DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 HiAEEEM'S DAGBTAD 7 IJMUIDEN Oranje vereeniging „Wilhelmina'' Oproep tot alle vereenigingen en organisaties. De Oranjevereeniging „Wilhelmina" heeft besloten tot het organiseeren van een op tocht, waaraan zoo mogelijk al onze plaat selijke vereenigingen en organisaties zullen deelnemen. Na afloop van den volkszang op het Wil lemsplein, welke onder leiding van al onze plaatselijke zangvereenigingen zal geschieden zal ongeveer 8.30 uur de optocht worden sa mengesteld. De bedoeling is, dat iedere vereeniging zich zal voorzien van lampions en fakkels, terwijl het tevens op hoogen prijs zal worden ge steld, dat men in een bepaalden vorm uiting- zal geven aan het streven, dat de desbetref fende vereeniging voorstaat. Het bestuur verwacht, dat de deelneming- algemeen zal zijn. Het mocht reeds nu ver schillende bewijzen van instemming ontvan gen. Men wordt verzocht zich op te geven bij den heer Chr. F. Smit, Houtmanstraat, die belast is met de leiding tot uiterlijk 24 Aug. Ned. Bond van Kleinhandelaren in den Yischhandel en het Haring- bedrijf. Hoe komt men uit de impasse? Gisteravond heeft in „de Griffioen" een vergadering plaats gehad van den Bond van Kleinhandelaren in den Vischhandel en het Haringbedrijf. De vergadering was bedoeld om de moeilijk heden, die zich buiten den wil van de klein handelaren voordoen, te bespreken en meer bekendheid te geven aan de ellende waarin de kleinhandel zich bevindt. Als eerste spreker trad op de heer J. van Leeuwen, voorzitter van de afdeeling Deven ter. Deze sprak over het onderwerp: Is redding- van den kleinhandel nog mogelijk'? Om deze mogelijkheid te bezien moet men, 'zeide spreker, eerst de bron waaruit de ellende ontspringt trachten te ontdekken. De oorzaak van de ellende is de maatschappelijke ont wrichting. Deze ontwrichting is het gevolg- van de uitbreiding van het menschelijk ver nuft, waarop de samenleving niet was inge steld. Gevolg: werkloosheid in alle bedrijven en hierdoor vermindering van koopkracht. Dit drukt zwaar op den kleinhandel.Omdat de kleinhandel in alle artikelen, eenzelfde belang heeft, wekte spreker de aanwezigen op, zich niet alleen bij den vischhandel te bepalen, maar organisatorisch verband tot stand te brengen voor den geheelen kleinhandel. Vervolgens wees spreker er op, dat de klein handelaren een groot belang hebben bij de sociale vraagstukken der samenleving, de be lastingen, alsmede den import- en export- handel. Wat heeft de kleinhandel noodig om zich te kunnen handhaven? Door de drukkende omstandigheden hebben vele bonafide klein handelaren hun bedrijfskapitaaltje ingeteerd. Voor dezen zou spreker wenschen een steun in den vorm van een regeeringscrediet. De kleinhandel is voor den groothandel een on misbaar apparaat, en waar de regeering' be lang'heeft bij den groothandel, daarom is het zeker geen hooge eisch, dat de regeering den kleinhandel steun geeft, op dat deze zich kan herstellen. Spreker wekte de aanwezigen op. als .kleinhandelaren zich' en bloc te organi se eren-.' Alleen hierdoor is herstel van den' kleinhandel mogelijfk. Hierdoor zou men zelfs op de prijzen invloed kunnen uitoefenen. Als tweede spreker trad op de heer L. Res- ner, algemeen bondssecretaris uit Amsterdam. Deze wees er op, dat er onder de kleinhande laren een drang naar voren komt, zich meer te organiseeren .Deze drang vindt hierin de oorzaak dat de kleinhandel, trots dat er van eenige opleving sprake is, nog steeds diep in den put zit. Hieraan zal de kleinhandel nooit ontkomen, tenzij deze er zich zelf uitredt. Doet men dit niet dan zal men nog dieper den put ingaan, mede door den druk, die door re geering en gemeentelijke instanties den klein handel wordt opgelegd. Was de kleinhandel goed georganiseerd, dan zouden de opgelegde financieele lasten zeker in andere banen ge leid worden. Vervolgens bracht spreker de aandacht op de moeilijkheden die zich voor namelijk voordoen in den kleinhandel in visch. Spreker zou wenschen dat de regeerhig dezen zou beschermen tegen oneerlijke con currentie. Na met voorbeelden te hebben aan getoond, dat de regeering dit voor andere be drijven en den groothandel wel .doet, stelde spreker de vraag, of de kleinhandel dan zoo weinig beteekent, dat men hiermee nimmer eenige rekening heeft gehouden. Spreker zei- de, dat de regeering wel eens verkeerd wordt ingelicht. Vervolgens bracht spreker de ver schillende moeilijkheden, waarmee de klein handel in visch heeft te kampen naar voren. De heer Uitzinger heeft in de groothandels- vereeniging gezegd, dat de moeilijkheden nog erger waren dan de bondsvoorzitter aange toond had. Het verwonderde spreker dan ook niet dat de heer Uitzinger zijn functies als secretaris heeft neergelegd. Als straks de bondsvergadering zich zal uitspreken dan zal het ongetwijfeld tot een feilen strijd komen met de groothandelsvereeniging. De valsche aantijging dat de heer Lammers financieel verbonden is met den heer Uitzinger wees spreker ten sterkste af. De heer Uitzinger staat achter den klein handel omdat deze eerlijk genoeg is te erken nen de moeilijkheden waarin deze zich be vindt. Met een opwekkend woord zich te orga niseeren besloot spreker zijn met aandacht gevolgde rede waarna de vergadering gesloten werd. UITSLAG AANBESTEDING. Door den architect den heer Th. J. Verzijl- bergh is aanbesteed het verbouwen van de perceelen Zeeweg 5557 voor rekening van den heer W. Steenhuisen. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Heilig f 4134, P. de Jong f 4685, fa. Meinema f 4815, J. Meesters f 4878, A. Klomp Heemskerk f 5115, W. A. de Bruijn f 4052.70, C. de Feber f 5300, J. de Waard f 5465, fa. P. Heere f 5538, fa. Jansen en v. d. Plas f 5689, H. Witte f 5898, W. Sanders f 5975. De raming bedroeg f 4901. De gunning werd aangehouden. MARKTBERICHT. Scheveningen 17 Augustus. (Versche visch). Tarbot 6090 ct. per K.G. Griet 4565 ct. per K.G. Tong f 1—f 1.80 per K.G. Groote schol f 20 per 40 K.G. Middelschol f 15.16—f 19 per 40 K.G. Kleine schol f 4.80f 11.50 per 40 K.G. Schar f 3.20 per 40 K.G. Schelvisch f 6.40—f 7.20 per 40 K.G Kabeljauw f 2.75f 3.25. Vlaardingen 17 Augustus. Maatjesharing jong f 10.30f 10.40 p. kantje. Maatjesharing gewoon f 7.20f 7.60 p. kantje Volle haring Zuid f 9.50 per kantje. OEFENING NED. ROODE KRUIS. Het Ned. Roode Kruis houdt Woensdag avond 8 uur een oefening in het duinterrein achter het terrein van Stormvogels. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt Hercules IJM. 196, vangst: 35 m. schelvisch, 275 m. braadschelvisch, 110 m. kabeljauw en gul, 75 m. platvisch. 65 m. wijting, 40 m. ma kreel, totaal 600 m. benevens 65 st. stijve ka beljauw. Rotterdam IJM. 112, vangst: 50 m. schel visch, 190 m. braadschelvisch, 35 m. gul, 35 m. platvisch, 60 m. wijting, 30 m. makreel, totaal 400 m., benevens 500 st. stijve kabeljauw. Ewalt IJM. 48. vangst: ongeveer 10Q0 m. haring. Poolzee IJM. 77, vangst: 35 m. schelvisch, 190 m. braadschelvisch, 15 m. wijting, 35 m. platvisch, 25 m. gul, totaal 300 m. Claesje RO 46, vangst; 1100 m. haring, 110 m. makreel, 80 m. varia, totaal 1290 m. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.14—0.94. Griet per 50 K.G. f 37—20. Tongen per K.G. f 1.60—1.11. Zetschol per 50 K.G. f 26—19. Kleine schol per 50 K.G. f 19—3.80. Schar per 50 K.G. f 6.75. Vleet per stuk f 0.70. Groote schelvisch per 50 K.G. f 23. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1816. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15 f 10.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7.503.60. Kabeljauw per 125 K.G. f 4837,50. Groote gullen per 50 K.G. f 10.508. Kleine gullen per 50 K.G. f 72.30. Wijting per 50 K.G. f 31.70. Makreel per 50 K.G. f 137. Heilbot per K.G. f 125. Leng per stuk f 1,60. Koolvisch per stuk f 0.330.12. Versche haring per kist f 2.801.95. (Nadruk verboden.) BESOMMINGEN. Trawlers Uiver IJM. 384. 500 m. f 2350. Sperwer IJM. 133, 70 m. f 1700. Witte Zee IJM. 167, 400 m. f 2190. Alma IJM. 44, 575 m. f 3480. Gerberdina Johanna IJM. 38, 1315 m. f 3040. Beatrice IJM. 118, 70 m. f 1560. Jenny Elsa IJM. 88, 60 m. f 1760. Kotter; E 436 f 650. Logger: RO 9 f 710. (Nadruk verboden). SANTPOORT CONCERT „EUTERPE". Maandagavond concerteerde alhier in de muzieknis het Haarlemsche symphonieorkest „Euterpe". Het weer werkte gelukkig mede en dit was een factor, die er zeker toe bijdroeg, dat velen waren opgetrokken om eens met de Haar lemsche musici kennis te maken. Dat deze kennismaking in den smaak is ge vallen, daarvan zijn we overtuigd, want „Euterpe" heeft zich op dezen avond doen kennen als een orkest, welks leden de muziek .serieus beoefenen en die bovendien de no.o- dige muzikale ontwikkeling hebben om o.a. gedeelten uit „Rigoletto" van Verdi en „Faust" van Gounod,dé entre-a'c'té" „Rosa- munde" van Schubert, „Ein Morgen, ein Mit- tag, ein Abend in Wien" van Fr. van Suppé, de eer te geven, die dezen compositie toe komt. De radio heeft er voor gezorgd, dat genoem de muziekwerken ook bij de massa bekend zijn geworden. Geen wonder dan ook, dat de aanwezigen met groote aandacht naar de muziek van „Euterpe" luisterden en telken male met applaus hun instemming met het ten gehoore gebrachte betuigden. Het was een mooie muziekavond en een woord van dank aan het bestuur van „Sant- poorts Bloei", dat dezen avond organiseerde, is hier zeker op zijn plaats. DE HARMONIE „DE EENDRACHT" KOMT! Naar we vernemen, is de vereeniging „Sant- poorts Bloei" er in geslaagd de bekende har monie „De Eendracht", het uitstekende orkest van de papierfabriek te Velsen alhier, nog deze maand een concert in de muzieknis te doen geven. OPDRACHT. Het bouwen van een villa aan den Duin en Kruidbergerweg voor rekening van den rentmeester van Duin- en Kruidberg, onder architectuur van den heer F. Wijsma te Hui zen, is opgedragen aan den heer J. Koeman te Huizen. De centrale verwarming is opge dragen aan den heer F. W Niepoth te Am sterdam. VELSEN Collecte voor E. H. B. O. Het comité van aanbeveling. Voor den 19 Augustus a.s. te houden speld jesdag voor de Ned. Vereeniging E.H.B.O. af deeling IJmuiden heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben genomen de volgende doctoren; A. J. van ThielBruijel, J. F. Kuijer, J. Mac Daniël, A. J. van Leusen, J. F. Bekker, L. S. Limborgh Meijer, J. de Graaf, A. A. Oosterwijk, P. C. de Weerdt. D. J. Boosman en R. W. Fierstra. Bovengenoemde geneeskundigen, benevens dr. D. v. d. Kooi betuigen hunne instemming met het werk der Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. ZANDVOORT GROOT APACHENBAL. In gebouw Monopole zal Donderdag a.s. een groot apachenbal worden gehouden, waarbij fraaie prijzen beschikbaar gesteld worden voor de origineelste costumes enz. Verder voor de origineelste apachendans, terwijl de avond verder zal gevuld worden met dansen. Het bekende cabaret der onbekenden van Henri Wallig heeft de leiding, zoodat men zich van een gezelligen avond verzekerd kan houden. ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. De Zandvoortsche Reddingsbrigade heeft in een bestuursvergadering het besluit genomen een autobustocht te organiseeren naar het Gooi, voor de werkende leden die gedurende het seizoen hun tijd en moeite hebben ge geven m het 'belang der brigade en der ba dende en zwemmende gasten. Oranjevereeniging vergaderde. Voorloopig programma vastgesteld. Ter voorbereiding van de a.s. Koninginne- feesten belegde de Oranjevereeniging een ge combineerde bestuursvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester H. van Alphen. Evenals vorige jaren zal de ochtend van 31 Augustus-speciaal voor de kinderen zijn. Er zullen oud-Zandvoortsche volksspelen worden geoa-gajniseerd voor volwassenen waaronder het bij de Zandvoorters zeer bekende en ge liefde biggenvangen. Verder zal getracht wor den enkele lunaparkattracties te verkrijgen, terwijl de plaats van handeling vermoedelijk zal zijn het terrein en de parkeergelegenheid van het gemeentelijk sportpark. Des avonds zal de gebruikelijke lampionop tocht worden gehouden. Inschrijvingen e.d. zullen later worden bekend gemaakt. Wat de kinderen betreft, zullen niet-leden der ver eeniging een gering bèdrag voor deelneming moeten storten. Dit moge een aansporing zijn voor velen, die geen lid zijn, alsnog toe te treden. Het adres van den penningmeester is Bakkerstraat 2. Jubileum A. Steetskamp. Maandagavond hield de heer A. Steets kamp, chef de bureau bij de N.Z.H.T.M., die op 15 Augustus den dag vierde, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij deze maat schappij, een druk bezochte receptie in Ons Huis. De heer P. Steetskamp opende als ceremo niemeester den avond met een hartelijk wel kom tot den jubilaris en de aanwezigen, waar na verschillende sprekers het woord voerden, o.a. mr. D. A. E. Immink, chef van Algemeene Zaken der N.Z.H., die hem namens het kan toorpersoneel een mooie staande schemer lamp aanbood. Verder de heer L. Silvis, voor zitter van de afdeeling Haarlem van den Prot. Chr. Bond van tram- en spoorwegpersoneel. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk al hier, sprak de heer P. van Breda, waarna de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. Leurs, vooral de groote verdiensten van den heer Steetskamp als secretaris-penningmees- ter van dit fonds belichtte en hem prees voor zijn ijver, waarbij gememoreerd werd de oprichting van dit fonds, dat zijn totstand koming voor een zeer groot deel aan den jubi laris had te danken. Verder spraken eenige bloedverwanten en intieme vrienden van den jubilaris. De avond werd verder doorgebracht in deze zaal, waar een gezellige en ongedwon gen sfeer heerschte. WERKLOOSHEID IETS HOOGER. Vorige week schreven we ,dat het vermoe den bestond, dat het laagtepunt in den stand der werkloosheid was bereikt en thans is ge bleken dat we ons niet hebben vergist. Ge lukkig is de stijging niet al te groot en staan er thans 7 werkloozen meer ingeschreven, zoo dat het totaal 267 bedraagt. ISRAëLIETISCH ARMBESTUUR. Ten bate van deze instelling zal op Woens dag 18 Juli in de groote zaal van het Casino alhier een groot Nachtfeest plaats vinden, waarop autisten ais Lou Bandy, Koos en Polly Speenhoff Jr. en anderen hun belangelooze medewerking zullen verleenen. Het programma, dat door dansen met vele attracties wordt afgewisseld, is evenals de entree-prijs dusdanig vastgesteld, dat een groot aantal bezoekers mog worden verwacht. Men voorzie zich dus tijdig van kaarten bij de op de aanplakbiljetten vermelde adressen. HILLECOM Afscheid commandant Burger wacht. Hartelijke woorden van waardeering. Maandagavond had in gebouw Patrimo nium een eenvoudige plechtigheid plaats. De heer Hensums, die door zijn benoeming tot inspecteur van politie te Rijswijk, Hillegom gaat verlaten nam afscheid als commandant van de burgerwacht. Vrijwel alle leden wa ren aanwezig. Nadat de heer en mevr. Hensums waren binnengeleid, waarbij aan mevrouw bloemen werden aangeboden werd het woord gevoerd door den voorzitter der burgerwacht, mr. J. H. Peek. Als blijk van waardeering overhan digde hij den heer Hensums een fraaie plaquette met inscriptie, vermeldende zijn benoeming tot eerelid der burgerwacht. Vervolgens sprak nog de heer Bos als lid der Bijz, Vrijw. Landstorm waarna de heer Hensums hartelijk dank bracht voor deze on verwachte huldiging. Nog geruimen tijd bleef men gezellig in het fraai met bloemen ver sierde zaaltje bijeen. HAARLEMMERMEER „De Jonge Landman" gaat ver dwijnen. De korenmolen „De Jonge Landman" van den heer Middelkoop te Vijfhuizen, zal dan toch gaan verdwijnen en is reeds van de wie ken ontdaan. Wel jammer, want hij heeft gedurende tal van jaren de omgeving tot een aesthetisch geheel gemaakt. Gelukkig echter staat bij Vijfhuizen aan de overzijde van de Ringvaart, vlak aan dit groote water, nog hecht en sterk de groote windmolen, die ook vaak genoemd wordt „De Vijfhuizer Molen" en eenigen tijd geleden werd gerestaureerd. Deze molen is uit een karakteristiek en schilderachtig oogppunt een sieraad voor de omgeving en werd meerma len door schilders en fotografen als een van de mooiste en aantrekkelijkste plekjes uit Nederland tot onderwerp voor hun werk uit gekozen. Het is dan ook zeker te hopen, dat deze Hollandsche molen nog vele jaren voor de omgeving van Vijfhuizen gespaai-d zal mogen blijven. PAARD OP HOL. Te Hoofddorp sloeg op den Kruisweg een voor een platten wagen gespannen paard op hol. Het dier rende een gedeelte van het pad voor kleinverkeer af en verschillende bin nenwegen door, waarna 't op den Kruisweg tot staan werd gebracht. Het mag een won der heeten dat het zonder ongelukken afliep, want vele op den weg spelende kinderen zochten ijlings een heenkomen. De bestuur der was' er intijds afgesprongen. CHRIST. GEREF. KERK. De heer E. du Marchie van Voorthuijsen, cand. aan de Theol, School te Apeldoorn heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk te Nieuw Vennep en nog veertien andere beroe pen bedankt, wijl hij dat naar Urk heeft aan genomen. IJSCLUB „HAARLEMMERMEER". In de op Vrijdag 20 Augustus a.s. in De Beurs te Hoofddorp te houden algemeene ledenvergadering van de vereeniging IJsclub „Haarlemmermeer", zal ter sprake worden gebracht een voorstel tot verplaatsing van de ijsbaan naar het gemeentelijk sportter rein. Tevens zal de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid in verband met het bedan ken van den heer W. N. Bakker. 25-JARIG BESTAAN R.-K. SCHOLEN. In verband met het feit, dat het op 1 Sep tember a.s. 25 jaren geleden zal zijn dat de R.-K. St. Josephscholen te Hoofddorp in ge bruik werden genomen en de heer P. Heilker en mej. Spaapen, respectievelijk als hoofd en als onderwijzeres hun taak aan deze scholen aanvaardden, vernemen we, dat de feeste lijke viering van een en ander niet op dien dag zal plaats hebben, maar op Zaterdag avond 4 September en mede met het oog op de aan de feestelijkheden te verbinden kerkelijke plechtigheden in hoofdzaak op Zondag 5 September a.s. PAKHUIS MET TWEE SCHUREN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks half 12 ontstond brand in het aardappelenpakhuis, tevens garage, van P. Zandee, aan den Sloter- weg bij den Kruisweg alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redden niet meer te denken viel. De brandweer van Hoofd dorp, die met de autospuit spoedig ter plaatse was, slaagde er in, den brand tot het pakhuis, dat met twee aangrenzende schuren tot den grond afbrandde, te beperken. Twee auto's eenige huishoudelijke artike len en een hoeveelheid aardappelen werden mede door de geweldige vuurzee vernield. De brand is vermoedelijk ontstaan door het om vallen van een petroleumlamp. Verzekering dekt de schade. HALFWEG PERSONALIA De heer H. M. van Bruggen, alhier, is ge slaagd voor Landbouwkunde L. O. BLOEMENDAAL Motorrijder over den kop geslagen Duorijder ernstig gewond. NIEUWERBRUG, 16 Aug. (Z. H.) Van ochtend is op den Rijksstraatweg onder deze gemeente een motorfiets over den kop ge slagen, doordat de jas van den duorijder tus- schen de ketting van het achterwiel geraakte. De duorijder. de 16-jarige D. Voorendonk uit Den Haag, bleef bewusteloos op den weg lig gen. Een onmiddellijk gewaarschuwde genees heer constateerde een zware hersenschudding. In zorgwekkenden toestand is de jongen naar het Algemeen Ziekenhuis te Woerden ge bracht. De bestuurder van het motorrijwiel kwam er zonder letsel af. Ziekenvervoer tijdens de Jamboree. De auto reed af en aan. Hoewel de Jamboree reeds Maandagmiddag officieel gesloten werd, zijn vele deelnemers nog enkele dagen gebleven, zoodat ook de ver schillende diensten nog de geheele week in tact bleven. Zoo heeft ook de hospitaaldienst nog eenigen tijd doorgewerkt en eerst Vrijdag is men er toe overgegaan een gedeelte der in het hospitaal opgenomen patiënten over te brengen naar de Haariemsche ziekenhuizen. Gedurende de Jamboree heeft de genees kundige dienst ten nauwste samengewerkt met de firma Mathot, die een harer zieken auto's van 's ochtends acht tot 's avonds tien uur op het terrein gestationneerd had, waan deze uitstekende diensten heeft bewezen. Want hoewel de algemeene gezondheidstoe stand van de jongens de meest optimistische voorspellingen heeft overtroffen, toch was het aantal patiënten met lichte ongesteldheden en kleine verwondingen nog vrij groot. Men bedenke maar eens, dat het hier een kamp van 28.000 jongens betrof. Zoo reed de auto dan ook af en aan, en in totaal werden in het tijdvak van 27 Juli tot en met 14 Augustus 112 patiënten van de ver schillende sub-kampen naar het hospitaal vervoerd, terwijl er 20 naar de verschillende Haarlemsche ziekenhuizen moesten worden overgebracht, zij het steeds voor vrij onge vaarlijke gevallen. Bij de ontruiming van het hospitaal werden nog zes jongens naar een ziekenhuis vervoerd, terwijl eveneens een zes tal naar het station werd gebracht, om per trein naar huis terug te keeren. Het terrein stelde vaak zware eischen aan personeel en wagen, maar de verschillende hindernissen konden het personeel niet be letten, hun taak te verrichten. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats. NAKLANKEN VAN DE JAMBOREE. H. O. V. concert in het Bloemen- daalsche Bosch. Op hedenavond. De H. O. V. geeft heden, Dinsdagavond een concert in het Bloemendaalsche Bosch, onder leiding van Marinus Adam. Het programma luidt: 1. Athalia Marsch, F. Mendelssohn- Bartholdy. 2. Ouverture „Der Freischütz" C. M. v. Weber 3. Scènes Pittoresques, J. Massenet. 4. Fragmenten uit de opera „Paljas", Leoncavallo. PAUZE. 5. Ouverture „La Muette de Portici", Auber 6. „Die beiden kleinen Finken",, voor twee picolo's, H. Kling. Solisten de heeren Johan Spies en W. van Zweeden. (Op verzoek). 7. Wiener Blut", Walzer, Joh. Strauss. 8. Fragmenten uit de opera „Lohengrin", R. Wagner. DE KONINGINNEFEESTEN. De Koninginnefeesten van 31 Augustus zul len dit jaar gehouden worden op de z.g.n. Vin- kenbaan, tusschen Zomerzorgerlaan en Don kere laan. Bij deze gelegenheid zullen volkswedstrijden gehouden worden voor jongens en meisjes. Voor jongens bestaan zij uit: autopedrijden (7 en 8 j.) .zakloopen (9 en 10 j.), tonloopen (11 en 12 j.) en hardloopen met hindernissen (13 en 14 j.). Voor meisjes uit: pensteken (7 en 8 j.), auto pedrijden (9 en 10 j.)tonloopen (11 en 12 j.) en ringsteken op rijwielen (13 tot 15 j.). Deelneming uitsluitend voor Bloemendaal sche- en te Bloemendaal schoolgaande kin deren. Te Vogelenzang zal een veldloop gehouden worden. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) Groote brand in kampong te Batavia. Ruim duizend menschen dakloos. BATAVIA, 16 Augustus (Aneta). Gister middag is in de buurt Tanah Tinggi, nabij het station Senen, dus vrijwel midden in Bata via, een kampongcomplex afgebrand over een oppervlakte van een kilometer lengte en hon derd meter breedte. Er stond een vrij krach tige bries, welke het vuur tot een vlammen zee aanwakkerde. Tusschen de twee- en driehonderd wonin gen zijn afgebrand. Ruim duizend menschen zijn dakloos. PROF. DR. II. ALDERSHOFF OVERLEDEN. Te Utrecht is in den ouderdom van 70 jaar overleden Prof. Dr. H. Aldershoff, buitenge woon hoogleeraar in de Serologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 16 Augustus. Bevallen 12 Augustus: E. T. J. Groot—Heij- men, d.; E. van Willigen—Sladek, d.; 13 Aug.: A. J. Lind—Boonstra, d.; A. T. M. v. d. Geest— v. Adrichem, z.; 14- Augustus: J. M. Brouwer— Weijers, z.; W. C. Oderkerk—Snoeks, z.; 15 Augustus: C. J. W. Heezius—Koelemeijer, z.: T. C. Koene—Zuidhoek, z.; 16 Augustus: J. E. v. Zijp—de Zwaan, z.; W. Isbrucker— Questroo, z.; Overleden 13 Augustus: G. W. Bloem— Boerrigter. 50 j.. Nassaulaan; 14 Augustus; J. M., 3 d.. d. v. J. J. Smits, Leidschestraat; G. Schouten—Manshanden, 78 j„ Velserstraat; H. Freije, 72 j„ Gr. Houtstraat: 15 Augustus: I-I. J. C. BoelhouwerVolmer, 59 j„ Dreef; M. E. Jansen—Schrama. 44 i Kamperlaan; Dank van de spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen, deelt mede, met groote voldoening te hebben kunnen vaststellen, dat het buitengewoon groote reizigersvervoer, verband houdende met de wereldjamboree te Vogelenzang, evenals de aan- en afvoer van de deelnemers, zeer vlot en regelmatig is verloopen. Aan allen, die door de degelijke voorberei ding en nauwgezette uitvoering daaraan met groote toewijding hebben medegewerkt, be tuigt de directie gaarne haren dank. Poolsche luchtverkenners nemen afscheid. Op Ypenburg heeft een intieme maar niet temin hartelijke plechtigheid plaats gehad. De N.V. Exploitatie Mij. vliegveld Ypenburg heeft aan de Poolsche luchtverkenners die op Ypenburg kampeerden in verband met de jam boree een afscheidsdiner aangeboden. Tijdens den maaltijd heeft de heer Nussink het woord gevoerd, waarop de heer St. Sroczijnski, pers attaché van de Poolsche legatie, namens de Poolsche luchtverkenners bedankte. Hij zeide o.a. dat Ypenburg van nu af voor de Polen on afscheidelijk verbonden was met den bloei van de Nederlandsche vliegerij. Wederzijds werden geschenken overhandigd. Een woord van dank van den chief scout. Bij het verlaten van ons land heeft de chief scout lord Baden Powell tot den pers- en pro- pagandadienst van de wereldjamboree een brief gericht, waarin hij verzoekt zijn dank over te brengen aan het Nederlandsche volk en in het bijzonder aan de bevolking van Bloemendaal en Den Haag, voor de grootsche en hartelijke ontvangst, welke de wereld jamboree en het internationale padvinders congres is bereid. ORGELBESPELING in de groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 17 Augustus 1937 's avonds van 8 1/49 1/4 ur, door den heer George Robert. Programma: 1. Préludes et Fugue B maj. C. Saint-Saëns. 2. Introduction et Allegro (ste Sonate). Alex. Guilmant. 3. Evocation a la Chapelle Sixtine. Fr. Liszt. a. Miserere; Allegri. b. Ave verum corpus: Mozart. 4a. Communion. Jos. Jongen, b. Cantabile. Enr. Bossi. 5. Eerste Choral. H. Andriessen. EXAMENS INSTITUUT PONT. Bij de in Juli door het Centraal Bureau te Den Haag gehouden eamens slaagden voor: Machineschrijven: de dames: J. Allard, G. van Berkum, A. Hollander, G. G. de Jong, H, J. L. Klein Schiphorst, J. P. Leyh, I. Ne- lissen, E. J. Schuyt, R. van Telgen, N. Vester, I. Zuilhof en de heeren: G. A. van Apeldoorn, H. Kruyswijk. J. J. Tekamp. Kantoorstenograaf Ned. 130; de dames: A. Kampman, B. E. Kooi, B. Lootsma en de heer L. Buning. Kantoorstenograaf Duitsch 100; de dames: G. Grilk, E. Pondman. Kantoorstenograaf Engelsch 100: mej. E. Pondman. Boekhouden: de heeren: J. van Lennep, C. Nieuwendijk, S. v. d. Schaar, J. P. Schmal, G. J. Schreuder. Voor de in Juni gehouden praktijkexamens van Mercurius of Vereeniging van Leeraren slaagden voor Nederl. HandeLscorresp.: de dames E. Dieckman, M. Kuyper, E. Teerink, J. P. I. Zweers, N. N. en de heer L. Hutter. Fransche Handelscorresp.: de dames A. de Goederen, L. A, J. S. Wintershoven. Duitsche Handelscorresp.: de heer H. J. Kooy. Engelsche Hahdelscorresp,de heeren: H. de Baat Doelman. P. J. Freni. Boekhouden: de heeren: J. Boesveld Jr., J. Noordraven, P. Eerends. Allen leerlingen van het Instituut Pont, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7