Vfen»/ AKKERTJES# I /mtov I WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 H A A" RUE M'S DA GBCAfi ZANDVOORT Concert O. H.'s Mannenkoor. Zeer geslaagde uitvoering. Dinsdagavond gaf het mannenkoor van de werkliedenvereniging ..Onderling Hulpbetoon" een concert in de groote zaal van het Casino, onder leiding van den directeur Karei Böhne. Op het groote podium was voldoende plaats, zoodat de opstelling, een dikwijls veronacht zaamd gedeelte der uitvoering, geheel naar wensch kon geschieden. De accoustiek van de zaal was opperbest en dit werkte er toe mede, dat de uitvoering, waaraan zeer veel zorg was besteed, niets te wenschen overliet. Wel hadden we verwacht dat er thans in Zandvoort meer personen zijn. die goed ver zorgde zang waardeeren. Doch zij. die deze gelegenheid niet lieten voorbijgaan, hebben volop genoten. Verschillende nieuwe nummers stonden op het repertoire en daartusschen waren enkele oude bekenden, o.a. Les Martyrs* aux Arènes van L. de Rillé, dat zeer vast werd gezongen met gen hooge technische volmaakt heid. Ook het Beati Mortui van F. Mendelssohn werd onberispelijk voorgedragen. Vooral het nieuwe nummer De Zee van Jac. Bonset, was bijzon der zuiver van toon. De Bede van ïsr. J. Olman werd rustig voorgedragen en hier viel vooral de goede intonatie op. Het koor bleek over zeer goede individueele krachten te beschikken, doch enkele tenoren meer zou geen kwaad kunnen. Li de pauze werd salonmuziek ten gehoore gebracht door Lesli Davis and his swingtet. Zandvoortsche Reddingsbrigade. Belangstelling voor de demonstraties. De Zandvoortsche reddingsbrigade hield Dinsdagavond haar uitgestelde groote demon stratie-oefeningen op het strand, ter hoogte van den Strandweg. De publieke belangstelling' was zeer groot en men heeft met veel interesse de oefeningen gevolgd. De zeer kalme zee was oorzaak, dat de oefeningen zeer vlot verliepen en dezen keer zelfs een nummer gekleed red den kon worden gedemonstreerd, welk nummer de bijzondere aandacht van het publiek had. Tijdens de demonstraties had nog een heel aardige hulde plaats, toen het dochtertje van den commandant der brigade. Froukje van der Mije, aan den reeds Zaterdagavond gehuldig- den kranigen redder Jacob Kraaijenoord na mens de Z.R.B. een fraai bouquet bloemen aan bood in de Zandvoortsche kleuren. Een dave rend applaus van het publiek bewees, hoe men instemde met deze geste en men personen als Kraaijenoord weet te waardeeren. De hoofdconsul van den Nederl. Bond tot redding van drenkelingen, de heer A. J. Meije- rink, die ook de demonstraties bijwoonde, maakte van deze gelegenheid gebruik om Kraaijenoord ook namens den bond te huldigen en sprak hem eenige waardeerende woorden toe. .Je hebt bewezen. Kraaijenoord, dat je een man bent, die de zee aandurft. Het werk aan de zee heeft altijd zijn bijzondere gevaren en juist daarom breng ik namens den bond onze hooge waardeering over", aldus spr. Het publiek stemde ook met deze woorden van den heer Meijerink in. De oefeningen werden hierop voortgezet en bij een dezer toonden ook de damesleden, dat zij hun plaats in de brigade waard zijn. De heer Termes, bestuurslid, wist het noodige op eert zeer amusante wijze door middel van een scheepsroeper aan het publiek te verduidelij ken en menige goede raad werd tusschen neus en lippen door aan het publiek uitgedeeld, waar men eventueel zijn voordeel mee kan doen. De medisch-adviseur der brigade, dr. C. A. van Fraassen, heeft ook bij deze demonstratie zijn medewerking gegeven. Kleine aanwijzin gen bij het leggen van verband en de behan deling der vermeende patiënten maakten dat niet alles demonstratief werk bleef, doch dat er ook tevens wat werd geleerd. Het publiek heeft een goeden indruk van de brigade gekregen en weet nu dat de brigade waakt en voor haar taak berekend is. ROBIN RICHMOND IN RICHE. De naam van Robin Richmond, den ver maarden Engelschen organist is onverbre kelijk verbonden met den naam Hammond. Hammond is de uitvinder van het pijplooze orgel, een orgel zonder lucht, dat geheel electrisch gedreven wordt en waarvan de klanken, electrisch voortgebracht, versterkt door luidsprekers, nu eens uw oor strelen door het prachtig fluweelen timbre dan weer de muren doen trillen door het massale ge luid. Robin Richmond ontlokt het Hammond orgel klanken, die u dwingen tot dansen. Oorspronkelijk opgeleid als organist van het bioscooporgel, heeft Richmond de groote mogelijkheden van het Hammondorgel on middellijk begrepen en demonstreert thans voor de eerste maal in Riche te Zandvoort zijn bij-zonderen aanleg op zijn volgens spe ciaal ontwerp gebouwd orgel. In Engeland beschouwt men Richmond als de groote swingorganist van dezen tijd. ZONDER VOORUITBETALING 10 jaar alle reparaties gratis SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez Med.j AGENDA Heden: WOENSDAG 25 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Ik ben een vluch teling", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tweelingbroers" ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Postiljon van Lonju- meau", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Ching-Ching", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 26 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „De witte Engel", met Kay Francis. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Auto vloog uit de bocht. Met 100 K.M. snelheid tegen een boom gereden. Dinsdagavond omstreeks half acht had op de Zandvoortschelaan een auto-ongeval plaats, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een nieuwe Ford-auto naderde op genoemd uur uit de richting' Zandvoort bestuurd door den heer S. uit Amsterdam. Precies in de bocht bij de tramhalte Waterleiding probeerde hij een voor hem rijdenden automobilist te pas- seeren. Hij moet hierbij met een snelheid van ongeveer 100 K.M. gereden hebben, waar door hij de macht over het stuur kwijt raakte en met de achterzijde van de auto tegen een boom vloog aan de linkerzijde van den weg. De auto kwam daardoor op het rijwielpad en bij een poging om op den rij weg te komen reed de wagen ongeveer 40 meter verder weer tegen een boom. De auto had toen nog zulk een vaart, dat het voertuig tegen den boom opkroop en daarna opzij viel. De door het tumult opge schrikte omwoners konden met veel moeite de twee inzittenden, een dame en een heer uit hun benarde positie bevrijden en won der boven wonder, hadden zij slechts enkele ontvellingen opgeloopen. De auto was aan de voorzijde en den zij kant totaal vernield en is later weggesleept. De marechaussee maakte proces-verbaal op en regelde het drukke verkeer ter plaatse, dat eenigen tijd was gestagneerd. HEEMSTEDE „Koninginnedag'' Het programma thans samengesteld. Door de commissie tot viering van „Ko ninginnedag" is thans het programma voor 31 Augustus definitief als volgt vastgesteld. 9.3012 uur: Kinderspelen in Groenedaal door ongeveer 2000 kinderen van alle lagere scholen. Het fanfarecorps Excelsior en een combi natie van St..Michaël en „Eensgezindheid zal de kinderen met muziek van de verschil lende scholen naar het feestterrein begelei den. 2.30—3.30 uur: Bloemencorso van versierde fietsen, auto peds, bokkenwagens, kinderauto's e.d. voor kinderen en rijpere jeugd, waarvoor ver schillende mooie prijzen worden beschik baar gesteld. De optelling heeft plaats op de Molenlaan en de route is: Valkenburgerlaan. Heemsteed- sche Dreef. Nic. Beetslaan en Nic. Beetsplein, Bosboom Toussaintlaan, Camplaan, Heem- steedsche Dreef, Zandvaartkade, IJzeren brug, Raadhuisstraat. Raadhuisplein, van Merlenlaan naar de Vrijheidsdreef. Muzikale medewerking van de harmonie St. Michaël. directeur de heer H. W. Hofmeester. 3.30—5 uur: Waterfeest in de v. Merlenvaart langs de Vrijheidsdreef. Medewerking van de Heemsteedsche Polo club „H.P.C." en de Heemsteedsche Reddings brigade voor Drenkelingen, opgeluisterd door de Harmonie St. Michaël. 1 Demonstratie snelzwemmen over 500 M. door leden van H.P.C. 2 Redding van drenkelingen uit auto cabine onder water, door leden'der reddings brigade. 3 Pantomime. 4 Bevr ij dings- en vervoergrepen bij red ding, door leden der reddingbrigade. 5 Gecostumeerde polowedstrijd door H.P.C. 6 Demonstratie onder water zwemmen van de reddingbrigade. 8—9 uur: Lampion- en fakkeloptocht, voor kinderen en ouderen. Allen die daaraan deel willen nemen, wordt verzocht om 7.45 uur met lampion, fakkel of transparant aanwezig te zijn op het Julianaplein bij de Dreefschool, waar de stoet eal worden opgesteld. (Het meedragen van reclame zal niet worden toegestaan). De tocht gaat van Julianaplein langs Land zichtlaan. Oosterlaan. Binnenweg. Raadhuis straat. Raadhuisplein. Valkenburgerlaan naar het Valkenburgerplein. Muzikale med&iverking verleent het fan farecorps ..Excelsior", directeur de heer R. van 't Hoff. 9—10.30 uur: Concert voor het verlichte Raadhuis door de harmonie „Eensgezindheid", directeur de heer Ph. S. Vlessing. Programma: 1 Volksliederen. 2 Overste Barendsenmarsch (Fr. Jokma). 3 Voorwaarts Marsch (W. Ciere). 4 Esmeraldo (wals) (M. J. H. Kessels). 5 Jubileumsmarsch (S. Vlessing). 6 Lustspielouverture de Kéler Bëla (M. J. H. Kessels). 7 Muzikale revue (S. Vlessing). 10.30 vuurwerk op het groote weiland aan de Vrijheidsdreef. Verder is er kermis aan het Valkenburger plein. De commissie doet een beroep op de inge zetenen dien dag' de gemeente een feestelijk aanzien te geven door het uitsteken der vlag gen. Deelnemers aan het bloemencorso wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij de leden dezer commissie, den heer Carl v. Empelen. Binnenweg 28 en Jac Roest, Raadhuisstraat 18. UIT DE REKENING VAN 1936. Van de heffingen, die in het afgeloopen dienstjaar méér hebben opgebracht dan in de voorafgaande jaren, kunnen nog vermeld worden: a. Secretarie-leges en rechten van den Bur gerlijken Stand f5950 (vorig jaar f2704). b. Begrafenisrechten f 18.872 (vorig jaar f 17.235'. De kosten ten behoeve van het politiecorps hebben in 1936 ruim drieduizend gulden min der bedragen dan in 1935, terwijl zij f 1600 beneden de raming zijn gebleven. Aan salarissen enz. werd in totaal uitgege ven f 55.269 (raming f 55.700, kosten in 1935 f 57.730). Aan kleeding, rijwielen en verdere uitrusting werd besteed f3054 (raming f3175 kosten in 1935 f3005). Aan onderhouds kosten van de motorzij span wagens was slechts f 570 benoodigd tegenover een raming van f 1200. Het onderhoud, schoonhouden, de verwarming en verlichting van het bureau en de wachtgebouwen kostte f 1644. Voor deze uitgaven was geraamd f 2032 en in 1935 be steed f1908. BURGERLIJKE STAND. 19 Augustus 1937. Ondertrouwd: F. L. Vosse en w. E. M. Was- senberg; Jhr. R. A. Th. Gevers Deijnoot en A. F. v. Beeck Vollenhoven; W. M. Strats en H. H. v. d. Brink. Getrouwd: A. W. Aarts en M. H. A. Voor- walt; S. Oudakker en A. C. Ytsma; C. Pet- Als het zoo drukkend is, zoo heel dat Ge U slap en ellendig voelt, dat Ge hoofdpijn hebt gekregen van de schelle zon neem dan een "AKKERTJE", dan is 't direct over. AKKER-CACHETSs Koker met 12 sjuks 52 ot. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. ingez Med.) De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Oostelijke rich tingen, licht tot half bewolkt, droog warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 768.4 m.M. te Valentia. Laagste 740.4 mJVt. te Jan Mayen. Het strookvormige gebied van hoogen lucht druk, waarvan de as reikt van den Oceaan bezuiden 50 graden Noorderbreedte tot Lap land. neemt in het Westen snel in beteekenis toe, zoodat thans het Westelijk maximum het voornaamste wordt. Doch ook in Scandinavië en Finland steeg de luchtdruk. De diepe IJsland-depressie wordt snel naar het Noorden gedrongen en verdwijnt in de Poolzee. In het Zuid-Oosten ligt nog een laatste rest van de continentale depressie en deze geeft nog regen en betrok ken luchten in Oostenrijk en Zwitserland. Behalve ver in het Noordwesten heerscht thans overal mooi zomerweer en de tempera turen in Noord-Scandinavië tot binnen den Poolcirkel evenaren thans die aan de kusten van de Middellandsche Zee. Het wolkendek, dat dagenlang het geheele Westen bedekte, is thans verdwenen en de laatste resten zijn nog aanwezig in het Noorden van Zwitserland echter als een wolkendek boven de hooge Alpentoppen. Op vele plaatsen in Engeland, België en Noord-Frankrijk was de ochtend mistig. De kans op droog, warm weer met Oostelijke winden is thans weer veel grooter geworden dan zich gisteren liet aanzien. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 6.20 uur; n.m. 18.36 uur Strand berijdbaar van 11.15—16.30 uur'. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In dp onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druïvenverkoop.) (Adv. ingez. Med.) tersson en I. Benten; F. W. de Groot en C. M. Nunnink. Bevallen: L. H. van ReeJonkman d., J. Krenning-v. Norde d., J. H. BeekWiereijn z., P. D. v. d. HeuvelGooi d., C. A. v. Lange- laarGeels z. Overleden: H. Stïjnman 84 j., geh.; C. W. Th. v. Dijk, 87 j. geb. CONCIERGE AAN DE BRONSTEE- SCHOOL. Tot concierge aan de Bronsteeschool is be noemd de heer J. Koper, alhier. OVERVEEN NEUTRALE KLEUTERSCHOOL. Reeds enkele weken prijkt aan gebouw Stoop's Bad op 't Stoopplein een bord met het zonnige, vroolijke gezicht van een kleuter. Daar is n.l. de Overveensche Neutrale Kleu terschool die op initiatief van een klein Co mité Overveners is opgericht -en dank zij de medewerking van de directie van Stoop's Bad in haar gebouw huisvesting heeft gevonden. De officieele opening zal plaats hebben Za terdagmiddag 4 September, des namiddags 3 uur. De school zal onder leiding staan van mej. J. H. Brands. HAARLEMMERMEER DIEFSTAL. Dinsdag werd door de politie naar Hoofd dorp overgebracht W. uit deze gemeente, als verdacht van diefstal van een fototoestel ten nadeele van een dame, die naar Schiphol was gekomen om een uit Batavia gekomen familie lid te verwelkomen. Het toestel werd vermist uit een auto, waar mede de dame was teruggereden naar Am sterdam, alwaar de politie direct een onderzoek instelde en er in slaagde den vermoedelijken dader op te sporen. De man ontkende aanvan kelijk, doch later heeft hij een bekentenis af gelegd en verklaard het toestel in het water van de Baarsjes te hebben geworpen toen hij bemerkte dat de politie hem op het spoor was. Hij werd toen Dinsdagmiddag weder ter be schikking van de politie in Amsterdam gesteld. AANRIJDING. Op den Sloterweg werd Dinsdag een wiel rijder, de heer B, uit deze gemeente, die aan den verkeerden kant reed en bij het naderen van een auto nog gauw den weg wilde over steken. door een spatbord van het motorrijtuig gegrepen en een eind meegesleurd, waarna hij met zijn fiets tegen den grond sloeg. De chauf feur, die door krachtig te remmen en het maken van een zwenk nog had getracht een aanrijding te vermijden, hielp B.. die aan het hoofd en een been verwond was. overeind en bracht hem naar een dokter, die een voorloopig verband legde. De toestand van den man is naar omstandigheden bevredigend. BRUTALE FRUITDIEFSTAL. Bij den heer v. d. K. aan den Aalsmeerderdijk alhier, hebben ongewenschte bezoekers zich 's nachts toegang verschaft tot den achter de woning gelegen boomgaard en daaruit een groote hoeveelheid fruit ontvreemd. De gesto len gezamenlijke partij werd op ongeveer 5 mud geschat. DIEFSTAL VAN FRUIT. Bij een bewoner van de Kleveriaan te Bloe- mendaal werd door een paar jongens van 11 a 12 jaar alhier wonende uit zijn tuin fruit ontvreemd. De jongens zijn door de politie op gespoord. TEGEN EEN HEK GEREDEN. Dinsdagavond half negen reeds mevr. H. V.- W. die te IJmuiden gelogeerd is, per rijwiel op den Hoogen Duin en Daalschenweg. Door de groote snelheid verloor zij de macht- over het stuur en kwam in de bocht tegen een hek terecht. Zij kreeg hierbij een wond aan den hals, welke door dr. Westenburg werd be handeld. Onder geleide van haar zuster is zij per trein naar IJmuiden teruggegaan. AANRIJDING TE AERDENHOUT. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur had een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijder, S. B. uit Bloemendaal, die van den Duinlustweg kwam. In de bocht van den Bentveldsweg moest hij voor een vóór hem rijdende wielrijdster links uitwijken. Uit tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer F. B. uit Haarlem, die geheel rechts van den weg reed. De be stuurder van het motorrijwiel, die met een snelheid van 50 K.M. per uur reed. kon het zware rijwiel niet meer naar rechts krijgen, zoodat hij tegen de auto botste en over den kop sloeg. Hijzelf kwam er goed af. De mo tor werd aan de voorzijde beschadigd evenals de auto. De laatste werd weggesleept. Het lot van Rotary in Duitschland. De motiveering van het regeeringsbesluit. De Berlijnsche correspondent van het Alg Handelsblad meldt de volgende bijzonderhe den over het besluit der Duitsche autoritei ten het lidmaatschap der Rotaryclub aan le den der N. S. D. A. P. te verbieden: „De moeilijkheden, die de Duitsche Rota rians sedert 1933 doorgemaakt hebben, zijn ons bekend. Wij hebben daarover steeds ge zwegen, teneinde de vele onderhandelingen, die Rotary in Duitschland met het nieuwe be wind moest voeren, om niet als vele andere organisaties te worden verboden, niet door besprekingen in de internationale pers te be moeilijken. Daar echter het hoofdorgaan der N. S. D. A. P. thans een officieele mededeeling publi ceert, welke een tip van den sluier oplicht, kunnen wij niet langer verazwijgen, dat als niet Hitier zelf op her laatste oogenblik van meening verandert (en daar schijnt het min der dan ooit naar uit te zien) binnen zeer korten tijd, vermoedelijk reeds vóór 1 Sep tember a.s., de Dutische Rotary-Clubs tot het verleden zullen behooren en daarmede het 73ste district van Rotary International, waar van ook Oostenrijk en Dantzig deel uitmaken, zal uiteenvallen. Dit distrct telt op het oogenblik 55 clubs, waarvan 43 in Duitschland, 11 in Oostenrijk en een in Dantzig, met totaal 1700 leden, van wie alleen in Duitschland 1300. Wij willen, ofschoon wij over het volledige historische materiaal beschikken, er thans alleen maar op wijzen, dat Rotary in Duitsch land er tot 1936 in geslaagd was de hoogste regeeringsinstanties er blijkbaar van te over tuigen, dat de beschuldigingen van zekere partij-fanatici als zou Rotary Internationa] een soort vrijmetselarij zijn, volkomen onjuist waren. De e fanatici gaven echter hun strijd niet op, ook neit nadat in den loop van 1936 de Joodsche leden van Duitsche Rotary-Clubs uitgetreden waren en vele vooraanstaande leden der partij óf zelf Rotarian geworden, óf tot het houden van lezingen in Duitsche Ro- tary-Clubs bereid waren gebleken. Van den beginne af was het lidmaatschap voor actieve officieren verboden geweest. Kort geleden ver bood minister Frick het nu ook voor hooge ambtenaren of andere personen, die belang rijke posten in staatsdienst vervullen. Thans volgt feitelijk een verbod voor leden der N. S. D. A. P. Het is bekrijpelijk, dat dit het einde van Rotary in Duitschland moet beteekenen, aan gezien geen Duitsc'her, ook al is hij in zijn werkkring nog zoo onafhankelijk, van den staat, het onder zulke omstandigheden ge- wenscht zal achten, nog lid te blijven van een organisatie, welke door de almachtige regee ring en partij dusdanig wordt gemeden. Bin nenkort zijn nadere besluiten van de districts leiding en van de verschillende clubvergade ringen te verwachten. Het ziet er intusschen naar uit, alsof het op een vrijwillige ontbin ding zal moeten uitloopen." Walther Buch, opperste rechter in de partij motiveert onder den titel „Camouflage" in de National-Sozialistische Parteikorrespondenz, het verbod o.a. als volgt: „De Duitsche Rotary-clubs deden na de overneming van de macht door den natio- naal-socialisten hun best om zich aan te passen bij den geest van den nieuwen tijd en haastten zich om de Joden uit hun mid den te verwijderen. „De Duitsche Rotarians waren in 1933 voor het grootste deel bereid de nationaal-socialis- tische revolutie te volgen en hun organisatie in dienst te stellen van de leiding van het Duitsche volk, terwijl bovendien was gebleken dat de Rotary-club nits met de vrijmetse larij van doen had. Dat neemt echter niet weg, dat enkele denkbeelden van de Rotary op die van de vrijmetselaars lijken en dat mettertijd hoe langer hoe meer gewezen leden van ontbonden vrijmetselaarsorgani saties lid werden van de Rotary. De Joden zoo betoogt de schrijver sedert eeuwen meesters in de camouflage en mimicry, zijn er door deze eigenschap in ge slaagd den vrijmetselaarsloges hun stempel op te drukken. Toen gewezen vrijmetselaars hoe langer hoe meer zonder dat de Rotarians het hebben behoeven te weten in de Rotary club kwamen, en aldaar vrijmetselaarsgedach ten ingang deden vinden, heeft dr. Frick, minister van binnenlandsche zaken, het lid maatschap voor zijn ambtenaren verboden en andere ministers hebben dit voorbeeld ge volgd. De partij kan niet achterblijven, want evenals een officier en een ambtenaar, heeft ook een partijlid zich verre te houden van een organisatie, welke hoe dan ook inter nationaal verbonden is". De Japansche Anemone. (Anemone Japonica). We hebben nu eenmaal de neiging, bij het woord „anemone" aan voorjaar en voor jaar stfloei te denken. Juist in de lentemaan den zien we immers al die aardige anemoon tjes, enkele en dubbele, in allerlei kleuren rood en rose, blauw en violet in de manden van de bloemventers, in de étalages van de bloemenwinkels en in de tuinen. In Mei en Juni zijn de velden van de kweekers over dekt met de veelkleurige coronaria-soorten. Daarom: anemone doet aan voorjaar den ken, en wie een tuin bezit ziet dan in ge dachten het vroege Maartsche Leverbloempje, de eerste van de rij, die in het prille voor jaar begint en eindigt inJuni? Neen, veel later, in September. Anemone Japonica, de Japansche ane mone, is een tuinplant bij uitstek en een die evengoed onze aandacht verdient als het Leverbloempje, de Bavo-anemoontjes, de Anemone van Caen en al die min of meer bekende, mooie voorjaars- en vroegzomer- bloeiers. Tusschen half September en eind October kunnen we de Japansche Anemone in bloei zien. De planten bereiken een hoogte van 60 tot 90 cM. en hoe langer ze vaststaan, hoe milder ze bloeien. Toch is zoo'n plant op zichzelf altijd min of meer ijl, daarom komen de Japansche anemonen in groepjes het mooist uit. Bij voorkeur hebben ze vetten en goed vocht- opgevenden grond, echte anemone-eischen. Een beetje schaduw hindert ze niet, en van regen en wind hebben ze weinig last, wat ze goede najaarsplanten maakt in ons on gestadig klimaat. Het zijn dus mooie tuinplanten en ze bloeien in den nattijd, wat ze dubbel welkom maakt. De tinten verschillen bovendien nogal sterk van wat men anders in September en October in de tuinen ziet: asters en chrysan then, salvia's en tagetes. De enkele of half- dubbele bloemen van de Japansche anemone komen namelijk voor in wit, rose of karmijn rood. Bij de witten is de allerbekendste A. Ja ponica Alba, oftewel Honorine Jobert; intus schen bestaat er nog een andere witte, die feitelijk veel mooier is, met groote komvor mige sneeuwwitte bloemen: dat is Louise Uhink. Deze beide witten zijn enkelbloemig. Bij de rose Japansche anemonen noemen we de enkelbloemige Koningin Charlotte en de halfdubbele Max Vogel. En ten slotte draagt Anemone japonica rubra ofwel Bril- lant karmijnroode bloemen. Een goede eigen schap van deze plant is, dat ze maar 40 cM. hoog wordt. t Wie eens iets bijzonders wil hebben, kieze Richard Ahrens, met groote, enkele bloemen die wit zijn met een rose gloed, op de ma nier van oud porcelein; u weet wel, die echte wit-rose-anemonetint, die we bij enkele der voorjaarsbloeiers ook tegenkomen. We zeiden al dat de grond voor A. Japonica bij voorkeur vet en vochtopgevend moet zijn. Bovendien moet de grond diep bewerkt zijn. We kunnen zoowel in het voor- als in het najaar planten en verplanten. Zetten we de planten nu, dan zullen we de wortelstokken dezen eersten winter goed tegen vorst moe ten beschermen. Later zal dit, tenminstein niet te open tuinen, niet meer noodig zijn. L¥'JS*M HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska, Vancr. n. Rot. 22 te San Fran cisco. Lochkoil, Rott. n. Vancouver 21 v. Cham- perico. Binnendijk, Rott. n.N. Orl. p. 22 Casquets. Tiradentes, Balt. n. Rott. 23 te Philadelphia. Spaarndam, N.-York n. Rott. p. 23 Scilly. Delftdijk, 21 v. Rott. te Vanc. Boschdijk, Rott. n. N.-Orlans 22 v. Tampico. HALCYON LIJN. Rozenb., 24 v. Gefle te Vlaard. Stad Schied., 24 v. Lulea te Rott. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (t.) 24 v. Havre. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfont. vertr. 26 v. Beira n. Rott. Randfont. (u.) 24 te Dar-es-Sal. Springfont (t.) 23 v. Port Natal. Boschfont., 24 v. Rott. n. Hamburg. Nijkerk (uitr.) 24 v. Amst HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (t.) p. 23 Ouess. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen (u.) 24 te Kurrachee. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland, 23 v. Amst. te B.-Ayres. Salland, 23 v. B.-Ares n. Amst. Zaanland. 24 v. Amst. n. Hamb. KON NED STOOMBOOT MIJ. Bodegraven, Chili n. Hamb. 24 Brunsbuttel. Ariadne, Venetië n. Amst. 23 v. Algiers. Bacchus, 23 v. Rott. te Tunis. Cottica, 21 v. Curap. n. Pto. Cabello. Dido, 24 v. Bordeaux te Amst. Ganymedes, 23 v. Varna te Const. Merope, 23 v. Piraeus n. Lefkandi. Nereus, 23 v. Danzig n. Stettin. Orion, 24 v. Rott. n. Aegion. Sim. Bolivar, 23 v. Cristob. n. Cart. Van Rensselaer, 22 v. W.-Indië te N.-York. Deucalion, Portimao n. Genua p. 22 Gibralt. Stuyvesant, Param. n. Amst. p. 23 Fini- sterre. Barneveld, Chili n. Amst. 22 v. Curasao via Liverpool. Hebe, 24 v. Amst. te Kopenhagen. Achilles, 23 v. Catacola te Piraeus. Trajanus. Palarmo n. Amst. p. 24 Lydd. Ulysses. Sete n. Gent p. 24 Gibraltar. Vesta, Stamboul n. Antw. 24 135 m. Z.W. v. Ouess ant. Titus, Levant n. Amst. 24 140 m. Z.W. v. Ouessant. Hercules, 24 v. Bourgas te Varna. Calypso, 24 van Arzew te Londen. Agamemnon, 24 v. Susa te Garston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) 24 te Singapore. Indrapoera (t.) 24 van Southampton. Modjokerto (u.) 24 te Antw. Palemb. (t.) 23 v. Port Sudan. Brastagi (t.) p. 24 Ouessant. Sitoebondo (uitr.) p. 24 Pantellaria. Slamat (uitr.) 23 v. Lissabon. Baloeran (cruise) 23 v. Pt. George. K. Inten, N.-Orleans n. Mac. p. 23 K. de Goede Hoop. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (u.) 22 60 m. Z.W. v. Niton. Alhena (t.) 23 v. Santos. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. P. Laut. (t.) 24 v. Pt. Said. Joh. v. Oldenb. (u.) 24 v. Pt. Sd. J. P. Coen (toerreis) 24 te Aandalsnes. P. Roebiah, 22 v. Bremen te Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Protesilaus, Rott. n. Jap. p. 23 Gibraltar. Patroclus, Jap. n. Rott. 23 te Hongkong. Diomed, Japan n. Rott. 24 v. Singapore. Glenogle. Jap. n. Rott. 21 van Colombo. Prometheus. Amst. n. Bat. 23 te Swansea. Achilles 22 v. Rott. te Yokomama.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2