JBcv?/ Expositie Champagne. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16626 Verschijnt 'dadelijks, ÏÏèhalve 'op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937, HAARLEM S DAGBLAD DhectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vj. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor afeonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN16 PAGINA'S, Provinciaal Personeel. Intrekking van de laatste salariskorting gevraagd. Onder voorzitterschap van den heer J. Hors meier Jr. kwam dezer dagen de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noordholland in vergadering bijeen. De Voorzitter releveerde hetgeen in de af- geloopen maanden, in verband met van ver schillende zijden ingekomen verzoeken om verbetering der huidige salarieering en der rangenbezetting, met name bij de Provinciale Ziekenhuizen en Bedrijven, door het Hoofd bestuur is gedaan en welke pogingen verder te dien aanzien in het werk zullen worden gesteld. Voorts deelde spreker mede, dat ver schillende wijzigingen zijn aangebracht in Wachtgeld-, Salaris- en Ambtenarenreglemen ten, alsmede in enkele regelingen van be paalde takken van Dienst, een en ander nadat terzake in het Georganiseerd Overleg en de betreffende Dienstcommissies overeenstem ming was verkregen ean veelal met de daarbij geuite wenschen was rekening gehouden. Het is gebleken, dat vele ambtenaren verlaging wenschten van het aftrekpercentage voor dienstwoningen en herziening der Regelen voor diploma-toelagen. De voorzitter deelde mede wat in dezen door het Hoofdbestuur is en nog verder zal worden gedaan. Sterk werd aangedrongen op intrekking van de laatstelijk ingevoerde salariskorting van 5%, zulks vooral met het oog op de stijging der levensbehoeften en het feit, dat vele ambtenaren, ondanks hun pogingen om hun uitgaven met 'de zoo stei'k gedaalde in komsten gelijken tred te doen houden, „klem" loopen. Voorts werd aangedrongen op intrek king, of althans deugdelijke herziening der standplaatsaftrekregeling. Zoowel het een als het ander zal ter kennis van het Bondsbestuur worden gebracht, met verzoek met spoed te doen, wat in dezen gedaan kan en moet worden. Het aantal leden in Noordholland is steeds stijgende en bedraagt nu 460. Vooral in de af- deelingen P.E.Nn en Santpoort zit schot. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken, werden de beschrijvingsbrief met bij- behoorende voorstellen besproken voor de op 9—10 September a.s. te 's-Gravenhage te hou den Jaarvergadering van den Algemeenen Bond van Provinciaal Personeel in Nederland. Dr. C. Spoelder aangewezen als lector in de didactiek. Dr. C. Spoelder. Op de Vrijdagavond te Nijmegen onder lei ding van dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, uit Haarlem begonnen vergadering van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia werd het subsidie voor het lecto raat in de didactiek aan de Universiteit te Amsterdam, ten bedrage van f 400, geconti nueerd. Als lector werd aangewezen dr. C. Spoelder, rector van het gem. gymnasium te Haarlem. Het G. E. B. te Haarlem. Gegevens over 1936. In ons nummer van 27 Augustus gaven wij eenige cijfers uit het jaarverslag over 1936 van het Gemeentelijik Electriciteitsbedrijf te Haarlem. Door een zetfout is daarbij de indrak gevestigd, dat er nu minder electrici- teit verkocht is dan verleden jaar, terwijl er juist een belangrijke stijging is te constatee- ren. In de Centrale werden opgewekt 39.149.153 K.w.u. (v. j. 37.536.581 K.W.U.) Verkocht werden 33.293.582 K.W.U. (v. j. 31.994.786 KW.U.)waarvan aan de N.V. „Pegem" 3.881.000 K.W.U. (V. j. 3.603,050 K.W.U.) De openbare electrische verlichting werd uitgebreid in verschillende gedeelten van de gemeente en bestond op 31 December 1936 uit: 2246 gloeilampen, 65 natriumlampen, 18 kwiklampen. 40 brandseinen. Voor vei-keersdoeleinden zijn geplaatst: 89 verlichte verkeerszuilen, verkeerslantaarns, richtingspijlen enz. Op 31 December 1936 waren geplaatst: 24.238 gewone electriciteitsmetes (v. j 24.111)10.484 munt-electriciteitsmeters (v. j 9 771)- 1.847 dubbeltarief-electriciteitsmeters (v. j. 1.780). (Volgens berichten uit Frankrijk zal de champagneoog st dit jaar niet groot zijn, doch wel van won derbaarlijk goede kwaliteit.) Het wordt een goed champagnejaar. Het heet zelfs wonderbaarlijk, U vindt wel goed dat ik verklaar: Dit feit verheugt me waarlijk. Niet dat ik graag beweren zou, Dat ik erin zal deelen, Hoewel ik er zelfs niet van hou, Kan het mij toch wat schelen. 't Verheugt me steeds, als een gewas. Een mooien oogst kan toonen, Dat komt de menschen goed van pas Die in de landstreek wonen. Maar verder past champagne slecht In 't kader dezer wereld, Waar is het land, waar zij terecht Thans in de glazen perelt? Champagne, rijk van geur en geest, Kan men maar zoo niet schenken, Champagne is de wijn van 't feest, Van vreugdevol gedenken. En bij champagne hoort rumoer, Gejuich en vroolijk zingen, Muziek en beenen van den vloer En dergelijk soort dingen. Als thans de mensch lawaai behoeft, Ontkurkt hij andere bronnen, Het kurkgeknal wordt overtroefd, Door 't knallen van kanonnen. Champagne wordt alleen tot troost Nog af en toe genomen, Welaan, de oogst wordt goed, dus: proost! Wél moge 't u bekomen, P. GASUS. MOD. GYMNASTIEK CLUBS inschr. geopend. JULES KAMMEÏJER, Crayenestersingeï 2, Heemstede, Tel. 29380. (Adv. Ingez. Med.) Hiermede berichten wij U de ontvangst van de nieuwe stoffen. SPECIALITEIT in fijne „TAILOR-MADE" MANTELCOSTUUMS 65— A. P. DE GRAAFF, Kleermaker. ALEXANDERSTRAAT 2—4, TELEFOON 12018 (Adv. Ingez. Med.) Ontploffing op de Oude Maas. Engelsch motorjacht in brand geraakt. DORDRECHT, 4 Sept In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft zich een he vige ontploffing voorgedaan aan boord van het Engelsche motorjacht „Seaflower" aan boord waarvan zich bevonden de eigenaar, de lieer Hancock, diens vrouw en dochter. Het jacht was op de Oude Maas tusschen Spijkenisse en Oud-Beijerland gemeerd, na bij de „Groote Beer". Gisteravond was het jacht daar voor an ker gegaan, doch tengevolge van de eb was het geheel scheef komen te liggen. De heer Hancock, die dit bemerkte, wilde daarom een andere ligplaats kiezen. Hij sloeg den motor aan, doch er ontstond een hevige ontploffing, waarbij het jacht in brand ge raakte. De familie Hancock werd door een in de nabijheid liggenden schipper aan boord ge nomen en is later in den nacht naar Oud- Beijerland vertrokken. Bijzonderheden omtrent de schade zijn niet bekend, evenmin of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. DE NEDERLANDSCHE MIJNENVEGERS TE GIBRALTAR AANGEKOMEN. 's GRiAiVlEiNiHAOE, 4 September. De divisie van 4 mijnenvegers: „Jan van Am- stel", „Pieter de Bitter", Abraham Cr ij ris sen" en „Eland Dubois" is hedenochtend te Gibraltar aangekomen. Het woord is aan Sallustius: De roem der voorouders is een licht voor het nageslacht. Amerika's Europeescli eskader in „alarmtoestand''. Bombardemeni op Sjanghai hervat Blokhuis, waarin Britsche militairen vertoefden, getroffen. (Zie ook pag. 4). 'SJAfNGHAI, 4 September (Reuter-A.N.P.) Te Sjanghai is het vannacht kalm geweest, al zijn zoo nu en dan granaten tot ont ploffing gebracht en zijn de machinegeweren zoo nu en dan in actie geweest. Vanochtend vroeg zijn negen Japansche vliegtuigen, nadat zij boven de internationale nederzetting hadden gecirkeld, overgegaan tot de stelselmatige bombardeering der Chi- neesche stellingen in de buurt van het nobrderstation. Zij hebben aanzienlijke schade aangericht. Drie bommen zijn terecht gekomen bij het blokhuis, dat door Britsche troepen wordt bezet. Het blokhuis is thans met scherven bedekt, doch niemand werd gewond. De Japansche schout-bij-nacht Soegiyama heeft een bezoek gebracht aan het Britsche admiraalschip om het leedwezen der Japan sche marine met het gebeurde tot uitdruk king te brengen. Een Japansch officier heeft eveneens een bezoek aan het blokhuis gebracht eri ver ontschuldigingen aangeboden. Een der Japansche vliegtuigen werd door een Chineesch machinegeweer omlaag ge schoten. Koning Peter van Joego-Slavië viert Maandag zijn 14de.n verjaardag. Een nieuwe kliniek voor B ethes da—S ar ep ta Bijzonderheden over de plannen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte thans de plan nen voor den bouw eener kliniek bij hare in richting Bethesda-Sarepta te Haarlem goed gekeurd. Deze kliniek komt te liggen op de plaats waar zich thans het gebouw van de vroegere Nuts-Kweekschool bevindt, n.l. met één gevel aan de Dreef en één langs de Haze- paterslaan. Het gebouw „Overbosch" aan de Dreef zal als klasse af deeling aan de nieuwe kliniek worden aangebouwd. Een intensieve finan- cieele actie wordt door bedoelde vereeniging gevoerd teneinde de nog ontbrekende gelden voor den bouw bijeen te brengen, daar van het slagen deze actie mede zal afhangen, in hoe verre de opgezette plannen kunnen worden verwezenlijkt. Zooals bekend is, is deze uitbreiding van het werk voor de lijders aan Epilepsie te Bethesda-Sarepta dringend noodzakelijk, na dat de Koningin Emma Kliniek op „Meer en Bosch" te Heemstede steeds meer blijkt te voldoen aan de eischen, die tegenwoordig aan een juiste verpleging en behandeling van deze zieken moeten worden gesteld. Er is wel geen ziekte, waarvan de inzichten in haar wezen en de behandelingsmogelijkheden zoo sterk zijn toengenomen als juist bij de Epilepsie. De toestand werddan ook steeds meer onhoudbaar, dat deze mogelijkheden wel konden worden toegepast te Heemstede, voor de manlijke toevallijders van Meer en Bosch en niet voor de vrouwelijke patiënten van Bethesda- Sarepta te Haarlem. Vandaar, dat het bestuur ondanks de groote financieele consequenties, daaraan verbonden, thans alle krachten in spant om ten spoedigste tot bedoelde uitbrei ding te kunnen geraken. Het zal daarbij on getwijfeld den steun genieten van allen, die hetzij van dichtbij, of van verre dit bij uit stek menschlievend werk kennen. Wij hopen binnenkort aan de hand van een afbeelding op het bovenbedoeld plan terug te komen. Ais architect is aangenomen de heer J. C. Slagtcr te Haarlem, die dit plan in overleg met de directie der inrichtingen heeft ontworpen. 0£ MOOISTT WAt-5 j DIE KOMT UIT WIEN maar kolen KOMEN 'V "L~1j van FRANS PERQUIN TELEFOON 10212. (Adv. IngezMed.) Treinbotsing bij Lyon. gewonden. LYON, 4 September (Havas). Gisteravond zijn twee personentreinen bij het kolenstation Rhone ten gevolge van een verkeerden wis selstand tegen elkander opgebotst. Volgens „Le Matin" zijn bij dit ongeluk 43 personen licht gewond. De invoer van rundvleescli uit Denemarken. Vragen van den heer Weitkamp beantwoord. De minister van Economische Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Weitkamp betreffende den invoer van rundvleescli uit Denemarken nog medegedeeld, dat he hem bekend is, dat het besluit der regeering om vopr 1937 een invoer van 3.600.000 K.G. rundvleescli uit Denemarken toe te staan in landbouwkrin- gen tot critiek aanleiding heeft gegeven. De minister is ter nadere toelichting van liet bedoelde besluit der regeering bereid mede te deelen, dat het toestaan van dezen invoer zijn oorzaak vond in 'den wensch tot een verruiming van de handelsbetrekkingen tusschen Denemarken en Nederland te ge raken, waardoor een aanzienlijke uitvoer van Nederlandsche producten, met name ook van sierteeltproducten, mogelijk werd. De re geering verwachtte daarbij, dat de Neder landsche rundvleeschmarkt voldoende stabiel zou blijken om dezen invoer, welke tenslotte niet meer bedraagt dan 1 pet. van de totale vleeschconsumptie In 1936, te verdragen, welke verwachting blijkens het marktver- loop gedurende den laatsten tijd niet onge grond is geweest. Gezien het geringe percentage, dat de on derhavige invoer van de totale vleeschcon sumptie uitmaakt kan in dezen niet van een maatregel gesproken worden, die het landbouwbedrijf in ongunstigen zin zou kun nen beïnvloeden. Voorts geeft de minister als zijn meening te kennen, dat, hoezeer hij zich ook er van bewust is. dat de inkomsten in den landbouw In vele opzichten nog on bevredigend zijn. hii een zoodanigen maat regel onder bepaalde omstandigheden ge rechtvaardigd zou kunnen achten, n.l. in dien daarmede belangen van andere deelen "an het nationaal bedriifsleven in belanv- "iike mate zouden worden bevorderd, en zekev indien daartoe sierteeltproducten behooren welke kunnen worden geacht een onderdeel van den landbouw uit te maken. De minister is eveneens van oordeel, dat •liet, vetraebt moet worden dp berh-iifsresul- ■••afpn vpp hp slavers te verbeteren door maat regelen, welke de prijzen der koeien om laag drukken. Optreden in geval van zelfverdediging. WASHINGTON, 4 September (Ha- vas-A.N.P.). Ambtenaren van bet departement van staat hebben ver klaard, dat het Europeesche eskader van de marine der Vereenigde Staten „in alarmtoestand ligt" met het oog op de door de torpedeeringen in de Middellandsehe Zee gewekte span ning. Zij hebben er aan herinnerd, dat de Ver eenigde Staten „niet belanghebbende neu tralen" zijn, doch dat de bevelhebbers der drie tot het eskader behoorende oorlogsbo dems in geval van wettige zelfverdediiging kunnen vuren. De Amerikaansche schepen moeten in Fransche havens of in andere havens blijven in de gevallen, dat zij belast zijn met de opneming van vluchtelingen. DE „JOHAN MAUR1TS VAN NASSAU" IN GIBRALTAR. GIBRALTAR, 4 September. (Reuter.) Voor de reede van Gibraltar is aangekomen het flottieljevaartuig H.Ms, „Johan Maurits van Nassau" van de Koninklijke Nederlandsche Marine. Damesconfectie - Pelterijen Groote Houtstraat 1 9 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) pag. Dr. C. Spoelder te Haarlem is tot lector in de didactiek benoemd. 1 Bethesda-Sarepta te Haarlem krijgt een nieuwe kliniek. 1 Te Rotterdam is Vrijdagmiddag een Spaansch schip, na de trossen te heb ben gekapt, plotseling weggevaren. 3 De „geronselde" Trichtenaar is in België opgespoord. 3 Friedrich Adler is weer in vrijheid ge steld. 3 Engeland zal samenwerking der vloten in de Middellandsehe Zee voorstellen. 4 Japan heeft aangekondigd nog krachtiger in China te zullen optreden. 4 De ontmoeting Hitler-Mussolini zal in de tweede helft van September plaats vinden. 4 Het veertig jarig jubileum van dr. J. Weener. 5 Bioscopen. 8 ARTIKELENENZ. H. D. Vertelling: Tragiek. 2 Mona Bos: Hoe lang nog? 3 P. v. d. Hem: Het veel geplaagde Engeland. 3 Van onzen Brusselschen correspondent: Rumoer in België. 4 Dr. M. Euwe: Engelsche regelmaat is ge broken. g C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. 5 Bijz. correspondentie: Amerikaansch- Russische toenadering door de lucht vaart. 5 Waar Hitier woont. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht: Economische conjunctuur verward door politieke invloeden. 9 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. 0 J. H. de Bois: De vrije Haarlemsche Schildersschool 15 3. B. Schuil; Ruziau in „Knal" 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1