Boomen in Haarlems plantsoenen. Een wandeling door het Wilhelminapark VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Het buitengewone, niet alledaag- sche trekt altijd meer belangstelling dan de dingen die we altijd om ons heen zien; het is begrijpelijk en ook niet zoo erg, als het maar niet wordt overdreven; want in die dagelijksche omgeving zijn genoeg dingen, die, zoo niet meer, dan toch minstens even veel onze aandacht waard zijn. Daartoe mogen we ook rekenen de boomen en struiken in onze plantsoenen en daar buiten. Deze zijn ons aller eigendom en dit is een reden te meer om ze wat beter te lee- ren kennen. Want nietwaar, van een bezit waarvan men mede-eigenaar is. draagt men ook een deel der verantwoording en hoe kan dat. als men dit bezit niet eens kent? Het kennen leidt tot meerdere waardeering en dan zullen we er ook zuiniger od zijn. Er zijn vele vreemdelingen onder die boomen, maar het valt niet meer zoo op, omdat we ze al zoolang in ons midden hebben. Er zijn vertegenwoordigers uit China en Japan, uit Azië en Europa. Noord-Amerika en zelfs uit Chili. De plantengroei kan ons vaak zeer inte ressante dingen leer,en omtrent bodem en klimaat van een bepaalde landstreek. Zoo vertellen ons de vele vetplanten in Zuid- Afrika en de cactussen In Zuid-Amerika van den geringen neerslag en de uitdrogende werking van zon en wind, waaraan zij bloot gesteld zijn. Ook de boomen, als een zeer belangrijke factor van den plantengroei on zer aarde, ondervinden dezen invloed en alleen door zich aan te passen, kunnen ze in een bepaald gebied stand houden. We willen nu eerst eens kennismaken met een aantal boomen en struiken die in het Wilhelminapark aanwezig zijn. Het is maar een betrekkelijk klein plantsoen, doch be langrijk om zijn boomen, waaronder enkele merkwaardige exemplaren. De meeste hier van zijn geplant door den bekenden tuin architect Leonard A. Springer. Trouwens vele mooie en interessante exemplaren in onze plantsoenen hebben wij aan hem te danken. Komen we van de richting Koninginneweg en blijven we rechts van het plantsoentje dan zien we een boom, met een stam die vrij diepe groeven vertoont. Daaraan kunnen we duidelijk zien dat deze stam gedraaid is. De kroon is vrij breed en laag en de takken han gen iets naar beneden. (Op het plattegrond je is dit no, 1). We weten allen, dat een muilezel een krui singsproduct is van paard en ezel en we spreken dan van een bastaard. Zooiets is hier ook het geval. Deze plant is nl. ontstaan uit een kruising van den Meidoorn met de Mispel en van beide heeft zij iets meegekre gen, zoodat we beide ouders er in terug vin den. Van den Mispel vooral de bladeren en van den Meidoorn bloem en vrucht. Ook in den naam vinden we beide ouders weer te rug nl. Crataegomépilus grandiflora, samen gesteld uit Crataégus en Méspilus. Het gran diflora beteekent grootbloemig en slaat dus op de bloemen, die grooter zijn dan van den Meidoorn. Van l gaan we naar 5 en we passeeren dan een hulst met gekroesde en goudbonte bla deren (4). één van de vele cultuurvormen van Ilex Aquifólium. Van dezen boudbonten hulst is het een paar stappen naar den trompetboom (Catalpa bignonioides) (5). Deze trompetboom heeft zijn vaderland in het Oostelijk deel van Noord-Amerlka, voor namelijk in het AHeghany-gebergte, waar hij nog groeit tot op een hoogte van onge veer 1000 M. Hoewel dit gebied aanmerkelijk Zuidelijker ligt dan ons land, is er een groote overeenkomst in het klimaat, wat te danken is aan den invloed van den kouden golf stroom. die daar langs de kust stroomt, Deze boom houdt zich bij ons dan ook vrij goed. De Catalpa is een van de laatste boomen. die in het voorjaar zijn bladeren ontplooit; zelfs op de eiken is hij nog een stuk achter. En het is niet zoo heel ver meer van het officieele begin van den zomer af, als de Catalpa zich geheel in zijn groene pakje ge stoken heeft. Niet lang daarna verschijnen de bloemen, die in rechtopstaande pluimen bijeen staan. De geheele bloei lijkt wel wat op die van de paardekastanje. doch is veel mooier. De afzonderlijke bloemen zijn veel grooter en vertoonen op een witten ondergrond een fraaie teekening van gele tot oranjebruine vlekken en paarse aderen en stippels. Weken lang duurt de bloei en de trompetboom levert dan een fraai gezicht op. Alleen al om die bloemen is de boom het waard, veel meer aangeplant te worden. Na de Catalpa komen we langs een doorn soort (Crataégus) (6) met groote bladeren en even verder vinden we den Noorschen eschdoorn (Acer platanoldes) (7). De blade ren. met de lang getande lobben, zijn ka rakteristiek voor deze soort. Tn het voorjaar verschijnen de bladeren en bloemen onge veer tegelijkertijd; de laatste zijn geelachtig groen sc*men met het jonge blad geven zij dan aan den boom een raaien goudgelen tint. Van de eschdoornsoorten is de bloei van den Noorschen eschdoorn wel het mooist. De boom groeit in geheel Europa, behalve in het Westelijk kustgebied; bij ons vinden we hem dan ook niet in het wild. maar gelukkig zooveel te meer aangeplant. No. 8 is een groep Japanneezen (Cephalo- tazus drupacea var. fastigiata). De takken van deze variëteit groeien recht omhoog, zoo dat de boom eigenlijk is de groei meer heesterachtig een zuilvorm krijgt. We zouden hem daardoor wel kunnen verwarren met den opgaanden vorm van den gewonen taxus, maar als we twee breede witte stre pen aan de onderzijde van de bladeren vin den. kunnen we er zeker van zijn een Cepha- lotaxus voor ons te hebben. Vlak achter de groep Cephalotaxus zien we twee lage, breede struiken met groote eironde frischgroene bladeren; Magnolia's 19)Indien ik zou schrijven tulpenboom. zoudt u zeggen: ,.o ja, die ken ik wel, met die mooie groote bloemen in het voorjaar, die zoo heerlijk geuren". Doch den naam tulpenboom schaffen we nu eens en voorgoed af voor de Magnolia's; de tulpenboom is heel ander soort, waar we ook nog wel kennis mee maken. Keeren we nu tot de Magnolia's terug, die eigenlijk beverboom moeten heeten. Onze beverboomen in het Wilhelminapark zijn ook weer bastaarden, doch dan niet in dien zin, als de Crataegomespilus. De ouders behoorden daar tot verschillende geslachten, terwijl zij bij de beverboomen beide tot het geslacht Magnolia behooren. Die ouders wa ren M. précia en M. denudata en de daaruit voortgekomen planten, ook onze exemplaren dus. heeten M. Soulangeana. De bloemen ko men in den regel aan de nog kale struiken en zijn wit, van onderen, meestal iets paars aangeloopen. Van de beverboomen gaan we naar de Ginkgo biloba (11). Als we ze in het land van oorsprong zouden moeten bezoeken, moesten we heel wat verder loopen. want dat is weer China en Japan. De boom komt ook daar echter niet meer in het wild voor. zoo dat de oorpsronkelijke groeiplaats eigenlijk verloren is gegaan. In de vroegere tijdperken van de aardge- schiedenis, toen alleen nog de lagere planten zooals de mossen en varens den plantengroei op aarde uitmaakten, bestond de Ginkgo reeds; een oud en eerbiedwaardig geslacht dus. U kent allen wel dat aardige varentje met de wigvormige blaadjes aan het einde van de lange, draadvormige steel. Venushaar of Adiantum genaamd. Bij het beschouwen van den Ginkgo zult u een merkwaardige over eenkomst vinden in den vorm van het blad met die van het varentje; vroeger had de boom dan ook den bijnaam Adiantifolium, wat wil zeggen: met bladen als Adiantum. Vreemd, zijn die bladeren, in ieder geval,, even' als trouwens dë heéle boom, wat' eigenlijk geen'wonder is als je uit zoo.'ri".'oeroude fa milie stamt.. De waaiervormige bladeren kleuren in het najaar prachtig goudgeel. Wanneer u de Ginkgo eenmaal kant, zult u haar nog menig maal ontmoeten op uw wandelingen, want zij is in vrijwel in ieder plantsoen vertegen woordigd. De lage treurberkjes die u nog ziet (10), dragen den naam Bétula péndula var. Youngii. Op de twijgen vindt u grijsachtige wratjes, waarnaar de boom ook wel den soort naam Verrucosa wrattig) heeft gehad. No. 12 is weer een doornsoort, de hane- doorn (Crataégus erus-galli), zoo genoemd naar de lange doornen waarmee de plant ge wapend is. De bloemen zijn wit en de vrucht is rood. De hanedoorn is afkomstig uit N.O. Amerika. Even achter dien hanedoorn staat een esch (Fraxïnus excélsior var. diversifólia (13) maar we zullen in het begin wel even moeite hebben den boom als zoodanig te herken nen. Bij den gewonen esch toch zijn de bla deren uit ongeveer 911 blaadjes samenge steld. doch bij dezen boom zijn de bladeren 3-tallig en dat geeft hem een geheel ander karakter, zoodat het geen wonder is. als we daardoor even in de war raken. In de flu- weelzwarte, gegroefde knoppen hebben we echter een goed herkenningsmiddel, want die zijn tvpisch voor den esch. Naast dezen esch staat nog een Chinees (Acer cappadócicum) (14) en van China gaan we meteen naar Chili, waar de slangenden (Arauc.aria auracana 3) vandaan komt. Dit is net als de Ginkgo een echt antieke boom, met harde leerachtige en scherppuntige bla den die als schubben over elkaar liggen. In zijn vaderland kan de boom een hoogte van ongeveer 45 M. bereiken. De zaden worden daar wel gegeten. Een verwant van den slan genden. het veel gekweekte kamerdennetje (Araucaria excélsai komt van de Norfolk- eilanden en wordt daar wel tot 60 m. hoog! VOORBEURS TE AMSTERDAM. De stemming op de wisselmarkt was heden morgen in alle opzichten ongeannimeerd. Van een omzet kon nauwelijks gesproken wor den en de koersen vertoonden fluctuaties van geen beteekenis. Het pondsterling, dat bij ope ning werd geadviseerd op 9.04!4 tot V2, bewoog zich later in den ochtend op 9.05 tot i. De dollar bleef gehandhaafd op 1.81'3-16 tot V. Fransche francs waren zoo goed als onver anderd op 6.80 tot 81. Voor de termijnnotee- ringen handhaafde zich een disagio, dat Voor driemaands francs 2'4 et-, en voor eenmaands 7 ct. bedroeg. Wat de overige deviezen betreft, golden Belga's 30.54 tot 55, Zwïtsersche francs 41.62V2 tot 63 Vz en marken 72.90 tot 92. Ook thans was de belangstelling in het voorbeurs-effectenverkeer weer geconcen treerd op scheepvaart aandeelen, in het bij zonder op Japanlijn. Scheepvaart Unie en Kon. Boot, maar de koersen vertoonden thans een gedrukte stemming. Ook in de overige af- deelingen had eerder een klein aanbod de overhand. De handel was zeer gering en de stemming werd later bepaald ongeanimeerd. Amerikaansche fondsen sloten zich aan bij het lagere peil van Wallstreet. INZEGENING MEJ. M. NIEWEG. Naar men ons mededeelt- zal de inzegening van mej. M. Nieweg. hulppredikante der Ver- eeniging van Vrijzinnige Hervormden, op 5 September a.s. geschieden door den voorgan ger van genoemde vereeniging, ds. H. G. Moll van Charante. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op regenbuien in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Valentia. Laagste 753.8 m.M. te Isafjord. De hooge drukking breidde zich verder over de Britsche eilanden uit en in Scandinavië steeg de barometer vooral in het Noorden, zoodat een overschot van de depressie op de Noordzee achterblijft en regen brengt in het Noorden van ons land. De depressie in het ven-e Noordwesten nadert slechts langzaam. De Britsche eilanden hebben nog opklarend weer met iets lagere tempera tuur. Ook in Scandinavië klaart de lucht op, alleen in het zuiden zal nog regen vallen. Duitschland komt in het Westen onder invloed van de opvullende depressie en heeft ook allerwege zwaar bewolkte lucht. In Frankrijk houdt het fraaie weer in het Zuidoosten aan, het Noorden heeft vrij zware bewolking. In Zwitserland bleven de hoogste toppen vrij van bewolking. De opvullende depressie kan vooral in het Noorden van ons land nog regen brengen. Overigens is er weinig verande ring te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP. Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOO WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 3.15 uur; n.m. 15.48 uur. Strand berijdbaar van 8.1514.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De Bouwmeester-Revue „Knal". Zeer gunstige beoordeelingen. De Bouwmeester-Revue „Knal", die spoedig te Haarlem zal worden opgevoerd heeft in andere plaatsen een buitengewoon groot succes gehad. Zoo schreef het Handelsblad over de opvoe ring in den Stadsschouwburg te Amsterdam. „Met prachtige costuums en stemmingsvolle décors, met edelen dans en Buziau-op-zijn- best heeft de Bouwmeester-Revue den Stads schouwburg bezet en een volle zaal een avond van stijgend genot en vermaak verschaft. In het komische heeft natuurlijk Buziau's haa-n weer koning gekraaid en schallender dan ooit". De Tel. schreef, dat Buziau zich ook in deze r,e,vue weer een waarlijk groot comedien toont e'n sprak over de „finales" als feesten van lijn én kleur. „Kijk naar hem" (Buziau), aldus de N. Rott. Crt., „in de tragische rol van Ne-Guus, zoon van Neem-een-lik", die in Italiaansch ijs doet, ziet zijn mimiek als boekhouder of nurse, als aanplakker voor de verkiezingen; in elke uit beelding is hij onvolprezen en geeft hij blijk tot zelfs de kleinste finesses van de door hem geobserveerde types geobserveerd te hebben." Ook het oordeel van de Haagsche Post is zeer gunstig: „De laatste Bouwmeester-Revue onderscheidt zich van vele voorgangsters door een onmiskenbare distinctie. Er is een op merkelijke verfijning en kunstzinnige inter pretatie te constateeren in balletten en fi nales". UITSLAG VEILING. Notitie van de verkooping in ,,'t Notarishuis" op Donderdagavond. Het winkel- en woonhuis te Haarlem aan de Leidschevaart no. 117, groot 56 centiaren, f 2000. A. C. S. M. Breugelmans q.q. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgang- hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Nieuwe Groenmarkt No. 24 zwart en rood, groot 1 are, 49 centiaren, met het onverdeeld aan deel in de daarnaast gelegen gemeenschappe lijke poort, groot 18 centiaren, f 8300. G. P. Geukers q.q. Een winkelhuis met bakkerij en afzonder lijke bovenwoning te Haarlem aan de Van Marumstraat No. 17 zwart en rood, hoek Palm straat. groot 1 are 34 centiaren, f 8300. A. Mar tens. „ZONDER WERKEN NIETS". De Volkstuinvereeniging „Zonder Werken Niets" zal haar jaarlijksche tentoonstellingen „Wat groeit en Bloeit" en de dahliatentoonstel ling houden op 21 en 22 Augustus en 4 en 5 September a.s. Er is evenals vorige jaren een keurige collectie te bezichtigen in het ver- eenigïngsgebouw. Er is ook gelegenheid, het ge heele tuincomplex te bezoeken. De tentoonstelling wordt voor wat betreft ..Wat Groeit en Bloeit" geopend op 21 Augus tus 's avonds te 5 uur. VISSCHERIJ. VLAARDINGEN, 20 Augustus. Van de haringvisscherij kwamen binnen VL 80. N.V. Vlaardingsche stoomvisscherij met 35 last; VL 204, vischerij mij. Vlaardingen met 36 last. VL 3. N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij met 37 last; VL 78. visscherij mij. „Mercu- rius" met 37 last; KW 138. reederij v.h. H. v. d. Duik met 34 last; KW 36 visscherij mij. „Kennemerland" met 28 last; SCH 19. ree derij W. van der Toorn met 47 last haring. SPEELTDINVER. „HET WESTER KWARTIER". Het zomerfeest, dat om de gure weersge steldheid verleden Zondagmiddag en -avond moest uitgesteld worden, wordt nu Zondag 22 Augustus voortgezet in den speeltuin aan de Houtvaart, naast de zwemschool. Om 1 uur n.m. wordt de tuin opengesteld, terwijl om 2 uur de kinderspelen (finale van de ge houden kinderwedstrïjden op Zaterdagmid dag) zullen beginnen. Om 6 uur heeft de trekking van de loterij plaats en daarna zal de prijsuitreiking plaats hebben. Des avonds 8 uur geeft het mannenkoor ..Proza en Poëzie", onder directie van den heer Jan Booda een concert. Het terrein is feestelijk verlicht. Jodenbanken in Berlijn's parken. De Joodsche Perscommissie voor Bijzondere Berichtgeving schrijft ons: Wederom heeft ons uit Duitschland een be richt bereikt omtrent één van die maatrege len, die symptomatisch voor de binnenlandsche regeeringspolitiek sedert 1933 moeten worden geacht. In Berlijnsche stadsparken mogen Jo den niet meer gebruik maken van de banken, die thans voor het staatsdragende volk der Duitsche Ariërs zijn gereserveerd, doch zij zijn teruggewezen tot acht banken, die als park- ghetto voor hen zijn bestemd. Ondanks de ge ringe direct-politieke beteekenis van dezen maatregel, die n.b. in een officieel orgaan ter navolging werd aanbevolen, werpt zij voor den zooveelsten keer weer eens een helder licht op de zonder eenige scrupules propagandistisch uitgebuite bloed- en rascultus, die nu reeds 4Vfe jaar met een pijnlijke systematiek en een perverse vindingrijkheid wordt bedreven. Wij kenden de Jodenbanken voor de kinderen in de scholen; de banken in de Berlijnsche trams, waarvan S. A.- en andere mannen niet be hoefden op te staan voor Joodsche dames (be halve tijdens de Olympische Spelen op uit drukkelijk staatsbevel); de banken aan de boulevards van vele badplaatsen die uitslui tend voor Arische gasten waren gereserveerd, en thans kennen wij ook de Jodenbanken in Berlijnsche parken, die op regeeringsaandrang wel spoedig ook elders zullen worden ingewijd. Een zinneloos complex van maatregelen, dat toch eigenlijk bij nadere beschouwing uit een Duitsch oogpunt zoo zinneloos nog niet is. Want ook in het Derde Rijk maakt men juist bij deze maatregelen scherp verschil tusschen ideëele motieven en financieele rendabiliteit: men laat niet na, de bepalingen dusdanig te redigeeren, dat de uitsluiting der Joden geen geldelijk verlies, ja, zoo mogelijk een winst, betaald door de uitgestotenen zelve, oplevert! De voorbeelden liggen voor het grijpen. De Jo den, die zijn uitgesloten van den vredesdienst in het Duitsche leger, vormen een aparte Jo- dencompagnie, die in oorlogstijd voor het va- derland zal moeten meevechten. De confiscatie en ontbinding der B'ne B'rith loges heeft den Duitschen autoriteiten niet verhinderd, de nog achterstallige contributies, nog voor dit „Rijksvijandige" doel verschuldigd, ten be hoeve van de Duitsche schatkist op te eischen. De zoo juist afgekondigde badplaatsenverorde- ning bepaalt, dat het gebruik van drinkhallen, badhuizen e. d. voor Joden kan worden open gesteld, doch dat dit „met het oog op de Arische badgasten" op een afzonderlijken tijd dient te geschieden. Het raadplegen van Jood sche artsen is Duitschen ambtenaren, van den hoogste tot den laagste, verboden, doch de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop achtte het toch voor de gezondheid van zijn dochter noodzakelijk, haar onder toezicht van een Joodsch hersenspecialist te stellen, waartoe zij onder een pseudoniem in een Amster- damsch ziekenhuis moest worden opgenomen. Ondanks het feit dus, dat dagelijks in Duitschland nieuwe Ariër-paragrafen worden uitgedacht, verliest men in het Derde Rijk wegens de thans meer dan ooit geboden zaker lijkheid het spreekwoord „Pecunia non olet" geen fractie van een seconde uit het oog. Ook de tegenstander van deze politiek, zoowel in als buiten Duitschland, zou wenschen, dat zij althans met een minimum aan eerlijkheid zou worden gevoerd, en dat de bij dit alles nage streefde geldelijke opbrengst niet zoozeer on der stoelen en (Joden)banken zou worden ge houden. Protest tegen maatregelen als deze is, dank zij hun bijzonderen aard, onnoodig; zij ver- oordeelen immers mét degenen, die haar ten uitvoer brachten, tevens de geestesgesteld- héid, waarvan zij'. waarlijk: niet 'h'et eênigé t- gevolg zijn. Het nieuwe Duitschland heeft aan zijn verordeningen één toegevoegd, helaas, in alle opzichten het Derde Rijk waardig. Wat een Poolsch jurist te Nürnberg beleefde. Julius Streicher als gastheer. De National Zeitung publiceert onder den titel: „Streicher ontvangt een gasthet volgende artikel: „Op het zoo juist geëindigde congres voor vergelijkend recht in Den Haag heeft een rap port, dat de bekende strafrechtkenner pro fessor Glaser van de universiteit van War schau over een wederwaardigheid in Duitsch land uitbracht, natuurlijk niet van het spreekgestoelte, doch in de kringen van be vriende juristen groot opzien gebaard. Professor Glaser had op zijn reis naar Ne derland ook Neurenberg en Rothenburg willen bezoeken. Te Neurenberg werd hij door een kranten artikel opmerkzaam gemaakt op een proces tegen twee katholieke geestelijken. Blijkbaar betrof het een zedenmisdrijf. Professor Glaser interesseerde zich beroepshalve voor het geval en hij wendde zich dus tot den kantonrechter en verzocht verlof de zitting te mogen bijwo nen. Nadat de rechter zijn papieren had nageke ken gaf hij de gevraagde toestemming en liet hij professor Glaser een bijzondere plaats in de rechtszaal aanwijzen. Nauwelijks had de professor evenwel plaats genomen of hij werd verzocht even buiten de zaal te komen. Men leidde hem in een kamer langs welker muren de president van de ar- rondissements-rechtbank en eenige rechterlij ke ambtenaren stonden te praten. Spoedig daarop verscheen een man in het vertrek, die woedend was en den professor toesnauwde: „Ik ben Julius Streicher. U kent mij", en den professor en de ambtenaren, die hem een plaats hadden aangewezen, vervol gens een half uur lang uitschold. Glaser is, aldus riep Streicher uit, een spion, precies zooals die Amerikaansche journaliste, die enkele dagen geleden een proces bijwoon de en zich, naar Streicher beweerde, er toe had laten brengen tegen de wijze van procesvoering te protesteeren. Dat de ambtenaren thans professor Glaser in de zaal hadden toegelaten, noemde Strei cher ongehoord. Woordelijk zeide hij daarbij: „Wanneer het nog een Italiaan was ge weest, maar een Pool. Bleek en sidderend hoorden de rechterlijke ambtenaren den vloed van scheldwoorden aan. Tenslotte liet Streicher politiebeambten ko men, die de papieren van professor Glaser moesten onderzoeken. Zij vonden deze in orde, aldus de „National Zeitung", zoodat zij over niets steekhoudends beschikten om iets tegen Glaser te onderne men. Men bracht hem met een politie-auto naar zijn hotel en stelde hem de vraag, wat hij zich voorstelde te zullen doen. „Duitsch land verlaten", antwoordde de professor. Hij stelde de Poolsche diplomatieke vertegen woordiging van het gebeurde in kennis en verliet direct het ongastvrije land. De geheimzinnige letter „L." Reeds herhaalde malen hebben ons vragen bereikt van lezers, die auto's gezien hadden, waar achterop een bord bevestigd was met de letter „L". Waarschijnlijk hebben deze menschen hun oogen niet al te best te kost gegeven. Im mers, het oranje-zwarte bord draagt beneden aan de bekende letters K.N.A.C. En dan zou het misschien iets duidelijker geworden zijn! Deze letter „L" is een herkenningsteeken voor lesauto's. In Engeland is dit bord reeds wettelijk vastgelegd. En het zou goed zijn, als dat ook in ons land werd ingevoerd. Het is een duidelijke waarschuwing voor andere automobilisten, dat er een onervaren rijder achter het stuur van den wagen zit, die zoo'n bord voert. Helaas, het spreekwooi'd: „Als het kalf ver dronken is, dempt men de put", zal ook hier eerst bewaarheid moeten worden. Het indertijd door jhr. P. Bosch van Dra- kenstein ingevoerde wit achterspatbörd. een prachtig plan, dat echter door de onwil van het volk op een totale mislukking is uit- geloopen. Hoeveel verschillende kleuren „wit" hebben we al niet gezien! Grijs-wit, alumi- nium-wit, zwart-wit, „afgebladderd wit", alle mogelijke soorten ziet men. Het was een goed doel, dat er mee beoogd werd. En zoo is het ook met dit nieuwe bord. Het is zoo'n duidelijk kenteeken! En het geeft on getwijfeld den leerling-bestuurder een rusti ger gevoel. Wij hopen, dat dit nieuwe bord niet „zal af bladderen". Dat het een nieuw succes voor de K. N. A. C. beteekent, die al zoo veel voor de veiligheid van de automobilisten heeft ge daan! MACHINISTEN-EXAMENS. De voorzitter van de commissie voor de ma chinisten-examens deelt mede, dat de zee- diplomawet 1935 niet op 1 September a.s., doch waarschijnlijk 1 November a.s. ingevoerd zal worden. De 4e examenzitting, aanvangende op 7 Sep tember e.k. heeft dus nog als tot dusver plaats volgens het reglement der schipperswet 1907. Een uitzondering hierop maken degenen, die in Juni 1937 een cursus voor voorloopig di ploma beëindigden en nu den wensch te ken nen geven, volgens de eischen der nieuwe wet geëxamineerd te mogen worden, terwijl zij, die een dergelijken cursus reeds vroeger be ëindigden en slaagden voor het examen voor loopig diploma, desgewenscht het aanvul lingsexamen mogen afleggen. WIELRIJDER ONDER GESPAN TERECHT GEKOMEN. Op den Leidschenweg te Utrecht reed Don derdagmiddag de 43-jarige wielrijder. De J. achter een paard en wagen.De man wilde naar links uitwijken om deze te passeeren, toen juist uit tegenovergestelde richting een per sonenauto naderde. De wielrijder, die in het nauw kwam, aarzelde, reed tegen de auto op en kwam daarop te vallen met het gevolg, dat hij onder het gespan terecht kwam. Hij liep een schedelbasisfractuur en gebroken armen op. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. KAASMARKT ALKMAAR. (Vrijdag). Aangevoerd 43 stapels zijnde 128,000 K.G. Fabrièkskal'as ''kleine f 22.50: pér 50' kiïb: Boerenkaas kleine f 21 per 50 "kilo..: Boerenkaas; commissie f 22 per 50 £41%, HANDBAL. RAPIDITAS—ATLAS. Het dames- en het heerenteam van Atlas zullen a.s. Zondagmorgen negen uur een bezoek komenbrengen aan Rapiditas aan den Vergierdenweg. WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield haar veertiendaagschen baan wedstrijd te Halfweg. Begonnen werd met sprint voor juniores. De totale uitslag" werd: 1. H. Jas Jr.; 2. Deen; 3. Van der Weiden. Een achtervolging over 15 ronden: 1. B. Matzen wint met 20 M. voorsprong van W. Fennes. Achtervolging tusschen G. Jonker Sr. en W. Jas, gewonnen door Jonker met 1 M. verschil. Na de pauze werd er een klassementwed strijd gereden over 100 ronden met vier klas sementen le kl.: 1. T. Jansen 5 pt.; 2. De Klerk; 3. Matzen; 4. Bouman; 5. J. Jas. 2e kl. 1. T. Jansen; 2. J. Jas; 3. Matzen; 4. Klein- hout; 5.W. Fennes. 3ekl.: l.T. Jansen; 2. Klein hout; 3. Matzen; 4. JasBouman. 5e kl.: 1. T. Jansen; 2. Matzen; 3. Kleinhout; 4. Bou man; 5. J. Jas. Totale uitslag 1. T. Jansen 20 pt.; 2. B. Matzen 13 pt.; 3. Kleinhout 9 pt.; 4. Jas 8 pt.; 5. Bouman 5 pt. Donderdagavond werd er een trainings wedstrijd gehouden over 50 K.M. H. Kleef, J. Smit, Roel, B. de Jong en W. Fennes wisten een voorsprong te nemen en te behouden. Na een eindspurt werd de uitslag als volgt: 1. J. Smit; 2. W. Fennes; 3. H. Kleef; 4. Roel; 5. B. de Jong; 6. Lasschuit; 7. Jas. De juniores reden een wedstrijd over 12V2 K.M. De uitslag werd: 1. H. Jas; 2. Co Node- lijk; 3. Deen. ACENDA Heden: VRIJDAG 20 AUGUSTUS. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroers" ge prolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mayeiiing", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Postiljon van Lonju- meau", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 urn-. Palace Filmae: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZATERDAG 21 AUGUSTUS. Frans Hals Theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Filmae: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Groot gala-filmbal in Richs,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2