BOEKHOUDEN De vleeschkeurmg in Haarlem en omgeving. TH. WITKAMP Muziekonderwijzeres Dr. Otto Klipp's Talenschool Huwelijk WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 HAAR GEM'S DAGE GAD 9 Wij keuren alleen goed, wat wij zelf met een gerust geweten durven te eten Af en toe en helaas niet zeldzaam komen er uit het land berichten over vleeschvergifti- ging wij herinneren aan het ernstige geval te Harenkarspel die er op wijzen, dat het met de vleeschkeuring nog niet overal in orde is. Dit was voor ons aanleiding den directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem de vraag te stellen: hoe is het met het toezicht op het vleesch in Haarlem en omstreken, kunnen wij zonder vrees ons biefstukje of car- foonade eten? Dr. F. p. Keyser antwoordde: Kam en overtuig u! Zoo hebben wij dan een middag in het groote gebouwencomplex van het Slachthuis doorgebracht; veel gezien en veel gevraagd. Het is niet onze bedoeling den (gelukkig zeer korten!) lijdensweg te beschrijven die de vier voeters (moeten afleggen om voorbereid te worden, in braadpan of oven te verdwijnen. Het gaat er nu alleen om welke voorzorgen er genomen worden, dat alles wat voor de ge zondheid schadelijk kan zijn uit de slagerijen geweerd wordt. Daarvoor zorgen behalve de directeur, twee veeartsen en 7 keurmeesters. Een groote staf, maar men moet daarbij bedenken, dat het slachthuis niet alleen voor Haarlem zorgt, maar ook voor Haarlemmermeer, Haarlem- merliede, Bennebroek, Heemstede, Bloemen- daal en Zandvoort. Een zeer uitgestrekt gebied dus. Het keuren van het vleesch gaat natuur lijk het gemakkelijkst in het Slachthuis, want daar heeft men haast de leiding bij het slachten, maar in de buitengemeenten wordt ook nog veel in de werkplaatsen van den sla ger geslacht, waarbij dan nog komen de vele huis- en noodslachtingen. Maar er wordt voor gezorgd, dat elk geslacht dier nauwkeurig on derzocht wordt, zoodat de mogelijkheid dat voor de gezondheid schadelijk vleesch voor verkoop wordt vrijgegeven uitgesloten is. In eerste instantie geschiedt de keuring door de keurmeesters, die voldoende bekwaam heid hebben om te constateeren of een dier gevaar kan opleveren. In alle gevallen, waar in eenige twijfel bestaat halen de keurmees ters er een der veeartsen bij die dan een dieper gaand onderzoek instellen. Toen wij Dinsdagmiddag in het Slachthuis waren werd de adjunct-directeur dr. G. de Vries gehaald voor het onderzoek van een koe en drie var kens. De koe bleek tuberculose te hebben, maar het onderzoek wees uit, dat behalve de aangetaste organen, die vernietigd moesten worden, het vleesch zonder gevaar gegeten kon worden. Een der varkens was zoo erg door tuberculose aangetast, dat het vleesch alleen door sterilisatie verhitting gedurende eenige uren tot 104 graden geschikt ge maakt kon worden. De twee andere varkens hadden behalve tuberculose ook nog verdachte aandoeningen in de gewrichten, wat noodig maakte om het vleesch op het laboratorium te onderzoeken. Dr. De Vries was bij voorbaat al bijna overtuigd, dat het bacteriologisch on derzoek zou uitwijzen, dat het vleesch - van die varkens geheel vernietigd zou moeten worden. Daarom werden die twee verdachte exemplaren veilig in een koelcel achter slot en grendel opgeborgen. Onze inspectietocht gaf ons de over tuiging, dat het keuren van het vleesch in Haarlem en omgeving zeer nauw gezet geschiedt. ..Wij keuren" zoo zei de adjunct-directeur, de veearts dr. G. de Vries ons „alleen goed wat wij zelf met een gerust geweten durven te eten". Er wordt in den Kring Haarlem heel wat vleesch gegeten en dus moet er ook veel ge keurd worden. In 1936 werden hier geslacht' 9392 runderen, 1320 graskalveren. 4748 vette kalveren, 12202 nuchtere kalveren. 685 paarden, 13930 varkens, 5001 schapen, 104 geiten en bokken. Per jaar dus ongeveer 50.000 dieren. Het keuringswerk mag nooit automatisch gaan. Eigenlijk staan wij tegenover elk dier dat wij moeten keuren wantrouwend, want eerst dan is het mogelijk om de verdachte gevallen op te sporen. Het is betrekkelijk gemakkelijk om te zien of een geval van tuberculose zoo erg is, dat afkeuring moet volgen, maar het is soms heel wat moeilijker para-typhus te ontdek ken. Gelukkig is te zeggen, dat in de 30 jaar dat het Haarlemsche Slachthuis thans bestaat geen ernstige gevallen van vleeschver- giftiging voorkwamen; bij de enkele lichte ge vallen die in de omstreken voorkwamen is zelfs geen patiënt overleden. Per jaar wordt ongeveer 250.000 K.G. vleesch en organen van geslachte die ren afgekeurd en vernietigd. Dit cijfer toont zeer duidelijk het groote nut van de vleeschkeuring aan, want als die er niet zou zijn, zou een zeer groot ge deelte van dit vleesch in consumptie komen en dat zou voor de volksge zondheid zeer ernstige gevolgen heb ben, zooals trouwens voor het bestaan van het toezicht herhaaldelijk geble ken is. Wij hoorden nog, dat ongeveer 30 pCt. van de geslachte dieren aan tuberculose blijkt te lijden. Dit zijn zoowel de lichte als de zware gevallen. Voor de melkvoorziening is de run- dertuberculose veel gevaarlijker dan voor de vleeschleverantie. Als van de lichte gevallen de aangetaste organen vernietigd worden, be staat er voor het eten van het overige vleesch niet het minste bezwaar. Veelal lijden de slagers, waarvan dieren afgekeurd worden, geen belangrijk verlies, want bijna alle dieren zijn in een slachtver- zekering, zoodat dan de schade op het vee fonds wordt afgewenteld. In het algemeen zijn de slagers geheel te goeder trouw. Op de markt is zelden te constateeren of een beest ziek is, zelfs de boer weet dit meestal niet. Hoogstens constateert de laatste dat een koe of varken minder levenskrachtig is, zoodat hij het be ter vindt het dier op te ruimen, maar in den regel blijkt bij het slachten pas, als althans niet van te voren een veearts er bij gehaald is, wat het dier mankeerde. Het toezicht op het vleesch houdt niet op als de goed-gekeurde dieren het Slachthuis verlaten. Ook op de slagerijen wordt gere geld toezicht geoefend en ook daarbij toonen de keurmeesters naar de directie ons ver zekerde veel activiteit. Een slager weet, dat elk uur van den dag een keurmeester kan binnen vallen en dan wordt elk hoekje van zijn slagerij geïnspecteerd. Al het vleesch draagt een stempel met den datum van de keuring, zoodat meteen gecon stateerd kan worden hoe oud het is. Boven dien wordt bij de inspectie gelet op de zin delijkheid, want die speelt in slagerijen na tuurlijk een groote rol. Over de slagers heeft men aan het Slacht huis in het algemeen lof. alleen wordt in den laatsten tijd in sommige zaken nog wel eens vleesch gevonden, dat van elders is in gevoerd en dat niet door de Haarlemsche keurmeesters opnieuw gekeurd is. Zoo iets kan niet toegelaten worden, want tijdens het ver voer kan er immers iets met het vleesch ge beurd zijn, terwijl men in Haarlem natuur lijk alleen de verantwoordelijkheid voor de eigen keuring aanvaarden kan. Overtredingen worden zonder pardon ver volgd en de kantonrechter toont door het opleggen van gevoelige straffen, dat ook hij inziet, dat alles gedaan moet worden om een goede naleving van het toezicht op de vleesch keuring te bevorderen. Tenslotte vroegen wij, of het streven naar bezuiniging, dat in de laatste jaren bij alle officieele instellingen merkbaar was, ook ge leid heeft tot personeelsbesparing aan het Slachthuis. Het antwoord was: Neen! Op het personeel dat bij de keuring betrokken is werd niet bezuinigd, integendeel in de crisis jaren is het aantal nog uitgebreid geworden in verband met de vermeerdering van het aantal inwoners in het district. Dit is geluk kig, want het toezicht kan alleen goed zijn als daarvoor de menschen beschikbaar zijn die noodig geacht worden. Op luxe is te be zuinigen, maar als men ook zou willen bezui nigen op dingen die onontbeerlijk zijn voor de volksgezondheid zou dat een gevaar op leveren. EXAMENS. Voor de in de week van 2631 Juli 1937 te Utrecht gehouden examens voor Meester en Gezel zijn de volgende personen uit onze om geving geslaagd: Timmeren. Meester: K. de Reus, Velsen. Huisschilderen. Meester: L. v. Norde Jr., Haarlem. Voor deel 2 van het notarieel examen is ge slaagd de heer E. Haverschmidt, te H a a r- i.em. Bij de gehouden examens uitgaande van de .Algem. Ned. Mode-vakschool Ver." slaag den voor het diploma costumière de dames: Fr. Fabel, C. v. Gulik en C. Slebe uit Haar lem, W. A. Bos en L. Dahlkamp uit Heemstede en J. v. d. Meer uit Bennebroek, allen leer lingen van de mode-vakschool van mevr. H. de Braai, Kloppersingel. Voorts slaagden de leerlingen der mode vakschool van mevr. C. Broekhuizen, Molen straat, te Santpoort voor het diploma costu mière, de dames: M. Stibbe, J. Abrahams, J. L. Koeman, C. A. Verbeek, en W. de Visser en voor coupeuse R. Visser, allen uit Sant poort. Feesten in Haarlem-Oost. Op 31 Augustus. V.m. 7.3*0 Muzikale reveille. V.m. 8.30 Opstellen van de kinderen der in Haarlem-Oost gevestigde scholen. Alleen de kinderen welke aan de aubade deelnemen ver zamelen op het Teylerplein. V.m. 8.45 Opmarsch naar de Gr. Markt voor de aubade. Route; Teylerplein, A. L. Dyse- rinokstraat. Amsterdamstraat, Spaamwouder- straat, Wijde Steeg, Spaarne (stille zijde), Melkbrug, Korte Veerstraat, Lange Veerstraat, Klokhuisplein, Groote Markt. 1212.30 uur: Uitreiken van versnaperingen aan de kinderen der leden. Nabij den bal- vloer, Zomervaart. Bonnen meebrengen. N.m. 2.30 uur: Optocht van versierde wa gens, fietsen, autopeds, hoepels etc. Om 2 uur opstellen van den stoet op het Teylerplein, waaraan iedereen mee kan doen. Dus óók zij die geen lid zijn. N.m. 2.30 uur; Afmarsch met muziek van de „Spaarnebazuin". Route; Teylerplein, v. d. Hulststraat, 2e Zuidpolderstraat, Nagtzaam- straat, 2e Vooruitgangstraat, Romolenstraat, Heerensingel, Amsterdamstraat, Nagtzaam- plein, Kruistochtstraat, Damiatestraat, Gouw- weteringstraat, Graaf Willemstraat; Graaf v. Wiedstraat, Barbarossestraat, Byzantium- straat, Vijfhuizerstraat, Zomerstraat, Van Keulenstraat, Kruistochtstraat, Zomerkade, Dr. Schaepmanstraat, Teding v. Berkhoutstr., Nagtzaamstraat, Nagtzaamplein, Zomerkade, Lootsstraat, Teylerstraat, A. L. Dyserinck- straat-, Teylerplein, waar de stoet ontbonden wordt. Nun. 5—12 uur: Groot Bal Champêtre op prachtig versierden en 's avonds feestelijk verlichten balvloer aan de Zomervaart. N.m. pl.m. 10 uur: Groot schitterend vuur werk op het land van de firma v. d. Sluis, nabij het Slachthuis. Het vuurwerk zal het mooist te zien zijn aan het einde van de Kruistoohtstraat en in de Pladellastraat. Een prachtig programma is samengesteld uit 24 afdeelingen en totaal 54 nummers. Den geheelen dag, van 's morgens 9 uur tot 's nachts 12 uur moderne attracties aan de Zomervaart. Deelneming aan den optocht is voor iedereen gratis. Alleen is opgave ver plicht. Dit kan geschieden bij J. H. van Enge len, 2e Zuidpolderstraat 22; en bij G. F. van Dijk, Damiatenstraat 12 tot uiterlijk 28 Augustus. Er zijn mooie prijzen aan verbon den. Het publiek zal zelf in de gelegenheid zijn, de prijzen toe te kennen. Hiertoe zullen biljetten langs de te volgen route worden rondgedeeld, waarop men dan moet invullen welk nummer men het mooist vond en wie men voor den 2en, 3en, 4en, 5en prijs enz. in aanmerking wenscht te doen komen. De deel nemers dragen namelijk allen zichtbaar een nummer. Op de biljetten behoeft men dus alleen maar in te vullen: Nowensch ik den eersten prijs toe te kennen en Noden 2en enz. Nadere mededeelingen op de uit te reiken biljetten. Een jury, bestaande uit 3 personen, zal eveneens den optocht gadeslaan en bepalen aan wie volgens hen de prijzen moeten worden uitgereikt. Wie precies het biljet heeft inge vuld, overeenkomstig de uitspraak van deze jury ontvangt een aardig souvenir. Zoo geen gelijkluidende uitspraak is ingeleverd met die der jury, komt dit souvenir aan hem of haar die het dichtst daarbij is. Zoo eenige uit spraken gelijkluidend zijn, beslist het lot. Bij de toekenning der prijzen aan de deelnemers (sters) zal echter de uitspraak van het publiek bindend zijn. Een laatste oproep tot deelneming aan den optocht. Wil de, optocht een succes worden, dat moet de deelneming zoo groot mogelijk zijn. Men late dus zooveel mogelijk kinderen meedoen!! Help hun bij de versiering van hun fiets, autoped, hoepel of anderszins. Hoe grooter deelneming, hoe mooier stoet! Ook mogen zij gecostumeerd meedoen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken op 24 Augustus. M. J. Boomars, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, eerder Timorstraat 102, thans Vergierdeweg 30, curator mr. J. H. C. Slote- maker alhier. Th. P. de Jong, bloemist, wonende te Haar lemmermeer, Cruquiusdijk 120, Curator mr. D. de Jong, alhier. M. van der Roest, handelaar in glas en aardewerk, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 258, Curator Mr. D. de Jong. alhier. J. P. IJ. de Vries, timmerman en aanne mer, wonende te Beverwijk, Duinwijcklaan 33, Curator mr. D. de Jong, alhier. J. J. Nan, melkslijter, wonende te Velsen, Doodweg 10. Curator mr. J. G. Bettink, al hier. G. van Beekhoven, bakker, wonende te Haar lem, Brouwersvaart 108 b, Curator mej. mr. C. H. Deknatel, alhier. D. J. Rietveld, voorheen grossier in automo biel- en rijwielonderdeelen etc., destijds wo nende te Groningen, Oosterhaven 5 a, thans te Heemstede, Clivialaan 25, Curator mevr. C. L. Vis—Sanders, alhier. M, Groenendijk, garnalenhandelaar, wo nende te IJmuiden tgem. Velsen). Plancius- straai 73, Curator mr. H. J. Pot, alhier. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. E. H. P. W. van Schaeck Mathon. Gouden jubileum van het Leger des Heils. Restauratie van het gebouw in de Schagchelstraat. Eind October a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat het werk van het Leger des Heils in Haarlem werd begonnen. Reeds tal van jaren is de afdeeling Haar lem I gevestigd in het gebouw Schagchel straat 26. In verband met de nog' steeds toenemende belangstelling voor de organisatie, voldoet dit lokaal echter sedert lang niet meer aan de eischen welke hieraan behooren te worden gesteld. Met het oog op het a.s. gouden jubileum worden thans pogingen aangewend om te ge raken tot grondige restauratie. Reeds velen hebben op daadwerkelijke wijze van hun sym patic met dit doel blijk gegeven, doch onge twijfeld zijn velen met dit jubileum en de restauratiepoging niet bekend, terwijl men toch gaarne hiervoor iets zou willen afstaan. Iedere gift is alsnog hartelijk welkom. Het gironummer van het Jubileum Comité is 53112 (A. Leinse), tei-wijl giften eveneens kunnen worden geadresseerd aan den secr.- penningmeester van het Comité, den heer Jan J. Schut, v. d. Meerstraat 20, Haarlem. Laatste Zoinerconcert H. O. V. Solist Hans Bijvanck. Het zal den bezoekers van de zomerconcer- ten zeker spijten dat Donderdag a.s. het laatste Donderdagavondconcert gegeven zal worden. Hoewel de belangstelling voor de H. O. V. in stijgende lijn gaat, is het bestuur nog niet in staat het orkest langer dan 7 maanden per jaar in stand te houden; de financiën ontbreken daarvoor. Indien de waardeering van muziekmïnnend Haarlem in het komende seizoen intensiever wordt zou het in de toekomst mogelijk kunnen zijn, het orkest weer een jaarcontract te geven. Indien iedereen die voor muziek voelt daadwerkelijk steunt, wordt daarmede niet alleen bereikt, dat 45 orkestleden meer bestaanszekerheid krijgen, doch ook, dat iedereen nog meer van de concerten der H.O.V. kan profiteeren. In aanmerking genomen de enorme belang stelling voor de Zomerconcerten, moet het mogelijk zijn, voor het orkest een vastere ba sis te krijgen; de prestaties verdienen het ten volle. Voor het laatste Zomerconcert is weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Hans Bijvanck, de concertmeester der H. O. V., is bereid gevonden, het publiek van zijn prachtig vioolspel te laten genieten en heeft daarvoor gekozen het onvolprezen vioolconcert van den grooten meester, L. v. Beethoven. Het orkest ieidt dit in door het spelen van de Ouverture „Don Juan" van W. A. Mozart. In het 2e gedeelte van het programma speelt het orkest de 5e Symph. in C. kl. terts van L. v. Beethoven, waarmee zeker aan den wensch van velen wordt voldaan. Marinus Adam dirigeert dit laatste concert.. N. Z. H. T. M. neemt proef met tariefsverlaging. COLEMAN HAWKINS EN FREDDY JOHNSON IN HAARLEM. Het Jazz-zangkwartet „The Croaking Nightingales", o.a. bekend door zijn optreden voor de radio, geeft ter gelegenheid van zijn 1-jarig bestaan, op 11 September een soirée- dansante in de groote Concertzaal te Haar lem. De wereldberoemde saxofonist Coleman Hawkins en de evenzoo beroemde pianist Freddy Johnson zullen op dezen avond hun medewerking verleenen. Eveneens zal er een keur van andere attracties aanwezig zijn, De dansmuziek wordt verzorgd door The Rhythm Sellers. DICK WELMAN. Donderdag a.s. 26 Aug. zal de bariton en decla mator Dick Weiman, begeleid door mej. Lies de Waal voor de microfoon van de N.C.R.V. optreden van 5.156.00 met werken van Schubert en Doret voor zang en voor decla matie met werken van Vondel. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort Koningstraat Nu de Jamboree weèr is gedaan, En de duizenden de wereld in gegaan, Is er heel wat uit de beurzen gevlogen, Denkt U nu straks weêr aan Weldadigheid naar Vermogen? Postgiro 212793. Telefoon 11855. Te Leiden met ingang van 1 September. Met ingang van 1 September a.s. neemt de N.Z.H.T.M. te Leiden een proef met tariefs verlaging. De enkele reisprijzen worden ver laagd van 10 op 1V2 cent, de retours worden 10 cent en de 5 rittenkaarten voor korte tra jecten vervallen. Er komt ook een verlaging- voor de abonnementen: die voor volwassenen worden f 4.50 (in plaats van f 5) en die voor scholieren f 3 (in plaats van f 3,50). Levert deze proef goede resultaten op, dan zal ook tariefsverlaging voor de andere tram- en buslijnen der N.Z.H.T.M. overwogen wor den. DE CENTRALE WERKPLAATS. Nu de zomei-periode weer eindigt en de don kere maanden in aantocht zijn, vei'dient het aanbeveling nog eens te wijzen op het be staan van de Centrale Werkplaats voor Jeug dige Werkloozen in de Spaarnwouderstraat te Haarlem. Deze instelling heeft ten doel om jonge lieden die werkloos zijn, in de gelegenheid te stellen hun vakbekwaamheid te onderhouden. Onder leiding van deskundige leermeesters worden in deze werkplaats de volgende vak ken uitgeoefend: timmeren, bankwerken, smeden, draaien, electriciteit, metselen, lood- gieten schilderen. Aan de deelnemers wordt een kleine ver goeding als zakgeld uitgekeerd. Verschillende jongelieden hebben door deze Centrale Werkplaats weer de kans gekregen aan het werk te komen, lederen dag kan men zich aanmelden 's mor gens van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 3.30 uur. BEIAARDCONCERT OP 11 SEPTEMBER a.s. Enkele liefhebbers van het beiaardspel hebben de Stichting „Haarlem's Bloei" in de gelegenheid gesteld opnieuw een beiaard concert te organiseeren. Dit concert zal, behoudens nadere goed keuring van het Gemeentebestuur, worden gegeven op 11 September a.s. van 89 uur des avonds op het carillon van de Groote Kerk door den bekenden beiaardier, den heer Timmermans, uit Rotterdam. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze, 10.05 Keu len, 10.20 Deutschlandsender, 11.05 Pauze, 11.10 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Keulen, 3.05 Droitwich. 3,35 London Regional, 4.20 Keulen, 7.35 Parijs Radio, 8.20 Keulen, 9.20 Fransch Brussel; 10.50 Weenen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 3,35 Droitwich, 10.20 Ned. Brussel, 10.45 London Regional, 11.20 Droitwich. Progr. 55: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: jazz, zang, piano. 1. Heebie, Jeebies, Boswell Sisters; 2. Mr. en Mrs. is the name, Dick Powell; 3. Ie deel Piano Medley No. 1'2, Charley Kunz; 4. Moaning for you, Mills Brothers; 5. Liza, Al Johnson; 6. Pianomedley No. 14 le deel, Charley Kunz; 7. Mood Indigo, Boswell Sisters; 8. The way you look tonight, Dixie Lee en Bing Crosby; 9. Piano Medley le deel, Peter Kreuder; 10. Flirtation Walk, Dick Powell; 11. Rockin' Chair Mills Brothers; 12. Piano Medley No. 12, 2e deel; Charley Kunz; 13. My future just gandy passed, Boswell Sisters; 14. One Sweet kiss, A1 Johnson; 15. Piano Medley 2e deel, Peter Kreuder; 16. A fine Romance, Dixie Lee en Bing Crosby; 17. Louisiana Hayride, Boswell Sisters; 18. Piano Medley No. 14, 2e deel, Charley Kunz. 8.0012.'00 Diversen. 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lyst Trekking van Woensdag 25 Augustus 1937 Hooge Prijzen 1500.— 19118 21623 100.— 12645 Prijzen van 45. 44 1061 1164 1308 1965 2530 2673 2713 3177 3316 3535 3621 3712 3723 3799 4061 4191 4507 4644 4724 4737 4780 5001 5025 5052 5380 5542 5575 6204 6212 6646 7190 7289 7668 7802 8025 8331 8607 8955 9050 9721 9903 10484 10559 10669 11171 11519 12053 12282 12382 12443 12702 12831 13342 13454 13457 13510 14167 14284 14357 14627 14644 14772 14789 14960 15495 15322 15955 16158 16175 16292 16303 16583 16625 16966 16976 17025 18152 18184 18304 18783 19080 19594 19641 19734 19906 19953 20293 20601 20825 20859 21143 21680 22452 22468 22692 23588 Verbeteringen 3e klasse, 2e lijst: 20202 m. z. 20209. MUZIEK 1 Memoriam Albert Roussel. Albert Roussel is niet meer. Het bericht van zijn overlijden zal op het Nederlandsche con certpubliek waarschijnlijk geen zeer diepen in druk maken, want Roussel was een stille in den lande", zoowel door zijn persoonlijkheid als naar den aard van zijn werk. Over het al gemeen heeft hij den weg naar het hart van den Nederlandschen muziekliefhebber nog niet ^evonden en daar ook nooit eenige moeite voor gedaan. Hij timmerde niet aan den weg, schuwde alle reclame, deed nooit een enkele concessie aan den publieken smaak. Daarvoor heeft hem steeds zijn fiere, onafhankelijke natuur, zijn fijne, aristocratische geest behoed. Roussel, oorspronkelijk marine-officier, wijdde zich eerst op 27-jarigen leeftijd geheel aan de muziek. Hij stelde zich te Parijs onder- leiding van Vincent d'Indy, werd 6 jaar later, na brillante studies, leeraar aan de Schola Cantorum en schreef kort daarna zijn eerste groote werken: de orkest-ouverture „Opstan ding", zijn eerste symphonie ,Le Poème de la Forêt", tooneelmuziek bij Jean Aubry's „Le Marchand de sable qui passe", en. omstreeks 1911, de drie Symphonische Gedichten „Les Evocations". Daarna volgden, behalve liede ren, kamermuziek en kleinere orkestwerken, het prachtige ballet „Le Festin de l'Araignée", het Symphonisch Gedicht „Pour une fête de printemps", de opera „Padmavati" en nog drie Symphonieën. Het is even merkwaardig als leerzaam te zien hoe Roussel, aanvankelijk levende in de schaduw zijner groote tijdgenooten Debussy en Ravel, zich, geleid door zijn onfeilbaar goe den smaak en een uiterst strenge zelfcritiek, met ijzeren energie langzamerhand heeft doorgevochten naar een eigen, zeer aparte plaats onder de moderne Fransche componis ten. Ongetwijfeld heeft hij de invloeden zijner terecht beroemde tijdgenooten ook van Stra- winsky e. a. ondergaan; maar Roussel heeft deze invloeden op een zeer bewuste, eigen wij ze geassimileerd en verwerkt tot een uitge sproken persoonlijke, volstrekt gave kunst. Roussel, van nature niet de meest oorspron kelijke Fransche componist, is er in geslaagd zijn eigen kern te vinden, geheel te ontbolste ren en onder alle omstandigheden volkomen zuiver te houden. Elk zijner werken is der mate doorwrocht en verantwoord, daarbij is hij in elke phase van zijn ontwikkeling zoo „bij", zoo „up to date" gebleven, dat het oeuvre van menigen aanvankelijk „moderner" schijnenden componist nu reeds naast het zijne begint te verbleeken. Over zijn melodie-vorming en harmoniek zou een aparte studie geschreven kunnen wor den, zijn beheersching der vormen, ook van de groote symphonische, is voorbeeldig. Mede daardoor is hij, om een uitlating van Bertus van Lier te citeeren, een der zeer weinige mo derne Fransche componisten die een Finale kunnen schrijven. Insiders kunnen ten volle beseffen wat dat zeggen wil en wat dat waard is. Vijftien jaar geleden heb ik het groote voor recht genoten een jaar lang onder zijn leiding contrapunt, compositie en orkestratie te stu- deeren. Mijn leven lang zal ik dankbaar blij ven voor dat jaar. Prachtiger, rijker lessen zijn nauwelijks denkbaar. Roussel was, ook buiten het terrein der mu ziek, een man van een uiterst verfijnde, wijd vertakte eruditie; elke les droeg het karakter van een hartelijke, intense samenwerking tot bestudeering en oplossing van gemeenschappe lijke problemen. Zeer treffend was daarbij hoe hij, de reeds ervaren, wijze meester, meermalen omtrent een of ander détail uit zijn eigen werken het onomwonden oordeel van den leerling verlangde en naar dat schuchter ge geven advies handelde door in allen ernst en eenvoud wijzigingen in de compositie of or kestratie van het reeds voltooide werk aan te brengen. Roussel hield van Holland. Hij hield van ons land op de hem eigen stille, gereserveerde maar hartelijke wijze. En nu hij, ruim 67 Jaar oud, na een langdurige ziekte gestorven is, laat hij hier vrienden en bewonderaars na die op recht om hem treuren. Het is een verheugend feit dat gedurende de laatste jaren zijn oeuvre hier te lande eenige ovez-tuigde propagandis- ten gevonden heeft, met name in Eduard Flip- se en Eduard van Beinum. Moge zijn muziek, waarvan de waarde en beteekenis eerst op den duur ten volle zullen blijken, ook in de toekomst veelvuldig uitge voerd worden! FRITS SCHUURMAN ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Donderdag 26 Augustus des middags van 34 uur door den heer George Robert. Het volgende programma zal ten gehoore gebracht worden: 1. Komm Gott, Schöpfer, heil'ger Geist. J. S. Bach 2. Preludium en Fuga b. kl. t. J. S. Bach 3. Ave Maris Stella. M. Dupré (2 vei'sets). 4. Improvisatie over een Poolsch kerk zang. M Sui-zynski. 5 Andantino b maj. C. Franck 6. Toccata. Th. Dubois Heden overleed na een langdurige ongesteldheid, zacht en kalm, onze ge liefde Vrouw en zorgdra gende Moeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante Teuntje Levendag geb. Jacobs in den ouderdom van 52 jaar. Haarlem: W. LEVENDAG TONI B. LEVENDAG Voorburg H. W. LEVENDAG S. LEVENDAG— v. d. VEN Hilversum P. H. C. LEVENDAG W. C. LEVENDAG- RAADSHEER Naarden H. C. LEVENDAG C. LEVENDAG— DE SWART Haarlem: J. H. J. JANSEN G. JANSEN—JACOBS Haarlem, 24 Aug. 1937 v. Dortstraat 50 Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 28 Augustus a.s. te 11 uur op de Algemeene Be graafplaats, ingang Kle- vei'laaiz. Heden, 24 Augustus, over leed onze lieve Zuster, Be huwdzuster en Tante Teuntje Levendag geboren Jacobs. J. H. J. JANSEN G. JANSEN— JACOBS en kinderen Geboren: CHARLOTTE LOUISE Dochter van A. ALPHENAAR-BOXS C. L. ALPHENAAR Kruisweg 49. INDIEN UW RIJWIEL knarst en piept en zwaar loopt, ruilt u het dan bij ons in voor een beter. Wij hebben nog 1ste klas merken, w.o. Gazelle, Rover, Simplex enz. Wij zijn speciaal in abonnementrijwielen, banden en onderdeelen. Wij hebben het nieuwste in lampen, zelfs van 10 volt. A. KOELEMEYER Breestraat 3. Quick and easy method! Learn English from Englishman. Conv., opl., alle praktijk exa mens. Clublessons f 4 a month (max. 3 pel's.) R. A. G Davidson Leeraar M.O. 69 Koninginneweg Tel. 11596 STAATSPRAKTIJKDIPL.enACTEM.O. Volledige opleiding en repetitie- lessen. Privaatles 10.- p. mnd. v. 2 pers. 7.50, 3 pers. 6 p.m. Mercurius- en Praktijkdipl. Grondige opleid., privaatles 6, 2 pers. 4, 3 pers. 3.30 p.m. 5 van de 7 mijner leerlingen slaagden in December j.l. N. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekh., Accountant Wilhelminalaan 4 Hrl. tel. 14508 B. z. a. bekwaam 2c MEISJE per 1 Dec., 26 jaar, v. g. g. v. Br. no. 7411 bur. van dit blad 44 P. KIESSTRAAT TEL 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak. ONDERWIJS in DUITSCH FRANSCH ENGELSCH NEDERLANDSCH STENOGRAFIE Opl. voor alle Praktijk- examens en „Akte L.O.". Repetitiecursussen voor af gewezen examencandidaten. Kleverparkweg 142, Haarlem TELEFOON 13269 Heer. 26 jaar, wenscht in ken nis te komen met meisje, m. op vatting. Br. no. 7409 bur. v.d. bi. AANKOMENDE BANKWERKERS gevr. Adres Kaptein, Spaarn wouderstraat 42. OVERVEEN Voor direct te koop of te huur gevraagd, in hooge gedeelte ach ter de duinen (omgeving Mili- tairenweg, Lomb. Petrielaan) halve villa of landhuisje, met centr. verw. Koopprijs hoogstens 13.000. Br. no. 7410 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9