M ZUIDELIJKE KLEURENWEELDE OP HET IJSELMEER. De weg heeft weer zijn tol geeischt. Boter, margarine, oliën en vetten worden goedkooper. Zendermast neergestort. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 De overdracht van de „Pie Hein' idden op de open zee is Zaterdagmiddag het jacht „Piet Hein" in waarheid een Prinselijk jacht geworden. De techni sche commissie, belast met den bouw van dit nationale huwelijksgeschenk, heeft het schip plechtig aan Prinses Juliana en Prins Bernhard overgedragen, die hiermede eigenaren zijn geworden. Het geschenk, dat op 22 December van het vorige jaar slechts sym bolisch kon worden aangeboden, is thans in feite geschonken. Prachtig geslaagde vlootrevue. Het stille Muiden was opgefleurd. Stroomen van volk trokken door de nauwe straat jes en elke straathoek had zijn rijksveldwach ter om het onwennige verkeer in goede banen te leiden. De toegang tot de jachthaven werd in den vroegen middag afgesloten, zoodat de genen, die zich bijtijds een plaatsje hadden gezocht, van het rustige genot daarvan ver zekerd bleven. Een warme zomerzon goot zijn licht over de jachthaven, in welks water de helle kleuren spiegelden van vele vlaggen en rijk gepavoi- seerde masten. Op den hoogen groenen wal, die het haventje veilig omsluit, wemelde het van menschen. Aan boord van de Piet Hein wachtte de leden van de technische commissie de komst van het prinselijk paar. Op het schip waren aanwezig de leden der commissie, de heeren Ernst Crone, D. C. Endert Jr., W. J. M. Lin den, ir. J. Loeff, air. J. F. van Royen, Bern. E. Ruys, prof. E. Vossnack, benevens de architec ten H. W. de Voogt, ir. S. van Ravesteyn en H. J. Mutters, de bouwer van het schip G. de Vries Lentsch Jr., de heer C. T. Stork, de schipper Otte Blom en twee persvertegenwoor digers. Nadat 't Prinselijk Paar met Prins Aschwm en gevolg voet aan boord had gezet, gleed de ,Piet Hein" van den steiger weg. Staande op het achterschip wuift het Prinselijk Paar naai de duizenden, die op den walkant aan beide zijden ten afscheid nog een extra luid ge juich aanheffen. Zachtjes zoemen de motoren, bijna onhoorbaar en zonder trilling glijdt het jacht voort, terwijl aan 't voorbijtrekken dei- dijken de betrekkelijk groote vaart is waar te nemen. Nog eenige plukjes menschen op den uitersten punt van het landhoofd, een laatste meeuw op een ver vooruitgeschoven meerpaal, en dan vaart het schip in open water, op een blauw grijze zee, die slechts door een frisschen wind wordt gerimpeld en waarboven een strak blauwe lucht zich uitspant. De transen van het Muider slot glijden ach ter het achterschip weg. Van een regelmatige bezichtiging van het jacht door Prinses en Prins komt het eerste kwartier niets. Opgetogen loopen de Prinses en de Prins rond, telkens enthousiast over iets nieuws wat zij ontdekken en tel kens afgeleid door het schouwspel buiten boord. Het duurt niet lang of beiden bevinden zich op het sloepen- dek, het hoogste punt van het schip, waar aan beide zijden een onbeperkt uitzicht vrij is en waar het genot van het varen met volle teugen kan wor den genoten. Prachtig is het vergezicht op de Gooische kust. Een bezichtigingstocht door het jacht. HPoen de eerste sensatie van het varen voor- bij was, werd een regelmatige bezkihti- gingstocht door het schip gemaakt. Alles lieten de Prinses en de Prins zich uitleggen, alles openen zij, en telkens waren zij verheugd en verrast over het architectonische raffine ment en het technische vernuft, welke in het interieur is belichaamd en niet het minst ook over de artistieke kwaliteiten van dit met liefde gebouwde verblijf. Opgetogen liet de Prinses zich de verzuchting ontvallen: „Hier moesten we altijd kunnen blijven wonen", een wel niet letterlijk bedoelde wensch, doch een uitstekende tolk voor haar gevoelens van be wondering op dat moment. Toen de rondgang voltooid was en de vor stelijke personen in de deksalon terugkeer den, vonden zij daar de andere opvarenden rond een microfoon geschaard en werden zij aldus geplaatst in een kleine vergadering, waarin de plechtige overdracht van het na tionale huwelijksgeschenk zou plaats heb ben. Gezeten op de bank van de deksalon hoorden Prinses Juliana en Prins Bernhard een rede van den heer Crone aan. De heer Crone droeg het jacht over. Na verschillende technische bijzonderheden te hebben vermeld en gewag te hebben ge maakt van de talrijke geschenken, welke zijn gegeven, eindigde de heer Crone zijn toe spraak met erop te wijzen, dat allen, die deel hebben aan dit Nationale Huwelijksgeschenk hopen, dat het jacht de „Piet Hein" ook een huis voor het Prinselijk Paar zal zijn. „Uw huis, want een schip als dit, is niet alleen een vervoermiddel te water tot het maken van tochten, het is tevens een ver plaatsbare villa aan boord waarvan U zult kunnen logeer en, wanneer de vervulling van uwe hooge ambtstaak u op verren afstand van uw paleis zal voeren. Moge dit schip in zijn dubbele functie zijn dienst doen. Moge u gedenken, dat om dit schip zweven de beste gevoelens van het Ne- derlandsche volk, die ik op gebrekkige wijze slechts weer kon geven. Moge dit schip be antwoorden aan alle uwe verlangs. Moge het onder uwe standaard veilig en gelukkig varen. Met dezen innigen wensch draag ik namens het Nederlandsche volk dit schip aan u over.'* Antwoord van Prins Bernhard. Hierop heeft Prins Bernhard als volgt geantwoord: Mijnheer de voorzitter der techni sche commissie: Na het bezichtigen van dit zoo bij zonder fraaie schip, dat onze stout ste verwachtingen overtreft, ontbre ken mij de woorden om u onze groote erkentelijkheid te betuigen voor dit geschenk. Prinses Juliana en ik zijn er van overtuigd, dat de „Piet Hein" meer dere malen ons huis zal zijn, niet al leen, wanneer wij voor bezigheden ver van Soestdijk verwijderd zullen zijn, doch ook en dit zeer zeker in be langrijke mate wanneer wij rust zoeken in het mooie Nederlandsche waterlandschap. Met u hoop ik, dat 'n ieder, die ons dit schip schonk, zal medewerken om ons die rust te geven. Ik mag u dan ook wel verzoeken de tolk te willen zijn bij allen, die van hoog tot laag in zoo belangrijke mate hebben bijgedragen aan de totstand koming van dit zoo fraaie geschenk, ook degenen, die geschenken hebben aangeboden wilt u onzen dank wel overbrengen. Mijne heeren leden van de techni sche commissie, Veel is er door u gearbeid om dit fraaie geheel te doen worden tot een aanwinst van de Nederlandsche jacht- vloot. U hebt hierin neergelegd een studie op het gebied van scheepsbouw en architectuur en van nog zoovele an dere zaken, welke in den loop der ja ren gebleken zijn 'n integreerend deel te zijn van 'n goed Nederlandsch jacht. Uwe denkbeelden en aanwijzigingen zijn tenslotte in dit jacht verwerkt door architecten en scheepsbouwers. Wanneer ik daarbij noem de naam van uwen voorzitter, den heer Crone, dan weet ik, dat u zich met mij zult verheugen wanneer de naam Crone ook in de toekomst ten nauwste aan de totstandkoming van dit jacht zal blij ven verbonden. Uw bezielende leiding mijnheer Crone, is niemand ontgaan en het verheugt mij dan ook u te mogen uitreiken het officierskruis van de huisorde van Oranje, dat Hare Majes teit de Koningin u als erkentelijk heid voor dit werk wel heeft willen verleenen. Op deze mededeeling van Prins Bernhard volgt luide instemming der aanwezigen en de heer Crone wordt van alle zijden hartelijk gelukgewenscht. De plechtige overdracht wordt dan met een dronk bezegeld. De vlootrevue. /"Ongemerkt vervlogen de minuten. Het was ^ongeveer een kwartier na de overdracht, omstreeks kwart voor vijf, toen de aandacht getrokken werd door de dubbele rij van mas ten, die aan den horizon tegen de Noordhol- landsche kust opdoemde. Het waren de hon derden schepen die aan de vlootrevue in het Buiten IJ deelnamen. Het Prinselijk Paar, het gevolg en alle opvarenden begaven zich op het sloependek, waar de Prinses op een zetel plaats nam. Zij wapende zich met een zonne bril, want thans voer de „Piet Hein" recht in de richting van de zon, die, toen het schip de vuurtoren bij Durgerdam was genaderd, een straat van licht wierp tusschen twee rijen schepen, die zich als zwarte silhouetten op het verblindend lichte watervlak af teekenden. De „Piet Hein" hield koers naar de rechter zijde van den vaarweg, welke tusschen de twee rijen der gemeerde schepen was vrijge laten. Een klit van Volendamsche botters opende de rij, vol van visschers en visschers- vrouwen in hun frisschs dracht en van deze botters klonk een welgemeend: „Lang zullen ze leven". Dan volgden afge laden zolderschuiten, vol zwaaiende en jui chende menschen en de tonen van „Piet Hein en zijn zilvervloot" klonken het jacht tege moet. Er zat climax in de muziek: de volgen de boot liet het Wilhelmus hooren, doch dan was het ook uit met de muzikale geluiden en stoomfluiten, scheepshoorns, scheepsbellen, en vooral veel juichende menschen, over stemden de muziek. Overstelpend enthousiasme. Van nu af aan was de tocht van het jacht langs de honderden schepen, gekenmerkt door een alles overstel pend enthousiasme, dat nauwelijks officieele normen kende en zich spon taan uitleefde in armgezwaai, hoera geroep en uitbundige sprongen. De officieele groet, het strijken van de vlag, werd weinig gebracht, doch destemeer klonk de hartelijke groet van het enthousiasme op tot de Prin ses en de Prins, die haar van het hooge sloependek af wuivend beantwoorden. De lange reeks van overbemande vaartui gen bood een schouwspel van onuitputtelijke afwisseling: buiten den vuurtoren lagen de passagiersschepen, twee dekken hoog en zwart van menschen en vervaarlijk overhellend naar de zijde, waar het prinselijk jacht pas seert, maar ook miniatuurscheepjes, waarin man en vrouw of moeder met de kinders zich tusschen de groote booten hebben gewaagd en niet minder enthousiast en niet minder tevreden met hun plaats de vorstelijke per sonen toewuifden. Als de Durgerdammerdijk, die zwart van de menschen stond, was gepas seerd, begon de rij van motor- en zeil jachten, die het hun slanke rompen, hun rijke pavoiseering en hun ellen- lange wuivende oranje wimpels op het blauwe water een schouwspel vorm den, zoo exotisch, zoo zuidelijk-fan- tastisch, zoo kleurrijk, dat men zich ver bezuiden onze Noordelijke hemel streken zou wanen. Er kwam haast geen eind aan de rij. Toen de „Piel Hein" de Oranjesluizen was genaderd en een wending maakte om de andere rij van jachten, die zich aan de Zuid zijde had opgesteld, langs te varen, noodigde de heer Crone Prins Bernhard uit met hem op het voorschip te komen waar de heer Crone hem verzocht het eere-voorzitterschap van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging te aanvaarden. Na eenige oogenblikken werd aan den voorsteven de driekantige ledenvlag door de rechthoekige voorzittersvlag vervangen, ten teeken, dat Z.K.H. de eere-functie heeft aanvaard. Rond de Oranjesluizen, waar de „Piet Hein" tezamen met een persboot, die van Muiden af was gevolgd, stonden honderden belangstel lenden het schutten gade te slaan. Op het „Binnen IJ", waar officieel geen revue was, was het nauwelijks minder druk dan buiten de sluizen. Ook daar passagiersbooten en als nieuw element vele roeibooten. Gevolgd door tientallen motorbooten, die de oppervlakte van het IJ tot een woelig water ploegden, zette de „Piet Hein" koers naar de De Ruyterkade, waar het alweer zwart van de menschen stond. Een gladde zwenking, die de manoeuvreervaardigheid van het jacht bewees, bracht het vaartuig aan de kade waar de auto's reeds wachtten om het Prinselijk Paar naar Soestdijk terug te brengen. Op het achterschip, waar de op varenden zich verzamelden, nam het Prinse lijk Paar afscheid, doch niet zonder nog eens uitdrukkelijk aan den voorzitter der techni sche commissie en in hem aan het Neder landsche volk te hebben gezegd hoezeer zij met dit huwelijksgeschenk zijn ingenomen. Geslaagde verkoopscampagne Een Amerikaansch fabrikant van een reinigingsmiddel voor de huishouding (Oakite), had jaren geleden reeds ge tracht een grooteren afzet voor zijn product te vinden. Na zeven jaar lang met allerlei reclamemiddelen geëxperi menteerd te hebben, had hij nochtans geen bevredigenden omzet verkregen. In 1935 nam hij de proef met couranten reclame; in een gelimiteerd aantal plaatsen ging hij met kleine adverten ties in couranten adverteeren. Het re sultaat was dadelijk zoodanig, dat hij het volgend jaar courantenreclame op groote schaal ging toepassen en voor dit jaar nog meer advertenties in couranten op zijn verkoops-programma plaatste. Reeds in het eerste kwartaal van 1937 was de verkoop daardoor zoo groot, dat alle vorige verkoop-records werden geslagen. Droeve lijst van Zaterdag en Zondag. Het aantal verkeersongelukken is den afgeloopen Zaterdag en Zondag helaas weer zeer groot geweest en er zijn zeer vele slachtoffers te betreuren. Te A m s t el v e e n is de 36-jarige wielrijder J. B., wonende te Nieuwkoop, die met zijn meisje rijdende, plotseling naar links zwenkte, door een juist voorbijkomende vrachtauto uit St. Pancras aangereden De man is in het O. L. Vrouwen Ziekenhuis te Amsterdam overleden. Te D i e m e n is nabij de Hartveldsche brug de 66-jarige A. van Z., uit Die men, door een auto aangereden. Hij kreeg een hersenschud ding, een groote hoofdwonde en inwendige kneuzingen. In ernstigen toestand is hij naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd. Te 's-Gravenhage is op den hoek van de Vaillantlaan en de Wouwermanstraat een taxi, waarin vier personen zaten, door een van rechts komende auto zoodanig aangereden, dat de taxi omver geworpen werd en vrijwel werd vernield. Een der inzittenden van den verongelukten wagen, de 53-jarige luitenant-kolonel J. C. S., liep verschillende verwondingen aan het hoofd op en vermoedelijk een hersenschudding. De beide overige passagiers en de chauffeur kwa men met den schrik vrij. De taxibestuurder had verzuimd voorrang te geven. Ook een doodelijk ongeluk in de residentie. Op het kruispunt de Savornin Lohmanlaan en Verlengde Duinstraat botsten Zondagmid dag twee auto's tegen elkaar. De botsing was zoo hevig, dat een der auto's, bestuurd door G. H. uit Den Haag, over den kop sloeg. Naast den bestuurder zat de 22-jarige mej. P. A. B. uit de Klimopstraat, die in bewusteloozen toe stand werd opgenomen en met ernstige won den vervoerd moest worden naar het Roode Kruisziekenhuis, waar het slachtoffer in den loop van den avond aan de gevolgen is over leden. Een fietsrijder, die onder de over den kop slaande auto kwam, werd wonder boven wonder slechts licht gewond. Te Amsterdam is van een motorfiets, die op den Haarlemmerweg reed, de achter band gesprongen, met het gevolg, dat de duorijdster op den grond werd geslingerd. Zij is in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Op den Hoofdweg is een dame, door onop gehelderde oorzaak, nabij den Sloterdijk- meerweg, met haar auto tegen een paal van het electrisch net gereden. Een dame die naast haar zat, liep een polsfractuur op en moest in bewusteloozen toestand naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. Te Bergen op Zoom waren Zondag avond omstreeks negen uur op den rijksweg naar Roosendaal bij de R.-K. begraafplaats twee automobilisten, de heer P, K. uit Breda en zijn zijn zoon bezig het rechterachterwiel van hun auto af te schroeven. Zij werden door een motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd. De heer K. liep een en kele beenbreuk op en zijn zoon een gecom pliceerde dubbele beenbreuk. De motorrijder kreeg een bloedende won de aan het gelaat doch de duorijdster bleef zonder letsel. Het ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de motorrijder iemand uit Roosendaal het stoplicht van de auto niet gezien heeft of niet heeft kunnen zien. Te Bussum is de 21-iariee wielrijder R. H.. op den hoek van de Brinkman tacen een auto gereden. Aan de gevolgen van zijn ver wondingen is hii in de Majella-stichting overleden. WILHELMINA FRÖBELSCHOOL. Bovengenoemde vereeniging denkt dezer dagen haar nieuw schoolgebouw, Oranjekade 41, tegenover den Stadsschouwburg, officieel te openen. Dit gebouw, dat een mooie verbetering be- teekent vergeleken bij het vroegere in de Wil- helminastraat, heeft frissche, ruime, op het zuiden gelegen lokalen. Een groote tuin met zandbakken, schommel enz. geeft den kinde ren op mooie dagen een heerlijke afleiding op het overigens bijzonder animeerend, met nieuwe leermiddelen aangevuld, lesrooster. Door het geven van filmmiddagen, jaarlijk- sche feestjes zooals o.a. St. Nicolaas, waarop dan de kinderen zelf tooneelstukjes e.d. op voeren onder leiding van het hoofd der school mej. Jo de Ridder, wordt nog de noodige extra afwisseling gebracht. Het schoolgebouw is bij voorkeur des Woensdagsmiddags voor belangstellenden vrij te bezichtigen, alsmede de regelmatig te hou den tentoonstelling van het door de kinderen vervaardigde. Man met zeis gedood. Noodlottige ruzie tusschen zwagers. In het woonwagenkamp te Ter- neuzen is tusschen twee bewoners over een kleinigheid ruzie ontstaan, die zoo hoog liep, dat zekere H. zijn zwager, den 24-jarigen gehuwde van N., met een zeis dermate verwondde, dat hij na korten tijd overleed. De dader is door de gemeentepolitie gearresteerd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 9.01. Berlijn 72.90. Parijs 6.78. Brussel 30.55. Zwitserland 41.63. New-York 1.8113/32. Heffing op boter tien cent verlaagd. Andere heffingen vijf cent. Vermoedelijk in verband met de verbeterde economische omstandig heden vertoont het verbruik van boter op dit oogenblik een stijgende tendenz. De minister van economische zaken heeft gemeend dit meerdere verbruik van boter te moeten bevorderen door onge acht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wis seling van de Leeuwarder noteering de heffing op boter met 10 ets. per K.G. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van Zondag de heffing op 55 ct. per K.G. vastgesteld zoodat de boter met 10 ets per K.G. goedkooper wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per K.G., terwijl de heffing op margarine zoodanig is vastge steld. dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. Menggebod opgeheven. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een lageren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De mi nister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vetten hun prijzen met een over eenkomstig bedrag zullen verminderen, waar door de verbruiker ook van deze verlaging zal profiteeren. Moch dit onverhoopt niet het ge- Post- en telegraafdienst op Koninginnedag. De directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat op Koninginnedag 31 Augustus de kantoren voor den Postdienst niet later zijn opengesteld dan tot 13 uur. Postwissels uitgezonderd telegrafische), post- bewijzen, Quitanties,, pasmunt- en belas tingzaken worden dien dag niet behandeld. Voor den postchèpue- en girodienst zijn de kantoren alleen open voor stortingen of uit betalingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt of is gevraagd en voor uitbetalingen op reispostcheque-boekjes. Op dien dag vervalt de derde briefpostbe stelling te Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede en te Spaarndam en Vogelenzang ae tweede briefpostbe stelling. Te Santpoort en Bennebroek wordt de laatste bestelling omstreeks 13 u. 30 uitge voerd. Te Haarlem vervalt de tweede pakketpost bestelling. Niet uitgevoerd worden de derde en vijfde buslichting te Haarlem, Aerdenhout, Bloe mendaal, Heemstede en Overveen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat zijn ook voor den tele graaf- en telefoondienst na 13 uur geslo ten, evenals de postagentschappen. VERKEERSZUIL OMVERGEREDEN. Zaterdagavond om kwart over zeven stak een voetganger op het Plein plotseling den rijweg over, vlak voor een naderende auto. De bestuurder van dit voertuig had de tegen woordigheid van geest, het stuur snel om te gooien, waardoor hij echter den vluchtheuvel opreed en daar tegen een verkeerszuil bot ste die vernield werd. De voetganger, die zonder zich om de gevolgen van zij onvoorzichtigheid te bekom meren is doorgeloopen, is onbekend geble ven. VLUCHTELING ACHTERHAALD. Dezer dagen werd in een ziekenhuis in een der Duitsche havensteden een Duitscher ver pleegd, die tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld in verband met een gepleegde in braak. In een onbewaakt moment slaagde hij er in uit het ziekenhuis te ontvluchten. De politie heeft aldaar een onderzoek ingesteld en zij vermoedde, dat hij in de haven aan boord was gegaan van een schip, dat naar Rot terdam zou vertrekken, om de reis als verste keling mede te maken. De politie heeft tal van uitgaande schepen en ook het bewuste schip gecontroleerd, maar zij heeft den vluchteling niet gevonden. Toch vermoedde men, dat de man zich aan boord van een schip, dat naar Rotterdam vertrok, bevond. Daarom stelde men de Rotterdamsche rivierpolitie van een en ander in kennis. Dezer dagen kwam het schip in de Rijn haven te Rotterdam aan. Nog voordat de rivier politie, die een oogje in het zeil hield, bij het schip aankwam, waren havenarbeiders reeds in de ruimen begonnen met de werkzaam heden. Plotseling zagen zij tusschen zich in een vreemde eend in de bijt. De onbekende, die zich ontdekt zag, nam daarop de beenen, maar aangezien hij weg noch steg wist, liep hij aan de Rijnhaven vast. Toen de achtervolgde man geen kans meer zag te ontkomen, sprong hij in het water en verborg zich onder een der steigers. Op dat oogenblik arriveerde juist de rivierpolitie, die den man oppikte en hem ter beschikking van den Vreemdelingendienst stelde. Het bleek inderdaad de gezochte te zijn. val blijken, dat zou moeten worden overwogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Tenslotte heeft de minister nog be sloten om het menggebod van boter in de margarine op te heffen. Het meng- percentage, dat destijds 40 pCt. heeft bedragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans ï0 pCt. De verlaging van deze heffingen beteekent voor 't landbouwcrisisfonds vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermindering is mogelijk zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steun- verleening aan melkveehouders wordt getornd, doordat in den z.g. zuivel- pot (heffingen krachten de crisis-uit voerwet) nog een belangrijk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling is Zondag in werking getreden. Houten hulpmast knapte af. Ongeluk bij den bouw van een korte golfzender te Jaarsveld. Onder de gemeente Jaarsveld, in een der vruchtbare kleivelden onder aan den dijk langs den Hollandschen IJssel, waar van dezen dijk de weg naar IJsselstein afbuigt, staat een klein houten gebouwtje, waarin de nieuwe kortegolfzender gebouwd wordt, welke de 415 meter golf van Kootwijk, die niet meer aan de gestelde eischen voldoet, zal ver vangen. Te kwart voor tien werd met het werk be gonnen. De eerste lieren werden langzaam op gedraaid en langzaam werd de top van de 80 Meter lange mast van den grond gelicht. Lang zaam maar zeker vorderde het werk. Te ruim tien uur hing de mast in de kabels onder een hoek van ruim 30 graden met den grond. Toen gebeurde het onverwachte. Mede tengevolge va?i den onvoldoendeti toeerstand van den kleïbodem, toaarin zij stond, hield de houten hulpmast het niet. Ruim vijftien meter boven grond knapte zij af, de kabels verloren hun steunpunt en de zendermast plof te, gelukkig precies langs het zender huisje, neer, weliswaar zonder te bre ken, doch zoodanig op een vijftal plaatsen verwrongen, dat zij als zoo danig niet meer gebruikt zal kunnnen worden en ten hoogste stukken buis er van nog bruikbaar zullen zijn. Geen persoonlijke ongelukken. De mannen, die de tuikabels hadden vastgehouden, stonden uiteraard ter zijde en gewaarschuwd door het ge kraak van de houten hulpmast, kon den enkele anderen, die meer in den weg stonden, zich tijdig uit de voe ten maken, zoodat de mast, die precies weer neerkwam op de plaats waar zij gelegen had, geen schade aanrichtte en er gelukkig door haar val geen per soonlijke ongelukken werden veroor zaakt. De schade beperkt zich tot den mast zelf en- het kan misschien een paar weken duren voor men te Kootwijk een nieuwe mast be schikbaar heeft,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3