WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 HAARDE M'S DAGBL'AD 7 IJMUIDEN Nieuwe helpers in nood. Uitreiking diploma's E. H. B. O. Gisteravond heeft in „Hotel Willem Ba- rendsz" de uitreiking plaats gehad van het Oranjekruis aan leden van E.H.B.O., die met goed gevolg examen hebben afgelegd voor eerste hulp bij ongelukken. De aanwezigen werden verwelkomd door den heer A. P. Bak ker, die hierbij zijn voldoening er over uit sprak, dat zoovelen met goed succes het examen hadden afgelegd. Hierbij wees hij op het moeilijke examen dat afgenomen was door Dr. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst te Haarlem. Vervolgens bracht hij een compliment, ook mede namens de IJmuider Reddingbrigade, aan Dr. J. Mac Daniël te Driehuis die op zoo'n prettige en onderhoudende wijze den cursus had weten te leiden. Hierna was de gelegen heid aan-Dr. J. Map Daniël om over te gaan tot het uitreiken der 'diploma's. Alvorens dat te doen sprak deze ook zijn beste wenschen uit tot de geslaagden. Hij vond het altijd een voldoening, wanneer er personen gevonden worden die paraat willen zijn om te helpen waar hulp noodig is. Daartoe heeft men men- schen noodig die dan ook werkelijk in staat zijn hulp te kunnen verleenen. Hij acht zich ge lukkig om aan een aantal van zulke menschen het bewijs van vaardigheid en kunnen te mo gen overhandigen. Maar nu is men er nog niet, men moet doorgaan zich verder te be kwamen. Het examen van Dr. Smit is niet gemakkelijk geweest. Maar wil men de ver worven kennis behouden, dan moet men door gaan met oefenen. Hiertoe dient men op eigen terrein te blijven. Hierbij wees Dr. Mac Daniël op de fouten die gemaakt kunnen wor den wanneer men buiten zijn bevoegdheid gaat. Nadat hij nog een woord van dank had gericht tot de cursisten, voor hun trouw be zoek en den ijver, waarmee zij de cursussen gevolgd hebben, en tot den heer Bakker voor zijn -hulp, werden de diploma's uitgereikt aan; mevrouw Kwast, mevrouw Cordia en de dames: Verhoog, Belgrave, Bobeldijk, Wiersma, Munts en Dekker. De namen der heeren die een diplo ma hebben gehaald zijn: J. Pronk, G. Roo- meyer, G. Bakker, P. v. d. Bos, J. P. v. d. Bos, J. van Slooten, W. P. Metz Jr., H. G. Willems en C. Noordman. Aan Dr. Mac Daniël werd namens de cursisten een fraaie bloemenmand en naamstempel aangeboden. Trawlers als hulp vaartuig voor de Marine. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Kon. Marine twee IJmuider stoomtrawlers gehuurd had, om daarmede gedurende eenige maanden proeven te nemen, teneinde te onderzoeken welke be teekenis deze schepen in oorlogstijd voor de marine kunnen hebben. Naar de N. R. Crt. thans vernam, zijn deze proeven geslaagd, De trawlers zullen dienst doen als hulp vaartuig. In vredestijd zullen ze echter niet gebruikt worden. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1,15—0.95. Griet per 50 KG. f 36—20. Tongen per K.G. f 1,751,15. Zetschol per 50 K.G. f 31. Kleine schol per 50 K.G. f 258. Schar per 50 K.G. f 3.80. Groote schelvisch per 50 K.G. f 25. Middelschelvisch per 50 K.G. f 3021. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 20— f 11,50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7,602.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 5823.. Groote gullen per 50 K.G. f 15.5010.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 9.503.70. Wijting per 50 K.G. f 31.80. Makreel per 50 K.G. f 12,50—7.70. Heilbot per K.G. f 1,10. Leng per stuk f 2—0.95. Koolvisch" per stuk f 0.320.12. Versche haring per kist f 2,80—1.70. (Nadruk verboden.) VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Zwarte Zee, IJm. 94, vangst: 75 m. schel visch, 205 m. braadschelvisch, 35 ,m. gul, 40 m. platvisch, 40 m. wijting, 5 m. makreel. Totaal 400 m. benevens 30 st. kabeljauw. Timor IJM. 491, vangst: 55 m. schelvisch, 200 m. braadschelvisch, 50 m. gul, 50 m. plat visch. 5 m. makreel, 30 m. wijting. Totaal 390 m. benevens 65 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Vios, IJM. 96, 425 m. f 1550. Poolzee IJM. 77, 300 m. f 1500. Schorel IJM. 39, 1675 m. f 2850. Claesje R.O. 46 1315 m. f 2850. De Hoop IJM.46 425 m. f 2510. Limburgia IJM. 54, 270- m. f 1680. Hercules IJM. 196 635 m. f 3090. Rotterdam IJm. 112 470 m. f 2720. Ewalt IJm. 48 1060 m. f 2080. Maria Elisabeth, IJM. 114, 55 m. f 1790. Loggers: R.O. 1 f 820. KW. 65 f 620. IJM. 204 f 1540. Kotter: E 45 f 1020. (Nadruk verboden.) MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Tarbot per KG. 0.551.30. Griet per K.G. 0.450.65. Tong per K.G. l.l'O1.75. Groote schol per 40 K.G. 22. Middel schol per 40 K.G. 16..50—23.20. Kleine schol per 40 K.G. 5.9014.50. Schar per 40 K.G. 3.203.70. Bot per 40 K.G. 5.50—12.50. Schelvisch per 40 K.G. 6.408. Kabeljauw 2.75 per stuk. BEGIN VAN BRAND. In den afgeloopen nacht is een begin van brand ontstaan in een perceel aan de Ceder straat te IJmuiden-Oost. De brand is echter door den bewoner zelf gebluscht. De -verf van de voordeur was eenigszins afgebrand en een mat een weinig geschroeid. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. Maatjesharing minder f 6.60 p. kantje. AUTO GESLIPT. Gistermorgen is op den Rijksweg te Sant poort een vierwielig motorrijtuig bestuurd door een inwoonster van Heiloo geslipt waar door de auto op de grasberm terecht kwam. De bestuurster werd slechts licht gewond, terwijl de auto vrij ernstig werd beschadigd. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. SpiekerKeizer, d., Eschdoorn- straat 28, IJmuiden. J. WarmenhovenGenet, z., Koningsplein 4rd., IJmuiden. A. v. Stip- riaanRingnalda, d.. Pr. Steynstraat 64, IJmuiden. J. Kruijswijkv. d. Niet, z., Kanaal straat 68, IJmuiden. C. J. MeijboomBosman, z., Frogerstraat 8rd., IJmuiden. J. M. Visser— Tjaden, d., v. Dalenlaan 14, Santpoort. S. E, A. ten SiethofStolting, z., J. T. Cremerlaan 43, Santpoort. M. M. C. J. A. BeekPhilips, d., Terrasweg 76, IJmuiden. M. RotgansCuy- pers, d., v. d. Vondellaan 23, Velsen. Overleden: J. Falk, 71 jaren, echtgenoot van C. Henneman, Rijksweg 462, Santpoort. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het perceel aan de Harddraverslaan te Sant poort. Uit een kinderspaarpot wordt een klein geldbedrag vermist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. SANTPOORT CONCERT. Hedenavond geeft de Haarlemsche Har monie „Apollo" een concert in de muzieknis Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1 Pa'ris-Bruxelles, Marsch. 2 La Cité Meurtise, Ouverture. 3 L'or et l'argent, Wals. 4 Speranza, Ouverture. 5 Officer of the Day, Marsch. 6 K.L.M.-marsch. 7 Charmante, Ouverture. 8 Tannhauser, Ouverture. 9 Vroolijke Potpourri. 10 Marsch, Finale. AANBESTEDING. Dinsdagavond werd door den architect Van Asdonk in de consistorie der Ned. Herv. Ge meente aanbesteed de bouw van een ver- eenigingsgebouw en kosterswoning voor reke ning van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Den inschrijvers was verzocht ook hun inschrijf- som op te geven, als de woning kwam te ver vallen. Allen hadden hieraan voldaan, uitge zonderd Lassings Timmerbedrijf te Heem stede, dat slechts één prijs had., opgegeven, n.l. voor gebouw en woning. Ingeschreven werd als volgt: Firma J. Verheul, Haarlem f 18.262, f16.491; Fred. Hop, Haarlem f 21.550, f 19.880; D. Koo- men, Santpoort f 17.700, f 16.000; Lassings Timmerbedrijf, Heemstede f13.850; J. J. Hoen son, Haarlem f18.000, f 16.500; Firma D. Baars en Zn., Haarlem f 18.880, f 15.580; C. de Feber, IJmuiden-O. f 19.200, f17.100; G. v Heijst, Velsen-N. f16.494, f14.345; B. de Boer. Santpoort f 18.467, f 16.862; J. E. Bot, Alk maar f17.890, f16.215; J. de Waard, IJmuiden f18.540, f16.840; P. Cupido, IJmuiden f18.300, f16.425; J. Bakker, Alkmaar f 17.990, f16.115; J. v. d. Walïe, Heemstede f18.666, f16.166; S. Planting, Haarlem f17.542, f 15.277; W. v. Heyst, Driehuis f 17.800, f 16.200; B. Inthorn en Zn., Hillegom f16.317, f14.217; Niemands Aanneembedrijf, Utrecht f 18.600, f17.400; P. v. Keulen, Amersfoort f 19.700, f 18.200: W. v. Breggen, Nieuwveen f18.069, f 16.269; H. v. Dijken, Amersfoort f 18.450, f 16.870; Gebr. Pil- kes, Alkmaar f20.560, f 17.350; De Boer en Dekker, Wormerveer f 19.200, f 17.600; C. Tijs- sen, A'dam f 19.540, f 17.975; Gebr. de Vries, Haarlem f 20.440, f 18.770; J. Hollander, Amers foort f18.886, f 17.300; H. J. Offenkamp, Haar lem f19.100, f 17.350. De gunning werd aangehouden. ZANDVOORT Het Kampeerterrein. Dc vereenigingstent van „Licht en Vrijheid". Wij ontvingen een schrijven van het bestuur der Algemeene Kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" waarin medegedeeld wordt, dat zij dit seizoen voor het eerst gekampeerd heeft aan het Zandvoortsche strand. Ten behoeve van haar kampeerders had zij een vereeni- gingstent geplaatst; tot de inventaris daar van behoorden reddingsslokken met grijp- touwen, een verbandkist, een draagbaar, en- zoovoort. Dit eischte groote uitgaven, want voor de tent moest het volle kampeertarief betaald worden. Toen de tent er drie dagen gestaan had kwam de Zandvoortsche politie vertellen, dat de vergunning niet verlengd werd. Bij een onderhoud dat het bestuur met den burge meester had, werd medegedeeld, dat de tent er alleen mocht blijven staan als de voorzitter er in ging slapen. Die voorwaarde is door den voorzitter stipt nagekomen. Eenige weken later kwamen evenwel een wachtmeester dei- marechaussee, een politieagent en een tim merman, die. bevel gaven de tent onmiddellijk af te breken, anders zou de timmerman het doen. Er werd geen uitstel toegestaan om te trachten de quaestie te regelen. Daarop heb ben de bestuursleden met hulp van eenige kampeerders de tent afgebroken. De vereenigingstent heeft in den tijd dat zij aan het strand gestaan heeft meermalen be wezen dat zij nuttig was. Tijdens een kort maar hevig onweder, gepaard gaande met storm, werd daar eenige dagen onderdak ver schaft aan twee gezinnen met jeugdige kinde ren, daar hun eigen tenten in den strijd tegen de elementen bezweken waren. Meermalen werd eerste hulp aan gewonde kampeerders verschaft door daartoe bevoegde personen. Met leede oogen zagen de kampeerders de vereenigingstent verdwijnen. Bij een onderhoud, dat het bestuur met een der wethouders had, werd geen reden opgege ven voor het verwijderen van de tent. Uit een onderhoud met den burgemeester bleek, dat het bezwaar was, dat in de tent niet geslapen werd. Dit wordt evenwel door het bestuur met beslistheid ontkend. Naar aanleiding van deze klacht van „Licht en Vrijheid" hadden wij een onderhoud met den burgemeester van Zandvoort. Deze deelde ons mede, dat de voorzitter van die vereeni ging hem voordat het kampeeren begon ge zegd had, dat het de bedoeling was om een vereenigingstent te plaatsen. Het doel daar van was daarin te vergaderen en daardoor cultureele belangen te dienen. De burgemeester heeft toen onmiddellijk gezegd, dat daartegen bezwaren bestonden. Het kampeerterrein is alleen bestemd om te kampeeren. Daarom werd ook geëisclit, dat er iemand in de tent kampeerde, dus ook 's nachts sliep. Er werd geen bezwaar tegen gemaakt, dat aan den buitenkant van dé tent werd medegedeeld, dat daar de Toorzitter verbleef, zoodat. ieder die hem als zoodanig wilde spreken, wist, waar hij te vinden was. Uit een ingestelde controle is gebleken, dat de voorzitter zich niet aan die voorwaarde gehouden heeft. Meermalen werd geconsta teerd, dat niet in de tent geslapen werd. Het gemeentebestuur stelt de regelen_vast waar naar de kampeerders' zich moeten gedragen. Het kamp is alleen bestemd om te kampeeren. Ook „Licht en Vrijheid" moet zich daaraan houden. Doet zij dat, dan wordt zij met even veel sympathie ontvangen als andere kampeer- vereenigingen. Toen bleek, dat „Licht en Vrij heid", niettegenstaande de waarschuwingen, zich niet aan de regelen hield, heeft het col lege van B. en W. tot verwijdering van de vereenigingstent besloten. Daarbij kwam ook nog, dat de overtuiging bestond, dat in die zoogenaamde vereenigings tent in enkele gevallen geneeskundige hulp door onbevoegden is verleend, wat natuurlijk ook ongewenscht is. Het gemeentebestuur van Zandvoort zoo besloot de burgemeester heeft zich vele uit gaven getroost om het kampeerterrein aan de eischen te laten voldoen. Alles is nu goed en er bestaat onder de andere vereenigingen die daar kampeeren volkomen tevredenheid. .UITBREIDINGSPLAN VAN ZANDVOORT.. Naar aanleiding van het lang uitblijven van het uitbreidingsplan voor de gemeente Zand voort en herhaalde opmerkingen van vele raadsleden, dat het lang wegblijft hebben wij geïnformeerd bij den samensteller ir. Zwiers te Haarlem, die de volgende zeer gegronde re denen hiervoor mededeelde. Ongeveer twee jaar geleden werd aan den heer Zwiers de op- dracht gegeven om een uitbreidingsplan voor' Zandvoort te vervaardigen. Allereerst moesten daartoe verschillende hoogtemetingen worden verricht. De opmetingen kunnen door een voor dat doel speciaal ingericht bureau wor den gedaan, doch dit bracht mede een be langrijk hooge financieele uitgaaf, welke de gemeente Zandvoort zich niet vermocht te veroorloven. Dientengevolge werd de goedkoo- pere weg ingeslagen en zijn de opmetingen verricht door gemeentepersoneel. De gewone werkzaamheden van dit perso neel lieten echter niet toe, dat men onafge broken in een snel tempo deze maatregelen kon uitvoeren en men was gedwongen te wachten, totdat het bij den dienst voor publieke wer ken wat minder druk was en veelal werd een verloren uurtje voor deze opmetingen g bruikt. Desondanks waren medio Septem ber 1936 de laatste gegevens te mijner be schikking, aldus de heer Zwier en kon ik de verschillende terreinhoogten in teekening brengen. In December d.a.v. werd het door mij gereed gemaakte uitbreidingsplan bij B. en W. van Zandvoort ingediend. Hierna werd het be handeld in de gewestelijke commissie van Prov. Staten, die evenmin als de raadscom missie voor publieke werken diepgaande wijzigingen aanbracht. Deze wijzigingen moesten wederom werden verwerkt. Zoowel B. en W. als de raadscommissie hebben erkend dat door deze werkwijze, waarmede zy zich volkomen accoord verklaarden, hst uitbrei dingsplan niet eerder gereed had kunnen zijn. Thans is het echter zoo ver, zoo deelde de heer Zwiers ons mede, dat iederen dag het plan in den raad behandeld kan worden. Plaatselijke en tijdelijke omstandigheden brengen met zich mede, dat een voltallige raad zelfs een voltallige raadscommissie bezwaar lijk bijeengeroepen kan worden en het gaat niet aan, een dergelijk onderwerp tusschen neus en lippen door te behandelen. De vacan- ties en de seizoendrukte in aanmerking ne mende, zal de openbare behandeling zeer waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. HEEMSTEDE MUZIKALE WANDELING. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal het Fanfarecorps „Excelsior" Zaterdagavond een muzikale wandeling maken door een deel dei- gemeente, te beginnen om 6 uur op het Fre- derik van Edenplein. Tijdens dezen muzikalen rondgang zullen cir culaires worden verspreid om de ingezetenen aan te sporen toe te treden als donateur of kunstlievend lid dezer vereeniging'. CONCERT IN GROENENDAAL. Zondag 22 Augustus a.s., des namiddags van 3 tot 5 uur, zal het Fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer R. van 't Hoff, een concert geven in het Wandelbosch Groenehdaal, waar bij onderstaand programma zal worden uit gevoerd: 1. Stadion-marsch, van W. Schootemeijer. 2. Caecilia Ouverture; Renaud. 3. Verdiania, Potpourri, Hans Kliment. 4. A toi Valse, E. Waldteufel. 5. Egmont Ouverture, Beethoven. Pauze. 6. Death or Glory, Marsch. 7. Le Secret de la Bohémienne, ouverture, R. Massard. 8. Ie Marche aux Flambaux, G. Meyerbeer. 9. K. L. M.-marsch, W. Schootemeijer. VOGELENZANG VELDLOOP. Op 31 Augustus a.s. zal er door het Cen tra al-Oranje-Comité der gemeente Bloemen- daal een veldloop georganiseerd worden te Vogelenzang over een parcours van 3 K.M., waaraan door alle mannelijke ingezetenen van Bloemendaal boven 16 jaar kan worden deel genomen. De deelnemers zullen in twee groe pen loopen: getrainden en ongetrainden; ze vertrekken te half vier van het feestterrein aan de Bekslaan. De Vereeniging tot Bevordering van Bloe- mendaals Bloei heeft voor dezen veldloop een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het volgend jaar zal deze veldloop gehouden worden in het deel der gemeente, waar de winnaar van den wisselbeker woont. Voorts zullen nog een beker en enkele prijzen uitgeloofd worden. Deelnemers kunnen zich opgeven vóór 22 Augustus bij G. Vries. Zijlweg 1, Overveen. BENNEBROEK TERAARDEBESTELLING PASTOOR F. J. M. WASSEN. Hedenmorgen had onder groote belangstel ling de uitvaart plaats van den Zondag over leden pastoor F. J. M. Wassen. De uitvaart dienst werd geleid door den zeereerwaarden heer Borsboom, Deken van Noordwijk. Vele priesters hadden in het priesterkoor plaats genomen, w.o. de oud-Vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, mgr. Meulman. Onder de genoodigden merkten w. o. op mr. J, N. J. E. Heerkens Thijssen, den heer K. J. G. baron van Hardenbroek, burgemeester van Benne- broek, den gemeente-secretaris den heer Breg- man, verschillende doktoren, den kerk- en ar- menmeester en tal van parochianen. HAARLEMMERMEER ONGELUK OP DEN KRUISWEG. Terwijl hedenmorgen pl.m. 11 uur de heer H .uit Heemstede per motorrijwiel op de duo waarvan zijn verloofde, mej. K., was gezeten, op den kruisweg in Hoofddorp reed en bij de Emmalaan juist op het oogenblik dat er uit deze laan een vrachtauto kwam een ande ren kant uitkeek, had hij het-ongeluk, met de auto zoodanig in botsing te komen, dat hij ondersteboven sloeg. Hij kwam er met eenige lichte kwetsuren af, doch mej. K. die door den hevigen schok ook van den motor was geslagen, bloedde he vig uit een wond aan het achterhoofd. Een lid van E. H. B. O. was dadelijk ter plaatse om hulp te verleenen, terwijl dr. Nanninga uit Hoofddorp ook spoedig arriveerde en hersen schudding constateerde. Per gemeentelijke ziekenauto, werd mej. K. naar haar woning' in Heemstede overgebracht. GESTOORDE INBREKER. Bij den heer H. aan den IJweg werden de bewoners in den nacht in hun slaap ge stoord door het aanhoudend blaffen van den hond. Toen ze gingen kijken wat er gaande was, nam een man ijlings de vlucht. Bij onder zoek bleek dat de ongewenschte bezoeker reeds bezig was de stopverf van een ruit te verwijderen. PERSONALIA. Mej. I. van Leeuwen, onderwijzeres bij het openbaar onderwijs, wonende te Badhoevedorp alhier, gaat dit onderwijs met ingang van 1 September a.s. in verband met haar voor genomen huwelijk verlaten. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den Sloterweg werd Dinsdag een 6-jarig meisje, dat op het hooren van de signalen van een auto nog gauw den weg wilde overste ken, zoodanig door een spatbord geraakt, dat 't kwam te vallen en onder den wagen ge raakte. Het kind, dat gelukkig niet overreden werd, had een wond aan het hoofd bekomen en werd onder geneeskundige behandeling gesteld. De toestand van het meisje is naar omstandigheden bevredigend. Den chauf feur, die krachtig remde en nog een zwenk maakte, trof geen schuld. VINGER AFGEKNELD. De 19-jarige P. H. had Dinsdag op een erf aan den Hoofdweg, terwijl hij een motor stond schoon te maken, het ongeluk met zijn lin kerhand tusschen den ketting en een kamrad bekneld te raken, waardoor een vinger nage noeg geheel werd afgekneld. Hij werd in een ziekenhuis verbonden. DE WEGEN IN HAARLEMMERMEER. Aan asphalteering en bestrating f 600.000 uitgegeven. Eenigen tijd geleden hebben Hoofdingelan den van den Haarlemmermeerpolder op voor stel van Dijkgraaf en Heemraden goedge keurd een door den ingenieur van den Polder ontworpen plan tot asphalteering van eenige wegen en bestrating van den Ringdijk. De kosten van een en ander werden toen ge raamd op bijna f 600.000. De uitvoering van deze belangrijke werken werd direct met kracht ter hand genomen, successievelijk op gezette tijden vooi'tgezet en heeft thans vrijwel haar beslag gekregen. Met deze in veler belang tot stand ge brachte groote verbeteringen van het meer dan 150 K.M. lange wegennet in den Haar lemmermeerpolder en de ongeveer 75 K.M. lange Ringvaart is niet alleen het steeds drukker wordend openbaar verkeer ten zeerste gebaat, maar het zal bovendien voordeelen ook van geldelijken aard voor het land bouwbedrijf afwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, 14 v. N.-Orleans n. Rott. Delftdijk, Rott. n. Vanc. 16 te S. Fran cisco. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 16 te Los An- °e,lhradentes, Rott. n. Baltim. 15 te Norfolk. Boschdijk, Rott. n. N.-Orl. 14 te Tampico. Volendam (toer.reis) 17 v. Fjaerland. Maasdam, Rott. n. N.-York p. 16 Liz. Blommersdijk, 15 v. Rott. te N.-Orleans. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (t.) p. 17 Dungeness. Boschfont. (t.) 16 v. Tanger. Bloemfont. (u.) p. 16 B. Head. Springfont. (t.) te Lor. Marq. Boschfontein (t.) 17 v. Lissabon. Jagersfont. (u.) 17 te Pt. Natal. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (u.) 16 v. Belawan. P. Tello (u.) 15 van Belawan. Enggano (t.) pass. 16 Gibraltar. Joh. van Oldenbarneveld (u.) p. 16 Gibr. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (t.) 17 v. Madras. HOLL.—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (t.) 15 v. Manilla. Meerkerk (u.) 17 te Dairen. Grootekerk (t.) 17 van Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 17 v. Amst. n. W.-Afrika. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Orpheus, 17 v. Kopenh. te Odense. Bodegraven, Chili n. Amst. via Antw. 17 v. Liverpool. Theseus, 17 v. Danzig n. Kopenhag. Fauna, Venetië, n. Amst. p. 17 Dungeness. Achilles, 17 v. Rott. te Genua. Dido, Amst. n. Bord. 15, 50 m. O. v. Niton. Helder, Chili n. Amst. via L'pl. in<draadl. verb, met Land's End. Hermes, Rott. n. Algiers 15. 25 mijl Z. v. Niton. Colombia, 17 v. Hbg. te Amst. Mars. 17 v. Alexandrië n. Jaffa. Saturnus, 17 v. Rott. n. Volo. Telamon, Stamboul n. Antwerpen 17, 33 m. Z.W. v. Ouessant. Colombia, 17 v. Hbg. te Amst. Ajax, 16 van Napels n. Malaga. Alkmaar, Amst. n. Chili 14 van Curayao. Adriadne, 16 v. Bari n. Licata. Am'or a, 1'6 v. Oran n. Trapani. Boskoop, Amst. n. Chili 16 te Callao. Ganymedes, 16 v. Izmir n. Stamboul. Hebe, 17 v. Stettin te Amst. Odysseus, 16 v. Halmstad n. Amst. Telamon, Stamb. n. Antw. 16, 95 m. N. v. Finis terre. Amor, 14 v. West-Indië te N.-York. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (u.) 16 te Rio Jan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (u.) 16 van Belawan. Baloeran, Rott. n. Bermuda 14 v. Pta. Del- gada. Brastagi (t.) p. 16 K. del Armi. Buitenzorg (u.) 16 te Singap. Sitoebondo (u.) 17 Dover. Soekaboemi, 17 Bat. te Rott. Weltevreden (t.) 16 v. Singapore. Kedoe (t.) 16 v. Suez. K. Gede (t.) p. 17 Sagres. Indrapoera (t.) 18 (11 vrn.) te Marseille verw. ROTTERDAM- ZUID-A W.RIKA LIJN Alcyone, 16 v. Hbg. n. Rott. Alpherat 18 (5 n.m.) v. B. Ayres te Rott. verw. Alphacca (u.) 16 te Montevideo. (Is reeds in een deel eener vorige oplage geplaatst.) VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN RIPPERDA. DE UITSLAGEN. 3e afd. DeCeO 2—DeCeO 3 2—4 3e afd. Ripperda 3D.K.T. 1 50 2e afd. Kennemers 3V.S.V. 4 32 3e afd. E.H.S. 4—D.O.A. 1 1—2 2e afd. V.O.G. 1Kinheim 2 03 Eere-afd. Kennemers 2—V.S.V. 2 02 Onlusten te Mauritius nemen ernstige wending. PORT LOUIS, (Mauritius), 17 Augustus (Reuter). De politie en de troepen zijn ge mobiliseerd met het oog op de toenemende onrust over de stakingen op de suikerplan tages. In sommige gebieden zijn oproeren ont staan, Suikerriet werd in brand gestoken, tramlijnen werden vernield, terwijl veel fa brieken tot sluiting werden gedwongen. De politie heeft van de vuurwapenen ge bruik gemaakt om de stakers, die tot geweld waren overgegaan te bedwingen. Officieel besloten tot bouw van een vierden kruiser voor Ned.-Indië. Mededeeling in den Volksraad. BATAVIA, 17 Augustus (Aneta). In den Volksraad antwoordde de regeeringsgemach- tigde voor Marine heden in tweeden termijn; hij deelde mede, dat het opperbestuur thans officieel een beslissing heeft genomen in zake een vierden kruiser en verder materiaal. (Wij vernamen, dat op de begrooting 1938 gelden zullen worden aangevraagd voor dezen krui ser, benevens voor een torpedomotorboot). Vooralsnog moet worden aangenomen, dat de bouw van den nieuwen kruiser drie jaar zal duren. Verder deelde de regeeringsgemachtigde mede, dat. indien daartoe aanleiding bestaat, aan den Volksraad de uitslag van het onder zoek inzake de sabotage op de „De Ruyter" zal worden medegedeeld. Sabotage bij het Russische departe ment van Economische Zaken. MOSKOU, 17 Aug. (Reuter). Men deelt mede, dat een cel van Trotzkistische saboteurs en spionnen ontdekt is in de hoogste kringen van het departement van Economische zaken. Ivan Kraval, de chef der afdeeling voor Economische en Sociale statistieken, der Sov jet Unie is met andere ambtenaren gevangen genomen. De geheele staf van het Economisch instituut van Saratof is aangeklaagd wegens volksvijandige actie. De inbraak in bet ,,Rmgenll^is,, te Den Haag. Acrobaat en chauffeur staan terecht. Tegenstrijdige getuigenverklaringen. 's GRAVENHAGE, 17 Augustus. Voor de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. H. Haga, stonden vanmorgen terecht de 44-jarige acrobaat J. A. V. en de 26- jarige H.J.C.H., die verdacht worden de ge ruchtmakende inbraak in het „Ringenhuis" aan de Prinsenstraat, gepleegd te hebben, waarbij voor f 14000 aan gouden ringen, hor loges en andere sieraden werd buitge maakt. Naar men zich zal herinneren hebben de inbrekers in den nacht van 9 op 10 Mei zich tot den juwelierswinkel toegang verschaft door eerst met een looper in een onbewoond bovenhuis boven den winkel binnen te drin gen, Door een gat in het plafond te zagen, lieten zij zich daarop in den winkel zakken, en deze wijze van werken deed de Haagsche recherche in de richting van geroutineerde inbrekers zoeken. Op 21 Mei werd de acrobaat V. gearresteerd die men zeer geschikt achtte om een derge lijk karweitje te volvoeren en drie dagen later hield de politie den chauffeur H. aan. Door het Openbaar Ministerie waren negen getuigen, door de verdediging acht gedag vaard. De beide verdachten werden verdedigd door mr. M. N. Huygens te 's Gravenhage. Als eerste getuige werd gehoord de eigenaar van den juwelierswinkel, de heer P. Teerling, van wien wij het geheele vei'haal van de ont dekking van de inbraak weer te hooren krij gen. Op een vraag van den verdediger, ant woordde de heer T„ dat er op de bovenverdie ping van het „Ringenhuis" nog geen gordij nen hingen op het tijdstip van de inbraak. Rechercheur van der Vaart deelde vervol gens mede, dat hij de beide verdachten op 7 Mei, dus twee dagen voor de inbraak, in de buurt van het „Ringenhuis" heeft zien staan. Op den avond van de inbraak zelf zijn beide verdachten door de pensionhoudster mevrouw B .gezien, die juist een café in de nabijheid verliet, omdat het sluitingsuur aangebroken was. De chauffeur T,, die op 13 Mei beide ver dachten naar Amsterdam heeft gereden, heeft het pakje, dat zij bij zich hadden, op zij moe ten leggen, toen hij gereedschap noodig had voor het repareeren van een band. Voor de rechtbank verklaarde hij thans, dat het eerder mogelijk was, dat er papier in het pakje heeft gezeten, dan metaal. Een eerlijke verklaring gaf ook mej. de L., die het pakje voor verdachte H. bewaard heeft. President mr. Haga: „Voor de .politie hebt u gezegd, dat u het pakje hebt opengemaakt en er ringen in hebt gevonden". Getuige: „Ik werd zoo slecht behandeld en toen heb ik maar alles gezegd, wat ze wilden om naar huis te komen". President: „Dus u hebt het pakje niet open gemaakt?" Getuige: „Neen, Edelachtbare". Tenslotte werden nog eenigë getuigen ge hoord, die na de inbraak in een cafétje te Bodegraven een samenkomst hebben gehad met de verdachten om de gestolen voorwerpen aan den man te brengen, BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Augustus. Bevallen 14 Augustus: C. HaldermanSie raad, d.; 15 Augustus: A. BaasDekker, z.; 16 Augustus: A. V. M. M. Greuter—Eillebrecht, z.; P. L. Wester—Paschmann, d.; M. Span jaardLevy, z. Overleden 16 Augustus: W. Arnauci de Cal- lavon, 18 j., Siwartstraat; P. C. Diesch, 41 j., Prinsessekade.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7