onmiddellijk van koers veranderde en bijstand verleende. Het gelukte verbinding te krijgen met het jacht en de opvarenden aan boord te nemen. Het jacht werd op sleeptouw genomen, doch moest korten tijd later worden gekapt, daar het begon te zinken. Het verdween dra in de golven. De „Oldeburg" zette daarop haar reis voort. Waarschijnlijk gaat het schip naar Engeland. Lord Baden Powell naar Engeland vertrokken. Zondagavond met de Harwichboot ons land verlaten. Met de Harwichboot „Prague" is Zondag avond om kwart voor twaalf Lord Baden Po well in gezelschap van zijn echtgenoote naar Engeland vertrokken. Reeds vroeg in den avond omstreeks ne gen uur heeft de Chief Scout het kasteel Oud-Wassenaar, waar hij logeerde, verlaten, om zoodoende nog voor de aankomst van den boottrein aan boord te zijn en zich rustig voor den nacht te installeeren. Bij zijn vertrek uit Wassenaar heeft de di recteur van het kasteel aan Lord en Lady Ba den Powell een groote bouquet bloemen over handigd, waarvoor de Chief Scout hartelijk dank zegde. Rechts van den weg aangereden. Fietser door slippende auto gedood. Zaterdagmorgen kwam een geneesheer uit Den Haag met zijn auto door de gemeente Terheijden, toen de wagen plotseling op het door den regen glad geworden wegdek slipte. De wagen schoot naar links en raakte op het rijwielpad den wielrijder K. uit Terheijden. Deze liep ernstige verwondingen op en moest naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda worden vervoerd. Daar is hij 's avonds aan zijn verwondingen bezweken. Autobestuurder trekt zich nergens iets van aan. Man doodgereden, doch niet gestopt. Gisternacht is op den grooten provincialen verkeersweg Bergen op ZoomPutteAntwerpen onder de gemeente Ossendrecht ter hoogte van van het Jagersrust de arbeider P. Burmans wonende te Ossendrecht ver moedelijk door een auto aangereden. Zondagmorgen ontdekten voorbijgan gers het lijk, waarvan het hoofd ernstig verminkt was. De politie, die van het ongeval tele fonisch in kennis was gesteld, was spoedig ter plaatse en stelde een on derzoek in. Omtrent het uur waarop Zaterdagmiddag is een rail geboken van het ongeluk is gebeurd, alsmede om trent den juisten toedracht tast men nog in het duister. De nieuwe Raambrug is thans zoo goed als gereed. Deze nieuwe brug beteekent een groote verkeersverbetering; zij is ongeveer 6 M. breed, in het midden is een vluchtheuvel aangebracht en aan de kanten liggen flinke trottoirs. T rein verkeer Amsterdam-Haarlem vertraagd. Tengevolge van railbreuk. Zaterdagmiddag is een rails gebroken van de spoorlijn AmsterdamHaarlem tusschen de Amsterdamsche gasfabriek en Sloterdijk. Daardoor was het verkeer van Amsterdam in de richting Haarlem eenigszins gestagneerd. Het verkeer moest eenigen tijd over enkel spoor geleid worden. De treinen uit de rich ting Haarlem kwamen vrijwel regelmatig te Amsterdam binnen, doch de treinen naar Zandvoort en de z.g. tusschentreinen vielen uit. De storing heeft anderhalf uur geduurd. Om half vijf werd het verkeer over beide spo ren hervat. f Onvoorzichtig oversteken kost een menschenleven Twee zwaar gewonden. Zondag omstreeks half zes is op den rijksweg Den BoschNijmegen, welke een voorrangsweg is, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij nu reeds 'li doode betreurd moet worden. De twintigjarige A. van den Br. uit Geffen kwam het zijn verloofde, mej. J. H„ eveneens uit Geffen, op de fiets uit een zijweg en wilde den rijksweg oversteken. Doordat zij zich niet voldoende overtuigden of zij dit ongehinderd konden doen. werden zij bij oversteken plotse ling aangereden door een uit de richting Nij megen komende personenauto. Beide wielrij ders werden tegen den grond gesmakt en ble ven bloedend liggen. De auto, waarvan de be stuurder op het laatste oogenblik nog wilde uitwijken, kwam tegen een boom terecht. Van den Br. was vrijwel op slag dood. Zijn verloofde kreeg zeer ern stige verwondingen en brak boven dien een been. Men vreest voor haar leven. De chauffeur, Th. S., uit Orthen, die alleen in de auto zat, raakte bij de botsing ernstig bekneld en liep daarbij een ernstige hoofd wonde en een gebroken been op. De slachtoffers zijn allen naar het Groot- Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen Groote gezelschappen genieten reductie In dp onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Speeltuinvereeiiigirig „Het W esterkwartier'9. Een verregend Zomerfeest. De speeltuinvereeniging „Het Westerkwar tier" had voor Zaterdag en Zondag een groot zomerfeest georganiseerd, dat door het slechte weer evenwel slechts gedeeltelijk door gang kon vinden. Reeds Zaterdagmiddag, toen de kleuters om ongeveer half drie op het Leidscheplein bijeen kwamen, liet het weer zich weinig gunstig' (Adv. Ingez. Med.) aanzien, doch welgemoed trokken de ruim 300 kinderen, voorafgegaan door de muziekver- eeniging „Apollo" door de Leidsche Buurt naar den tuin aan de Houtvaart. Daar hield de voorzitter een korte toespraak waarin hij wees op den snellen groei der ver- eeniging, die het mogelijk heeft gemaakt, den tuin belangrijk uit te breiden, wat betreft de verschillende toestellen. Ook de heer Ophuizen, secretaris der Haar- lemsche Speeltuinfederatie, voerde het woord en bracht het nut van het speeltuinwerk naar voren. De kinderen worden er door van de straat gehouden, en kunnen onder leiding van deskundigen bovendien nog aardig knutsel werk leeren. Hierna was het woord aan de kinderen, die zich nauwelijks hadden kunnen bedwingen, doch nu pas goed los kwamen. Verschillende kinderspelen als vlaggesteken, turfrapen, koelchappen en hindernisloopen werden uit gevoerd, waarbij de kleinen hun uiterste best deden, aangevuurd door de ouders, die ook eens een kijkje kwamen nemen. Des avonds werd, onder leiding van den be kenden conférencier Jack Funny een aardig cabaret-programa opgevoerd, eveneens op den tuin, waarvoor zeer veel belangstelling bleek te bestaan. Zondagmiddag zouden de finales der kin derspelen worden gehouden en 's avonds zou het mannenkoor Proza en Poëzie op den tuin een concert geven. Het wel zeer ongunstige weer deed het bestuur evenwel besluiten, dit gedeelte van het zomerfeest een week uit te stellen zoodat we nu maar op een zonniger week-end zullen hopen. Het hardwerkende be stuur der vereeniging heeft dat wel verdiend. HEVIGE BOSCHBRAND OP SARDINIë. Op het eiland Sardinië heeft een bosch- brand gewoed, welke het geheele staats- bosch bij Bultei heeft vernield. De schade wordt op drie millioen lire geraamd. D.N.B.) Van Kaapstad naar Johannesburg is ong. 1000 mijl. De snelterein legt dezen afstand binnen 36 uur af. De eerste twee honderd mijl gaat het door een prachtig berglandschap. Door win dingen en keertunnels werkt de trein zich naar boven. Mijn reisgenoote en ik hebben dan ook geen oogen genoeg om al dit schoons in ons op te nemen en dikwijls maken we ver gelijkingen met spoorreizen, die we door Oos tenrijk en Zwitserland maakten. Maar d:an komen we in de „Karoo", een hoogvlakte, die zich over honderden mijlen uitstrekt. Het is hiervrijwel boomloos, steenen en zand met daartusschen de grijze „bossies" een plant van Japansche marinetroepen in Sjanghai, ongeveer één voet hoog. Deze „bossies" ma ken de schapenteelt mogelijk, die hier op uit gebreide schaal wordt uitgeoefend. Alleen, er is niet veel van te zien. Een enkel groepje in de verre vlakten, en dan weer geen levend wezen over mijlen en mijlen. De enkele plaatsjes waar de trein stopt voor kolen en water, zien er verschroeid en stoffig uit. Een bloodroode zon gaat achter de „koppies" onder, in een tintelend groene lucht. Avond, gelukkig, nu komt de koelte. We schuiven de jalouzieën, zoover mogelijk neer en laten den nachtwind door de coupé en onze haren waaien. Daar komt de man met de kussens en dekens en we begeven ons ter ruste. Den volgenden dag bij het ontwaken is het nog steeds „Karoo" of het lijkt erop. We pas- seeren eenige rivierbeddingen met tusschen de steenen wat drabbig water. Negen uur. de trein stopt, Kil'berly, de diamantstad, en we denken terug aan den Boerenoorlog toen deze plaats vruchteloos belegerd werd. Van het sta tionsemplacement af, zien we eenige „mine dumps" en liftkokers. We stoppen een kwar tier, dan gaat het weer verder den Vrijstaat in. Het landschap blijft, uit den trein gezien, onbelangrijk. Wat meer boomen, vooral wilgen langs half uitgedroogde beekjes, wat heuvels (koppies) en in de vlakten verspreide plaats jes: van eenige architectuur geen sprake, alle huizen zijn nagenoeg hetzelfde, vier witte muren met een rood geschilderd gegalvaniseerd ijzeren dak, waarvan aan een zijde een stuk oversteekt, waardoor dan de veranda of „stoep" gevormd wordt. Het loopt alweer tegen den avond als we in Krugersdorp aankomen. Dan zijn we aan „den rand", het goudmijngebied, dat zich over een lengte van 60 mijl uitstrekt. Op deze streek rust de welvaart van de geheele Unie. Voor millioenen ponden wordt hier jaarlijks uit de rotsachtige bodem gehaald. Overal rijzen de minedumps met hun schachttorens, gebouwen en schoorsteenen op. Het wemelt in dit gebied van inboorlingen. Ze loopen in hun kleurige blankets gehuld langs de lijn of hokken samen op de perrons. Schilderachtige typen zijn er onder, met een roode of gele muts op hun mahoniehouten kop. de blanket op gracieuze wijze over hun schouder han gend en groote gekleurde schijven in de ooren. Ondertusschen snelt de trein voort naar Jo hannesburg, de goudstad, waar wij tegen schemer aankomen. De stad is op Amerikaan- sche wijze gebouwd, rechte, evenwijdig loo- pende straten, die haaks gesneden worden door andere. Hoog torenen de verlichte wolkenkrabbers met hun flikkerende lichtreclame's tegen de don kere lucht. We nemen een taxi en rijden in de file mee, nimmer hebben we zooveel auto's bijelkaar gezien. Twee rijen dik, schuift het verkeer van stoplicht tot stoplicht. Langs de trottoirs staan de wagens „mannetje aan mannetje" geparkeerd. Twee-etage bussen en trams houden het midden der straat. Vele gebouwen en straten *rijn met duizenden ge kleurde gloeilampjes feestelijk verlicht, want Johannesburg bestaat precies 50 jaar. Voor 1886 was hier niets dan wat kale heuvels en wijd verspreide farms. Toen schopte een boer met zijn met ijzer beslagen schoen tegen een stuk rots en zag goud voor zich blinken. Men ging graven, vond steeds meer van het edele metaal, met het gevolg, dat deze heuvels en dalen een jaar later met tenten en hutjes overdekte waren. Van dien tijd af is het „hurry up" gegaan, en is deze merkwaardige stad uit den grond gestampt. En nog steeds gaat het crescendo. Overal wordt gebouwd. In koortsachtige haast, stapelt men de eene wolkenkrabber naast de andere. De kleinere huizen vallen in handen der sloopers, beton nen flatgebouwen, voor honderden gezinnen nemen hun plaats in. Uitgestrekte woonwijken zijn over de heuvels verspreid, er wonen nu 600.000 zwarten en 250.000 blanken, met ruim 54.000 auto's Vol gens de kaart, welke ik op het station kocht, is Johannesburg ongeveer 18 mijlen in het vierkant. Vermoeid van de lange reis verlan gen we naar rust, en nemen onzen intrek in Hotel Valley. Het is op denzelfden voet inge richt als ons „boarding home" in Kaapstad. De Kamers zijn smakeloos, de negerbedienden serveeren de producten der Engelsche keuken, en na afloop der maaltijd hangen de gasten in' de „lounge" en vervelen zichWij zoeken spoedig onze kamers op, waar Morpheus zich over ons ontfermt. JAC. KdPER.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3