Feestvreugde in weelde van licht WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze betere reizen Italië 9 SoplomW, té dag**, ƒ123,50 ItailaatMKfoe Mifen 11 Soptomber, 9 dagon, ƒ102,— Autorata Parijs 18 Sopt omber, 7 dagen, 64/— REISBUREAU LINDEMAN Barteljorisstraat 5, Telefoon 12679 Lid der Nederl. Vereen, v. Reisbur. Het ballet van Tilly Sylon op het veld voor het Paviljoen tijdens het avond feest. bitonaliteit der vijfde Varatie. De Finale klonk door den resonans van het fortissimo niet al tijd helder. Het gezongen lied van denzelfden compo nist heeft veel grooter en onvermengder in druk op mij gemaakt en kan als een aan winst voor Annie Woud's repertoire begroet worden. Een talrijke schare luisterenden was bij dit kerkconcert aanwezig. K. DE JONG. (Adv. Ingez. Med.J Balletuitvoering op het Pavilloensterreiri. Toen de avond van den in zijn geheel door ideale weersomstandigheden begunstigden Koninginnedag was aangebroken wierpen honderden lampjes een zacht licht over het grasveld voor het Pavilloen. Maar bijwijlen werden ze gedoofd en bestreken de felle stra len van schijnwerpers een kleine plek in het midden. En dan doemden daar uit de onwe zenlijke duisternis der omgeving plotseling vlugvoetige en gracieuse gestalten op in lichte kleedij en zij bewogen zich zoo lenig en sierlijk als elfen bij de muziek, die van twee zijden over het veld golfde en ze verdwenen weer in het niet. En dan weerklonk de bijval van rondom, verheugd en verrast als men was door het feërieke schouwspel. Het waren meerendeels Walsen van Joh. Strauss, die Tilly Sylon en haar balletensem ble dansten. De keuze was goed, want die on verwoestbare melodieën en rythmen geven de choregrafische uitbeelding haast van zelf aan. Zij stellen geen problemen; zij liggen ons allen na; zij verrukken het oor en den geest en de oogverrukking completeert de indruk ken willig. Hier viel dan ook zonder voorbe houd te genieten van de verscheidenheid der bewegingen en gewaden, die wel zeer goeden smaak verrieden. Ook de illustratie van het Wilhelmus, een allergorische hulde van de vaderlandsche driekleur aan Oranje was mooi van idee en van uitvoering. Niet zoo geheel voldeed me de Spaansche dans; maar de Me nuet van Mozart (uit de Kleine Naehtmusik.) was kostelijk om te zien en te hooren en ook de Russische dans had bekoring. Als orkest fungeerden een aantal wei-kende leden dpr H. O. V. Maar het geluidsprobleem was ook hier niet bevredigend opgelost. Een terzijde opgestelde luidspreker zorgde voor de noodige versterking, maar die gaf de hooge tonen niet voldoende weer. Deze hoorde men direct van het orkest wel, maar door den grooten afstand van de tribune kwamen ze daar merkbaar later aan dan de lagere be- geleidingstonen die door den luidspreker wer den uitgezonden, zoodat een hinderlijke me trische verschuiving ontstond. Bij snelle figu ren, zooals in het Alia Turca van Mozart, die van twee zijden tot ons kwamen, verwekte de interferentie der klankgolven bepaald ver warring. Voor een volgende gelegenheid zal men dit probleem dus nog eens moeten bestu- deeren om te trachten een bevredigende op lossing te vinden. Het klein orkest voerde als entre-actes een aantal bekende en geliefde werken uit. Het geheel viel zeer in den smaak. K. DE JONG Haarlem heeft een prachtig festijn op ouderwetsche wijze gevierd. e weergoden zijn den Koninginnedag ook dit jaar weer uiter mate goed gezind geweest. Deze 31ste Augustus was een zomerdag, zooals we er te weinig dit jaar gehad hebben en het leek wel, of ons op dezen dag een vergoeding voor het geleden tekort geschonken werd. De befaamde Oranjezon straalde voor wat ze waard was en omhulde de feestvreugde met een weelde van licht en schittering. Onder die omstandigheden is Koninginnedag geworden tot een prachtig geslaagd festijn, dat door jong en oud op ouderwetsche wijze gevierd is. In de middaguren heerschte er in de binnen stad al een gezellige bedrijvigheid. De groot- ste belangstelling concentreerde zich ook toen begrijpelijkerwijs bij de kermisvermakelijk heden op de Nassaulaan. Gedempte Oude Gracht. Wilsonsplein. Ged. Raamgracht, Pre- toriaplein en Zomervaart, maar ook op andere wijze werd het aspect van de stad opgevroo- lijkt. Daar waren in de eerste plaats de „wan delende muziekcorpsen", die den geheelen middag en avond door de stad trokken en de vlaggende straten en pleinen met hun opge wekte feestklanken vulden. Vooral de jeugd genoot van deze attractie en huppelde in groo ten getale achter de blazers aan. Hulde aan de muziekgezelschappen, die dit deel van het pro gramma op zoo voortreffelijke wijze verzorgd hebben! Op de Groote Markt werden in de van het programma. De verschillende lan delijke rijvereenigingen gaven hierbij, zoowel individueel als groepsgewijs, fraaie staaltjes van dressuur en sportieve behendigheid te zien. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de gebruikte paarden geen rijpaarden waren, doch gewone boerenpaarden, die dagelijks op de boerderij in gebruik zijn. Uiterlijk was dit de paarden, aan hun wat plompen bouw en te dikke pooten wel aan te zien, maar de prestaties dwongen toch aller bewonde ring af. Het programma opende met een hoeden- gevecht, dat veel reden tot vroolijkheid gaf. De ruiters gewapend met papieren stokken en met hooge papieren hoeden op het hoofd, trokken duchtig van leer en de verschillende charges werden door het publiek met een luid applaus beloond. Het tandemrijden met één voorpaard, was een fraai stukje dressuur, dat algemeene be wondering afdwong en vrijwel onberispelijk werd uitgevoerd. Vervolgens werd door drie jeugdleden van de vereen. „Kapt. van der Wal", in de door handige padvinders snel in elkaar gezette piste, een voltigenummer uitgevoerd, waar bij de jongelui knappe staaltjes van durf en behendigheid toonden. De postiljonrace, waarbij met een los paard werd gereden, dat aan de andere zijde van het veld gezadeld moest worden, waarna terug werd gereden, gaf weer volop reden tot vroolijkheid, al duurde ook dit nummer wel wat lang. Na een korte pauze werd het programma voortgezet met andemrijden met twee voor- paarden. door leden van de vereeniging .Kapt. v. d. Wal" 'n werkelijk zeer keurig uitgevoerd nummer, dat algemeene bewondering af dwong. De lintenrace, eerst voor de dames, ver volgens voor de heeren, deed het publiek ge heel medeleven met de pogingen van de ruiters en luide werden goedkeuring of te leurstelling te kennen gegeven. Ook hierbij gaven verschillende ruiters blijk van veel durf en behandigheid. DE ORANJEFEESTEN IN HAARLEM-OOST. De Oranje-feesten in Haarlem-Oost be hoefden zeker niet onder te doen voor de feestelijkheden, die in de andere gedeelten van de stad plaats vonden. Zoo, onder anderen, de Kinderoptocht, die om hal fdrie vanaf het Teylerplein plaats vond. Het was inderdaad een aardige op tocht: zeer vele versierde fietsen, wagentjes, autopeds, hoepels enz. enz. waren in deze op tocht aanwezig. Het was een feestelijk ge zicht: voorop het muziekcorps „De Spaarne- bazuin", en daarachter de kinderen, die hun uiterste best hadden gedaan, een prijsje met hun versierde wagentjes, autopeds enz. in de wacht te sleepen. Vanaf het Teyelplein ging de optocht langs de v. d. Hulsstraat, 2e Zuidpolderstraat, Nagt- zaamstraat. vervolgens langs de Romolen- straat, langs de Heerensingel, de Amster- damstraat. Nagtzaamplein, Kruistochtstraat. Damiatestraat. Graaf Willemstraat, Graaf van Wiedstraat, Barbarossastraat. Vijf heeren straat. Zomerstraat, v. Keulenstraat, Kruis tochtstraat, Zomerkade, Teding van Berk houtstraat, Nagtzaamstraat. Nagtzaamplein, Zomerkade. Lootsstraat, Teylerstraat en ver volgens weer terug naar het Teylerplein. Het was een aardig gezicht, deze optocht langs te zien trekken. Zeer vele nieuws gierigen hadden zich dan ook langs de route die de optocht nemen zou, verzameld. En niet zonder succes, want er waren vele aardige dingen bij. Zoo trok o.a. een imitatie van het Prinselijk jacht de "Piet Hei" zeer veel aandacht. Het leed geen twijfel, of de kin deren. die aan deze optocht hadden deelge nomen, keerden uiterst voldaan weer huis waarts. Des avonds had op de Zomerkade een bal Champêtre plaats, dat ook zeer veel belang stellenden trok. Het was. zooals wij dat zoo vaak noemen, „zwart van de menschen". En het was ook indei-daad de moeite waard. Midden op de straat was een geïmproviseerde „balzaal" gemaakt, met een vloer van plan ken. zoodat de danslustigen hun hart ten volle konden ophalen. En toen het om on geveer 9 uur donker begon te worden, werd het terrein feestelijk verlicht. Hetgeen zon der eenigen twijfel een aardig effect oplever de. Om half elf werd een vuurwerk ontstoken, dat door zijn uitvoerigheid en dikwijls zeer mooie effecten zeer veel succes oogstte. Hon derden waren gekomen om dit vuurwerk te bezichtigen. En zij werden zeker niet teleur gesteld. Ook Haarlem-Oost heeft zijn Oranjefeest gevierden zonder twijfel niet met minder succes dan het overige gedeelte der stad. Zoo hebben o.m. de bewoners van het Teylerplein, Nagtzaamplein enz. enz. ge toond. dat ook hun kinderen en het Oranje Huis verbonden worden door een hechte bandde band der vriendschap en liefde. In Haarlem-West. Ook Haarlem-West heeft natuurlijk mee gedaan aan de algemeene feestvreugde. De Een fraaie foto van het keurig uitge voerde nummer tandemrijden met twee voorgaarden, door de rijvereen. „Kapt. van der Wal", tijdens het ruiterfeest aan de Paviljoenslaan. Eendrachtstraat, Oost-Indiëstraat, Assendel- verstraat, Brouwersvaart, Oranjeboomstraat, Sterreboschstraat, Wasterstraat, O.-Indië- straat, Voorzorgstraat, Brouwersplein, Gast huislaan, Leidschestraat, Westerstraat, De Ruyterweg, Bankertstraat, Jan Evertsenstr., Trompstraat, Wassenaarstraat, Van 't Hoff- straat, Bankertstraat, De Ruyterweg, Wester gracht, Voorzorgstraat, Klarenbeekstraat, Jan Nieuwenhuizenstraat, Leidschestraat, Voorzorgstraat, Brouwersstraat, Oranjeboom straat, De Clercqstraat, Leidsche Plein. Te ongeveer 3 uur was de optocht, die na tuurlijk overal in Haarlem-West veel belang stellenden had getrokken, afgeloopen. Toen waren de kinderen dus weer terug op het Leidscheplein, dat door touwen in verschil lende vakken was verdeeld voor de kinder spelen, die nu aan ede orde waren. De bestuursleden van de Vereeniging „Prins Bernhard", die zich voor deze feest viering veel moeite hadden gegeven (er wa ren geluidversterkers aangebracht, waardoor „mechanische muziek" over het plein schal de en waardoor ook een bestuurslid den kin deren allerlei aanwijzingen gaf voor een goe de uit voering van de spelen) kwamen nu nog eens extra in touw voor het bewaren van de orde en het plaatsen van de ingrediënten als blokjes, tonnetjes enz., waarmede de jeugdige feestvierders hun vlugheid en vaar digheid moesten bewijzen. Want daar werden wedstrijden gehouden in het blokjes rapen, tonnen rollen, ryden met autopeds, touw- springen en het vermakelijke maar lastige rijden met autopeds met blok. Natuurlijk kre gen de winnaars aardige prijzen. De zes- tot en met 14-jarige jongens en meisjes amuseerden zich uitstekend en niet alleen zij, maar ook de volwassenen, die het publiek vormden en de andere jeugdige West- Haarlemmers, die niet aan de wedstrijden meededen en „aan de touwen" stonden, som mige zuigend op een lolly, anderen nu en dan blazen op een immes fluitje Het was vopr Haarlem-West een aardige middag. Een nabootsing van de Piet Hein" in den kinderoptocht in het Ooster kwartier. Het waterfeest in de van Merlenvaart te Heemstede. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 2 SEPTEMBER. Kerkconcert. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 3.00 Keulen. 9.50 Pauze, 10.05 Keu len, 10.50 Parijs Radio. 112.35 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Parijs Radio. 3'.35 London Regio nal. 4.20 Deutschlandsender. 5.20 Keulen. 8,05 Parijs Radio. 8.20 Fransch Brussel. 8.50 Parijs Radio. 11.20 Ween en. Progr. 4; 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 3.05 Droitwich. 9.15 Berlijn. 10.00 Droitwich. Progr. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: Cabaret programma: 1. L'étoile d'amour, Lucienne Boyer; 2. Oua oua, Kanui en Lula; 3. Piano solo, Charley Kunz; Populaire Feestmarsch, Kees Pruis; 4. Wij brengen U, 2 Cavellis; 5. A Little ramble in Springtime, Greta Keller; 6. Piano solo, Charley Kunz; 7. So meschugge, Humoresk melodios; 8. Viennese memories of Lehar. Reg. Dixon; 9. J'ai rêvé de t'aimer, Lucienne Boyer; 10. De oudjes doen het noa best Kees Pruis; 11. Tomi, Tomi. Kanui en Lula; 12. Viennese I memories of Lehar, Reg. Dixon; 13. Bei dcr I blonden Kathrein, Hum. Melodios; 14. Trust in me, Greta Keller. 8.0012.00 Diversen. middaguren bovendien een tweetal concerten gegeven, resp. door „Harmonie Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester en de Haarlemsehe Politie Muziekvereeniging onder leiding van den heer B. D. Peters. Het ten uitvoer gebrachte programma, dat een populair karakter droeg, werd door de velen, die zich om de muziektent geschaard hadden, met aandacht gevolgd. Muziek was er overigens in overvloed in de stad. Als zij niet door de erkende korpsen ge produceerd werd^ dan was zij afkomstig van die „bands" en musici, die men uitsluitend op nationale feestdagen pleegt aan te treffen. De muzikanten van het drie-turven-hoog-formaat waren verre in de meerderheid. Een goed fi guur maakte cjeband der dreumesen bij het Postkantoor, tx itaande uit twee zangers en een miniatuur-clrummer, die ternauwernood achter zijn formidabelen trom zichbaar was. Het succeslied van dezen Koninginnedag ,Ik zoek een meisjeklonk wel wat zonderling uit de kelen van het jeugdige duo, maar zóó nauw dient men het nu eenmaal met de di- verse repertoires niet te nemenEen nieuwe verschijning was de man met de draagbare gramofoon en de virtuoos met sigarenkistje, welks eenige snaar voor de vertolking van ver scheidene liederen voldoende bleek. In de avonduren bereikte de feeststemming haar hoogtepunt. De straten van de binnen stad waren vol als op Zaterdagavond. De kermis beleefde gouden uren. Op de feest terreinen vorderde men voetje voor voetje tus- schen de kramen, draaimolens en „standwer kers". De jeugd, uitgerust met papieren fez-en en wandelstokken, voerde hier den boventoon. Speciaal de autorenbaan vermocht de belang stelling des spes patriae te trekken en al is het Wilsonsplein dan ook geen Avus of Nürnburg- ring, het enthousiasme, waarmede gereden werd behoefde geenszins voor het temperament van een Caracciola of Rosemeyer onder te doen. Op de Groote Markt concerteerde de Haar lemsehe Postfanfare voor een talrijke schare toehoorders, die de muzikale prestaties van dit gezelschap en zijn leider, den heer Ph. Vlessing, telkens met veel applaus beloonde. Van den toren af werd ter afwisseling mechanische mu ziek ten gehoore gebracht, een experiment, dat zeer goed tot zijn recht bleek te komen. Het ruiterfeest. Het ruiterfeest, dat in de middag uren op het terrein aan de Paviljoens laan gehouden werd. en waaraan door zes rijvereenigingen, onder leiding van den wachtmeester A. de Mun- nik, werd deelgenomen, mag uit stekend geslaagd genoemd worden, al brachten sommige nummers mis schien wel wat te weinig afwisseling. Ongeveer half drie marcheerden verschil lende" vereenigingen het terrein op. waar halt en front werd gemaakt voor de eere-loge. Daar bevonden zich o.a. mr. dr. A. Baron Röell, commissaris van de Koningin in Noord-Holland en beschermheer der vereeni ging „Koninginnedag", de loco-burgemeester wethouder W. J. B. van Lïemt, mr. A. Bruch lid van Ged. St. van Noord-Holland, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. E. H. Tenckinck. commissaris van politie, mr. Th. A. Wesstra. gemeente-secretaris, mr. dr. W. P. Vis, eere lid der Vereen „Koninginnedag" en P. S Hartogh Heijs van Zouteveen. res. maj. der infanterie. Na het spelen van de beide volksliederen werd een aanvang gemaakt met de afwerking Goed afgeloopen. Tijdens de lintenroof voor de dames had een ongeval plaats, dat dank zij de tegen woordigheid van geest van de betrokken jongedame nog goed is afgeloopen. Door de een~ of andere reden schijnt het door deze jongedame bereden paard onhandelbaar te zijn geworden, waarna het betrekkelijk lang zaam op het publiek vlak bij de uitgang, in liep. Door deze geringe snelheid was niemand op een ongeval bedacht, doch toen het paard ondanks de pogingen van de berijdster, recht bleef doorloopen, stoof het publiek uiteen. Het paard draafde door. botste tegen de voorste banken, waardoor de berijdster met een boog door de lucht geslingerd werd, en tusschen de banken terecht kwam, terwijl het paard steigerend trachtte te ontkomen. De jongedame had echter de tegenwoordigheid van geest enkordaatheid, om zelfs in lig gende houding de teugels stevig vast te houden, waarna het paard spoedig gegrepen en gekalmeerd werd. feesten werden hier georganiseerd door de Oranje-Vereeniging Prins Bernhard. Nadat des morgens van 1012 uur verma kelijkheden hadden plaats gehad voor kinde ren van 3 tot 5 uur in het schoollokaal aan het Leidscheplein Noordzij de) begon des middags te half 2 de kindei-optocht. Met de muziek van „Utile Dulci" voorop, trokken de kinderen, vele meisjes getooid met oranje- strikken in het haar, vele jongens met een oranje bloem, vroolijk zwaaiend met hun vlaggetjes door de straten van het Leidsche kwartier, waarvan eenige feestelijk versierd waren met guirlandes van groen, met kleine vlaggetjes en lampions. Destoet nam als uitgangspunt het Leidsche plein en volgde deze route: Leidsche Plein. Leidsche Vaart, Oranjestraat, Rollandstraat. Het geven van een concert in onze Groote Kerk op Koninginnedag vormt een schoone traditie, waarvan maar zelden wordt afge weken. De grootschheid en de rust daarbinnen schenken een welkome verpoozing in de drukte van den feestdag en in de in de gewijde ruimte geboden kunst kan het hart opheffen tot de oneindige hoogte. Kanals ze in overeenstemming met de omgeving gekozen wordt en niet, zooals wel eens het geval ge weest is, grootendeels beperkt blijft tot ba nale gelegenheidscomposities. Wat Annie Woud en George Robert ditmaal ten gehoore brachten kon den toets op het gehalte der kunstwaarde doorstaan, zoowel wat den aard der werken als wat de uitvoering betreft, al lijkt cnij voor het middengedeelte der Pastorale van Cesar een iets rustiger tem po verkieslijk; al kan ik mij het Es dur Prae- ludium van Bach nog breeder denken en al intoneerde Annie Woud in „Verklarung" van Schubert enkele malen iets te laag. Daartegen over stonden haar sublieme vertolkingen van „Wilt heden nu treden", van den 16de eeuw- schen „Lobgesang", van Flor Peeters' prachtig lied „Soir d'Eté", van Franck's „Nocturne" en van Schuberts „Die Allmaeht". Van een lied als „Verklarung" komen de sterke bewogen heid en de scherpg tegenstellingen in de groote kerkruimte met haar verdoezelende acoustiek niet tot hun volle recht; een niet te groote zaal geeft daarvoor betere klank voorwaarden. Flor Peeters' „Variaties en Finale" over de ook door Willem Pijper bewerkte oude koraalmelodie „Heer Jezus heeft een hof ken" hoorden we voor het eerst. De ken nismaking wekte gemengde gevoelens. Van de vijf Variaties is de eerste hoofdzakelijk har monische gewijzigd; de tweede heeft een ge figureerde middenstem; beide zijn welluidend evenals de vierde met haar kenmerkende pa rallelgangen. Maar het grillige, sterke disso- neerende contrapunt in de derde, waar de melodie in het tenorregister ligt kon me even min bekoren als de consequent doorgevoerde Had zij evenwel de teugels laten glippen, dat was het onheil dat het steigerende paard tusschen het dicht opeen gepakte publiek had kunnen aanrichten, niet te overzien geweest. Het groepsspringen werd gewonnen dooi de Amsteiruiters, het g«luksspringen door den heer van Beer, van de Vereen. „Ritmees ter de Kruyff". Vooral dit laatste nummer was zeer zwaar, daar de verschillende hindernissen niet min der dan vier maal genomen moesten worden. Een prestatie, die door geen der ruiters ge leverd werd. Slechts de winnaar slaagde er in, aan zijn vierde ronde toe te komen. De jury bestond uit de heeren jhr. C. P. Boogaerts. majoor der huzaren. F. K. Kis- temaker, N. M. Pimentel. N. Roodenburg, rit meester der huzaren. J. Verhoeven, kapitein pn W. Slob. De volgende vereenigingen namen aan dit ruiterfeest deel: .Bevaart". Purmerend. de Norgo-ruiters. Vereen „Kapt. van der Wall". Vereen. „Ritmeester de Kruyff", de Amstel- I ruiters en de Badhoeverulters.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6