Enkele dagen i in nieuw land. m AKKERTJES De boer heeft er geluk De verlaging van de crisisheffing op vleesch. en voorspoed gevonden. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 HKXREEM'S DAGBEAD 3 Weer een slachtoffer van ronselaars. Jongeman zit thans in Spanje en heeft berouw. Een twintigjarige jongeman uit Arnhem was onlangs door ronselaars, die hem reisgeld verstrekten, aange worven voor Spanje. Het jongmensch had stilletjes de ouderlijke woning ver laten en zich naar Spanje begeven. Uit Albacete heeft hij nu zijn ouders een brief gezonden, waarin hij mededeelt berouw te hebben over zijn daad en zegt gaarne weer naar huis terug te zullen keeren. De politie heeft een onderzoek in gesteld, dat tot nu toe zonder resultaat is gebleven. Men tracht nu langs diplo- matieken weg de uitlevering van den jongeman te verkrijgen. BRAND IN HOUTLOODS TE GRONINGEN. Donderdagavond om half zeven bemerkte de bedrijfsleider van de N.V. Houthandel voorheen G. van Calcar vlammen in een groote loods. Hij alarmeerde de brandweer en deze tastte eerst met twee, later met vier stralen op de waterleiding het vuur aan. De loods, welke grootendeels gevuld was met spaanders en zaagsel, dienend voor het voeden van twee ketels in de aangrenzende machinekamer, is zoo goed als geheel uitge brand. Na drie kwartier had men den brand onder de knie. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. GEEN PHILATELISTISCHE BRIEVEN MEER PER LUCHTMAIL. Nog steeds worden op het postkantoor te Bandoeng luchtpostbrieven uit Neder land ontvangen, gefrankeerd met 32'/2 cent in Nederlandsche postzegels, klaarblijkelijk met de bedoeling, dat de Indische Postdienst deze stukken terugzendt, voorzien van Ne- derlandsch-Indische frankeerzegels ter waar de van 20 cent. Aangezien deze methode van frankeering alleen was toegelaten voor de eerste heen- en terugvlucht van de Douglas DC 3 dienst op 5 Juni j.l., zullen dergelijke brieven in het vervolg zonder bijplakking van de verlangde Indische zegels aan de afzenders worden ge retourneerd. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. ingez. Medj De 26.000 ton haring voor Rusland. De reedersvereeniging voor de Nederland- sch haringvisscherij heeft, zooals we dezer dagen reeds hebben gemeld, haar eerste contract naar Rusland afgesloten voor de levering van haring, vangst 1937. Het betreft hier een partij haring groot 26.000 Schotsche tonnen. Hiervan moeten 13.000 tonnen worden geleverd in de eerste helft van September, terwijl het restant geleverd moet worden in de tweede helft van September a.s. Thans vernemen we nog, dat de sorteering bestaat uit 25 pet. matsulls, 50 pet. matties en 25 pet. small matties. 'n Beetje hoofdpijn, 'n beet je kou gevat, heelemaal zoo onprettig doordat Ge het eigenlijk veel te druk hebt gehad en te wei nig geslapen. Neem vanavond een of twee "AKKERTJES" en Pederlandsch 9a vroeg naar bed. Morgen- Product ochtend staat Ge als een an- der mensch op, vol energie en roemt dit kostelijke middel. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Twee kinderen uit de eerste verdieping gevallen. Beiden ernstig gewond. Op twee verschillende plaatsen te Rotter dam zijn Donderdagavond zeer jeugdige kin deren uit de eerste verdieping van de ouder lijke woning gevallen. De 2-jarige T. V. uit de Brielschelaan is met een schedelbreuk en het 2-jarig meisje A. C. van de Gedempte Slaak met een hersenschudding naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar beiden in vrij ernstigen toestand zijn opgeno men. DOODELIJKE VAL. Bij het leggen van kragen om luchtgaten van het bij Piet Smit aan den Kreekweg te Rotterdam in aanbouw liggende schip 512 is de negentienjarige A. van Spek uit Alblasser- dam, die daarbij werkzaam was, toen hij ach teruitstapte, van 8 meter hoogte naar beneden gestort. Met een schedelbreuk is de jongen per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Het Vlaamsch-Nationale Zangfeest te Brussel. Vragen van den heer Rost van Tonningen beantwoord. Op vragen van den heer Rost van Tonningen betreffende het verhinderen van het deelnemen van den dirigent Jos. Vrancken Jr. aan het Vlaamsch-nationale zangfeest, van 25 Juli 1937 te Brussel heeft de minister van buitenland- sche zaken a.i., dr. Cölijn, geantwoord, dat de regeering bevordering van alle gepaste uitin gen van het Nederlandsche kunst- en geestes leven in het buitenland als een voorwerp harer aanhoudende belangstelling beschouwt. In haar streven ten deze neemt, naast Zuid- Afrika, België en in België, Vlaanderen uiteraard een bijzondere plaats in. Als een ge paste uiting van Nederlandsch kunst- en geestesleven beschouwt de regeering echter niet het gebruik van het Wilhelmus, zooals op 25 Juli j.l. te Brussel voorzien, n.l. als symbool in een aangelegenheid van Belgische binnenlandsche politiek. Immers met die dui delijke strekking zou het op een Vlaamsch- nationaal zangfeest ten gehoore worden ge bracht. Een zoodanig gebruik van het Wilhel mus wordt door de regeering misbruik geacht en mitsdien deelt zij het door Hr. Ms. gezant te Brussel ingenomen standpunt, dat een Ne derlander aan een zoodanig misbruik geen medewerking behoort te verleenen. Maatregelen zijn reeds van kracht geworden. GEEN VERLAGING VAN DE VLEESCHPRIJZEN Nader kan worden medegedeeld, dat de be schikking van den minister van economische zaken, waarbij is bepaald, dat voorloopig zon der zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, reeds Donderdag in wer king is getreden. Voorts is de verlaging van de crisisheffing op vleesch van 10 op 5% met ingang van heden in werking getreden. De tekst van de ministerieele beschikking luidt als volgt: 1. Het is verboden, een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uitoefe ning betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister van economische zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagersbe drijf wordt voor de toepassing van deze be schikking verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoopen van versch of bevroren vleesch van runderen, var kens, schapen of paarden. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagershond deelt mede: De verlaging van de crisisheffing beteekent een ontlasting van het slagersbedrijf van nog geen 5 cent per kilogram vleesch. Het is de bedoeling van den minister, dat de getroffen maatregel het slagersbedrijf ten goede komt en niet in scherpen concurrentie strijd het voordeel weer verloren gaat. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagershond doet dan ook een ernstig beroep op den geheelen Slagersstand om te handelen naar de bedoeling van den minister en de ver laging der crisisheffing het in nood verkeeren- de slagersbedrijf ten goede te doen komen door geen verlaging der vleeschprijzen te laten vol gen, alvorens de veeprijzen ook zijn verlaagd. Vhiclïteling door marechaussee neergeschoten. Na wilde achtervolging. Twee marechaussees hebben on der de gemeente Zelhem een voort- vluchtigen Duitscher, die zich niet stoorde aan de sommatie om halt te houden, neergeschoten. De man werd van achteren geraakt, waarbij de kogel tot de onderbuik doordrong. In het algemeen ziekenhuis te Doe- tinchem is het projectiel door opera tief ingrijpen verwijderd. De toe stand van den man is bevredigend. Het betreft hier de 23-jarige Willy Alfers uit Cloppenburg, die door het gerechtshof te Arnhem wegens mishandeling bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld was en deswege in het algemeen politie blad was gesignaleerd. Ook werd hij wegens diefstal door de politie te Winterswijk ge zocht. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam had hem reeds als ongewenschte vreemdeling over de grens doen leiden, doch hij was naar ons land teruggekeerd. De marechaussee te Doetinchem kwam den man echter op het spoor, waarbij bleek, dat hij ten huize van zijn zwager te Zelhem vertoefde. Aangezien hij als niet gemakke lijk bekend stond, zijn twee leden der mare chaussee in burger en per auto naar de woning toegegaan, doch de man was hen te vlug af. Bij hun aankomst had hij reeds de beenen genomen. Er ontstond toen een wilde achtervolging dwars door de weilanden en over slooten. Na eenige sommaties losten de politiemannen eenige. waarschuwingsschoten en toen ook dat niet hielp, schoot men op den man zelf. Hij lyerd getroffen en kon worden overmeesterd. De man zal binnenkort aan de justitie worden overgegeven. OPSLAGPLAATS VAN HOEPELS UITGEBRAND. Donderdagavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in de opslagplaats van hoepels aan de Buitenhoef te Sleeuwijk, toebehooren- de aan de gebroeders van Oord te Werken dam. De felle wind wakkerde het vuur hevig aan, zoodat weldra vier voorraadschuren met hoepels en verschillende omliggende hoepel schelven in vollen vlam stonden. De brandweren uit Sleeuwijk en Werken dam, welke spoedig ter plaatse waren, konden slechts de aangrenzende woningen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. Donderdag is uitgegeven'het staatsblad no. 649, besluit van den 13den Augustus 1937, tot toepassing van artikel 12 der landbouw-crisis- wet 1933, het crisis-organisatiebesluit 1933 en het crisis-monopoliebesluit 1933, op bloembol len (bloembollensaneeringsplan 1937, invoer- monopolie. Dag van inwerkingtreding 21 Aug. 1937) Steeds weer: onvoorzichtig oversteken. Oude vrouw levensgevaarlijk gewond. Donderdagmiddag omstreeks half drie is o£> den rijksweg Venlo-Nijmegen nabij Well (L.) de 65-jarige vrouw Broekmans, die onvoorzich tig overstak, door een uit de richting Venlo komende auto, bestuurd door den heer van der W. uit Nieuwerkerk aan den IJsel aan gereden. De vrouw kreeg inwendige kneu zingen, een dubbele rechterbeenbreuk en een lichte hersenschudding en werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Men vreest voor haar leven. Geen der bewoners zou terug willen. Belangstelling voor onze nieuwe provincie. STIL, behoedzaam bijna, trekt een witte nevel over het wijde land. Wazig, steeds waziger wordt het vee in de weiden. Plotseling is hetgeheel verdwenen. Slechts een donkere vlek geeft aan, waar zich een dier verbergt. Helle lichtbundels van sterke autolampen dringen zich brutaal dooi de nevelflarden, verlichten de witte kanten van de boomlooze wegen in den Wieringer- meer. Nieuw land. waarover de avond is ge vallen, nieuw land. dat al weer oud lijkt. In de meeste boerderijen is het licht aange floept. Het oranje-gele schijnsel van een pe troleumlamp, of het wit-gele van een gas lamp, valt naar buiten. Er wonen menschen in dezen polder. Ge komen zijn ze uit alle deelen van ons land: boerenzoons, die „thuis" niet aan den slag- konden komen, of geen geld genoeg bezaten om in hun geboortestreek een boerderij te pachten. Zij hebben bezit genomen van den grond, die door hun onverstoorbare, voor niets wijkende landgenooten, aan de zee is ontroofd. Groningers, boeren uit Noord- en Zuid-Holland, uit Drente en Overijsel, heb ben zich hier neergezet, in vol vertrouwen op den Staat. Langzaam, beschroomd kwamen de eersten in 1934. Nu al weer 3 jaar geleden, kon de Wieringermeerdirectie de eerste 30 boerde rijen verpachten. De boeren liepen er toen niet hard voor. Zij dachten terug aan andere inpolderingen, waar de pioniers, die er met een vollen geldbuidel heentrokken, het eer ste jaar met een moeilijk te dragen verlies post afsloten. Zij wisten in 1934 nog niet, dat zij dat risico hier niet liepen. De Staat wilde dat niet. Eerst kwam, drie jaar lang, de land- bouwcultuurmaatschappij in den polder aan bod, werd het zout uitgebannen, werd de grond rijp gemaakt voor den toekomstlgen heer. Als de pachters het eerste jaar met verlies werken, zal de grond daaraan niet schuldig zijn. Van die gedachte werd uitgegaan. Maai de boer begreeo dat zoo gauw niet. Daarom kwamen zij in den beginne ietwat aarzelend- En nu? Nu heeft de polder het pleit gewon nen. Honderden candidaten, uit alle provin cies van Nederland, hebben zich aangemeld voor de dit jaar te verpachten boerderijen. Het overgroote deel zal men teleur moeten stellenDe Wieringermeer heeft gezege vierd Zij. die er een oordeel over kunnen vellen, beamen het. Vraag het de boeren, die er reeds wonen. Hun „ja" klinkt zwaar en nadrukkelijk door de woonkeuken. Vraag het ook aan de tallooze boeren, die alleen, of in groote groepen, den polder bezoeken. Zij kij ken met pientere oogen rond. stellen honderd en één vragen. Kort en krachtig is hun oor deel over de gewassen. ..Puik". En velen, zeer velen voegen daar „beter dan bij ons!" aan toe. Nieuwe ideeën worden nagevolgd. Nieuwe ideeën, toegepast bij den bouw van de boerderijen, worden beoordeeld en nagevolgd. Het is het grootste compliment dat de conservatieve boer den leider van de Bouwkundige Afdeeling, den heer A. D. van Eek. kan maken. Zelfs al kost het hem meer geld, dan nog volgt de boer een nieuwe vin ding. Normaliseeren en standaardlseeren: nim- mer heeft men er in het nieuwe land meer behoefte aan gevoeld dan toen de eerste 30 boerderijen, gebouwd op lichten grond en dus weidebedrijf gereed waren. Tusschen de boerderijen lag telkens één kavel vrij. De eerste boeren gaven al spoedig den wensch tot meer land te kennen. Zij kregen het ook. Maar daartoe moest hun bedrijf uitgebreid worden. Schuren er bij! Daarna werd even wel gezocht naar een bouwsysteem, geschikt voor elke type-boerderij, groot of klein. Op één der afdeelingen van het groote gebouw der Wieringermeerdirectie. schuin tegenover de Groote Kerk. te Alkmaar, werden de handen ineengeslagen Toen er 13 gemengde bedrijven te bouwen waren, had men het systeem gereed. Alle spanten zouden voortaan op een vasten af stand van elkaar komen. De kap zou onder een hoek van 45 graden opgezet worden. En de tasruimte? Hoe moest het daar mede? Ook dit probleem werd opgelost. Voor 1 H.A. gras- en 1 H.A. bouwland trok men 25 en 60 kubieke meter uit. Men was waar men wezen wilde. De bouw van alle boerderijen volgens één bestek was mogelijk gemaakt. En zoo is men voortgegaan. Steeds verder. Bouw de men de woningen eerst met de boerderij onder een dak, later kwam zij er buiten. Een spoelkeuken vormde in zoo'n geval de ver binding. Het werk werd steeds gemakkelij ker, ook voor de arbeiders. De spanten kon men met groote partijen tegelijk bestellen. De inkoop werd daardoor goedkooper. Betonramen! Ook deze nieuwigheid slaagde. Nauwelijks had Zwijndrecht victorie gekraaid met het schokbeton, of de Wieringermeer directie bestelde 10 betonramen. Op proef. Eenige maanden later kwam uit Alkmaar een order los voor 2000 ramen. Er wordt gebouwd. inv e Bouwkundige Afdeeling zat en zit niet stil. Alles wordt hier in teekening ge bracht. Honderden worden er gemaakt. Èn dit is noodig ook. Waarom? Omdat bij den bouw van 46 boerderijen, waarmede men nu bezig is, soms 5 aannemers zijn. Die moeten allen precies volgens hetzelfde bestek kunnen wer ken. In geen enkele boerderij in de Wieringer meer ontbreekt een brandvrije stal. Volkomen brandvrij? Neen, dat niet. Maar het vee kan het er, mocht het vuur een prooi zoeken, eeni- gen tijd uithouden. Het kan op tijd gered worden. Betonvloeren en -ramen. Goede systeemen voor luchttoe- en -afvoer. Behoor lijk geïsoleerd. Inderdaad: het vuur zal hier weinig slachtoffers kunnen maken. Loop zoo'n boerderij eens binnen. De boer vindt het best! Als hij tijd heeft laat hij alles zien: van de slaapkamertjes op den zolder af, tot de berg- schuur toe. Overal is de toegang vrij. In de woonkeuken (met radio) zoowel als in de woon kamer. En onderhand vertelt de man, een Groninger, die nu al voor de derde.maal aan het oogsten is. Hij prijst en critiseert'. Maar het eerste vooral. Hij heeft het over de verkaveling en de ontwatering. En hij is er mee in zijn nopjes. „In Groningen moesten we soms een uur loopen, eer we ons land bereikten. Hier blijven we vlak bij huis! De resultaten van den grond? Prima. Alleen de verlichting. In tegenstelling met de 3 dorpen. Wieringer- werf. Slootdorp en Middenmeer, is er op de boerderijen nog geen electrisch licht en geen waterleiding. De laatste komt echter. Maar het lichtnet zal nog wel een tijd duren. Bij den bouw der boerderijen heeft men gerekend op brongasverlichting. De druk daarvan is echter niet erg hoog, zoodat in enkele boerderijen de petroleumlamp weer dienst doet. Overigens heeft deze boer geen klagen. En hij geeft het grif toe. „Ik zou niet meer terug willen. Het klinkt met beslistheid. „Geen hooge pacht. Goede voorlichting". Inderdaad: men laat de boeren hier niet aan hun lot over. Eens in de week houdt een ambtenaar van den Voorlichtingsdienst zitting. Ontdekt men iets aan het gewas, dan kan hij uitkomst geven. Zelf dokteren is niet noodig. En het moet al heel raar loopen, wil de Voorlichtingsdienst geen remedie kunnen voorschrijven. De Staat laat de boeren hier niet los. In verband met de eigenaardigheden van de jonge gronden moet het zaaiplan de eerste 4 jaren bij de Wieringermeerdirectie ter goedkeuring worden ingezonden. „Geen risico!" De gave, gezonde gewassen in de Wieringermeer zingen het. En de wind neemt hun wijsje over, speelt er mede, net zoolang tot de heele polder het hoort. „Geen risico! Geen risico!" De halmen op de akkers buigen het zware hoofd. Het lijkt of zij den grond, waaruit zij voortgekomen zijn, een dankbaren groet brengen.... Achter de blinkende ruiten van zijn „thuis" zit de boer, die hierheen kwam. Hij tuurt over zijn land, met scherpe oogen. Dan knikt hij eens tevreden. Hij neuriet, 't Is niet het wijsje, dat buiten zoo duidelijk klinkt, 't Is een melo.- dietje met woorden van geluk en voorspoed. Beide heeft de boer gevonden. In het nieuwe land. In Nederland's nieuwe provincie. Een welvarende boerderij in de Wieringermeer. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 20 AUgUStUS; Het is kermis in Haarlem, en een flinke, degelijke ook! De gelegenheden tot vermaak zijn zeer vele, men ga zich overtuigen. We kunnen niet overal tegelijk zijn en zullen voor de hand weg het een en ander aanduiden, om later uitvoeriger. Het tooneelgezelschap van Lier heeft thans twee troeuen In onze stad, en geeft „Amsterdam, je bent eenig". van den heer C. P. T. Bigot, en „De eerlijke Makelaar". In de sociëteit „De Kroon", wier groote zaal zich bij uitstek leent voor allerlei voorstellingen, wordt het ge zelschap van den heer Frits van Haar lem verwacht. Onder de specialiteiten die Dinsdag optreden zijn sterren van de eerste grootte: Chrétiennie b.v. de populaire coupletzanger die het liod van de Ma liebaan in ons land het eerst zong en bekend maakte. In den schouwburg op den Jansweg treedt het Hollandsche Operagezel schap va nden heer de Groot op met de komische operette „Donna Juanita" van Suppè. Tegenover „De Kroon" is de zetel van „Galathee", het beeld dat door de tooverkunsten van den heeren Bam berg en Chambly achtereenvolgens verandert in een levende vrouw en in een bloemruiker, om tenslotte weer te versteenen. Brand aan boord van dc „Saleier" Vuur werd spoedig- gebluscht. MAKASSAR, 19 Augustus (Aneta-A.N.P. Naar Aneta verneemt, is destijds op het s.s. „Saleier" van de Mij. Nederland, dat heden uit Melbourne te Makassar arriveerde, vóór de aankomst te Melbourne brand ontdekt in een lading karpetten. De gezagvoerder zette daarop full speed koers naar Melbourne, ter wijl hij het vuur zooveel mogelijk inperkte door het inblazen van stoom. Te Melbourne stond de brandweer reeds gereed en bluschte den brand. Hierbij zijn twee brandwachts bewusteloos uit het ruim gehaald. De Australische passagiers waren vol lof over het optreden van de bemanning. De ge zagvoerder was uiterst tevreden over de pres taties van de brandweer te Melbourne. De maatschappij Nederland deelt naar aanleiding hiervan mede, dat zij op 30 Juli telegrafisch bericht van den brand ont ving, waarbij tevens werd gemeld, dat deze niet ernstig was. DE „WILLEMSPLEIN" TE LISSABON. Het s.s. „Willemsplein", dat ter hoogte van Leixoes met het Grieksche vrachtschip „Eudoxia" in botsing is gekomen, is te Lis sabon aangekomen. Uitstapje had dramatischen afloop Elf familieleden in arrestanten ivagen. Verhaal van een boozen veldwachter, twee taschjes en twee zuurtjes. Een Scheveningsche familie, een moeder, een tante en negen kinderen, maakten Woens dagmiddag een boottocht naar Den Haag. 't Was een mooie zomermiddag, de zon stond hoog aan den hemel en omdat het den kinde ren al zoo dikwijls was beloofd, dat ze een heuschen boottocht zouden mogen maken, besloot de moeder nadat het weer vele da gen achtereen niet geschikt ervoor was ge weest dan toch eindelijk aan het verlangen der kinderen te voldoen. Fluks werden de noodige toebereidselen ge maakt. De boottocht had een vlot verloop, de kinderen veel pleizier en een uurtje later werd bij het Malieveld, de groote open grasvlakte midden in Den Haag, aan land gegaan. Het spreekt wel vanzelf, dat het feest daar werd voortgezet. De kinderen speelden naar hartelust, moe der en tante gingen in het gras liggen en ook zij genoten van het heerlijke, zachte zomer weer, van den geur van de bladeren der om ringende dikke boomen en van de warme zon nestralen. Tegen den tijd dat het bootje weer naar Scheveningen zou vertrekken, vonden de kin deren in de nabijheid van een plaats waar zij speelden, twee taschjes. Er zat niets in dat van waarde was, slechts twee zuurtjes. Of nu in elk taschje één, dan wel in een der tasch jes twee zuurtjes zaten, vertelt de historie niet. De kinderen brachten in elk geval de taschjes naar hun moeder, die tot de conclu sie kwam, dat deze taschjes behoorden aan eenige meisjes, die ook met het Schevening sche bootje waren gekomen en reeds naar de kade waar de boot ge.meerd was, waren ge- loopen. Ze zou de taschjes wel even meenemen om ze op de terugreis aan de meisjes te geven. Een meneer uit Oegstgeest zag, dat de moe der de taschjes bij zich had gestoken en toen eenige oogenblikken later bleek, dat de tasch jes niet behoorden aan de meisjes van 't bootje doch eigendom waren van kinderen die in de buurt aan het spelen waren, dacht deze meneer, dat de moeder en de tante de tasch jes wilden stelen. Hij waarschuwde een veld wachter die toevallig passeerde en die zoo boos werd, dat hij de moeder, de tante en de negen kinderen meenam naar het paleis van justitie, dat groote gebouw aan het Korte Voorhout, waar het geheele gezelschap aan een streng verhoor onderworpen werd. Aan iedereen vroeg de veldwachter, of ze de tasch jes met de twee zuurtjes hadden willen ste len. Toen werd de moeder boos! Hoe de veld wachter dat kon denken! Maar de veldwachter was heel erg wan trouwend. En toen gebeurde het ergste. Er kwam een groote arrestantenwagen van de politie. Daar moesten ze alle elf in. Dat wilde de moeder niet, maar ze moest. De auto reed naar het politiebureau, waar gelukkig al heel spoedig bleek, dat de moeder geheel te goeder trouw had gehandeld. Toen gingen ze allemaal terug naar Sche- veningen, nog heelemaal van streek door de angst en den schrik. Zoo eindigde het boottochtje naar Den Haag van deze Scheveningsche kinderen, het boottochtje, dat zoo dramatisch afliep en dat- ze waarschijnlijk nooit meer zullen vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3