IJMUIDEN VELSEN SANTPOORT BEVERWIJK ZANDVOORT HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER VOOR DEN KANTONRECHTER BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 HXAEL'EM'S DAGBEAD 9 Met een zeilkotter naar Amerika. En dan naar Zuid-Afrika, Indië en Australië. De .Holland" in IJmuiden. Het menschenras bestaat uit tweeërlei na turen: hokvaste en reislustige. Eerstgenoemde categorie vormt gelukkig de meerderheid. Want stel u eens voor als we eens allemaal een kotter gingen köopen en op een goeden dag in IJmui den het zeil heschen om naar Zuid-Amerika te zeilen. Dan zou er van de wereld niet veel terecht komen. Al zou het niet kwaad zijn, als bepaalde lieden eens een grooten zeiltocht gingen ondernemen. Maar is het gelukkig, dat de hokvasten de meerderheid vormen, gelukkig is het ook dat er nog menschen zijn als de heer J. G. Kuijt, die thans met een zeilkotter in IJmuiden ligt, om binnenkort een groote reis te gaan onder nemen. Ook zulke naturen heeft de wereld noodig, naturen wien het zwerversbloed snel door de aderen vloeit. Want het is niet het minst aan deze ramblers te danken, dat wij nu kunnen genieten van een kopje koffie, een pijp tabak, een „blommige" aardappel of van zooveel andere dingen, die van ver-af komen en dus lekker zijn. De heer Kuijt, die met zijn zeilkotter met hulpmotor aan den steiger van de Alkmaar Packet voorloopig nog op een veilig plekje ligt, heeft groote plannen. Slechts in gezelschap van den heer D. Hofman, evenals hij afkom stig van Zaandijk zal hij, naar hij ons vertelde, met zijn scheepje, de „Holland" naar Monte video varen waar hij een broer denkt te bezoe ken, dien hij in 27 jaar niet gezien heeft. Van Zuid-Amerika gaat het weer den Oceaan over, naar Zuid-Afrika en dan maar verder: Indië, Australië De heer Kuijt vertelde ons nog, dat hij ge durende een kleine dertig jaren alle mogelijke en onmogelijke zeeën bevaren heeft, zoodat hij heel goed weet. wat een reis naar Zuid-Ame rika met zulk een klein scheepje beteekent. „Als de tocht niet slaagt" aldus de heer Kuijt „dan ligt het niet aan den kotter, maar aan ons". Waaruit blijkt, welk een groot ver trouwen de heer Kuijt in zijn scheepje stelt. De kotter is 12 M. lang en is gebouwd op de werf van den bekenden Zweedschen scheeps bouwer Ofvoljen, die ook het Noordpoolschip de Fr am bouwde. De volgende week hoopt de heer Kuijt naar Montevideo te kunnen vertrekken. BESOMMINGEN. Trawlers: manden Silvain IJM 116 580 f 2420 Timor IJM 491 405 f 1830 Dolfijn IJM 103 45 f 1620 Bloemendaal IJM 71 500 f 2650 Condor IJM 72 70 f 1590 En Avant IJM 8 815 f 1370 Holland III IJM 179 90 f 1450 Zwarte Zee IJM 94 400 f 1760 Grotius IJM 85 300 f 1660 Maria van Hattum IJM 1 1200 Kotter: M. D. 522 f820. Loggers: KW 159 f1310; KW 86 f 1010. (Nadruk verboden.) Een Visseïierijmiiseiim Wij hebben reeds gemeld, dat het bestuur van de vereeniging IJmuiden's Bloei besloten heeft een visscherijmuseum op te richten, om ai dus onze plaats met een aantrekkelijkheid te verrijken. Het bestuur heeft hiervoor de moreele medewerking van het gemeentebestuur verkregen en mag daarvoor gebruiken het lokaal naast het verkeershuis in de voormalige openbare school aan het Willemsplein. Een museum ontstaat natuurlijk eerst lang zamerhand en kan men niet openen gelijk een winkel. Daarom doet het bestuur van IJmui- den's Bloei een beroep op de ingezetenen, om Ibij de totstandkoming van het museum behulp zaam te zijn. Reeds mochten de eerste voor werpen voor het museum een plaatsje vinden in het verkeershuis. Dit zijn- een miniatuur- trawlnet en een triplex bord met geconserveer de schelp- en schaaldieren, terwijl van de N.V. Vischhandel v.h. Glastra en Co. een stoom trawlermodel in vitrine in bruikleen werd ont vangen. Er zijn reeds verschillende toezeggingen ontvan gen van trawlervisschers voor bijzondere vis- schen en schaaldieren uit de diepten der zee. die dan op sterk water zullen worden gezet en zoo hoopt men op de medewerking' van velen. Want er zijn zeker genoeg curiositeiten, die de zee heeft opgeleverd en die hier en daar worden bewaard, welke een plaatsje in het museum zouden kunnen vinden. Zoo zijn er ook tal van scheepsmodellen van stoomtreilers, loggers, sleepbooten enz., die in het museum een fraaie afdeeling zouden vormen en die wel in de eer ste plaats noodig zijn. Maar ook afbeeldingen van de Visschërshaven en alles, wat op de vis scherij betrekking heeft, zijn welkom, gelijk ook fraaie en bijzondere schelpen gaarne zul len worden aanvaard. Waar IJmuiden en het visscherij bedrijf zoo nauw met elkaar verbonden zijn, zal het be stuur zeker ook merkwaardigheden, betrekking hebbende op de geschiedenis van de plaats, gaarne een plaatsje geven. Voor de jeugd vooral, dus ook voor de vele schoolkinderen, die IJmuiden in den zomer be zoeken, zal het museum een attractie te meer zijn. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van IJmuiden's Bloei, dat het museum bij den aan vang van het volgend seizoen, dus in de maand Mei, zal kunnen worden geopend. Steeds meer trawlers in de vaart. In hoofdzaak kustbooten. Het aantal in de vaart zijnde trawlers breidt zich voortdurend uit, waardoor het aantal booten, dat de gewone visscherij op de Noordzee of de Westkust uitoefent, vrijwel op peil blijft, ondanks dat er een veertiental op de haring vischt. Het zijn thans wel in hoofdzaak kustbooten, die weer in de vaart worden gebracht, waar aan de goede besommingen, die dit type door de hooge prijzen van tong en tarbot maakt, wel niet vreemd zullen zijn. In de vaart gaan (of zijn gegaan) de Julie Streiff IJM 139, de Irene IJM 89, de Reiger IJM 106, de Johanna IJM 107, de Olympia IJM 111 en de Zeeleeuw IJM 29. Verder wordt gewerkt op de Inie IJM 5, Olga IJM 20 en West-land IJM 232, alle booten, die feitelijk reeds tot de afgedankte behooren. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt. Sumatra IJM 253. Vangst: 300 m. diversen, benevens 300 st. stijve kabeljauw. Dirkje RO 53. Vangst. 1000 m. haring, 25 m. diversen, 18 kantjes steurharing. MARKTPRIJZEN van Donderdag 19 Augustus. Tarbot per K.G. f 1—f 0.74 Griet per 50 K.G. f 35—f 16 Tongen per K.G. f 1.50f 1.10 Zetschol per 50 K.G. f 30f 25 Kleine schol per 50 K.G. f 23—f 4.30 Bot per .50 K.G. f 14 Schar per 50 K.G. f 4.30—f 3.60 Groote sehelvisch per 50 K.G. f 34f 25 Middelschelvisch per 50 K.G. f 24-—f 20 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 10.— Kleine sehelvisch per 50 K.G. f 11-f 2.40 Kabeljauw per 125 K.G. f 54r-f 26 Groote gullen per 50 K.G. f 12.50—f 9 Kleine gullen per 50 K.G. f 7.50-f 2.80 Wijting per 50 K.G. f 2.60—f 1.40 Makreel per 50 K.G. f 13—f 7.70 Leng per stuk f 1.70f 1.40 Koolvisch per stuk f 0.30f 0.18 Versche haring per kist f 3.20f 1.25 (Nadruk verboden.) Drukte aan de papierfabriek. Houtlossing in twee-ploegendienst. De geweldige houtaanvoer van den laatsten tijd en de aanvoer van groote hoeveelheden hout, die in de komende weken te wachten zijn, maken het noodzakelijk, dat de hout lossing van' Vrijdag a.s. af zal geschieden in twee-ploegen-dienst. Hiertoe zal na het reeds groote aantal losse seizoenarbeiders wederom een vijftigtal losse arbeiders te werk worden gesteld. Ook in de papier fabricatie zelf is het bui tengewoon druk, doch deze geschiedt met het gewone personeel. Hoewel de nieuwe papiermachine No. 18, welke per dag ongeveer 100 ton papier kan fa- briceeren. op volle kracht draait, is het niet mogelijk aan alle orders ten volle te voldoen, zoödat 31 Augustus a.s. de papierfabriek op volle sterkte zal doorwerken om den achter stand, welke reeds is ontstaan zooveel moge lijk te kunnen beperken. CONCERT. Ondanks het feit, dat er Maandag j.l. ook reeds een concert gegeven was in de muziek- nis, was de belangstelling voor het concert, dat de Haarlemsche harmonie „Apollo" gister avond gaf, ook weer zeer groot. De Haarlem mers voerden een gevarieerd programma uit, dat zeer in den smaak viel. AANRIJDING OP DEN KRUIDBERGERWEG. Op den Kruidbergerweg heeft Woensdag middag omstreeks 3 uur een aanrijding plaats gehad tusschen een auto uit Rijnsburg en een driewielig motorrijtuig, bestuurd door een inwoner van Heemskerk. Laatstgenoemde werd door de aanrijding licht gewond, auto en driewieler werden licht beschadigd. DE INBRAAK IN DE HARDDRAVERSLAAN. De bewoonster van de woning aan de Harddraverslaan waar zooals wij reeds heb ben gemeld in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken, heeft alsnog bij de politie aangegeven, dat zij een rijwielmerk vermist, dat vermoedelijk ook door den in breker is medegenomen. Voorts heeft een bewoonster van de Wüste laan aangifte gedaan van vermissing van een rijwielmerk uit haar woning. DE LOTING VAN DE HARDDRAVERIJ. De hedenmorgen gehouden loting voor de harddraverij heeft het volgende resultaat op geleverd: 1. Fanfare, eig. stal Bakkum, ber. Ph. Knij- nenburg (325 M.); 2, Flora Mc. Elwin, eig. M. Kout, A'dam, ber. L. Combee (315 M,); 3- „Loblied" eig. A. van Kersbergen, Helder, ber. A. Witteveen (315 M.)4. Uilenspiegel eig. G K, 't Hart, Medemblik, ber, Fr. Broers (310 M.); 5. X. Smiling, eig. J. Haan, Wijde Wor mer, ber. J. Vergaay (320 M.)6. Senator, eig. Ph. Knijnenburg, ber. W. Knossen (320 M.) 7. Marie P., eig. J. Wagenaar, A'dam, ber. J. Wagenaar (315 M.)8. Tamboer, eig. J. Zwa german, Hensbroek (320 M.)9. Kiphias, eig. J. van Twist, Beemster, ber. C. Vergaay (310 M.)10. Weidlooper, eig. J. de Vlieger, N. Ven nep, ber. J. de Vlieger (315 M.); 11. Othella, eig. T. Kuiper, A'dam, ber. J. v. Leeuwen Sr (315 M.); 12. Calumet Bastle, eig. C. v. d. Eist- hout, Den Haag. ber, C. Ockhorst (320 M.) 13. Achilles, eig. stal Valkeveen, ber. W. Geer- sen (300 M,); 14. Johanna M., eig. J. Vrijland, R'dam, ber. F. Bosveld (320 M.); 15. Blue Band eig. Ph. Knijnenburg, ber. W. Cnossen (320 M.) 16. Aura V. Eig. J. Haan, Wijde Wormer. ber. J. Vergay (300 M.); 17. Glosty Silk. Eig. J. Vrijland, Rotterdam. Ber. F. Bosveld (320 M.)18. Quita Eig. P. v. Leeuwen, Amster dam, ber. J. v. Leeuwen Sr. (325 M.). 19. Welkom Eig. M. Kout, Amsterdam. Ber. C. Ockhorst (310 M.)20. Zonnestraal. Eig. Ph. Konijnenburg, Den Haag. Ber. Eig. (305 M,); 21. Sister Bond. Eig. A. v. d. Veen. Haarlem I Ser. A. Witteveen (315 M 22. Sistci Patrick, j Eig. Jac. Klarenbeek, Amsterdam. Ber. J. I de Vlieger (320 M.); 23. Zoo Doorlooper. Eig. H. v. d. Pol, Heemstede. Ber. W. Geersen.; (310 M.) 24. Sem Claudy. Eig. C. Vergay. Ber. Eig. (310 M.)25 Weeskind Si W. Eig. Stal. Bakkum. Ber. J. v. Leeuv/en (305 M.) 26. Ischias. Eig. D. Pronk, Oostzaan. Ber. K. Schreuder (305 M.) VERDUISTERING VAN RIJWIELPLAATJES. De politie heeft een man aangehouden, die verdacht werd van verduistering van belas- tingmerken. Deze man was belast met het stempelen van naam en adres in de plaat jes, zooals dit in alle gemeenten geschiedt, vanwege den arbeid voor onvolwaardigen. Naar wij vernemen zijn ongeveer 1400 plaat jes verdwenen. Door de Rijksmunt worden deze plaatjes in depot gegeven. Het publiek behoefde dus voor de aanschaffing van een belastingmerk niet naar het postkantoor te gaan, maar kon zich ook bij de stempel-m- richting van een plaatje voorzien. De knoeie rij is evenwel spoedig uitgekomen want toen het eenmaal op afrekenen aankwam, miste men een groot aantal plaatjes. De instelling is voor een bedrag van ongeveer f 700 bena deeld. Om het bedrog te maskeeren heeft de man die zich aan deze verduistering schuldig maakte, de ponsmachine zoodanig versteld, dat zij het juiste aantal gestempelde plaat jes niet aangaf. De man O. genaamd, heeft een bekentenis afgelegd, en is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Het is gebleken, dat hij al eens voorwaar delijk veroordeeld was, eveneens wegens ver duistering. Nochtans was de man voorzien van prima referentiën en op dien grond werd hij dan ook met het werk belast. Aan de controle blijkt wel een en ander gehaperd te hebben. In dit verband brengen wij in herinnering, dat het vorig jaar de gemeen telijke arbeidsbeurs deze stempeling van be- lastingmerken onder haar toezicht had, doch ditmaal wenscht de arbeid voor onvolwaar digen van deze hulp geen gebruik te maken. Vleescli niet voor den tweeden keer gekeurd. Inval in een slagerswinkel. De Zandvoortsche politie heeft het de laat ste weken druk met het controleeren van sla gerswinkels, daar het vermoeden bestond, dat er geknoeid werd met vleesch. Vooral blijkt een der overtredingen hierin te bestaan, dat het vleesch niet voor de tweede maal wordt gekeurd, hetgeen is voorgeschreven. Reeds eenige malen zijn groote partijen vleesch in beslag genomen. Het vleesch was bijv. in Am sterdam gekocht en daar gekeurd, doch alvo rens het hier mag verkocht worden moet- het ook nog voorzien zijn van een keuringsstem- pel van het district Haarlem. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, betreft het hier niet één slager, doch verschillenden ma ken zich aan dergelijke practijken schuldig. Het aantal gevallen wordt steeds grooter en Woensdagavond is men van politiezijde er toe overgegaan, bij een slager alhier vleesch in beslag te nemen, dat bovendien nog in Zandvoort was gebracht na vijf uur, hetgeen eveneens verboden is. Een viertal agenten had zich naar het bedoelde perceel begeven, doch de slager maakte nogal aanmerkingen over dezen inval, hetgeen tot gevolg had, dat zich spoedig een vrij talrijk publiek voor den win kel verdrong. Het -vleesch, dat niet voldeed aan de wettelijke vereischten werd in beslai_ genomen en proces-verbaal is opgemaakt. Niet altijd zijn de slagers gemakkelijk te over tuigen van hun overtredingen en zelfs pro beert men te verhinderen, dat een overtre ding wordt geconstateerd. Zoo werd de vo rige week nog een rijkskeurmeester gedreigd met een groot slagersmes. Ook is in den laat sten tijd door de politie bedorven vet in beslas genomen, wel een bewijs, dat het hoog tijd wordt, dat aan dergelijke practijken een einde wordt gemaakt. Dat een en ander het gevolg is van de zeer weinige verdiensten, welke de slagers bij een behoorlijken omzet slechts kunnen maken, behoeft geen betoog, doch dit mag voor de overtreders geen reden zijn. zich van de wettelijke bepalingen niets aan te trekken. Ook het consumeerend publiek zou er door gedupeerd kunnen worden. Dat de poli tie tegen dergelijke practijken streng op treedt, kan niet anders dan geruststellend zijn. „THE RHYTHM CLUB" IN HET CASINO. „The Rhythm Club" geeft Zondagavond in samenwerking met het Casino een soirée in de groote zaal van dit gebouw. Hieraan zullen medewerken „The Rhythm Maniacs" en het Jazz-zangquartet „The Croacking Nightinga les". Voor jazz-liefhebbers dus een aantrek kelijke combinatie. RAADSLID E. PAAP. Het raadslid E. Paap is uit het Binnengast huis te Amsterdam, waar hij een operatie on dergaan heeft, ontslagen. ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE De aanvankelijk op vijf uur vastgestelde groote demonstratie van de Zandvoortsche reddingsbrigade, op Zaterdag 21 Augustus, ter hoogte van den Strandweg, zal gehouden worden des avonds te half acht. VOETBAL. Zondag wachten den inwoners en badgas ten van Zandvoort een paar aardige wedstrij den. Te 6.30 uur is vastgesteld een wedstrijd van het eerste elftal van De Zeemeeuwen te gen Haarlem II op het terrein aan de Ver lengde Haltestraat en te zes uur zal Zand voort I op het gemeentelijk Sportpark den strijd aanbinden tegen R. C. H. II. JAARVERGADERING SPAARKAS ST.-ANTONIUS. Bovengenoemde vereeniging, ten doel heb bende door wekelijks sparen gelden bijeen te krijgen voor gezamenlijke aankoopen van brandstoffen en dekens, hield Woensdag avond haar jaarvergadering. Medegedeeld werd dat a.s. Woensdag 25 Augustus tusschen 8 en 9 uur des avonds er in het R, K. Verenigingsgebouw de gelegen heid bestaat de bestelde dekens in ont vangst te nemen, benevens dat er dit jaar bij de kolenlevering eenige stagnatie is ontstaan, maar dat de leden op levering kunnen rekenen in de eerstvolgende weken. Het jaarverslag van den secretaris was zeer optimistisch gesteld. Het ledental neemt steeds toe en is nu al tot 248 gestegen. Ook de afneming van brandstoffen en dekens is grooter geworden; dit jaar o.a. met 20 ton ko- Ten. Volgens het jaarverslag van den pen ningmeester waren over 19361937 de inkom sten en uitgaven, waaronder ook gespaarde gelden, niet voor brandstoffen en dekens be stemd, in totaal f 12247,29. Aan beide functionarissen werd dank ge bracht voor hun zeer uitvoerige verslagen. Den penningmeester den heer R. Delissen, werd décharge verleend. Daar de kascommissie in het vervolg uit 3 leden zal bestaan, werd de vorige commissie, bestaande uit de heeren H. J. Gozeling en H. A. Meeuwenoord, gehandhaafd en als 3e lid toegevoegd de heer J. W. v. d. Erf.. Vervolgens had een herziening plaats van het reglement waarin verschillende wijzigin gen werden gebracht, o.a. dat als wekelijksch minimum bedrag f 0.25 kan gestort worden; dat de commissarissen verplicht zijn min stens 3 maal per jaar de kas en boeken van den penningmeester te controleeren. Niet meer brandstoffen of goederen kunnen ge leverd worden dan bij de bestellingen aan gelden gespaard zijn. Het boekjaar is ver vroegd tot 15 April. Zij die sparen en geen brandstoffen betrekken, moeten 2 pet. van hun gespaarde gelden missen voor gemaakte kosten. Hoewel niet volledig, daar niet alle brand stoffen nog geleverd zijn, kan het bestuur al eenige cijfers noemen van de over 1937 ge leverde kolen en dekens. Het vermoedelijke bedrag is: inkoop kolen f 4972,82V2, verkoop f 6395,44. Terugbetaald aan de leden f 1305,15, winst ten bate van het reservefonds f 117.46'A. Aan 44 leden werden 118 dekens verschaft voor een bedrag van f 503,08. voortdurend gecondoleerde snelheidsmeters en als die dan zegt, dat de snelheid 75 K.M. is geweest, is dat zoo. Ook deze bestuurder moest dus zijn tol be talen, maar zijn financieele omstandigheden maakten, dat de eisch slechts f 15 was, waar van de kantonrechter nog de helft afdeed. Merkwaardig, dat geen der drie bestuurders als verweer opgaf, dat die duizelingwekkende vaart noodig was geweest, omdat hij geen seconde had te verliezen, 't Schaadde hen blijkbaar niet, of ze vijf minuten langer over den weg deden. Waarom dan die haast? OVERLAST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de hulp van, de Hoofddoi-psche politie ingeroepen voor een man, die zich op den Bennebroekerweg nabij den nieuwen Rijks weg bevond bij de boerderij van den heer H.. onder den invloed van sterken drank ver keerde en het den bewoners lastig maakte. De politie begaf er zich met een auto heen en bracht den beschonkene naar Hoofd dorp om hem in verzekerde bewaring te stel len. Het was inmiddels gebleken dat hij nog een paar kameraden bij zich had. die ech ter het land waren ingevlucht en zich in de graanvelden hadden verscholen. Toen Woensdagmorgen de aangehoudene door de politie in verhoor werd genomen, bleek men te doen te hebben met den arbei der K. afkomstig uit Veendam, die kort ge leden in den kant van den Venneperweg in Haarlemmermeer in beschonken toestand was neergevallen en door een auto werd over reden, waarbij hij er wonderlijk goed is af gekomen. (Is reeds In een deel eener vorige opia?' geplaatst.) De „Wi]lemspleill,, in aanvaring met een Grieksch schip. Noodseinen opgevangen door het radiostation Casablanca. Het Radio-station van Casablanca heeft heden noodseinen opgevangen van het Nederlandsche stoomschip „Willemsplein", dat tijdens mist in aanvaring is gekomen met een onbe kend vaartuig. De positie van de Willemsplein" was 41 graden 31 min. N.B. en 9 gr. 34 min. W.L. Dit is 50 mijl buiten de Portugeesche kust ten Zuidwesten van Oporto. De „Willemsplein" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen te Rotterdam en heeft een bruto in houd van 5489 ton. Het schip is in 1910 gebouwd. Van de directie der reederij vernemen wij nader, dat zij van den kapitein van de „Wil lemsplein", den heer R. Schaap, een tele gram heeft ontvangen, waarin hij mededeelt, dat het schip tijdens mist in den vroegen ochtend in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evgenia". De „Wil lemsplein" kreeg een gat boven de waterlijn en schade aan de machines. Aangezien de zee kalm is, bestaat er in het geheel geen gevaar. De ..Willemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissabon ver trokken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er repareeren. Of de „Evgenia" bij de botsing schade heeft opgeloopen is niet bekend. De Heerenweg is geen renbaan. De Heerenweg moge nu een voorrangsweg zijn, een renbaan is het nog niet, al zijn er automobilisten, die het er van zouden willen maken en de Ambtenaar van het Openbaai- Ministerie merkte dan ook op, dat de Heeren weg niet op één lijn te stellen is met de be roemde Duitsche autowegen. Wel gaf de Ambtenaar toe. dat een maximumsnelheid van 30 K.M., en onder Bennebroek 40 K.M. mis schien wat aan den lagen kant is, zoodat de politie wel een oogje dicht knijpt, als de snel heid de 50 K.M. nadert, zonder dat er iets bij zonders aan de hand is. Maar 80 a 90 K.M kan niet door den beugel, vooral niet als men rijdt bij de Kerklaan, de v. Merlelaan en an dere, tamelijk dicht bij elkander liggende zij wegen. Een drietal autobestuurders moest dan ook terecht staan wegens het in ernstige mate overschrijden van de maximumsnelheid. Een had 90 K.M. gereden en gaf dit toe. maar meende dit te kunnen rechtvaardigen door de mededeeling. dat hij een zwaren, modernen Amerikaanschen wagen had gereden, dien hij volkomen in zijn macht had, waartegen de kantonrechter opmerkte, dat men zoo'n wa gen bij het springen van een band of een ander ongemaak niet in de macht heeft als men 90 K.M. rijdt. De ambtenaar eischte dan ook f 40 boete; de kantonrechter gaf f 20. Een tweede had 80 K.M. gereden en kwam met het eigenaardig excuus, dat hij door treu rige familieomstandigheden zenuwachtig was geweest. Een gewoon mensch zou zeggen, dat een zenuwachtig mensch liever heeletnaal niet achter het stuur moest gaan zitten, of, zoo dit niet anders kon. dat hij dan in elk geval kalm moest rijden, maar sommige automobilisten hebben blijkbaar andere opvattingen De ambtenaar vroeg f 25 boete, de kanton rechter gaf er vijftien. Nummer drie was met 75 K.M, de kalmste rijder geweest maar ook 75 K.M. gaat nog te ver boven het maximum uit. Hij trachtte de meening ingang te doen vinden, dat hij het maximum niet. beduidend had overschreden maar dat ging natuurlijk niet op, want de motorpolitie, die hem had bijgehouden heeft, zei de kantonrechter, uitstekend geregelde en Ongeluk in een mijn te Johannes burg. JOHANNESBURG, 18 Aug. (Reuter). Gisterochtend heeft zich in de venterspost- mijn, bij het tot ontploffing brengen van spri 11 gpa tronen een ongeluk voorgedaan, waardoor tien personen om het leven zijn ge komen, negen inlanders en een Europeaan. De erkenning der Spaansche nationalisten als oorlogvoerende partij. SALAMANCA, 18 Aug. (Reuter). De leiders der nationalisten zijn niet bereid eenige concessie te doen ten aanzien van de terugtrekking van vrijwilligers tot het .ver krijgen van erkenning en de rechten van oorlogvoerende partij. Het diplomatieke kabinet van generaal Franco, dat deze mededeeling verstrekte, voegde hier aan toe, dat de oorlogsrechten objectief bezien, moeten worden toegekend en aan geen enkele vooorwaarde kunnen wor den onderworpen. Overigens, aldus verklaart men, vormt de terugtrekking der vrijwilli gers een technisch moeilijk op le lossen kwestie, daar de vrijwilligers zijn ingelijfd bij het vreemdelingenlegioen, een geregelde eenheid, welke reeds 17 jaren deel uitmaakt van het Spaansche leger. Hotel te Dalen door brand verwoest. DALEN (Dr.) 18 Augustus. Hedennacht is het bekende „Corneles" eigenaar de heer W. Udema. door brand vernield. De brand ont stond in het schuurgedeelte, dat nog met riet bedekt was, Van den inboedel is weinig gered, een groote hoeveelheid koffie, thee, tabak en sigaren is mede een prooi der vlammen ge worden. De heer Udema is n.l. grossier voor „Landbouw en Maatschappij". De schade bedraagt ongeveer 40.000 a f 50.000. Hotel en inboedel waren verzekerd. In het hotel waren geen gasten aanwezig. De dienstbode, die op de benedenverdieping slaapt en reeds te bed was, ondekte den brand, toen deze zich reeds tot de keuken had uit gebreid. De eigenaar was op zijn kantoor aan den anderen kant van het hotel gelegen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. OVERBLIJFSELEN VAN EEN VERDWENEN DUITSCHE POOLEXPEDITIE GEVONDEN. OSLO, 18 Augustus. De kapitein van een Noorsche vïsschersboot, welke te Tromsoe is binnengeloopen, heeft medegedeeld, dat hij aan de Dovebaai op Spitsbergen resten van een tentenkamp, oliejassen. een verrekijker, resten van een boot en talrijke patronen van Duitsch fabrikaat heeft gevonden. Men vermoedt hier sporen te hebben ge vonden van de Duitsche Poolexpeditie Schroe der-Strand, welke in 1912 spoorloos is ver dwenen. ft Doodeb'ke aanrijding Hoevelaken. nabij AMERSFOORT, 18 Aug. Vanmorgen omstreeks half tien heeft op den Hoogeweg nabij Hoevelaken een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den onge veer 55-jarigen luitenant-kolonel der militaire administratie PI. J. Koole, wonende te Amers foort. reed met groote snelheid tegen een vrachtauto van de sneldienstonderneming „Hunzebooten" uit Groningen. De bestuurder van laatstgenoemden wagen wilde twee aan den kant van den weg gepar keerde auto's passeeren, en kwam daarbij op het linker weggedeelte terecht, juist toen met groote snelheid uit tegenovergestelde richting de personenauto naderde. Tengevolge van de botsing vloog deze auto in brand, ijlings toegeschoten omwonenden slaagden er in het vuur met zand te dooven en konden toen den bestuurder uit de totaal vernielde auto bevrijden. Hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer moet vrijwel on middellijk na de botsing zijn overleden. HAARLEM, 18 Augustus. Ondertrouwd 18 Augustus: F. Th. Louwerens en M. H. J. C. de Wit; J. C. Habich en G. Keur; J. de Ruiter en M. M. L. Erdtsieck; W. C. Riebeek en Chr. Nuij; H. Mei.iboom en C. Vlaar; J. van Dijk en P. M. Winter; G. A. P. Bense en A. E. Claeren; P. Th. A. Ruijgrok en C. M. Dekker; D. Mulder en J. A. Weenink; H. W. Warmerdam en A. A. Quast; J. P. J. Sens en J. M. Hirs; L. P. Roest en B. J. M. Fliegel; H. M. J. Vermeijs en A, M. C. van Reijsen; Th. van de Reep en K, E. Frimont; A. de Vries en J. C. Sernee; A. Wigman en G. W. Marchand; O. Veldt en C. A. Schoorl. Getrouwd 18 Augustus: H. van der Ree en C. M. de Smidt; C. Th. Rutte en W. C. Vogel; M. Slotemaker en Th. Schouten; J. van Galen en M. Gaupp; J. L, Braakman en N, Nooij; A. S. J. van Schaik en C. II. Thomas; A. Meu- leman en M. A. Magel; J. J. Ebbing en M, Kruijenaar; J. van der Bijl en E. C Teijgeler; J. Heersma en G. M. Lorist; H. D. Starreveld en A. M. Appel; H. Sparreboom en J. M. Hetem; J. J. Kloos en H. Koning; J. de Jong en A. van Zomeren; P. van der Wilden en C. Bruijn; II. van der Werff en N. Severijn.se; J. P. Lablans en L. L. M. van Leeuwen; H. Vogel- vang en PI. G. Termeer; S. J. Ileugens en Th. Koning; E. M. Hoogkamer en J. Hommels: J. M. M. van der Veen en K. Bakker; G. S. Mom en P. A. M. Borstlap; T. v. d. Staaij en W. v. d. Heuvel; J. Max en M. T. Hulshof P Bevallen: 15 Augustus A. G. Spaargaren Velthuijsen, z., 16 Augustus W. A. I-lekelaar— Barten. z., A. C. II. Jansen—Heijligers. z„ 17 Aug. J. T. Lokenberg—Beek, T. Otte—de Vries. z„ A. M. Boesten--Westhof, d.. P. J. L. Geuke—Kramer. z„ F A, Tollenaar—Goos- ?ens, z.. 18 Aug. E. HounietStevenhaagen, d„ J. M. Rutte—Stam. d„ A. Janzen—v. Kem pen, d. Over'eden: 16 Aug. C E. A. Roeterlnk— Winter, 76 j., Damplaan; 17 Aug. J. Suorink— Lippus, 75 j, Gortestraat, W. B.. 1 mnd„ z. v. W. B. J. v. d. Vosse, Ged. Oude Gracht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9