Bommen op Internationale nederzetting. Meer dan 1000 personen in Sjanghai gedood. Thijs IJs heeft een raar avontuur Gevechten worden steeds heviger. Vergissing van Chineesche vliegers? HX'A'NDX'G T6 AUGUSTUS 1937 HSA'EEEM'S DAGBEAD Chineesche vliegtuigen, die trachtten de Japansche vloot te Sjanghai te bombardeeren, hebben bommen laten vallen op de Fransche con cessie en op de internationale nederzetting. De uitwerking was ont zettend. Volgens de laatste berichten zijn bij het bombardement op de Fransche concessie 687 personen gedood en 821 gewond, terwijl in de internationale nederzetting 495 personen gedood en 600 gewond werden. Onder de slachtoffers bevinden zich vier Amerikanen, drie Russen en nog enkele Europeanen, terwijl een vijftigtal buitenlanders zwaar gewond werd. Britsche, Fransche en Amerikaansche regeeringen hebben onmiddellijk ge protesteerd bij het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hoe het echter mogelijk is ge weest dat de bommen der Chi neesche vliegtuigen in de internationale concessie zijn ge komen, is nog steeds niet ver klaard. Van Chineesche zijde wordt verklaard dat de bom men per ongeluk zijn gevallen, als gevolg van beschadiging der bommenrekken door het Japansche afweergeschut, ook wordt niet uitgesloten geacht dat de vliegers die met een taifoen te kampen hadden, zich in hun snelheid vergist hebben. Maarschalk Tsjang Kai Sjak heeft volgens Reuter besloten de vliegers die verantwoordelijk zijn voor het bombardeeren der buitenlandsche concessies te Sjanghai voor den krijgsraad te doen terechtstaan, ten einde de gevoelens der buitenland sche mogendheden te kalmeeren. Volgens Domei is de oorzaak van het bombardement te zoeken in de on ervarenheid van den piloot, die op een Japansch schip, dat voor anker lag, richtte, doch geen rekening hield met de mogelijkheid de volk rijke buurt in de nabijheid te treffen. Japansche Represailles. Als represaille voor de Chineesche aanvallen op het Japansche vlagge- schïp Itsoemo hebben Japansche luchtstrijdkrachten, die opgestegen waren van het buiten Woesoeng lig gende Japansche vliegtuigmoeder schip, raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaartbases in de provincies Kiangsi en Tsjekiang. De Japanners beweren ruim zeventig Chineesche toestellen te hebben ver nield. Intusschen zijn de eerste Japansche ver sterkingen aan land gezet. Hun aantal is niet bekend gemaakt en de plaats, waar zij ontscheept zijn wordt geheim gehouden. Nadere berichten melden nog, dat tijdens de represailletochten der Japansche lucht strijdkrachten vooral aandacht is gewijd aan Hangtsjau. dat een der belangrijkste Chi neesche luchtbases is. Twee aanvallen zijn op de vliegvelden daar uitgevoerd. De Ja panners beweren, dat zij daarbij drie han gars hebben vernietigd en zestien toestellen hebben vernield, terwijl bovendien vier Chi neesche vechtmachines neergeschoten wer den. Deze laatste toestellen waren opgeste gen om met de aanvallende Japansche ma chines slag te leveren. De Japanners verklaren verder thans meester te zijn in de lucht. Zij zeggen, dat zij al zeer verwonderd zouden zijn, wanneer te Sjanghai nog meer Chineesche vliegtui gen verschijnen. In Hoengjau hebben zij, naar zij zeggen, twee bombardementstoe stellen en een vechttoestel vernield. Te Sjanghai zijn twee projectielen van het Japansche luchtafweergeschut, dat het vuur opende op Chineesche vliegtuigen, terecht gekomen in de Avenue Joffre in de Fransche concessie, een Chineesche vrouw werd ge dood. terwijl een man en vier vrouwen, allen Chineezen, werden gewond. Twee Chineesche bommen zijn terecht ge komen bij den kruiser ..Augusa" het admi raalschip van de Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren. De Japansche luchtmacht heeft het Chi neesche vliegveld bij Nanking gebombar deerd en aanzienlijke schade aangericht. Van Chineesche zijde wordt bericht dat drie Japansche vliegtuigen die deelgenomen hebben aan het bombardement van Nanking, bij de achtervolging door Chineesche toe stellen zijn. neergeschoten. Uit Nankau wordt uit Japansche bron vernomen dat de Japansche luchtmacht de versterkingen van Pakaling ten Noorden van Nankau heeft gebombardeerd en de vooruit geschoven bolwerken vernietigd heeft. Ook hedenmorgen hebben de Ja panners het offensief te land. te wa ter en in de lucht tegen de Chinee sche stellingen geopend. De Japan sche vliegtuigen hebben wederom het vliegveld Hoengjou gebombardeerd. Bovendien hebben zij naar Havas verneemt, bommen laten vallen op de Chineesche stellingen ten westen van Sjanghai. De Chineesche vliegers laten zich ook niet onbetuigd en trachten de Japansche troe penontschepingen te verhinderen. De positie der buitenlanders. De Engelsche permanente staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Sir Robert van Sittart heeft op het ministerie van Buiten landsche Zaken besprekingen gevoerd met de leiders der militaire en marine operaties, met betrekking tot de bescherming van de zich op het oogenblik te Sjanghai bevinden de Britsche onderdanen. Besloten werd tot evacuatie van een groot gedeelte daarvan en tot het zenden naar Sjanghai van nieuwe troepen uit het garni zoen te Hongkong. De Engelsche ambassadeurs te Nanking en te Tokio hebben nogmaals stappen gedaan bij de beide regeeringen, waarbij zij met na druk hebben gewezen op het gevaar, dat er in zou gelegen zijn de internationale con cessie tot het tooneel van militaire operaties te maken. De Amerikaansche vloot gereed voor evacuatie. Minister Huil heeft verklaard, dat de Ame rikaansche vloot in Azië gereed is om ieder oogenblik de 3.000 Amerikanen uit de ge vaarszone te kunnen evacueeren. Het minis terie van Buitenlandsche Zaken, zoo zeide hij voorts, is dag en nacht gereed om met de marine samen te werken, opdat de schepen tijdig genoeg in de gevaarszone aanwezig zijn om de noodige bescherming te verlee- nen. De Amerikaansche vertegenwoordigers zijn voortdurend in bespreking met de ver tegenwoordigers van andere landen, waar van zich onderdanen te Sjanghai bevinden, ten aanzien van de wijze van bescherming dezer onderdanen. De Amerikaansche diplomaten in de voor naamste gevaarszone van Sjanghai hebben instructie gekregen, hun bureaux te sluiten en te vertrekken zoodra de toestand te ge vaarlijk mocht worden. De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben de vrije hand gekregen om ter plaatse naar eigen goed dunken al naar gelang van den ernst van den toestand op te treden. 250.000 vluchtelingen. De Fransche en andere buitenlandsche autoriteiten hebben den raad gegeven, zoo lang de tegenwoordige toestand voortduurt slechts in het geval van absolute noodza kelijkheid uit te gaan. Het aantal vluchte lingen bedraagt 250.000. Alle luchtverbindin gen met Sjanghai zijn verbroken. Twee luchtvaartmaatschappijen, een Chineesch- Duitsche en een Chineesch-Amerikaansche hebben hun toestellen uit Sjanghai terugge trokken. De Italiaansche fascistische orga nisatie te Sjanghai heeft al zijn leden ge mobiliseerd. Twee honderd Fransche en een gelijk aantal Engelsche matrozen zijn aan land gegaan ter versterking van de bewa king der concessies. De autoriteiten nemen maatregelen tot eventueele evacuatie van vrouwen en kinderen. De eerste vluchtelingen zullen morgenoch tend met bestemming Honkong de stad ver laten. Te Honkong werden de hotels, cabarets en dansgelegenheden herschapen in slaapzalen, waar de uit Sjanghai verwachte vluchtelingen onder dak zullen worden gebracht. Besluit van het Japansche kabinet. Na de spoedzitting van het Japan sche kabinet is een verklaring ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering ten aanzien van den drei genden toestand te Sjanghai dras tische strafmaatregelen wil nemen tegen de bandelooze Chineesche troe pen en dat zij bij de regeering van Nanking erop wil aandringen haar anti-Japansche politiek te herzien, aangezien deze verantwoordelijk is voor den betreurenswaardigen toe stand tusschen China en Japan. De Japansche regeering heeft er op gewezen dat zij steeds verlangend is geweest den vrede te handhaven en de vriendschap en samen werking tusschen China en Japan te bevor deren, doch de openbare meening is door de anti-Japansche actie van de Nanking-re- aeering opgezweept, zoodat in geheel China een geest is ontstaan, welke Japan vijandelijk gezind is. De Japansche regeering heeft de regeermg van Nanking aangespoord een einde te ma ken aan de uitdagingen. De regeermg van Nanking volgde dezen raad niet op, aldus staat in de verklaring, en ging door met oor logsvoorbereidingen tegen Japan. In stnj« met de plechtige verdragen, rukten de Chi neesche legers naar het Noorden en bedreig den de Japansche garnizoenen. Ook concen treerden de Chineesche troepen rond Sjanghai waar zij tenslotte het vuur openden op de Japansche gebouwen en schepen Nederlanders moeien evacueeren. Bij de directie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij 'te Amsterdam is de volgende telegrafische mededeeling ingekomen Het stoomschip Tasmanvan de K.P.M., dat Zaterdag of Zondag van Sjanghai zou vertrekken, zal zoo noodig de vrouwen en kinderen van de Neder- landsche kolonie in Sjanghai evacueeren. Aan de te Sjanghai wonende Neder landers is door den Nederlandschen Consul-Generaal meegedeeld, dat zij binnenkort de stad zullen moeten ver laten en waarschijnlijk naar Hongkong zullen worden overgebracht. Tenslotte wordt verklaard, dat Japan alles zal doen om de buitenlandsche rechten en belangen in China te eerbiedigen. Verklaring van de Chineesche re geering. De Chineesche regeering heeft het volgen de communiqué gepubliceerd: „Tegenover de onbeperkte zucht naar ver overingen, waarvan Japan blijk geeft, was China gedwongen alle voor zijn verdediging noodzakelijke maatregelen te nemen. China is bereid alle maatregelen te nemen om een einde te maken aan het doodelijke gevaar, dat Azië bedreigt, doch stelt vast, dat Japan de souvereiniteit van China niet heeft ge ëerbiedigd en van kracht zijnde verdragen heeft geschonden. Bij elke provocatie zal Chi na gebruik maken van zijn recht tot wettige zelfverdediging. De Chineesche regeering is er van overtuigd, dat de met China bevriende landen hun plicht zullen doen, welke is neer gelegd in de verdragen, die zij hebben getee- kend." Incident te Tsingtao. De Japansche consul-generaal, heeft naar uit Tsingtao wordt gemeld, bij den burge meester van Tsingtao geprotesteerd tegen het feit, dat twee Japansche mariniers door Chineezen beschoten en gewond zijn. Volgens hetzelfde Domei-bericht zijn alle Japansche ingezetenen van Loengkau in verband met de anti-Japansche agitatie al- da ar geëvacueerd en met een Japansch stoom schip naar Dairen vertrokken. Uit Tsingtao wordt verder van Japansche zijde gemeld, dat na een gemeenschappelijk Chineesch-Japansche onderzoek de Chi neesche autoriteiten officieel de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor den aanslag op twee Japansche zeelieden. Japansche kringen zijn van meening, dat de houding van den Chineescnen ad miraal Sjeng Hoeng Lien tijdens het onder zoek aanmatigend was en blijk gaf van een gemis van oprechtheid. De Japanners, aldus deze kringen, zullen maatregelen tot wettige zelfverdediging nemen, indien de admiraal zijn houding niet wijzigt, zoodat binnen en kele dagen over vrede of oorlog in het gebied van Tsingtao beslist zal worden. Rusland Negen Duitschers te Leningrad gearresteerd. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat wederom negen Duitschers te Leningrad zijn gearresteerd. Het aantal Duitschers. dat in de Sovjet-Unie gevangen zit, bedraagt thans 223. Amerika De voorstellen van Cordell Huil. De staatssecretaris der Vereenigde Staten, Huil, heeft 16 Juli een zendbrief gezonden aan de mogendheden, waarin de regeeringen werd verzocht hun standpunt inzake de voorwaarden tot het handhaven van den vrede uiteen te zetten. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft thans antwoord ontvangen van 37 mogendheden, o.a. van Duitschland. Italië en Japan. De Duitsche regeering heeft verklaard, dat zij goede nota heeft genomen van het schrij ven van Huil en dat haar actie er op is ge richt de internationale betrekkingen te re gelen door middel van vreedzame verdragen. De inzichten van de Duitsche regeering ko men overeen met de denkbeelden, door den staatssecretaris ontwikkeld. Italië wijst in zijn antwoord op de hooge waarde van de denkbeelden van Huil. Ook Japan heeft de grondstellingen van Huil inzake het handhaven van den wereld vrede aanvaard. Geen oorlogsschepen voor Brazilië. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat Amerika het plan, verscheidene oorlogs schepen der Amerikaansche marine ter be schikking van Brazilië te stellen, definitief zou hebben laten varen. (Havas) Ze ld Ameri ka President van Paraguay afgetreden. De president van Paraguay, Franco, is af getreden, de opperbevelhebber van het leger kolonel Parades, heeft de macht in handen genomen. In het communique dat door ko lonel Parades werd uitgegeven wordt mede deeling gedaan van het aftreden van pre sident Franco en verklaard, dat de troepen de orde" zullen handhaven en binnenkort een nieuwe regeering zullen vormen. (Havas) Dr. Paiva president. Dr. Paiva heeft er in toegestemd het pre sidentschap der republiek, als opvolger van Franco, te aanvaarden. President Franco gearresteerd? De bladen melden, dat de afgetreden pre sident van Paraguay kolonel Franco is gear resteerd. Duitsckland De Kerkstrijd. Meer dan tachtig dominees en leden van den kerkeraad der Evangelische kerk bevin den zich thans in arrest, 29 andere zijn uit de parochies verbannen, terwijl 25 verboden is te preeken of in het openbaar het woord te voeren. De namen dezer personen zijn Zondagmorgen voorgelezen door ds. Jacobi die onlangs uit zijn gevangenschap werd ontslagen, in de kerk te Dahlem van den kansel van ds. Niemoeller. Arbeidsonlusteii op Mauritius. Vier personen gedood, zeven ernstig gewond. Uit Port Louis (eiland Mauritiusile de France, Br. eiland ten Oosten van Afrika) wordt gemeld, dat bij ongeregeldheden op een suikerplantage vier personen werden gedood en zeven ernstig gewond. Op eenige andere plantages hebben zich eveneens ongeregeldheden voorgedaan als gevolg van een door zekere extremistische élementen onder de arbeidersbevolking ge voerde campagne ten gunste van een loons- verhooging. -De leiders, der beweging voor het meeren deel Hindoes geven te kennen, dat de oogst dit jaar bijzonder goed is en zij eischen derhalve een loonsverhooging, in vele geval len van 300 procent. De autoriteiten hebben strenge maatrege len genomen en eenige plantages onder po litiebescherming geplaatst. 10 PERSONEN BIJ POLITIEKE BOTSINGEN GEDOOD. RIO DE JANEIRO, 16 Aug. (Havas). Uit Campos (staat Rio de Janeiro) wordt ge meld, dat het daar tijdens een bijeenkomst der integralisten tot ernstige botsingen is gekomen, waarbij tien personen werden ge dood en eenige gewond. Betoogiiig van de Hitier jeugd te Spiers. De Hitier jeugd heeft gisteren een betooging gehouden te Spiers, waar verschillende spre kers nogmaals verklaringen aflegden omtrent de verhouding tusschen Staat en Kerk. Gouw leider Biirckel kondigde o.m. aan dat tegen de leden van het kapittel van Spiers een pro ces aanhangig zal worden gemaakt. Volgens Bürckel maakten deze kanunikken nog deel uit van de Centrumpartij, de eenige politieke partij die heeft kunnen ontsnappen aan de vernietiging en nog leeft in de Catacomben. In een kapel in de stad Spiers zou een over eenkomst gesloten zijn tusschen het Centrum en den Bolsjewistischen staat. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Ik houd heelemaal niet van levertraan, sputterde Oom Mopper- niet, terwijl hij de flesch weer aan Vreeskouniet gaf. Ik houd er heelemaal niet van! Vreeskouniet stond maar wat te lachen, hij begreep niet, dat die menschen niet van die kostelijke traan hielden. Thijs keek wat rond en wilde eigenlijk wel wat op onderzoek gaan. Thijs, zei oom, ik weet niet, wat jij van plan bent, maar ik ga wat slapen. Vreeskouniet wees oom den weg naar een kamer, waar een ge makkelijk bed klaar stond. Thijs ging niet mee, hij zag liever wat. De andere Eskimo's waren bij een vuurtje gaan zitten, want het werd venijnig koud. De Spaansche burgerstrijd. Franco rukt op in het Noorden; regccrings- troepen bezetten Brunete. Een speciale Havas correspondent aan het front van Santander meldt, dat het sinds ver scheidene dagen verwachte rechtsche offen sief op twee plaatsen is ontketend. In het Zuiden voor Aguilar de Campo en Reinosa, in het Zuidoosten voor Sonailla en San Pedro de Romeral. De beide sectoren raken elkaar bijna en strekken zich uit over een breedte van ruim 50 K.M. tegen twaalf uur hadden de nationalisten het vijandelijke front op twee plaatsen doorgebroken en drongen zij van twee kanten de provincie Santander binnen, waarbij zij de bron van de Ebro bereikten. Bij het vallen van den nacht waren de aanvallers ruim 11 K.M. opgerukt, terwijl op den linker vleugel 15 Kilometer gewonnen waren. Vier en dertig dorpen zijn bezet. De voorhoede be vindt zich zeven kilometer van Reinosa. De regeeringstroepen boden over het algemeen slechts zwakken tegenstand. v Van de regeeringszijde wordt erkend dat de Franco-troepen tot den aanval zijn overge gaan, doch men ontkent, dat zij succes zouden hebben gehad. Berichten van regee ringszijde melden, dat de aanval zou zijn af geslagen, waarbij de Franc-o troepen groote verliezen zouden hebben geleden. De regeeringstroepen hebben het kerkhof van Brunete. dat ten Noorden van deze plaats is gelegen, bezet. Van het kerkhof af, dat op een kleinen heuvel gelegen is, beheerschen zij thans Brunete. z De plaats zelf. die niet meer dan een puin hoop is, zou door de troepen van Franco ver laten zijn. Convooi voor de handels schepen. Tengevolge van de incidenten, die zich in de Middellandsche Zee hebben voorgedaan, heeft de admiraliteit van Bizerta besloten koopvaardijschepen te beschermen door deze te doen convoyeeren door oorlogsschepen en vliegtuigen. (Adv, ingezMed.) BACM, fVOfffiMMA DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Jonny Kroon's ensemble. 12.Omroeporkest. 2. Gramofoonmuziek. 2.30 Declamatie. 3.Lyra Trio en soliste. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.— Kinderuurtje. 5.30 Orgel, tenor en viool. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.15 Avro-Dansorkest. .8'. Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Utrecht- sche Postmuziek „Onder Ons". 9.— Decla matie. 9.20 Omroeporkest en gramofoonmu ziek. Om 10.10 Actualiteitsflitsen. 11.00 Be richten A.N.P., hierna Avro-Dansorkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. KRO-Uitzending 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Modern Kleinorkest solist en gramofoonmuziek. 2.Voor de vrouw. 3.Gramofoonmuziek. 4.05 „Het vinden van den Meester", causerie. 4.30 Gra mofoonmuziek. 4.35 HIRO-Post. 4.40 Gramo foonmuziek. 4.45 „Kan men jubileeren na een 40-jarigen strijd tegen de wreedheid der vivisectie?" causerie. 5.10 KRO-Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.Gramofoonmuziek. 6.20 De KRO-Melodisten. 7.Berichten. 7.15 „Goochelkunst", causerie. 7.35 Gramofoon muziek. 8.Berichten A.N.P. en KRO- Mededeelingen. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel en gramofoonmuziek.. 9.30 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Charley Wallace en zijn ensemble. 11.2012.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Orgelspel. 12.05 Radiotooneel. 12.35 Toni en het North Pier-orkest. 1.35 Sportreportage. 1.50 Het Isidore Schwiller Strijksextet. 2.20 De Me tropolitan Police Central Band. 2.50 Gra mofoonmuziek.. 3.20 Jack Wilson en zijn Versatile Five. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Het Hungarla Zigeunerorkest. 5— „British diarists", causerie. 5.20 Sportreportage. 5.35 Het Gershom Parkington Kwintet. 6.20 Be richten. 6.45 John Dickinson Apsley Band. 7.20 Populairconcert uit Interlaken. 7.50 Ben Fran- kel's orkest en soliste. 8.20 BBC-Symphonie- orkest en solisten. 10.Berichten. 10.20 „Wo man's suffrage", causerie. 10.40 BBC-Variété orkest en solist. 11.20 Billy Gerhardi en zijn Band. 11.50—12.20 Uit New York: Tommy Dorsey's Band. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Labis-orkest en Zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.10 dito. 4.20 Orgelconcert. 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Zang .850 De Bayans- Singers en het Goldy-orkest. 9.2011.20 Con cert uit het Casino te Ostende. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair orkest 8.50 H. Hagestedt-'s or kest. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Omroep- Amusementsorkest. 4.20 Bergische Landesor- kest Remscheid-Solingen. 6.20 Omroeporkest soliste en instrumentaal kwartet. 8.30 Gramo foonmuziek. 9.20 Radiotooneel met muziek.. 11.1012.20 Omroep Dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Luc Darcy's orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.35 Gra mofoonmuziek. 6.50 José Schnijders' orkest 8.20 E. Loiseu's orkest 10.3011.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Luc Darcy's orkest. 1.302.20 Gra mofoonmuziek. 9.20 Symphonieconcert uit Ostende. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Hans Bund en Fred. Hippmann's dansorkest. 9.20 Sportreportage. 9.35 Gramo foonmuziek. 10.20 Berichten. 10.35 Causerie 10.50 Pianovoordracht. 11.05 Weerbericht 11.2012.20 Georges Boulanger met zijn or kest.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4