Zandvoort hoopt nog op een mooi na-seizoen. Dat kan nog veel goed maken. 'n Barstende Hoofdpijn Droogbloeiers. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 HAARUEM'S DAG BEAD 5 Als het op Zondag regent, dan wordt dit in Zandvoort als een verloren dag beschouwd, vooral wanneer zoo'n regendag midden in het seizoen valt. Ook in dezen zomer zijn er zulke onge- wenschte Zondagen geweest, waardoor de handel veel schade lijdt. Het is trouwens niet alleen de regen, die de menschen ver hindert, naar Zandvoort te gaan. In de Augustusmaand, waarvan de eerste helft nu achter den rug is, waren twee Zondagen, die voor onze badplaats teleurstellend zijn ge weest. Er was een regendag, waarop wel bijna alle menschen thuis zijn gebleven. Maar op den anderen Zondag kwam er zulk een zware damp uit zee, dat men heelemaal geen be hoefte gevoeld, naar Zandvoort t-e gaan. Op dien dag was het echter in andere plaatsen van ons land, o.a. in 't Gooi, schitterend weer. Het blijft dan ook waar, dat indertijd Bur gemeester Van Alphen gezegd heeft: „Geef ons zon, dan gaat het in Zandvoort goed!" Het zal dus voor velen duidelijk zijn, hoe nadeelig daar een regen-Zondag in het hoog seizoen, zooals j.l. Zondag, zal wezen. Een in gewijde deelde ons mede, dat op een mooien Zondag in Juli en Augustus zeker ruim hon derdduizend menschen naar Zandvoort trek ken. Onze zegsman was van meening dat op 'n regenachtigen Zondag de Zandvoortsche inge zetenen dus ongeveer f 100.000 aan ontvang sten derven. Dat zal misschien in den goeden tijd zoo geweest zijn, maar tegenwoordig is dat niet het geval. Een der zakenmenschen, die nu al vijftig jaar in Zandvoort zijn bedrijf uit oefent en die ook met de andere zaken uitste kend op de 'hoogte is, liet tenminste een heel ander geluid hooren. „Ik heb nog nooit zulk een slecht seizoen meegemaakt, als ditmaal. Alleen op heel mooie dagen komen hier veel menschen, maar dat wil daarom niet zeggen, dat er veel geld verdiend wordt. Het tegendeel is waar. Er wordt tegenwoordig veel minder geld uitgegeven, dan vroeger. Nog altijd een gevolg blijkbaar van de slechte tijdsomstan digheden. Wat schieten we er bijvoorbeeld mee op, dat hier veel Duitschers rondzwerven, maar die geen geld uitgeven! Neen, het mag waar zijn, dat hier en daar een gelukkige op leving te constateeren valt, maar in Zand voort merken we er nog niet veel van!" Dit wat het zakenleven betreft.. We hebben ook eens bij de hotel- en pen sionhouders geïnformeerd. „Tijdens de dagen van de Wereldjamboree is het in onze pensions overvol geweest", zei ons een pensionhoudster. „Toen was er bijna geen kamer meer te krijgen. En toch heeft ons dat niet tot tevredenheid kunnen ©tem men, want de prijzen waren van dien aard, dat ze de exploitatiekosten niet gedekt heb ben. Dat vele bezoek heeft ons wel heel veel drukte en werk gegeven, maar het financieele resultaat was toch zóó bedroevend, dat we er de belastingen niet eens van kunnen beta- le?,Had u geen hoogere prijzen kunnen bedin gen?" „Neen. Als we meer vroegen, dan liepen ze Federatie van Haarlemsclie J eugd werkbesturen. Organiseert o.a. cursussen voor de school vrije jeugd. Dezer dagen is ten overstaan van notaris G. Wolzak de stichtingsacte verleden van de Stichting „Federatie van Haarlemsclie Jeugd- werkbesturen". De stichting beoogt een fede ratieven band te leggen tusschen de organi saties die zich te Haarlem bewegen op het terrein der vrije jeugdvorming en jeugdzorg. Zij stelt zich daarbij ten doel, den arbeid der onderscheidene vereenigingen te steunen, met behoud van volkomen zelfstandigheid dier organisaties De Stichting stelt zich voorts ten doel het organiseeren of doen organi- seeren van cursussen voor de schoolvrije Jeugd, welke deze cursussen in den afge- loopen winter georganiseerd heeft. Het bestuur der Stichting zal bestaan uit een door B. en W. van Haarlem te benoemen voorzitter, benevens uit ten minste 12 en ten hoogste 40 leden, die door B. en W. worden benoemd uit voordracht van die organisaties, welke zich te Haarlem bezig houden met jeugdvorming en jeugdzorg, met dien ver stande, dat één vierder dezer leden wordt be noemd uit elk der volgende groepen: Roomsch Katholieke, Protestantsch Christelijke, So- siaal-Democratisehe en Vrijzinnige. Daar naast kunnen B. en W. adviseerende leden van het bestuur benoemen. Als oprichters der-stichting zijn opgetreden de heeren A. G. Boes, wethouder van Onder wijs; P. Voogd; Mi'. L. G. van Dam zoo voor zich' en als gemachtigde van mevr. ir. M. Waarden-burg—(LindeijerW. J. Speller en J. L. Munnik. FAILLISEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op 17 Augustus: 1. De Naamlooze Vennootschap Manufac- turenhandel voorheen G. A. Meijer, gevestigd te IJmuiden-Oost, Willemsbeekweg 22. Curator mi-. F. J. D, Theyse, alhier. 2. Mevr. C. P. Meeuwis-se gescheiden echt- genoote van W. M. Veugelers, zonder beroep, wonende te Santpoort gem. Velsen (.Station) „Huize Najade". Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 3. Dirk Kryger, electricien, wonende te Wormerveer, Warmoesstraat 86;. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel. alhier. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. P. Brakenhof f, melkslijter, wonende te IJmuiden-Oost, Vel- serduinweg 231; Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. 2. H. Haveiikotte, electricien, wonende te Krommenie, Vlietseind 5. Curator mr. F. M. Hagemeyer alhier. EXCURSIE- EN SINT NICOLA AS-VEREENI- GING „HAARLEM". De statuten van de Excursie- en Sint Nico- laas Vereeniging „Haarlem" zijn Koninklijk goedgekeurd met ingang van 6 Augustus. weg en kwamen niet meer terug. En zoo kla gen alle pensionhouders. Op het oogenblik zijn bijna alle pensions weer leeg, een gevolg van het ongestadige weer der laatste dagen. Het is tenminste te hopen, dat we nog een paar we ken mooi weer krijgen, dan bestaat tenminste de kans, dat de natijd nog een en ander goed maakt, want de voortijd was ook niet al te best." Een hotelhouder toonde zich daarentegen heel tevreden, zoowel over het bezoek als over de financieele resultaten. „De Zandvoorters hadden meer ruggegraat moeten toonen en hoogere prijzen moeten blijven vragen, dan zouden ze die wel gekregen hebben. Zoo is het tenminste bij mij gegaan. Trouwens de zo mer is nog niet om. Wie weet wat 'n hoop goeds we nog krijgen!" Met dit laatste zijn we het eens. Het is pas 18 Augustus. We zijn dus nog eenige weken van 15 September af ende barometer toont neiging tot vooruitgang! Als vooral de resteerende Zondagen maar zonnig willen we zen Frans Halslentoonstelling. Toegang tegen gereduceerden prijs op enkele dagen. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten dat men in de maand Augustus op Vrij dag den 20sten en Vrijdag den 27sten toegang tegen gereduceerden prijs zal kunnen krijgen tot de Frans Halstentoonstelling. PERSONALIA. Mr. M. Slingenberg. notaris te Haarlem werd Dinsdag weder als advocaat bij de Haarlem- sche Rechtbank beëedigd. Mr. B. J. de Vries alhier, werd op zijn ver zoek geroyeerd als advocaat en procureur bij deze Rechtbank. LUCHTVERDEDIGINGSDAG. In v.erband met den Luchtverdedigingsdag te Sctieveningen op 21 Augustus, georgani seerd door het Nationaal Jongeren Verbond, zijn door de Ned. Spoorwegen en door de N.Z.H.T.M. goedkoope reisgelegenheden ge organiseerd. Kaarten voor deze omgeving moeten voor 20 Augustus aangevraagd wor den aan het secretariaat van de afdeeling Haarlem van dit verbond (Adv. Ingez. Med.) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 19 Augustus 1937 des namid dags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1 Fantaisie, S. Rousseau. 2 Pièce sur des Airs populaires flamands Nadia Boulanger. 3 a. Cantilène G. Pierné. b. Serenade 4 2de Suite L. Boëllmann. Prélude Allegretto con moto Andantino Final-Marche. LEGER DES HEILS. Daar het a.s. Vrijdag 20 Aug. 25 jaar gele den is dat de stichter van het Leger des Heils William Booth is overleden, zal op genoemden datum 's avonds om 8 uur Schagchelstraat no. 25 een groote herdenkingssamenkomst wor den gehouden, waar het leven en werken van den Stichter zal worden herdacht. Leider van deze samenkomst is Adj. Harinch Achtste Zomerconcert H. O. V. Solist Adries de Swarte. Donderdag a.s. wordt door de H.O.V. het 8e zomerconcert gegeven, waaraan als so list zal medewerken Adries de Swarte, solo cellist der Arnhemsche orkestvereeniging. Adries de Swarte heeft zich als solist reeds een goeden naam verworven; niet alleen in Arnhem doch ook in andere plaatsen is hij meermalen met groot succes opgetreden. Voor Haarlem heeft hij uit zijn repertoire gekozen, de Variaties over een Rococo-Thema van P. Tschaikowsky. Het orkest dat gedirigeerd wordt door Ma- rinus Adam, opent het concert door het spelen van de Ouverture „Die Verkaufte Braut" v. Smetana en sluit vóór de pauze met Capriccio van Rimsky Korssakof. Na de pauze zal op veelvuldig verzoek ten gehoore worden gebracht, de Unvollendete Symphonie van Fr. Schubert. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Dank zij de welwillende medewerking van het bestuur der Reddingsbrigade ..Oude We tering en Omstreken" wordt de Haarlemsche Reddingsbrigade a.s. Zaterdag 21 Augustus in de gelegenheid gesteld, in Oude Wetering te oefenen met de auto-cabine. Een demon stratie onder leiding van den voorzitter, Dr. v. d. Beil. zal aan deze oefening voorafgaan. Het bestuur der Haarl. Reddingsbrigade ver wacht dat vele leden aan deze oefening zul len deelnemen. Vertrokken wordt per fiets te half drie van het Sportfondsenbad. DE WAALSCHE KERK. De Waalsch Herv. Gemeente te dezer sttde ontving een subsidie van f 1000 uit het fonds voor Noodlijdende Kei-ken en personen van de Ned. Herv. Synode voor restauratie van haar kerkgebouw. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slecnts 52 cent per 12 stuks. Overall (Adv. ingez. Med.) Kan ik U misschien van dienst zijn? Een Amerikaansche „Short Story" door HENRY O'HARA. Johnnie Burke kan men gerust een honderd procent gangster noemen. Zijn bijzondere spe cialiteit is argelooze sullen die uit de andere staten komen om New York te bezoeken, in verleiding te lokken en ze dan tot den laatsten cent uit te plunderen. Daarvoor is natuurlijk groote menschenkennis en veel slimheid noo- dig en ook is het risico niet gering, want het zou toch wel eens kunnen gebeuren dat Johnny zijn vertrek in de Bowery met een donkere cel in de Tombs-gevangenis zou moe ten verwisselen. Dat zulks tot nog toe nog niet was gebeurd, was uitsluitend aan zijn geraf fineerdheid en voorbeeldige techniek in zulke zaken toe te schrijven. Onlangs flaneerde Johnny weer voor den Grand Central Terminus, het grootste spoor wegstation van New York. Juist liep de trein van Toronto binnen, kooplui, toeristen, werk lieden en farmers stroomden de straat op. Johnny stond een beetje terzijde en neuriede de „Swanee River" voor zich heen en fixeer de daarbij eenige reizigers, die het stations gebouw verlieten. Een oude, vertrouwenwekkende heer, het prototype van een waardig provinciaal, wien het lawaai en getier van het verkeer der groo te wereldstad als een slag op het hoofd moest treffen, keek hulpeloos rond of er niet iemand was, die hem veilig door den verkeerschaos zou leiden. Johnnie kreeg de lucht van den grooten ag, die hier te maken was. Zijn instinct zei hem: dit is de man met wien ik het moet aanleggen. En Johnnie was er volstrekt niet de man naar om zijn innerlijke stem, als zij eenmaal gesproken had, ook maar in het minst tegen te spreken. Dus ging Johnnie op den hulpzoekenden vreemdeling af, schoof zijn hoed in den nek en vroeg hem met een gezicht van een welwillend medemensch, die gewoon is, elkeen naar krachten bij te staan: „Kan ik u misschien van dienst zijn? Ik zie, dat u hier zonder hulp niet vandaan komt. Geen wonder ook, als men hier vreemd is!" „U zegt het", antwoordde de waardig uit ziende heer. Hij zette zijn handkoffer voor zich neer, om zich het zweet van het voorhoofd te wisschen. .Ik ben 18 uur onderweg geweest. Kom van Toronto. Wat een hitte! En nu heb ik geen flauw idee waar ik heen moet. Mijn neef zou mij afhalen, maar ik zie-het alweer: van je familie moet je het maar hebben". Een verdacht lachje speelde om zijn lippen. „Maar ze zullen me leeren kennen, die ne ven en nichten! Geen cent krijgen ze, geen halve cent! Dat zweer ik, zoo waar als ik Mac Race de brouwer van Toronto ben. De oude heer was gift en gal. „Wees maar gerust meneer MacRace. Ik wil u graag van dienst zijn. Waar wou u eigenlijk heen gaan?" „Naar de Morningside Drive, Butler Hall Hotel!" „Ik zal u er heen brengen". „Zeer vriendelijk van u. U helpt mij uit een groote moeilijkheid. Ik ben vreemd in New- York, ken geen mensch hier en weet geen weg of steg. En mijn neef wil ik zooveel mogelijk van het lijf houden, dien nietsnutter, dien dag dief, die er alleen maar op loert om van mij te erven. Geen cent krijgt hij". Johnnie, die in den geest reeds eenige aan- teekeningen had gemaakt, wat betreft de ver mogensverhoudingen van den ouden heer en daaruit de conclusies trok, dat hij de juiste man was om een goeden buit van binnen te halen, stopte den woordenvloed van Mr. Mac Race en wenkte een,, automobiel. Onderweg spraken zij over de politiek, bios coop en andere theaters, wedrennen en an dere vragen van den dag. Toen zij geluidloos door het Centrale Park gleden, waren ze al de beste vrienden. De oude had Johnnie in een niet te stuiten praatbui toevertrouwd, dat hij naar New York was gekomen om een gedeelte van zijn spaarpenningen rentegevend te be leggen. Oorspronkelijk was zijn plan geweest, zijn neef in een zeep- of jamfabriek of iets dergelijks te zetten, maar een mensch, die zich zoo on-netjes gedroeg verdiende geen steun. Johnnie was van dezelfde meenihg en ver sterkte den oude in zijn voornemen zijn altruïsme jegens zijn taklooze familieleden tot een minimum te beperken. Toen de wagen over Amsterdam-avenue rol de verzekerde MacRace zijn vriendelijken be geleider, dat hij van zijn leven nog niet zoo'n sympathieken, welopgevoeden man had aan getroffen als hij, Mr. John Burke. Johnnie deed net alsof hij erg gevleid was en verzeker de van zijn kant, dat hij zich terstond tot Mr. MacRace aangetrokken gevoeld had, want an ders had hij hem wel aan zijn lot overgelaten. Middelerwijl zat Johnnie te calculeeren of hij zich met 10.000 dollar zou tevreden stellen, of dat hij zou trachten hem van een grootere som te ontlasten. Eindelijk hield de wagen voor het Butler Hall Hotel stil. MacRace haalde uit zijn porte feuille een bankbiljet van 1000 dollar te voor schijn. De rit kostte iets over vijf dollar. De chauffeur zei, dat het hem speet, maar van duizend „boontjes" had-ie niet terug! Johnnie was er als de haaien bij het briefje van 1000 dollar had hem sterk geïmponeerd. „Laat u maar, ik zal 't wel even voorschieten!" En betaalde. Vijf en een halve dollar, die hij voor- loopig op onkostenrekening boekte, dat kwam later wel terecht: kapitaal, rente en winst. Johnnie kende zijn pappenheimers? MacRace dankte geroerd voor den vriendendienst en noodigde den heer Burke uit met hem te di- neeren. Na lang wederstreven gaf Johnnie toe en toen zij aan tafel zaten ontwikkelde de oude heer zijn plannen. Hij wou het Mr. Burke wel toevertrouwen, hij dacht er niet aan naar Canada terug te keeren, naar dat gat van Toronto; hij had genoeg van zijn brouwerij, hij wou nu eindelijk eens rusten, leven. Hij had dag in dag uit gezwoegd om een vermo- gentje bij elkaar te krijgen en nu hij het had wilde hij er ook zorgeloos van genieten. Zich een aardige vrouw uitzoeken en een mooie auto houden en een mooie villa erbij, dat vooral niet te vergeten. Johnnie vond al die plannen prachtig, welke in zijn obscure oog merken uitstekend pasten, en beloofde hem naar een geschikt vrouwtje, auto en villa om te zullen zien. Dien middag ging MacRace inkoopen doen. Schoenen, ondergoed, kleeren en eenige ande re nuttige dingen werden ingeslagen. Johnnie die MacRace's volle vertrouwen gewonnen had, bood aan de verschillende rekeningen, groote en kleine, te betalen, want de inwisseling van het bankbiljet van duizend dollar stuitte over al op moeilijkheden! MacRace wilde later toch naar den bank; die had kleingeld genoeg om een tTozijn bankjes van duizend te wisselen, zei hij lachend en wees daarbij op een pakje fonkelnieuwe duizendjes, op het gezicht waar van Johnnie bijna zijn bezinning verloor. Maar de inkoopen hadden nog al wat tijd gekost, en toen zij voor de Guaranty Trust Bank stil hielden, moest MacRace tot zijn spijt constateeren, dat de loketten al lang gesloten waren. „Dan zullen we morgen wel afrekenen, niet waar?" zei MacRace joviaal. Johnnie knikte, en daarmee was de zaak in orde. „Dus die villa kost vijftigduizend dollar, I zegt u?" „Een gelegenheidskoopje, mister MacRace!"! „Ja, ja! Ik herinner mij, dat zij onlangs op honderdvijftig duizend geschat is". „Zeer juist, mister MacRace. Vanderbilt is een oud vriend van me, daarom kan ik haar voor vijftig duizend krijgen. Maar ik alleen!r verklaarde Johnnie, op weg naar de Metro' politan Opera, waar men den avond zou door brengen. Dat was nog eens een goed idee van Johnnie geweest om dien ouden heer aan te klampen en hem van dienst te willen zijn. Hij had voor een loge gezorgd en uit zijn eigen zak betaald, want de duizenddollarbankjes konden pas morgen gewisseld worden. „Goed, m'n vriend!" recapituleerde MacRace, „u gaat morgen naar Vanderbilt, treedt als kooper op en sluit de transactie af. Hoeveel moet u ook weer voor een a conto hebben? Zei u niet twintig mille?" „Precies". „Die haalt u dan morgenvroeg even bij mij af, nietwaar? Afgesproken?" „Afgesproken". Na afloop van de opera soupeerde men in het Astor Hotel, vergenoegde zich later in een variété, bracht een kort bezoek aan een dan cing en belandde tenslotte in een nachtcafé, waar men van drie flesschen mousseerenden wijn en tien glazen whiskey-soda onder prettig gekout genoot. Om 4 uur waren ze op weg naar huis. „Wat ben ik je schuldig, oude jongen?" lalde Mac Race. Johnnie had allang de rekening opgemaakt: autoritten 45 dollar, diverse inkoopen 300 dol lar, opera 25 dollar, souper, variété, dancing en café 125 dollar, dus samen 495 dollar. „Vier honderd vijf en negentig dollar?" her haalde de oude Mac met dubbelgeslagen tong. „Maar daar hebben we ons uitstekend voor geamuseerd, nietwaar?" Voor het Butler Hall Hotel zei MacRace: „Johnnie, je slaapt vannacht bij mij, je moet morgen al bijtijds op om de villa te koopen. Doe mij nu een plezier en slaap in mijn ka mer". Na eenige aarzeling willigde Johnnie het verzoek in; de invitatie kwam hem zeer ge legen, want het was niet kwaad den oude al tijd bij de hand te hebben. Den volgenden morgen het was al half elf geworden werd Johnnie onzacht gewekt. „Sta op!" brulde een van woede snuivende stem. Johnnie deed zijn oogen open. Een recher cheur van de politie en de directeur van het hotel wat wilden die eigenlijk hier! Johnnie wreef zich den slaap uit de oogen. „Waar is je vriend?" snauwde de agent. Johnnie keek naast zich; het bed was leeg. „Waar is mister MacRace dan?" vroeg Johnnie en een licht vermoeden kwam in hem op. „Kleed je aan en kom met me mee! Ik zocht je al lang. Maar eindelijk heb ik je toch te pakken, dank zij de hulp van je vriend MacRace, van wien we je plaats van opont houd vernamen". „Dan heeft-ie me een koopje geleverd", zei Johnnie berustend. t Maar daar, op het nachtkasje lag nog de portefeuille van MacRace. Johnnie sprong er op af en nam er bezit van. „Pardon, dat is mijn eigendom1" De politieman liet hem zijn gang gaan. Goddank, de duizenddollarbiljetten lagen nog netjes in hetzelfde vakje. Johnnie had wel kunnen juichen. Een goede vangst: 190.000 dollar in één greep! Dat loonde wel de paar weken arrest, welke hem wachtten. Om de zaak kort te maken: de dollarbiljet ten waren waardeloos, eenvoudig reclamepa piertjes van een schoenenwinkel, op den voor kant als een banknoot bedrukt. In de porte feuille zat nog een briefje van MacRace; het luidde korf en bondig: Waarde collega. Als je nog iets voor mij wilt doen, betaal dan nog even de hotelrekening I voor me. MacRace. Colchicum. de droogbloeier of herfsttijloos, is een van de oudst-bekende planten ter we reld. Mythen en legenden hebben zich met deze zonderlinge plant bezig gehouden, die bloeit zonder loof en even snel weer verwelkt als ze is opgekomen; die 's winters en in het voorjaar loof maakt en haar zaaddoozen vormt in de lente. De oude Grieken kenden Colchicum al en beweerden dat ze ontstaan was uit een druppel van Medea's toover- drank. En tot in onzen tijd wijzen de ver schillende hamen, waaronder de volkeren van Europa den droogbloeier kennen, er op hoezeer de volksverbeelding zich met dit wonderlijk gewas heeft bezig gehouden. Om dezen tijd kleuren zich de bergweiden van Zwitserland, Tirol, Elzas en Zwarte Woud met de bleek rose-paarse bloemen van Col chicum antumnale minor, de wilde herfst tijloos met haar ijle wonderlijke bloemen. Het vee graast op deze weiden nooit of het vermijdt die bloemen, want knollen en bloe men zijn vergiftig'. Intusschen zouden we deze Colchicum. eigenlijk alleen maar als 'n curiositeit be schouwen zonder practische waarde voor eigen huis en tuin, als daar niet de kweekers waren die nieuwe soorten hebben geïmpor teerd en op alle mogelijke manieren de be staande hebben verbeterd. Naast de vrij on beduidende wilde Colchicum, die eigenlijk alleen buiten in de bergen bij zoo'n tiendui zend tegelijk effect maakt is er de grootere, eveneens paars-rose C. autumnale major; en er is de witte enkelbloemige vorm van de minor, de dubbele witte en de dubbele licht paarse. Die dubbele witte is bijzonder mooi. De bloemen zijn wel 10 c.M. in doorsnee en lijken op kleine waterlelies. Een prachtig mooie witte, enkelbloemige droogbloeier is C. speciosum album, een vorm van de lila C. speciosum, die in den Kaukasus in het wild groeit. De bloemen zijn zoo groot, dat ze aan witte tulpen doen denken. Aan Klein-Azië danken we C. Bornmülleri, een plant met prachtige groote, lichtpaarse bloemen met een wit hart, die soms bij zes of zeven tege lijk uit één bol komen. Door zaaiing zijn er hier in Holland mooie nieuwigheden gewonnen. Er is er een die Waterlily heet en enorme dubbele zacht lila- rose bloemen heeft; Autumn Queen draagt op een violetten ondergrond paarsrose blok- motiefjes, The Giant heeft zeer groote, don kerlila bloemen. Deze opsomming kan u er misschien van overtuigen, dat er nog heel wat méér in de droogbloeiers omgaat dan men zoo denken zou: Colchicum is een plant waar wat mee te bereiken is en waar ook al veel in bereikt is geworden. De bladeren ontwikkelen zich in het laatst van den winter en sterven in Juni-Juli af; zoodra zich zaad heeft gevormd, komen de zaaddoosjes in het voorjaar boven den grond staan. De bol heeft in den loop van den zomer alle voedsel in zich verzameld en na het afsterven van het loof hebben de wortels geen functie meer te vervullen. Graven we nu den bol op, dan zal hij, al staat hij ook droog in de vensterbank, op tijd de bloemen te voorschijn brengen en na den bloei kun nen we hem dan weer buiten planten. Intus schen is er met de mooie Colchicums wel wat meer effect te bereiken dan door ze zoo maar los neer te zetten, waardoor ze meestal topzwaar worden. Een bakje met droog grint is b.v. heel geschikt om de bollen elkaar wat steun te laten geven. Colchicums houden van koelen en vochti- gen grond en moeten 78 c.M. diep geplant worden. L. S. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 19 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 11.20 Pa rijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Droitwich. 3.35 Diversen. 3.45 London Regio nal. 4,20 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.35 Fr. Brussel. 7.20 Ned. Brussel. 8.30 Keulen. 9-20 Fransch Brussel. 10.50 Weenen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Ragional. 3.35 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. 7.50 Diversen. 8.20 Londen Regional. 10.20 Boedapest. 10.40 Lon don Regional. fPü-ogr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen Gramofoonplatenconcert. Vroolijke avond. 1. Heil Europa, Harmonie Orkest; 2. Moeder heeft een rijbewijs, Louis Davids; 3. Dideldon- dee, Willy Derby; 4. Een vroolijke boel, 2 dee- len, Groot orkest; 4. At the Codfisch Ball, Miss Joy met orkest; 6. Geen dag en geen uur. Bob Scholte met orkest; 7. Stop eens, even, Lou Bandy; 8. Soldatenblut. Harmonie orkest; 9. Restanten, Louis Davids; 10. The right somebody to love. Miss Joy met orkest; 11. Dixon Hits, 3, le deel, Reg. Dixon; 12. Geen geld en ook geen zorgen. Bob Scholte en or kest; 13. Vader Nep, Willy Derby; 14 Immer lustig, Marie, Adalbert Lutter; 15 Als je ver liefd bent, Lou Bandy; 16. Die Schóne Nach- barin, Adalbert Lutter; 17. Dixon Hits, 3, 2e deel, Reg. Dixon. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten: SOCIALE WETENSCHAPPEN Bartstra. Twaalf jaren „vrije-hands- politiek; de internationale verhoudingen van 1890—1902. Emil Ludwig. Gesprekken met Mussolini. Valkhof f. Twee nieuwe staatsvormen; fascistische en sovjetstaat. PADVINDERIJ Koot. B. P. de chief! TOEGEPASTE WETENSCHAPPEN Braunberger en Heybroek. Gymnastiek voor kleuters en jonge kinderen. Eekhof Op trektocht; leidraad voor mo derne wandelsport en natuurgenieten, Warburg en Beskow, Voor altijd bezige kinderhanden. LAND- EN VOLKENKUNDE: Mulder. Australië. Rossem, Van. In vijf werelddeelen. Schuiling. Engeland. GESCHIEDENIS Berkeïbach van der Sprenkel e.a, De pel grimstocht der menschheid; geïll. wereld geschiedenis van de oudste tijden tot op heden. Boekei. Qeschiedenis van het Haarlem mermeer. Tappan. De geschiedenis van het Romein- sche volk. NEDERLANDSCHE EN IN HET NED. VERT. ROMANS Kellermann, Olie. K 285 o. Ott. De haven. Remarque. Drie kameraden Smeding. Liefde, Zielens. De gele roos. ENGELSCHE ROMANS: Buck. The mother. Sons. Mannin. Green willow.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5