Sjanghai wordt steeds zwaarder getroffen. Luchtraids blijven voortduren. - Evacuatie met Tasman'' gelukt. Moedige redding door strandpachter. f p Gidsendienst te Haarlem. Een boeiend geval. In Heemstede wordt weer veel gebouwd Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16611 Verschijnt dagelijks, Bèfialvë 'op Zori- 'en Feestdagen". V/OENSDAG 18 AUGUSTUS 1937; HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—» één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 10 PAGINA S. Chineezen melden successen. e Japanners zijn opnieuw overge gaan tot een aantal luchtraids. Zoo werd het vliegveld Longhoewa ge bombardeerd, doch het gerucht is in omloop, dat alle Chineesche vliegtuigen te voren het veld hadden verlaten. Gisteren heeft de menigte te Sjanghai twee Chineezen gelyncht, die er van beschuldigd werden Japansche rijst te hebben gekocht. Verder meldt Reuter uit Sjanghai dat ver scheidene escadrilles Japansche bommenwer pers alle strategische punten tusschen Tsjapei en Hon Koeng systematisch hebben gebombardeerd, zonder dat zij ernstigen te genstand ondervonden. Op tal van plaatsen woeden branden. De Chineezen houden vol dat zij in het district Yangtse Poe, ten noordoosten van Sjanghai zichtbare vorderingen hebben ge maakt. Zij beweren niet alleen op slechts een mijl afstand van de Wangpoe te zijn, doch beweren ook, dat zij de Japanneezen in den sector van Tsjapei hebben teruggedrongen. Deze wijik is in hoofdzaak Chineesch, doch de Japanners bezetten er ook een gedeelte van. Namens het ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt verklaard, dat de terugtrekking der internationale politietroepen uit het in ternationale gebied ten oosten van het Hongkioe-kanaal de Japansche strijdkrach ten noopt de bescherming van dit district, waarin nog een groot aantal Japansche bur gers woont, zelf op zich te nemen, daar de Chineezen dit gebied van alle kanten aan vallen. Het hoofdkwartier der landingstroepen vult deze mededeeling hiermede' zelf aan, dat de Chineesche troepen hier hevige aanvallen hebben gedaan op de Japansche fabrieken. Toenemende spanning in de provincie Sjangtoeng. TOKIO, 18 Aug. D.N.B.) Het agentschap Domei maakt melding van een toenemende spanning in Tsingtao en in de provincie Sjantoeng. In de omgeving van Tsingtao wordt een dJAÜGHMS wawgpoe kade nieuw gevormde Chineesche divisie geconcen treerd. Nog drie andere Chineesche divisies worden uit Westelijk Sjangtoeng gedirigeerd naar het Zuid-Oostelijk deel. De militaire be drijvigheid is verhoogd ten zuiden van de spoorlijn-PeipingTientsin. Het hoofdkwar tier van het Japansche garnizoen in noord- China meldt dat troepen van de centrale Chineesche regeering oprukken ten westen van de spoorlijn HankauPeiping. Zij zouden reeds tot op 15 K.M. van Peiping genaderd zijn. Ten oosten van de spoorlijn Tientsin Poekau zouden op 20 K.M. ten Zuiden van Tangkoe gevechten ontstaan zijn. In een strijd welke verscheidene uren geduurd heeft, hebben de Japansche troepen een poging ver ijdeld van de resten van het 29e legercorps, om de verbindingen van het garnizoen in noord-China ten noorden van Tientsin te ver storen. Onderscheiding voor minister Koeng. WEENEN, 18 Aug. (D.N.B.) De bondspre sident heeft den Chineeschen minister van Financiën, Koeng, het grootkruis in de orde van verdienste verleend. Voor zijn vertrek naar Genua, vanwaar hij de terugreis naar China zal aanvaarden, heeft Koeng aan journalisten verklaard, dat hij met de Oostenrijksche regeering van ge- Schip beschoten doch niet getroffen. De directie van de K.P.M. te Amster dam heeft het volgende telegram van den gezagvoerder van de Tasmanont vangen „Evacuatie gelukt. 75 vrouwen, 57 kin deren, 50 mannen. Liggen momenteel ten anker zes mijl van Woesoeng in af wachting van voorbijtrekkenden ty phoon". De directie deelt verder mede, dat de „Tasman", zoodra de typhoon voorbij is, naar Hongkong zal vertrekken. Nadat de evacuatie geslaagd ivas, werd de „Tasman" beschoten. Het schip werd echter niet getroffen. Op het algemeen omroepsein, waarin gewaarschuiod werd, dat de „Tasman" iverd beschoten, is het vuren gestaakt. dachten gewisseld had over een vriend schappelijke samenwerking tusschen beide landen. In politieke kringen alhier verluidt, dat Koeng in Bad Gastein een onderhoud heeft gehad met den Sovjet-Russischen volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, Litwi- nof, en wel in verband met de Tsjecho-Slo- waaksche leening aan China, waarvoor de Sovjetunie een waarborg op zich genomen zou hebben. De „Van Galen'' vordert goed. Uit Tarakan naar Manilla vertrokken. BATAVIA, 18 Augustus (Aneta). Het departement van Marine deelde mede, dat de „Van Galen", opweg naar Shanghai, gis teravond te kwart voor negen te Tarakan arriveerde. Drie uur later, n.l. te kwart voor twaalf 't nachts, vertrok de „Van Galen" naar Manilla. De strijd in Spanje. Reide partijen boeken successen Oneenigheid in het kamp der Nationalisten? In den sector Ciempozuelo zijn de regee- ringstroepen een kilometer opgerukt. Niet tegenstaande de troepen van Franco krach tig tegenstand boden, konden verscheidene loopgraven bezet worden. Uit Aldemuz ten Zuiden van Teruel wordt gemeld, dat de regeeringstroepen het dorp Zaprilia hebben bezet, alsmede den bergketen van denzelfden naam, gelegen op ongeveer 40 K.M. te Z.W. van Teruel. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede, dat in het kamp der nationalisten on derlinge twisten zijn ontstaan, in het bijzon der bij Saragossa. Te Saragossa moet het tot ware gevechten zijn gekomen tusschen de verschillende groe pen. Artillerie der nationalisten zou Saragossa hebben beschoten. In verschillende deel en der stad hebben troepen van Franco brand gesticht. Het ministerie van landsverdediging deelt verder mede, dat de vijand voortgaat met zijn aanvallen in den sector van Reinosa en Escudo. Hij slaagde er in de straten der stad binnen te dringen. Er ontstonden ver woede gevechten. Met behulp van talrijke versterkin gen, tanks en vliegtuigen, slaagde de vijand er in zekere hoogten bij Escudo te bezetten en hier en daar de regee- ringslinies te doorbreken. Niettemin hebben de regeeringstroe- pen tegenaanvallen gedaan, waarbij zij er in zouden zijn geslaagd de nationa listen met zware verliezen terug te dringen. Ernstig ongeluk te Krabbendijke. KRABBENDIJKE, 18 Augustus, In deze gemeente is gisterenavond een aanrijding met doodelijken afloop gebeurd. Het te Krabbendijke wonende lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. P. Vogelaar, reed met zijn auto door de Dorpsstraat, toen op hetzelfde oogenblik twee dochtertjes van de familie L. per rijwiel passeerden, Op on verklaarbare wijze kwam het negenjarige meisje met de auto in botsing. Zij viel tegen den wagen aan en was vrijwel op slag dood. De auto en het stoffelijk overschot van het kind zijn door de politie in beslag geno men. Twee dames met levens gevaar aan land gebracht Heldhaftige strijd met de golven. Dinsdagmiddag te omstreeks drie uur heeft de bekende strandpachter Jb. Kraaijen- oord op het Zuiderstrand te Zandvoort na een heldhaftigen strijd met de golven twee dames gered, die dreigden te verdrinken dooi den gevaarlijken onderstroom. De zee- was Dinsdag nogal onstuimig en daarenboven was er ongeveer 100 meter zuidwaarts een mui, welker zuiging nog op de plaats, waai de badenden dames zich bevonden, duidelijk merkbaar was De dames, mevr. Brok uit Haarlem, en mevr. Coenders uit Amsterdam, bevonden zich op een gegeven moment in een ha- chelijke positie, daar *r zij door den onder- As/ T stroom werden weg getrokken en zich JiL' niet meer staande konden houden, hoe wel zij slechts ter hoogte van het mid- de! in water ston- 'y --f? den. Zij riepen luide f om hulp en hun nood ÉÉÉS kreten werden ge- T lukkig spoedig op het SI strand gehoord. De strandpachter Kraaijenoord ziende, Strandpachter dat de dames zich in Jb. KRAAIJENOORD. levensgevaar bevon den bedacht zich geen moment en rende uit zijn tent onderwijl een zwemvest aandoende en begaf zich ge kleed te water. In enkele seconden was hij bij de drenkelingen en wist haar te grijpen. Hij trachtte haar boven water te houden, hetgeen niet gemakkelijk was, daar ieder oogenblik de hooge golven over zijn hoofd spoelden en hij door de dames nog werd ondergetrokken. Het gevolg hiervan was, dat hij bijna geen adem meer kon halen, doch na veel ge worstel mocht het hem toch gelukken de beide dames naar den wal te brengen en hij wist zelfs te voorkomen, dat zij water in kregen. Inmiddels zag een talrijk publiek met angstige oogen de reddingspogingen aan en een zucht van verlichting werd geslaakt toen Kraaijenoord weer vasten grond onder de voeten kreeg. Na afloop hadden wij in zijn consumptie tent eën onderhoud met den kranigen red der, nadat deze zich eerst van droge kleeren had voorzien. Welwillend vertelde hij ons het geheele geval. Hij was meer verheugd over het behoud van twee menschenlevens dan over zijn moedige daad. Meer dan twin tig menschen heeft hij uit het water mogen redden, hierbij niet tellende die keeren, dat hij als badman dienst deed. want dan was het een onderdeel van zijn taak, zoo rede neerde hij. Reeds tientallen jaren geleden heeft men g-etracht bij een dergelijke moedige redding hem met een onderscheiding te be giftigen, doch het is er niet van gekomen. Wel heeft hij vele malen van de Zandvoort- sche Reddingsbrigade getuigschriften mo gen ontvangen voor de reddingen, die hij in den loop der jaren heeft volbracht. Een woord van hulde voor dezen stoeren Zand- voorter mag hem hierbij niet worden ont houden. Voor de rondleiding van vreemdelingen. „Haarlems Bloei" heeft zich gaarne bereid verklaard haar medewerking te verleenen aan het denkbeeld een gid sendienst voor Haarlem in het leven te roepen. Het is in het belang onzer stad, dat de welgestelde vreemdelingen bij hun bezoek, zoo goed mogelijk worden in gelicht omtrent de bezienswaardig heden van Haarlem. Zulks kon niet beter geschieden dan door een deskun dige begeleiding door beschaafde gid sen, die het verstaan den vreemdeling op rustige wijze te oriënteeren. Indien zulk een gidsendienst tot stand komt en daaraan de noodige be kendheid wordt gegeven, wordt hier door voor eenige daartoe geschikt ge bleken personen de gelegenheid ge opend zich een bron van inkomsten te verschaffen. De Stichting „Haarlems Bloei" is bereid ge heel belangeloos haar medewerking te verlee nen tot de vorming van zulk een gidsendienst en de scholing dezer gidsen. Zij, die voor der gelijk werk in aanmerking wenschen te komen en over de daartoe noodzakelijke capaciteiten, d.w.z. goede school-opleiding en talenkennis, beschikken, kunnen zich onder opgave van de noodzakelijke schriftelijke gegevens wenden tot het Verkeershuis van „Haarlems Bloei". Stationsplein 1, Haarlem. (Te Zandvoord iverd dezer dagen op het strand een aangespoelde metalen bol gevonden, die veel op een mijn leek, maar na zorgvul dige afzetting van een stuk strand, bij deskundig onderzoek een on schuldige ballastboei, in gebruik bij de visscherij, bleek te zijn). Men vindt soms aan ons Westerstrand Wel vreemde dingen in het zand. Afkomstig uit de baren; In Zandvoort speelde thans een bol Een onverwachte badgastrol. Die vrees bracht voor gevaren Het leek verdacht veel op een mijn, Als dit vermoeden juist zou zijn. Paste geen achteloosheid; Men riep dus een deskundig man. Ter wering van de kansen van Fatale bolleboosheid. Terecht werd het niet erg vertrouwd. Maar, met deskundig oog beschouwd, Bleek het geen mijn te wezen; Maar slechts een boei voor 't vischbedrijf, Die niets borg in zijn bolle lijf. Waarvoor men had te vreezen Men heeft voor alle zekerheid, Dit bolgewas den dood gewijd, Toen was de angst verdreven; Maar Zandvoort mocht door deze mijn. Hoezeer die slechts een boei mocht zijn, Een boeiend uur beleven. Toch is voor elk die hiervan las, Een ernstig woord nog wel van pas, Als dit een klucht mocht schijnen, Bedenk dan: als gij bollen vindt Op 't strand, het altijd wijs is vrind, Ze aan te zien voor mijnen. Vooral s.g. betere middenstandswoningen Den laatsten tijd wordt er in Heem stede weer op ruime schaal gebouwd en de tegenwoordige bedrijvigheid in de bouwvakken steekt wel heel sterk af bij den gang van zaken in het vorig jaar. Begin 1936 stonden pl.m. 270 Avoningen ledig. De bevolking nam in den loop van dat jaar met ongeveer achthonderd zielen toe, waardoor tweehonderd woningen betrokken werden. Daartegenover stond aan nieuwe woningen slechts een produc tie van ruim honderd woonhuizen, zoodat het woningsurplus begin 1937 slechts 175 bedroeg. Een jaarproductie van nauwelijks honderd woningen is voor Heemstede ongemeen laag en was dan ook in een jaar of tien niet voor gekomen. Dit jaar is dit aantal reeds in de eerste zeven maanden overschreden en er zijn nog zooveel perceelen in aanbouw en bovendien zooveel aanvragen om bouwver gunning in behandeling, dat nu reeds vast staat, dat de woningproductie dit jaar héél ver boven die van 1936 zal uitsteken. Daar mede behoeft nog niet gevreesd te worden, dat het woningsurplus zoo omvangrijk worden zal, dat opnieuw een ernstige terugslag te verwachten is. Het aantal in Januari j.l. leegstaande wo ningen van 180 kwam voor op een totalen woningvoorraad van 4720. Het bedroeg dus slechts 3.8 procent. Nu dient hierbij wel be dacht te worden, dat vrijwel alle leegstaande woningen middenstandshuizen waren, zoodat het overschot in deze rubriek feitelijk op 5 a 6 procent kan worden getaxeerd. Ook dit per centage is voor een gemeente als Heemstede gering te achten. Voor de vestiging van véél nieuwe inwoners is het nu eenmaal nood zakelijk, dat de gegadigden een ruime keuze hebben. Ook in het thans verstreken deel van 1937 is de bevolkingstoeneming ongestoord voortgegaan, zoodat ermede gerekend kan worden, dat ook dit jaar weer een tweehon derd huizen voor nieuwe ingezetenen noodig zullen blijken. Alleen en voor zoover de productie dit jaar dus méér dan tweehonderd woningen (het dubbele van het vorige jaar!) zal bedragen, zal er pas van een verruiming van het wo ning-overschot gesproken kunnen worden. En daar dat overschot bij het begin van dit jaar allerminst te groot was, ziet het er dus 'niet naar uit, dat in het tempo van den verkoop en verhuur van nieuwe perceelen zulk een vertraging zal komen, dat den bouwers de lust tot verderen bouw zal vergaan. Voorloopig zal de bouwbedrijvigheid in Heemstede zich dan ook wel op het "tegenwoordige peil hand haven. Betere middenstandshuizen in aanbouw. Het type woningen, dat thans voor namelijk in aanbouw is, is dat van de z.g. betere middenstandshuizen, In het begin van dit jaar zijn enkele blokken verrezen van kleiner type, o.a. aan Het woord is aan Petit-Senn De dingen veranderen min der dan onze kijk erop. den Bleekersvaartweg en den Burge meester van Lennepweg. Nu wordt vooral langs de nieuwe straten ten oosten van de Heemsteedsche Dreef gebouwd, terwijl aan de Dreef zelf de laatst overgebleven bouwterreinen thans ook vrijwel alle bebouwd zijn geworden. In deze omgeving mogen alleen huizen van de grootere woningklassen worden neergezet. In de omgeving van het station Heemstede Aerdenhout, een wijk die den laatsten tijd bij adspirant-ingezetenen bijzonder in trek blijkt te zijn en waar het aantal leegstaande huizen zeer sterk is afgenomen, wordt thans zoo goed als niet gebouwd. Wel zijn er plannen voor- onmiddellijken bouw als de nieuwe straten ten zuiden van de Zandvoortschelaan gereed zul len zijn. Met den aanleg van deze straten, waartoe het gemeentebestuur reeds eenigen tijd geleden besloten heeft, zal dezer dagen worden begonnen. Brand in een fotomagazijn Amsterdam. Twee verdiepingen geheel uitgebrand. AMSTERDAM, 18 Augustus. Vanochtend te half zeven ontdekten buren brand in het gebouw Plantage Middenlaan 22, waarin een magazijn van foto- en smalfilm van de maat schappij Ilford-Selo gevestigd is. Het vuur, dat aan de achterzijde van het gebouw over vier verdiepingen woedde, nam, vooral aan den achterkant het karakter van een uit- slaanden brand aan. De bi-andweer liet de motorspuiten uitrukken en bestreed het vuur met een straal aan de voorzijde, een straal aan de achterzijde en drie stralen binnendoor. Te zeven uur was het vuur onderdrukt. De brand is door onbekende oorzaak gelijk vloers ontstaan en heeft zich door den koker van een handüft naar alle boven gelegen ver diepingen verplaats. Vooral op de tweede en derde verdieping heeft het vuur zich ern stig uitgebreid, Deze verdiepingen zijn dan ook geheel uitgebrand, de eerste verdieping deelde dit lot aan de achterzijde. De gelijk- vloersche verdieping bekwam ernstige water schade. 40 JAAR GETROUWD. Donderdag 26 Augustus zal het een feest dag zijn in het gezin van den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem en thans ook waarnemend burgemeester. Dan zal het namelijk 40 jaar geleden zijn, dat de heer van Liemt met mejuffrouw Dolmans in het huwelijk trad, Aanvankelijk bestond het voornemen dit feest tot den familiekring te beperken, maar daar het feit naar buiten bekend geworden is, waarbij bleek dat velen er prijs op stellen in de gelegenheid te zijn het bruidspaar hun gelukwenschen aan te bieden, zal daartoe gelegenheid gegeven wor den op den feestdag 's middags van 3 tot 5 uur in de woning Lorentzplein 9 RADIO DISTRIBUTIE HAARLEM Iemand met een eigen toestel, Heeft des zomers veel gekraak. Maar met onze Distributie, Is het altijd in den haak. (Adv. Ingez. Med.) pag. De „Tasman" is bij het evacueeren van vluchtelingen uit Sjanghai beschoten 1 „Haarlem's Bloei" tracht een .gidsendienst in het leven te roepen 1 Er wordt te Heemstede weer meer ge bouwd 1 Dinsdagmiddag is op het Centraal Station te Amsterdam een electrische trein op een stoomtrein geloopen, de ma- terieele schade was groot De „Wielewaal" en de „Torenvalk" heb ben pech 3 Een oud schildersgeheim is door een in woner van Aalsmeer opnieuw ontdekt 3 Het Noorderstation te Sjanghai is door de Japanners vernield 4 B-itsche oorlogsschepen krijgen instruc ties omtrent de bescherming der koopvaardijvloot 4 Van den Russischen vlieger Lewanefski zouden zwakke seinen zijn opgevangen 4 Zandvonr' hoopt nog op een goed na seizoen 5 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias En dat is verdrietig 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 De grootste waterleiding ter wereld 4 H. D.-Vertelling Kan ik misschien van dienst zijn? 5 L. S.: Droogbloeiers 5 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1