4jPH[# Een kano-vaart over de Noordzee. WOENSDAG I SEPTEMBER 1937 H'A'AREEM'S DAGBEAD 7 De Oranjeronde van Haarlem- Noord. Verschillende ongelukken. Klinkenberg zegeviert bij de amateurs. De Oranjeronde van Haarlem (Noord) De door de Oranjevereeniging Haarlem- Noord georganiseerde Oranjeronde, ter gele genheid van den Koninginnedag, is bijzonder goed geslaagd. Er bestond voor deze ronde groote publieke belangstelling. Om 2 uur precies startten de beginnelingen voor een wedstrijd over 25 K.M. of 10 ronden. Deze jongste renners blonken uit door hun sportiviteit en gaven een aardige en pittige strijd te zien. Er werd een uitstekende tijd gemaakt en wel 38 min. 15 sec. over het ge- heele parcours. Jammer was het dat Peters een duikeling maakte doch door snelle hulp verleening van den dienst van E. H. B. O. kon hij toch de hoofdgroep weer te pakken krij gen en zelfs als le den eindstreep passeeren. Evenwel bleek zijn ongeval toch nog van ta melijk ernstigen aard te zijn. Hij is tenminste later per auto naar een van de ziekenhuizen vervoerd met een lichte hersenschudding Elven slecht verging het de beginneling Wolff, die. bij een val zijn sleutelbeen brak en dus ook naar een der ziekenhuizen werd ver voerd. De uitslag was van de beginnelingen: 1. Peters, tijd 38.15; 2. J. Munk; 3. P. Eldik; 4 Vonk; 5. De Vries; 6. H. Keizer; 7. Taverne; 8. Rouwman; 9. Portegies; 10. Lasschuit. Hierna volgde de wedstrijd voor nieuwelin gen over 50 K.M. of 20 ronden. Gedurende de ze wedstrijd werden een aantal premies uit geloofd. De le premie werd gewonnen door Koele- mij, de 2e premie was voor de Lange, de 3e weer voor Koelemij, en de 4e voor Keizers- waard, die bij de 10e ronde wist weg te loo- pen en een groote voorsprong nam, die hij tot het einde wist te behouden. Hij werd eerste in den tijd van 1 uur, 20 min. 26 sec. De volledige uitslag der nieuwelingen was: 1. Keizerswaard, tijd 1.20.20; 2. Valkman; 3e De Winter; 4. Koelemij; 5. Bosma; 6. Huyg: 7. Schell; 8. Smit; 9. Jas; 10. P. Bakker, Nadat Keizerswaard zijn eereronde had ge reden, kwamen de amateurs en onafhanke- lijken aan de start. Ook hiervoor waren e enige premies uitgeloofd. Hier werden de premies gewonnen door J. Rijneveld, P. v. d. Heyden, De uitslag van dezen wedstrijd over 75 K.M. of 30 ronden was voor deze amateurs en on af hankelijken: 1. J. Klinkenberg, tijd 1 uur 57 min. 48 sec.; 2. S. Jonker; 3. A. Schaper; 4. R. Hessels; 5. T. Jansen; 6. Buis; 7. T. Peetoom; 8. D. Drost; 9. Schenk; 10. Th. Drost. Bij dezen laatste wedstrijd reed ook Teun Ooms mede, de broer van onze Nederlandsche kampioen en 3e aankomende in de Wereld kampioenschappen. Henk Ooms, doch Teun, die zeker last van de warmte had, vloog met, de fiets en al de Delft in, waardoor hij uit de strijd was. Al met al was deze middag weer een uit stekende propaganda voor den wielersport. DE WERKLOOSHEID IN HAARLEM. Het aantal werkloozen in onze stad be draagt op het oogenblik 5431, dat is helaas weer 34 meer dan verleden week, Maar toch blijft het nog 739 beneden het aantal werk loozen in dezelfde periode van 1936. AVONDVAKTEEKENSCHOOL. Heden- en morgenavond is voor het laatst gelegenheid zich als leerling voor de Avond- vakteekenschool, in het gebouw der Am bachtsschool aan de Kleverparkweg, te doen inschrijven. KORPS MOTORDIENST 15 JAAR IN HAARLEM. De Motor dienst is heden 15 jaar te Haar lem in garnizoen. INBRAAK IN HAARLEM-NOORD. Tusschen Zondagmiddag vier uur en Maan dagochtend acht uur heeft men zich, waar schijnlijk met behulp van een valschen sleu tel, toegang verschaft tot een perceel aan de Molukkens'traat, tijdens de afwezigheid van de bewoners. Eenige kasten werden doorzocht en de in houd werd over den grond verspreid. Uit een doosje wordt een bedrag van f 135 vermist. De politie stelt een onderzoek in. ONGEVAL BIJ HET VUURWERK. Gisteravond had, bij het afsteken van het vuurwerk aan de Paviljoenslaan, na afloop van de uitvoering door het ballet van Tilly Sylon, een klein ongeval plaats. De 26-jarige monteur B., die uit eigen be weging meehielp bij het afsteken van het vuurwerk, beging de onvoorzichtigheid, een groote vuurpijl met een lucifer aan te steken. B. werd daardoor bij het afgaan van het stuk bloedend aan het linkeroor gewond. Na door O.D. voorloopig verbonden te zijn, heeft hij zich naar de Mariastichting begeven voor verdere behandeling. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- Kerk te Haarlem op Donderdag 2 Septem ber 1937, des namiddags van 34 uur door edn heer George Robert. Programma: 1. Preludium en Fuga c kl. t., J. S. Bach. 2. Dies sind die heil'gen zehn Gebot, J. S. Bach. a. Canto fermo in Canone. b. Fughetta. 3. Concert c kl. t., K. F. Handel. a. Con moto maestoso. b. Allegro. 4. Ciaconna, S. de Jange Jr. 5. Melodie, Alex Guihnant 6. Pastoral Sonate, Jos. Rheinberger Pastorale. Intermezzo. Fuga. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Augustus 1937—1936. Aantal behandelde posten 15703 v.j. 14398 Aantal Inlagen 9905 v.j. 911'3 Aantal Terugbetalingen 5798 v.j. 5285 Ingelegd f603.911.95 v.j. 469.796.07 Terugbet. f417.712.73 V.j. 373.646.62 Meer Ingelegd f 186.199.42 v.j. meer 96.149.45 Aantal nieuwe boekjes: 284 v.j. 232 Aantal afbetaalde boekjes: 218 v.j. 129 Spaarbusjes op 31 Aug. 1937 in omloop: 3418 Geledigd in Aug. 1937: 306 busjes met totaal inhoud van f 4693.46. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Aug. 1937: 636 TABAK OLDENKOTT „Het -pakje met den Piloot". (Adv. Ingez. Med.) GELUKWENSCHEN MET EEN ONDER SCHEIDING. Zooals gemeld heeft de Koningin de eere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan den heer H. C. Looman, sinds ongeveer 30 jaar bureel chef van het Kantongerecht alhier. Dinsdag heeft de officier van justitie, mr. L. H. Roeters van Lennep, den heer Looman in tegenwoordigheid van eenige rechters, den griffier van het Kantongerecht en het per soneel van griffie en parket in het Paleis van Justitie officieel mededeeling gedaan van deze onderscheiding en hem hartelijk gelukgewenscht. De ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht, mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh en de Kantonrechter, mr. P. H. F. Bijl de Vroe spraken ook harte lijke woorden, waarna alle aanwezigen den heer Looman feliciteerden. PERSONALIA. Na afgelegd tentamen Belastingrecht is toegelaten tot het lidmaatschap van den Bond van Belastingconsulenten mr. L. G. van Dam, advocaat te Haarlem. Door het bestuur van de Gereformeerde Kerk is benoemd tot koster van de Klopper singelkerk de heer C. Horselerberg van hier. VEERTIGJARIG JUBILEUM DR. J. WEENER Vrijdagavond a.s., 3 September zal aan dr. Weener, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente, des avonds te 8 uur, in de kapel van Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan, een hul deblijk worden aangeboden. Dr. Weener zal Vrijdag 3 September van 34.30 uur receptie houden in het Koor der Groote Kerk (ingang consistoriekamer, naast het Kostershuis, Oude Groenmarkt) en op Zondag 5 September, des avonds te 7 uur, zal hij in de Groote Kerk een gedachtenis rede uitspreken. VOORBEURS TE AMSTERDAM De wisselmarkt te Amsterdam had heden een kalm verloop. De vaste stemming, die de Amerikaansche dollar ten opzichte van het Britsche pond aan den dag legde, kwam ten onzent meer tot uitdrukking in het koersver loop van het pond sterling, dan in dat van het Amerikaansche devies. De Amerikaansche dollars waren overigens goed gedisponeerd en werden verhandeld tegen 1.813/8 a 1.817/16. De Britsche bonden werden hedenmorgen in gezet op 9.00 5/8 a 9.00 7/8, doch zakten reeds spoedig in tot 9.00 1/4, waarna transacties tot stand kwamen tegen 9.00 1/2 a 9.00 3/4. Fran- sche francs waren ondanks de maatregelen van de Fransche regeering tot herstel van het vertrouwen vrijwel onveranderd, doch waar schijnlijk hield dit verband met de iets zwak kere tendenz voor het Britsche pond. Belga's waren 30.55 a 30.56 en ondervonden uiterlijk dus niet den invloed van de interne moeilijk heden, die zich op het oogenblik in België voordoen. Hieruit kan dus de gevolgtrekking worden gemaakt, dat men de wisselmarkt goed onder controle heeft. Het is trouwens wel op merkelijk dat van de verwikkelingen in Oost- Azië uiterlijk ook geen invloed schijnt uit te gaan. Zwitsersche francs waren 41.61 a 41.62y>. Duitsche marken 72.87 a 72.90. Ten opzichte van de vorge week waren de prijzen van Duitsch bankpapier en van Duitsch zilver om hoog gegaan. Bankpapier werd verhandeld te gen 44—, zilver tegen 471/4. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming. Koninklijken verloren verscheidene procenten. H.V.A.'s werden la ger afgedaan. Philips aandeelen en Unilever's waren nauwelijks prijshoudend. Scheepvaart papieren hadden een gedrukt voorkomen zon der dat die veel veranderd waren. De Ameri kaansche fondsen bewogen zich op een lager peil. De ronde van Haarlem-Noord. De rijders passeeren de van Nesstraat. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. Vlaardingen, 1 September 1937. Kolmaatjes, afslag 36 last. Maatjesharing Noord f 7.307.60 p. kantje. Maatjesharing Zuid f 7.90 p. kantje. Maatjesharing minder f 6.70 p. kantje. Volle haring Zuid f 10.80 p. kantje. Stemming zwak. MARKT WOERDEN. Aanvoer 392 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f 2729; met rijks- merk 2e kw. f 2426. Handel matig. Stoutmoedige onderneming van tuiee Zandvoortsche jongelui. In 36 uur per kano naar Engeland. at er in Zandvoort een Jan Salie geest heerscht zal wel niemand, die de Zandvoorters kent, durven beweren, hun meest kenmerkende eigenschap is wel hun nimmer sluimerende onderne mingslust. Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat het juist twee Zand voorters zijn die het plan opgevat heb ben om per kano de Noordzee over te steken. Hedenochtend tusschen tien en elf uur zullen Paul van Deurzen, zoon van den directeur van het Noorderbad en Gé van 't Hof, badmeester aan die inrichting een stoutmoedige poging doen, om met een speciaal voor dit doel gebouwde kano den overtocht naar Engeland te volbrengen. In vele kringen wordt deze tocht nogal eens becritiseerd en men vindt het eigenlijk een onderneming die weinig kans van slagen biedt. Wij hebben daarom Paul van Deurzen eens opgezocht en van hem vernomen, dat de organisatie van den tocht tot in de puntjes geregeld was en dat alle moeilijkheden door hem en zijn tochtgenoot terdege onder de oogen gezien waren. Ik liep al langen tijd met het plan rond, zoo vertelde de heer van Deurzen Jr., maar ik wist eigeaiijk niet hoe ik aan. een uitstekende zee vaste kano moest komen. B'adman Huig Paap is er echter in geslaagd een kano te vervaardi gen die mijn volledige goedkeuring wegdraagt. Over de kano, die geheel van hout is vervaar digd, is een dunne boom bevestigd met aan weerskanten een gegalvaniseerde buis van on geveer 1 M. lengte. Hierdoor is omslaan practisch uitge sloten. En de verhalen als waren wij op de proejtochten herhaaldelijk om geslagen zijn dan ook beslist niet waar. Mag dit wel van de politie Even komt een heer ons storen die graag wil weten wanneer zijn dochtertje haar zwem diploma kan halen. Als de heer van Deurzen hem vriendelijk geantwoord heeft, vraagt hij: En gaat U nou in een kano over de Noordzee? En mag dat maar van de politie? Voorzoover mij bekend is er geen wet die dat verbiedt, antwoordde de jonge kanovaarder lachend. Maar dit is wel typeerend voor de mentaliteit waarmede men het plan van deze twee jongelui over het algemeen heeft ontvangen. Uit sportiviteit. Velen hebben ook al aan mij gevraagd, aldus Paul van Deurzen, wat voor nut heeft dat nou die tocht? Maar dan antwoord ik altijd, wat voor nut heeft het om een dikwijls geheel kale en hoogst gevaarlijke rots te beklimmen? En waarom doet men dit' Uit sportiviteit, welnu laat ik het dan nog eens duidelijk mogen zeggen, deze tocht wordt louter ondernomen uit sportiviteit. Of ik mijn leven niet riskeer? Maar riskee- ren auto- en motorracers, stuntvliegers en zoo vele anderen niet dagelijks hun leven zonder dat er veel ophef van gemaakt wordt? Ik ben vast besloten om den tocht te volbrengen en wat meer zegt, ik ben er ook van overtuigd dat we zullen slagen. Wij zullen vertrekken voor het strand van het Noorderbad en de gewone vaarroute nemen. Dit laatste opdat wanneer er eens iets mocht gebeuren wij er zeker van kunnen zijn dat hulp niet al te lang zal uitblijven. Als pro viand nemen wij scheepsbeschuit, eieren en vooral veel chocolade mee. Met eenige ther- mosflesschen thee hopen wij onzen dorst on derweg te kunnen lesschen. Een opbouwbare rubber kano wordt medegenomen zoodat geen enkele veiligheidsmaatregel verzuimd is. Bo vendien zal de kano voorzien worden van een dekzeil waar de kanovaarders geheel ingepakt zullen zitten, op dezelfde wijze zooals ook de Eskimo's dit in hun kajaks doen. Waar zij precies in Engeland denken aan te komen is moeilijk te zeggen, vermoedelijk ergens tusschen Huil en de monding van de Theems. Ook de duur van den overtocht is nog met geen zekerheid vast te stellen. Is de wind gunstig dan kan de 180 K.M. lange tocht in 36 uur volbracht worden, doch het kan ook 48 uur worden. Gemiddeld vaart men per kano namelijk 5 K.M. per uur, maar het zal veel van de windrichtingen en stroomingen afhangen of deze snelheid bereikt of overschreden zal worden. Is de overtocht geslaagd dan zullen de heer Van Deurzen en zijn tochtgenoot naar Dover reizen om van Dover uit het Kanaal over te steken en dan vervolgens langs de Fransche en Belgische kust weer in Zandvoort te arriveeren. CRICKET. V. R. A. KAMPIOEN. Door een overwinning op H.D.V.S. Door een overwinning op H. D. V. S. is V. R. A. kampioen geworden van de 1ste klasse van den Ned. Cricket Bond. V. R. A. scoorde in dezen wedstrijd 145 runs voor 8 wickets en H. D. V. S. 137 runs all out. V. R. A. won dus met 8 runs en 2 wickets. BESLISSINGSWEDSTRIJD BLOEMENDAAL R. C. H. A.s. Zaterdag wordt op het Kennemer Ly ceum een beslissingswedstrijd gespeeld tus schen Bloemendaal en R.C.H. om het kam pioenschap van den Haarlemsche Cricket bond, des namiddags half drie. Als neutrale umpires zullen fungeeren de heeren M. eri W. Kruijff. ARNHEM—OEHOE'S. Ook deze wedstrijd eindigde in een makke lijke overwinning der toeristen. Versterkt met den Quickspeler Fiege, bowl den de Oehoe's Arnhem uit voor 48, waarvan de oud Albionspeler E, v. d. Stadt 15, en G. Duif 10. De Lugt 3—19. C. Fiege 5—21, J. Elsïnger 2—2. Het kostte de Oehoe's nog 7 wickets, voor het totaal bereikt was, maar de betere bats- men, die ditmaal wat later ingingen, maakten er nog 25 bij. Op 72 sloot de innings, de Lugt 20, A. Visser 15. Duif was verreweg de beste Arnhemsche bowler, hij nam 724, Rijnveld 223, Schaap 0—4, Kip 014. De Oehoe's wonnen dus met 24 runs. OEHOE'S—P.W. Het bleek, dat het Oehoe-team veel te zwak was voor de Enschedé'ers, die een behoorlijk bowlingteam en een paar zeer goede, jonge batsmen in hun elftal hadden. De Oehoe's waren voor 80 all out. Dekker was met 13 topscorer, v. d. Schaar scoorde een goede 12 en de Lugt een slechte 12. Lieftink nam 215, J. Visser 111, F. Nord- bech 323, Chr. Janssen 28, A. Verbeek 26. Daarna liet P.W. iets heel anders zien. Voor 2 wickets was de 80 bereikt, (F. Nordbech 28) en de latere batsmen steunden J. Visser, die tenslotte met 121 niet uit bleef, toen de innings op 207 voor 8 werd gesloten. Abendanon 132, Elsinger 132, Dekker 235, Erkelens 114, Willems 13. Visser 13. De Oehoe's verloren dus met 127 runs. ROOD EN WIT 2A—ROOD EN WIT 2B. De laatste competitiewedstrijd tusschen de 2de elftallen van Rood en Wit werd Dinsdag aan de Spanjaardslaan gespeeld. Het A-team batte eerst en scoorde 184, waarvan L. Groen een goede 51 not Out, H. Wegerif 30, J. W. Francken 14, C. Poederbach 19, H. Elfers 333, J. Meeuwenoord 240, Het B-team scoorde daarna 111 (Nijhuis 25, J. Meeuwenoord 20, A. de Haan 11 en H. v. d. Berg 17). H. de Haan 445, J. W. Francken 234, J. Goossens 119, G. de Vries 16. Rood en Wit a won den wedstrijd met 73 runs. ROOD EN WIT-JUN.V.R.A.-JUN. Voor de 2de ronde van het Flamingo-junio- res-tournooi speelde Rood en Wit Dinsdag op het terrein van het Kennemer Lyceum tegen V.R.A. De Amsterdammers batten eerst en scoorden 69 (W. Kummer 38), G. Schraa 28, J. Berendsen 215, J. H. Reus 014, J. Klein- tjens 428. Rood en Wit passeerde het totaal voor het verlies van 4 wickets en scoorde 98 (Hackenitz 18, Reus 29. van Zijl 10, R. Bouri- cius 14), C. Jibben 518, F. Teilegen 4—34, A. v. d. Harst 09, E. Popping 028, V.R.A. 2de innings 40 (F. Tellegen 13), G. Schraa 24, J. Berendsen 421, J. H. Reus 210, H. Thon 10. Rood en Wit maakte de benoodigde runs voor het verlies van 3 wickets (F. Teilegen 2—1, C. Jibben 16) en won den wedstrijd met 7 wickets. CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Dinsdag geëindigde county-matches zijn: Surrey 509 en 2046 (gesloten) draw tegen Middlesex 419 en 2027. Warwickshire 383 en 1217 (gesl.) draw tegen Leicestershire 343 en 432. So merset 263 en 2759 draw tegen Lancashire 266 en 1488. Gloucestershire 5729 wint met innings van Notts 194 en 193 (Goddard 873). De laatte county-match Sussex Surrey wordt te Hove gespeeld. Te Scarborough worden nog gespeeld: YorkshireM.C.C., H.D.G. LevesonGower's XIM.C.C. Australian-team, en Leveson Gower's XINieuw-Zeeland. Te Folkestone een Engeland XI tegen Nieuw-Zeeland gevolgd door een onder de 30 XI en een boven de 30 XI. De wedstrijd MiddlesexYorkshire wordt definitief van 11 t. m. 15 Sept.op den Oval gespeeld. WATERPOLO. A.V.ZR.—H.V.G.B. (0—3). Met vier invallers trok H.V.G.B. gisteren naar Voorburg, om den jaarlijkschen wedstrijd tegen A.V.Z.R, te spelen. Evenals verleden jaar heeft H.V.G.B. op den fraaien wisselbeker, die drie maal achtereen gewonnen moet worden, beslag weten te leggen. Reeds kort na den aanvang nam H.V.G.B. met een hard schot in den bovenhoek de lei ding Hierna zwom de linksvoor snel op en gaf op het laatste moment over naar J. Schouw, die er op onberispelijke wijze 0—2 van 1 maakte. H.V.G.B. deed het nu wat kalmer aan I en met 02 kwam de rust. (Adv. Ingez. Med.) Ook na rust was H.V.G.B. overwegend ster ker. Door slordig schieten gingen echter eenige goede kansen verloren. Twee minuten voor het einde wist de links voor van H.V.G.B., die den bal keurig aange geven kreeg van Hauber, na snel vrij zwemmen met een schot in den benedenhoek den stand op 03 te brengen. H.V.G.B. was hierna nog voortdurend in de meerderheid, maar wist niet meer te doelpun ten, zoodat het einde met 03 kwam. MOTORSPORT. MOTORRIJDEN. Bij de Zondag 29 Augustus gehouden mo torraces behaalde onze stadgenoot S. W. Ho gerhuis den 2en prijs in de 250 c.c.-klasse voor nieuwelingen waardoor hij promoveerde naar de afdeeling junioren. GOLF. OM DEN VAN DER VLIET-WISSELBEKER. Gisteren had op de banen van de Kenne mer Golf en Country Club te Zandvoort een wedstrijd plaats om den Van der Vliet-wis selbeker. 18 holes handicap medalplay. Winnaar werd G. H. Kaars Sijpesteyn (30) 66. Als tweede eindigde jhr. J. Quarles van Ufford (8) en A. Simpson (19), beiden met 72. HENGELEN. DE FOREL. Het bovengenoemd college hield een onder- lingen wedstrijd op witvisch in de Amster- damsche Vaart. Er werd 2 x 1J/2 uur gevischt. De vangst was goed. In totaal werden er 144 stuks gevangen. De uitslag luidt als volgt: le prijs A. Selhorst, grootste 20 c.M.. 2e pr. L. J. Duits meeste 41 stuks, 3e pr. P. v. Dantzig 19 st. 4e pr. P. Huis in 't Veld 18 st., 5e pr. F. Hogeboom 18 st. HETTOONEEL. Ir. J. P. VALKEMA BLOUW: CERRIT WITSE. Tooneelspel naar de Camera Obscura. (De Erven F. Bohn N.V. Haarlem). Het is wel zeker dat Hildebrand zelf de Novelle Gerrit Witse niet beschouwd heeft als het meest geslaagde der groote verhalen uit de Camera Obscura. Zoolang Gerrit stu dent is, examens doet en in den huiselijken kring gefêteerd wordt, gaat alles goed, maar zoodra de auteur buiten het terrein treedt dat hij beheerscht, loopt de boel spaak. Het laat ste hoofdstuk met den zoetigen titel „Dokters lief en leed" valt geheel uit den toon: het is wee-romantisch en mist alle pittigheid en oorspronkelijkheid in stijl en woordkeus, die zoo teekenend zijn voor de Camera. De schrij ver heeft dit ook gevoeld. Hij voltooide zijn verhaal niet, maar maakte er zich met een grapje af door kortweg „ectera desunt" de rest ontbreekt onder het fragment te schrijven. De bewerker stond dus voor de moeilijk© taak een volledig tooneelspel te maken van een onvolledige novelle. Maar bovendien was de gegeven stof ditmaal veel minder aan trekkelijk dan die der vroeger door denzelfden schrijver bewerkte verhalen, De Familie Sta stok en De Familie Kegge. Er gebeurt in Gerrit Witse wel het een en ander, maar dra matisch of spannend is de geschiedenis ner gens. Het tooneelstuk is dan ook wat mager tjes uitgevallen en zelfs de introductie van eenige figuren, die in de oorspronkelijke no velle niet voorkomen, heeft dat gebrek niet kunnen verhelpen. De heer Valkema Blouw springt met de personen uit de Camera steeds zeer vrijmoedig om. In De Familie Stastok vertelt Rudolf van Brammen plotseling het verhaal van „De Veerschipper", de studen tenkamer van Gerrit Witse wordt opeens door Nurks een mislukten Nurks trouwens en Boerhave uit Een onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout betreden, ja zelfs de doode juffrouw Samei uit het hofje in De Familie Kegge wandelt onder pseudoniem door het 4e bedrijf. En toen ook hun aanwe zigheid nog niet voldoende bleek, schonk de auteur het leven aan een nieuw personage: hij liet den zoon van den Heer en Mevrouw Van Hoel, van wien Hildebrand alleen ver meldt dat hij „een eigenzinnige domkop was, waar niets van was te maken, en die zich, tot jaren van onderscheid gekomen, al spoedig als een losbol onderscheidde en naar de Oost was gezonden, omdat men niet wist wat er hier mee uit te richten", repatrieeren en Klaartje Donze belagen. Het komt mij voor dat de heer Valkema Blouw hier een ernstige fout heeft gemaakt. Willem van Hal, die even doet denken aan Van der Hoogen u weet wel, de booswicht uit De Familie Kegge, die argelooze meisjes violette briefjes in de hand wringt overtroeft dezen zoo in grofheid, plompheid en brutaliteit, hij is zulk een ouderwetsche schurk, dat hij Klaartje slechts afschuw kan inboezemen en ons prikkelt om dat hij niet past in een stuk dat zoo licht van toon is. En bovendien was deze figuur ook nog volkomen overbodig. Waarom niet den heer Hateling, door Hildebrand zelf geschapen om „met den zoetsten glimlach tusschen zijn glad de bakkebaarden al zijn hoffelijkheden en op lettendheden over de schoone Klaartje uit te gieten", de rol toebedeeld, thans aan Van Holl Jr. geschonken? Hij zou er zich voortref felijk van hebben gekweten en zeker op ele ganter en geraffineerder wijze. De bewerkingen van De Familie Stastok en De Familie Kegge hebben bij het beroepstoo- neel succes gehad. Ook dilettanten-vereeni- gingen zullen wel hebben geprofiteerd van de gelegenheid tot aardige en vlotte typeering, die deze stukken hun boden. Het is moeilijk te gelooven dat aan Gerrit Witse een even ge lukkige loopbaan beschoren zal zijn. Ik vrees dat de heer Valkema Blouw dit stuk niet heeft geschreven omdat hij de stof geschikt en aantrekkelijk vond, maar omdat hij graag zijn Camera-trilogie wilde voltooien. P. H. SCHRÖDER J

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7