STEGEMAN'S LEVERPASTEI Brederodeduin" en de verloting. Insfanfine OP WEG NAAR CURACAO. V" STERADENT M A" A NDAG 30 AUGUSTUS 1937 HiAECEM'S DAGBLAD 13 Steunt naar vermogen de tuberculosebestrijding! Zeker zullen de lezers van Haarlem's Dag blad gelezen hebben van de loterij met prach- tigeg prijzen, die gehouden zal worden ten voordeele van het „Brederode-duin", het sanatorium in het leven geroepen ter be strijding van de gevreesde volksziekte Tuberculose, dat zoo schoon gelegen is aan den Bergweg achter het Provinciaal Zieken- huise in de gemeente Bloemendaal, in een der bekoorlijkste streken onzer provincie. Vroeger was de Bergweg stil, verlaten, doodsch, maar nu is hij dat niet meer; op mooie zomerdagen is het daar druk, heel druk. Zeer veel fietsers, maar ook heel wat wandelaars gaan langs den Bergweg aan den voet der hooge duinen. Zij, die daar dan op mooie dagen genieten in het bezit eener goede gezondheid, van wandeling of fietstocht, denken misschien weinig aah datgene, wat zij missen, die op „Brederodeduin" verpleegd worden. En toch ieder onzer wordt door tuberculose bedreigd. Tuberculose is nog steeds de gevreesde volks ziekte, die jaarlijksch zeer veel slachtoffers eischt. Dank zij de krachtige bestrijding der laatste jaren is het aantal slachtoffers van deze ziekte aanmerkelijk verminderd, zooals uit de statistieken blijkt. Maar al is het aan tal slachtoffers verminderd, dank zij de krachtige bestrijding, nog altijd sterft jaar lijks een groot aantal jonge menschen, die in dén bloei van het leven aan den kring der hunnen ontrukt worden. Ge kent toch zeker het mooie gedicht van den dichter De Genestet: Het Haantje van den toren, waarin hij schildert de blijmoe dige verwachting, den strijd, het dobberen tusschen hoop en vrees en tenslotte de vrome berusting. Daarin zegt hij ook: En de arme kunst zoekt weer naar 't kruid, Dat nergens wast op aard. 'Ook nu is het nog waar, dat men geen afdoend middel ter bestrijding van deze ziekte kent, al zoeken vele eminente mannen daar naar. Dat wïl evenwel niet zeggen, dat men niets tegen de ziekte kan doen. Mén heeft den vexwekker der ziekte ge vonden, de tuberkel-bacil, die zich iix ver schillende organen nestelen kan als: keel, longen, nieren, hersenen, beenderen en deze organen aantast. De onderzoekingen hebben geleerd, dat tuberculose wel een besmettelijke, zeer be smettelijke, maar geen overerfelijke ziekte is, zooals men vroeger meende. Vaak zag men immers, dat wanneer vader of moeder door die ziekte was aangetast, ook een of meer kinderen daardoor aangetast werden. Men meende op grond daarvan, dat de ziekte erfe lijk was, terwijl in werkelijkheid de zieke vader of moeder hun kind of kinderen door tuberkelbacillen besmet hadden. Immers het uitgehoeste sputum bevat een groot aantal bacillen, die wanneer zij in de luchtwegen dringen, daar zich kunnen nestelen en ver menigvuldigen.. Ben tuberculeuze moeder kan een gezond, volkomen gezond kind ter wereld brengen, maar het gevaar is zeer groot, dat zij haar kind besmet. Het gevaar voor besmetting is in onze sa menleving betrekkelijk groot; vooral op plaatsen, waar veel menschen samenkomen: schoollokalen, treinen, trams, fabrieken, ver gaderzalen enz. Wel wordt op de lagere scholen genees kundig toezicht uitgeoefend, moesten alle oxx- derwijzers onderzocht worden, of ze lijdende zijxx aan tuberculose, maar alle kinderen wor den nog niet zoo nauwkeurig onderzocht en besmettingsgevaar blijft ook daar bestaan, al- is het veel verminderd. In treinen exx trams komen veel menschen samen, waarvan enkelen lijdende kunnen zijn aan open tuberculose en niezend en hoestend heel wat bacillen kunnen versprei den. In fabrieken, werkplaatsen, vergaderzalen kan ook besmetting plaats hebben; ook het stof van onze straten vermengd met het stof van uitgeklopte kleedjes van huis- en slaapkamers is niet ongevaarlijk. Gerust kunnen we zeggen: Geen menseh in onze maatschappij is er, die niet aan be smetting bloot staat; ieder onzer is er aan blootgesteld. Krachtige bestrijding der tuber culose is dus ieders persoonlijk belang, in het belang van zijn gezin, in het belang van het geheele volk. Op welke wijze bestrijdt men de ziekte? In de eerste plaats moet men preventief werkzaam zijn. Door het bevorderen van reinheid en zin delijkheid op huizen, kleeding, eigen lichaam, ook van de straten. Door het bouwen van goed ingerichte hui zen, waar licht en lucht in kunnen doordrin gen; frisschen slaapkamers. Door zorg te dragen voor voldoende doel matige voeding. 'Geneeskundig toezicht op alle scholen, niet alleen op de onderwijzers, maar ook op de kinderen. Toezicht op het melkvee en de melk. Kookt de melk. Maar behalve bovenstaande preventieve maatregelen kan ook heel wat gedaan worden voor diegenen, die besmet zijn met tuberel- bacillen. Ouders moeten hun kinderen goed gade slaan. Wanneer kinderen lang blijven hoes ten, 's nachts zweeten, vermageren, moet de huisdokter geraadpleegd worden. Deze zal den patiënt onderzoeken, nauwkeurig onder zoeken, misschien verwijzen naar een spe cialist, naar het consultatie-bureau. Daar wordt een nauwgezet onderzoek ingesteld,' indien noodig met het Röntgen-apparaat, en wanneer blijkt, dat een plekje in de longen is aangedaan, zal de dokter een bepaalde behandeling voorschrijven. Honderden en duizenden menschen hebben dat (vaak zonder het-te weten) wel eens ge had en de ouders behoeven zich niet ongerust te maken; genezing kan zeer goed volgen, mits men den raad van den geneesheer stipt opvolgt. Men verwacht genezing door: le. rust. 2e. zuivere lucht: 3e. goede doelmatige voeding. De meeste mannen en vrouwen kunnen thuis die rust niet vinden. Welke moeder bijv. vindt rust, wanneer haar kinderen om haar heen zijn en nu dit, dan dat vragen. Daarom is het voor hen gewenscht, dat ze opgenomen worden in een sanatorium, zooals voor de geheele duinstreek „het Brederodeduin", waar de p?fi°ntexx staan onder controle van een geneesl /-specailist. Rust vinden de patiënten over dag op de ligstoelen in de Lighallen, zooveel mogelijk beschermd tegen den wind en waar ze zoo veel mogelijk kunnen genieten van den heer lijken zonneschijn. Jammer is het zeker, dat onze dagen zelfs onze zomerdagen vaak zoo arm daaraan zijn. Daar ademen ze zuivere, getemperde zee lucht in; betrekkelijk ver van het stadsge woel met zijn opdwarrelend stof. Daar wordt gezorgd voor goede doelmatige voeding. Vier gediplomeerde verpleegsters zijix be last met de verpleging van de patiënten. Haar werk is niet altijd gemakkelijk. Immers al zijn vele longpatiënten in den regel opge wekt en optimistisch, toch zijn ze dat niet altijd. Bovendien: ze hebben dikwijls weinig eetlust en moeten veel eten; zij moeten rus ten en dat verveelt hen. Vier groepen van menschen verblijven tij delijk in het Brederodeduin. I. a. Volwassenen, die nacht en dag daar vei-blijf houden. b. Volwassenen, die daar alleen overdag zijn. 's Morgens komen ze per autobus, 's avonds keeren ze op dezelfde wijze naar hun woningen terug, 's Nachts zijn ze dus weer thuis. II. Kinderen (beneden 14 jaar), die ge durende eenige maanden - verpleegd worden en daar nacht en dag verblijf houden. Over dag zijn ze onder voortdurend toezicht van een gediplomeerde verpleegster in de afzon- dex-lijke lighal op het duin. Van heel veel beteekenis is de verpleging van deze kinde ren Die kinderen moeten veel rusten op de ligstoelen, veel eten, en.in gewicht toenemexx, zij mogen .niet druk spelen. De kinderen moeten zich liggend bezig houden: knippen, teekenen, kleuren, lezen. Eenvoudige lichaamsoefeningen gedurende korten tijd mogen door. de kinderen onder leiding van de pleegzuster uitgevoerd worden. Alleen die kinderen mogen daaraan deel nemen, welke de dokter daarvoor aan gewezen heeft. Zeker moeten lucht en zonlicht ook op de kleine patiënten kunnen inwerken. Het z.g. „zonnen" geschiedt ook dan alleen, wanneer de dokter meent dat de toestand der pa tiëntjes het toelaat. Het „zonlicht" oefent een heilzamen invloed uit op de tuberculeuze patiënten en van ieder half uurtje van zon neschijn wordt geprofiteerd, vooral ook, om dat de zon zoo. vaak door wolken aan het ge zicht onttrokken wordt. Tal van volwassenen en zeer veel kinderen kunnen geheel hersteld of zeer veel ver beterd het „Brederodeduin" verlaten. Gedurende de zomermaandexx (April-Octo- ber) houden beurtelings gedurende zes weken groepen van 12 jongens of meisjes daar over dag vei-blijf en worden daar verzorgd. Dezen komen des morgens per autobus en vertrek ken des avonds. Deze jongens en meisjes zijn niet ziek, wel zwak, maar worden daar op genomen om hun lichaam te versterken en hun -weerstandsvermogen te vefgrooten. De inrichting .Brederodeduin", .van- zoo groot belang voor de geheele omgeving van Haarlem, beschikt niet over de noodige fond sen om haar werk te verrichten, zooals de vereeniging het gaarne zou willen. Jaarlijks wordt dan ook een verloting ge houden. Het is te hopen, dat zeer veel loten; verkocht worden, ook dit jaar. De opbrengst komt ten goede aan het wei-k, dat zich ten doel stelt de bestrijding der tuberculose. Het is ieders belang daaraan ten krachtigste mede te werken: in zijn eigen be lang, in dat van zijn gezin, zijn omgeving, in het belang vaix stad en land. Ieder kan medewerken: le.. Door loten te koopen, waarbij hem de kans geboden wordt een der mooie prijzen te winnen. 2e. Door jaarlijks een bepaald bedrag be schikbaar te stellen. Hulp is noodig, vooi-al in onze dagen, nu als gevolg van de langdurige economische inzinking, de groote werkloosheid, een ver mindering van het weerstandsvermogen te vreezen is. Helpt allen, zooveel ge kunt mee, ter be strijding van de gevreesde volksziekte, de tuberculose, die nog steeds te veel slacht offers eischt. Steunt het Brederodeduin! G M. LEEK. Successen van ,,Caecilia,? en „Inter Nos'\ Het Mannenkoor „Caecïlia" uit Haarlem, dat aan het Internationale Zangcoucours te Valkenburg heeft deelgenomen, heeft in de Superieure afdeeling een eerste prijs be haald met 312 punten, benevens een eereprijs Het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", dat aan hetzelfde concours deelnam, behaal de in de afdeeling uitmuntendheid een eer ste prijs met 310 punten en de derde eere prijs. Beide ensembles stonden onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort Koningstraat. Wij helpen Christen exx Israëliet, Protestant of Roomsch, verschil maakt dat niet. Maar wilt zonder onderscheid dan ook deixken, Om aan onze Kas naar Vermogen te •schenken. Postgiro 212793 Telefoon 11855. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937. Progr. I Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 11.20 London Re gional. 1.20 Ned. Bx-ussel. 2.20. London Regio nal. 4.50 Parijs Radio. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Deutschland- sender. 8.20 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 11.20 Weenen, Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 5.London Regional. 5.20 Droitwich. 8.20 London Regional. 9.40 Droitwich. 10:20 Ned. Brussel. 10.30 Boedapest 11.London Regional. 11.35 Droitwich. Progr. V. 8.00—700 Diversexx. 7.00 Eigexx gramofporiplatexxconcert: pro- gramma vaxx Koixiixgiixixedag. 1. Taptoe, Koninklijke Ned. Marine. 2. Hollandsch vlag, jij bent mijn glorie, Henk Viskil 3. Leve het regiment, Gx'oot Odeoxx-orkest 4. Empire Jubilee-mafsch, L. P. Acc. Band. 5. Onze marine, Odeoix orkest. 6. Soxxs of the brave, Victor Sterling. 7. Het geuzenvendel. Apollo Zaxxgvereeni- gixxg. 8. Alte Kameraden, Gr. Massed Brass Baxxds 9. O, hoe schitteren de kleuren, Hexxk Viskil 10. Px-eussens Gloria, Groot Odeoxx orkest. 11. Groot Rotterdam, Odeon orkest, 12. Gentlemexx, the king, L. P. Acc. Band. 13. With swoi*d and laixce, Victor Sterling. 14. Thé great little army marsch, Gr. Massed brass Bands. 16. De defileer marsch, Koxxixxklijke marine. 8.0012.00 Diversen. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Hoofdpijn en juist nul Hoe moeilijk is het soms zich aoed :r,te houden en niemand iets te laten smerken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) De derde étappe. ■RIJDAG, 23 Juli, 's namiddags oxxx 1 uur verlieten wij de reede vaxx Tri nidad, Nieuwe gezichten aaxx boord, velen hebben ons verlaten, waaron der de officieele vertegenwoordiger vaxx Tri nidad bij de Engelsehe kroniixgsfeestexx. Wel dra naderen we de kust vaxx Venezuela. Hoo ge bergformaties komen tot vlak bij zee. Za terdagmorgen kwam La Guaira in zicht. Reeds van te voren was ons bekend, dat wij vermoedelijk niet bij aaxxkomst de haven zouden kunnexx binnenkomen. Zoo was het ook. Om half tien lagen we op de reede. Een schip van de Hapag, de Caribian, was ons juist vóór geweest. Eexx Italiaan en een Franschman lagen aan den wal. Wachten was het parool. Teneinde zoo min mogelijk tijd te verliezen, werd reeds met het losseix begonixen. Omstreeks ééxx uur konden wij de haven binnen komen. Overal gepavoiseerde schepen, ter eere van de viering vaxx den geboox'tedag van Sinxon Bolivar (24 Juli). Stroomeix officials koxxxexx aan boord. Ladixx- gen rose papieren worden iixgevuld. Eerst onx drie uur zijn we op den vasten wal. Voorbe- reidhxgen zijn getroffeix voor,eexx der fraaiste autotochten, welke men zich denken kan, van La Guaira naar Porto Cabello, waar we de Costa Rica zullen terug vinden. La Guaira (Venezuela). TT a Guaira, met circa 8500 hxwonex's, is •^eerx der xxxooiste havens van de wereld aan de Noordkust van Zuid-Anxerika in de republiek Venezuela. Op den achtergrond sluiteix hooge bergformaties de smalle kust strook af. Konden wij in 1935 de Braziliaan- sche hoofdstad: Rio de Janeiro bewonderen, grootendeels gebouwd om de kale rotsforma ties. la Guaira kon geen plaats vinden zich daar te ontwikkelen en maakt den ixxdruk tegeix de bergketexxs aarxgeplakt te zitten. Deze haveix beheerscht het geheele haxxdels- verkeer vaxx middexx Venezuela eix werd oix- der Engelsehe leidiixg gebouwd. De belang rijkste productexx zijix koffie, cacao eix hui den. De stad werd gesticht door Diego de Osorio iix 1588. Voor den toerist biedt deze havexxstad weinig aantrekkelijks. Een roeze moezig gedoe, alle mogelijke types vaxx men schen, druk gesticuleerend. De beroemde autotocht. Het is omstreeks half vier, voordat wii ïxxet onze handbagage gewapend, in de fraaie Packard stappen, op weg naar Caracas. In ruim anderhalf uur bereikexx we de hoofdstad Caracas. Een zeer breede cementen weg kronkelt zich door de bergen. Een meester werk vaix ixxgeixieufskunst. Onder ons liegen de klanperaanplaixtiixgen. een uitgestrekt groen dek, meer naar de kust. siert de gril lige bergen, cactussen, waarvaxx men zich xxauwelijks een voorstelling kan vormen staan als pilaren omhoog. Halfweg is op een stee- xxen voetstuk een verbrijzelde automobiel ge plaatst, als afschrikwekkend voorbeeld. Dan dalen we laxxgzaaixx naar beneden, de bijkans spierwitte weg kronkelt zich als een lint voort, de geiten grazen, maar veel gras is er xxiet te vinden, op ezels worden groote bossen suikerriet veiwoerd. In de verte ligt de stad. waar wij zullen overnachten om eerst den volgenden dag per auto naar Porto Cabello MAAKT TRAGE ETERS, GRAGE ETERS! DOET KLEINE KIESKAUWERS ETEN ALS WOLVEN! (Adv. Ingez. Med.) Demasqué door LOKA. lexx Draper glimlachte welwillexxd, keek met beheerscht uitdagexxdexx blik de aanwezigen aan en wendde zich toen tot Lord Burbane. Met een lang ivorexx sigarettenpijpje prikte hij elegant in de lucht, om zijn woorden aaxx beteekexxis te doen winnen. „Mijxx waarde lord, het spijt mij, iix deze zaken eexx eigexx meeniixg te moeten toonen, maar werkelijk ik geloof niet aan spoken. In eexx oud kasteel als dit is men eerder ge neigd de geestexxwereld iets minder nuchter te bekijken. Ixx deze hal hangen zooveel wa- pexxs en herinneringen aan eexx oudexx rid dertijd, dat men haast zou verwachten de oorspronkelijke bewoners hier te zien rond wandelen". Bij het aanhooren van deze wandelplan- neix begoxx het gezelschap weer wat oxxrustiger te wordexx. De heeren trachtten zich flink te houden, eexx houding waar de dames minder waarde aaxx schenen te hechten maar ongewoon dedexx allen. Alleen Glen Draper scheen zonder axxgst. De oude Lord Burbane liet zich door Glen's woorden niet uit het veld slaaxx. „U moet wetexx", zei hij langzaam, „dat ik hoege naamd xxiet bang ben voor dexx geest van mijn voorvader. Wij bewonexx om het zoo uit te drukkexx het zelfde huis exx als goede familieleden doen wij dat vriendschap pelijk. Trouwens, u moet niet meexxen, dat spoken altijd zulke gruwelijke wezens zijn, als gij u voorstelt. Ik heb den geest vaix dit kasteel een enkelen keer zelfs in zeer goede stemming aangetroffen". „Meent u dat u gewoon met hem praat, zooals bijvooiheel-d met ons hier?", vroeg miss Wantrop angstig. „Met hem praten niet", antwoordde de lord, „zoo moet u zich dat ook niet den ken. Ik zal u een merkwaardige geschiede nis vertellen". Onrustig luisterde men naar hem en zelfs Glen keek geïnteresseerd. „Vele jaren geleden bracht één van mijn nichten hier een paar weken door. Zij was het type van de moderne, geëmancipeerde vrouw, zelfbewust, sportief en intellectueel. Als meisje van twintig was zij reeds leidster over twee duizend internationale padvind- sters en verbeterde het Engelsehe record hamer werpen. Toen zij zes en twintig was sprak zij volksmenigten toe en kreeg twee weken celstraf wegens beleedxging van een kamerlid. Op vijf en dertig jarigen leeftijd was zij een zeer ongemakkelijke dame, dat laat zich begrijpen, en zoo oud was zij toen zij bij ons kwam logeeren. Op een avond kwam de familiegeest ter sprake. Zij lachte mij uit. Geesten bestorx- den ïxiet en als zij meenden wel te moetexx komen zij zou hun wel een flink pak slaag geveix. Wel, ik was ixx die jaren ïxog een tamelijk jonge kerel exx het gixxg hier vaak vroolijk toe. Er kwamexx menigmaal gasten exx mixx- steixs eens in de maand gaf ik een feest in deze hal. Ik was juist jarig ixx den tijd van het be zoek vaix mijn nicht en bood al mijn ken nissen een groot gecostumeerd bal aan. Wel meer dan twee honderd menschen waren ex- dien avond eexx prachtig feest. U kunt begrijpen hoe indrukwekkend dat was deze mooie omgeving, en daarin een groot gezelschap in de mooiste en vreemdste ge waden. Ik moet erkennen dat mijn nicht er werke lijk goed uitzag en dat zij toonde meer te kunnen dan hamer werpen en redevoerin gen houden. Zij danste goed en wist de heeren bezig te houden, zoodat men zich verdroxxg om met haar te mogen dansen. Het was jammer, dat zij het juist moest zijn. die mijn feest verstoorde, of liever, zij was het nietmaar luister. Eén ridder scheen werkelijk de gunst van mijn nicht gewonnen te hebben, want toen zij hem ontdekt had danste zij met geen ander meer. Het woord ridder is hier bijzonder op zijn plaats, want deze jonge man was gekleed in een prachtig harnas. Hij bewoog zich in dat metalen danscostuum met veel gemak niet zoo zwoegend als men gewoonlijk op bals de heex-en daarin zipt voortkruipen. En van het gesloten vizier scheen hij ook geen last te hebben, want. hij converseerde luchtig en opgewekt. Op het verstorende moment kon ik juist nauwkeurig volgen wat zich voordeed, want ik ergerde mij er juist aan, hoe mijn nicht de regels van de bal-étinuette verwaarloosde. Het démasqué zou precies om twaalf uur plaats vinden en daar zie ik plotseling, dat zij, om elf uur al, iix echt vrouwelijke nieuwsgierigheid, trachtte te weten te komen wie haar danser was. Ik zag haar trekken aan het vizier van het harxxas, dat ïxxet gemakkelijk opeix ging. En juist wilde ik haar toe roepexx: „dat mag nog niet!", toexx er iets verschrikkelijks gebeurde. Mijn nicht gaf een gil, zoo angstwekkend exx zoo doordringend, dat er een rilling door de heele zaal .ging. Zij was haast niet tot bedaren te brexxgexx. Men vroeg haar wat er was. Sprekexx koxx zij niet, maar vol axxgst wees zij naar haar danser. Daar, middexx ixx de zaal, tusschen de dansers, stond het harnas, onhandig zwaaiend met zijn ijzerexx armen. Het vizier stond open. En achter het viezierwas niets. Toen liep het leege harnas, met de han den op de rug, tusschen de uiteenstuivexxde dansers door. Het liep dwars door deze hal, tot de groote ingangsdeuren en klom weer op het voetstuk, waar het vandaan gekomen was. Al mijn gasten renden door andere deuren het kasteel uit, mijn xxicht met zich meee dragend. Toexx ik heelenxaal alleen was ben ik naar het harnas gegaan. Ik gunde hem ook wel wat en begreep, dat het moeilijk voor hem geweest was oxxx niet xxxee te gaan dan- seix. Maar spoken moeten tenslotte hun plaats wetexx en ik heb hem dan ook zeer bestraf fend aangekeken. Hij haalde zijn schouders openin die houding, met op getrokken schouders, staat hij daar nu nog, u kunt dat duidelijk zien". Lang bleven de gasten dien avond niet. Zij nameix afscheid en ïxxet groote snelheid liepeix zij laxxgs het harnas, dat daar onbe weeglijk stoxxd met opgetrokken schouders. Glexx Draper liep er langzaam voorbij, zon der een bochtje te maken, maar de oude lord kon zien, dat hij rilde. Toen allen vertrokken waren, keek hij aandachtig naar de ijzeren figuur, lachte exx zei zacht tot zich zelf: ..Die smid, van wiexx ik hem de vorige week gekocht heb. heeft mij bekocht hij zit waarachtig te hoog in de schouders. te gaan. Langzaam naderen we de buiten wijken. Het is weinig interessant, behoudens eexx kleiix gedeelte waar fraaie woonhuizen staan met goed onderhouden tuinen. Maar hoe meer wij het einddoel van dien dag na deren des te nauwer worden de straten. Hotel Palace is dan weldra bereikt. In Caracas. (f^Jaracas, de hoofdstad van Veixezuela, da- teert van 1567 en telt thaxxs ongeveer 135.000 inwoners. De stad is niet xxxooi en meer dan eens verbaast men er zich over in de hoodstad eener groote republiek te zijn. Overdrukte rechte straten, weiixig of geen uit den ouden tijd overgebleven bouwwerken, eexx en ander gelukkig afgewisseld door de Plaza Bolivar, waar het indi'ukwekkende rui terstandbeeld van den Bevrijder zich fier verheft. Sinxon Bolivar werd op 24 Juli 1783 uit welgestelde Spaansche ouders te Caracas geboren. Op zijn zestiende jaar ging hij naar Madrid oxxx zijix studies te vervolgen. Op 19-jarigen leeftijd kwam hij in Veixezuela terug, waar zijn vrouw het volgende jaar stierf. Hij vertrok andermaal naar Europa, keerde in 1806 terug om zijn bevrijdingswerk actief te beginnen. In 1821 werden zijn po gingen met succes bekroond en na den slag bij Carabobo werden de Spanjaarden verdre ven. Men vierde uit den aard der zaak feest in Caracas, ter eere van zijn geboortedag. Weinig smaakvolle kransen waren tegen zijn standbeeld geplaatst, 's Avonds was er op de Plaza Bolivar muziek. Duizexxdeix slenterden door de nauwe straten met de hooge trot- toii-s, welke er zeker geen luxe zijn en voor den voetganger een toevluchtsoord. want tram en auto naast elkander vullen het rij- gedeelte. Enkele regeeringsgebouwen zijn fraai, maar verder biedt de binnenstad liit touristisch oogpunt niets. Bepaald hinderlijk leelijk zijn de honderdtallen telefoondraden, Ook Hotel Palace is weiixig bekoorlijk. Do pikdoixkere slaapkamers exx het weinige com fort doen ïxiet aangenaam aaix. CaracasMaracay Porto Cabello. ITj) es morgens om half negen uur wordt de autoreis voortgezet. Andermaal een in drukwekkende tocht, aanvankelijk door een vlak laixd, later slingerexxd door de bergen. Wfe passeeren Los Teques en vele gehuchten. De panorama's zijn meer dan eens buitenge- wooix mooi. We deixkexx aan onzen bergtocht op een gedeelte van het traject Rio de Ja neiroTherosopolis. we denken ook aaix onze. autorit van Padang naar Medan. En wan neer men dan vergelijkingen gaat maken, wiixt toch altijd PadangMedaix het. Niet oixxdat het natuurschoon er per sé mooier zou zijn. maar wel. omdat de bevolking er aaix het land zoo'n bijzonder cachet ver leent, Na een rit van ongeveer drie uren berei kexx we Maracay, de zomerresidentie van wij len President Gomez. De lunch wordt in het prachtige hotel Jardin gebruikt, destijds met hulp vaix de Regeering gebouwd om buiten- landsche gasten te ontvangen. Het stadje heeft ixx de buitenwijken veel bekooidijks. De autoweg wordt daarna eentoniger, grooten deels door vlak terrein. Na Valeixcia gaan wc sterk dalen. De grond is onvruchtbaar, ge tuige de enorme cactus-complexen Eerst dicht bij zee komt daarin verandering. Groote klappertuinen vergezellen oxxs tot Porto Ca bello, waar we zondagmiddag, 25 Juli om 5 uur aankomen, juist op het oogenblik, dat do Costa Rica binnenkomt. Het kon niet mooier. Porto Cabello. Po. Venezuela. Het stadje is klein, telt nau welijks 23000 inwoners en biedt den tourist zoo goed als niets. Gelegeix op eeix schier eiland is het door goede verbindingswegen verbondeix met het achterland, De belang rijkste handelsproducten zijn koffie, cacao, copra, hout, sigaretten enz. In den ïxacht vaix 25 op 26 Juli brengt dc Costa Rica oixs van de kust vaix Venezuela ïxaar Curacao. MOLLERUS. IREINIGT EN ZUIVERT KUNSTGEBITTEN! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 30 AUGUSTUS Palace Filnxac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Piccadilly Jim", 2.30, 7 eix 9.15 uur. Rembraixdt Theater: Shirley Temple in „Chiixg-Ching" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Aixxxy Ondra in „Ein Madel vom Ballet", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Scheiding op korten termijn" met Amxy Ondra eix Paul Hörbiger 2.30, 7 eix 9.15 uur. Fraxxs Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur, Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Benneb roek: Raadsvergadering, Raad huis. 8 uur. Zand voort: Raadsvergadering 7.30 uur. DINSDAG 31 AUGUSTUS Koninginnedagviering in Haarlem en om streken. Groote Kerk: Ooncei*t (Annie Woud, zang; George Robert, orgel). 1.15 uur. Palace Filnxac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Zand.voort: Noordei'bad: Zwem- ort hhxdernLswedstrijden, 2 uur. Groot Konin- ginnebal. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13