CEBUTOBUREAU LM, Rubriek voor Vragen IHLD -Vertelling DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 IT A ARE EM'S DAGBLAD 6 Klagende Zandvoorters. Over Post en Telefoon. Het bedrijf der P.T.T. bewijst herhaaldelijk, dat de leiders handelsgeest bezitten. Zij be seffen, dat Post, Telegraaf en Telefoon er zijn om het publiek te dienen en dat het bedrijf de beste financieele resultaten boekt indien al het mogelijke gedaan wordt om de sympa thie van de klanten te verwerven. Niet alleen door lage tarieven, maar ook door een voor treffelijke bediening. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat er voor het publiek niets meer te klagen is. Ook het streven naar bezuiniging wordt voortgezet en dat maakt, dat er in enkele gevallen toe standen ontstaan die beter voorkomen hadden kunnen worden. De Zandvoorters klagen bijvoorbeeld niet ten onrechte over den dienst op het Postkantoor: En behalve de Zandvoorters zelf en zeker niet minder! de badgasten. In de zomer maanden, als de bevolking van ZandVoort tij delijk met duizendtallen vermeerderd is kan men aan het Postkantoor de zaken niet af. Het gevolg is, dat voor de twee loketten lange rijen mopperende menschen staan. Dat men 10 of 12 minuten moet wachten om eindelijk aan de beurt te komen is geen zeldzaamheid. Klachten bij den directeur hebben geen ver betering gebracht, omdat de eenige oplossing is aanstelling van meer personeel in de drukke maanden en daarvoor moet de beslissing in den Haag genomen worden. Bovendien wordt betwijfeld of het tegenwoordige postkantoor wel voldoende ruimte biedt om voldoende lo ketten te openen. Vroeger had Zandvoort in het zomerseizoen een hulppostkantoor, maar het is om bezui nigingsredenen gesloten. Misschien zou ook de vestiging van ver schillende postagentschappen voldoende ver lichting van den dienst aan het postkantoor brengen. In elk geval zooals het nu is kan de toe stand niet blijven. Er moet verbetering komen, want het is ook in het nadeel van de gemeente als de badgasten met recht ontevreden zijn over den dienst der posterijen. Niet zelden hoort men onder het wachtende publiek opmerkingen als deze: wat baat het mij of ik nu een cent minder port op mijn brieven moet plakken als ik daartegenover een kwartier van mijn tijd moet opofferen om de eenvoudigste boodschap op het postkantoor te doen! Ook over den telefoondienst is men in Zandvoort ontevreden. Alle interlocale aanslui tingen moeten over het Haaflemsche kantoor loopen, maar het duurt soms lang eer men de Haarlemsche juffrouw aan het toestel heeft om het gewenschte gesprek op te geven. Dezer dagen heeft iemand daar 6 minuten voor noo- dig gehad. In de naaste toekomst krijgt Zandvoort ook wel de vol automatische telefoon, maar dat zal nog wel even duren. Zoolang de Zand voorters de Haarlemsche juffrouw noodig heb ben voor hun interlocale gesprekken, moet er voor gezorgd worden, dat er zooveel personeel is, dat vertragingen vermeden worden. EXAMENS. Bij de te Amsterdam gehouden examens der ..Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven; aangemeld en geslaagd 2. De dames L. Visker en M. Bossen. Stenografie Nederlandsch 130: aangemeld en geslaagd 3. De dames L. H. Kroon, C. Over- cneyer en E. W. Wallbrink. Stenografie Duitscb 100: aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. M Beun en C. Drees. Stenografie Fransch 100: aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. Broersma en J. v. Dam. Bij de examens der „Vereeniging van Leeraren" slaagden voor Handelscorrespon dentie „Duitsch"; de heer G. J. van Dam; voor Handelscorrespondentie „Engelsch": de heer G. J. van Dam en mej. J. Kolderie. Bij de examens van „Mercurius" slaagden voor Handelscorrespondentie „Duitsch": mej. P. E. M. Wage-maker; voor Handelscorrespon dentie „Engelsch": de heer P. A. Bos en mej. J. E. C. Zwitser. z Bij de gehouden examens van „L.I.T.E.H." slaagde voor Handelscorrespondentie Duitsch: de heer G. Mulder. Dit zijn allen leerlingen van Handelsinsti tuut „Baltussen" te Haarlem. De heer G. Wiertz, te Haarlem, is ge slaagd voor de akte Engelsch L.O. Mej. H. van Servellen. te Ae r den hout en de heer C. J. v. d. Coord, te B e- v e r w ij k slaagden voor Fransch L. O. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. A.V.R.O.- armbandje: Roose, Zomerkade 134. Broche: Top. Fuhrhopstraat 3. Melkbus: v. Straaten, Busken Huetstraat 11. Hondenhalsband: v. d. Sloot, Rijksstraatweg 193. Hondje: Timmer mans Lange Poellaan 11. Hond: Heinsbergen. Leidschestraat 107. Kinderjasje; v. d. Horst. Paul Krugerstraat 22. Lap stof: v. d. Linden, Pieter Kiesstraat 78. Padvindersmes in schede: v. d. Dool, Hagestraat 45. Portemonnaie met inhoud; Kuijper. Oranjestraat 94. Padvinders- riem met mes; v. d. Weijden, Pleiadenstraat 98. Gouden ring; Roeland, Balistraat 3 of 8. Riem met hondenpenning: Politiebureau Smedestraat. Dekzeil; Breed, Slachthuisstraat 40rd. PROGRAMMA. VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937. Progr. I. Hilversum H. Progr. n. Hilversum I. Progr. Hl. 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 11.20 Droitwich. 1.20 Ned. Brus sel. 2.20 Droitwich. 2.35 Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 Deutschlandsender. 4.05 Droitwich. 4.20 Keulen. 5.20 Pauze. 5.25 Parijs Radio, Pl.m. 11.00 Weenen. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional 5.20 Droitwich. 8.20 Londen Regional. 9.20 Droitwich. 10.20 Diver sen. 10.40 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen GramoioonplatencGncert. 1. Die Deutsche Nachtigall, Erna Sack. 2. New Moon, 2 deelen, Light Opera Company. 3. Der Postillon von Longjumeau, Jozeph Schmidt. 4. I've got. a feeling youre fouling. Connie Boswell. 5. Shir ley Temple Songs, 2 deelen, Henderson Twins. 6. Komm herab, O Madonna, Joseph Schmidt. 7. Der Ritter vom Steckenpferd, Orkest met Xylofoon. 8. Polo Spiel. Dajos Bela. 9. You are my lucky Star, Connie Boswell. 10. Vienna! Youp have stolen my Heart. Scott Wood's Band. 11. Away in Hawaii, Roy Fox. 12. One night in Napoli. Londen Piano Orkest. 13. A HillBilly round up, Roy Fox. 8.00—12.00 Diversen. Kiiidervereeuiging Bernliard". ,Priu De viering van den Koninginnedag. Het bestuur van de Kindervereeniging „Prins Bernhard", gevestigd te Haarlem-West (Leid- sche buurt) heeft het volgend voorloopig pro gramma opgemaakt; 's Morgens 7.30 uur reveille (muziekkorps zal nader bekend gemaakt worden). Van 1012 uur attractie voor de kinderen in de school Leidsche Plein. Des middags 2 uur: Kinderoptocht door de Leidschebuurt. Muziekkorps nader aan te wij zen. Na den optocht verschillende kinderspelen op het Leidsche Plein. Het is het bestuur tot heden nog niet ge lukt, eenige kermisvermakelijkheden op het Leidsche Plein te krijgen. EVANGELISCHE GEMEENTEN. Op het drietal, voor de benoeming van een predikant bij de Evangelische gemeente te Wormerveer komt als derde voor: ds. P. D. van der Togt. OPMERKINGEN VAN LEZERS. ONGEWENSCHTE TOESTAND IN DE ORANJEBOOMSTRAAT. Een lezer maakt ons opmerkzaam op een ongewenschten toestand in de Oranjeboom straat. Daar zijn verschillende huisjes ge sloopt en is een latbeschutting met prikkel draad geplaatst. Dit aldus omheinde stuk grond wordt nu door velen als „vuilnisbelt" gebruikt; zeer ten ongerief van de omwo nenden. Inzender vraagt de gemeente in te grijpen, de nog bestaande drie huisje ook te sloopen en aan de straat een behoorlijke breedte te geven, zooals die van de Waldeck Pyrmont- straat en de Eendrachtstraat. Met CEBUTO langs den Rijn Schitterende touringcars, erva ren reisleiders, betrouwbare chauffeurseneenuitgezochireis- programma. CEBUTO denkt om alles, zorgt voor alles. 2 dagen Düsseldcjrf 14.75 3 Eifel, Ahr, Rijn. 21.50 4 Rijn29.50 6 Rijn, Wiesbaden 45.00 Inlichtingen en Reisgids bij JAC, HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 164" TTTn (Adv. Ingez. Med.) GOUDEN ECHTPAAR. Den len September hopen D. H. v. Daalen en M. E. J. van Saarloos, wonend Lange La kenstraat 11, den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. N. V. DROSTE'S PENSIOENFONDS. Bij Droste's cacao en chocoladefabriek N.V. te Haarlem is eenige jaren geleden een pensioenfonds voor het personeel opgericht, waarvoor de premie betaald wordt door de directie en het personeel. Men deelt ons thans meae. dat de heer J. van Snippenburg, die den 65-jarigen leeftijd bereikt heeft, de eerste zal zijn die uit dit fonds pensioen zal ontvan gen HAAKL. AMATEUR-FOTOGRAFEN. Op den tweeden zomeravond van de Haar lemsche Amateur-Fotografen Vereeniging, die gehouden wordt op Donderdag 19 Augus tus a.s. des avonds te 8.15 uur, zal de voorzit ter der Vereeniging, de heer B. Schaap, een praatje houden bij een collectie foto's van het eerelid der Vereeniging, den heer A. P. W. van Dalsum, welke dien avond de wanden van het clublokaal der H. A. F. V. zullen sie ren. Het lokaal der „Haarlemsche" is gelegen Ged. Oude Gracht 104 en het bestuur der vereeniging zal gaarne belangstellenden in het werk der H. A. F. V. ontvangen, „Willemsplein" met „Evdokia" in aanvaring geweest. Het s.s. „Willemsplein" blijkt 50 mijl bui ten de Portugeesche kust ten Zuidwesten van Oporto in aanvaring te zijn geweest met het Grieksche stoomschip „Evdokia" (ex Sofia Theodoropoulos) van de reederij N. Andronicos en G. Sigalas te Piraeus. De Evdokia is evenals de Willemsplein bij de aanvaring ernstig beschadigd en is thans op weg naar Leixoes. REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv ingez. Med.) BRAND IN EEN HOUTOPSLAGPLAATS. Woensdagavond omstreeks elf uur is brand ontstaan in een opslagplaats van den triplex- en fineerhouthandel van de firma D. P. Brug man in de Nozemanstraat 14a te Rotterdam, Door krachtig ingrijpen heeft de brandweer in een half uur het vuur met zeven stralen op de waterleiding kunnen blusschen. De schade is niet aanzienlijk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en icoon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden icorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik ben vaste werkster en een halve dag per week in dienst. Heb ik hij vaeantie van mijn werkgeefster recht op loon? ANTWOORD: Ja. BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn zuster Is in betrekking als meisje voor dag en nacht. Haar mevrouw gaat 14 dagen met vaeantie, en vergeet haar kostgeld tc geven. Kan ze dit eischen? Tot wien moet zij zich dan 'wenden? ANTWOORD: Ja. zij moet zich wenden tot haar mevrouw, als zij teruggekeerd is. Bij -v gering tot betaling kan zij zich dan wenden tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansstraai 38, Haar lem, Dinsdagavond 7.30 uur. VRAAG: Ik ben kostganger en betaal f 10.- per week. Nu ga Ik met vaeantie. moet ik nu lcostgeld doorbetalen? (Er zijn geen afspraken gemaakt). ANTWOORD: Ja. doch ln mindering ma; daarop worden toegepast hetgeen aan kosten voo eten wordt uitgespaard. VRAAG: Kan een minderjarig persoon (20 jaar) trouwen zonder toestemming van zijn ouders of voogd? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Hoeveel kostgeld krijgt een dagmeisje, dat in betrekking is van 87 met volle kost? ANTWOORD: f 0.75. PLANTEN. VRAAG: Mijn begonia, die vol knoppen zit, krijgt eiken dag water, maar de knoppen vallen af voordat ze open zijn. Weet U daar de oorzaak van? De plant heeft licht genoeg, maar staat niet voor het raam als de zon schijnt. ANTWOORD: Aan het aan ons gezonden bloempje kunnen wij niets bespeuren, dat zou kunnen wijzen op een ziekte, dus er moet iets aan de behandeling mankeeren. De mogelijkheid bestaat, dat de plant wel licht krijgt, doch on voldoende, ten tweede is het heel goed mogelijk, dat u de plant wel water gegeven heeft doch te weinig. Vooral de laatste dagen is de lucht erg droog. Zet de plant met de pot eenige minuten in een bak met water, b.v. 2 a 3 maal per week, dit hangt af van het weer. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ik een pitriet wieg weer geheel wit maken? ANTWOORD: Met sterk zeepsop goed afboe- nen, daarna met warm water afspoelen en dan goed inpoeieren met bloem van zwavel. Buiten laten drogen, waarna de poeder weer verwijderd kan worden. DIVERSEN. VRAAG: Kan men ln Bergen van Zaterdag tot Maandag kampeeren? Waar ligt het terreinWat zijn de kosten? Moet vooruit vergunning vraagd worden? ANTWOORD: 's Nachts kampeeren wordt te Illusie. E logeerden in Villa Mari, zij en haar zuster Coba. Ze hadden het er goed, heel goed; hun kamer had een prachtig uitzicht over de hellingen, met in de verte de donkere bosschen, die zich uren ver uitstrekten en waarin men lange, verre wandelingen kon maken. Het was ook gezellig in Villa Mari. Des avonds na het avondeten, verzamelden de meeste gasten zich in den salon, er werd piano gespeeld, gekaart, gebabbeld en ge lachen. De twee zusters, eerst wat verlegen en onwennig, sloten zich toch spoedig aan en vormden een rustpunt in het drukke en vroolijke troepje. De ouderen hadden een apart kringetje, en amuseerden zich ook uit stekend. Coba, ouwelijk meisje, wat hoekig en on elegant. kon niet gansch en al meedoen, al deed ze haar best voorkomend te zijn en mee te babelen over dingen, die haar niet raak ten en waar ze geen verstand van had. Ze was analyste en knap in haar vak. Maar wer kelijk zelfvertrouwen had ze niet. De jongere zuster. Annie, een bleek vriendelijk meisje, met hart en ziel onderwijzeres op de dorps school, toch wat verlegen en overgevoelig van aard, paste zich wonderwel aan in deze sfeer van vroolijke vacantiegangers. De bui tenlucht tintte haar wangen met een zacht- bruin waasje en haar oogen kregen een levendige, blijde glans. Ze waren een dag of tien in Villa Mari, toen hij kwam, Mr Harry Baanders, jurist, jongste advocaat op een bekend groot kan toor in de hoofdstad. Op een avond, aan het souper, kwam hij aan een tafeltje zitten dichtbij de twee zusters: een knappe, sterke jonge man met tintelende, bruine oogen. Een aanwinst voor het geheele gezelschap. In derdaad. dat was hij. Het bleek, dat de jonge jurist uitstekend piano speelde, al liet hij dat ook graag aan anderen over om te dansen: hij kende alle denkbare kaartspelletjes, kon grappige verhalen doen en was daarbij noch onbescheiden, noch te luidruchtig. Er waren een paar aardige knappe meisjes onder de pensiongasten, maar 't was of Harry zich aangetrokken voelde tot de rustige beschei den zusjes: hij koos dikwijls zijn plaats naast haar en danste telkens met Annie. En hij praatte met haar. Hij vertelde van zijn leven in de groote stad, van zijn studietijd, ook van zijn jeugd en zijn ouders. En Annie overwon haar verlegenheid, zïi ook vertelde van hun rustige leventje in 't dorp. van haar werk en haar liefhebberijen. En Harry vroeg naar alles over 't dorp en 't bleek dat hij de doktersfamilie goed kende en den zoon van den notaris; en ook een tuin-architect. die even buiten de kom woonde, aan den groo- ten weg naar E. En dat alles schiep vertrou wen en ook vertrouwelijkheid en in Annie's schuchter meisieshart begon een teere vreemde blijheid op te bloeien. Soms bloosde ze diep als Harry's hand de hare raakte, als ze plotseling zijn stem hoorde, en dan moest ze zich inspannen gewoon hartelijk en nuch ter vriendschappelijk te blijven. Coba, aan wie alle emoties, zoo ook de liefde, voorbijgegaan waren, sloeg haar zus ter met lichte onrust gade, ze kon het ge voel niet van zich afzetten, dat deze jongen te brillant was voor hun kleine leventje, te charmant en te veeleischend. Op een avond gebeurde het als vanzelf, dat zij er over begonnen te praten. En op dat oogenblik werd Annie zich haar verliefd heid bewust, met diepe vreugd en in-blij ver trouwen. Coba's bezwaren deerden haar niet, maakten haar verliefdheid integendeel nog grooter, als zag ze Harry nu eerst met al zijn aantrekkelijke eigenschappen' als in een etalage uitgestald, om zich heen. De blijde vacantiedagen volgden elkaar op in snelle vaart. Harry .zocht Annie's ge zelschap, was vriendelijk en voorkomend te gen Coba. maakte, dat het hen aan niets ont brak in 't pension. Er werden groote fiets tochten ondernomen, lange, heerlijke wan delingen gemaakt, er werd gezwommen en geluierd in 't zonnebad. En dan waren er de avonden, licht en zoel, en vol onbezorgde levensvreugd. Op een van deze avonden gebeurde het, dat Annie en Harry tegelijk de openslaande deuren van den salon uitliepen, tegelijk den weg overstaken en toen samen het bosch te genover Villa Mari inwandelden. Of het ex pres of toevallig was, wisten ze geen van beiden. Maar, prettig vonden ze het beiden wel en stil genietend liepen ze naast elkander voort. Ze zwegen meest, af en toe maakte een van hen een korte opmerking, tot ze op een open plek kwamen, waar ze een prachtig uit zicht hadden over het landschap, terwijl hun gedachten bij de ander waren. Toen begon Harry te spreken. Al bij het eerste woord trilde in Annie de verwachting, voelde ze een lichte duizeling. Hij stond nu vlak naast haar en keek vriendelijk smee- kend op haar neer. ..Annie, ik moet je Iets vragen. Het is een beetje moeilijk voor me er over te beginnen, maar we zijn zulke goede vrienden gewor denwe kennen elkaar eigenlijk al zoo goed, ondanks den korten tijddat vind jij toch ook. hè?" ..Ja", zei Annie zacht, even slikkend. „Zie je, toen ik jou en Coba ontmoette, had ik een erg moeilijken tijd achter den rug. maar voelde me direct tot jullie aange trokken, ik was erg blij met de kennisma king". Hier glimlachte Annie. En in haar oogen blonk vreugde en ontroering. .Annie, ik zou graag willen weten, hoe je over me denkt. Voor wat voor soort man houd je me. hoe denk je, dat ik ben?" Een stf'te viel. Annie's antwoord kwam moeilijk. „Hoe bedoel jewaarom vraag je dat?" „Dat wil ik weten. Ik vind jou zoo'n lief betrouwbaar meisjewaarlijk, je moet me helpen!" Hij greep haar beide handen en keek haar in de oogen. Annie voelde, hoe de ontroering haar het spreken moeilijk maakte. Maar ze keek hem in de oogen. en zei: .Harry, je weet het al. je moet het ge voeld hebben, dat ik ook van jou houd. Ik ben zoo blij Toen gebeurde er Iets vreemds. Bruusk liet hij haar handen los, deed een stap achteruit. Ontsteld zei hij„Neen, dat meen je niet, dat bedoel ik niet. Anniedat is 't niet...." Annie's oogen trilden even. Het bloed trok weg uit haar gezicht, roerloos stond ze en sloeg de oogen neer. Ze had zich vergist, hij hield niet van haar, hij vond haar alleen „lief en betrouwbaar", en zij had zich verra den. Ze voelde zich vernederd, vol verdriet en schaamte, hulpeloos draaide ze zich om en sloeg de handen voor 't gezicht, 't Liefst zou ze zich voorover in de hei laten vallen en 't uitsnikken, en zich dan ergens verstoppen, ver van hem vandaan. Toen kwam zijn stem: „Annie, kind, als ik dat geweten had, toe, doe niet zoo wanhopig. Ik ben 't niet waard. Luister naar me, ik zal je vertellen, wat ik je wilde vragen". Hij streelde zacht haar bruine krullerige haar. „Ik ben een ellendeling, had er geen idee van dat je op die manier om me gaf. Je bent zoo'n verstandig kind, toe Annie, luister naar me". Ze stond doodstil, af en toe huiverde ze even of ze 't koud had. maar ze keek niet op. En toen hoorde ze Harry's biecht. Hij had al verteld, dat hij den dokter uit haar dorp goed kende, maar eigenlijk kende hij de jongste dochter des huizes. Elsa, 't beste. Of Annie haar graag mocht? Ze knikte stom: ja, Elsa van den dokter, die was het dus! Een flink, knap meisje van 18 jaar, vroolijk en overmoedig, overal graag gezien. En weer welde schaamte in haar op. dat ze met haar liefde te koop had geloopen. dat ze zoo ontzettend dom geweest was te denken, dat een man als Harry Baanders iets om haar zou geven. Ja. hij hield van Elsa. en ze zouden zich verloven. Maar toen was er een misverstand gerezen. Elsa had afschuwlijke. maar on ware dingen over hem gehoord, toch geloofde ze hem niet, en ze had allen omgang verbro ken. Direct begreep Annie. wat hij van haar wilde. Ze moest bij Elsa pleiten voor hem, ze moest haar vertellen, hoe lief en char mant Harry toch was, en dat ze met hem zeker gelukkig zou worden. In Annie's bin nenste werd een felle strijd gevoerd! Ze voel de zich bedrogen, tekort gedaan en ze was zich tegelijk scherp bewust van haar liefde, en haar verlangen naar Harry. Maar ook be greep ze. dat hij eigenlijk geen schuld had. hij had niets gedaan of gezegd, wat haar illusies kon versterken: ze was verblind ge weest door haar eigen gevoelens. Haperend bracht ze er uit: „Zul je nooitaan een ander zeggen... dat ik...." Harry greep haar hand. En toen hij haar verzekerde, dat nooit iemand het zou weten, en haar vergeving vroeg voor het verdriet, dat hij haar onbewust veroorzaakt had, vond ze zich zelf terug en beloofde zijn voorspraak bij Elsa te zijn. Toen trok Harry, haar arm dooi de zijne, en hij sprak, terwijl ze langzaam naar het pension terug liepen, over de diepe vriendschap, die nu bezig was te groeien tus schen hen beiden en die later tusschen hen drieën zou voortbestaan. En naast het schrijnende verdriet welde een zachte vreugd in Annie op om dit samen vertrouwelijk loo pen in dezen zomeravond, en om de nabij heid van den man, dien ze lief had. M. S. v. G. Bergen niet toegestaan. Wel van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. De vergunning daarvoor moet schriftelijk worden aangevraagd bij B. en W„ ten Raadhuize en kost f 0.50; U kunt daarvoor dan wel eenige weken kampeeren, maar alleen over VRAAG: Op welke dagen en uren ls het Kon. Paleis, het Vredespaleis, de Gevangenpoort en het panorama Mesdag te bezichtigen? Te Den Haag. ANTWOORD: Het Koninklijk paleis aan het Noordeinde is dagelijks te bezichtigen, wanneer de Kon. Familie niet aanwezig is. Geopend van 1 Mei1 October van 9 tot 17 uur, van 1 Oct.1 Mei van 1015 uur. Op Zon- en Feestdagen geen toegang. Het Vredespaleis is ter bezichtiging opengesteld op werkdagen en op den eersten en derden Zon dag der maand van 1416 uur. De Gevangen poort is geopend op werkdagen van 1 April1 Nov. van 1017 uur, van 1 Nov.16 Febr. van 1015 uur, van 16 Febr.1 April van 1016 uur. Op Zon- en feestdaen van 13 uur af ge opend. Nieuwjaarsdag gesloten. Het panorama Mesdag (niet te verwarren met museum Mesdag), Zeestraat 65b, geopend op werkd. van 1 Maart 1 April van 1016 uur, van 1 April1 Oct. van 1017 uur. van 1 Oct1 Nov. 1016 uur, van 1 Nov.1 Maart 1015 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur. VRAAG: Wat heeft men voor papieren noodig om per motor naar België te gaan? ANTWOORD: Een doaunekaarL Aanvragen aan den A. N. XV. B. te Amsterdam of Den Haag. Niet-leden van dien bond moeten veertig cent be talen. VRAAG: Wanneer is het Rijksmuseum ge opend, wanneer het paleis op den Dam? Kosten? ANTWOORD: 1. 1 April1 October, geopend 105 uur. Kosten f 0.25. Woensdag, Za.terdag. Zondag f 0.10. 2. 1 April30 September: 94 uur. Ivost*a f 0.25. VRAAG1. Waar zijn binnen een cirkel -■•ift 35 K.M. nog vrije of particuliere kampeerpIkJt- sen? Kosten? 2. Moeten daar ook voor ongetrou den twee tenten zijn? ANTWOORD: a. Aan het Bloemendaalsche strand, eig. Ned. Staat, huurder Gem. Bloemen- daal. Kampgeld f 2.per keer. Aanmelden poli tiepost Zeeweg, Bloemendaal. b. IJmuiden, terrein gelegen tusschen de duinen. Aanm. bij politiepost, Ingang terrein, kampgeld f 0.20 p. p. per week. c. Zandvoort. Op het strand ter hoogte van Bodega Driehuis. Aanm. kampeerterrein kiosk politie. Kampeergeld f 0.50 p. dag en nacht. 2, J a. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In do onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Jamboree en oorlog. Geachte redactie, Wij hebben in onze mooie omgeving pl.m. 30.000 menschen van allerlei nationaliteiten bijeen gezien. Vele menschen zullen in dit bijeenkomen veel moois hebben gevonden. Immers, hierin was een schoon doel: een in ternationale verbroedering der menschheid, het leeren kennen van elkanders cultuur, zeden, gewoonten enz. Ik hoop dat die dagen veel goeds hebben bewerkt ten opzichte van den gemeenschapszin, die uiteindelijk het doel en wezen is van de groot padvinders organisatie. Hoe heerlijk was het te zien, die verschei denheid van broeders in één verwants- en broederschapsharmonie. Ja! Baden Powell u hebt op uw ouden dag, daar als een vader gestaan, aan het hoofd van velen uwer volgelingen, die naar deze lage gewesten waren getogen. Hoe groot moet uwe gemoedsaandoening geweest zijn; toen u uw laatste „vaarwel" tot hen sprak. Hoe trilde immers uw stem van bewogen heid, van heiligen ernst en liefde toen u sprak over den vrede der wereld. Het heeft mij goed gedaan, en duizenden met mij. O! mocht deze vredesuiting doordringen tot de millioenen menschen van alle natiën, die naar uwe woorden hebben kunnen luiste ren door de radio. En zoo zij deze dan al niet konden vernemen, dat zij dan die woorden mogen vernemen, van hen. uw broeders, die de leiders persoonlijk hebben hooren en zien spreken op de velden van Vogelenzang, dat op ééns. een wereldbekendheid heeft verwor ven door de Jamboree. O, hoe waardeeren wij dit alles, als iets grootsch. iets schoons, iets buitengewoons die verbroedering, dat samenzijn, dat samen gaan. En toch! Iets zou ik er aan toe willen voegen: iets mankeerde er toch nog aan. Ik weet het, éénmaal zal de evolutie ook dat nog eens brengen. Éénmaal zal toch de mooie kroon nog wor den gezet op het streven van de wereld broederschap. Alles kan niet tegelijk volko men zijn, dat weet ik. Maar zoo lang de broe derschap er nog niet van overtuigd gemaakt wordt „dat de rnac^t van het geld niet wordt teniet gedaan", zal nooit het werkelijke kampvuur van den vrede kunnen branden. Wanneer wij de wereld, werkelijk den vrede willen brengen, dan zal het economisch stel sel zóó moeten worden geregeld, dat ook hierin de ware broederschap tot uiting komt. Dan pas, zal de oorlog tot het verleden be- hooren, want de geldduivel moet bezworen worden, tot heil en zegen der menschheid in zijn geheel. Oorlog aan den oorlog, door het kapitalistisch stelsel te vernietigen, dat zal de kroon zetten op de mooiste aller instellingen, op de volmaakte Jamboree. Dat dit spoedig zoo moge zijn! S. STAM. Overtonstraat 6, Haarlem-N. Haarlem, 15 Aug. 1937.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6