STEGEMAN'S H.D -Vertelling V R TJ n A r, 20 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ARROND. RECHTBANK Inbraak te Hillegom. Een 35-jarig man, die reeds herhaaldelijk was veroordeeld en 15 Maart uit de gevange nis was ontslagen, moest terechtstaan, omdat hij op 25 Juli te Hillegom inbraak had ge pleegd. Hij had een ruitje van een huis in de Weerestijnstraat uitgenomen door de stopverf te verwij deren, waardoor hij een spanjolet kon overhalen en zoo een deur openen. Daarna was hij het huis binnen gegaan en had er een rij wiel, een actentasch, twee paar schoenen en eenige zilveren lepeltjes weggenomen, waarop hij zich naar Den Haag had begeven, waar hij spoedig werd gearresteerd. Hij bekende het feit en zei uit armoede te hebben gehandeld, aangezien hij geen geld en geen middel van bestaan had. De officier van justitie eischte wegens dief stal een jaar gevangenisstraf en wegens land- looperij een dag hechtenis met 2 jaar opzen ding naar Veenhuizen. Mr. Stomps, de verde diger, drong aan op een lichte gevangenis straf, omdat het hier geen ernstige diefstal betrof en de verdachte in wanhoop had ge handeld. Pleiter achtte opzending naar Veen- huizen de beste straf. Opmaken van een valsch contract. Een koopman was failliet gegaan met een passief van ongeveer 57000, waartegenover een klein actief stond, zoodat crediteuren slechts één procent van hun vorderingen kre gen. Korten tijd daarna erfde de vrouw van den koopman 3750 en de crediteuren, die er ken nis van kregen, wilden hun recht op de erfe nis doen gelden. De koopman, die geen midde len meer bezat, zag zich de erfenis niet graag ontgaan, want hij had hiermee, naar hij dacht, weer wat kunnen beginnen. Hij zon op een middel om de erfenis te be machtigen en wendde zich tot een advocaat, nadat hij eerst bij een zaakwaarnemer was geweest. Hij wilde de erfenis cedeeren en wel aan iemand, die zoogenaamd een vordering tot genoemd bedrag op hem had. Een buurman toonde zich bereid als begunstigde op te tre den, maar de koopman, die het geval toch niet heelemaal recht vond, wilde weten, of hij er kwaad mee kon en vandaar zijn bezoek bij den advocaat. Deze gaf als zijn meening te ken nen, dat de koopman het geld kon cedeeren, zonder zich strafschuldig te maken en hij maakte een acte van cessie op, waarin stond vermeld, dat de koopman aan zijn buurman wel en deugdelijk 3750 schuldig was. Toen later een ander advocaat voor de crediteuren optrad, hield de buurman zijn vordering vol en de eerste advocaat, die nu geen praktijk meer uitoefent, zei, dat hij niet beter had ge weten, of de buurman had een vordering op den koopman gehad, omdat hij dezen te vo ren het bedrag had geleend. Toen de politie in de zaak was gemengd hield de buurman aanvankelijk ook vol, dat hij een vordering op den koopman had, want zoo was overeen gekomen. Later gaf hij toe, dat het niet waar was. De koopman en zijn buurman hadden zich nu te verantwoorden voor valschheid in ge schrifte. De eerste advocaat was getuige. Op een vraag van den president gaf deze toe, wel geweten te hebben, dat de buurman geen vor dering van 3750 op den koopman had, wat hem een ernstige berisping van den president bezorgde, De koopman gaf toe, dat hij het contract had laten opmaken om te voorkomen, dat de erfenis den crediteuren ten goede zou komen, maar hij meende, dat hij daarmee geen strafbare handeling verrichtte, omdat de ad vocaat liet hem had gezegd.' De buurman verklaarde in denzelfden geest .en .ziei geen voordeel van de cessie te hebben gehad; wel zou de koopman hem vroeger een leening van een paar honderd gulden in'uit zicht hebben gesteld, toen er nog geen sprake was van de cessie. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en noemde het een ernstig feit. Daar de crediteuren in het faillissement er met een onbeteekenende uitkeering waren afgekomen, kwam de erfenis hun in de eerste plaats toe. Het moge waar zijn, zei de officier, dat de verdachten zich op het advies van den advocaat hebben verlaten, de verdachten wis ten zeer goed, dat zij een unfaire daad ver richtten, al zou ze niet strafbaar zijn ge weest. In aanmerking nemende, dat verdach ten nimmer veroordeeld zijn geweest en de koopman in behoeftige omstandigheden ver keerde, eischte de officier een gevangenisstraf van 3 maanden tegen den koopman en tegen den buurman, die minder schuldig is, 6 weken Mr. v. Dam, de verdediger, pleitte een voor waardelijke straf. Mislukte poging tot ontvluchting. Twee personen, gedetineerd in het huis van bewaring alhier, hadden het plan opgevat te ontvluchten en ze hadden afgesproken om, als de bewakers des avonds zouden komen, hen in het nachtverblijf in te sluiten, dien bewakers een bijtend vocht in de oogen te gooien, van de consternatie gebruik te ma ken, teneinde de sleutels te bemachtigen en daarmee de deuren naar buiten te openen. Zij hadden ieder in een beker wat zout water, ver mengd met eenig creosoot gedaan en toen de bewakers kwamen, wierpen zij hun dat in het gezicht. Een der twee gevangenen ontrukte toen den eenen bewaker de sleutels, die deze met een ketting om de pols had en beiden snelden naar den uitgang, maar zij konden de eerste deur niet open krijgen, zoodat ze dra waren gevat en ze werden in het cachot gestopt. De beide bewakers hadden het zoute water in de oogen gekregen, wat een lichte ontste king veroorzaakte en de eene bewaker was bo vendien aan de pols gewond, doordat hem de sleutels waren ontrukt. Nu moesten de twee gedetineerden voor mis handeling van de bewakers terecht staan en zij bekenden: dat wil zeggen de een, maar de ander ontkende opzettelijk het vocht te hebben gegooid. Wel had hij, zei hij. den be waker aangegrepen, maar het vocht was daar bij bij ongeluk in de oogen van den bewakei- gekomen. Zij verklaarden, volstrekt niet ge beten te zijn op de bewakers en ze hadden de zen niet willen mishandelen, maar ze hadden willen ontvluchten. De officier van justitie eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, aangezien beiden een zeer zwaar strafregister hebben. De verdedigers, Mrs. Ten Bokkel en Stomps, wezen er op. dat de bewakers in het huis van bewaring de gedetineerden zeer menschlievend behandelen, zoodat hier geen sprake is van eenige wraakneming, maar de zucht naar vrij heid, ieder mensch eigen, had verdachten tot de daad gebracht, die heel dom was, want ze was tot mislukking gedoemd. Daar de mishan deling van weinig beteekenis is. vroegen plei ters een lichte straf. Het gevaarlijke mes. Twee caféhoudsters in IJmuiden konden het niet goed met elkaar vinden; er was volgens de eene juffrouw broodnijd, omdat een klant van de een het beter had gevonden zijn ten ten bij de ander op té slaan. Hoe 't zij, als de dames elkaar zagen, begonnen ze te schelden. In den laten avond van den 16en April zat de eene juffrouw in gezelschap van een paar een welgemeende raad voor iedereen kiest bij onbehagelijkheden de witte kruis poeders of cachets U hebt dan iets goeds tegen griep, tandpijn, hoofdpijn, rheumatiek, kiespijn en menstruatiepijnen. bu apotheken en drogisten. ook in t«wet»0«* voor nederland dut1m oegstgeest (Adv. Ingez. atedj kennissen in een eethuis een biefstukje te ver werken, toen de andere juffrouw daar binnen kwam. gewaarschuwd door haar man, die er zich ook bevond en even te voren door de bief stuk etende juffrouw zou zijn uitgescholden, naar hij beweerde. Toen zijn eega het eethuis binnenstapte, nam zij het voor haar man op en weldra schoten van weex-skanten giftige pijlen door het eet huis. Daar had het bij kunnen blijven, als de dames ieder van af haar eigen tafeltje waren blijven schelden, maar de juffrouw, die het laatst was binnengekomen, meende, dat de ander haar op een afstand van 3 of 4 M. niet goed kon verstaan, waarom ze, in niet te kalm tempo, naar het tafeltje met de biefstuk ging. Volgens de andere juffrouw zou zij haar te voren hebben uïtgenoodigd mee naar buiten te gaan. waar zij haar dan de keel zou dichtknij pen. Aan deze uitnoodiging was geen gevolg gegeven, want, als gezegd, de juffrouw was bij haar biefstuk gebleven, doch toen de tegen partij met een vaartje naderde, bekroop haar de vrees, dat de aangekondigde operatie bij het tafeltje zou worden verricht en zij sprong op. zwaaiende met de hand. waarin het biefstuk- mes. Dadelijk daarop liep er bloed langs den arm der andere juffrouw en dat kon slechts het biefstukmes gedaan hebben. De juffrouw, die biefstuk had gegeten, moest nu voor mishandeling terecht staan en ze zei, dat ze niet had gestoken. Nu, dat kon ook eigenlijk niet, want het mes had geen punt. maar een getuige verklaarde, dat hij de juf frouw had zien hakken en dat kon wel. De juffrouw erkende, dat ze was opgestaan met het mes in de hand en dat ze de armen als molenwieken had gezwaaid, vreezende voor een aanval. Of daarbij het mes den arm der tegenpartij had getroffen, wist ze niet, moge lijk was het wel, maar opzettelijk gesneden had ze niet. De officier nam aan, dat de nadei-ing van de getuige, die tamelijk solide gebouwd is, bij de andere juffrouw een zeker gevoel van on veiligheid kon verwekken, maar dat rechtvaar digt het gebruik van het mes nog niet, want de ander had de juffrouw met het mes nog niet aangeraakt, toen haar bloed reeds vloei de. Daarom eischte de officier een gevangenis straf voor den tijd van een maand. Oneerlijke concurrentie. Een man, die met een karretje van een stoo- merij en ververij langs de straten ging, zag een collega van een concurreerende firma en ver nam, dat deze bij een dame in de Santpoorter straat een rokje kon halen, dat gestoomd of geverfd moest worden. Met die wetenschap stapte hij even latei- naar het gegeven adres, zei daar, dat hij van de andere firma kwam en kreeg het rokje mee, zoodat de ander later bot ving, wat nog een kloppartij tusschen de concurrenten ten ge volge had. Maar nu moest de man, die het rokje gehaald had, voor oneerlijke concurrentie terecht staan. De officier keurde het sterk af, dat de een zoo onder eens anders duiven gaat schieten en eischte een maand gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken 30 Augustus. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. De gebouwen van het Rozekruisers Genoot schap aan de Bakenessergracht 1113 zul len (met uitzondering van den boekhandel) van Zondag 22 Augustus af tot en met Za terdag 4 Sept. gesloten zijn in verband met de voorbereidingen ten dienste van den nieuwen tempel die een dezer dagen gereed gekomen is. De laatste denst in den ouden tempel wordt Zondag 22 Augustus gehouden, de eerste dienst in den nieuwen tempel is vastgesteld op Zondag 5 September. Alle da ar tusschen aangekondigde bijeenkomsten komen te vervallen. KERKCONCERT OP KONINGINNEDAG In het kader van de Koninginnedagvie ring, zal 's middags een kerkconcert plaats vinden in de Gx-oote Kerk, waarbij als so listen optreden de Haarlemsche kunstenaars Annie Woud en George Robert. Een zeer toepasselijk programma is sa mengesteld, en aangezien de toegangsprijs laag is, verwacht men dat zeer velen dit bij zondere kerkconcert zullen willen bijwonen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het bureau van politic, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Kerk boekje: Everdingen Brouwersstraat 54. Beursje met inhoud: Bi-ouwers, Voorzorgstraat 23. De kentje: Eibink, Gen. Bothastraat 85. Geld, Bakker, Potgieterstraat 40. Hond (herder) tot 1 September a.s. Pension Marina, Zuid Bou levard 2 Zandvoort, daarna Holdijnstraat 19, Amsterdam. Heerenregenjas, v. d. Pol, Kam perstraat 72. Kettinkje, Bakker, Schoterveen- straat 15. Oorbel, Zijlstra, Dr. Schaepmanstr. 118 rood. Portemonnaie met inhoud: Duim. Rembangstraat 9. Jongenspet, Kater, Oranje straat 124. Rijwielplaatje, politiebureau Sme destraat. 3-wielig kinderrijwiel: de Keizer, Saracenenstraat 1. Kinderschoentje: Politie bureau Smedestraat. Rijwieltaschje inh. ge reedschap: Nauta, Aagje Dekenstraat 2. Vul potlood: Heydanus, Hasebroeksti-aat 18. Rug zak: Politiebureau Smedestraat. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 7.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 8.56 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middag- en Avondddienst te 7.15 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen: na afloop van den middag- en avonddienst. De Middag- en de Avonddienst op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge Lange Begijnestraat 11. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 116 Augustus 1937 zijn in de gem. zwem- en badinrichtingen 38155 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Heeren Dames Abonnés 4667 4194 20 ets. baden 337 295 10 ets. baden 592 639 Vereenigingsbaden 44 59 Schoolbaden 16 27 Kostelooze baden. 5666 5640 Delft Abonnés 20 ets. baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden 11322 Heeren 6825 491 510 110 7936 10854 Dames 7018 474 531 20 8043 Ten onrechte verdacht. Een slachtoffer van een „misdruk"-rijwiel- plaatje. Meermalen blijkt dat rijwielplaatjes ver- valscht worden. Geen wonder dus, dat belas tingambtenaren en politiemannen als zij con troleeren ook toezien of de plaatjes echt zijn. Toen Bloemendaalsche agenten een jonge man uit Langer Aar (Z.H.) aanhielden, bleek die een plaatje op zijn rijwiel te hebben, dat den indruk maakte valsch te zijn. Hij deelde mede het plaatje gekocht te hebben op het postkantoor in de plaats zijner inwoning, maar dat konden de politiemannen niet zonder meer gelooven. De jongeman, die met zijn meisje op een vacantietochtje was, werd mee genomen naar het politiebureau. Het verdachte plaatje werd getoond aan den chef van het postkantoor te Overveen, die ook veronder stelde met een valsch plaatje te doen te heb ben. Het relief der lettei's was veel zwakker dan bij gewone plaatjes, de komma's waren zelfs bijna niet te zien. De jongeman werd voor nader onderzoek Dokter eet ze zelf ook Hij heeft een druk leven en dan is een goede eetlust met geen goud te betalen. Niets dat den eetlust zoo bevordert als STEGEMAN's LEVERPASTEI Hij schrijft ze ook met groot, succes voor aan kleine kies- kauwers, die anders hun boterham laten staan. Lever is bovendien zoo gezond en alleen de allerbeste lever wordt gebruikt voor Stege- man's Leverpastei, leverkaas en Sachsische leverworst. oCjeAt-ehjMxstei In winkels met ons raambiljet (Adv. ingez. MedJ Cursus in Wilskracht door PAUL DEVRAIS. Een luipaard verliest nooit zijn vlekken, zegt men wel eens. Maar volgens Janet bestond er nog veel minder kans, dat Henry ooit zou afleeren om altijd maar klakkeloos toe te geven. Ze had veel met hem op, maar als hij slechts een beetje flinker en strijdlustiger was geweest, zou ze hem nog meer waardeeren. Ja, mis schien Maar wat viel er aan te doen? Heni-y kon nooit iets weigeren en nog minder een vast besluit nemen. Zelfs zijn dassen werden voor hem uitgezocht door een ongehuwde tante, die voor hem zorgde. Janet zat diep in deze weinig opwekkende gedachten verzonken, terwijl ze met Henry in een klein restaurant lunchte.Behalve 'n man met zware wenkbrauwen, die aan het nabu rig tafeltje zetelde, waren er geen bezoekers. Er heerschte reeds vijf minuten lang een diep stilzwijgen tusschen de twee jongelui. Henry", zei Janet plotseling. „Je hebt moeilijkheden? Een geldkwestie zeker, hè?" Henry zuchtte. „Hoe weet je dat?" vroeg hij. „Ik raadde het'", antwoordde Janet. „Vertel me wat er aan de hand is". ..'t Gaat over mevrouw Marshall", zei hij bitter. Janet kende deze dame. „Is er iets aan te doen?" informeerde ze. Henry schudde het hoofd. „Verleden jaar was ik gek genoeg om vijftien gulden te geven voor haar Tehuis voor daklooze katten, 't Was vijftien gulden meer dan ik kon mis sen. En nu van dit jaar, wil ze mijn bijdrage opvoeren tot vijf en twintig gulden." „En heb je toegestemd?" ..Nog niet maar het zal wel moeten. Je kunt nog beter probeeren ijsco's te verkoopen aan een Eskimo, want mevi'ouw Marshall iets te weigei-en. En het mooie is, dat ik vast van plan was dit jaar niets te geven." Janet keek hem aan. „O, Henry, 't is hope loos met jou!" ..Maar ik kon toch niet weigeren", zuchtte Henry. „O nee?" zei Janet ongeduldig. Nou laat ik je dan waarschuwen, dat ik niets te maken wil hebben met een man, die in zulke geval len geen „nee" durft te zeggen!" Op dit moment stond de man met de zware werkbrauwen op en kwam naar hem toe. „Neemt u me niet kwalijk" zei hij tot Henry, „maar tegen m'n wil heb ik een gedeelte van i uw gesprek opgevangen. Mijn naam is Pi-obe; 1 ik ben vertegenwoordiger van het instituut ter 1 versterking der gedachtencontröle en wils kracht." Henry keek den vreemdeling achterdochtig aan. „U valt te beklagen, mijnheer", ging de man onverstoorbaar voort. „U wordt beheerscht door een minderwaardigheidsgevoel, waardoor uw wilskracht als het ware is verlamd.Wat u noodig hebt, is onze cursus ter bevordering van wilskracht en energie, waardoor ook u na verloop van korten tijd in staat zult zijn, al les te weigeren wat niet in uw kraam te pas komt. De prijs van een cursus in slechts twin tig gulden en ik verzeker u, dat u over drie maanden sterk genoeg zult zijn om op alles „nee" te zeggen!" „ik ben bang", mompelde Heniy aarzelend, „dat uw cursus mij van geen nut zal zijn". „Mijnheer, ik ben er vast van overtuigd, dat u er onmiddellijk voordeel van zult on dervinden. Weet u wat ik verstrek u de eerste les gratis! Hier is ze. Neem mee". Mijn heer Probe reikte hem een boekje toe. „Ik kom u ovr vijf dagen opzoeken en heeft het niet geholpen, dan praten we er niet verder over. Maar ik weet- zeker, mijnheer, dat u me zult smeeken om de rest van den cursus!" Schaapachtig nam Henry het boekje aan en overhandigde als tegenprestatie zijn kaartje. Mijnheer Probe boog, dankte en vertrok. „Dat is het nu juist, waar ik me altijd aan erger", voer Janet uit. „Je hebt niet eens de kracht om een vreemdeling iets te weigeren". „Maar kindbegon Henry. „Nee, houd je mond maar", viel Janet hem kort af in de rede. .Duister eens, Henry, ik wil je nit eerder ontmoeten, dan aan het einde van de week. En dan moet ik van je hooren, dat je zoowel dien idioten cux-sus van dien man als de bijdrage aan mevrouw Marshali's ki'ankzinnige liefdadigheidsinstel ling hebt afgezegd". „Allebei?", vroeg Henry ontsteld. „Jal" „En als 't niet gaat?" ,iDan behoef je me nooit meer te bezoe ken of te telefooneeren! Begrepen? Nooit meer!" Henry slikte. „Lieve hemel!" zuchtte hij radeloos Vier dagen lang leefde Henry als in een roes. Hij werd slechts beheerscht door één gedachte hoe kon hij aan de eischen van Janet voldoen. Op den laten avond voor den vijfden dag, terwijl hij slapeloos zijn kamer op en neer liep, kreeg hij opeens een ingeving. En het wex-d over half vijf, voordat hij naar bed ging. Dien dag maakte hij zijn opwachting bij Janet. Hij arriveerde met een grooten bos bloemen, dien hij in haar armen duwde zoodra ze de deur voor hem opendeed. „Dank je, Henry", zei ze vrij koel. „Ik hoop, dat je me hiermee niet pi'obeert om te koopen". „Wel nee, hoe kom je er bij?", antwoordde hij. Janet keek hem vol twijfel aan. „Is dat de waarheid. Henry?" .Natuurlijk ik moet toegeven, dat ik 't eerst donker inzag, maar toen kreeg ik eensklaps een idee". „En dat was?" „Ik begon les nummer één van Probe's cursus te bestudeeren. Eerst met weinig be langstelling, totdat ik constateerde, dat er toch wel iets inzat. Voor ik het wist, had ik de les driemaal gelezen!" Janet keek hem boos aan. „Dus je speelde precies in zijn kaart!" „Geen sprake van", antwoordde Henry triomfantelijk. „Vanmorgen kwam Probe bij me op kantoor om de rest van den cursus te verkoopen. En wat denk je, dat er ge beurde? Ik sprong op van mijn stoel en riep: „Hallo, mijnheer Probe, die cursus van u is werkelijk buitengewoon! Hij heeft me zóó geholpen, dat ik pertinent weiger de rest te koopen Janet keek hem met groote oogen aan. „Dat is toch niet waar!", riep ze uit. „En mevrouw Marshall hoe staat het daar mee?" Henry glimlachte. „Nou, ze kwam toevallig binnen, toen die verblufte Probe bij me zat. Ik stelde hen aan elkaar voor en vertelde mevrouw Marshall dat ik dit jaar zelfs geen kwartje kan missen voor haar instelling. Maar omdat ik medelijden met haar voelde heb ik haar toch geholpen'. Janet trok haar wenkbrauwen op. „Haar tóch geholpen?" Henry glimlachte weer. „Ja ik vertelde mijnheer Probe, waarvoor mevrouw Marshall geld inzamelde en wist hem zoover te krij gen, dat hij haar vijf en twintig gulden schonk". Janet viel op een stoel neer en barstte in een schaterlach uit. Toen toen hield ze plotseling op. Ze be- gi-eep namelijk, dat Henry, die zijn wil zóó onweerstaanbaar aan een ander kon opdrin gen. een geheel nieuw mensch moest zijn ge worden. „Heniy". zei ze aarzelend, „waarom draag je die afschuwelijke das? Ik wil niet met je uit, Is aje dat rare ding om je hals houdt. Waarom draag je die gele niet, die je met Kerstmis van je tante hebt gekregen? Ik weet, dat jij haar leelijk vindt maar ik zei ze tevreden, „dat ik steeds meer van je thuis aangaan, dan kun je van das verwis selen. Vindt je dat goed?" Henry zette een gewichtig gezicht, maakte een vage beweging en antwoordde: „Ja, ik „Doe het, Henry". „Nou, vooruit dan maar. Omdat jij het wil", zei hij mak. Janet glimlachte. „Wil je wel gelooven". zei ze tevreden, „dat ik steeds meer van i ga houden. Heniy?" En twee minuten later was Henry daar grondig van overtuigd. vastgehouden en de politie toog naar Langer Aar. Daar herinnerde de postambtenaar zich dat hij inderdaad een plaatje aan den be doelden jongeman vei'kocht had. Maar of dat hetzelfde plaatje was dat nu bij hem gevonden was wist hij niet, daar hij het verkochte plaatje niet bekeken had. Toen de ambtenaar zijn voorraad plaatjes controleerde bleek, dat er nog meer van zulke flauwe afdrukken onder waren. Dit maakte aan allen twijfel een einde. De Bloemendaal sche politie toog weer naar huis om aan den jongeman te vertellen, dat gebleken was, dat hij geheel vrij-uit ging en het slachtoffer ge worden was van de omstandigheid, dat er blijkbaar bij vergissing misdrukken onder de plaatjes gekomen waren. Voor den betrokke ne was het gebeurde natuurlijk verre van aangenaam. Hij had van 's moi-gens 12 uur tot 's avonds 6.45 uur in de agenten-wachtka mer op het bureau moeten zitten! Zijn meisje, dat een goed-gestempeld plaatje had, had hem in die wachtkamer uit eigen wil gezel schap gehouden. De Commissai'is van Politie te Bloemendaal heeft den Minister van Financiën met het ge beurde in kennis gesteld, omdat het ver moeden bestaat, dat er nog meer „misdmk- ken" verkocht zijn. De bezitters daarvan loo- pen de kans dat zij ook, evenals de jonge man uit Langer Aar, verdacht worden in het bezit te zijn van een valsch rijwielplaatje. Zoo moge lijk kunnen daartegeix maatregelen genomen worden. Natuurlijk is in deze zaak iets niet in orde. De fabricage en verkoop van rijwielplaatjes moet zoo geregeld zijn, dat geen plaatjes af gegeven worden, die bij een latere controle den indruk maken valsch te zijn. Stijgende bloem hollen prijzen. Voor de Woensdag te Bovenkarspel gehou den bloembollenveiling, waarop ruim 3000 colli, inhoudende ruim 10 millioen stuks, waren aangevoerd, bestond buitengewoon groote be langstelling. De markt bewoog zich over de geheele linie vrijwel in stijgende lijn. MUZIEK CONCERT DER H. O. V. Het H.O.V.-concert van 19 Aug. verschafte ons niet de kennismaking met nieuwe of on bekende werken, maar gaf meerendeels re den tot groote tevredenheid wat de uitvoe ring van het programma betreft. Marinus Adam opende het concert met een vurige vertolking van Smetana's geestige Ouverture ,JDie verkaufte Braut", waarna de solo-cellist der Arnhemsche Oi'kestvereeni- ging Andries de Swarte het speciaal voor violoncel-soli bestemde klankpodium betrad om Tschaikowsky's Rococo-Variaties met ons orkest te spelen. Zijn opvatting was luch tig, overeenkomstig met den aard van het werk en in den beginne had hij een weinig met de zuiverheid der intonaties te kampen. Maar spoedig verflauwde deze strijd en werd de vrede gesloten, zoodat we met onverdeeld genoegen konden luisteren, niet alleen naar de vele speelsche momentexi, maar ook naar de mooie cantilenes in de langzame varia ties in C gr. t. en d ld. t. Hier onderscheidde zich ook het orkest; vooral de voortreffelijke uitvoering der blazerstriolen in eerstgenoem de variatie trok de aandacht. Trouwens de geheele orkestrale partij werd onder Adam's leiding uitstekend vertolkt, en het warme applaus aan het slot gold zoowel den solist als de overige executanten. Het „Capriccio espagnol" van Rimsky- Korssakoff volgde. Deze luidruchtige muziek met haar bonte en harde instrixmentale kleuren, haar pyrotechnische en militaire effecten geeft aan alle groepen van een or kest gelegenheid tot schittering, maar zij is vrij arm aan vinding en grof in haar allu res. Doch als vergoeding hoorden we na de pauze Schubert's „Unvollendete Symphonie" in een prachtige, doorvoelde en schier vlek- kelooze vertolking. Den verrukkelijken twee zang van hobo en clarinet in het Andante hebben we zelden zoo mooi gehoord als gisteravond en in het geheel zat een span ning, die geen oogenblik verslapte. Marinus Adam en het orkest verdienen voor deze auditie een woord van bijzondere hulde. Het zij hun hierbij gebracht. K. DE JONG. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Vuilnisemmers. Geachte redactie, Aan de klacht die reeds eerder in Uw blad behandeld is over de nieuwe vuilnisemmers, betreffende de bijbetaling van een tweeden emmer, voornamelijk wat betreft de winke liers, zou ondergeteekende nog het onder staande willen toevoegen. Hij is in de gelukkige omstandigheid in Haarlem een winkel met dagverblijf te mogen drijven en betaalt zijn diverse lasten aan de gemeenschap. Hij woont te Amsterdam en be taalt als boven. Omdat hij nu niet hier woont, maar wel zijn lasten betaalt en vuilnis vergaart, moet hij hiervoor nog eens extra betalen. Dus in dit geval niet eens den tweeden emmer, neen de eerste emmer wordt al direct op rekening geplaatst: f2 plus f7,50 ophaalkosten per jaar. Is dit geen pracht reclame voor de vereeni- ging Haarlem's Bloei? Vestig U te Haarlem.... maar neem een flinke buidel met geld mee, want alles is hier extra voordeelig. MATRA, Julianapark 22 Wij brachten deze klacht over aan den di recteur der Gemeentereiniging alhier, die er op wees dat xxoodzakelijk verschil moet wor den gemaakt tusschen huisvuil en zakenvuil. Bij gemeenteverordening is geregeld, dat het eerste gratis wordt opgehaald, doch dat voor het laatste moet worden betaald. De directeur vond dit ook logisch, omdat de bedrijfsonkos- ten door een zaak op het product worden ge legd, en wanneer ook het zakenvuil gratis zou worden opgehaald, dit hierop neer zou komen dat de mensehen, die geen zaken hebben, in den vorm van belasting zouden meebetalen aan hpt ophalen van het zakenvuil der 7.9 menschen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6