ZONDERLINGE LEVENS PUROL WAAR HITLER WOONT. M"~" Amerikaansch-Russische toenadering door de luchtvaart Amerika als financier der Russische vliegtuigindustrie Een van bezoek aan den Fuhrer het buitenverblijf in Berchtesgaden. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 HA A R E EM'S DAGBDAD Thomas Griffiths Wainewright. - ERKW AARDIG is het met den roem gesteld: zoekt men in een moderne literatuur- of kunstgeschiedenis van niet al te grooten omvang, dan zal men over Wainewright geen of weinig gege vens vinden. Wainewright is vergeten, men herinnert zich nauwelijks zijn naam. Maar een goede honderd jaar geleden wist elke Londenaar te vertellen, dat de zonderling, die daar door de straten flaneerde met zijn lang krullend haar, zijn opmerkelijke blanke en welgevormde handen, waaraan de kostbare ringen die trouwens meestal aan het oog onttrokken waren door kanarie-gele hand schoenen schitterden, een artist was. De ingewijdden in de wereld van kunst en lette ren wisten méér: dat was Thomas Waine wright, schilder, kunstcriticus, dichter, es sayist, verzamelaar van antiek Waine wright de levensgenieter, voor wien het aardsch verblijf een even wonderlijk als kos telijk spel was. Sommigen herinnerde hij in voorkomen aan een niet minder opvallend en precieus geklee- den dandy, die met zwier zijn gele vest droeg en zelfs doordringend geparfumeerd was: de staatsman en letterkundige Benjamin Dis raeli. Anderen zagen in hem een vleeschge- woren Lucien de Rubempré, zooals Honoré de Balzac dien onsterfelijk had uitgebeeld. Een enkeling, zooals zijn latere biograaf Hazlitt, meende in den zonderlingen flaneur meer te ontdekken dan een kunstenaar die een feministischen inslag in de gangbare hee renmode introduceerde: de voorlooper van een nieuwe richting in de letterkunde. Maar niemand vermoedde, dat in dezen veelzijdig-begaafden mensch nog een andere drift sluimerde dan het verlangen naar schoonheid, even onbedwingbaar, even onver- Een schijnt, met de onfeilbare intuïtie van menschen, die in meer dan één wereld leven, Wainewright doorzien te hebben: het was de Quincey, de schrijver van de „Bekentenissen van een Engelsehen opiumschuiver", die, zon der het te weten en zeker zonder het te wil len, de perverse neiging, waarop, daareven werd gedoeld, mogelijk heeft aangewakkerd. De Quincey had 'namelijk een tweetal essays in Blackwood's Magazine geschreven over „De moord beschouwd als een vorm van kunst", waarvan menigeen de ironie niet heeft gevat. „Men begint in te zien", schreef de Quincey, in zijn verrukkelijk-spottenden trant, „dat er voor de samenstelling van een kunstzin- nigen moord meer noodig is dan een tweetal domooren om te dooden en gedood te worden, een mes, een beurs en een donkere laan. De opzet, mijne heeren, de groepeering, licht en schaduw, gevoeldit alles moet onmisbaar geacht worden voor ondernemingen van dezen aard". Nu, dezelfde de Quincey zit ten huize van Charles Lamb, den humorist van de Engel- sehe Romantiek en den schrijver der onver getelijke Shakespeare-vertellingen, met Wai newright aan een diner. Schrijvende over de zen literairen maaltijd verklaart hij verras send: „in het gezelschap, dat geheel uit let terkundigen bestond, bevond zich een.... moordenaar". Dat was geen scherts, al wist niemand op wien de schrijver doelde, het was bittere ernst. Een moordenaar misschien is het te ba naal uitgedrukt, te simplistisch ter aanduiding van dat duistere complex van driften dat van dezen viveur een beoefenaar maakte van den moord als kunstwerk: Wainewright had een onbeteugelbaren hartstocht voor vergiften. Hij droeg ze altijd bij zich: het Indische nux vomica, de strychnine en wat hij verder mag hebben aangewend, in de ringen die er voor gemaakt schenen, om 'enkel zijn blanke han den precieus te doen opvallen. En hij ge bruikte ze, bij voorkeur de strychnine, meer dan eens in zijn stormachtig leven: nu eens om zichzelf te bevoordeelen, dan weer om zich te wreken, een ekele maal zelfs uit puren drang tot dooden. IN 1794 werd hij in Chïswick geboren. Zijn moeder was de dochter van Dr. Griffiths, den oprichter en uitgever van de Monthly Review, den medevennoot van den geleerden boekhandelaar Davis, van wien Johnson eens zeide, dat hij meer was dan een boekverkoo- per: een „gentleman", die in boeken handel de. Thomas' moeder stierf bij zijn geboorte: zijn vader kort daarna, zoodat hij door vreem de hand moest worden opgevoed. Het was zijn oom Griffiths, die zich het lot van den kleinen Thomas aantrok. Linden House, het liefelijke landgoed van oom Griffiths, met zijn parken en bosschages, zoo wél onderhou den, was de wereld waarain Thomas opgroei de en zich bewust werd van leven en schoon heid, van dien toover van kleur en lijn die hij later op doek en papier zou vastleggen. On derwijs genoot hij op Charles Burney's Aca demy in Hammersmith. Burney, zelf een fijn zinnig man, zag een bij zonderen leerling ir Thomas, met wien hij eer zou kunnen inleg gen en hij was het dan ook, die_ het sluime rend schilderstalent van Wainewright tot ont wikkeling bracht. Maar een romantische onrust deed Thomas uitzien naar een ander, avontuurlijker leven. Was er iets van het Byroniaansch verlangen naar het vermeend-heroïsche van het sol datenleven in hem ontwaakt, dat zijn hart vervulde met krijgsromantiek? Plotseling verliet Thomas Linden House om dienst te ne men in het leger. Lang duurde dit avontuur niet: de gecultiveerde sfeer, de geest van kunst en letteren, waarmee hij was groot ge worden was zóó vreemd aan het soldatenleven dat hij al spoedig naar het geliefde land goed terugkeerde. En nu hij er zich terdege van bewust geworden was, -dat de'wereld der schoonheid voor hem open lag, zooals blijkt uit zijn biografische aanteekening, waarin het heet: De Kunst had haar afvallige aan geraaktnü overviel hem juist een ern stige ziekte, gevolgd door een andere beproe ving: „Hij ging", aldus drukt Oscar Wilde het uit, „door het vreeselijk dal der melancholica waaruit zoovele grootere geesten nimmer wer den verlost". Wainewright kwam deze levens crisis te boven en een nieuw leven ving voor hem aan: hij deed zijn intrede in de wereld der letteren, hij schilderde, schetste en bedreef zijn eerste misdaad. Helaas is het dag boek, waarin hij aanteekening hield van zijn vergiftigingsexperimenten en hun resultaten verloren gegaan; anders zouden wij meer we ten van dat merkwaardig zielsproces, dat hem tot een waardig lid gemaakt zou hebben van de Vereeniging tot onderdrukking van de deugd, waarvan de Quincey spottenderwijs het bestaan voorwendt. Zeker is, dat zijn oom Griffiths het eerste slachtoffer is geworden. Thomas had daar mee Linden House, waaraan hij de innigste herinneringen bewaarde, in zijn bezit ge bracht. Nog in het zelfde jaar wist hij zijn schoonmoeder, Mrs. Abercrombie, het tijdelij ke met het eeuwige te doen verwisselen. Om trent eenig motief is in de schaarsche bron nen niets te vinden. Men zou in den trant van humoristische weekbladen overbekende toespelingen kunnen maken op de aange trouwde familierelatie. Maar niets verraadt, dat de verhouding tot zijn schoonmoeder slecht was. Meer voor de hand ligt dan ook het simpele motief van een dooden-om-het- dooden, een gehoor geven aan een influiste ring van Beëlzebub, een duistere drang tot het kwaad. Kort daarop is het zijn schoonzus ter Helen Abercrombie, wier levensverzeke ring van 18000 pond sterling haar noodlottig werd. Met een afschuwelijke koelbloedigheid volbrengt Thomas dit derde experiment: des avonds, na een gemeenschappelijk schouw burgbezoek, weet Hij haar tijdens het souper een van zijn doodelijke vergiften toe te die nen. Dagenlang zweeft Helen tusschen leven en dood en als zij op den zesden dag nog in leven is, brengt Thomas haar, na de ochtend visite van den medicus, wat verfrisschende jam. Teruggekomen van de wandeling vindt hij Helen Abercrombie dood. Eén beeltenis van haar is bewaard gebleven. Het is een met rood krijt geteekend portret, vol lieftalligheid en jeugd. De teekenaar wasThomas Wai newright. De verzekeringsmaatschappij weigerde echter elke uitbetaling aan Wainewright, waardaar hij in ernstige flnancieele moei lijkheden raakte. Kort daarna werd hij dan ook wegens schuld in Londen's straten ge arresteerd, juist toen hij de dochter van een van zijn vrienden een serenade bracht. Van dit moment af zou zijn leven pas goed storm achtig worden. Nauwelijks is hij op vrije voe ten of hij neemt de wijk naar Boulogne, waar hij den vader van zijn Londensche schoone wist te bewegen tot het afsluiten van een le vensverzekering. De polis was nog niet in han den van den verzekerde of Thomas laat in een onbewaakt oogenblik enkele kristallen van zijn geliefde strychnine in de koffie van zijn gastheer vallen, nadat deze hem op een voortreffelijk diner had onthaald. Wainewright had geen enkel voordeel bij den dood van zijn slachtoffer; hij schijnt zich enkel te hebben willen wreken op het sociale Instituut, dat men verzekeringsmaatschappij noemt. T])E QUINCEY fingeerde het bestaan van een vereeniging ter bevordering van het kwaad en de vereeniging tot aanmoediging tot den moord (de V.B.K. en de V.A.M., zou men tegenwoordig zeggen). Hadden ze be staan, Wainewright zou er ongetwijfeld eere voorzitter van geworden zijn. Want denkt u zich in: onbewogen, ja belangstellend slaat hij den doodsstrijd van zijn slachtoffer gade en als het gif zijn werk heeft gedaan, maakt hij zich in alle gemoedsrust gereed voor een studiereis door het schilderachtige Bretagne, waar hij verschillende schetsen wil gaan ma ken. Jarenlang woont hij in Parijs, leeft hij er in een kring van intieme vrienden, van wie géén beseft, hoe één gril van den beminne- lijken Engelschman hem het leven kan kos ten. In 1837 keert hij plotseling heimelijk naar Engeland terug, gedreven door een zinnelooze liefde voor een vrouw, die hij volgde, volgen wilde, al was het alleen maar omdat zij hem niet liefhad. Hij neemt zijn intrek in een dei- hotels van Covent Garden; zijn kamer ligt gelijkvloers en zorgvuldig moet hij de luiken gesloten houden uit vrees voor ontdekking. Want Wainewright weet maar al te goed dat de Londensche politie vanwege een ontdekte oplichting alleszins reden heeft om met bij zondere belangstelling naar hem uit te zien. Merkwaardig: deze man, die in koelen bloe de de geraffineerdste gifmoorden enscèneert, die zonder een spier te vertrekken kan toe zien, hoe zijn slachtoffer den laatsten adem uitblaast, mist de zelfbeheersching om, als er op straat wat rumoer is, zich onzichtbaar te houden. Hij stoot de luiken open, wordt on middellijk herkend en gearresteerd. Niet lang daarna werd de schrijver, kunstcriticus, schilder en kunstverzamelaar Wainewright met 300 „roofvogels" van diverse pluimage verbannen naar Van Diemensland in Austra lië. Thomas Wainewright's veerkracht was ge broken. Wel schetste hij nog, schilderde hij een enkel portret, beoefende hij zelfs een en kele maal, zij het zonder succes, zijn gelief de kunst van vergiftigen, maar de levensver- liefde flaneur, die nooit in Londen's straten werd gezien zonder een kostbare camée-speld op de borst, die gewaardeerd werd door een Dickens, een Macready, een Hablot Browne, stierf in ballingschap aan een verlamming, niets achterlatend dan een kat, de trouwe le vensgezellin van zijn laatste jaren, om hem te betreuren. C. J. E. DINAUX Geheimzinnige beraadslaging in open zee Een mooie gezonde huid De huidzuivereride, huidgenezende en huid- voedende kracht van Purol maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht, maar verwijdert tevens vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijvïng onzicht baar op de huid en daarom ook zeer ge schikt voor gebruik overdag. zuivert - verzacht - geneest Purol (Wit en Geel) in doozen van 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) DE REÜNIE DER N.R.V. TE ZANDVOORT. Naar wij vernemen bestaat voor de jaar- lijksche reünie der Nederlandsche Reisver- eeniging die a.s. Zondag te zandvoort in het Groot-Badhuis wordt gehouden, groote be langstelling. Reeds meer aan 800 inschrijvin gen voor deze reünie zijn ontvangen. DUITSCHE ZWEEFVLIEGER BIJ BOTSING OM HET LEVEN GEKOMEN. Boven het vliegveld Darmstadt is een toe stel van het Duitsche instituut tot studie van het zweefvliegen in botsing gekomen met een motor-zweefvliegtuig. Dit laatste is omlaag- gestort; de bestuurder kwam om het leven (Bijzondere correspondentie) P Zondag 22 Augustus moet op de Oostzee niet ver van Poolsche ha ven Gdynia op het luxe jacht van Morgan „Piran" een zeer belang rijke conferentie tusschen den Amerikaan- schen bankier Pierpont Morgan, den ambas sadeur der Vereenigde Staten Mr. Davis en eenige andere vooraanstaande personen plaats gevonden hebben. Mr. Davis was voor dit doel uit Moskou naar Gdynia gereisd en koos na een kort oponthoud in deze haven met zijn eigen jacht zee, Morgan kwam uit Vlissingen. Toen de beide schepen elkaar ontmoetten ging Mr. Davis aan boord van de „Pirat" en bleef er langen tijd. De om standigheden, waaronder deze geheimzinnige beraadslaging in open zee plaats vond, ma ken het waarschijnlijk, dat hier sprake was van een conferentie, welke het standpunt van Amerika en Rusland in het Japansch- Chineesche conflict betrof. Een belangrijk element in de toenadering tusschen Rusland en Amerika vormt de di recte luchtverbinding van Moskou"- naar San Francisco over de Noordpool. De terugkeer van de eerste Amerika-vliegers Gromof, Joe- matsjef en Danilin op Maandag 23 Augustus naar Moskou werd een ware feestdag. Alle fabrieken hadden haar arbeiders en alle za ken haar employés vrijaf gegeven, opdat zij aan de ontvangst konden deel nemen. Het verkeersministerie had den vliegers de prach tige salonrijtuigen, waarin vroeger de kei zerlijke familie in Rusland reisde, naar de grens tegemoet gezonden. Vele uren voor de aankomst van den trein, waren het station en alle aangrenzende straten met een gewel dige menschenmenigte gevuld. Toen de met bloemen en vlaggen versierde reuzenlocomo- tief om kwart over vier het station binnen reed, brak een oorverdoovend huldebetoon los, dat minuten lang aanhield, de militaire muziek schetterde, het hoerageroep weer klonk Nadat het stil geworden was, hield prof. Schmidt namens de partij en de regeering de begroetingsrede, waarin hij om. het vol gende zeide: „Rusland is de beste, voortreffelijkst lucht vaartnatie van de geheele wereld. Wij zullen den weg over de Noordpool ontdekken en in expolitatie brengen en wij zullen voor geen moeilijkheden en teleurstellingen terugdein zen. Dat wij moeilijkheden hebben dat ge tuigt het geval Lewanefski. Niettegenstaande deze moeilijkheden ech ter zullen wij geen duimbreed wijken, wij zullen ook Lewanefski vinden en de eerste stappen op den weg over de Noordpool zet- Vóór i kele aan adverteerders Wat bekende doen. Terwijl de uitgaven voor andere recla me-middelen vorig jaar werden besnoeid, gebruikte de Wrigley Co. dat jaar in Amerika ruim 100.000 regels méér in couranten. Evenzoo de Eastman Kodak Cy. en wel 500.000 regels méér. De Coca Cola Cy. gebruikte zelfs ruim 600.000 regels méér in couranten, ter wijl zij van andere reclame-middelen minder gebruik maakte. Duitschland wordt radio- telefonisch bestuurd! Een redacteur van de Gazette de Liège" heeft een bezoek mogen brengen aan het buitenverblijf van den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitler in Berchtesgaden. I?i onderstaande bijdrage vertelt hij eenige interessante bijzonderheden over dit bezoek. óór ik naar Beieren ging om daar en kele dagen vacantie te nemen, had ik aan de Duitsche autoriteiten toestem ming gevraagd een bezoek te mogen brengen aan het beroemde Berchtesgaden, waar heel ver verwijderd van het geraas der wereld, Hitier leeft, als een politieke godheid. Ik kreeg ten antwoord dat het verleenen van deze toestemming afhankelijk zou zijn van het al of niet aanwezig zijn van den Rijksfiihrer en dat ik derhalve daags voor mijn bezoek in München daaromtrent inlichtingen moest in winnen. Doch ik had geluk Want juist toen ik te München arriveerde, verliet de Führer zijn villa te Berchtesgaden om zich voor enkele dagen naar Berlijn te begeven. Ik zou dus kans krijgen om rustig een bezoek aan Hitler's villa te brengen. En werke lijk, ik heb er meer dan twee uur rondge dwaald, in gezelschap van enkele vertrouwe lingen van den heerscher over het Derde Rijk. Mijn gidsen hebben mij stuk voor stuk alles laten zien: ik kon genieten van het heerlijk uitzicht, dat men hier heeft en ik mocht de titels van de boeken lezen in de groote biblio theek die langs de lange wanden van de salon is aangebracht. Op het bureau lagen een massa stukken, notities en boeken, op een fauteuil lag een sjerp en een pet aan den kap stok wijst er op dat de meester afwezig is. Ik was vooral benieuwd om den smaak te leeren kennen van den heerscher aller Duit- schers, die in zijn leven zijn debuut maakte als „behanger en verver" en die later architectuur en schilderkunst bestudeerde. Aan den buitenkant ziet de woning van Hitier eruit als een eenvoudig landhuis. Wan neer men er een bezoek brengt zou men zeg gen, het is een mooie verblijfplaats voor een jager, indien Hitier toevallig niet een vreese- lijke afschuw van jagen had, Zoodra men de hal en de salon binnenkomt, bemerkt de gast den goeden smaak van den heer des huizes voor den ouderwetschen stijl en een rustige eenvoud, die alles beheerscht. Het ameublement demonstreert dat deze man een zucht heeft voor alles wat naar romantiek zweemt: groote leeren clubfauteuls, waarin men diep wegzakt, een melkblanke schoor steen, lage tafeltjes overdekt met tijdschriften, die heelemaal geen serieuzen inhoud verra den, groote open boekenkasten waarin netjes aaneengerijd staan opgeborgen, gebonden in groene en roode banden, alle werken van Goethe, Schiller, Kleist, Frederik de Groote, Shakespeare in 't Duitsch, verschillende uit gaven van „Mein Kampf", boeken van Goeb- bels en Rosenberg en een luxe editie van alle werken van Verhaeren vertaald door Zweig. Goede smaak. Alles getuigt van goeden smaak en maakt een degelijken indruk, zonder opschik of over drijving. Men wordt werkelijk aangenaam ver rast omdat men daar zoo'n gelukkige eenvoud en zoo'n fijnen smaak vindt bij een man, die geheel in beslag genomen wordt door de zware verantwoordelijkheid der regeering. In dit opzicht wint de Duitsche dictator het ontegenzeggelijk van zijn Romeinschen col lega. Een mooie glazen waranda is heelemaal gemeubileerd met stukken die hij zelf geschil derd heeft, De muren hebben een mat-gele kleur en heel het ameublement is overtrokken met een soort gordijnstof in heel levendige kleuren, die zeer goed uitkomen. Het is heel origineel en gelukkig gekozen. De plaats, waar Hitler het liefst verblijft is de salon, die de heele breedte van den voorgevel beslaat en die haar licht krijgt door een geweldig groot venster, dat uitzicht geeft op de Alpen! Deze salon is smetteloos blank, versierd met drie bronzen beelden die in nissen geplaatst zijn: een buste van Bismarck, een van Lem- bach en een andere van Frederik de Groote. Zijn geliefkoosde boeken liggen daar op tafel tjes; daar staat ook de piano, waarop de Führer uit tijdverdrijf wel eens speelt. Dit ge deelte van het huis is een plekje waar een buitengewone rust en kalmte woont. Op de eerste verdieping heeft Hitier zijn werkkamer: het is een soort studio waar eveneens 'n grooten eenvoud heerscht Een zwart houten tafel, twee ramen, en een por- I uit heel Duitschland tret in olieverf van de grootvader van den stuurt! 'kanselier van moederszijde. Een^weldig ga;oot i (K.W.& Nadruk verboden.) telefoon-apparaat met een sein-tafel en tal rijke verbindingsknoppen. Dat is alles. Op de werktafel ligt een boek: „Duitsche Mannen". De onbekende vrouw. Meer terzijde bevindt zich een kleine wacht kamer waar de secretarissen wachten tot ze ontboden worden. De schoorsteen is hier ver sierd met een merkwaardige foto van een on bekende vrouw: de foto is reeds vergeeld of schoon de kleederdr-acht en het toilette er op wijst, dat zij nog van betrekkelijk recenten datum is. Aan den muur een naaktfiguur van Jan van Scorel, de schilder die in Holland de kunst in troduceerde, die hij in Rome tijdens de regee ring van Hadrianus VI geleerd had. Het landschap, dat men van hieruit aan schouwt is werkelijk schitterend. In de verte ziet men de vallei van waaruit men het heele land van Berchtesgaden overziet met de tal rijke schoorsteenen der kleine huisjes, waaruit de rook opkringelt in den vallenden avond. Recht vooruit verheft zich de groote Unster- berg, waar volgens de legende Karei de Groote, in volle wapenrusting het moment afwacht om het Duitsche volk naar een nieuwe toe komst te voeren, waarin het alles zal over- heerschen. Hitier houdt van de bergen en van het een voudige volk. Juist deze bergbewoners staan steeds voor hem gereed om hem te bewaken. Vaak pakt Hitier zijn bergstok met ijzeren punt om alleen, slechts gevolgd door zijn ad judant, lange zwerftochten te ondernemen. In de benedenverdieping heb ik nog de radio-telegrafische installaties bewonderd, waarmee de Führer voortdurend in verbin ding staat met de hoofdstad. Dit lijkt wel een kleine fabriek waar uitsluitend technisch per soneel werkzaam is. Men kan gerust zeggen iat Hitler_van zijn verblijfplaats in de bergen radio-telefonisch be ten. Wij zullen geenszins met hetgeen wij tot dusver bereikt hebben genoegen nemen én niemand zal ons over het hoofd kunnen groeien. Laten onze vijanden daarvan ver zekerd zijn!" In een open auto trokken de naar het vaderland teruggekeerde vliegers daarop door de feestelijk versierde straten en onder triomfbogen door naar het Kremlin, waar zij door Stalin ontvangen werden. De ibeteekenis die men in Rusland aan de luchtlijn MoskouNoordpoolSan Francisco toekent, komt ook tot uiting in de geweldige reddingsexpeditie, die men voor het vinden van Lewanefski uitzendt. Onder de leiding van één van Rusland's meest bekwame pilo ten: Wodopjanof zal een eskader van negen driemotorige vliegtuigen over Rudolfeiland en de Noordpool leiden. Ieder van deze vlieg tuigen heeft drie radio-installaties ont vanger en zender van welke in ieder vlieg tuig een voor het gebruik op alle golflengten geschikt is. De levensmiddelen zijn in gummi- zakken gepakt en voor een half jaar toerei kend. Voorts zijn in de vliegtuigen electri- sche kook- en verwarmingsapparaten aan gebracht. Een groote hoeveelheid vuurpijlen zal worden medegenomen voor het geval dat de werkzaamheden van do expeditie nog zul len voortduren, als reeds de poolnacht aan gebroken is. Niet minder grootsch opgezet is de red dingsactie, die in Amerika wordt aangevan gen. Op Zaterdag 21 Augustus ging de ijs- breker Krassin acht mijlen ten Noorden van Point Barrow voor anker. De toestand van het ijs stond geen landing toe. De éénmoto- rige vliegtuigen die zich aan boord van den ijsbreker bevinden, zullen onverwijld hun na sporingen beginnen. Verder is de Russische vlieger Sadkof van Ochotsk aan de Oost-Siberische kust met een tweemotorig vliegtuig vertrokken en op 20 Augustus bij Point Barrow in Alaska ge land. van waaruit hij zijn onderzoekinsvluch- ten zal maken. Dit nog niet genoeg vindend heeft de Russische regeering een reusachtig vliegtuig, dat voor een expeditie naar Nieuw- Guinea bestemd was voor 230.000 dollar in Amerika gekocht. Dit vliegtuig draagt als herkenningst.eeken U.S.S.R.L. 2 en staat on der commando van den bekenden poolonder- zoeker Wilkins. die door de beste poolvlie- gers van Canada en de Vereenigde Staten wordt begeleid.. Wilkins is met het genoemde vliegtuig in Port Arthur aan het Boven- nieer in Canada aangekomen. Tenslotte fi nanciert Rusland de vlucht, die Mattern met zijn vriend Jones in hun Lickheed-Electra van Amerika over de Noordpool naar Moskou onderneemt. Aangezien Mattern denzelfden weg wil vol gen. die Lewanefski vliegen moest, hoopt men dat hij den verdwenen vlieger zal kunnen opsporen. „Ik zal .gelukkig zijn", heeft Mattern in Fairbanks verklaard, „wanneer ik wat voor Lewanefski en zijn vrienden kan doen. Ik zal nooit vergeten dat Lewanefski mij in het jaar 1933 heeft gered. Deze vliegtuigexpedities die tegelijkertijd van Rusland en Amerika uit plaats vinden, overtreffen alles wat tot nu toe op het ge bied van luchtverkeer, speciaal wat het on derzoek van het land rondom de Noordpool betreft, plaats gevonden heeft. Ja. het heeft er veel van weg. of de organisatoren een veel grooter doel beoogen dan alleen maar het opsporen van Lewanefski's verongelukte ma chine, En onwillekeurig denkt men daarbij aan de woorden waarmede prof. Schmidt de teruggekeerde Poolvliegers besmette: de weg Rusland—Noordpool—Amerika moet gevon den worden. /pvnlangs hebben in Moskou groote lucht- manoeuvres plaats.sevonden. Vijfhonderd vliegtuigen de nieuwste tvoen zouden de hoofdstad aanvallen. Overal in de straten waren de afdeelingen der luchtdoelartillerie opgesteld. In de luchthaven Chodynka sloe gen Stalin en de leden der Russische regee ring den strijd gade. De luchtdoelartillerïe sloeg den aanval af. Na afloop der manoeu vres verzamelden 20.000 vliegers zich in het Kremlin om Stalin. De dictator hield een toespraak tot hen. waarbij hij verklaarde, dat het luchtwapen. gezien de geweldige uit gestrektheid van Rusland het meest waarde volle verdedigingsmiddel was. Daarom moet het steeds machtiger worden. Stalin sprak voorts de hoop uit. dat hij na 5 jaar over 20.000 vliegers zou kunnen beschikken, Op het oogenblik telt de Russische lucht vloot op z'n hoogst 5000 luchtwaardige toe stellen. Twee groepen zijn in het bijzonder de aandacht waard: 200 reuzengroote, vier motorige bommenwerpers, die, zooals de herfstmanoeuvres in 1936 uitwezen, in staat zijn achter het vijandelijk front 1200 man, 150 machinegeweren en 18 lichte veldkanon nen af te zetten. Het tweede opvallende type is het gevechtsvliegtuig, dat een reusachtige snelheid kan ontwikkelen en voorzien is van 3 mitrailleurs en een tweeduimskanon. Vol gens de geruchten zouden vele duizenden toestellen van dit type op afgelegen plaat sen vervaardigd zijn. In geval van oorlog zou men er onmiddellijk f>ver kunnen beschikken. Wat hiervan ook waar moge zijn, de Russi sche luchtvloot ontwikkelt zich razend snel en de Russische regeering doet alles wat zij kan om de vliegtuigindustrie te steunen. De reeds bestaande vliegtuigfabrieken in Rusland bouwen de bovengenoemde bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen op grond van een licentie der Amerikaansche Wright- Whirwind-modellen. Op het oogenblik wordt echter in de nabijheid van Moskou een nieu we fabriek gebouwd, die series van Ameri kaansche Vultee-bonnnenwerpers zal ver vaardigen. De productie van deze in aan bouw zijnde fabriek, zal grooter zijn dan die van de Vulteefabrieken in Santa Monica (Ca- lifornië). Verder wordt met koortsachtigen ijver een nieuwe watervliegtuigfabriek aan de Zee van Azow ingericht. De plannen voor deze fabriek zijn door Amerikaansche inge nieurs uitgewerkt. Deze zullen ook de bouw werkzaamheden leiden. Trouwens zij zijn geroepen om een groote rol te spelen in de Russische vliegtuigindustrie. Nu kunnen wij met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid raden, waarover de Amerikaansche gezant in Moskou,, Davis en Pierpont Morgan met elkaar gesproken heb ben. Het gold natuurlijk het financieren van de Russische vliegtuigindustrie, die met Amerikaansche ingenieurs en Amerikaan sche licenties, uitgebouwd wordt. Bovendien zullen deze heeren ook wel de algemeene po litieke beteekenis van de samenwerking, tus schen Rusland en Amerika, aangeroerd heb ben. In de ontdekking van den nieuwen luchtweg Rusland—Noordpool—San Fran cisco, heeft deze samenwerking een practi- sche basis gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7