Hb WEERBERICHT DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 HAAR L" E M'S D A G B Tl A D' 3 ,,Jan de Tippelaar'' in Haarlem. Groot deel van de wereld te voet afgelegd. Hierboven ziet men een afbeelding van „Jan de Tippelaar" uit Soest, bij vele wandelsport- liefhebbers welbekend. Hij heeft gedurende tien jaar een groot deel van de wereld te voet afgelegd en kwam daarbij in het bezit van niet minder dan 23000 handteekeningen. Bo vendien bezit hij 169 medailles, die hij bij ver schillende gelegenheden verdiend heeft en die tij op zijn borst draagt. Den laatsten tijd woonde hij in een zelfge maakt hutje op de heide bij Laag Soeren. Dit hutje is echter totaal onbewoonbaar geworden. Jan de Tippelaar is nu zestig jaar geworden. Ter gelegenheid daarvan is een comité ge vormd, dat hem een groot aantal prentbrief kaarten. voorzien van zijn portret, heeft ver strekt. Met den verkoop daarvan tracht hij in zijn levensonderhoud te voorzien en van het resteerende bedrag wil hij een woonwagen met een paardje koopen, wat al sinds eenigen tijd zijn hartewensch is. Hij is ook reeds dooi de Koninklijke familie welwillend ontvangen. Nu hoopt het comité, dat het Nederlandsche publiek zal willen meehelpen om dit ideaal te verwezenlijken door een prentbriefkaart van hem te koopen. Thans verblijft de eenvoudige heibewoner met zijn karakteristieken kop in Haarlem. We bevelen hem in de welwillend heid van onze lezers aan. GEDENKBOEK VAN DE „PIET HEIN". Met medewerking der technische com missie wordt een gedenkboek samengesteld van het prinselijk jacht de „Piet Hein". Na een voorwoord van mr. L. J. A. Trip, den voorzitter van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksge schenk, beschrijft Ernst Crone, voorzitter van de technische commissie, de tot stand- koming van het jacht. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN Brandstichting. Op 5 Augustus had zich voor brandstichting door onvoorzichtigheid een 18-jarige Duitsche dienstbode voor de rechtbank te verantwoor den. Zij had heete asch in een cartonnen doos gestort, welke zich in den kelder van een schoenwinkel, waar zij in betrekking was, be vond en in welken kelder houten stellingen met schoenen en ander licht brandbaar mate riaal aanwezig waren. Hierdoor was brand ontstaan, waardoor groote materieele schade was aangericht. Het meisje had er niet aan gedacht, dat de asch brand zou kunnen veroorzaken, evenmin als haar patroon. De officier had een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden geëischt, subsi diair een geldboete van f 20.De verdediger Mr. j. H. Junge, pleitte vrijspraak. De recht bank veroordeelde haar tot f 10.boete subs. 6 dagen hechtenis. Eveneens had zich voor brandstichting door schuld te verantwoorden een fabrikant, die oude kisten had verbrand in 'n buiten gebruik zijnden fabrieksschoorsteen op een binnen plaats achter den Burgwal. Doordat de schoor steen hevig trok, vlogen brandende stukjes hout de lucht in en kwamen terecht in twee perceelen aan den Burgwal, waar zij een be gin van brand veroorzaakten. De officier van justitie achtte roekeloosheid aanwezig en eischte een maand hechtenis. De rechtbank veroordeelde .tot i 100.boete subs. 30 dagen hechtenis. Dood door schuld. Een dame had. als bestuurster van een auto mobiel op den Rijksstraatweg bij de R.K. kerk in Haarlem-N. een wielrijder aangereden, die plotseling voor haar den weg overstak. De man raakte bewusteloos en overleed een paar dagen later. De officier van justitie was van oordeel, dat de wielrijder onvoorzichting was overgestoken, maar achtte toch schuld bij de dame aanwezig, omdat zij te snel had gereden en niet voldoende rechts had gehouden. Daar om eischte hij geen hechtenis maar f 60.— boete. Mi-. L. G. van Dam, de verdediger, achtte geen schuld aanwezig, maar weet het ongeluk geheel aan de onvoorzichtigheid van den wiel rijder, waarom hij vrijspraak pleitte. De rechtbank sprak verdachte vrij AGENDA H eden: DONDERDAG 19 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Gemeentelijke Concertzaal: H.O.V., 8e Volksconcert, o.l.v. Marinus Adam. Aanvang 8.15 uur Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroeders" met Stan Laurel en Oliver Hardy, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zoölogica", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Maria Stuart", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Pygmalion" met Lili Bouwmeester, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 20 AUGUSTUS. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds, nieuwe programma's. Droevig ongeval te Vijfhuizen. Knaapje in sloot geraakt en verdronken. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is het ruim anderhalf-jarig zoontje van den heer J. H. Hoogervorst, wonende aan den Spieringweg te Vijfhuizen, in een onbewaakt oogenbük in een sloot geraakt en verdronken. Het kind werd dadelijk door de moeder ver mist, doch toen het werd gevonden, was het reeds geheel bewusteloos. De door een lid van E.H.B.O. aangewende pogingen om de levens geesten op te wekken, mochten helaas niet meer baten, en de inmiddels ontboden genees heer, dr. N. uit Hoofddorp, kon slechts den dood constateeren. Haarlem's Tooneel. De plannen voor het nieuwe seizoen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van Haarlem's Tooneel dezer dagen het voor- loopig programma voor het aanstaande win terseizoen vastgesteld. De regie zal in dit seizoen in handen zijn van mevrouw J. Opdam. In studie zullen worden genomen: Kletspraatjes (Home Chat» van Noel Coward, De Spooktrein (The Ghost Train), van Arnold Ridley en Pygmalion van G. B. Shaw. De clubavonden zullen in dit seizoen weer worden gehouden iri het verbouwde hotel De Leeuwerik. Behalve bridge-, sjoelbak-, ping-pong- en andere competities zullen er ook gewone drives worden gehouden, waar voor per avond prijzen worden beschikbaar gesteld. De Kerst-Kien-avond wordt gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond. Wat het jaarlijksche Costuumfeest betreft, zag het bestuur zich voor een moeilijk pro bleem geplaatst, omdat het moeilijk bleek, na de Boerenbruiloft van 1936 en het feest aan boox-d van een mailstomer van 1937 een costuumfeest te organiseeren, waardoor de stijgende lijn kan woi-den voortgezet. Het bestuur prijst zih echter gelukkig in de ge legenheid te zijn. de traditie dezer costuum- feesten te bevestigen door het houden van een internationale Jamboree, waarop door verschillende contingenten intreessante „shows" gegeven zullen worden. De h. o. v. Een propaganda-concert. Zooals reeds in het kort werd gemeld zal de H.O.V. op Maandag 23 Augustus een pro- paganda-coixcért geven. De toegang tot dit concert is voor iedereen vrij; alleen de plaatsbespreking op Zaterdag 2il of Maandag 23 Augustus, van 10 tot 3 uur aan de Ge meentelijke Concertzaal, is verplicht. Gezien de ei-varing van verleden zomer, toen de Concertzaal uitverkocht was, ruim honderd menschen een plaats moesten vin den op het podium en eenige honderden reeds bij de plaatsbespreking teleurgesteld mies ten worden; belooft ook dit propaganda- concert een groot succes te worden. De diri gent Frits Schuurman heeft een aantrek kelijk en gevarieerd programma samenge steld en onzen oud-stadgenoot den gevier- den pianist Willem Andriessen bereid ge vonden als solist zijn welwillende médewer king te vei-leenen. Andriessen speelt het gaar ne gehoorde piano-concert van Grieg, het orkest zal dit solistisch optreden omlijsten met de uitvoering van Webers dramatische en virtuoze Freischütz-Ouverture, Smetana's populaire, melodieuze Symphonisch Ge dicht „De Moldau" en Beeuhoveix's Zexende Symphonie. Teneinde teleurstelling te - voorkomen wordt het publiek er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen, dat de plaatsbespreking voor di't extra-concert verplicht is en dat 's avonds aan de zaal geen plaatsen meer verkrijg baar zijn, zoodat zij die zich niet van een be sproken plaats hebben vei-zekerd, op den concertavond-zelf onlxerx'oeppelijk terugge wezen zullen moeten worden. BEGRAFENIS ALFRED BAUMANN. Op het kerkhof te Bazel vond Dinsdag in het bijzijn van honderden belangstellenden de begrafenis plaats van luitenant Alfred Bau- mann, die de vorige week door een noodlottig ongeval op Soesterberg den dood vond tezamen met den boordmecanicien Maan. Een vijftigtal zijner kameraden van de Zwit- sersche luchtmacht was ondanks het slechte regenweer in jacht- en verkennersvliegtuigen van het vliegveld Dubendorf naar Bazel ko men vliegen om de begrafenis bij te wonen. Gedurende de plechtigheid vloog een escadrille van vijf vliegtuigen over het kerkhof. Een eerewacht van vier jachtvliegers had naast de baar postgevat. Uit Nederland waren aanwezig de heeren Jacob Mees, president-commissaris van Kool hoven Vliegtuigen N.V. en mr. A. D. van Buuren. DE „VAN GALEN" OP WEG NAAR SJANGHAI. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. H.M. „Van Galen" is van Tarakan vertrokken op weg naar Sjanghai. KENNEMER KUNSTKRING. De Kennemer Kunstkring heeft Woensdag op den eersten clubavond in het nieuwe sei zoen afscheid genomen van twee harer leden, nl. mej. Fenna Kuipers, die binnenkort naar Pai'ijs en den heer P. C. Fax-ret Jentink. die naar Ned. Indië vertrekt. De voorzitter, de heer Langeveld. huldigde de scheidende le den, mej. Kuipers, ook voor haar activiteit in het bestuur en den heer Fai-ret Jentink voor wat hij deed in technisch opzicht. Uit erken telijkheid werd beiden leden een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. DE BAGGERMOLEN IN DE LEIDSCHE VAART. Een onzer lezei-s, een bewoner van de Leid- sche vaart, klaagt er over, dat de baggermolen die daar gedurende enkele dagen baggerwerk verricht, zooveel lawaai maakt, dat „elke gees telijke arbeid, zelfs in de achterkamer bij ge sloten ramen onmogelijk is". Wij hebben deze klacht overgebracht aan den directeur der Gemeentereiniging, die er op wees. dat deze molen reeds sinds 12 jaar werkt met een benzinemotor, die veel minder lawaai maakt dan de vroegere stoommachine Uiteraard zullen de explosies van de verbran dingsgassen steeds eenig lawaai maken, doch dit is bij den huidigen motor tot een minimum beperkt. Bovendien is het lawaai slechts van korten duur, aangezien de molen telkens na enkele, dagen weer versleept wordt. De Bilt voorspelt: Matigen, later afnemenden Noordweste lijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig vex-andering in temperatuur BAROMETERSTAND Hoogste 768.3 m.M. te Valentia. Laagste 753.6 m.M. te Skudesnaes De depressie bij Groenland is nog weinig verplaatst, een ondiep minimum trok over de Britsche eilanden en wordt door een vrij krachtige ontwikkeling van hooge drukking in het Zuidwesten en Westen gevolgd. Ook in Finland steeg de barometer. In Schotland valt nog eenige regen, na flinken regen in den nacht, overigexxs klaart het weer op de Brit sche eilanden op bij krachtige Westelijke tot Noordwestelijke winden. In Zuid-Scandinavië is ook veel regen gevallen en is opnieuw regen te wachten nu de ondiepe depressie daarheen trekt. Ook verder in Scandinavië is de lucht meest bedekt het gebied van fraai warm weer trok naar Finland. In Duitschland klaarde het weer op behoudens zeer lichten regen in het Westen. Frankrijk heeft opklarend weer in het Westen en zeer hooge temperatuur in het Zuidoosten. Ook in Zwitserland is het weer opgeklaard, ook op de hooge toppen waar de temperatuur omstreeks nul graden is. De aftrekkende depressie zal in onze omgeving weinig of geen regen brengen en daarna is xrieer dan 24 uur droog weer, zonder veel stijging van tempera tuur, te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.37 uur; n.m. 15.11 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweex-kazerne) Ged. Oude Gracht: 14141, De toestand in Spanje. Nationalistische opmarsch in het Noorden voortgezet. Rumoerige vergadering van het Catalaansclic kabinet. Radio Espana deelt mede. dat vol gens berichten uit het hoofdkwartier te Salamanca de troepen der natio- nalisten aan het front van Santander Barena hebberx bezet, een plaatsje, dat op 18 K.M. ten Noorden van Rei- nosa ligt en op 45 K.M. vaxi Santan- der.De zender voegde hieraan toe, dat 1700 militiesoldaten warexi overgeloo- pen xiaar de troepen van Franco. Uit Bordeaux wordt bericht, dat de Fransche consulaire agent te Santander dexx Franschen ambassadeur te St.- Jean de Luz een telegram heeft gezonden, waarin hij hem mededeelt, dat hij op grond van den toestand in de streek van Santander scheep is gegaan aan' boord van den trawler „Louisette", die zich, met de leden der Fransche en Belgische kolonie aan boord, benevens leden van het internationale Roode Kruis naar Bayonne begeeft. Om vijf uur Woensdagmiddag is het Cata- laansche parlement onder groote belangstel ling weer bijeengekomen. De socialisten hadden besloten geen deel te nemen aan de zitting, indien de tegenwoordige president Casanovas den voorzitterszetel zou bezetten. Casarxovas heeft niet gepresideerd, doch heeft in een door zijn plaatsvervanger voor gelezen brief verklaard, dat hij door een ge baar heeft willen vooi'komen, dat een politieke crisis zou ontstaan. Bij den aanvang der debatten heeft de so cialist Comorera Casanovas er van beschul digd verscheidene maanden in het buitenland te hebben verblijf gehouden exx op deze wijze in een bijzonder moeilijken tijd zijn post te hebben verlaten. Hij beschuldigt Casanovas er voorts van in December van het vorige jaar te hebben meegewerkt aan een politieke ma noeuvre, welke ten doel had het kabinet ten val te brengen. Casanovas ontkende vervolgens te hebben deelgenomen aan een politieke beweging. Hij verklaarde, dat zijn buitenlandsche reis niet om redenen van persoonlijke veiligheid was gemotiveerd, doch om redenen van politieke en openbare veiligheid. De socialisten drongen toen aan op de be noeming van een commissie van onderzoek om de zaak-Casaxxovas op te helderen. De kamer heeft het socialistische voor stel met 43 tegen 4 stemmen verworpen en heeft eveneens geweigerd het door den presi dent aangeboden ontslag to aanvaarden. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 9.04 7/8 Berlijn 72.93 3/4 Parijs 6.80 Vz Brussel 30.55 Zwitserland 41.65 New-York 1.81.3/16 Londen 9.04 9/16 Berlijn 72.93 3/4 Parijs 6.8012 Brussel 30.55Vz Zwitserland 41.65 Kopenhagen 40.35 Stockholm 46.60 Oslo 45.40 New-York 1.81 3/16 Praag 6.32 V2 Amsterdam, 12 uur. WEER GEEN VOORRANG VERLEEND. In den afgeloopen nacht te twaalf uur heeft op den hoek Gedempte Voldersgracht- Barrevoetestraat een aanrijding plaats ge had tusschen een vrachtauto en een perso nenauto, doordat de bestuurder van laatst genoemden wagen, die uit de Keizerstraat kwam, geen voorrang aan het verkeer van rechts gaf. Beide wagens werden beschadigd. Deze aanrijding is vermoedelijk gezien door een onbekend gebleven heer en dame. Aan hen wordt verzocht, zich aan het Politiebu reau Smedestraat te willen aanmelden, voor het verstrekken van inlichtingen. Crisisraad weer ingesteld. Maatregel van minister Steenberghe. De minister van Economische Zaken heeft besloten tot wederinstelling van den Crisis- raad, waarin onder zijn presidium zitting heb ben de secretaris-generaal van het departe ment van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. de directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, de direc teur-generaal vaxx den Landbouw, Ir. A. L. H. Roebx-oek, de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ix\ S. L. Louwes en de regeeringscommissaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meijer. Dze raad, welke een maal per week- verga dert. heeft ten doel het bespreken van de be langrijke aanhangige economische vraagstuk ken en in het bijzonder het coördineeren van de belangen van landbouw eenerzijds en han del en indixstrie anderzijds. Gelijk bekend, heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steen berghe bestaan. De gunstige ervarixxgen, des tijds opgedaan, hebben den minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. Remmen van electrischen trein waren in orde. Botsing op Centraal Station te Amsterdam aan fout te wijten? Het treinoxxgeluk op het Centraal Station te Amsterdam zou, naar de Tel. uit bevoegde spoorwegkringen verneemt, te wijten zijn aan een verkeerde bediening van de electri- sche remmen door het personeel. De remmen waren volkomen in orde en, aldus verzeker de men het blad. er is geen enkele reden om aan de veiligheid vaxx de electrische treinen te twijfelen. Nadere mededeelingen kon men op het oogenblik niet verstrekkexx. omdat een officieele enquête is ingesteld, waarvan het resultaat voorloopig nog niet bekend wordt Minister Weiter stelt zijn vacantie uit. In verband met de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Onze regeering houdt zich natuur lijk op de hoogte vaxx de gebeurte nissen in het Verre Oosten exx de ontwikkeling van dexx toestand al daar, evenals de Ned.-Indische re geering, hetgeen wel is gebleken uit de afzexxding van de Van Galen naar de Chineesche wateren. In verband met eexx en ander, heeft de minister van koloniën, de heer Weiter, zijxx vacantie voorloo pig xxitgesteld. Tusschen Dexx Haag en Buitenzorg bestaat geregeld contact evexxals met dexx Neder- landschen vertegenwoordiger te Sjanghai exx met de directie van de K.P.M. Dr. H. Colijn, die nog buitenslands ver toeft, wordt dagelijks van den gaxxg der ge beurtenissen op de hoogte gehouden. Politiemotor gekanteld. Twee Haagsche agenten gewond. Omstreeks vier uur Woensdagmiddag reed een motor met zijspan van de Haagsche po litie op het Jonckbloetplein, toen de bestuur der plotseling moest uitwijken voor een van rechts komenden motorrijder. Door de on verwachte manoeuvre kantelde de politie motor. De twee agenten werden tegen den grond gesmakt en ook de andere motorrij der kwam te vallen, omdat het hem niet mo gelijk was, den kantelenden politiemotor te ontwijken. De 30-jarige agent W. van D. kreeg een hersenschudding en een wonde aan het voorhoofd, de tweede agent, de 32-jarige C. A. P.. bekwam bloedende vei'wondingen aan het gelaat, terwijl de 43-jarige J. C. M.. even eens te 's-Gravenhage, met een gecompli ceerde onderbeenfractuur moest worden op genomen. De G. G. D. vei'bond de drie gewonden ter plaatse en vervoerde hen naar een zieken huis. De agent P. zal dit spoedig weer mogen verlaten, de beide andere gewonden blijven voorloopig in het ziekenhuis. Postzegels „zeldzaam'9 gemaakt. Valsche tandingen gefabriceerd. Er zijn verschillende redenen denkbaar waarom een postzegel zeldzaam wordt ge noemd. Een van deze redenen is, dat post zegels, die over het algemeen regelmatig ge tande raxxden bezitten, bij uitzondering wel eens onregelmatig getand zijn. Onregelmatig getande postzegels zijn voor philatelisten het neusje van den zalm, waarvoor zij gaarne veel geld betalen. Een man, die te Amsterdam regelmatig haxx- del drijft ixx postzegels en een geregeld bezoe ker van de postzegelmarkt is, vond, dat zeld zame postzegels wel wat al te zeldzaam waren. Dies vatte hij het plan op de liefhebbers te vex'blijden met zeldzame zegels van eigen fa brikaat. Hij nam daartoe enkele jubileum zegels. uitgegeven bij gelegenheid van het zil veren regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin exx ontdeed deze van de getaxxde randen. Daarna kxxipte hij met een schaar of waar schijnlijk met een ander ixxstrumentje een nieuwe onregelmatige tanding aan de post zegels, die op deze wijze plotseling zeldzaam waren geworden. De postzegels waren door de ondergane behandeling weliswaar wat kleiner geworden, maar dat viel niet op, zoolang men ze althans niet vergeleek met de niet gecou peerde zegels. Met zijn zeldzame zegels op zak wandelde de man naar de postzegelmarkt, wist er daar een liefhebber voor te vinden en hij kreeg er goed voor betaald. De kooper meende goede zaken te hebben gedaan, want ixx den winkel zijn zulke post zegels, als ze echt zijn, dikwijls vijftig gulden waard. Maar hij kwam al spoedig tot de ont dekking, dat er iets met het formaat der zegels niet in orde was. Hij keek de zegels op lettend na en kwam tot de conclusie, dat de zeldzaamheid van deze postzegels van geheel anderexx aax*d was, dan hij had vermoed. De zeldzaamheid der zegels school n.l. uitsluitend ixx het feit, dat er op een handige manier mee gekxxoeid was. De gedupeerde kooper riep de hulp der politie in. die ontdekte wat er met de postzegels was uitgevoerd. De vervalscher is daarop door de politie ge- ax"resteerd en in hechtenis genomen. Ernstig aulo-ongeval op den Slaperdijk. Kinderen steken spelend den weg over Hedenmiddag reed een bestelauto van de firma C. H. S. Heïlker. bestuurd door den 29-jarigen G. J. over den Slaperdijk, in de richting Santpoort. Even voor den Vergier- deweg staken twee kinderen, zonder op de naderende auto te letten, plotseling den weg over. De chauffeur remde onmiddellijk uit alle macht, en gooide het stxxur naar rechts om. Daardoor raaktexx de rechterwielen evenwel in dexx vrij diepen greppel langs den weg. De auto -begon te slingeren, kaxxtelde onx en kwam met den kop in de richting Spaarn- dam op de glooiing van den dijk terecht. De chauffeur, die door den schok uit de cabine geslingerd werd, bleek er het ergst aan toe te zijn. De maxx had eexx hersen schudding opgeloopen, en werd in bewuste- loozen toestand naar de Max'ia-Stichting vervoerd. Een der kindex-en, een zesjarig knaapje, was door de omzwaaiende auto gegrepen, en tegen den grond geslingerd. Het ventje bleek het linkerbovenbeen gebroken te hebbexx, en werd eveneens naar de Maria-Stichting overge bracht. Het meisje kwam met den schrik vrij. Volgens ooggetuigexx reed de auto met een snelheid van ten hoogste 30 K.M. De chauffeur treft dan ook geen schxxld. VLIEGONGELUK EISCHT TWEE DOODEN. Te Goochland in Virginia, Vex'eenigde Sta ten, is een militair vliegtuig, dat zich op weg evond naar Atlanta in Georgia, brandend neer gestort. De beide inzittenden kwamen om het leven. Portugal zegt diplomatieke betrekkingen met Tsjecho- Slowakije op. LISSABON, 19 Augustus (Havas). Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdagavond laat eexx nota gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de Portugee- sche regeering iedere diplomatieke betrek king met Tsjecho-Slowakije staakt. De Portugeesche gezant te Praag is gis teravond naar Weenen vertrokken. De ge zant van Tsjecho-Slowakije te Lissabon werd er van in kennis gesteld, dat hem nog ge durende den tijd, welke noodig is voor de voorbereiding van zijn vertrek, diplomatieke onschendbaarheid zal worden toegestaan om te voldoen aan de internationale regelen van hoffelijkheid. De Portugeesche regeering deelt in een commuxxiqué mede, dat het afbreken der di plomatieke betrekkingen met Tsjecho Slowa kije zijxx grond vindt in de weigering der wa penfabrieken Cesko Slovenska Zebrokjovka de groote bestelling machinegewerexx uit te voeren nadat de regeering van Tsjecho Slo wakije zich in de zaak gemengd had. Na de wisseling van vex'scheidexx nota's, waarbij Tsjecho Slowakije een ongerecht vaardigde Ixouding aannam, aldus het com muniqué heeft Portugal, begrijpende, dat de ware bedoeling van de houding van Tsjecho Slowakije voortspruit uit de inmengixxg en de pressie van een derde partij, besloten de di plomatieke betrekkingexx te verbreken. Het gezaxxschapspersoxxeel te Praag heeft opdracht ontvangen de stad te verlaten. De Italiaansche gezaxxt zal de Portugeesche be langen behartigeix. Norman Ebbutt moet vóór Zondag Duitschland verlaten. Britsch-Duitsche besprekingen hebben geen succes. De Britsche zaakgelastgde te Berlijn, Ogilvie Forbes, heeft een bezoek gebracht aan het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men veronderstelt, dat dit bezoek in verband staat met de Duitsche perscampagne tegen den correspondent van de Times te Berlijn en tegen een deel van de Britsche pers. Blijkens een later bericht hebben deze be sprekingen echter geen succes gehad. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft namelijk ver nomen dat aan Norman Ebbutt, hedexx is me degedeeld, dat hij vóór dexx aangekondigden termijn, dus voor Zoxxdag 22 Augustus, 24 uur, het Duitsche Rijksgebied moet verlaten. DE TORPEDEERING VAN DE CONDO DEA BASOLO. Het ministerie van Nationale verdediging heeft medegedeeld, dat volgens het rapport van den kapiteixx van de „Coxxdo dea Basolo" twee Italiaarxsche watervliegtuigen van het Savoia-type ixx den loop vaxx den twaalfden Augustus over het schip vlogen. Den volgenden dag bevonden zich zes Italiaansche oorlogsschepen ter hoogte van Kaap Bon ixx dezelfde waterexx als het Spaansche vaartuig. Kort daarna naderden twee. eveneens Italiaansche, sleepbooten de Condo Dea Basolo ter verkenning. Bij het vallen van de duisternis begaf zich een oorlogsschip naar het Spaansche schip en schoot er een torpedo op af. De „Condo Dea Basolo" bevond zich toen op 36 gradexx 10 min. Noorderbreedte en 12 graden 52 min. Oosterlengte en zonk. De Italiaansche aanvaller was een torpe doboot van zeer nieuw type met twee schoor- steeneix en twee dekken. (Havas) MARKT w EERICiTIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 30—80: oude kippen per K.G. 3038, oude hanen 4070, jonge hanen 30—90; jonge hanen per K.G. 52—60, N.H. Blauwen per K.G. 6573; jonge hennen 80—1.50; duiven per paar 30—34. tamme een den 1570; Ganzen 1.1.50; kalkoenen per K.G. 0.500.60 tamme konijnen 751.25; wilde konijnen 20—30; piepkuikens 20—30. Aanvoer 39.500. Eiermarkt. Witte eieren 3.753.85; gemengde eieren 3.854; bruine eieren 44.25; eendexxeieren 2.503.ganzexxeieren 56. Aanvoer 980.000, Handel zeer vlug. Veemarkt. Zeugen f 6&—f 90; Dr. zeugen f 85—f 120; schrammen f 23—f 28: biggen f 18—f 24; I zware varkens 27—30 ets. per pond; zouters 2529 ets. per pond; xxuehtere kalveren f 22 f 28. Handel: redelijk. j,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2