Het avontuur is begonnen. Prachtig Schouwspel. belangrijkste 55e JAARGANG No. '16623 VêrscKïJnt 'dagelijks, SeKalvë öp Zon- eri Feestdagen. WOENSDAG 1' SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes sde hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.een lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Zandvoortsche jongens in hun kano naar Engeland gestart. Het groote avontuur van twee Zand voortsche joaigens, misschien wel het grootste avontuur van hun leven, is begonnen. Hedenmorgen om onge veer 11 uur zijn Paul van Deursen en Gé van 't Hof met hun speciaal vervaardigde kano van het strand van het Noorderbad vertrokken, om te trachten al peddelend de kust van Engeland te bereiken. Zij zijn echter niet vertrokken zonder de kano nog eens aan een laatste, grondige in spectie te hebben onderworpen, tevens werd nu ook aan weerszijden van de kano de ge galvaniseerde buizen bevestigd die er voor moeten zorgen dat de kano niet zal om slaan. Over de voorbereidselen van den tocht kan men op pag 7 van dit nummer alle ver dere bijzonderheden vinden. Het was uitstekend weer, de zee was zoo glad als een binnenmeertje. We waren in de gelegenheid nog een paar woorden met Paul van Deursen te wisselen, die zich zeer ver heugd toonde dat het weer hem zoo gunstig gezind was. Als we geen pech hebben, ver wacht 3k morgen in den namiddag ln Enge land te zijn, verzekerde hij ons. Talrijke belangstellenden Zandvoorters en vele badgasten hadden zich aan het strand verzameld om de vertrekkende kanovaarders nog eens voor het laatst: „Goede reis" te wen- schen. Het was een bedrijvigheid en een drukte van belang, alleen de beide pedde laars waren even kalm en vroolijk alsof ze een plezier tochtje, op het Spaarne gingen maken. Ze maakten een uiterst frisschen en uitgeruste indruk en in ieder geval zijn zij hun avontuurlijke tocht onder gunstige voor teekenen begonnen. De start had een uiterst vlot verloop en nadat de kano een eindje in zee was werd een klein zeiltje geheschen om het. peddelen wat te vergemakkelijken. Nagewuifd door vrienden en belangstellen den en familieleden koos het ranke vaar tuigje het ruir.j sop. Zullen de koene ped delaars in hun vermetele poging slagen? Hoe dan ook, aan een degelijke voorbe reiding heeft het niet ontbroken en alles zal nu afhangen van de stroomingen en of het weer zoo gunstig blijft als het bij den start was. Vol goeden moed zijn de twee Zandvoort sche jongens vertrokken en nu is het wachten op de eerste berichten uit Engeland, die laten we het voor Paul van Deursen en zijn tochtgenoot hopen, niet al te lang uit zullen blijven. Ragnhild Hveger breekt twee wereldrecords Tini Wagner's tijden verbeterd Ragnhild Hveger Tijdens gisteravond te Aarhus ge houden wedstrijden heeft Ragnhild Hveger de wereldrecords op de 440 yards en de 500 yards borst crawl, bei den staande op naam van onze land- genoote Tini Wagner, verbeterd, waardoor het Deensche zwemstertje thans 10 wereldrecords op haar naam heeft staan. Denemarken heeft mo menteel 12 wereldrecords in bezit tegen Nederland 9, zoodat Denemar ken de hegemonie in de dameszwem- wereld heeft veroverd. Ragnhild Hveger bracht het record van Tini Wagner op de 440 yards terug van 5 min. 22 sec. op 5 min. 14 sec., dus niet minder dan 8 seconden was de Deensche sneller. Het wereldrecord op de 500 yards werd niet niet minder dan bijna 12 sec. verbeterd en van 6 min. 9.8 sec. gebracht op 5 min. 57.9 sec. Tini Wagner had het record op de 440 yards gevestigd op 16 Mei 1936 te Amsterdam en het record op de 500 yards op 5 Aiprll d.a.v., •veneens te Amsterdam. De Joodsche advocaten buiten Duitschland. Het woord is aan Waarschuwing van den nat.-soc. bond van advocaten. BERLIJN, 1 September (Havas). De na tionaal socialistische bond van advocaten verklaart in een oproep tot het Duitsche volk en met name tot de economische kringen, dat het „een vijandige daad jegens het Duitsche volk is aan Joodsche advocaten in het bui tenland de verdediging van Duitsche be langen op te dragen en dat dit een bewijs is van onvergeeflijke onverschilligheid". Om te voorkomen, dat Duitsche firma's en pleiters er mede voortgaan in het buitenland de medewerking in te roepen van Joodsche advocaten heeft de bond een naamlijst opge steld van arische advocaten in alle landen. De lijst is opgesteld door de afdeeling van den bond, welke speciaal belast is met buitenland- sche aangelegenheden. Frederik II van Pruisen: Waar waarheid ontbreekt is geen kennis. De opvolgster van den heer Kuiper in den Raad. Mevr. H. WeberStrik. Naar wij vernemen zal door de R.-K. Staatspartij worden aangewezen als opvolg ster van den heer H. J. Kuiper als lid van den Haarlemschen Gemeenteraad mevr. H. Weber-Strik, BEJAARDE VROUW DOODGEVONDEN. Hedenmorgen startten Gé van 't Hof en Paul van Deurzen in hun kano van het strand te Zandvoort om te trach ten de kust van Engeland te bereiken. Uit verslagen over den grooten bokswedstrijd LouisFarr in Amerika: - - Reeds spoedig werd een oude wonde boven Farr's oog openge slagen en toen hij ook een toonde boven zijn andere oog kreeg, stroomde het bloed verder gedu rende den geheelen strijd over zijn gezicht. De wedstrijd was een prachtig schouwspel.) Naar wij vernemen is tusschen de Rotter- damsche Lloyd en de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" in verband met den brand aan boord van de „Kota Agoeng" van eerst genoemde reederij een regeling getroffen, dat de zeventien passagiers van de „Kota Agoeng", indien het schip tijdig te Colombo arriveert, zullen overgaan op de „Johan van Oldenbar- nevelt", om daarmede de reis naar Neder- landsch-Indië voort te zetten. Volgens de laatste berichten wordt de „Ko ta Agoeng" vanavond om elf uur (plaatselijke tijd" te Colombo verwacht. Een sleepboot van het gouvernement wordt in de haven gereed gehouden, om onmiddellijk assistentie te ver- leenen. ,,De Dag des Oordeels''. 'k Heb in mijn leven steeds gezocht Naar zeer bijzondere tafreelen, Opdat ik stil genieten mocht Van in een prachtig schouwspel deelen. De zon die ondergaat in gloed, De stille bloei van paarse heide, De zee in opgezweepten vloed, Een vergezicht van groene weide. Een sneeuwgebergte, koel en trotsch, Een meer omzoomd door denneboomen, Een imponeerend kale rots, En schuimend snelle berglandstroomen. Het dansen van een groot ballet, Het ruischend spelen van fonteinen, Een oud gebouw, in licht gezet, Ter onderstreeping van zijn lijnen. Dat alles en veel schoonheid meer, Heb ik bewonderend bekeken, Dat in ons land al heel veel keer, Een enkle maal in verre streken. Natuurlijk blijft er nu nog veel:, Dat er tot nu bij in moest schieten. Het is eenmaal niet 's menschen deel, Van alle schoonheid te genieten. Zoo zag ik nooit een bokspartij Tusschen beroepssport kampioenen, En is dat een verzuim van mij, Dan deel ik dat toch met millioenen. Ik heb nu juist van zulk een strijd Ginds in Amerika, gelezen, Dit ('t is het blijkbaar niet altijd) Kan ook een „prachtig schouwspel" wezen. Wanneer de felle strijdlust gloeit, Van machtig sterke zwaargewichten, En als het bloed in stroomen vloeit, Uit wonden, over de gezichten. 'k Beken, zooals men het beschrijft, Zou ik het niet aanschouwen willen, Ach ja, op 't punt van schoonheid blijft, De smaak toch altijd ook verschillen. P. GASUS. Correspondentie: Een lezer (of lezeres?) zond mij, naar aanleiding van het rijm Vogel vrijheid een bijzonder fraaie kiek van eenige mijner musschenvrienden bij een drinkbak. Aangezien deze zending anoniem is gebleven, betuig ik hem (haar) langs dezen loeg mijn vriendelijken dank. O. v. E. M. Zeer bedankt voor uw hartelijk briefje. Ook u moet ik op deze wijze wel ant woorden, daar uw naamsaanduiding bij initia len blijft. Ik wensch u gaarne nog jaren van gezondheid en zin voor humor. P. G. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 9.00 3/4. Berlijn 72,88%. Parijs 6,78 1/4. Brussel 30.55%. Zwitserland 41,62. New-York 1,81 13/32, 12 uur: Londen 9.00%. Berlijn 72.88%. Parijs 6.78. Brussel 30.55% Zwitserland 41.62. Kopenhagen 40.20. Stockholm 46.40. Oslo 45.25. New-York 1.81318. Praag 6.33. Ook te Amsterdam verboden. AMSTERDAM, 1 September. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Am sterdam, dr. W. de Vlugt, thans aan de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging (directeu ren de heeren A. Defresne en A. van Dalsum) als zijn beslissing medegedeeld, dat hij be zwaar heeft tegen opvoering in de hoofdstad van het tooneelstuk ,,De Dag des oordeels" van den Amerikaanschen schrijver Elmer Rice. Zooals bekend, heeft de burgemeester van Den Haag, mr. S. R. de Monchy een derge lijke beslissing genomen op een verzoek tot opvoering van dit tooneelstuk van den heer Cor v. d. Lugt Melsert, directeur van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel op grond van het feit, dat dit stuk een toespeling zou zijn op den brand in het Duitsche Rijksdagge bouw. GESCHENK VAN H.M. DE KONINGIN AAN DE INDISCHE PADVINDERS. BATAVIA, 31 Augustus. (Aneta-A.N.P.) Naar Aneta verneemt, heeft hopman Ran- neft, de leider van het contingent Indische padvinders op de Wereldjamboree, in op dracht van H.M. de Koningin, aan lederen padvinder van het contingent een groote bronzen legpenning overhandigd ter herinne ring aan het bezoek op Het Loo op 10 Augus tus jl. Kinderfeesten in Bloemendaal. Passagiers van de ,,Kota Agoeng" over op de „Oldenbarnevelt"? Schip wordt hedenavond te Colombo verwacht. In de maand SEPTEMBER is op alle VRIJ DAGEN en ZATERDAGEN de FRANS HALSTENTOON STELLING TE HAARLEM voor het publiek toegankelijk tegen betaling van 25 cents per persoon van des voormid dags 10 tot des namiddags 5 uur. (Adv. Ingez. Med.) De Haagsche politie werd Zondag door bu ren gewaarschuwd, dat de 75-jarige weduwe S. N. in de Naaldwijkschestraat te 's-Graven- hage reeds sinds eenige dagen niet was gezien, terwijl de deur van haar woning op slot was. De politie verschafte zich toegang door een ruit te verbreken. De oude vrouw bleek dood op bed te liggen. Een dokter van den G.G.D. constateerde, dat zij reeds eenige dagen geleden moest zijn overleden. Van misdrijf is niets gebleken. Het Amerikaansche passagiersschip „President Hoover", dat bij Woesoeng ten gevolge van een misverstand door Cliineesche vliegtuigen gebombardeerd werd. Dinsdag is een blijde feestdag geweest in het heele land. 3 Friedrich Adler, de secretaris der inter nationale Arbeidersintemationale is in ons land gearresteerd. 3 Te Oss is een man door messteken ernstig gewond. De Japanners hebben Woensoeng in bezit genomen. 4 Een Russisch vaartuig is door een onbe kend oorlogsschip in den grond ge boord. 4 De Belgische minister-president zal het vertrouwen van het parlement vragen. 4 Een kanovaart over de Noordzee van twee Zandvoortsche jongens. 7 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Verdeeling van Palestina thans nog niet mogelijk. K. de Jong: Balletuitvoering op het Pavil joensterrein. K. de Jong: Kerkconcert. Ir. P. H. Schroder: Ir. J. P. Valkema Blouw: Gerrit Witse. v. S. Wat wij nu moeten planten; Dode catheon. genomen op pag 9. De Burgerlijke Stand van Haarlem Is op- STRAFFEN KWIJTGESCHOLDEN TER GELEGENHEID VAN KONINGINNEDAG. TJILATJAP, 1 September (Aneta-A.N.P.). In verband met den verjaardag van H. M. de Koningin zijn in de gevangenissen op Noesa Kambangan verschillende straffen kwijtge scholden, nl. van 373 veroordeelden de ge- geheele straf en van 3636 veroordeelden de gedeeltelijke straf. e eerste klap mag een daalder waard zijn, een „Groentje" in Haarlem's Dagblad is nog veel meer waard. En toch kost het maar 30 cent voor drie regels. VLOEDGOLF BIJ SEMARANG. SEMARANG, 1 September (Aneta-A.N.P.) In de laatste dagen zijn aan de kust ter hoogte van Adikarta vloedgolven voorgeko men, welke zich uitstrekken over een breedte van twee kilometer. Deze golven vernielden twee bouws bevolkingsaanplant. De plaats van dej vloedgolf is gelegen in de residentie Djocjakarta. Aan boord van de „Kota Agoeng" is brand uitgebroken. 3

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1