Amerikaansch beroep op China en Japan. E" Thijs IJs heeft een raar avontuur Cordell Huil richt zich tot de strijdende mogendheden. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Concurrentie voor het kunstgebit. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 H X 'A'EEE M'S DAGBEAD Japanners bombardeeren Nanking en Tsjapei. e Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft een beroep gedaan op China en Japan, opdat deze landen geen toevlucht tot oorlog nemen. Huil heeft in een officieele verklaring gezegd, dat de beide naties het geschil moesten rege len volgens de principes, welke, niet alleen voor de Vereenigde Staten, doch voor de meeste lan den de internationale betrekkin gen moesten regelen. Hij herinnerde er aan, dat sinds den aanvang van het conflict de Vereenigde Staten alles hebben gedaan om. de beide regeerin gen er van te weerhouden haar toevlucht tot vijandelijkheden te zoeken en dat besprekingen wa ren gevoerd om een vreedzame oplossing te vinden. De Ameri kaansche regeering heeft geen vertrouwen in bondgenoot schappen, noch in een politiek van een te ver doorgevoerde afzondering aldus Huil. Zij heeft vertrouwen in internationale sa menwerking, om te kunnen ge ren gevoerd om de vreedzame omschreven in de verklaring van 16 Juli. Deze verklaring bevatte de veertien beginselen van de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Nanking en Tsjapei gebombardeerd. TT Japansche admiraliteit heeft gisteravond JLieen communiqué uitgegeven, waarin ge meld wordt, dat ae vliegtuigen der Japansche marine luchtraids hebben ondernomen op de vliegvelden van Nanking. Tweemaal vielen zij aan, Zondagnacht om twaalf uur en Maan dagmorgen bij het aanbreken van den dag. Zij brachten de vijandelijke troepen ernstige schade toe. Alle Japansche vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd naar hun basis van oorsprong. Bij een luchtgevecht op een hoogte tusschen drieduizend en vijfduizend meter boven Pausjan ten noorden van Sjanghai, welk gevecht "Maandagmorgen, ongeveer een half uur duurde, zijn negen van de zeven en twintig Chineesche vliegtuigen neerge schoten, terwijl één toestel ernstig gehavend werd door vier Japansche vliegtuigen van wie twee door meer dan tien kogels getroffen werden. Alle Japansche toestellen keerden naar hun basis van oorsprong terug. Bovendien hebben twaalf Japansche vlieg tuigen geruimen tijd Tsjapei gebombardeerd, met name den spoorweg. De ldzoemo in actie. Het Japansche vlaggeschip ldzoemo heeft gisteravond uit de Wangpoe de beschieting van't gebied van Poe- toeng hervat. Als gevolg daar van zijn in Poetoeng verschei dene branden uitgebroken. Des middags hebben Japansche vliegtuigen de omgeving van het noorderstation gebombardeerd. Een nieuwe groote brand is van avond ontstaan in de nabijheid van de Japansche marineclub. Chineezen verhinderen landing van Japansche troepen. Het Chineesche hoofdkwartier verklaart, dat het pogingen der Japanners om troepen aan land te zetten, verijdeld heeft. Volgens een ander bericht uit goede bron is een duizendtal Japansche soldaten te Wentsjaufang, even bovenstrooms Woesoeng. gedebarkeerd" doch werd het gros der Ja- Treinen in botsing. Vier dooden en zestien gewonden. Naar Stefani uit Genua bericht is daar gis termorgen een trein, waarmede een aantal matrozen werden vervoerd, in botsing ge komen met een anderen trein. Vier matrozen werden gedood en zestien gewond. StiKlenlendnels in Duitschland. Tot nader order verboden. BERLIJN, 23 Augustus. De rijksstudenten leider heeft de „mensur", het studentenduel op den sabel or op den degen, tot nader or der verboden, in afwachting van een princi- pieele regeling. De onvoorwaardelijke genoegdoening met de wapens bestaat bij de Duitsche studenten sedert de invoering van de eerecode van Juni 1937. pansche strijdkrachten, die aan land trachten te gaan, teruggedrongen. Tegen den middag duurde de strijd in dit gebied nog voort. Japansche torpedojager tot zinken gebracht? Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een Ja pansche torpedojager is gezonken en een Ja pansche kanonneerboot zich ontredderd terug trok tengevolge van een Chineeschen lucht aanval gedurende de ontscheping van Ja pansche troepen in den loop van gisteren. Spaansche Nationalisten bezetten Caslro Urdiales. Twee dorpen aan het Noordelijk front verwoest. Reuter verneemt uit Bilbao, dat de opstandelingen Castro Urdiales, de voornaamste sterkte tusschen Bilbao en Santander, hebben genomen. Naar uit Santander wordt gemeld hebben vliegtuigen der opstandelingen de plaatsen Torrelaveja en Arenas de Iuna gebombardeerd, van beide ste den zijn slechts puinhoopen overge bleven. Het bombardement heeft bo vendien een groot aantal slachtoffers gemaakt. Aan het Madrileensche front. Gistermorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Campo een aanval ondernomen. De regeeringstroepen, die op hun hoede waren, drongen den vijand evenwel terug, zoodat deze naar zijn linies moest terug keeren, zonder resultaten te heb ben behaald. Ook in den sector van de brug der Fran- schen hebben de opstandelingen, voorafge gaan door tanks, een aanval gedaan op de linksche stellingen, welke 'echter gemakke lijk werd afgeslagen. Overal aan het front van Casa del Campo is de rust thans weergekeerd. Wordt Faupel door een beroeps diplomaat vervangen? Het aftreden van generaal Faupel als Duitsch ambassadeur bij generaal Franco heeft te Berlijn levendige verwondering ge wekt, aldus Havas. Volgens geloofwaardig lijkende inlichtin gen echter schijnen zekere leidende Duitsche persoonlijkheden reeds thans van oordeel te zijn, dat de regeering van Valencia verloren heeft. Daarom zou Hitier het oogenblik geko men achten om een beroepsdiplomaat te la ten treden in de plaats van generaal Faupel, die beter thuis is in de krijgskunde dan in de buitenlandsche politiek. Ontploffing nabij Duitscli leger kamp. Twaalf brandweerlieden gedood. In de nabijheid van Unterluess bij r Celle heeft zich gisteren een ernstige ontploffing voorgedaan. Twaalf per sonen werden gedood en talrijke an deren gewond. In strijd met het offici euze communiqué verneemt Havas dat het ongeluk zich heeft voorgedaan in de omgeving van een artillerieschiet veld in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Munster. Betreffende deze ramp worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Maandagmid dag tegen kwart over één deed zich door tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak in een kruitopslagplaats in de nabijheid van Un terluess een kleine ontploffing voor. De aan- grenzenden werkplaatsen werden daarop on middellijk ontruimd. Tijdens het blusschings werk van de terstond aan het werk gezette brandweerafdeeling der fabriek deed zich een twee ontploffing voor die onder de brand weermannen twaalf dooden maakte. Boven dien werden 67 arbeiders gewond de meesten licht. De aangerichte schade is voor zoover deze kon worden vastgesteld niet belangrijk. LIDMAATSCHAP DER ROTARY CLUB VERBODEN VOOR LEDEN DER N.S.D.A.P. Uit Belijn 23 Augustus; Rijkskanselier Wal- ther Busch de deskundige der nationaal-soci- alistische partij voor demografische en ras sen-kwesties heeft een order uitgevaardigd volgens welke de leden der partij, die tevens lid zijn van de Rotary Club vóór 31 December 1937 het lidmaatschap van laatstgenoemde organisatie moeten hebben opgezegd. Zij die na dien datum nog lid der Rotary Club zijn zullen worden vervolgd. Het Palestijnsche vraagstuk voor de Man datencommissie. Principicelc instemming met bestudeering van het deelingsplan. In een officieel communiqué, dat het rap port van de mandaatscommissie aan het Volkenbondssecretariaat samenvat, wordt aangegeven dat de mandaatscommissie, ter wijl zij zich in principe vóór een bestudee ring van de deelingsoplossing in Palestina verklaart, van meening was, dat een verlen ging van de periode tot het aanleeren dei- politieke vrijheden, welke door het mandaat gevormd wordt, volstrekt noodzakelijk zou zijn, zoowel voor den nieuwen Arabischen als den nieuwen Joodschen staat. De commissie beëindigt haar rapport met hulde te bren gen aan de inspanning van Groot Brittan- nië in Palestina. Resten van oude Noorsclie beschaving. Belangrijke vondsten. OSLO, 23 Aug. (A. N. P.) In het noordelijke deel van Noorwegen zijn den laatsten tijd. onder leiding van de conservatoren Gjessing en Nummedal, interessante opgravingen ver richt, die waarschijnlijk teruggaan tot het begin van het steenen tijdperk Daarbij heeft men te Karlebotn in de Varanger-fjord spo ren gevonden van menschelijke verblijven van ongeveer 4000 jaar geleden. Op deze plek moet, in dat verwijderde tijd perk. een stad, althans een conglomeraat van huizen gestaan hebben. Rondom een kreek heeft men 72 fundee ringen van huizen geteld, sommigen in vier kanten anderen in een ronden vorm. Iets verder trof men 27 andere sporen van wonin gen aan, alsmede gereedschappen uit lei steen, messen, speerpunten, scherven van aardewerk, keukengerei enz. De voorwerpen dragen het kenmerk van door Noren en niet door Lappen vervaardigd te zijn, zoodat men aldaar sporen meent te hebben gevonden van de oude Noorsche be schaving. Finmarken geniet reeds eenige ver maardheid in Europeesche kringen van ar cheologen en de vroegere vondsten hebben reeds de aandacht getrokken van het inter nationale congres van pre- en protohistori- sche wetenschappen, dat het vorige jaar te Oslo is gehouden. SENATOR ISRAEL OVERLEDEN. PARIJS, 23 Augustus (Havas). Alexandre Israel, is vannacht te Parijs op 69-jarigen leeftijd overleden. Israel was journalist en politicus. Sinds 1927 was hij senator van Aube, van 1919 1924 afgevaardigde, secretaris van het kabi net van den minister-president in 1924 en 1926 (regeeringen Herriot), staatssecretaris van binnenlandsche zaken in regeering van Herriot (1932) en die van Paul Boucour (December 1932Januari 1933), minister van volksgezondheid in regeering Chautemps (Nov. 1933Februari 1934). Israel was direc teur van le Petit Troyen. Hij behoorde tot de democratische linkerzijde. DUITSCH PREDIKANT IN VRIJHEID GESTELD.. Het hooggerechtshof te Dordtmund heeft de onmiddellijk invrijheidstelling bevolen van den evangelischen predikant Klose die wegens een geschil met den nationaal-socialistische autoriteiten in de gevangenis te Bochum was opgesloten. Scheepsramp voor de haven van Alexandnë. 66 pelgrims vonden den dood in de golven. Vlak voor de haven van Alexan- drië zijn twee zeilschepen met pel grims, die van een bedevaart terug keerden, omgeslagen. Van de zeven tig passagiers konden slechts vier worden gered. De overigen werden door de krachtige strooming meege sleurd en verdronken. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. Koning Farouk verlooft zich. Met de zestienjarige kleindochter van den minister-president Mohamed Pasja Saied. Koning Farouk. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat koning Farouk zich heeft verloofd met de dochter van Youssouf Bey Zulficar, rechter in het ge mengde hof van appèl. De echtgenoote van Youssouf is eere-dame van de koningin-moe der. De grootvader van koning Farouk's ver loofde, die zestien jaar oud is en den Turk- schen naam Sasinaz draagt, is de oud-minis ter-president Mohamed Pasja Saied. Het bericht der verloving is reeds officieel bevestigd FRANSCHE TROEPEN OP WEG NAAR SJANGHAI. Een bataljon Fransche troepen is, naar Reuter uit Hongkong meldt, vandaag naar Sjanghai vertrokken, terwijl een ander batal jon van Indo-China op weg is naar Sjanghai. Uitvinding van Weenschen tandarts. (Adv. Ingez. Med.J Onze Weensche correspondent schrijft ons: en van de bekendste Weensche tand artsen, dr. Herbert Schneider, heeft een nieuw soort van kunstmatig ver vaardigde tanden uitgevonden, welke wortels bezitten, die zich in de kaak vastzetten. Reeds geruimen tijd hebben tandartsen naar dergelijke tanden gezocht. Wel meende men af en toe het ware gevonden te hebben, maar steeds bleken de experimenten toch weer mis lukt te zijn, daar de wortels van deze kunsttan den niet in de kaak wilden blijven vastzitten. Na een week of zes of acht reeds vielen de tan den meestal uit. Dr. Schneider nu heeft materiaal gevonden, dat zich volkomen aan het kaakbeen aanpast en erin blijft zitten. De kern van zijn wortels is van goud en daaromheen zit een mantel van ivoor. Binnen acht weken groeien de wortels absoluut vast, de tanden zitten dan zóó stevig, dat zij zelfs een brug kunnen torsen. Hierdoor wordt het dus mogelijk ook in een mond, waai"- in geen enkele echte tand meer was overgeble ven, stevig vastzittende tanden aan te bren gen in plaats van een kunstgebit met een caoutchouc plaat, dat den drager ervan altijd veel last bezorgt. Dr. Schneider werd bij het werken aan zijn uitvinding geholpen door den beroemden „ver jongingskunstenaar" professor Voronoff, die den jeugdigen Weenschen tandarts gedurende de laatste jaren herhaaldelijk bezocht en die zich ook zelf door hem liet behandelen. De Weensche uitvinder past bovendien een nieuwe, ook door hem zelf uitgedachte methode van kaakoperatie toe, die volkomen aseptisch is. Tot dusverre was een infectie van de plaats der operatie door het overstroo- men van speeksel bij het sluiten van den mond zoo goed als onvermijdelijk. Door het optillen van een slijmlapje kan de gewenschte plek beter bereikt worden zonder zooveel gevaar voor sepsis. In wetenschappelijke kringen baren dr. Schneiders' uitvindingen die hij thans bekend maakt, veel opzien. W. M. B. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Laten we daar even gaan zitten, Thijs, zei Pierel en wees op een hoekje, waar een lamp brandde. Stoelen waren er in het heele ge bouw niet te zien. Maar je zei, dat je twee weken zoo lang vond? Ik niet. Als je negentig jaar bent, dan is twee weken niets. Maar het is een heel werk ,want je moet voorzichtig zijn. Je mag het natuurlijk niet aan raken met je handen, want dan smelt het. Thijs knikte nadenkend voor zich uit. Het was wat, hoor. Heelemaal als oude man in zoo'n ijsgrot leven! Hoe hield Pierel het uit. Zou je nooit weg willen, hier, Pierel? vroeg hij. Pierel begon te lachen. Weg willen, ik? Nooit, hoor! Ik vind het hier wat fijn en het is zomers lekker koel hier en des winters is het buiten, weer veel kouder. Vijfhonderd dooden bij de ontploffing te Sjanghai? Japanners geven Chincesch vliegtuig de schuld. Het Japansche telegraafangent- schap Domei meldt, dat niet een gra naat, doch een vliegtuigbom het bloedbad heeft veroorzaakt in het wa renhuis aan den Nanking-weg in de internationale nederzetting te Sjang hai. Het aantal dooden bedraagt, vol gens dit bericht, 500. De Japansche marine-autoriteiten zijn in het bezit van bewijzen, dat de bom geworpen moet zijn uit een Chi- neesch vliegtuig, dat zich op plm. 4000 M. hoogte bevond. De Japansche admiraal Hasegawa heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard, dat geen enkel kanon geschoten heeft tijdens de ramp, welke zich heeft voorgedaan ten gevolge van de ontploffing in het torenhuis. Albert Roussel overleden. Begaafd Fransch componist. Te Royan is gisteren op 68-jarigen leeftijd overleden de bekende Fransche componist Albert Rousel.. Albert Charles Paul Roussel werd in 1869 te Tourcoing geboren en werd opgeleid voor marineofficier. In 1894 nam hij ontslag uit den dienst om zich geheel aan de muziek te kunnen wijden. Hij werd leerling van Gigout (orgel) en van d'Indy aan de Schola Cantorum (compositie). Aan laatstgenoemd instituut kreeg hij in 1902 een aanstelling als leeraar. Zijn eerste composities stonden onder invloed van César Franck en Claude Debussy, zijn latere werken droegen echter geleidelijk een steeds sterker persoonlijk karakter.. Roussel schreef werken voor orkest (Le Poême de la Forèt; Evocations) koren, een kwartet voor strijkinstrumenten en hoorn, een sonate voor piano en viool en blaasinstrumen ten, liederen en werken voor piano. Uit zijn later jaren stammen de bekende composities „Pour une fête de printemps", „La naissance de la Lyre" en verscheidene symphonieën. Tijdens den wereldoorlog, heeft Roussel be langrijk werk verricht in dienst van het Roode Kruis. PROGRAMMA WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Kookles. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie, „Melody Circle" en de Flierefluiters. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 „Fantasia". 1.001.45 Orgelspel. 2.00 Gramofoonmuziek.. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 VARA-orkest. 6.30 Cau volg concert. 7.30 Causerie „Vrijzinnige Pro testanten in Noord-Brabant en Limburg", 8.00 Herhaling SOSberichten. 8.03 Berichten A, N.P. VARA-varia. 8.15 Boyd Neel strijkorkest. 9.45 Declamatie. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Or gelspel (Gr. pl.) 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Radiotooneel met muziek. 10.35 Gramofoon muziek. 11.00 „Fantasia". 11.3012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr. pl.) 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vioolvoordracht. 12.00 Be- i-ichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwin tetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Zang en piano en Gramofoonmuziek. 3.45 Christ. Lie deren uurtje. 4.45 Kinderuur. 6.00 Gramo foonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP., Herhaling SOS-berichten. 8.15 Haagsch Koor van de Ver- eeniging v. d. Volkszang. 9.00 Causerie „Don kere wolken boven onze wateren. 9.30 Vervolg concert. (10.0010.05 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00- 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12,20 Het BBC-Variété-orke.st en solist. 1,20 Het Govan Burgh orkest. 2.05 Gramofoonmu ziek. 2.35 Harry Engleman's kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3,50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Ch. Ernesco's kwintet. 7.20 Het BBC-orkest. 8.05 Causerie „Radiolympia 1937", 8.20 Vaude ville-programma. 9.15 Gevarieerd pro gramma. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-sym- phonie-orkest en solist. 10.55 BBC-Variété- orkest en solisten. 11,20 Bram Martin en zijn Band. 11.5012,20 Hot Jazz (Gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10; 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 „Les Cadets de France" en zang. 2.20 Gramo foonmuziek. 4.05 Zang. 5.20 Labis-orkest. 7.20 Zang. 8.50 Orkestconcert. Hierna „Le diable galant", operette. 10.50 Gramofoonmu- KEULEN, 456 M. 6.50 Hermann Hagestedt's orkest. 8.50 Vlie- geniersoi-kest. 12,20 Verzoekconcert. 1,35 Om roeporkest. 2,35 Gevarieerd concert. 5.05 Lip- pisch Landes-theater-orkest. 6.40 Kinder koor. 7.10 Hermann Hagestedt's orkest. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Blaasconcert. 10,50 Viool en piano. 11.1512,20 Omroep-kleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Trioconcert. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Sympho- nieconcert. m.m.v. solist. 11.0011.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 Klein orkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Jo Bouillons dansorkest en de Lanigiro Hot Players, 6.35 Omroeporkest. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie orkest en soliste. 9.20 Radio-toonel. 9.55 Gramo foonmuziek. 10.00 Vex-volgsymphonieconcert. 10.3011,20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Vrolijk gevarieerd programma. 9.35 Om roeporkest en -koor. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit-trio. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Om- roepkleinorkest.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4