üb STEGEMAN'S LEVERPASTEI C HUIZE „DE BEEK". IHLD -Vertelling Rubriek voor Vragen DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Het oude stoomgemaal „De Cruquius". Een monument van historische waarde. Men schrijft ons: In uw blad van Zaterdag j.l. komt een be schrijving voor van een wandeling langs de Ringvaart en het Spaarne. U raadt den wan delaar daarin aan, zich te laten overzetten naar Zuid-Schalkwijk en geeft als alternatief een bezoek aan de Cruquius en het daarin ge vestigde museum. Een lezer die daarin een volledig museum verwacht zou teleurgesteld uitkomen. Want dat museum is nog steeds niet klaar, door ge brek aan geld. Zooals men wellicht weet is de Cruquius een van de drie gemalen waarmede omstreeks 1850 de Haarlemmermeer is drooggemalen, de eer ste toepassing van stoombemaling. De daarbij gebruikte pompen zijn dan ook nog geheel in gericht volgens het bij mijnpompen in Enge land destijds gebruikelijke beginsel. Toen dan ook in 1933 de Cruquius buiten werking kon worden gesteld, omdat de Lijnden en de Leeghwater geelectrificeerd werden, en de be maling van de Haarlemmermeer alleen aan konden, zou de Cruquius wellicht zijn afge broken, indien het Kon. Instituut van Inge nieurs niet tusschenbeide was gekomen. Men heeft toen een Stichting gevormd, die de Cru quius heeft aangekocht, teneinde een monu ment in de ontwikkeling van het voor ons land zoo belangrijke bemalingswezen in stand te houden. In het oude ketelhuis zou een museum met modellen enz. op het bemalingswezen betrek king hebbende worden ingericht. Maar er is jaarlijks slechts een klein bedrag ter beschik king voor de verwezenlijking van die plannen. En de eerste jaren is dit geheel gebruikt voor de noodzakelijke restauraties van het gebouw en de omgeving. Een museum is er dus nog niet. Maar dat is geen reden om de Cruquius voorbij te gaan. Integendeel! Vele leeken, die weinig interesse zouden hebben voor allerlei modellen van be malingswerktuigen, zullen een bezoek aan de Cruquius toch waardeeren. Want behalve dat men een indruk krijgt van het grootsche werk dat hier indertijd bij de drooglegging verricht is, met zeer primitieve hulpmiddelen, biedt het gemaal de gelegenheid van den to ren een waax-lijk uniek uitzicht te genieten over de Meer, het Spaarne en de Ringvaart. Ik zou dan ook een ieder, die de in uw blad beschreven wandeling langs Ringvaart en Spaarne maakt, willen aanraden, niet direct over te varen, maar even door te loopen (mis schien 100 meter) naar de Cruquius. Het be zoek aan het gemaal is vrij voor bezoekers van het theehuis, uit de winst waarvan het onderhoud bestreden wordt. Het is op eenige middelbare scholen de ge woonte jaarlijks een bezoek te brengen aan het gebouw met de vierde klassen. Een goede gewoonte, want men zou werkelijk lang moe ten zoeken om een plaats te vinden, die even geschikt is om de leerlingen een begrip van den waterstaatkundigen toestand van dit deel van ons land bij te brengen. Maar niet alleen voor leerlingen van het Middelbaar onderwijs kan een dergelijk bezoek nut hebben. Menig onderwijzer die zijn oudere leerlingen (U.L.O., vervolgklassen e.d.) een in zicht in de eigenaardigheden van ons polder land wil geven, kan met vrucht eens met hen langs de Cruquius fietsen of wandelen. Als hiervoor eenige belangstelling bestaat dan is ongetwijfeld te verkrijgen dat het bezoek van schoolklassen niet gebonden wordt aan be zoek vair het theehuis, wat natuurlijk bezwa ren zou opleveren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 25 AUG. 1937. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 10.25 Parijs Radio. 11.05 Londen Regional. 12,50 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.20 Parijs Ra dio. 6.20 London Regional. 7.05 Pauze. 7.10 Keulen. 8.05 Parijs Radio. 8.20 Fransch Brus sel. 9.20 Rome. 11.35 Berlijn.. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. Programma V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonpaten concert: Opera-frag menten: 1. Balletmuziek zu Rosamunde, Sym- phonie orkest; 2. Le Barbier de Sevilla, mezzo sopraan en tenor. 3. Martha-ouverture. Staats opera orkest v. Berlijn. 4. Ein Maskenball. Heinrich Schlussnuss. 5. Banditenstreiche, symphonie orkest. 6. Figaro's Hochzeit, Erna Berger; 7. Bajazzo, Heinrich Schlussnuss. 8. Don Juan, Henrich Schlussnuss en Erna Berger. 8.0012.00 Diversen. mwï EIKIC1TIN AARDAPPELEN- EN VLASMARKT. Rotterdam, 23 Augustus. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2.803.20 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers 2.502.80 p. H.L. Zeeuwsche Blauwe 3.604 per H.L. Eigenheimers Blauwe 2.603 per H.L. Westlandsche ronde zand 44.40 p. 1O0KG Westlandsche klein 3.503\80 p. 100 K.G. Vlas-aanvoer: 7500 K.G. Hollandsch geel 6875 ct. per K.G. 150 K.G. blauw, schoon 7080 ct. per K.G. Rotterdam 23 Augustus 1937 Aanvoer: Totaal 1900. Vette runderen 487. Vette kalveren 188. Nuchtere kalveren 698. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 77, 2e kw. 68, 3e kw. 5464. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 5464. Vette kalveren le kw. 10.00, 2e kw. 90, 3e kw. 7075. Varkens (levend gewicht) le kw. 60, 2e kw. 59, 3e kw. 58. Scha pen le kw. 52, 2e kw. 46, 3e kw. 35. Lammeren le kw. 62, 2e kw. 58, 3e kw. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 23, 3e kw. 18. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 16. 3e kw 13. Vette koeien en ossen, aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen onveranderd. Vette kal veren aanv. iets kleiner, handel redelijk, prij zen hooger. Schapen en lammeren, aanv. rui mer, handel hoog, prijzen iets lager. Varkens aanv. korter, handel vlot, prijzen hooger. VEEMARKT. Amsterdam, 23 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 478 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 74—80, 2e kwaliteit 6472, 3e kwaliteit 5662 per K.G. slachtgewicht. 85 melk- en kalfkoeien 180250 per stuk. 70 vette kalveren: 2e kwaliteit 5662, 3e kw. 4854 per K.G. levendgewicht. 63 nuchtere kalveren 814 per stuk; 116 schapen 17—32 per stuk; 440 varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7172 zware varkens 7071, vette varkens 6970, per K.G. slachtgewicht; 18 paarden 100160 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VOORDEN- -POLITIERECHTER 1 Naspel van Warenhuis-diefstallen Eenigen tijd geleden stonden eenige juf frouwen terecht, die warenhuizen hadden bezocht en buiten tot de ontdekking kwa men, dat er kousen, onderlijfjes en meer artikelen in hare tasschen waren blijven steken en die daarop met kwistige hand van haar overvloed aan andere dames uitdeel den. De begunstigden op haar beurt vonden het doodgewoon, dat zij die goederen cadeau kregen, alsof zij in een soort luilekkerland leefden, waar de gebraden duiven iemand in den mond vliegen. Maar' de beheerders van een warenhuis beschouwen dit niet als een luilekkerland voor de bezoeksters, al zou men het uit de aanbiedingen wel eens denken en ook de po litie staat erg nuchter tegenover het cadeau krijgen van een paar kousen, zoodat de da mes voor den rechter kwamen, de geefsters beschuldigd van diefsta'l, de begunstigden van heling. Maar toen kon de zaak niet tot klaarheid komen. Weliswaar werd een juf frouw, die bekende iets weggenomen te heb ben, voor diefstal veroordeeld, maar hoe het precies verder was gegaan, werd niet duide lijk. Immers de bovenbedoelde juffrouw ver klaarde, dat de andere juffrouwen ook had den gestolen en dezen wezen die beschuldi ging af, bewerende, dat zij de een een lap zijde, de ander kousen, de derde weer wat anders van haar hadden gekregen, en dit werd weer door die juffrouw tegenge sproken. Bij zooveel verwarring verwees de rechter de zaak terug naar den rechter-com- missaris, die daarop een nader onderzoek in stelde. Nu kwam de zaak opnieuw voor en de veroordeelde juffrouw zag zich achtereenvol gens tegenover de drie anderen geplaatst. Maar noch de rechter-commissaris noch de politierechter slaagden er in het kluwen te ontwarren. Als de getuige zei, dat de juf frouw in de beklaagdenbank de lap zijde niet had gekregen, maar zelf gestolen, sloeg de beschuldigde de oogen ten hemel en ver zuchtte: „Hoe is het mogelijk!" En wanneer zij tegenover een andere be klaagde beweerde, dat niet zij kousen had uitgedeeld, maar een ander, wierp de juf frouw, die de kousen had gekregen, de be schuldiging op de getuige terug. Wel erken den de verdachten, dat ze iets hadden ge kregen, maar dat dit in het warenhuis of ergens anders gestolen kon zijn, daaraan hadden ze niet gedacht. De politie had in het vooronderzoek niet alles, wat gestolen was, vertoond, of mis schien niet kunnen vertoonen, terwijl het nu niet meer te achterhalen was en zoodoen de kwam men voor het eigenaardige geval te staan, dat, ofschoon overduidelijk bleek, dat er was gestolen en geheeld, dit juridisch niet voor elk gestolen artikel kon worden vastgesteld en de Officier verklaarde dan ook met een zucht, dat hij vrijspraak moest vra gen. De politierechter vertelde aan de vrouwen, de overtuiging te hebben, dat zij bij de dief stallen betrokken waren geweest, maar dat hij ze aan de hand van de wet niet kon ver- oordeelen, maar zijn vinger wees dreigend omhoog, toen hij de dames waarschuwde, dat zij moesten zorgen, niet weer dergelijke han delingen te verrichten. Het was zoo goed als een voorwaardelijke veroordeeling. VOOR DEN KANTONRECHTER Spelevaren Een motorschipper voer met een snelheid van 10 a 12 km. in zijkanaal F in de richting Spaarndam, toen hij voor zich uit een zeil bootje bemerkte, dat tegen den wind in ook naar Spaarndam koerste en vanwege den te genwind laveerde. De motorschipper, die de stuurboordzijde van het kanaal hield, doch wegens de ondiepte een twintig meter van den kant bleef, zag de jol naar zijn vaarwater koersen, doch behield zijn richting en zijn vaart, in de veronderstelling, dat de zeiler, als hij hem genaderd was, overstag zou gaan. Dat deed de zeiler niet, maar deze schoot vóór den motorschipper, met de bedoeling aan diens stuurboordzijde te komen, om dan bij zwen ken achter de motorschuit om te zwaaien. Hij dacht, dat de motorschipper wel naar bakboord zou uithalen. De manoeuvre lukte niet; het an ker voor aan het zeilscheepje haakte in de reeling van de motorschuit, zoodat deze ge- enterd werd, tengevolge waarvan de kluiver boom in de stuurkast van den motorschipper drong. Het zeilscheepje kwam eveneens ge havend uit den strijd en nu moest de kanton rechter beslissen, wie eigenlijk de schuldige was, want de zeiler had een klacht bij de po litie ingediend en de ambtenaar had den mo torschipper gedagvaard, omdat deze niet had gestopt en achteruit geslagen. Gelukkig was de kantonrechter deskundig, want hij had, zei hij, veel aan zeilsport ge daan en de motorschipper had een Amster- damschen advocaat meegenomen, Mr. v. Dam, die in alle geheimen van binnenscheepvaart is ingewijd. Nadat de motorschipper verklaard had, dat hij niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan had, doch dat de schuld bij den zeiler lag, een oud majoor van de rijksveldwacht, die niet in zijn vaarwater had mogen komen, waarop de majoor verzekerde, dat daar hij in dezelfde richting voer als de motorschuit, deze naar bakboord moeten uithalen, kwam de ambtenaar aan het woord, die meende, dat de motorschipper had moeten stoppen en achter uitslaan, waarom hij 10 boete of 5 dagen hechtenis eischte. Mr. van Dam, de verdediger, zei, dat de ambtenaar weinig van de vaarderij afwist, want in het binnenscheepvaartreglement stond,.dat een schipper zoo noodig moest stoppen en volstrekt niet, dat hij dit altijd moest doen. En omdat in de dagvaarding niet stond, dat het stoppen noodig was geweest, en waarom, moest, meende de verdediger, hierom reeds vrijspraak volgen. Maar bovendien, zei pleiter, lag.de schuld geheel bij den zeiler, die niet had mogen oversteken en tusschen rech ter en verdediger ontspon zich een levendig debat over gevierde schooten, klapperende zeilen, korte en lange draaien en wat zoo meer tot het gebied van laveerende zeilbooten be hoort, waaruit de deskundigheid van beide sprekers bleek. Ten slotte zei de kantonrechter, dat hij nog eens op zijn gemak over de zaak moest na denken en dat hij over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen. EXAMENS. Voor teekenen M.O. is geslaagd de heer L. van Dijk te Heemstede. Voor Fransch L.O. slaagden de heeren F. A. M. Smeets, te Heemstede en L. F. Stolk te Velsen. Een kort berichtje vermeldde, dat het hee renhuis van het buiten „de Beek" werd afge broken. Terzelfder plaats is nu een nieuw ge bouw verrezen, dat thans van binnen wordt afgewerkt. Voor de weinigen, die het buiten niet kennen, vermelden we, dat het aan de westzijde uitkomt aan den Bloemendaalsche straatweg en in het begin zich uitstrekte tot de Delft. Aan het Haarlemsche begin der Kle verlaan kon men vroeger het geboomte van het jonge buiten zien. Nu wordt men het pas ge waar aan den spoorwegovergang. Tusschen het z.g. Bloemendaalsche Pad en Haarlem strekte zich vroeger een moerassige vlakte uit met zandige hoogten en ruggen. Het graven van de Delft was het begin der ontginning en van een geregelde afwatering. Daar ontstonden weiden, die later van goeden dienst waren bij het exploiteeren van de vele garen- en wasch- bleekerijen. Daaruit ontstond ook de Beek en de andere plaatsen onder aan het Bloemen daalsche Pad. Het eerst vinden we de Beek vermeld in de Bloemendaalsche Transportregisters 8 Augus tus 1766. Dan transporteert Juffrouw Agatha van Bemmel, weduwe van wijlen Lambert Bij voet op Thomas van Beek een hoekje grond, met hout beplant, gelegen aan het noord westeinde van Koopers-Hofstede, genaamd De Beek. Koop 200. Dat hoekje grond strekte met de rooiing van de gemeene schatting van Dirk Teysterman (een bleeker) en voornoem den kooper tot den Heerenweg (nu Bloemend, straatweg) Noordwest aan ter lengte van 2 roeden 4 voeten, alsmede met de schutting aan de Noordoostzijde van de voorn. Hofstede te gen den noodweg (uitpad) van Hendrik Lis. Volgens de meting van Jan Ruy d.d. 3 Augus tus was de grootte van dit hoekje, waarmee dus de plaats werd vergroot, 38 roeden 75 voet (Rijnlandsche maat). De volgende vermelding is van 7 Juli 1796. Dan treedt voor 't gerecht van Tetrode Ael- bertsberg en de Vogelenzang met machtiging van Vrouwe Louise Franqoise van der Poorten, de weduwe van 'Ten bovengenoemden Thomas van Beek, Lambert Rouwens, mr. timmerman, op. Zij is de eenige erfgenaam van haar man. De genoemde vertrouwensman draagt nu op aan Jan Messchert van Vollenhoven te Am sterdam Eerstelijk: een Hofstede de Beek met zijn huizinge en landerijen, 7 morgen. Item een aangenaam en welgelegen buitenverblijf on der Tetterode met zijn heerenhuizing, getim- mertens, koepel, stalling, koetshuis, boom gaard, tuin en teelland, groote Krocht of duin- land, tezamen ruim 3 morgen. Kooper moet punctueel nakomen al zoodanige conditiën en stipulatiën in het contract tusschen H. P. van Beek en D. Tijsterman d.d. 10 Juli 1759 en in een onderhandsch contract d.d. 6 Maart 1774 tusschen deze beiden. Dit perceel was verhuurd aan Daniël Donker van der Hoff. Dan hoorden er bij het bovengenoemde hoekje grond van ruim 38 roe een gedeelte in een tuim grond aldaar, groot 100 roe 18 voet, en een per ceel weiland aan twee kampen, groot 2 mor gen 535 roe. Dit heeft volgens opdracht d.d. 4 October 1764 een vrijen noodweg over de ge wezen bleek van Cornelis Tamis c.s. (nu H. Lis) tot op den weg. Naar het Oosten grensde het geheel aan de Delft en de bezitting van den heer Slingeland. Deze was ook de buur man aan de zuidzijde. De koopsom was 12000. Op 23 Augustus 1796 breidt de heer Messchert LEVER IS ZOO GEZOND! NEEM LEVERPASTEI DIE VEEL LEVER BEVAT: (Adv. Ingez. Med.) Dagboekbladen. door J. P. Baljé. 23 Augustus Ik zit dus in Interlaken en niet ergens op den rug van den één of anderen berg, in een kale hut zonder comfort en met de -kans tien maal per dag mijn nek te breken, zooals Bob had gewild. Ik bedoel dan natuurlijk dat op-dien-berg zitten, en niet het nek-breken, hoewel ik hem ervan verdenk, dat dat laatste hem ook wel vrij koud zou laten. Het mispunt! Enfin, achter Bob heb ik een punt gezet, ik heb, kalen, m'n verloving uitgemaakt, en ben rustig naar Interlaken gereisd. Wij, moderne meisjes, zijn niet meer de negentiende-eeuwsche juffers, die zich voor het sterke geslacht alles laten voorschrij ven. Die ellendige Bob.maar ja, ik wilde over Interlaken schrijven. Juist op dit mo ment hoor ik klokgelui. Hoe heerlijk zuiver klinkt dat hier in de stilte. Een verrukkelijk frissche lucht komt door mijn open raam naar binnen. Als ik in de verte tuur. zie ik de prachtige bergweiden, de bossehen en hoog daarboven, met hun toppen in het zuiver blouw van de lucht, deEiger, de Mönch en de Jungfrau, met hun smettelooze, eeuwige sneeuw. Het is hier zalig. Interlaken is knal. Straks maak ik nog een fijne avondwan deling. 'k Heb al gezien, dat er leuke, snoezige winkeltjes zijn, met van dat doddige hout snijwerk. Leuk! 'k Ben benieuwd, of ik dien slanken Engelschman nog tegen zal komen, die aan het diner steeds maar mijn kant uit keek. Sportief type! Misschien wat oud, zeker wel dertig, maar toch knap. 24 Augustus. Vandaag een eenigen tocht op de Thuner See gemaakt. Naar Spiez. Goddelijk. Ik had m'n gele jurk aan, die staat me heel lief. De Engelschman was ook op de boot. Hij leende me zijn kijker, ook al was er niet veel te zien. Als hij lacht, zie je z'n sterke witte tanden. Leuke vent. Hij heeft maar één gou den kies, hij zal dus wel niet ouder dan acht en twintig zijn. Ja, 't was een dot van een tochtje. En dan te denken, dat dat mon ster van een Bob me met zware, plompe schoenen, een gedrocht van een jurk en een rugzak, waardoor je een kameel lijkt, tegen zoo'n berg op wilde laten klauteren, 't Idee! Eigenlijk altijd een naarling geweest, 'k had het joch veel eerder de bons moeten geven. 25 Augustus Vandaag met Richard gedanst. Maar hij heeft liever dat ik hem Dick noem. Vandaag doe ik dat nog niet. Hij is er zoo vlug mee. Overigens weet ik nog niet, of ik tenslotte niet de voorkeur zal geven aan dat kwieke Ita- liaantje, dat aan het tafeltje naast me zit, in het hotel. Toen hij me vanmiddag m'n servet aanreikte, dat toevallig van m'n schoot was gegleden (Bob zou natuurlijk weer ge zegd hebben, dat ik het met. onzet deed, om dat ik zoo'n geweldige flirt ben, maar dat is gelogen), schitterden zijn donkere oogen zoo. Hij is anders wel griezelig bruin. Maar de ober vertelde me, dat hij tenniskampioen is. Interessant. 26 Augustus Kennis gemaakt met het Italiaantje. Toe vallig hadden we vandaag hetzelfde plan ge maakt. In het treintje naar Lauterbrunnen had hij al gegroet, en toen we bijna tegelijk instapten in het tandradbaantje naar den Kleinen Scheidegg en we naast elikaar kwa men te zitten, was het ijs vlug gebroken. Gio vanni Anselmi stelde me voor, in Wengen uit te stappen en dan naar den Kleinen Schei degg te loopen. Verrukkelijk was het. Hij had me anders niet zoo vlug moeten kussen, maar hij heeft misbruik gemaakt van de omstan digheid, dat de nautur me oveiweldigde, en misschien heb ik hem toen een beetje te dweeperig aangekeken. Maar ik was even echt boos op hem, en daar was hij van onder den indruk. Hij heeft alles geprobeerd om me weer in m'n humeur te krijgen. Gek, ik ben nu vier dagen weg, en dien naren Bob is al heelemaal uit m'n gedachten verdwenen, 't. Is net of ik hem nooit gekend heb, en ik heb moeite om me hem voor te stellen. 27 Augustus Dick begint er ernst van te maken. Hij noemde me vandaag al z'n „curly-headed- baby", en hij was woest, dat ik gisteren met Giovanni de eeuwige sneeuw heb bewonderd. Ik moest en ik zou vandaag nu met hem naar de Schynige Platte. Ditmaal droeg ik mijn rose zijidje, en hij noemde me een droom, voor een Engelschman is hij lang niet zoo droog als ik dacht. Hij schrijft gedichten en hij zou er nog één op mij maken. Hij schijnt overigens nogal van nette familie te zijn, want hij had het over Lord Byron, of ik die niet kende. Maar ik heb hem gezegd dat ik nog nooit in Engeland geweest was, en dat scheen hij erg grappig te vinden. 28 Augustus Als er een bom voor mijn voeten was ont ploft, had ik niet meer kunnen schrikken, dan vanmorgen in de hall van ons hotel. Bob was er! 't Kostte me wel even moeite om hem te herkennen, want hij zag er weer alleron mogelijkst slordig uit. Gelukkig had ik tegen woordigheid van geest genoeg, om met m'n neus in de lucht langs hem te stappen, want ik geloof beslist, dat hij anders op me toe gekomen zou zijn. 't Is een vreeselijk onaan gename situatie. Dat de idioot nu tóch hierheen is gekomen, en dat hij ausgerechnet in ons hotel moest logeeren. Enfin, niets aan te doen. (Nacht, twaalf uur). In het Casino ge danst. Bob was er ook. Hij zat er met een gezicht als een oorworm, en alsof hij zich stierlijk verveelde. Gelukkig hoefde ik niet op hem te letten, want zoowel Dick als Gio vanni zaten aan mijn tafeltje en ik heb me verschrikkelijk vermaakt. Bob zal zich wel leelijik geërgeerd hebben, want ik had het avondtoiletje aan, dat hij afschuwelijk vindt, omdat het niet „decent" is, zooals hij het noemt. De houten Klaas. En Dick, zoowel als Giovanni dansen allerzaligst. Toch wel een verschil, die echte gentlemen, of Bob. Hij rookte notabene een pijp! En dat in zoo'n def tige gelegenheid. 29 Augustus Vreeselijk, wat een scène, en dat op den vroegen morgen. Om half negen klopte hij al aan m'n deur. Bob. en wat kon ik anders doen. dan hem even binnen laten? Toen begon hij meteen uit te varen. Of ik van plan was, me heelemaal te grabbel te gooien met dat stel internationale slampampers? Foei, wat een woorden. Bob is altijd zoo grof. Natuurlijk heb ik gehuild, en woedend heb ik hem de deur gewezen. Waar hij het recht vandaan haalde, mij de les te lezen, heb ik hem ge vraagd, en of meneer maar vlug wilde maken, dat hij m'n kamer uit 'kwam. Aha! En waarom hij niet liever tusschen de berghok ken was blijven rondspringen! De naarling! Hij grijnsde alleen maar, en hij had niet eens de beleefdheid op te merken, dat ik er in m'n nieuwe pauwblauwe japonnetje aar dig uitzag. Hij zei, dat ik een flirterig, wuft, leeghoofdig wicht was. En dat hem genoeg speet-, dat hij ondanks dat van me hield. En ook, dat hij maccaroni van dien Italiaan zou maken, als hij me nog eens met hem zag, en ik moest me ook niet meer met die Engel- sche plumpudding vertoonen. Ik zei immers al, dat Bob ontzettend grof is. Maar intus- schen zit ik in een leelijk pai'ket. Bob is in een leelijk parket. Bob is in staat schandaal te maken hier in Interlaken. Wat moet ik doen? 30 Augustus Afschuwelijk. Heb m'n enkel verstuikt en ik moet m'n kamer houden. Nou ja, 't is wel niet zoo heel erg, maar m'n enkel is toch dik. En Bob houdt me nu gezelschap. Hij is vree selijk attent voor me, en het is toch wel naar voor hem, dat hij nu ook een heelen dag in het hotel moet blijven. Zou ik toch nog een beetje van hem houden? Want als ik eerlijk wil zijia, dan moet ik toegeven, dat ik het ge zelschap van Dick en Giovanni heelemaal niet mis. Ben ik dan zoo burgerlijk Hollandsch, dat ik een onbehouwen pummel als Bob verkies boven een elegenten Italiaan of een sportle ven Engelschman? Ik weet het nog niet zeker, maar ik begin te twijfelen, als ik in Bob's oogen kijk. Want dan heeft Bob: eerlijke, trouwe en goede oogen. Oogen, die je nooit kunnen bedriegen. Die goeie Bob! 31 Augustus5 September Vijf dagen heb ik niet in mijn dagboek ge schreven. lk Heb er geen tijd voor gehad, lederen dag van die lange, vermoeiende toch ten met Bob, zoodat je 's avonds doodop in je bed neerploft. Maar morgen moeten we naar Holland terug en dus naar beneden. O ja, ik vergat nog te schrijven, dat we niet in Interlaken gebleven zijn, maarde bergen ingetrokken. Ik schaam me bijnam maar vijf dagen loop ik al in dezelfde on- aesthetische jurk, op een naar schoenen met zwaar ijzerbeslag, en 't gekste is, dat ik het leuk vind ook! 's Morgens worden we gewekt door grauwe koebeesten, die met belletjes klingelen, om zes uur staan we al in de Al penweide en vaak is het 's avonds nog niet heelemaal donker, als we al in bed liggen! Tja, 't is gek. Van m'n enkel heb ik heelemaal geen last -j^ieer gehad, 't Was een vergissing, zei Bob, en dan lacht hij erg geniepig. Nu moeten we morgen terug naar Holland! En in 't najaar gaan we maar trouwen. Dat heeft Bob zoo bepaald. Hij zei, dat ik iemand moest hebben, die de touwtjes strak hield, en hij meende de eenige te zijn, die dat zou kunnen. Verbeelding heeft hij ook nog. Toch heg ik niet nee gezegd, Bob is zoo grof, hij zegt van die leeliike dingen, en hij zou me wel eens in een gletscherspleet kun- nen verdonkeremanen, als ik weigerde. Of me vermorzelen, als hij me in ziin beerenarmen I klemt. Dat risico is te groot. Dus trouwen we maar (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden) 1 van Vollenhove zijn bezit uit. Dan koopt hij van de reeds genoemde Agatha van Bemmel. weduwe Lambert Bijvoet, een partij duingrond onder Overveen, groot 400 roe en nog een strookje aan de oostzijde van den weg. Kooper grensde reeds aan dit terrein. West-Oost en Noord ten Zuiden lag J. van Slingeland met 4 zijn bezitting. Zoodoende werd de overplaats, eerst „wildernis", weer grooter. Een gedenk- teeken op Lindenheuvel wijst op het werk dei- ontginning van deze gronden. Daar zijn nu de terreinen van het voormalige Kennemerheuvel alsook Overbeek. BUSLIJN B VAN DE N.Z.H.T.M. De abonné die er in ons nummer van Za terdag over klaagde, dat tusschen 17 en 19 uur passagiers op het Stoopplein zich niet met een bus van lijn B naar het station konden be geven, omdat de eene bus na de andere „vol" voorbij reed, schrijft ons nu. Zaterdag tot zijn genoegen bemerkt te hebben, dat met zijn klacht rekening was gehouden. Overigens houdt inzender volkomen vol, wat hij schreef; tusschen 17 en 19 uur gaan de meeste men- schen met hun kinderen van het strand naar huis en als er dan des middags alléén een directe dienst HaarlemZandvoort vice versa is, moet dat op warme dagen spaak loopen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en ivoon- plaats. Vragen, waaraan naa?n en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Wanneer en hoe moet ik geraniums stekken? ANTWOORD: 't Is nu de tijd. Een scheutje van ongeveer 10 cM. lang. De stek afsnijden onder een blad. De paar onderste bladen er af nemen en de andere wat inkorten om het te veel ver dampen tegen te gaan. 't Beste is om ze direct in potjes te zetten. VRAAG: Kan men slaboontjes drogen in den oven van een gasfornuis? ANTWOORD: Ja. maar dan heel langzaam, anders worden ze te hard en de oven een weinig open, opdat de vochtige lucht kan verdwijnen. VRAAG: Ik heb verleden jaar een Ster van Bethlehem overgehouden, die wel goed bloeit, maar er komen geen bloemen aan. De plant hangt in het licht en uit den tocht. Wat kan ik doen om nog bloemen te krijgen? ANTWOORD: De ster van Bethlehem is een Campanula, die veel licht eischt en betrekkelijk veel water. Uw vraag is niet erg duidelijk gesteld, maar indien zij wel groeit, doch geen bladeren of geen bloem geeft, kan het mogelijk zijn, dat de grond te los is. Druk den grond goed vast aan, houd de plant goed in het licht cn vooral vol doende water en dan zult u wel goede resultaten krijgen. VRAAG: Wanneer is het de tijd om eon hulst boom te verplanten? ANTWOORD: De beste tijd is de tweede helft van April. Goed nat houden en de hergroei is verzekerd. Indien noodzakelijk, dan kan het ook van 15 Sept. tot 1 October. RECHTSZAKEN VRAAG: Heeft een meisje, dat heele dagen in betrekking is en 14 dagen vacantie krijgt, recht op loon en kostgeld? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een meisje is in betrekking van des morgens S tot 's avonds 7 uur, met ontbijt, mid dag en avondmaal. Haar werkgeefster gaat 19 dagen met vacantie. Op hoeveel kostgeld heeft het meisje recht? ANTWOORD: 0.75 per dag. VRAAG: Mijn werkster, die In éénmaal per week van 9 tot 1 uur in mijn dienst heb, is ziek geworden. Ben ik nu verplicht haar uit te be talen? ANTWOORD: Ja, gedurende betrekkelijk kor ten tijd. VRAAG: Iemand betaalt zijn pension per week. Moet hij ook zijn pension betalen als hij een week met vacantie gaat? ANTWOORD: Ja, onder aftrek van het niet be taalde voor etenswaren. DIVERSEN. VRAAG: Wat is het verschil tusschen pasteu- riseeren en steriliseeren? ANTWOORD: Het steriliseeren en pasteurisee- ren berust op afsluiting der lucht, in verband met verhitting, men maakt dan gebruik van het feit. dat een bepaalde graad van verhitting, voldoen de lang volgehouden, de aanwezige bacteriën vernietigt en dat binnendringen van nieu%ve bac teriën voorkomen wordt door het buitensluiten van de lucht. Deze methode heeft boven allo an dere het voordeel, dat de levensmiddelen het meest hun natuurlijken smaak en geur blijven behouden en dadelijk voor het gebruik gereed zijn, omdat ze gedurende het Inmaken reeds saai- zijn gekookt. Men spreekt bij melk. wijn enz. in 't bijzonder van pasteuriseeren (met oen verhitting tot pl.m. 70 graden C.). Steriliseeren heeft meer betrekking op groente (met een verhitting tot 100 graden C. en hooger). VRAAG: Waar kan Ik duidelijke foto's, af beeldingen of tcekeningen krijgen van de nieuwe DC 3-toestellen? Wat ïs daarvan ongeveer de prijs? (Mijn bedoeling is een gelieel gelijkend model te maken). ANTWOORD: Dit zult u het beste kunnen ln- formeeren bij de K.L.M., Den Haag, Hofweg 9 VRAAG: 1. Hoeveel kost het kampecren met een 3-persoons tent van Zaterdagmorgen tot Zondagavond aan hel. Bloemendaalsche of aan het Zandvoortsche strand? Bestaat er nog gele genheid tot gratis kampeeren b.v. ergens tus schen Bloemendaal aan Zee en IJmuiden? Wat is het ontstaan en de beteckenis van den Amsterdamschen Hartjesdag en van het trommelen op de Beurs? ANTWOORD: 1. Des nachts kampeeren is le Bloemendaal niet toegestaan. Gratis kampeeren kunt u tusschen Bloemendaal en IJmuiden niet. (Het kost 0.50 p. d.). Ook niet aan het Zand voortsche Strand. Van Zaterdagmorgen tot Zon dagmorgen kost het kampeeren te Zandvoort 0.50 per dag. 2. De oorsprong van den I-lartjesdag is onbe kend. Het trommelen op de Beurs door jong ns is door het Amstcrdamsche Gemeentebestuur in dertijd toegestaan aan eon weesjongen, als be looning voor het feit, dat hij een complot aan den dag had gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5