Chineesche kust geblokkeerd. Scheepvaartverkeer geheel stopgezet? Mooi opsporingswerk Velsensche politie. Paardekrachfen. E. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16619 VerscKijnï dagelijlcs, Tcfialve op Zori- "en FeestdageH. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937; HAARLEM S DAGBLAD Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0,06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 rrmd. 0.65, franco p. post 0.721/!. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes 2de hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50—, alle leden wijsvinger 60—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—,- arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. PIED EN 12 PAGINA'S, Nachtelijk bombardement op Nanking. Namens de Japansche regeering is aan Reuter in antwoord op vra gen om opheldering inzake de bepalingen der blokkade mede gedeeld, dat het Chineesche ver keer langs de Chineesche kust zal worden stopgezet. De bijzonderheden zijn nog niet geregeld, dpch indien het geval zich voordoet, zal de Japansche marine maatregelen nemen. Japansche luchtaanval op Nanking. Japansche vliegtuigen hebben in den nacht een aanval Op Nanking gedaan. Verscheiden bommen heb ben brand doen ontstaan. Veertig koelies zijn bij branden om het leven gekomen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, jat de Chineesche troepen m grooten getale versterkte stellingen hebben betrokken tus- sohen Sjanghai en Woesoeng, waardoor het voor de Japansche troepen, welke aan den van de Hieraan is het te dankendat de dader van het misdrijf te Santpoort zoo spoedig kon worden aangehouden. Een uiteenzetting van den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis. Er is in de bladen den commissaris van po litie te Zwolle veel lof toegezwaaid in verband met de spoedige aanhouding van den 37-jari- gen F., die inderdaad de dader van het mis drijf, in den Neethof te Santpoort gepleegd, bleek te zijn. Wij willen niets te kort doen aan de ver diensten der Zwolsche politie in verband met deze aanhouding, maar nu ons iets meer om trent deze zaak bekend is geworden, mogen wij niet nalaten er op te wijzen, dat het alleen aan het mooie opsporingswerk van de ge meentepolitie van Velsen, onder leiding van den vervangenden commissaris te danken is, dat de dader zoo spoedig kon worden achter haald. Het is bekend, dat directie en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis het voor onmoge lijk hielden, dat F. de dader van het misdrijf was. De politie van Velsen dacht er echter anders over en om deze reden werd de aan houding van F. verzocht. Dat deze zoo spoedig kon volgen, is wel in de eerste plaats te danken aan de activiteit van de Velsensche politie. Het was haar bekend dat de gezochte de richting Zwolle was uitge gaan en in verband hiermede heeft de ver vangend commissaris de politie van Zwolle en van eenige plaatsen in de omgeving telefo nisch verzocht, goed uit te kijken. Hetgeen inderdaad geschiedde, met het bekende resul taat. De vervangend commissaris heeft zich giste ren per auto naar Zwolle begeven om den aan gehoudene een verhoor af te nemen. Deze leg de ten slotte een volledige bekentenis af. F. is daarna meegenomen naar IJmuiden en later naar het Provinciaal Ziekenhuis teruggebracht. De directeur van het Provinciaal Ziekenhuis deelt ons het volgende mede: F. werd sinds jaren in het Provinciaal Zie kenhuis verpleegd, en wel wegens andere stoor nissen dan die, welke zich door dit afschuwe lijk voorval openbaarden. Het spreekt vanzelf, dat patiënten, waarvan ook maar eenigszins bekend is, dat zij neigingen hebben, die kun nen leiden tot dergelijke handelingen, geen vrijheid tot wandelen is toegestaan. De vele doktoren, die dezen patient gedurende zijn langdurig verblijf hebben behandeld, hebben bij hem dan ook nimmer afwijkingen op sexueel gebied waargenomen. Deze uitingen kunnen, gezien het feit, dat mishandelingen als deze helaas in de maat schappij meermalen voorkomen, plotseling ontstaan, ook bij personen, die tevoren door een ieder voor normaal werden gehouden. Het ligt in het voornemen den patient naar elders over te plaatsen. Omtrent den toestand van het knaapje ver nemen wij, dat deze bevredigend is. Er konden bij het Röntgen-onderzoek geen fracturen worden vastgesteld. oever van de Jangtse aan land zijn gezet zeer moeilijk zal zijn zich te vereenigen met de troepen, die ten Oosten van Jangtsepoe liggen. Een verslaggever van het blad „Takoeng- pau" heeft gezien, dat de Ohineezen de Ja pansche troepen uit Lotien hebben verdreven en terugdringen naar de Jangtse. Woesoeng is geheel door de Chineezen bezet, de Japan sche troepen liggen alleen in het zuidelijk deel van de stad langs den oever van de Wangpoe. Duitsch schip belet wapens te lossen. Van welingelichte Japansche zijde wordt gemeld, dat het Duitsche schip „Gneisenau" acht dagen geleden voor Woesoeng is aange komen met een lading' wapenen, bestemd voor de Ohineezen. De Japansche vlootautoriteiten ëischten van den kapitein van de „Gneisenau", dat hij zijn cognossementen zou toonen, hetgeen de ze weigerde. Het schip stoomde op naar Sjanghai. Na onderhandelingen tusschen de Japansche autoriteiten en het Duiische con sulaat is thans de „Gneisenau" vertrokken, zonder dat de wapenen werden gelost. In officieuse Japansche kringen hoopt men thans, dat een dergelijke vriendschappelijke regeling tot stand komt, wanneer schepen van andere nationaliteit met een lading wa penen voor Ohina aankomen. Kalgan nog niet gevallen. NANKING, 27 Aug. (Reuter-A.N.P.) Ondanks de Japansche tegenspraak houden de Chineezen staande, dat zij Kalgan nóg steeds bezet hebben. Het Chineesche communiqué beschrijft een hevigen slag, welke sinds 14 Augustus ibij Nankau woedt. Kalgan is bijna gevallen, toen het Japan sche Kwantoeng-leger de door de 29ste divisie bezette Chineesche linies doorbrak, slechts de aankomst van strijdkrachten uit Sjansi heeft verhinderd, dat de Japanners Kalgan in bezit hebben genomen. Veertigjarig huwelijksfeest. Serenade op de Groote Markt. Donderdagavond^verd door de muziekkorp sen „St. Caecilia" en „De Spaarnebazuin" op de Groote Markt een serenade ge bracht, ter gelegenheid van het veertigjarig- huwelijksfeest ..van den heer en mevrouw Van Liemt. Het echtpaar van Liemt, dat met familieleden en genoodigden aan een feest diner in café-restaurant Brinkmann ver- eenigd was, sloeg van het halcon af het schouwspel gade. Na elk nummer van het programma, dat uiteraard met een „Lang zullen ze leven".opende, volgde een har telijk applaus van het bruidspaar. Het echtpaar van Liemt neemt op het balkon de serenade in ontvangst. Ge heel rechts de oudste dochter, mevr. Beerkens. Talloozen hadden zich naar de Groote Markt begeven, waar het een gezellige druk te was. Vooral de jeugd was sterk vertegen woordigd en scheen zich opperbest te ver maken. De politie had maatregelen genomen, om het verkeer zooveel mogelijk om te leggen, wat evenwel niet geheel mogelijk bleek. De getroffen maatregelen bleken evenwel vol doende zonder al te ingrijpend te zijn, en het publiek kon rustig genieten van de mu ziek. Om ongeveer negen uur marcheerden de muziekkorpsen af, waarna het publiek zich spoedig verspreidde en de Groote Markt wel dra weer haar gewone aanzien had. De receptie. In den middag werd, in de woning van den heer v. Liemt aan het Lorentzplein een druk Een blik op de Noord-Spaansche kuststad Santander, die thans in handen van generaal Franco gevallen is. Op den voorgrond het Magdalena Paleis, het zomer verblijf van den vroegeren Spaanschen koning. bezochte receptie gehouden, waar tal van vrienden en autoriteiten het echtpaar kwa men gelukwenschen. Onder de bezoekers merkten wij o.a. op: Z.H.Exc. mgr. M. P. J. Möllman, oud-Vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, oud-lid der Eerste Kamer, oud-minister mr. M. Slinigemberg, de wethouders E. v. d. Wall, M. A. Reinalda en A. G. Boes, den gemeente secretaris, mr. Th. A. Wesstra, notaris G. Wol zak en mr. dr. F. A. Bijvoet, namens de recht- sche raadsfractie, de heeren Van Gink en Rauwerda, directeur en secretaris van Haar lem's Bloei, den heer Swens, voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L.O., het gemeente raadslid len heer G. H. Weustink, oud-inspec teur van het L.O., den heer v. d. Broek, com mandant van de brandweer, de besturen van de R.K. Verëeniging voor Groote Gezinnen, van het St. Franciscus Liefdewerk, van de Horecaf afd. Haarlem, den R.K. Vrouwenbond afd. Haarlem en de St. Vincentiusvereeniging. Voorts Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten. De rechtsche raadsfractie en het college van wethouders bood het bruidipaar twee fraaie Delftseh-blauwe borden aan, terwijl Haarlem's Bloei een speciaal vervaardigde plaquette schonk en de vereeniging voor Groote gezin nen een zilveren sigarettenkoker aanbood. Telegram van den Bisschop Van Z.H. Exc. mgr. J. p. Huybers, bisschop van Haarlem, werd een telegram ontvangen, waarin deze het bruidspaar zijn gelukwenschen aanbood en Zijn Bisschoppelijken zegen gaf. De moord te Opende. 'S-GRAVENHAGE, 27 Augustus. De Hooge Raad heeft het cassatiebe roep verworpen van P. M., die in hoo- ger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens het be trokken zijn bij den moord in den nacht van 24 op 25 Juli 1936 ge pleegd onder Opende (Groningen), waarbij de daders zekeren Z., een ouden man, hebben gekneveld en ge dood. Ter gelegenheid van het 40-jarig 1 hmvelijksfeest van den loco-burge meester van Haarlem, zoethouder W. J. B. van Liemt, werd door een aantal Haarlemsche muziekkorpsen een serenade gebracht op de Groote Markt. MOOR E'Sfëfel SCHOOL FR. HALSSTR. 1 ^$7 TELEF. 14624 Voor de laatst gehouden examens slaag den 30 van onze candidaten. Aanmelden dagelijks voor de nieuwe cursussen STENO TYPEN TALEN. (Adv. Lngez. Med,.j (Malcolm Campbell hoopt met een znotorboot vazi 2000 P.K. het we reldsnelheidsrecord te water tot flink boven 200 K.M. per uur op te voeren. Capt. Eyston zal met een 6000 P.K. auto trachten het snel heidsrecord te land boven 500 of zelfs 600 K.M. per uur te brengen Het paard, dat rustig aan een lijn De trekschuit trok in vroeger jaren, En dat niet snel hoefde te zijn, Daar menschen nog niet jachtig waren; Het paard, dat in dienzelfden tijd. De postkoets trok vol kalme menschen, Die, sjokkend in gelatenheid. Geen grooter snelheid konden wenschen; Dat paard heeft lang reeds afgedaan, Wanneer het aankomt op transporten, Die over langen afstand gaan, Dien men in tijd wenscht te bekorten. Want snelheid is de afgod thans, Als zij geen demon dient te heeten, De trekschuit en de diligence Zijn in 't museum zelfs vergeten. Men haalde in een boot een vaart Van ruim tweehonderd kilometer, Dat 's, zacht gezegd, de moeite waard. Maar Campbell streeft naar nog weer beter. Per auto was dezelfde man Reeds aan den rol met haast vijfhonderd, Als Eyston daar nog boven kan, Is men nog nauwelijks verwonderd. Waar blijft het paard? de wereld lacht, Als zij bedenkt, hoe vroeger jaren, De menschen van ons voorgeslacht Content met zijn getreuzel waren. En toch men heeft in elk geval Het nog de glorie niet ontnomen, Dat het, zij 't in vergroot getal, Nog steeds vanpaardekracht moet komen. P. GASUS. Het woord is aan Frederik van Eeden: De zon zoil ook wel dooi' kleine raampjes schijnen. Plannen van de spoorwegen. Meer stroomlijnlocomotieven Groene Dieseltreinen en gestroomlijnde postrijtuigen. De resultaten van de eerste stroomlijnloco- motief zijn van dien aard geweest, dat de spoorwegen besloten hebben de proef met zes andere machines voort te zetten. Wan neer ook deze proef goed uitvalt, zullen alle groote locomotieven worden pmmanteld. Gestroomlijnde postrijtuigen. Daar in 1938 een belangrijk deel van de stoomtreinen door Diesel-electrische en elec- trische treinen zal worden vervangen, zullen ook andere postwagens dan de tot nu toe ge bruikte in deze treinen meerijden. Daarom zullen zes gestroomlijnde postrijtuigen ter lengte van 23 meter worden besteld. Groene Dieseltreinen. De kleur der Dieseltreinen zal. daar het zilver te besmettelijk is, gewijzigd worden in donkergroen met breede roode banden aan onder- en bovenzijde. Postambtenaar te Amsterdam gearresteerd. Verdacht van diefstal van den aangeteekenden brief. AMSTERDAM. 27 Augustus. De recherche van het bureau Warmoes straat heeft een postambtenaar ge arresteerd, verdacht van den diefstal van den aangeteekenden brief met ruim 17.000, welke dezer dagen uit Zutfen naar een bank hier ter stede was verzonden en die zijn bestemming nooit bereikte. De gearresteerde, een besteller, was tijdens den diefstal werkzaam op het kantoor. Hij ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt, doch hij is ln verzekerde bewaring gehouden. Het onderzoek wordt voort gezet. Het geld is niet gevonden. NA DE VACANTIE begint de bekende Klompen Centrale weer met buitengewone spotprijzen, zooals altijd, goed, goedkoop en contant. Zie de kleine adverten ties op pag. 11. (Adv. lngez. Med.) i en advertentierubriek als onze „Groentjes" moet achteruitgaan, als ze geen succes hebben. Dat is logisch. Maar de „Groentjes" gaan elk jaar in aantal sterk vooruit. Dat bewijst mede, dat zij wel succes hebben. pag. De Chineesche kust geblokkeerd. 1 Een postambtenaar te Amsterdam is in verband met de vermissing van den aangeteekenden brief, inhoudende f 18.000, aangehouden. 1 De zwarte kraai en de huismusch worden niet door dè vogehvet beschermd. 3 De Koningin is gisteren te Varsseveld zeer enthousiast begroet. 3 Overleden is de vroegere Amerikaansche minister van financiën Andrew Mellon. 4 De Italiaansche pers noemt den val van Santander een typisch Italiaansch wa penfeit. 4 De blokkade van de Chineesche kust is van kracht geworden. 4 Londen is verontrust over het incident met den Britschen consul te Sjanghai. 4 De Duitscher Lohmann heeft het wereld kampioenschap stayeren gewonnen. 7 ARTIKELENENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Op weg naar Curacao. 3 H. D. Vertelling: Het porseleinen beeldje 6 Een, die zijn taak volbracht: het stoom gemaal de „Cruquius" in ruste. 6 K. de Jong: Concert der H. O. V. 6 Onze Indische Luchtpostbrief. 7 Voor de Jeugd 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1