s SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Europeesche Roeikampioenschappen Intern. Vierkamp Het Waterpolo-tournooi te Boedapest van H.V.G.B. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 HA'AKUEM'S DAGE CAD Vier titels voor Duitschland, twee voor Italië, een voor Zwitserland Ome vier met techniek allang vast. Die varianten zijn niet W"seriana.urne vier mei yooi. Hollanders bruikbaar, maar dat weet stuurman tweede op een me- men ook allang. ter. Uitstekende organi- satie. De Europeesche roeikampioenschappen had den het wel niet treuriger met het weer kun nen treffen. Zaterdagmiddag, tijdens de repêchages, klaarde het tenminste tegen het eind nog op. Zondag evenwel werden de fina les in onafgebroken neerstroomenden regen verroeid. Bovendien woei hef hard. Op de wandelterreinen waren dan ook weinig men- schen, maar de groote tribune was vol. En men genoot van vele prachtige races en woon de zeven „cérémonies protocolaires de la Fé- dération Internationale des Sociétés d'Avi- ron" (F. I. S. A.) bij, met volksliederen, plech tig geheschen vlaggen en huldiging van de overwinnaars. De Duitschers bevestigden hun in 1936 ter Olympische Spelen getoonde suprematie en wonnen de Coupe Glandaz.voor de meeste over winningen, welverdiend. Zij zegevièrden in de vier met stuurman, de vier zonder stuurman, de twee met stuurman en de doublé scull. Italië was evenwel zeer goede tweede door niet alleen de twee zonder stuurman te winnen maar ook de acht, die als het hoofdnummer van de wedstrijden beschouwd wordt. Zwit serland tenslotte behaalde op verrassende wijze het kampioenschap skiff. Dit land zag zich op even verrassende wijze het kampioen schap vier zonder stuurman ontgaan, dat aan Duitschland ten deel viel doordat de boeg dei- Zwitsers, toen deze op 100 M. vóór den finish met een lengte leidden, een snoek ving en zich zóó langzaam herstelde dat de ploeg er totaal uitraakte, even bijna stillag en door de Duit schers werd gepasseerd. Drie landen behaalden dus de Europeesche kampioenschappen, negen behaalden er geen en daaronder waren wij. De hoop dat onze vier met stuurman zou winnen werd niet ver vuld maar deze voortreffelijke ploeg legde het slechts op het uiterste nippertje af en werd tweede met een meter verschil. In een gewel dige eindspurt schoot zij juist dit nippertje te kort. In den aanvang had de Nederlandschevier de Duitschers vrij ver laten uitloopen. Volgens latere verklaring van den slag S. de Wit was dit zijn tactiek: hij wilde de Duitschers zich eerst laten uitputten om hen later te kun nen overrompelen. In het algemeen gespro ken schijnt dit tegenover Duitsche en Ita- liaansche ploegen een riskante methode; zij zijn uitermate hard en doortraind. Maar mis- cshien had dé Nederlandsche vier op 500 M. van de start ook wel een zwak oogenblik, het geen op dien afstand veelvuldig in roeiwed- strijden voorkomt, en liet zij de Duitschers wat verder uitloopen dan de bedoeling eigenlijk was. Onze vier zonder stuurman (Triton) werd nr. 4 in de finale. De hoop op de derde plaats, die overigens niet al te groot was, werd dus niet verwezenlijkt. Roeitechnisch was de Utrechtsche vier heel goed te noemen; in hardheid en uithoudingsvermogen schoot zij te kort. Ik heb er al vaak de aandacht op ge vestigd dat hier het groote mankement der Nederlandsche raceroeierij ligt. Er zijn veel verklaringen voor te geven. De beste remedie die gegeven de omstandigheden zou zijn toe te passen lijkt mij evenwel, een nauwkeurige studie te maken van de beste methoden tot op voering van uithoudingsvermogen, trainings- duur, aantal te roeien wedstrijden enz. Een punt van zeer veel belang ligt b.v. in de af standen, die tijdens de training worden ge roeid. Er zouden er nog veel meer te noemen zijn. Als de Nederlandsche Roeibond ten aan zien. van dit onderwerp eens een beknopt ge schriftje ten dienste van de vereenigingen kon uitgeven, na nauwkeurig onderzoek ook in het buitenland, en tegelijk onze roeiers de overtuiging bijbrengen dat hier de Neder landsche kans op vooruitgang ligt en niet in eindeloos gepraat over stijl-détails, zou m.i. een belangrijk werk worden gedaan. „Een nieuwe stijl" vindt men niet meer voor boot typen die al zoolang bestaan. Met eenige va rianten, die elk voor zich aanvaardbaar zijn en hun waarde hebben bewezen staat de roei- Het wedstrijdverslag in dit nummer geeft een volledig overzicht van het verloop der kampioenschaps-races. Enkele commentaren volgen hier nog. Ten eerste op het feit dat er op Zaterdag en Zondag buitengewoon mooie tijden zijn gemaakt. Die werden beïnvloed door een harden wind mee, recht over de baan staande. Voorloopig zullen ze wel als „Boschbaan-records" blijven gelden. Nereus' tijd in de finale. 6 min. 44 seconden, is de snelste waarin ooit een Nederlandsche vier in ons land heeft geroeid en slaat het Neder landsche record van de oude Slotensche baan (Laga, 1924, gemaakt „met storm mee") met tweeënhalve seconde. Duitschland was maar 3/10 seconde sneller dan de Nereusvier. Ook in de andere finales waren de tijden schitterend. Onze roeiers moeten wel tot groo te bescheidenheid gestemd worden als zij le zen dat de winnende twee zonder stuurman (Italië) een tijd maakte van 7.18 5/10, het geen op onze nationale wedstrijden geldt als een mooie prestatie, ook met wind mee, voor een vier met stuurman, dat de winnende skiffeur Studach (Zwitserland), die de Dia- monds-winnaar Hasenörhl (Oostenrijk) sloeg maar 7.14 4/10 noodig had, de Duitsche twee met stuurman 7.39 4/10, de Duitsche vier zon der stuurman 6.317/10, de Duitsche double scull 6.45 3/10, de Italiaansche acht 6 minu ten en een halve seconde. Temeer omdat iedere raceroeier weet dat zoo'n harden wind mee niet alleen voordeel biedt maar ook groote moeilijkheden in het beheerschen van de sliding, het handhaven van de balans, de zuiverheid van den inzet Alleen langdurige training en stugge volhar ding kunnen die moeilijkheden overwinnen. Een geweldigen strijd leverden de achten van Italië en Duitschland, waarin de Italia nen zegevierden door iets meer uithoudings vermogen, zoodat zij hun vorm tot den laat- sten meter konden handhaven. Prachtig was de prestatie der skiffeurs; die het op het ruwe water wel het allermoeilijkst hadden. Studach toonde grooter „watermanship" dan de Dia- monds-winnaar, die in deze omstandigheden meer moeite had om zijn inzet zuiver te hou den en in zijn scheerslag vrij van het water te blijven. In het nummer twee zonder stuurman moest de Duitsche ploeg gedisqualificeerd worden door den kamprechter omdat zij de Denen in hun baan aanvoer op 500 M. Alle ploegen lie ten daarop loopen en de kamprechter liet op nieuw starten, zonder de Duitschers. Het was de eenige disqualificatie van deze wedstrijden. Het bezoek van Z.K.H. Prins Bemhard, die de race der stuurmanlooze vieren volgde in de motorboot „Elise" van den heer H. C. Janus en de races van double-sculls en achten in zijn auto zette bijzonderen luister aan de wedstrij den bij. De voorzitter van den Nederlandschen Roeibond, Ir. Th. P. Tromp, en de voorzitter van de F.I.S.A., de heer Rico Fioroni (Zwitser land) dankten hem daarvoor in korte rede voeringen. Een telegram van hulde werd na mens de vertegenwoordigers van de twaalf deelnemende landen en namens alle aan wezigen aan H.K.H. Prinses Juliana gezonden nadat de heer Tromp het had voorgelezen en het met daverend gejuich ontvangen was. De organisatie der wedstrijden was voortref felijk. Er haperde nergens iets en de voorzien de geest van het N.R.B.-bestuur bleek aan de keinste kleinigheden gedacht te hebben. Daar voor komt zeer zeker aan voorzitter Tromp en aan secretaris-penningmeester W. Jongejan in de eerste plaats hulde toe. Nederlands groote reputatie voor organisatie is bij de Europeesche roeikampioenschappen met eere gehandhaafd. R. P. (Zie het wedstrijdverslag op pagina 6). De laatste wedstrijd van den dag bracht Nederland tegen Hongarije. Onze landgenoo- ten troffen het niet, dat zij reeds in hun eer sten wedstrijd moesten uitkomen tegen de we reldkampioenen. Niettemin bood het Neder landsche zevental in de eerste helft uitste kend tegenstand. De wedstrijd was zeer snel en stond op een technisch hoog peil. Onze landgenooten mochten verschillende keeren van geluk spreken, dat de schoten van de Hongaarsche voorhoede tegen de lat kwa men, maar toch bleek uit alles, dat men van Nederland een dergelijken tegenstand niet ver wacht had. Tot doelpunten brachten onze landgenooten het echter niet. Bij onze tegen standers bleek de beroemde midvoor Nemeth wel de gevaarlijkste te zijn. Voor rust hielp hij zijn land een 2-0-voorsprong. Het einde kwam met 8—0 voor de Honga ren. Nederland wint van Oostenrijk met 3— Uit Boedapest; Zondag is het internationale waterpolotoumooi om den Horthy-beker op het Margarethen-eiland voor een groot aantal toeschouwers, waaronder ook weer de Hon gaarsche rijksbestuurder Horthy was, voort gezet. De eerste wedstrijd bracht reeds onmiddellijk het Nederlandsche zevental in het water tegen de Oostenrijkers. Oostenrijk nam door een goed schot van Havlik de leiding, maar Stam had spoedig ge lijk gemaakt. Het Nederlandsche zevental speelde uitstekend; het samenspel was veel beter verzorgd dan bij de tegenstanders en ook waren onze landgenooten sneller. Na eenige schoten, welke net naast of over het doel gingen, bezorgde Van Aelst zijn ploeg de leiding met een onhoudbaar schot. Na de rust was de meerderheid van onze landgenooten nog grooter. Het gelukte aan Van Aelst, wederom den Oostenrijkschen doel man te passeeren, waarna het einde met een 31 overwinning voor Nederland kwam. De tweede wedstrijd tusschen België en Frankrijk werd na een spannenden strijd door de Belgen met 3—2 gewonnen. De laatste wedstrijd was tevens de meest be langrijke van het- tournooi. De Hongaren moes ten het tegen hun grootste concurrenten, de Duitschers, opnemen. Scheidsrechter was de voorzitter van den K.N.Z.B., de heer Jan de Vries, die een uitermate zware taak had. welke hij echter op zeer goede wijze volbracht. De Hongaren bleken ook nu weer de beste spelers te zijn. In een snellen, maar zeer for- schen wedstrijd, wonnen zij met 31. Heden is het een rustdag. Na dezen tweeden dag heeft Hongarije de leiding. De stand is nu als volgt: gesp. gew. gel. verl. doelp. 1. Hongarije 2 2 0 0 11—1 2. België 2 1 1 0 6—5 3. Duitschland 2 1 0 1 4—4 4. Nederland 2 1 0 1 3—9 5. Oostenrijk 2 0 1 1 4—6 6. Frankrijk 2 0 0 2 3—6 Deze vier deelnemers aan den inter nationalen Wat er polovierkamp toon den blijkbaar meer vrees voor den regen, dan voor het water in het bassin. De 100 Meter rugslag voor heeren was wei nig spannend. Ketelaar van H.V.G.B. won zonder strijd in 1 min. 20 3/5 seconde, ook al niet best; nummer twee, D. van Vierssen van D.W.R., arriveerde ruim vijf seconden later. Bij de 5 x 50 Meter borstcrawl-estafette voor jongens om de beste prestatie van den kring 'heeft het echter wel gespannen. Vooral de race tusschen H.P.C. en H.V.G.B. was fraai. H.P.C. had tot en met den vierden zwemmer een voorsprong, doch de laatste H.V.G.B.'er zwom zóó snel, dat de achterstand in een voor sprong werd 'omgezet. Tijd 2.53.2 tegen H.P.C. 2.56.3. Helaas was de belangstelling der Middelbare scholen voor den wisselbeker _,In Memoriam Dr. W. E. Merens" gering, waaraan de vacantie niet vreemd zal zijn. Van de vier ingeschreven scholen kwamen slechts de le H.B.S. b en H.B.S. a aan den start. H.B.S. b won den fraaien beker voor één jaar. Uitslag Vierkamp: 1. H.V.G.B. 107 punten, 2. D.W.R. 84 pnten, 3. V.Z.V, 47 punten, 4. Ver- viers 37 punten. Uitslagen PolotournooiH.V.G.B.Verviers 5—1. D.W.R.—'V.Z.V. 7—1, V.Z.V.—'Verviers 6—2, D.W.R.—H.V.G.B. 6—0. Uitslagen zwemnummers 50 Meter borstcrawl H.V.G.B.-adspiranten: I. H. C. Adding 32.1, 2. Tom Saenger 33 sec. 100 Meter borstcrawl idem: 1. A. Hilarius 1.17, 2. F. Gorter 1.20.3. 50 Meter schoolslag idem: 1. Tom Saenger 47, 2. A. de Koning 47.1. 100 Meter schoolslag heeren: 1. S. J. Kemp H.V.G.B. 1.28.2, 2. J. H. Kollerie D.W.R. 1.28.3, 3. J. Boon V.Z.V. 1.29.4. 100 Meter borstcrawl idem: 1. H. J. Kollerie D.W.R. 1.10.3, 2. J. Levaux Verviers 1.12.1, 3. K. Bongertman en J. ten Cate beide H.V.G.B, I.13.1. 4 x 50 Meter borstcrawl-estafette voor mid delbare scholen: 1. le H.B.S. b, 2.8, 2. H.B.S. a 2.11.3. 5 x 50 Meter borstcrawl-estafette om de beste prestatie van den Kring; 1. H.V.G.B. 2.53.2, 2. H.P.C. 2.56.3, 3. Haarlem 3.3.2. 100 Meter rugcrawl voor heeren: 1. J. Kete laar H.V.G.B. 1.20.3, 2. D. van Vierssen D.W.R. 1.25.4, 3. C. Gottmer V.Z.V. 1.26.1. 1 DE WATERPOLOWEDSTRIJDEN. H.V.G.B.—VERVIERS (5—1). De Belgen schoten in snelheid tegen H.V.G.B. te kort. De anders weinig schotvaar- dige voorhoede van de thuisclub kwam vele malen in vrije positie te liggen. P. Rol ver schafte zijn club de leiding, waarna K. Bon- Van den Internationalen Waterpolo-vierkamp in de Zweminrichting aan de Kleverlaan. H. V. G. B. scoort tegen haar Belgische tegenstanders. De Politie Sportvereeniging „Haarlem" hield Zaterdagmiddag een Nationalen Rijwieltocht van 75 K.M. op gewone rijwielen. Een groep deelnemers gaan dooi de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout. Hongarije klopt Nederland Verregend Zwemfeest met 8—0 H.V.G.B. had het met de weersomstandig heden niet slechter kunnen treffen met het zwemfeest, dat zij Zondagmiddag in de zwem inrichting aan de Kleverlaan hield. Zonder ophouden heeft het geregend en het laat zich denken, dat deze factor zich ten opzichte van de publieke belangstelling heeft laten gelden. De oude Haarlemsche club kan toch tevreden zijn, want haar zwemmers boekten mooie successen, waardoor H.V.G.B. den vierkamp won, ondanks het feit, dat de polowedstrijd tegen D.W.R. werd verloren. De Belgische club, Royal Verviers Natation, bracht er/zoowel wat het waterpolo als de zwemnummers betreft, weinig van terecht. De Belgen spelen in de eerste klasse, doch het zevental, dat naar Haarlem was gekomen, had veel aan kracht ingeboet, doordat Gérard Blitz, die op het oogenblik zijn land in Boeda pest vertegenwoordigt, niet van de partij was en voorts doordat met een reserve-doelman moest worden gespeeld. Het nummer 100 Meter schoolslag voor hee ren was spannend. In de eerste serie wist Kollerie van D.W.R. te zegevieren voorden Velsenaar J. Boon; de tweede serie werd door den H.V.G.B.'er Kemp met f linken voorsprong gewonnen. Het bleek, dat Kemp 1/5 seconde sneller was geweest dan Kollerie. zoodat Kemp beslag legde op den eersten prijs. In het nummer 100 Meter vrije slag was Kollerie evenwel gedecideerd nummer één in den weinig f raaien tijd van 1 min. 10 3/5 se conde. Zaterdag is in het nieuwe zwemstadion te Boedapest op het Margarethen-eiland het in ternationale water polotournooi om den Hor- thybeker begonnen, Waaraan de zes sterkste Europeesche landen, 't.w. Hongarije, België. Oostenrijk, Duitschland, Nederland en Frank rijk, deelnemen. De wedstrijd OostenrijkBelgië gaf niet veel moois te zien. De ploegen wogen vrijwel tegen elkaar op en de eindstand 33 (rust 22) gaf de ver houding dan ook goed weer. De tweede wedstrijd tusschen Duitschland en Frankrijk was van veel beter gehalte. Ver rassend was de tegenstand van de Franschen, die het den Duitschers, die toch als de, op Hongarije na, beste waterpolospelers van Europa worden beschouwd, zeer lastig maak ten. Het einde kwam met een 31-overwin- ning voor de Duitschers (rust 21). gertman den stand op 20 bracht. In de twee de helft vergrootte dezelfde speler den voor sprong. waarna de midachter der Belgen Bailly de eer redde. De Belgische middenvoor werd door scheidsrechter Braam uit het water gezonden. J. Bongertman had hierna weinig moeite den stand op 41 te brengen. P. Rol maakte het laatste doelpunt. D.W.R.—V.Z.V. (7—1). De tweede klasse kampioenen waren niet tegen D.W.R. opgewassen. De Haarlemmers speelden een goede partij. In de eerste helft wist De Vries zich telkens vrij te maken; deze speler had zijn club al spoedig een 30 voor sprong verschaft. Swier maakte een tegen- punt op fraaie wijze. Kollerie zorgde er voor, dat de rust met een voorsprong van 41 kwam. In de tweede helft was D.W.R. onophoudelijk in den aanval. Kollerie en De Vries schoten er geducht op los. Nog drie maal moest doel man Van den Broek den bal uit het net halen. V.Z.V.—VERVIERS (6—2). Ook V.Z.V. had met de Belgen weinig moeite. In het begin speelden de Belgen vrij aardig; zij wisten in die periode door Hanzé te scoren. Toen V.Z.V. echter gelijk gemaakt had, werd het spel van Verviers weer peuterig. Cor Vis- man. de middenvoor der IJmuidenaren, scoor de vóór rust nog tweemaal (31). In de tweede helft kwam Verviers weer even opzetten en verkleinde door Stroeder den achterstand tot 32. Daarna begon Visman zich weer te roe ren. Eindstand 62. D.W.R.—H.V.G.B. (6—0). Ook H.V.G.B. kreeg tegen D.W.R. een gevoe lige nederlaag te slikken. Toen de aanvals- kracht van H.V.G.B. gebroken was, begon Jan Kollerie in de voorhoede zich te weren. Hoe wel deze speler zwaar bewaakt werd, moest Boeree telkens visschen. In samenwerking met De Vries werd Boeree zesmaal gepasseerd. D.W.R. was onbetwist de sterkste van de vier zeventallen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5