Japansch offensief op alle fronten Chineezen weten zich in Sjanghai te handhaven Hervatting. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16616 Verschijnt 3agèlijCs, Eelïalve -op Zon- ën Fëe'stclagen. DINSDAG 24 AUGUSTUS 193? HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlera-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zi» hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, overlijden 400—, verlies van hand, voet of oog ƒ200—, beide een of twee leden wijsvinger 25.—, alle_ leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnes op het Geillus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bl leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—, polsbreuk 15. ad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN10 PAGINA S. e Japanners zijn vanochtend te Sjanghai op alle fronten te land, ter zee en in de lucht tot den aanval overgegaan. Ondanks den bommenregen behielden de Chineezen het door hen bezette gebied. Te Sjanghai wordt een hevig geschutvuur gehoord uit de richting van Woesoeng, waar de Japanners probeeren de Chineesche linies door te breken. Zij maken daarbij van scheepsgeschut gebruik. Zij ontmoeten daarbij evenwel bijzonder hardnekkigen tegenstand. Pas van Nankau bezet. Naar Domei meldt, hebben de Japansche troepen den pas van Nankau bezet. Deze pas vormt uit strategisch oogpunt een zeer belangrijk punt aan de Groote Muur ten Noorden van Peiping, aan den spoorweg Peiping—Soeijoean. Twee Amerikaansche vliegtuigen verongelukt. Geen 50.000 Japanners ontscheept? Berichten zouden sterk overdreven zijn. olgens het officieele nieuwsagentschap v van de Kwo Min Tang, Central News, heb ben Chineesche strijdkrachten aanvallen on dernomen in de richting van Tientsin en heb ben zij gisteren Yan Ling Tsjing bereikt, het eerste station aan den spoorweg Tientsin- Poekau, dat dicht bij Tientsin is gelegen. Er wordt een hardnekkige strijd gevoerd. Central News deelt verder mede, dat Chineesche vlieg- tuigen vannacht acht Japansche oorlogs schepen, die ter reede van Woesoeng voor anker lagen, hebben gebombardeerd. Men verneemt, dat op 17 Augustus Japan sche vliegtuigen het Christian Hospital, een Amerikaansch ziekenhuis te Nantoengsjau op den noordelijken oever van de Yangtse heb ben gebombardeerd. Uit Japansche bond wordt vernomen, dat de Chineezen op de kade loodsen van de Japan sche rivierscheepvaartmaatschappijwelke tegenover Nantau zijn gelegen, in brand heb ben gestoken. Van de Frankrijk-kade kan men de rookwolken zien. Reuter seint uit Tokio, dat Tsingtau waar schijnlijk gespaard zal blijven voor het lot van Tientsin, de Japansche bladen melden uit Tsingtau, dat in deze stad door de plaatse lijke Chineesch-Japansche autoriteiten pogin gen worden gedaan de spanning te verminde ren en een vriendschappelijke regeling tot stand te brengen van het incident van 14 Augustus. Volgens Havas is het moeilijk de belangrijk heid te schatten der Japansche versterkingen, welke gisten en in den voorafgaan-den nacht zijn ontscheept. Het schijnt, dat de Japansche troepen er in zijn geslaagd gedeeltelijke ont schepingen ten uitvoer te leggen in de buurt van Woesoeng. De officieele cijfers der Japan ners schijnen evenwel zeer overdreven. De Japansche artillerie en luchtmacht heb ben een zeer hevig vuur ontketend op de dorpen in buurt van Sjanghai. Men vreest, dat er een groot aantal slachtoffers onder de Chineesche bevolking te betreuren zal zijn. Hull's beroep. WASHINGTON, 24 Augustus (Havas-A.N.P.) Huil heeft in de verklaring, welke hij heeft afgelegd ter gelegenheid van zijn beroep op China en Japan gewezen op de door de Amerikaansche regeering genomen maatre gelen ter bescherming van de Amerikaan sche onderdanen in China. Hij verklaarde, dat de toestand te Sjanghai de eenige reden is voor een veelheid van rechten en belangen van tal van landen, met name van de Vereenigde Staten. „De Ame rikaansche troepen in China, aldus Huil, zijn belast met de bescherming van Amerikaan sche burgers en niet met „aanvalsopdrach- ten", doch de toestand in het Verre Oosten gaat uit boven het kader der vraag, welke zich direct voordoet ten aanzien van de be scherming van Amerikaansche burgers en belangen. De regeering der Vereenigde Staten ziet zich dan ook geplaatst voor de taak de vredespolitiek, waarin zij vertrouwen heeft, doeltreffend te doen zijn, Zij doet alle mo gelijke pogingen, opdat de fundamenteele principes dezer politiek versterkt zullen wor den in het gebied van den Stillen Oceaan en op de geheele wereld". Boodschap van Mevrouw Tsjang Kai Sjek aan de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 24 Augustus (Havas-A.N.P.) De ambassadeur in China heeft draadloos een boodschap van mevrouw Tsjang Kai Sjek aan de Vereenigde Staten overgebracht. Mevrouw Tsjang Kai Sjek betreurt de tra gische voorvallen, welke veroorzaakt zijn door de tegenwoordige vijandelijkheden, die slachtoffers hebben gemaakt onder onschul dige vreemdelingen. „Deze treurige voorvallen zouden voorko men kunnen zijn", aldus mevrouw Tsjang, „indien de mogendheden de noodige voor zorgsmaatregelen zouden hebben genomen om de Japanners te verhinderen zich van de internationale concessie als operatiebasis te bedienen". Tokio neemt financieele maatregelen TOKIO, 24 Augustus (Havas-ANP.) Giste ren werd een nieuwe sterke daling aan de beurs genoteerd, zij wordt toegeschreven aan de vrees voor den terugslag, welken de nieu we aanvragen voor oorlogscredieten ten be drage van ongeveer 2 milliard yen, de uiterst strenge controle der oorlogsindustrieën en de gebruikmaking van de reserves der maat schappijen voor gedwongen inschrijving op de regeeringslëeningen zullen hebben. De minister van financiën zal aan de bui tengewone zitting van den Landdag een spe ciale wet voorleggen,, welke met name zal voorzien in de noodzakelijkheid van de re geering machtiging te ontvangen voor de op richting van nieuwe maatschappijen, welker kapitaal een bedrag te boven gaat, verder heeft de wet betrekking op het beroep op ingeschreven, doch nog niet gestorte kapi taaldeelnemingen, op de gebruikmaking van reserves voor kapitaal. Vergrooting of sa mensmelting van maatschappijen. Er zal voorts vergunning noodig zijn voor de uit breiding der outillage van een maatschappij, zelfs, indien zij uit eigen middelen bekostigd worden. Het zal verboden zijn meer dan 100.000 yen voor langer dan zes maanden uit te leenen zonder toestemming der regeering. De wet zal niet alleen gelden voor particu liere maatschappijen, doch ook voor finan cieele instellingen, banken en verzekerings maatschappijen. Bataljon Fransche troepen verwacht. SJANGHAI. 24 Augustus (Havas-ANP.) Men verwacht morgen het oorlogsschip Sphinx, dat een bataljon koloniale infanterie aan boord heeft, afkomstig uit Indo China. De „Van Galen" in aanvaring met een sleepboot. 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. De com mandant van de „Van Galen" heeft gisteren het volgende aan de Marine-autoriteitèn in Den Haag geseind: „Opgestoomd naar Shanghai en om 15 uur aangekomen. Bij manoeuvreeren aangevaren door sleepboot, waardoor bakboord vooruit deuk in voorsteven. Zeewaardigheid intact". Negen dooden. SAN DIEGO (Californië) 24 Augustus (D.N.B.) i Tijdens nachtelijke oefeningen is een Amerikaansch marinevliegtuig veronge lukt. Van de acht inzittenden kwamen zes om het leven. De beide anderen werden gewond Het verongelukte toestel behoorde tot het type, waarmede, als een der modernste ma chines, de massavluchten zijn. ondernomen naar Hawai en Panama. Neergestort en verbrand SAN LUIS, 24 Augustus (A.N.P.) Op 18 mijlen van hier is een vliegtuig van de Pan American Airways, dat op weg was van Men- doza naar Cordoba, neergestort en verbrand Drie leden der bemanning kwamen hierbij om het leven. Engelsch schip door vliegtuigen gebombardeerd. Vaartuig niet getroffen. PARIJS, 23 Aug. (D.N.B.) Uit Perpignan wordt gemeld, dat het Engelsche stoomschip Noemi Julia, dat op weg van Marseille naar Barcelona hedenmorgen gebombardeerd is, de haven van Port Vendres is binnengeloopen. De kapitein van het schip verklaarde tegen over vertegenwoordigers van de pers, dat bo ven zijn schip vanmorgen tusschen acht en negen uur op den 42sten lengtegraad en den derden breedtegraad twee vliegtuigen hadden gecirkeld, die op de vleugels een zwarte ko karde met een doodskop en de nummers 528. resp. 529 droegen. Toen de beide vliegtuigen weer weggevlogen waren, was om kwart over negen een bombardementstoestel verschenen en had twee bommen neergeworpen, die op 10 meter afstand van het schip in het water wa ren neergekomen. Het schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat zijn schip de vlag der niet-inmenging had gevoerd en twee controleurs aan boord had, een Engelschman en een Nederlander. Woordenwisseling in een café. Dronken varensgezel vernielt een ruit. Gisteravond ontstond in een café in de Nassaustraat een woordenwisseling tusschen een paar bezoekers en den caféhouder over de betaling van de consumpties. Deze twist liep tenslotte zoo hoog dat een 26-jarige varens- gezel de vrouw van den caféhouder een duw gaf. De caféhouder greep daarop een ploer- tendooder en gaf een der bezoekers een 29- jarigen koopman daarmee een klap op he' hoofd. Hierop ontstond een algemeene vechtpartij, waaraan ook een derde, dnbekend gebleven bezoeker deelnam. Tijdens deze vechtpartij sloop de varensgezel naar buiten, met mede neming van den biljarbal. niet met de bedoe ling om deze te gelde te maken, doch slechts om hem van buiten af weer door de ruit te slingeren, welk voornemen hij ook prompt ten uitvoer bracht. Inmiddels was een politie-agent op het gerinkel van vallend glas en het rumoer der vechtenden toegesnedl, die den varensgezel in den kraag pakte. Deze rukte zich evenwel los en zette het op een loopen, met den agent op de hielen. Weldra had de agent den vluchteling weer gegrepen. Deze verzette zicht heftig, zoodat de agent genoodzaakt was hem enkele klap pen met den sabel toe te dienen, waarna de man naar het bureau vervoerd was. Daar meldde zich enkele oogenblikken la ter ook de caféhouder en de koopman, welke laatste, evenals de varensgezel door O. D. werd verbonden. Tegen den varensgezel werd proces-ver baal opgemaakt wegens vernieling van de ruit en verzet tegen de politie. De caféhouder werd eveneens verbaliseerd, wegens mishan deling. Het is niet meer enkel maar spel en maar jool. De plicht eischt haar deel weer, de plicht van de school. De weken van vrijheid zijn schielijk ver- loopen, De deur die gesloten was, staat nu weer open. Van allen kant stroomen zij 's ochtends weer aan, De fietsen of armen met tasschen belaan, En dartelend gaan ze de schooldeuren binnen, Om vroolijk opnieuw met de ernst te beginnen. 't Bestaan is niet louter meer vrijheid en vreugd. De lagere school legt beslag op de jeugd. Op vluggen en langzamen, knappen en dommen, Met taaltheorieën en lastige sommen. De school leest deskundig de kleuters de les, Van klas nummer een tot aan klas nummer zes. Daar gaan ze, nu klein, maar de menschen van morgen, Met vroolijk gehuppel, maar niet. zonder zorgen. Zoo vaak door het ouder geslacht onderschat. Omdat het zijn jeugd al te spoedig vergat, 't Is uit met vacantie, het gaat weer -be ginnen, Ze gaan weer vol moed en vertrouwen naar binnen, Voor 't eerst gaan de jongsten. de ouderen: weer, Leergierig gestuwd door de leer: leer om leer. P. GASUS. PA VILLON RICHE - Zandvoort. Woensdag 25 en Donderdag 26 Augustus DE BEROEMDE ENGELSCHE ORGANIST ROBIN RICHMOND met zijn Hammond orgel, waarop tijdens de bespeling gedanst kan worden. (Adv. ingez. Med.) Minister Van Boeyen in het ziekenhuis opgenomen. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, is in het ziekenhuis Bronovo te 's Gravenhage opgenomen. De toestand van den minister geeft geen reden tot ongerustheid. Het Haarlemsche Elektriciteits bedrijf. Belangrijke uitbreidingswerken. Het Haarlemsche Electrciteitsbedrijf heeft als elk betrekkelijk nieuw bedrijf waarvan de omzet geregeld stijgt in ons vorig nummer hebben wij nog medegedeeld dat in de nu ver streken 7 maanden van 1937 8 pet, meer stroom verkocht is dan in hetzelfde tijdvak van 1936 steeds behoefte aan uitbreiding en vernieuwing. Den laatsten tijd zijn belang rijke uitbreidingswerken tot stand gekomen, namelijk een nieuw gebouw voor de inschake ling der kabels. Daarbij is gebruik gemaakt van de nieuwste constructies. Vroeger werk ten de schakelaars met olie, maar omdat het gevaar van brand daarbij niet geheel uitge sloten was, is nu een andere, absoluut gevaar- looze, methode toegepast. In dit schakelge bouw komen de vele kabels samen die overal in de stad electriciteit leveren zoowel aan aarticulieren als aan de industrie, zoodat elk can nagaan, dat een goede inrichting van dit schakelgebouw voor de electriciteitsvoorzie- nmg van veel beteekenis is. Tot heden werkt het G. E. B. met 5 stoom ketels die de kracht leveren om de electrici teit op te wekken. In verband met de stijging van den omzet was het noodig een zesde ketel te bouwen. Dit werk is thans in vollen gang. De groote ketel, die ongeveer 2 ton kost, wordt geheel door de Nederlandsche industrie geleverd, In den loop der jaren zijn reeds vele andere belangrijke uitbreidings- en vernieuwings werkzaamheden uitgevoerd, o.a. zijn, zooals men zich uit onze vroegere mededeelingen herinneren zal, nieuwe turbino's aangeschaft. Een oude turbino staat nog op de nominatie om door een nieuwe vervangen te worden. Maar reeds nu kan geconstateerd worden, dat het Haarlem's G. E. B. volgroeid is tot een modern en zeer goed geoutilleerd bedrijf, waarop de gemeente trotsch kan zijn. Weer een toonkamer Eenige jaren geleden, in den strengen be zuinigingstij d, werd de toonkamer van het Electricteitsbedrijf in de Groote Hout-straat opgeheven. In de praktijk is evenwel geble ken, dat het bedrijf toch niet geheel buiten een toonkamer kan. Nu zal aan den Harmen- Jansweg een der arbeiderswoningen inge richt worden tot toonkamer. Daar zal het dan mogelijk worden demonstraties met electrisch koken te geven. In den laatsten tijd neemt het koken op electriciteit vrij sterk toe. Dit is mogelijk gemaakt door de gelegenheid open te stellen bijzondere contracten te sluiten als aanvulling op het bestaande huishoudtarief, Behalve het bestaande vaste recht (gebaseerd op de grootte der huizen) wordt als ten minste 3000 KWU per jaar wordt afgenomen voor de electriciteit niet 5 cent per KWU be taald, zooals nu bij het huishoudtarief, maar 4 cent en in de goedkoope uren slechts 2 cent. De gemiddelde prijs wordt dan ongeveer 3>/2 cent. Er zijn reeds meer dan 100 van deze contracten gesloten. i Het woord is aan Wijnaendts Francken: Gekwetste ij delheid heeft een sterk geheugen. De aanranding in Santpoort. De politie is den dader op het spoor. In verband met de laffe aanran ding in den Neethof van het 6-jarig zoontje van den heer de Boer te Heemskerk vernemnen wij, dat de politie den dader op het spoor is, zoodat zijn arrestatie wel niet uit zal blijven. De toestand van het knaapje is iets beter; levensgevaar is momenteel niet meer aanwezig. Werkloosheid te Haarlem. Weer een ongunstige schommeling. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem weer met 37. Het aan tal is nu 5397. Dezelfde week van 1936 gaf een daling te zien van 101, zoodat de vergelijkings statistiek in de afgeloopen week 138 ongun stiger geworden is. Er zijn nu nog 734 werkloozen minder dan verleden jaar in het midden van Augustus. Een verklaring voor deze slechte week is niet te geven, alleen blijkt er uit, dat in Augustus sterke schommelingen op de arbeids markt voorkomen. De week die aan deze laatste voorafging leverde, zooals wij mede deelden, een gunstig resultaat op. Het gaat dus nu op en neer. Generaal Faupel, die afgetreden is als Duitsch gezant bij de regeering-Franco. IIVU en moet iets, dat eenvoudig gedaan kan worden, nooit ingewikkeld maken. Per jaar worden tienduizenden „Groen tjes" in Haarlem's Dagblad geplaatst, want niets is eenvoudiger en niets succesvoller. pag. De Japanners vallen op de verschillende fronten heftig aan; zij zouden den Nan- kaupas hebben bezet. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem is weer iets toegenomen. 1 De politie is den dader van de aanranding te Santpoort op het spoor. 1 Te Antwerpen zijn drie Nederlanders, die kostbare voorwerpen, waarvan zij de herkomst niet konden verklaren te koop aanboden, gearresteerd. 3 Twee mannen, die midden op den weg liepen zijn door een auto aangereden. 3 Amerika doet een beroep op Japan en China. Bij een scheepsramp voor de haven van Alexandrië zijn 66 personen om het le ven gekomen. Een ontploffing bij een legerkamp nabij Munster eischte 12 dooden en talrijke gewonden. De koning van Egypte heeft zich verloofd. De bekende Fransche componist Albert Roussel is op 68-jarigen leeftijd over leden. De Belg Meulenberg wint het wereldkam pioenschap op den weg voor profs. Bij het Haarlemsche eleetriciteitsbedrijf zijn belangrijke uitbreidingswerken tot stand gekomen. 1 ARTIKELENENZ. K. de Jong: Propagandaconcert der H. O. V. 2 TijdgenoolenBuziau. 3 Huize „De Beek". 5 H. D. Vertelling: Dagboekbladen. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1