Vreemde allures Spaansch schip HET VEEL GEPLAAGDE ENGELAND Hoe lang nog? ZATERDAG '4 SEPTEMBER 1937 HAARD EM'S DSGBEAD 3 van Trossen plotseling gekapt en weggevaren. Drie aan boord zijnde Nederlanders pas buitengaats vrijgelaten. Terwijl Vrijdagmiddag' de beman ning van het Spaanschc stoomschip „Aizkori Mendi", dat in de Rotter- damsche haven lag, slechts gedeelte lijk aan boord was, zijn aan boord van het schip, dat naar Wilton werd ge sleept, de trossen gekapt. Daarop is het, terwijl er drie Nederlanders aan boord waren, naar zee gegaan. Pas buitengaats werden onze drie land- genooten vrijgelaten en aan de loods boot overgegeven. Den 17'den Augustus j.l. arriveerde in de Rotterdamsche haven het Spaansche stoom schip „Aizkori Mendi". Het schip, metende 6200 tons bruto, 'kwam geladen met graan van Buenos Aires. Na de lading gelost te hebben, kwam de boot te liggen aan boei 7 in de Maashaven. Gistermiddag moest het stoomschip het vroegere „Altuna Mendi", gebouwd in 1922 en toebehoorend aan de Navigation Sota y Aznar te Bilbao, verhaald worden teneinde te re- pareeren bij Wilton-Feijenoord. Ofschoon de geheele bemanning nog niet aan boord was, werd door den kapitein toch order gegeven om te vertrekken. De sleepbooten maakten vast en toen het schip los van de boei was, ging het daarop de rivier op. Midden op de rivier gekomen, werden echter plotseling de trossen gekapt. Men kan zich voorstellen de eigenaardige gewaarwording, welke dit maakte op de sleepboot-katiteins. Een derge lijk gebeuren maakt men zelden mee. En het was derhalve begrijpelijk, dat de respectie velijke kapiteins, die aanvankelijk niet wisten hoe de vork in de steel zat, alle mogelijke moeite deden om langszij te komen van het Spaansche schip, dat zoo onverwacht was losgeraakt. Men wilde echter van geen verbinding we ten en toen het geval hopeloos werd zijn de sleepbooten terstond opgestoomd naar den wal, teneinde rapport over het gebeurde uit te brengen, temeer daar zich aan boord van het Spaansche schip drie Nederlanders be vonden, n.l. de havenloods Scheurkogel, als mede de waterklerk F. v. d. Heide en de heer A. C. Aelbrechtsen. Zoodra de Havenmeester, de heer A. Kort- landt hoorde dat de zaak niet in orde was, heeft deze zich gewend tot het Departement van Defensie, waarop order werd gegeven aan den te Vlissingen liggenden mijnenlegger „Medusa" om zee te kiezen en het Spaansche schip aan te houden. Inmiddels was nog een motorbootje van Maassluis uit uitgevaren naar het vertrek kende Spaansche schip, maar ook dit motor bootje langszij van de „Aizkori Mendi" geko men, vermocht geen contact te krijgen. Men: negeerde aan boord van de Spaansche boot iedere poging om in contact te komen. Hoek van Holland was ondertusschen gewaar schuwd en de „Reporter" van Dirkzwager voer uit de „Aizkori Mendi" tegemoet. Het schip ging echter met volle kracht naar zee. Bij den Zuiderpost werd plotseling gestopt en daar werden de drie hierboven genoemde Hol landsche opvarenden overgezet aan boord van de loodsboot. Daarop is de order aan de „Mendusa" ingetrokken. De loodsboot heeft hen te Hoek van Hol land aan wal gezet, waarop zij den trein naar Rotterdam hebben genomen. Tegelijk zijn nog door den Spanjaard drie schepelingen afgezet, die den reis naar Bilbao niet wenschten mee te maken. Over de oorzaak der muiterij heeft men nog geen volkomen zekerheid kunnen krijgen. „Geronselde" Trichtenaar in België opgespoord. De ongeveer anderhalve week geleden uit Tricht verdwenen 19-jarige Kalden, is te recht. De ouders hebben van de politie be richt ontvangen, dat hun zoon in België aan gehouden is en binnenkort naar Nederland gezonden zal worden. Spoedig zal nu opgehelderd kunnen worden welke rol de K., die van ronselarij werd verdacht, bij de geheimzinnige verdwijning gespeeld heeft en of zijn verklaringen juist zijn, dat hij volmaakt onschuldig is. Post van de „Kota Agoeng" gedeeltelijk verbrand. Volgens bij het hoofdbestuur der P.T.T. ontvangen inlichtingen heeft de vuurhaard op de „Kota Agoeng" gewoed in de mail kamer. Een gedeelte van de brieven- en pakketpost is verbrand. In welke mate de post door den brand is verloren gegaan, is nog niet bekend. Twee ernstig gewonden bij auto ongelukken. In de Wouwermanstraat te 's Gravenhage kwam Vrijdag een taxi in botsing met een particuliere auto. De botsing was zoo hevig, dat de 55-jarige heer G. V., wonende in de van Breestraat te Amsterdam, die in de taxi zat, met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Zijn 13-jarig zoontje, dat naast hem zat, kreeg een hersenschudding en werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht, vanwaar het latei- naar huis is teruggekeerd. Vrijdagmiddag viel bij het nemen van een 'bocht in de Sportlaan de 23-jarige J. B. uit Poeldijk van een vrachtauto. De man werd met een schedelbasisfractuur opgenomen en is in zeer bedenkelijken toe stand naar het Roode Kruisziekenhuis ver voerd. Jongetje steekt wieg in brand. Klein kind zeer ernstig gewond. In een woning aan de Witte de Withstraat te Amsterdam heeft een jongetje van 2y2 jaar, het zoontje van den caféhouder Mod- horst de wieg van zijn zusje in brand ge stoken. In een oogwenk stond de geheele wieg in brand. De heer Modhorst bemerkte aanvan kelijk niets van de ontzettende gebeurtenis, die zich vlak bij hem afspeelde. Toen hij het even later bemerkte, zag hij tot zijn ontzetting dat de wieg in brand stond. Hij greep direct zijn dochtertje uit de wieg en bluschte het vuur. Het kindje was echter reeds geheel met brandwonden overdekt, zoodat het er ernstig aan toe was. Zoo snel mogelijk bracht men het meisje naar het Emma Kinderziekenhuis, waar het in zorg- wekkenden toestand ter verpleging is opge nomen. Vierhonderd gulden aan onder steuningsgelden gestolen. Geheimzinnige diefstal te Maassluis. Uit een ijzeren geldkist, welke was opge borgen in het kantoor van de gemeentelijke arbeidsbeurs aan de Lange Boonestraat te Maassluis, is een bedrag van ongeveer vier honderd gulden ontvreemd. Het geld was be stemd voor de uitkeering aan ondersteunden van het burgerlijk armbestuur, welke uit keering Vrijdagavond om zeven uur zou geschieden. De penningmeester van het B. A. had het geld Vrijdagmiddag bij den ge meente-ontvanger in ontvangst genomen en naar het gebouw van de arbeidsbeurs ge bracht, waar het in een kast werd wegge sloten. Toen hij de geldkist Vrijdagavond opende, was de inhoud verdwenen. De onder steunden werden heengezonden met het verzoek hedenmiddag terug te komen. Het onderzoek wordt ten zeerste bemoeilijkt door dat elk spoor omtrent dezen diefstal ont breekt. Het personeel van de arbeidsbeurs was om vijf uur naar huis gegaan, waarna het ge bouw, dat alleen staat, geheel verlaten was. Het ;eval van straatroof te Haarlem. Tegen één der verdachten in hooger beroep één jaar en twee maanden geëischt. Een handelsreiziger stond Vrijdag voor het Amsterdamsche Gerechtshof terecht, verdacht van straatroof. Deze zaak is reeds herhaalde lijk voor geweest; de laatste maal werd de behandeling geschorst tot heden, om nog een getuige te hooren, die verd.'s alibi zou kunnen bevestigen. In gezelschap van een vriend had verdachte op 3 Maart van het vorige jaar een onderwijze res een handtasch ontrukt. Zij had eenige oogenblikken tevorene haar salris bij een bank te Haarlem geïncasseerd. In de buurt van het bankgebouw had het tweetal een auto gepar keerd en om de beurt waren zij naar binnen gegaan om uit te kijken naar een slachtoffer. Toen de dame buitenkwam maakten zij een kleinen omweg en reden haar met de auto tegemoet. Op een stille plaats, zou de verdach te, die thans terecht stond, zijn uitgestapt en haar het taschje hebben ontrukt. Enkele dagen later zijn zij te Bilthoven aan gehouden na een diefstal van benzine. Het nummerbord bleek valsch te zijn overgeschil derd. Door den politiedeskundige konden ech ter de werkelijke nummers weer te voorschijn worden gebracht. Het bleek, dat' beide mannen ook debet waren aan een straatroof in Den Haag. Zij werden daar tot zware straffen veroordeeld. De verdachte hoorde zich daar door het Hof tot twee jaar veroordeelen. Voor de Haarlem- sche berooving kreeg hij anderhalf jar. Van dit vonnis stond hij thans- in hooger beroep terecht. De man. een nog jeugdig handels reiziger ontkende. De getuige, die thans zijn alibi zou kunnen bewijzen en die zou kunnen verklaren, dat het verhaal van den medever dachte, die bekende, niet klopt, wist over den dag en het uur, waarop de overval was ge pleegd. weinig te vertellen. Verdachte hield vol, dat hij op 3 Maart in Hoorn was en dus nooit een overval te Haar lem kon plegen. De procureur-generaal achtte het bewijs uit de getuigenverklaringen bewezen. De mede verdachte heeft een volledige bekentenis af gelegd en verd. als zijn mededader aangewe zen. In verband met het langdurige voorarrest requireerde spr. een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en twee maanden, daarbij rekening houdende met het vonnis, dat ver dachte nog moet ondergaan voor het misdrijf in Den Haag gepleegd. De Koningin bezichtigt de „Piet Hein". Onverwacht bezoek aan Kampen. Geheel onverwacht zijn Vrijdag middag tegen half zes H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard te Kampen aangekomen, alwaar H.M. de „Piet Hein" kwam be zichtigen. Het jacht had reeds sinds Vrijdagmorgen half tien aan de IJsel- kade gelegen. Den geheelen dag ston den drommen belangstellenden de eventueele komst van de Koninklijke Familie af te wachten. Onder luid gejuich der menigte begaven de vorstelijke personen zich aan boord. Na een korte bezichtiging vertrok het jacht voor een tocht. Na een tocht van drie kwartier op den IJsel in de richting van het Keteldiep, kwam het jacht terug. Het aantal belangstellenden was inmiddels grooter geworden. Onder luid ge juich betrad de Koninklijke Familie de kade om weldra weer in de auto plaats te nemen en den terugtocht naar Het Loo te aan vaarden. In de stad reed de auto zeer langzaam, hetgeen door de bevolking zeer werd gewaar deerd. Hartelijk wuivend verlieten de vorste lijke personen Kampen. Friedrich Adler in vrijheid gesteld. De secretaris van de socialistische ar beiders internationale, de Oostenrijker Frie drich Adler, die te Roosendaal was aange houden en in het Huis van Bewaring te Rot terdam was ingesloten omdat hij op een valsche pas ons land was binnengekomen, is Vrijdagmiddag door de Rotterdamsche recht bank na een zitting, die eenige uren duurde, op vrije voeten gesteld. In de bioscoop draait het wereldnieuws. Fox Movietone en Paramounts „ooren en oogen der wereld". Gevechten in China, pa rades op Moskou's Roode Plein, oefeningen met gevechtsvliegtuigen der Amerikaansche marine, legermanoeuvres in Frankrijk, de nieuwste bommenwerpers Het geratel der machinegeweren vult de zaal, kanonnen spuwen dood en verderf, de aarde spat uiteen. Hollende soldaten, gas maskers voor het gezicht, verdwijnen in een gordijn van rook. De menschen in de zaal kijken lusteloos toe. wachtend op de hoofdfilm, een of ander liefdesdrama, dat veel interessanter is dan al die wereldgebeurtenissen. Het schijnt niet tot hen door te dringen, dat dit alles zoo gevaarlijk dichtbij gebeurt, op denzelfden aardbol, in het eigen Europa. Zij beseffen niet, dat de wereld sist en knettert als een sinister vuurwerk en dat één vonk voldoen de is om alles in vlamemn te doen opgaan! Niet alleen de film getuigt daarvan, ook de nieuwsbladen brengen dc overstelpende be wijzen. Foto's van gevechten uil alle deelen der wereld. Vetgedrukte koppen boven de artikelen. „Spaansche bommen op een En- gelsch schip!Britsch torenhuis in Sjanghai door een granaat verwoest! 250 menschenle- vens verloren! Japan opent nieuw offensief op de Chineezen! In verband met niet-na- koming van wapenleveranties verbreken Por tugal en Tsjecho-Slowakije de diplomatieke betrekkingen". Italië laat de kindergeest vergiftigen door verspreiding van cahiers met voorstellingen der nieuwste moordwerktuigen op voor- en achterzijde. Het laatste nieuws in Augustus 1937! Drie en twintig jaar geleden was het óók Augus tus en de gevolgen van de gebeurtenissen, die toen plaats vonden is men nog steeds niet te boven! Is het bestaanbaar, dat wij nu een nieu wen wereldbrand tegemoet gaan, die alle an deren in verschrikking verre zou overtreffen en tevens het einde zou beteekenen van alle „beschaafde" volken? Denken de menschen. die daar zulke dave rende oorlogspropaganda voor hun oogen zien afdraaien, er niet aan, dat diezelfde vliegtuigen in enkele uren tijds ook boven hun stad kunnen verschijnen, alles vernie lend en vermoordend wat zich op hun weg bevindt? Oorlogsverklaringen zijn „uit den tijd". Die passen niet meer in het moderne systeem. Eventueele voorbereiding of bescherming te gen luchtaanvallen is zoo goed als uitgeslo ten. Hoe wil men zich dan redden? Wie van al die menschen is in het bezit van een gas masker of ander beschermingsmiddel? Waar schijnlijk niet één! En plotseling voel ik een onweerstaanba- ren drang om van mijn plaats op te staan en hen toe te schreeuwen toch verstandig te zijn en terug te keeren van dezen weg naai den ondergang, vóór het te laat is! Het eeni ge resultaat zou zijn een kleine ordeversto ring in de rustige intieme bioscoopsfeer en een verbaasd en beleedigd publiek. Het programma draait door. Steeds nieuwe vindingen op het gebied van oorlogsmate riaal verschijnen op het witte doek. Het oude ijzer stijgt in prijs! De wapenleveranciers hebben in jaren niet zulke goede zaken ge daan! In de laboratoria is men met koorts achtige haast bezig met het samenstellen en bereiden der gemeenste en giftigste gassen, die in voldoenden voorraad gereed worden gehouden om op ieder gewenscht oogenblik op de menschheid te kunnen worden losge laten De film draaitde wereld draaitIn een bonte kaleidoscoop van beelden draait ons leven voorbij Hoe lang nog?! MONA BOS. Vijftigjarig bestaan Alg. Ned. Politiebond. „Ik heb rustiger dagen gekend aan de Middellandsche Zee" Vergadering te Amsterdam. In verband met het 50-jarig bestaan van den Alg. Ned. Politiebond is Vrijdag in Kras- napolsky te Amsterdam een vergadering ge houden, waarin mr. A. Brants, proc. gen. bij het Gerechtshof te 's Gravenhage, een feest rede heeft uitgesproken. De procureur-generaal gaf in zijn rede een overzicht van hetgeen de Alg. Ned. Politie bond in het afgeloopen tijdperk heeft be reikt. Spreker herinnerde er aan hoe de bond in 1887 met 151 leden begon en thans ruim 3000 leden telt. „In dit alles is een stijgende lijn te zien", zoo ging spreker voort, „die aantoont, dat de bond zich steeds zijn hoofddoel, verheffing van het peil der Nederlandsche politie be wust is gebleven en met succes. Dat die ver heffing noodig was springt in het oog voor wien zich rekenschap geeft van de enorme verzwaring van de eischen die thans, verge leken met vijftig jaar geleden, aan de politie moeten worden gesteld. De geweldigste cala miteit der wereldgeschiedenis, de oorlog van 1914 tot 1918 met zijn schokkende gevolgen, is op de menschheid als een vernietigende lawine neergekomen; tallooze uitvindingen hebben haar intrede gedaan en haar problemen mee gebracht. Als gevolgen van een en ander en van politieke en economische omstandighe den als nasleep daarvan, thans, in de plaats van betrekkelijk weinig wetten, die de politie had te handhaven een verbijsterende stort vloed van strafbepalingen uitgevaardigd door gezagorganen, van lager en hooger orde, zóó overstelpend, dat men er zich slechts over kan verbazen, dat de politie met inspanning van al haar krachten tot dusverre er nog in geslaagd is, de handhaving daarvan op be vredigende wijze te doen geschieden. Voorts wees spreker op de toeneming der criminaliteit en de door de voortschrijdende techniek ook verbeterde outillage der misda digers. Mr. Brants betreurde het, dat door bezuini gingen hier en daar de getalssterkte der po litie is verminderd en hij vroeg zich af, of degenen die daartoe het initiatief namen zoch wel bewust zijn geweest van de ernstige gevaren daaraan verbonden. Vervolgens wees de procureur-generaal op de betere ontwikkeling der politiemannen in vergelijking met vroeger jaren. Tenslotte zeide spr. nog dat het naar .zijn overtuigingen vroeg of laat, en eerder vroeg dan laat zal moeten komen tot vervanging van de gemeentepolitie door één enkele rijks politie met inachtneming van de eischen door de bijzondere omstandigheden in de groote bevolkingscentra aan de politie in die cen tra te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3