Radio 1938 Het Fietsende Volk. Het belangrijkste Ahoy Piet Hein! WANDGEDIERTE Personenauto te water gereden. PHILIPS en N.S.F. 55e JAARGANG No. 16621 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 AUGUSTUS 19o7 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Loureos Costei Maatschappij voor Directie:P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim 100.één lid dutm 50.alle leden wijsvinger 60.—» één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. •n.pnruc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. RIEDEN16 PAGINA S. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Het woord is aan Sainte Beuve: Hoevelen sternen vóórdat zij een reis om zichzelf heb ben gemaakt. Bejaarde dame onder tram geraakt. Doodelijk ongeval op de Lcidsche Vaart. Zondagavond omstreeks tien uur is op de Leidsche vaart bij de Schouw- tjesbrug een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de zeventigjarige mej. F. Dieckmann uit Amsterdam het le ven heeft gekost. Mej. D. had een bezoek gebracht aan een vriendin hier ter stede, en wilde zich per tram weer naar haar woonplaats begeven. De beide dames begaven zich naar de tramhalte bij de Schouwtjesbrug. Doordat de weg daar ter plaatse is opgebroken, moesten de beide dames zich een weg zoeken over het zeer ongelijke wegdek. Zij liepen tusschen de rails aan den waterkant, toen achter hen een tram naderde op hetzelfde spoor. De vriendin waarschuwde mej. D., die hardhoorend en eenigszins kreupel was, van de rails te gaan, waarop beide dames zich een plaatsje zochten op het langs het water op gestapelde materiaal. De wagenvoerder, die de manoeuvre van de beide dames had gezien, meende veilig te kunnen passeer en. Bij het voorbijrijden van de tram schijnt mej. D. evenwel haar evenwicht kwijt te zijn geraakt, waardoor zij viel en onder de tram terecht kwam. Het rechteronderbeen van het slachtoffer werd geheel verbrijzelde terwijl zij ernstige inwendige kneuzingen bleek te hebben opge- loopen. In zorgwekkenden toestand werd de dame naar het Diaconessenhuis overge bracht, waar zij ruim een uur later is over leden. pag. Koninklijke onderscheidingen toege kend aan inwoners van Haarlem en omgeving. 1 Zaterdagavond is in de Delft een auto gereden, een inzittende dame is ver dronken. 1 Het Prinselijk jacht „Piet Hein" is Zater dag aan Prinses en Prins overge dragen, 3 Boter, margarine, oliën en vetten worden goedkooper. 3 China en Rusland hebben een non-agres siepact gesloten. 4 De Britsche regeering eischt veront schuldigingen van Tokio over het ge beurde te Sjanghai. 4 Een delegatie van Duitsche bisschoppen zou zich dezer dagen naar het Vaticaan begeven. 4 Bij Jaarsveld is een zendermast neerge stort. Er zijn weer vele verkeersongelukken Zaterdag en Zondag gebeurd. 3 Koninklijke onderscheidingen 5, 6 en 2 Het Ned. Honkbalnegental heeft van België gewonnen. 7 Scherens is wereldkampioen der prof- sprinters geworden, van Vliet eindig de op de tweede plaats. 8 A. A, C. wint den Prins Hendrikbeker. 8 Het walerpolotournooi van H. P. C. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het fietsende volk. 1 K. de Jong: Vereeniging voor Internat, vriendschap en wereldvrede. o G. M. Leek: Brederodeduin en de vcr- loting 13 H. D. Vertelling: Demasqué. 13 Dat zijn wij, Nederlanders. Er valt niet over te redetwisten: de suprematie op de fiets is aan ons. Tallooze buitenlanders hebben dit in tallooze geschriften erkend. Zij hebben zich over de fietsende Hollanders in bewonderen- den zin uitgelaten. Zij hebben ons massa- gefiets ook eigenaardig en schilderachtig ge vonden, net als de Marker-broeken, de klom pen en de Edammer kazen. Zij hebben het als tets wonderlijks beschouwd, zonder te besef fen dat het volkomen logisch is dat een gansch volk fietst als zijn land, met uitzon dering van een stuk of wat Pietersbergen, Zypebergen en enkele Blinkerts, zoo plat is als een schol. En natuurlijk hebben zij er zich ook mee vermaakt, want de mensch aller lan den moet toch altijd even lachen als hij iets ziet dat heel anders is dan in zijn eigen land. Het is dus geen zelfverheerlijking als wij zeggen dat wij Het Fietsende Volk zijn. De getuigenissen van anderen staan bij duizen den ter beschikking. Dezen zomer zijn er, vanwege de Jamboree en de Frans Hals Ten toonstelling, weer tienduizenden buitenland- sche bewonderaars bij gekomen die onzen fiets-roem over de wereld helpen verbreiden als onverdachte getuigen van het fenomeen. Ik vestig op dit onaanvechtbare wereldkam pioenschap, een der vele staaltjes van datgene, waarin een klein volk groot kan zijn, nog eens de aandacht omdat men pas weer eens de jaarlijksche wereldkampioenschappen wiel rennen heeft gehouden. Er zijn vijf wereld kampioenen geproclameerd, waaronder één Nederlander (v. d. Vijver), twee Belgen, een Italiaan en een Duitscher. „Wij" deden ons voornamelijk gelden op den korten afstand. Bij de amateurs in de sprint haalden we de eerste en de derde plaats, bij de professionals de tweede. Dat is nu wel aardig, maar het geeft een te bescheiden beeld van onze presta ties. Laten de Belgen, Italianen en Duitschers goed begrijpen, dat het grootere wereldkam pioenschap toch het onze blijft en dat zij over de werkelijk-nationale linie ver bij ons achter blijven. Dat de Belgen bijvoorbeeld toevallig een zekeren Scherens in hun midden hebben, die over de laatste 100 meters van de 1000 een half fietswiel sneller is dan onze land genoot Arie va?i Vliet is een omstandigheid die. van geen beteekenis meer is als men de fiets-daden der volledige bevolkingen van Bel gië en Nederland met elkaar vergelijkt. En de Italianen en de Duitschers, talrijk als zij zijn, zouden het als natie nog veel erger tegen ons afleggen als zij onze dagelijksche spits uur-prestaties op de fiets moesten evenaren. Het is helaas niet mogelijk deze dingen in een werkelijk kampioenschap-der-naties op de proef te stellen. Het zou te duur en vooral ook te gevaarlijk wordennamelijk voor de andere volken. Ik zie duizend bij-loting-aangewezen Ita lianen, om maar eens een voorbeeld te noe men, zich al in het Amsterdamsche spitsuur- verkeer wagen, of desnoods maar in het Haarlemsche, op de route Stationden Hout door de stad, voortgejaagd door de N.Z.H.T.M., de motorvrachtwagens en de luxe-auto's! En dat is dan nog maar de sprint! Maar hoe zouden ze zich houden in den Amsterdam- schen Zondagschen uittocht naar het Gooi en op de tallooze vacantiereizen? Hoe zou het ritje AmsterdamZandvoort op Zondagmorgen hen bevallen? En het Rot- terdamsche verkeer in het centrum der stad? Ik geloof dat de meerderheid, na onze pres taties aanschouwd te hebben, niet eens zou durven starten! En hoe vele millioenen Ita lianen, Duitschers, Belgen, Engelschen, Ame rikanen enz. zijn er wel niet die heelemaal niet eens kunnen fietsen! In ons land moet men dergelijke mensch en, als zij tenminste gezond van lijf en leden zijn, met een lan taarntje gaan zoeken. De Italianen zijn wellicht meer gesteld op hun illusie van een nieuw Romeinsch impe rium en de Duitschers op hun oer-Germaan- sche idealen. Dat moge zoo wezen, maar het is een geheel ander terrein, en een verouderd. Die oude Romeinen en Germanen hebben nooit eenig begrip van een fiets gehad. Hun verkeerswezen leek naar niets en ze scho ten in het algemeen bedroefd langzaam op. Wij daarentegen, minder happig op het doen herleven van Brinio en dergelijke lieden uit de grijze oudheid, gaan met reden prat op onze koelbloedigheid, beweeglijkheid en snelheid in het moderne verkeer. In de lucht, in de auto en te water mogen anderen ons daarin evenaren, per fiets doen zij het op geen stukken na. En aangezien de individueele prestaties van geheele naties dan toch wel altijd meer waard blijven dan de kunststukken van enkele ongewone individuen op een wielerbaan of speciaal afgezetten weg zonder verkeersmoeilijkheden blijf ik Het Wereldkampioenschap Fietsen voor het Neder- landsche volk opeischen. Het is ons als 't ware met algemeene stemmen toegekend. Het staat al jaren op onzen naam en het zal er op blij ven staan, tot in lengte van dagen. Dat wou ik alleen maar even zeggen. R. P. Het adres voor Betere Radio. Speciaal Philips Service Station Hoofdvert. van N. S. F. (Adv. Ingez. Med.) Piet Hein, Piet Hein, zijn naam is klein Zijn daden worden groot, Nu hij het vlaggeschip zal zijn Van onz' ontspanningsvloot. Hij vindt er in ons vaderland Volop zijn „jachf'terrein, Met vreugd begroet van allen kant, Ahoy, ahoy, Piet Hein! Hij schenke aan ons prinsenpaar, Naar het zijn harte lust, In blij verpoozen met elkaar, Veel vaargenot en rust. Het moog' geluk in alles zijn, Bij de Piet Hein aan boord, Een vaart in blijden zonneschijn Door geen ruw weer verstoord. Het ruischt door 't riet: Ahoy Piet Hein, Van vorstelijk model, In 't zomersch watersportfestijn Wei-kom en ook vaar-wel! P. GASUS. Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Alle Nieuwe Modellen staan gereed voor U te demonstreeren De 24-jarige bestuurster verdronken. Zaterdagavond had aan het eind van de Spoorwegstraat, een zijstraat Onderscheidingen. Toegekend aan inwoners van Haarlem en omgeving Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin werden de volgende onder scheidingen toegekend aan inwoners van Haarlem en omstreken: Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: M. W. A. Wijtenburg, rector van het St. Josephgesticht en R.K. Observatiehuis „Huize Maria Immaculata" te Bloemendaal. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver eeniging Kinderzorg in de classis Haarlem van de Ned. Hervormde kerk te Bloemendaal. Mr. M. J. A. Moltzer, directeur van de School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam, wonend te Bloemendaal. F. A. Engehard, oud-inspecteur der Ver zekeringskamer te Amsterdam, wonend te Heemstede. Dr. C. Spoelder, rector van het gemeentelijk Gymnasium te Haarlem. A. G. Boes, oud-schoolopziener bij het La ger Onderwijs te Haarlem. J. W. Noë, referendaris in algemeene dienst bij het departement van Defensie, wonend te Haarlem. A. G. C. Engelgeer, accountant der directe belastingen te Haarlem. C. Oud te IJmuiden, directeur van het Staatsvisschershavenbedrij f Ir. J. Rodenburg te Haarlem, rijksinspec teur van het Verkeer. Dr. M. Colenbrander, arts te Heemstede. Tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: A. M. Benders, oud-eerste geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum. Prof. dr. E. van Slogteren, wonend te Heem stede, beheerder van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem. .T. Kastelen, burgemeester van Aalsmeer. L. G. Prins te Bloemendaal, oud-voorzitter van verschillende waterschappen in de om geving van Haarlem. G. Gerbranda, houtvester in de houtvesterij „Haarlem" te Heemstede W. C. van Daalen te Haarlem, voorzitter van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Toegekend is de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: In goud aan: II. C. L. Looman, bureelchef ten parkette I van de ambtenaren van het O. M. bij de kan tongerechten te Haarlem, j H. Groeneveld te Driehuis, oud-machinist van den Rijkswaterstaat bij het stoompont- veer te Velsen, voorzitter van de Vereeniging, van personeel in dienst van den Rijkswater staat in Nederland „Eendracht Maakt Macht". J. Blankenstein, baas le klasse bij de Ned. Spoorwegen. In zilver aan: A. Walraven, oud-geldophaler bij het P.E.N. te Velsen. J. L. Pirovano, oud-secretaris-penning- meester bij het Burgerlijk Armbestuur van Wijk aan Zee en Duin. L. v. d. Bos, vendel-commandant en admi nistrateur van de Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem. J. Oltmans, chef-monteur der telegrafie en telefonie te Haarlem. E. F. D. Smette, wonend te Haarlem, maga zijnmeester bij de firma A. en F. Rhodius te Amsterdam. In brons aan: A. A. B. Wijsman, bewaarder in het Huis van Bewaring te Haarlem. J. Agterhof te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen. F. van Leeuwen en H. de Kooker, Bloemist knechts bij de N.V. Nieuwenhuis en Zonen te Lisse. Mej. E. Rijnders, dienstbode bij mevr. G. S. Bosch—Heringa, te Wijk aan Zee, gem. Be verwijk. Onvoorzichtigheid zwaar géstraf1. Bejaarde wielrijdster onder een auto. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf reed een 62-jarige wielrijdster, afkomstig uit Amster dam, op den Rijksstraatweg, in de richting stad. Bij den Overtonweg gekomen, stak zij plotseling, zonder op het verkeer te letten of eenig teeken te geven, naar links den weg over met de bedoeling den Overtonweg in te rij den. Een achter haar rijdende automobiliste kon, ondanks krachtig remmen, een aanrij ding niet voorkomen, met het gevolg, dat de dame onder de auto terecht kwam, terwijl haar fiets nog ongeveer tien meter werd meegesleurd. De dame bleek haar linkerarm te hebben gebroken, terwijl zij bovendien schaafwon den aan gelaat, armen en beenen kreeg. Na door te,n dokter en leden van O. D. te zijn behandeld, werd het slachtoffer naar het St.- Elisabeths-Gasthuis overgebracht, waar zij is opgenomen. Het rijwiel werd geheel vernield. De automobiliste treft, volgens verklaringen van ooggetuigen en het slachtoffer zelf, in het geheel geen schuld. De heer J. T., wonende in de Spoorweg straat, 'maakte Zaterdagavond omstreeks half negen met een tweepersoonsauto een proef rit, aangezien hij het voornemen had, deze auto te koopen. Nadat de heer T. zelf een oogenblik gereden had. nam zijn echtgenoote achter het stuur plaats, die met de auto door de Spoorwegstraat in de richting van de Delft reed. Aan het einde van de straat wilde zij naar links afbuigen, waarbij zij echter de macht over het stuur schijnt te zijn kwijt geraakt, met het noodlottige gevolg dat de auto eerst tegen den muur van het hoekhuis hotste, om vervolgens weer naar rechts te zwaaien en in het troebele water van de Delft te verdwijnen. Daarbij is de auto over den kop geslagen. zoodat de beide inzittenden onder den wa- kwamen. De heer T. slaagde er het eerst in, zich uit de auto te bevrijden, waarna hij on middellijk trachtte, zijn vrouw hulp te bie den. Het schijnt echter, dat mevr. T. met haar voeten tusschen de stuurstang is be kneld geraakt, want hoewel zich onmiddel lijk verschillende personen te water begaven, om hulp te bieden, slaagde men er aanvan kelijk niet in, het slachtoffer te bevrijden. Eerst een minuut of tien na het ongeval, wist men mevr. T. op het droge te brengen, doch zij had toen reeds zooveel water en modder naar binnen gekregen, dat zij het bewustzijn had verloren. Meer dan een uur lang hebben dr. M. C. Hilbrink en een lid van O. D, getracht, de le vensten op te wekken, doch hun pogingen bleven helaas zonder succes. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabeths-Gast- huis overgebracht. De auto is door een kraanwagen op het droge gebracht, en door de politie in beslag genomen. De heer T„ die slechts kort in het water heeft gelegen, doch uiteraard zeer overstuur was, verklaarde, dat zijn echtgenoote niet in het bezit van een rijbewijs was. Zij reed on der zijn toezicht, en hij heeft samen met zijn vrouw het stuur vastgehouden. Het ongeval was volgens hem te wijten aan het weigeren van het gaspedaal, waardoor de auto niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. De heer T. bleek zelf in het bezit van een rijbewijs te zijn, dat hij ongeveer negen maan den geleden behaald heeft. Tegen hem is evenwel proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. Dat het ongeval aan onbekendheid met de plaatselijke situatie zou zijn toe te schrijven, mag wel uitgesloten worden geacht. Want niet alleen dat de heer en mevr. T. zelf in de Spoorstraat woonden, en dus ter plaatse be kend waren, is er bovendien aan het eind van de straat een duidelijk hek aangebracht, ter wijl op den hoek bovendien een straatlan taarn is geplaatst, die dit punt voldoende ver licht. Het ongeval moet dan ook hetzij aan het weigeren van het gaspedaal, dan we! aan een verkeerde manoeuvre van de bestuurster wor den geweten. In verband met de viering van Haar verjaardag op 31 Augustus publi- ceeren wij een nieuwe officieele foto van H. M. de Koningin, opge nomen te Amsterdam door den heer Godfried de Groot. van den Zijlweg, een noodlottig on geval plaats, waarbij de 23-jarige mevr. N. Trouwen om het leven kwam, doordat een door haar be stuurde auto in de Delft reed.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1